Nərminə Əfəndiyeva: «İstənilən gerçək incəsənət kimi, klassik musiqi də heç nəyə baxmadan gəncləri cəlb edir»
İstedadlı azərbaycanlı pianoçu Nərminə Əfəndiyeva öz həyatını musiqisiz təsəvvür etmir. Hazırda Nərminə Torontoda (Kanada) yaşayır və musiqi yaradıcılığı ilə məşğul olur. «Opera in Concert» və «Summer Opera Lyric Theatre»in musiqi direktoru, həmçinin Toronto Universitetinin və «Toronto Operetta Theatre»in konsertmeysteri və «vocal coach»dır. Pianoçu «R+»a müsahibəsində uşaqlıqdan uğur qazanmasının sirləri, özünü səhnədə necə hiss etməsi, niyə insanlara musiqi bəxş etmək istəməsi və sərbəst vaxtlarında nə etməsi barədə danışıb.
- Nərminə, öz ailəniz barədə danışın. Bildiyimiz ojur ki, siz artıq dördüncü nəsildir ki, musiqi ilə məşğul olursunuz…
- Mənim bəxtim gətirib, belə alınıb ki, bizim ailədə musiqi ilə məşğul olmaq böyüyən nəslin tərbiyəsinin bir hissəsidir. Ana tərəfdən mənim ulu nənəm, nənəm və babam fortepiano müəllimi olublar. Anam Alla Əfəndiyeva Asəf Zeynallı adına Musiqi Kollecinin aparıcı pedaqoqlarından biridir. Ata tərəfdən musiqiçilər olmasa da, Azərbaycanın «ədəbi intellegensiyası”nın təmsilçiləri var idi. Ulu babam Ağəli bəy Naseh Əfəndizadə Şamaxı poeziya məktəbinin görkəmli təmsilçisi olub, babam Hidayət Əfəndiyev isə atasının ədəbi yolunu davam etdirib, tanınmış ədəbiyyat tənqidçisi olub, onun hər iki oğlu linqvistika ilə məşğul olub.
Mənim atam Əli Əfəndiyev gözəl tərcüməçidir, tanınmış Azərbaycan tarixçilərinin çox sayda kitablarını rus və ingilis dillərinə tərcümə edib. Təəssüf ki, məndə ədəbi istedad özünü göstərmədi, amma müxtəlif dillərə sevgi uşaqlıqdan atamdan keçib.
Əlbəttə, mənim üçün həmişə birinci yerdə musiqi olub. Beş yaşım olanda fortepianoda çalmağı öyrənməyə başladım. Altı yaşında musiqi məktəbində ilk kiçik solo-konsertimi ifa etdim. Təəssüf ki, çıxışımın necə keçdiyini indi xatırlamıram, amma konsert barədə elan hələ də mənim afişalarımın arasında qayğı ilə saxlanır.
- Niyə məhz musiqini seçdiniz? Bəlkə, uşaqlıqda başqa sənəti seçməyi arzulayırdınız?
- Musiqi həmişə mövcudluğumun ayrılmaz hissəsi olub. Konsertlər, müsabiqələr, çıxışlar - bütün bunlar, sanki öz-özünə baş verirdi və həyatıma ayrılmaz şəkildə daxil olurdu. Hətta ola bilər ki, əksinə baş verirdi - həyatım ayrılmaz şəkildə musiqi məşğələlərinə və konsertlərə daxil olurdu. Adi musiqi məktəbindən Bülbül adına Orta İxtisas Musiqi Məktəbinə daxil olduqdan sonra, aydın oldu ki, musiqi sonrakı həyat yolumun ən əziz və sonsuza qədər sevilən bir hissəsi olacaq.
Bəxtim inanılmaz dərəcədə onda gətirdi ki, Üzeyir Hacıbəyov adına Bakı Musiqi Akademiyasının (BMA) professoru Adilə xanım Vəkilovanın sinfinə daxil oldum.
