MAHNI ÜÇÜN OLDUĞU KİMİ SƏS
Ukrayna paytaxtında «Eurovision -2017» beynəlxalq mahnı yarışmasının nəticələri bəlli oldu. Qalib Portuqaliyadan olan gənc ifaçı Salvador Sobral oldu. O, «Amar pelos dois» («İkimizin əvəzinə sevmək») romantik mahnısını ifa etmişdi.
Doqquz və 11 may tarixlərində keçirilmiş iki yarımfinal konsertində qələbə uğrunda 26 ifaçı mübarizə aparırdı və onlar Moldova, Azərbaycan, Yunanıstan, İsveç, Portuqaliya, Polşa, Ermənistan, Avstraliya, Kipr, Belçika, Bolqarıstan, Belarus, Xorvatiya, Macarıstan, Danimarka, İsrail, Rumıniya, Norveç, Niderland və Avstriya kimi ölkələri təmsil edirdilər. Böyük Britaniya, İtaliya, İspaniya, Fransa və Almaniyadan olan yarışmaçılar, ənənəvi olaraq, finala birbaşa keçdilər. Müsabiqənin yaradıcıları və sponsorları olan bu ölkələrin nümayəndələrinə ilkin seçimlərdə iştirak etməməyə icazə verilir.
Ukraynanı təmsil edən «O.Torvald» qrupu da finala birbaşa keçmişdi, çünki Ukrayna bu il müsabiqəyə ev sahibliyi edir. İştirakçılardan hər biri səy göstərirdi, necə deyərlər, hərənin bir üstünlüyü vardı. Demək olar ki, bütün ölkələr şouya və sözün həqiqi mənasında, uca mahnıya üstünlük vermişdi. Hər kəs Avropanı heyrətə salmaq istəyirdi. Amma Avropa gənc portuqal ifaçı Salvador Sobralın həssas kamera ifasını, onun sevgi və tənhalıq haqqında oxuduğu sakit, pıçıltılı «Amar Pelos Dois» mahnısını seçdi. Hər şeyi olduğu kimi təsvir edən, sadə və səmimi sevgi etirafını.
Heyrətamiz yekdillik
Teleizləyicilər və milli münsiflər 50/50 sxemi üzrə səsvermə sistemi tətbiq ediləndən bu yana ilk dəfə idi ki, öz nəticələrində həmfikir oldular. Teleizləyicilərin liderə verdikləri 376 balın üzərinə münsiflərin verdiyi 382 balı da gəldikdə, indiyə kimi görünməmiş rekord qələbə xalı - 758 bal əldə edildi. Avrosonqda ikinci yeri Bolqarıstan təmsilçisi Kristian Kostov (615 bal ) qazandı, üçüncü yer isə moldav qrupu «Sunstroke Project»ə (374 bal) nəsib oldu.
Bu il Azərbaycanın bəxti elə də gətirmədi. Bizim ölkəni təmsil edən xanım müğənni Dihaj (120 bal) özünün «Sceletons» mahnısı ilə yalnız 14-cü yer tutdu. Ən yüksək (12) balı Azərbaycana İtaliya və Portuqaliya verdi. Finala çıxmış keçmiş postsovet ölkələrindən Belarus 17-ci (83 bal), Ermənistan 18-ci (79) və Ukrayna 24-cü yeri (36) tutdu.
«Skeletons» mahnısını tanınmış Azərbaycan bəstəkarı və prodüseri İsa Məlikov və isveçli Sandra Bürman yazıblar. Onlar birlikdə Eldar Qasımov və Nigar Camalla işləyərək, onların «Eurovision -2011»də qələbə qazanmış mahnısının müəllifi olublar. Sandra «Hour of the Wolf», «Drip Drop» və başqa mahnıların yazılmasında iştirak edib. Müsabiqə mahnısı üçün teatral səhnə quruluşunun müəllifi tanınmış Azərbaycan xoreoqrafı və quruluşçu rejissoru Nailə Məmmədzadə olub.