Adilə xanım inanılmaz dərəcədə hərtərəfli insandır, heyrətamiz zərif ruha malikdir, öz həyatını, ruhunu və fiziki gücünü yalnız musiqiyə xidmət etməyə yönəltmiş ecazkar musiqiçidir və özünü musiqiyə həsr edərək, daimi biliklərini artırmaqla məşğuldur. Adilə xanımla keçirdiyim bütün bu illər - 8 il məktəb və 6 il konservatoriya həyatı ərzində bitməyən məlumat axını, enerji mübadiləsi, parlaq və həyat eşqi dolu dərslər kimi yadda qalıb. Bu dərslərin hər biri nəsə yeni bir şey bəxş edirdi, sonsuz texniki və emosional təkmilləşmə prosesində yeni bir pilləyə çevrilirdi. Mən bu adama böyük təşəkkür edirəm, onsuz mən heç nə edə bilməzdim və indi royalda ifadə etdiklərimin üçdəbirinə nail ola bilməzdim.
Başqa peşəni arzulamışammı? Ciddi şəkildə - yox. Detektiv olmaq və ya dillərlə məşğul olmaq adi uşaq fantaziyalarının bir hissəsidir. Anam məni musiqi yolu ilə inamla irəli apardı. Ancaq bir dəfə, 7-ci sinfə keçməzdən öncə, anam gözlənilməz şəkildə mənə dedi ki, musiqi ilə məşğul olmağı davam etməyi istəyib-istəməməyim barədə düşünüm. Anladım ki, geniş dünyagörüşünə malik bir insan kimi o, mənə seçim imkanı təklif eləməli idi, amma bu fikrin üstündə elə də qəti dayanmadı. Anam həmişə istəyirdi ki, musiqiçi olum, buna etiraz etmirdim və həyatımda bir an belə olsun, buna təəssüf etməmişəm.
- Torontoya necə gedib çıxdınız? Niyə məhz bu şəhəri seçdiniz? Bu şəhərin sizin üçün nə anlamı var? Orada necə yaşayırsınız?
- Biz daimi yaşamaq üçün başqa ölkəyə getməyə qərar verəndə, Kanadanı seçdik. Bu ölkə əvvəlcədən mühacir ölkəsidir, gəlmələrə loyal yanaşırlar, yeni peşəkar kadrların gəlməsini alqışlayırlar. Sanıram ki, bu, doğru seçim oldu. Niyə Toronto? Mühacir üçün birinci qayda böyük şəhərə yerləşməkdir. Bu qayda haqqında bu yaxınlarda oğlumun Kanada tarixi barədə dərslik kitabında oxumuşam. Ona qədər bu barədə eşitməmişdim, amma instinktiv şəkildə həyatın qaynadığı və işə düzəlmək üçün imkanların çox olduğu böyük şəhərə can atırdım. Hədsiz dərəcədə müxtəlif millətlər, çoxlu iş yerləri, diaspor ilə əlaqə qurmaq imkanı var. Bəzən şəhərin küçələrində təsadüf nəticəsində öz köhnə tanışlarına rast gəlirsən, Torontoda yaşadığım birinci il 3 dəfə başıma gəlib. Bütün bunlar yeni gələnlərə bu yeni şəhərdə özünü yad hiss etməməyə və yeni daxil olduğu cəmiyyətə sürətlə qarışmağa imkan yaradır.
- Öz işiniz barədə danışın. Sizin yaradıcılığınızda kamera-instrumental və solo-musiqisi hansı yerə malikdir?
- Kanadaya yeni gələndə özəl musiqi məktəbində işləməyə başladım, uşaqlara fortepiano və vokal dərsi keçirdim. Çox tezliklə anladım ki, bu, həyatımboyu məşğul olmaq istədiyim iş deyil. Burada, adətən, uşağın musiqi ilə məşğul olmasına onların rəsm, karate, futbol və s. dərnəklərinə getməsinə baxdıqları kimi yanaşırlar. Yəni uşaq bezəndə dayandırırlar. Valideynləri onu davam etməyə məcbur edə bilməzlər, yalnız çinli valideynlər fərqlidir, amma onlar da başqadır, o da başqa bir ifrata varmaqdır. Buna görə də mən musiqi məktəbində faydasız yerə oturaraq vaxtımı sərf edə bilməzdim, amma başqa elə bir ciddi iş də yox idi, çünki burada heç kim məni tanımırdı. Sonra «həm özümə baxmaq, həm də özümü göstərmək» üçün kamera musiqisi şöbəsinə daxil olmağa qərar verdim.
İki il Toronto Universitetinin musiqi fakültəsinin magistraturasında oxudum, təhsili başa çatdırdıqdan sonra, mənim artıq vacib əlaqələrim vardı və oranın musiqi aləmi ilə əlverişli münasibətlər qurmuşdum. İndi, əsasən, müqavilə ilə «Opera in Concert» və «Summer Opera Lyric Theatre» kimi şirkətlərdə musiqi direktoru işləyirəm, həmçinin Toronto Universitetinin və «Toronto Operetta Theatre»in konsertmeysteri və «vocal coach»ı kimi çalışıram.
Mən müğənnilərlə işləməyi sevirəm, söz və musiqinin vəhdətində nəsə sehrli bir cazibə var - hər halda, ata tərəfimin üzərimdə təsiri də öz söznü deyir. Sözlə-musiqi arasında mütərəddid balans tapmaq, birini o birisinin vasitəsilə açmaq, müğənniyə bu və ya başqa əsərin dərinliklərinə qədər enməkdə yardımçı olmaq - bu, sonu görünməyən ovsunlayıcı prosesdir.
Eyni zamanda, kamera-instrumental musiqini çox sevirəm. Burada müğənnilərin (zərif və tezinciyən adamların) nazı ilə oynamağa ehtiyac yoxdur, burada öz instrumentalist qardaşınla eyni dildə danışırsan, tərcüməyə ehtiyac yoxdur. Simli alət çalanlarla işləmək mənim üçün daha çox bərabərhüquqlu tərəfdaşlıqdır, müğənnilərlə işləmək isə daha çox fiziki və mənəvi yardım işinə bənzəyir. Müğənni bilməlidir ki, arxasını daş divara söykəyib, La Skala teatrının orkestrində çalışan Dominqonun dediyi kimi, pianoçu «onunla birlikdə cəhənnəmə enməlidir və oradan Yer üzünə dönməlidir». Simli alət çalanlara gəldikdə isə, mənim fikrimcə, onlar üçün kiminlə və hara enməyin fərqi yoxdur. Amma istənilən halda, peşəkar dəstək və tərəfdaşa inam ansamblda ifa edən hər bir musiqi üçün lazımdır.
Gündəlik məşğələlər üçün lazımi vaxtım olmadığı üçün mənim sevimli solo-ifaçılığım indi bir xeyli arxa plana keçib.
Səhər saat 9-da işə gedib, axşam saat 9-da geri qayıtmaqla solo-proqram hazırlamaq mümkün deyil. Düzdür, keçən il bir neçə solo-çıxışım ilə yaddaqalan oldu və bununla bağlı çox şadam. Ümid edirəm, yaxın gələcəkdə mənim ciddi məşğələlər üçün vaxtım olacaq.
- Azərbaycanlı musiqiçilərlə çağdaş layihələrə qatılırsınızmı?
- Torontoda gözəl azərbaycanlı skripkaçı Rüfət Əmirəliyev yaşayır. Onunla biz Qara Qarayev, Şostakoviç və Dvorjaka həsr edilmiş bir neçə konsertdə birlikdə çalmışıq. Bizim əməkdaşlığımız davam edir və hər ikimizə insani və musiqi ünsiyyəti baxımından gözəl anlar bəxş edir.
- Kimin ifası sizin üçün etalondur?
- Özümü tanıyandan, mənim üçün heç zaman ifa etalonu olmayıb. Çox sayda gözəl, istedadlı, dahi musiqiçilər var, onların yaradıcılığı heyran edir, qürurlandırır, mat qoyur. Amma heç zaman, məsələn, Pletnev, Kisin və ya Allah eləməsin, Lanq Lanq kimi ifa etmək istəyi yaranmır. Elə bir universal musiqiçi yoxdur ki, bütün musiqiləri eyni cür gözəl ifa etməyi bacarsın. Kimsə həm kiçik formaların heyrətamiz Şopenidir, həm də iri formaların dəhşətli Şopenidir. Başqa biri heyrətamiz Mosartdır, amma Brams kimi heç nəyə yaramır; üçüncüsü Ravel kimi qığılcım saçır, amma Bethovendə zəhlə tökür.