Quruluş ideyasının sadəliyinə baxmayaraq, onun «Eurovision» səhnəsində gerçəkləşdirilməsi elə də asan olmayıb. Ən mükəmməl təqdimata nail olmaq üçün Azərbaycan nümayəndə heyəti üç variantda dekorasiya üzərində işləməli oldu. Polad çərçivələr üzərində hazırlanmış birinci variant yetərincə ağır idi - divarın çəkisi 137 kq təşkil edirdi. Taxtadan düzəldilmiş ikinci variant isə kobudluğu üzündən səhnəyə yaramırdı. Sonuncu variant isə xüsusi metal xəlitələrdən hazırlanmışdı ki, bu da konstruksiyanı maksimum yüngülləşdirməyə imkan verirdi.
Yeri gəlmişkən, bukmekerlər əminliklə «Eurovision -2017»nin qalibinin İtaliyadan olan 35 yaşlı yarışmaçı Françesko Qabbani olacağını düşünürdülər. Mahnı müsabiqəsində o, hərarətli «Occidentali's Karma» kompozisiyasını ifa etdi. Bukmekerlərin fikrincə, Salvador Sobral ikinci yeri tutmalı idi, Bolqarıstan üçün üçüncü yer proqnozlaşdırırdılar. Bu ölkəni Moskvada anadan olmuş, 17 yaşlı Kristian Kostov təmsil edirdi. Amma bu il bukmekerlərin proqnozları özünü doğrultmadı. Qalib portuqal oldu, italyan isə yalnız altıncı yeri tutdu.
Salvador üçün ürək
Salvador Vilar Braamkamp Sobralın 27 yaşı var. O, kökləri XVII əsrin ortalarına gedən zadəgan ailəsi da Silvanın nəslindəndir. Salvadorun Luiza adlı bacısı var, o da müğənnidir. Salvadorun «Eurovision»da ifa etdiyi «Amar pelos dois» mahnısını da o yazıb. Yeri gəlmişkən, nəticələrin elan edilməsindən sonra, Salvador mahnını bacısı ilə birlikdə təkrar ifa etdi.
Gənc müğənni Lissabonda doğulub, amma uzun müddət ABŞ və İspaniyada yaşayıb. Əvvəlcə psixologiya ilə məşğul olub, sonra musiqiyə sevgi qələbə çalıb. Vətənində Salvadoru hələ 2009-cu ildən tanıyırlar, onda o, Britaniyanın «Pop Idol» şousunun portuqal anoloqunun üçüncü mövsümündə iştirak etmişdi. Düzdür, qalib olmadı və yalnız yeddinci yerlə kifayətəndi.
Salvador Sobral siyasi həyatla fəal maraqlanır və qaçqınların problemini diqqətlə izləyir. Avrosonqun yarımfinalının qaliblərinin mətbuat konfransına o, üzərində «S.O.S. Refugees» («Qaçqınlara kömək edin») sözləri yazılmış futbolkada gəlib. Fanatları ən çox təsirləndirən məsələ isə Salvadorun təcili ürək əməliyyatına ehtiyacı olması idi. O, donor gözləyir. Vaxtı azdır - həkimlər 1 il vaxt veriblər. Müsabiqədən öncə müğənninin iki yırtığını tikiblər.
Bütün bunlara baxmayaraq, Salvador həmişə gülümsəyir və dolğun bir həyat yaşayır. Öz qələbəsinə Salvador nəsə qeyri-adi bir məsələ kimi baxmır. O sevinir ki, Avropa onu qiymətləndirib və səsini parlaq şouya deyil, mahnıya verib. Müğənni etiraf edib ki, heç zaman populyar olmağa çalışmayıb, sadəcə, xoşagələn mahnı yazıb. Yeri gəlmişkən, 49 illik iştirak tarixində ilk dəfədir ki, Portuqaliya «Eurovision»un qalibi olub. İndiyə kimi bu ölkənin ən yaxşı nəticəsi 1996-cı ildə qazandığı 6-cı yer olub.
Sobralın özü ironik şəkildə bildirib ki, səsvermənin nəticələrini çətinliklə anlayır. «Mən səsverməni başa düşmədim. Onu anlamaq çətindir», - deyə o vurğulayıb. Eyni zamanda, müğənni qeyd edib ki, özünü ölkəsinin yeni qəhrəmanı saymır. «Mən düşünürəm ki, real qəhrəman Ronaldudur», - deyə portuqal zarafat edib. O, qələbəsinin önəmini həm də ona görə etiraf edib ki, öz mahnısı ilə Avropada qaçqınları dəstəkləyən humanitar missiya ilə çıxış edib. «Mən düşünürəm ki, bu, Avropa üçün çox böyük problemdir», - deyə müğənni qeyd edib və vurğulayıb ki, onun ideyası siyasi missiya deyil.