Musiqiçilər müxtəlifdir və özlərinəməxsus şəkildə gözəldirlər. Mən, əlbəttə ki, görkəmli musiqiçilər barədə danışıram. Onların interpretasiyası ilə razılaşmamaq da ola bilər, amma onların istedadını və qeyri-adiliyini danmaq olmaz. Mənim üçün sevimli pianoçular bu gün Kisin, Arqerix, Qorovits və Sokolovdur. Onların yaradıcılığında ən çox cəlb edən həm özlərinə qarşı, həm də əsərini ifa etdikləri bəstəkara qarşı vicdanlı olmaları və musiqiyə sonsuza qədər sadiqliklə xidmət etmələridir.
- Vətəndə tez-tez olursunuz?
- Özüm də hiss etmədən artıq ənənəyə dönüb - ildə iki dəfə evə gəlirəm: qışda və yayda. Yayda bağ, dəniz, günəş mütləqdir, bir il üçün qüvvə və enerji toplayıram. Qışda qısa müddətə gəlirəm, ikihəftəlik işləri təxirə salıram, amma qış səfərindən imtina etmək fikrim yoxdur. Evdə valideynlərim, dostlarım, fevral və nərgizgülləri gözləyir. Bu qış dostlarım - Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestrinin artistləri - skripkaçı Elina Əliyeva və violonçelçi Eyyub Əliyev ilə konservatoriyada gözəl konsert verdik, orada Frankın, Bramsın və Mendelsonun musiqisi səsləndi.
- Azərbaycanı təbliğ edirsinizmi? Torontoda Azərbaycan musiqisi ifa edirsinizmi?
- Düşünürəm, öz ölkənin və millətinin ən yaxşı təbliği peşəkar işdir. Yüksək səviyyədə yerinə yetirilmiş keyfiyyətli iş həmişə hörmət gətirir, bu, şüuraltı səviyyədə insanın ölkəsi və milləti barədə rəy yaradır. Başqa millətlər arasında yaşayan hər kəs bunu bilməlidir. Bayraq yelləmək çətin iş deyil.
Mənim fikrimcə, peşəkar iş insanın öz ölkəsinə görə qürur dərəcəsini müəyyən edən meyardır. Əlbəttə, mənim konsertlərimdə imkan olan kimi, Azərbaycan bəstəkarlarının əsərlərini də öz proqramıma daxil edirəm. Əsasən, Qara Qarayev, Fikrət Əmirov, Tofiq Quliyevin əsərləridir. Ümid edirəm, tezliklə biz - Torontoda yaşayan azərbaycanlı musiqiçilər - bir yerə toplaşıb dinləyicilərə bizim gözəl musiqini bəxş edə biləcəyik.
- Boş vaxtınızda nə dinləyirsiniz? Nə cür musiqiləri? Çağdaş musiqiyə, pop musiqisinə necə baxırsınız?
- Nə qədər kədərli olsa da, əgər mən musiqi dinləyirəmsə, 99.9% bu, klassik musiqidir. Klassikada həm caz, həm pop, həm rok, həm də metal tapmaq mümkündür, sadəcə, tapmaq üçün axtarmaq lazımdır. Ən sadəsi, Baxı dinləməkdir, onda hər şey var. Pop musiqiyə gözəl yanaşıram - insan sadə melodiyaları oxumalıdır, sadəcə, yerində titrəyərək, ayaqlarını ritmə uyğun yerə vurmalıdır. Mən düşünürəm ki, bu, normaldır. Durub deməyəcəyəm ki, insanların başına hər cür pop zir-zibili doldururlar. Fikirlər müxtəlifdir, bu, tamamilə fərqli, uzun və maraqsız söhbətdir. Əgər pop musiqisi yüngül və qısa müddət ərzində vaxt keçirmək üçündürsə, niyə bunun əleyhinə olmalıyıq? Mənim də sevdiyim «yüngül» mahnılar var.
- Sizcə, nə etmək lazımdır ki, gənc nəsil klassik musiqi ilə maraqlansın?
- Bəlkə də sizə qəribə gələcək, amma mənim fikrimcə, heç nə etmək lazım deyil. İstənilən gerçək incəsənət kimi, klassik musiqi heç nəyə baxmadan gəncləri cəlb edir.
Mən dinləmələrdə çox ifa edirəm və hər dəfə heyrət edirəm ki, çox sayda gənc başqa sahədə diplomu olmasına baxmayaraq, peşəkar səviyyədə musiqi öyrənmək niyyətindədir. Misal çəkim: kompüter proqramlaşdırılması sahəsi üzrə diplom almış ağıllı və ciddi bir qız, ilk baxışdan ağla gələn budur ki, bu qız işə düzəlib xoşbəxt ola bilər. Amma yox, o, opera tamaşalarında oxuyur, musiqi fakültəsinə sənəd verib və səbirsizliklə gözləyir. Kanada barədə çox sayda belə nümunə çəkə bilərəm.
Bakıda da belə gənclər tanıyıram, tamamilə başqa işlə məşğul olduqları halda, ciddi şəkildə klassik musiqi ilə maraqlanırlar, bəstələməsələr də, daim klassik musiqi dinləyirlər (bəziləri, hətta bəstələyirlər də). Onlar bizim aramızdadırlar - klassik musiqinin həqiqi aşiqləri və sərrafları, sadəcə, bu, bir növ, qapalı klub kimidir, bu klubun üzvləri gözəllik aşiqi olduqlarını sirr kimi saxlayırlar. Çünki bizdə, adətən, çoxlarının məşğul olduğu işlə qürurlanmaq dəbdədir. Amma televiziyalar öz efirlərindən bu cür gözəllikləri yaymağa başlasalar, bizim bu gizli klub üzvlərimiz klassik musiqiyə sevgilərini gizlətməzlər, ümumi laqeydlik maskası altında gizlənməzlər.
Bir dəfə mən bizim opera teatrında Puççininin «Bohema» operasında olmuşam. Ön cərgədə darıxan gənclər oturmuşdular. Tamaşa tezliklə başlanmalı idi və gənc qız yanında oturan oğlanı tənbeh edirdi: axı, sən işdə planlaşdırılan axşam ziyafətini qoyub, məni necə Opera Teatrına gətirirsən? Oğlan isə özünə haqq qazandırdı və elə həmin an işıq yavaş-yavaş zəiflədi və teatr öz sehrli qucağını açdı…
Birinci hissədən sonra qız dedi: «Nə yaxşı ki, biz bu gün teatra gəldik, gözləmirdim ki, bu, belə maraqlıdır!».
İnsan nə qədər çılğın, ateist və öz fikrinin qızğın tərəfdarı olsa belə, həmin axşam musiqi adlanan İlahi səsi eşitdi...

The talented Azerbaijani pianist Narmina Efendiyeva cannot live without music. She is currently living and working in Toronto, Canada as the music director of Opera in Concert, Summer and Opera Lyric Theater, as well as an accompanist and vocal coach at the University of Toronto's Music Department and the Toronto Operetta Theater. As our guest today, Narmina will tell us about her propensity to win since the childhood, her feelings on the stage and never-ending desire to share the happiness with people through her music, as well as the things she loves to do in free time.
Narmina, tell us about your family. As far as we know, you are a musician in the fourth generation...
I was lucky indeed. Fortunately, teaching the music has long been part of the education of the younger generation in our family. My great-grandmother and grandparents on my mother’s side had been teaching piano. My mother, Alla Efendiyeva, is one of the leading teachers at the Asaf Zeynalli Music College. I do not have musicians on my father's side but the representatives of the "literary intelligentsia" of Azerbaijan. My great-grandfather, Aghalibey Naseh Efendizadeh, was a prominent representative of the Shamakhi poetic school. My grandfather Hidayat Efendiyev followed his father’s steps and became a well-known literary critic. His both sons are linguists. My father, Ali Efendiyev, is a professional interpreter who has translated many books authored by the prominent Azerbaijani historians into the Russian and English. Unfortunately, I am not gifted in writing although my father has somehow managed to make me love the languages since my childhood. But, of course, the music has always been my top priority. I started learning to play the piano when I turned five. At six, I gave my first small solo concert at my music school. Unfortunately, I do not remember how well was the performance but I still keep carefully the poster of my concert.
Why did you choose music? Have you ever dreamed of another profession?