Müsabiqənin qalibi vətəninə döndükdən sonra, «öz musiqi işini davam etdirmək» niyyətindədir. O, yaradıcılıq turuna yola düşməyi və albom yazmağı planlaşdırır. Yeri gəlmişkən, «Eurovision»un finalında Salvadora təqdim edilən büllur avrosonq mükafatına qədər Marsel Bezanson mükafatının təqdimatı baş tutdu. Bu, «Eurovision» iştirakçıları üçün nəzərdə tutulan peşəkar mükafatdır və üç kateqoriya üzrə təyin edilir: mətbuatın mükafatı, bəstəkarların mükafatı (ən yaxşı və orijinal kompozisiyaya görə) və bədii mükafat (şərhçilərin səsinin nəticələrinə görə, ən yüksək artislik nailiyyəti). Portuqal üçüncü nominasiya üzrə ən yaxşı olub. Qeyd edək ki, keçən il şərhçilərin səsinin nəticəsinə görə, bu mükafatı Ukrayna müğənnisi Camala almışdı.
Qalmaqallar
Yeri gəlmişkən, "Eurovision-2017" qalmaqalları ilə zəngin olub. Bunlardan biri Rusiya ilə bağlı olub. Məlumdur ki, bu ölkə builki Avropa mahnı müsabiqəsində iştirak etməyib. Yada salaq ki, Ukrayna Təhlükəsizlik Xidməti mart ayında Rusiya təmsilçisi Yuliya Samoylovanın Ukraynaya girişini qadağan etdi, buna səbəb müğənninin 2015-ci ildə Ukrayna qanunvericiliyini pozaraq, Krıma səfər etməsi olub. Avropa Yayım Şurası (EVS) Rusiyanın müsabiqədə iştirakını təmin etməyə çalışdı, onun uzaq məsafədən çıxışının təşkilini və ya iştirakçının dəyişdirilməsini təklif etdi. Həmçinin Ukraynaya təzyiq göstərərək, Samoylovanın ölkəyə daxil olmasına icazə verilməsinə nail olmağa çalışdı.
Amma bu cəhdlər nəticəsiz oldu: Rusiya müğənnisinin məsafədən iştirakı variantı həm Rusiya, həm də Ukrayna tərəfindən rədd edildi, Rusiya iştirakçını dəyişmək istəmədi, Samoylovanı Kiyevə buraxmaq tələbi ilə bağlı ultimatum Ukrayna tərəfindən rədd edildi. Nəticədə, "EVS" rəsmi şəkildə Rusiyanın "Eurovision-2017"də iştirak edə bilməyəcəyini təsdiq etdikdən sonra, Rusiya Birinci kanalı müsabiqənin yayımından imtina etdi.
"Eurovision-2017"nin əvvəlində isə Ukraynaya bu mahnı yarışını bəxş etmiş müğənni Camala qırmızı yola buraxılmadı. Bundan əlavə, "Eurovision"un Ukrayna münsiflər heyətinin sədri Yuri Rıbçinskini, nəinki qırmızı yola, hətta şounun özünə belə dəvət etmədilər. Daha sonra o danışdı ki, müsabiqənin keçirilməsi zamanı müşahidə edilən korrupsiya səviyyəsinə görə əsəbiləşib və ayrılmış büdcə ilə üç müsabiqə keçirmək mümkün idi.
Finalda isə öz qalmaqalları ilə məşhur olan jurnalist Vitalik Sedyuk səhnəyə çıxaraq, Camalanın ifası zamanı özünü tərbiyəsiz apardı.
Türkiyəyə gəldikdə isə hələ 2016-cı ilin sentyabr ayında Türkiyənin TRT telekanalı bildirirdi ki, onun ölkəsi 2017-ci il müsabiqəsində iştirak edə bilməyəcək. Elə həmin ilin 24 oktyabrında Türkiyənin müsabiqədə iştirakdan imtinası rəsmiləşdirildi.