Music has always been an integral part of my life. The concerts, contests, performances, you name it… I took all of them for granted and it seemed they organically intertwined in my life. Or maybe it was the opposite – my life organically intertwined in music classes and concerts. After I left my regular music school for the more specialized Bulbul School, it became obvious that music would always be the most valuable part of my journey through the life. I was fortunate enough to enter the class of Adila Vekilova, professor of the Uzeyir Hajibeyov Music Academy in Baku. Adila-khanim is an incredibly knowledgeable person with a surprisingly subtle spiritual temper. She is an amazing musician who devoted her life, mental and physical powers solely to music, and shares all of her constantly evolving knowledge with us. All these years with Adila-khanim – 8 years at school and 6 at the conservatory – I have received an endless stream of information and skills coupled with energy exchange and bright lessons full of life. Each of them was something new; a step into a never-ending process of technical and emotional improvement. I express my deep gratitude to this lady, without whom I would never gain even the third of what I can perform on the piano now. Have I ever dreamt of another profession? Seriously, no. I had had some childish fantasies about being a detective or dealing with languages. But my mother has confidently paved my way to the career in music. I still remember that once, before moving to the 7th grade at school, mom has suddenly asked me to think if I would like to continue studying music. I knew that as a person of broader views, she had to offer me a choice but it was not serious. Mom has always wished to see me as an accomplished musician. I neither did mind nor did regret about my choice for a minute.
How did you end up in Toronto? Why did you move to this city? What does Toronto mean for you? How do you live there?
When we decided to move to another country for permanent residence, we chose Canada, a country originally made of and loyal to immigrants and welcome to new skilled workers. I think it was a right choice. Why Toronto? An immigrant’s rule of thumb is to settle in a big city. I recently read about it in my son's textbook on the history of Canada. I had not heard about this before but instinctively I was drawn to a big city, which is full of life and has many employment opportunities. An endless variety of nationalities, many jobs, opportunity to establish connections with the Diaspora, sometimes just a chance of meeting the old friends – I had experienced all of these three times during my first years in Toronto. This life experience makes one not feel alien in a new city and merge into the newly acquired community faster.
Tell us about your work. What is the role of chamber-instrumental and solo music in your work?
When I first came to Canada, I worked for a private music school teaching the piano and vocal to children. I soon realised that this is not what I want to do in my life. In most cases, the musical education of children in Canada is similar to getting skills in the circles of drawing, karate, football, etc. This goes on up until a child gets bored. The parents do not force them to engage in these activities seriously unless they are Chinese parents but that is another story. I could not waste my energy doing a useless work at the music school. But on the other hand, there was no serious job because nobody knew me here. Then I decided to enter the faculty of chamber music to show my skills. I received my Master’s Degree from the Music Faculty of the University of Toronto in two years and by the end of my period, I already had had right connections and established good relations in the music world. Currently, I mainly work on a contractual basis as a music director at Opera in Concert, Summer Opera Lyric Theater, as well as am an accompanist and vocal coach at the Music Faculty of the Toronto Operetta Theater. I like working with the singers. There is something magical in the combination of words and music. After all, my dad’s genes play their part well. It is fascinating to find a shaky balance between the music and words, to reveal one by means of another, to help a singer to get to the depths of this or that piece of work.
I also like the chamber-instrumental music. You do not need to babysit singers who are mostly the souls of thin and vulnerable nature. I feel quite at home here with fellow instrumentalists, we speak the same language, say. Working with the strings is a more delightful and equal partnership, while it is more of a physical and moral support as far as the singers is concerned. A singer must be sure that he has your strong support. As Domingo once said about the La Scala orchestra, a pianist "will follow you down to the hell and rise from there to the surface." Meanwhile, a stringer does not care about who follows you where. But I think every musician in the ensemble needs professional support and confidence in his partner.
My favorite solo performance is now in deep disgrace due to the lack of time necessary for daily rehearsals. It is impossible to prepare for solo programs going to work at 9am and returning at 9pm. Although the last year was remarkable as I had several solo performances. I am infinitely glad for having this chance and I hope that I will have time again for serious activities in the near future.
Do you participate in joint projects with Azerbaijani musicians?
There is a wonderful Azerbaijani violinist, Rufat Amiraliyev, living in Toronto. We have performed at several concerts together playing the pieces from Garaev, Shostakovich, and Dvorak. Our cooperation continues and brings us both pleasant moments of human and musical communication.
Whose performance do you find a standard to follow up?