ГОЛОС ЗА ПЕСНЮ БЕЗ ПРИКРАС
В столице Украины подвели итоги международного песенного конкурса "Евровидение-2017". Победителем стал молодой певец из Португалии Сальвадор Собрал, исполнивший романтичную песню Amar pelos dois ("Любить за двоих").
По итогам прошедших 9 и 11 мая двух полуфиналов за победу на конкурсе боролись 26 исполнителей, представляющих Молдову, Азербайджан, Грецию, Швецию, Португалию, Польшу, Армению, Австралию, Кипр, Бельгию, Болгарию, Беларусь, Хорватию, Венгрию, Данию, Израиль, Румынию, Норвегию, Нидерланды и Австрию. Конкурсанты из Великобритании, Италии, Испании, Франции и Германии прошли в финал автоматически по традиции, которая разрешает представителям этих стран-основательниц и одновременно спонсоров конкурса не участвовать в предварительных отборах. Также в финал прошла украинская группа O.Torvald, поскольку Украина является хозяйкой конкурса этого года. Каждый из участников старался, как говорится, кто во что горазд. Почти все страны делали ставку на шоу и громкую, в прямом смысле этого слова, песню. Каждому хотелось удивить и поразить Европу. Но Европа выбрала пронзительно камерный номер молодого португальского певца Сальвадора Собрала и его тихую, щемящую песню о любви и одиночестве Amar Pelos Dois. Простую, душевную и без прикрас.
Поразительное единодушие
Телезрители и национальные жюри, кажется, впервые за все годы, когда была введена система голосования по схеме 50/50, единодушно сошлись в своих вердиктах. Лидерские 376 баллов от телезрителей и еще более внушительные 382 балла от жюри принесли неслыханно рекордные 758 победных очков.
Второе место на евросонге занял представитель Болгарии Кристиан Костов (615 баллов ), а третье место досталось молдавской группе Sunstroke Project (374 балла). Азербайджану в этом году повезло меньше. Представительница нашей страны - певица Dihaj (120 голосов) с песней Sceletons заняла лишь 14-е место. Самые высокие баллы (12) Азербайджану достались от Италии и Португалии. Из бывших постсоветских стран, прошедших в финал, Беларусь заняла 17-е (83 балла), Армения - 18-е (79), Украина - 24-е места (36).
Песню Sceletons написали известный азербайджанский композитор и продюсер Иса Меликов и шведка Сандра Бьюрман. Они работали с Эльдаром Гасымовым и Нигяр Джамал над их победным номером для "Евровидения-2011". Сандра принимала участие в создании песен Hour of the Wolf, Drip Drop и других. Автор театральной сценической постановки для конкурсной песни - известный азербайджанский хореограф и режиссер-постановщик Наиля Мамедзаде. Несмотря на простоту идеи постановки, осуществить ее на евровидийной сцене оказалось не так-то легко. Для достижения совершенства делегации потребовалось поработать с тремя вариантами декораций. Первый вариант, подготовленный из стальных рамок, оказался слишком тяжелым - вес стены составил 137 кг. Второй вариант, изготовленный из дерева, не подошел сцене из-за грубости. А последний был подготовлен из специальных металлических сплавов, что максимально позволило облегчить конструкцию.
Кстати, букмекеры уверенно предрекали победу на "Евровидении-2017" 35-летнему конкурсанту из Италии Франческо Габбани. На песенном конкурсе участник исполнил зажигательную композицию Occidentali's Karma. Второе место, по мнению букмекеров, должен был занять Сальвадор Собрал, а третье прогнозировали Болгарии, которую представлял 17-летний Кристиан Костов, родившийся в Москве. Но в этом году прогнозы букмекеров не оправдались. Победителем стал португалец, а итальянцу досталось лишь шестое место.
Сердце для Сальвадора
Сальвадору Вилар Браамкамп Собралу 27 лет. Он потомок дворянской семьи да Силва, корни которой уходят к середине XVII века. У Сальвадора есть сестра Луиза, тоже певица. Именно она написала песню Amar pelos dois, которую музыкант исполнял на "Евровидении". К слову, после объявления результата Сальвадор исполнил песню на бис с сестрой.