- Well, as long as I can remember, I have never had performance standards. There are many wonderful, talented, brilliant musicians, who continue to surprise and fascinate me. But I have never wished to play as, for example, Pletnev, Kisin or, God forbid, Lang Lang. There are no universal musicians who perform any piece equally beautiful. Someone has a stunning performance of Chopin, yet another one performs the works of Mozart amazingly but is very poor with Brahms, while the third one is very good with Ravel but shows an awful performance of Beethoven’s works. All musicians are different and beautiful in their own way. I'm talking, of course, about the outstanding musicians, about those whose interpretation you can dislike, yet you still have to appreciate their talent and originality. For me, my favourite pianists today are, perhaps, Kisin, Argerich, Horowitz, and Sokolov. Their performances mostly attract by their honesty towards themselves and the performed composer, as well as a never-ending devotion to music.
Do you often visit your homeland?
I have somehow quietly made a tradition to visit home twice a year: in winter and in summer. In the summer, I always like staying at our summer residence to see the sea and the sun, to gain some strength and energy for a whole year. In the winter, I visit Azerbaijan for a short period. I have to cancel my work for a week or two but I do not intend to do the same with my winter trip to Baku. I enjoy sitting with my parents and friends in February around the daffodils. This winter, with my friends from the Azerbaijan State Symphony Orchestra, violinist Elina Aliyeva and cellist Eyyub Aliyev, we had a wonderful concert program at the conservatory playing the beautiful music of Frank, Brahms, and Mendelssohn.
Do you promote Azerbaijan and if yes, how? Do you perform Azerbaijani music in Toronto?
I think that the best way to promote your country and nation is demonstrate your professionalism. People always acknowledge the quality of your work and your inspiration. This subconsciously reflects on your home country and nationality. Everyone who lives among people of other nationalities should remember this. Waving a flag is simple. I think a work done professionally is the criterion determining the degree of pride of a person for his country.
Of course, I play Azerbaijani music when we are able to include the works of our composers in our concert program. Basically, these include pieces of Gara Garaev, Fikret Amirov, and Tofig Guliyev. I hope that in the near future we, the Azerbaijani musicians living in Toronto, will be able to come together and share our beautiful music with audiences.
What do you listen to in your spare time? How do you feel about modern music, pop music?
No matter how boring it may sound but if I listen to music, it is almost always the classical music. One can find some jazz, some pop, some rock and metal in the classical music. You just need to know where to look for them. The simplest thing is to listen to Bach, he has everything. I'm fine with the pop music - sometimes we need to hum simple tunes, beat the rhythm, or just shake up. I think it's normal. I will not talk about how people get imposed to pop music through substituting concepts. This is a completely different, long and boring conversation. But as long as the pop music is an easy and short way of enjoying your pastime, why not? I also have my favourite, say, light tunes.
What should be done to make the youth interested in classics?
Perhaps you will be surprised but I do not think you need to do anything special. Classical music, like any true art, attracts the youth no matter what. I play a lot on auditions, and every time I am surprised to see how many young people want to study music professionally, even though they can get diplomas in other areas. Here is an example: a clever, intelligent girl with a degree in computer programming. You would think what else is necessary for her – she will get a good job and be happy. But no, she sings in opera productions and applied to the music faculty looking forward to response. And there are many more such examples. That’s the way it goes here in Canada. In Baku, too, I know guys who, while doing a completely different thing, are seriously involved in classical music. Even if they do not compose music, they listen to it constantly. They are among us - real lovers and connoisseurs of classical music. But it's kind of a closed club with members making a secret of their involvement. Because we usually feel proud of what the majority does only. But if television was concerned with the outreach of the beautiful, our underground clubbers would not need to keep their love for classical music a secret under the guise of general indifference. Once I was at La Boheme of Puccini in our opera house. I saw a bored company of young people sitting in front of me. The play was due to start soon, and the girl reprimanded one of the young guys why he took them to the opera house instead of the planned party at work. The young guy was trying to defend himself but then the lights began fading out slowly, and the theater embraced the audience with its magic... After the first act, the girl said: "It's good that we came to the theater today, I did not expect it to be so interesting!" Even if she was an aggressive atheist who failed to become a zealous adept that evening but she heard the voice of God whose name is Music.