Юноша родился в Лиссабоне, но долгое время жил в США и Испании. Сначала занимался психологией, но любовь к музыке победила. На родине Сальвадора знают еще с 2009 года, когда он принял участие в третьем сезоне португальского аналога британского шоу Pop Idol. Правда, победителем он не стал, а довольствовался лишь седьмым местом.
Сальвадор Собрал активно интересуется политической жизнью и внимательно следит за проблемами беженцев. На пресс-конференцию победителей полуфинала евросонга он пришел в футболке S.O.S. Refugees ("Помогите беженцам"). Но больше всего фанатов поразило то, что Сальвадору срочно нужна операция на сердце. Он ждет донора. Времени в обрез - врачи дали всего один год. Перед самим конкурсом певцу удалили две грыжи. И несмотря на это, Сальвадор всегда улыбается и живет полноценной жизнью. В своей победе Сальвадор не видит ничего выдающегося. Он радуется, что Европа оценила и отдала свой голос за песню, а не яркое зрелищное шоу. Певец признался, что никогда не стремился стать популярным, просто писал музыку, которая нравится. Кстати, победа на конкурсе "Евровидение" досталась Португалии впервые за 49-летнее участие в евросонге. Лучшим результатом до этого было 6-е место в 1996 году.
Сам Собрал иронично заявил, что ему трудно понять результаты голосования. "Я не понял голосования. Это очень трудно понять", - сказал он. В то же время певец отметил, что не считает себя новым героем своей страны. "Я считаю, что реальный герой - это Роналду", - пошутил португалец. Он признал важность победы, в том числе потому, что со своей песней он выступал с гуманитарной миссией в поддержку беженцев в Европе. "Я думаю, это очень большая проблема для Европы", - отметил певец, подчеркнув, что его идея не является политической миссией.
После возвращения на родину победитель конкурса намерен "продолжать делать свою музыкальную работу". Он планирует отправиться в творческий тур и записать альбом.
Кстати, до хрустального микрофона евросонга, который Сальвадору вручили в финале "Евровидения", состоялось вручение премии Марселя Безансона. Это профессиональная награда для участников "Еровидения", которая назначается в трех категориях: приз прессы, приз композиторов (за лучшую и оригинальную композицию) и художественный приз (за самые высокие артистические достижения по результатам голосования комментаторов). Португалец стал лучшим в третьей номинации. Отметим, что в прошлом году эту премию получила украинская певица Джамала по итогам голосования комментаторов.
Скандалы
Кстати, "Евровидение-2017" оказалось богатым на скандалы. И первый из них коснулся России, которая, как известно, не участвовала в европейском песенном конкурсе в этом году. Напомним, что в марте Служба безопасности Украины запретила представительнице России Юлии Самойловой въезд на территорию Украины в связи с посещением ею Крыма в 2015 году в нарушение украинского законодательства. Европейский вещательный совет (ЕВС) предпринимал попытки обеспечить участие России в конкурсе, в частности, предложив удаленную трансляцию выступления Самойловой или же замену участника, а также попытался оказать давление на Украину с целью убедить украинские власти разрешить Самойловой въезд в страну. Однако эти попытки были безуспешны: вариант с удаленным участием российской певицы был отвергнут и Россией, и Украиной, замена участника - Россией, а ультиматум с требованиями допустить Самойлову в Киев - были отклонены Украиной. В итоге российский Первый канал отказался транслировать конкурс, после чего ЕВС официально подтвердил, что Россия не сможет участвовать в "Евровидении-2017".
А в начале "Евровидения" Джамалу, благодаря которой Украина смогла принять этот песенный конкурс, не пустили на красную дорожку. Более того, председателя украинского жюри "Евровидения" Юрия Рыбчинского не только не пригласили на красную дорожку, но даже на само шоу. Впоследствии он рассказал, что возмущен уровнем коррупции при проведении конкурса и что на бюджет, который был выделен, можно было бы провести три конкурса.
В финале корреспондент Виталик Седюк, известный своими скандальными выходками, залез на сцену во время исполнения Джамалы и вел себя вызывающе.
Что касается Турции, то еще в сентябре 2016 года турецкая телекомпания TRT заявила, что их страна не будет принимать участие в конкурсе 2017 года. 24 октября того же года был подтвержден отказ Турции от участия в конкурсе.