Moskva-Ankara dialoqu, əvvəlkitək, rasional maraqlar üzərində qurulacaq
Rusiya-Türkiyə münasibətlərində bərpa mərhələsi başa çatıb. Bunu Rusiya Prezidenti Vladimir Putin türkiyəli həmkarı Rəcəb Tayyib Ərdoğanla apardığı danışıqların yekununda bəyan edib. Onlar Soçidə, Boçarov iqamətgahında bir araya gəliblər. Bu, iki ölkə liderinin 2017-ci ildə baş tutmuş ikinci görüşüdür. Martın 10-da Ərdoğan Moskvada idi - orada Rusiya-Türkiyə Yüksək Səviyyəli Əməkdaşlıq Şurasının toplantısı keçirilirdi. Mayda isə Putin ilə Ərdoğan Qara dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (QİƏT) Türkiyədə keçiriləcək sammitində yenidən bir araya gələcəklər.
2015-ci ilin noyabrında Rusiya bombardmançı təyyarəsinin vurulması ilə iki ölkə münasibətləri sürətlə pisləşməyə başlamışdı. Lakin o vaxtdan çox hadisələr yaşanıb və dialoqun bərpası üçün tərəflər bir çox addımlar atıb. Bu, vacib iqtisadi tərəfdaşlar olan Moskva ilə Ankaranın hər biri üçün son dərəcə vacibdir. Üstəlik, onların istər Yaxın Şərqdə, istərsə də Cənubi Qafqazdakı geosiyasi maraqları çox yaxındır. Bütün bunlara baxmayaraq, Rusiya və Türkiyənin özləri də daxil olmaqla, onların bir-birinə tam etibar edə biləcəyinə heç kəs inanmır. Moskva-Ankara münasibətləri iqtisadi və geosiyasi maraqların rasional şəkildə üst-üstə düşməsinə əsaslanır. Bu isə bütün digər mümkün variantlardan daha önəmlidir.
Rəsmi versiyaya görə, Soçi görüşünə zərurət iqtisadi münasibətlərin hazırkı vəziyyətinin müzakirəsi və aktual beynəlxalq məsələlər, ilk növbədə, Suriya problemi ilə bağlı «saatların tutuşdurulması» üzündən yaranmışdı. Putinlə-Ərdoğan qarşıya kifayət qədər iddialı hədəflər qoyublar - iki ölkə arasında illik ticarət dövriyyəsinin 100 milyard dollaradək artırılması. Halbuki, ən yaxşı dövrlərdə belə, bu rəqəm 40 milyard dolları ötməyib. Böhran illərində isə o, 20 milyarddan da aşağı düşüb. İndi, tərəflər qarşıya qoyulmuş hədəfə «Türk Axını» Qaz Kəməri və «Akkuyu» AES kimi layihələr vasitəsilə çatmağı düşünür. Mayın 7-də Rusiyanın «Qazprom» şirkəti «Türk Axını» Boru Xəttinin dənizdən keçəcək hissəsinin tikintisinə başlayıb. Onun 2019-cu ilin sonuna başa çatdırılması nəzərdə tutulub. Bundan başqa, artıq AES-in ilk enerji blokunun tikintisinə də start verilib. Stansiya 2023-cü ildə fəaliyyətə başlamalıdır. Çətinlik kənd təsərrüfatı məhsulları ticarətində tətbiq edilmiş sanksiyaların aradan qaldırılmasında və vizasız rejimə keçid məsələlərindədir. Aprelin sonlarında Rusiya tərəfi bəyan edib ki, Ankara Rusiya taxılına tətbiq edilən rüsumu aradan qaldırmasa, Türkiyəyə tətbiq olunmuş məhdudiyyətlər ləğv edilməyəcək. Mayın əvvəlində Ankara bu şərti yerinə yetirib. Lakin bu dəfə Moskva Türkiyədən Rusiyaya pomidor tədarükünə qadağanın qüvvədə qalacağını bəyan edib. Putin bunu belə izah edib: «Embarqonun tətbiqi zamanı Rusiyanın kənd təsərrüfatı məhsulu istehsalçıları böyük həcmdə kredit və kredit resursları götürüb». Lakin pomidorun iki ölkə münasibətlərinə maneəyə çevrilməyəcəyi aydındır.
Məsələ ondadır ki, bu münasibətlər daha çox Rusiya ilə Türkiyənin Suriya ilə bağlı razılığa gəlib-gəlməyəcəyindən daha çox asılıdır. İndi, tərəflər arasında Rusiya bombardmançı təyyarəsinin vurulması səviyyəsində insidentin yaşanma ehtimalı, demək olar ki, yoxdur. Lakin problemə yanaşmadakı ziddiyyətlər aradan qalxmayıb. Ankara hələ də Bəşər Əsədin hakimiyyətdən uzaqlaşdırılmalı olduğunu düşünür və ABŞ-ın Suryiada Rusiyanı qane etməyən bütün əməllərini dəstəkləyir. Amma Ankara Rusiyanın maraqlarını da nəzərə almaya bilməz. Bu üzdən qarant dövlətlər olan Rusiya, Türkiyə və İran Astanada aparılan danışıqların yekununda Suriyada 4 de-eskalasiya zonasının (İdlib və qonşu rayonlar olan Latakiya, Hələb və Hama, Suriyanın İordaniya ilə cənub sərhədiboyu, Dəməşqin şərq qəsəbələri, mərkəzi Homs əyaləti) yaradılması haqqında razılaşma imzalayıb. Bu zonalarda atəşkəs hökm sürməlidir. Soçidə bu razılaşma bir daha təsdiqlənib. Lakin onun taleyi dumanlıdır, çünki Suriya hökuməti ölkə ərazisində terrorçu saydığı bütün qüvvələrlə savaşmaq hüququnu özündə saxlayır. Üstəlik, bir çox müxalifətçi qruplar bu sənədi qəbul etmir. ABŞ-da sözügedən zonaların yaradılmasına ehtiyatla yanaşır. Vaşinqton bunun «terrorçuların təqibinə mane olacağını» bəyan edib. Amerikalıların apreldə İdlib əyalətinin Xan-Şeyhun şəhərinə kivyəvi silah hücumundan sonra endirdiyi raket zərbələrindən sonra, əslində, nə demək istədiyi aydındır. Yəni, əslində, hər kəs öz mövqeyində qalır - Suriyada "İD" yaraqlılarının və müttəfiq qruplaşmaların mövcudluğu, onların dislokasiya yerini dəqiq müəyyənləşdirməyin mümkünsüzlüyü, dəqiq tanınma əlamətlərinin olmaması bütün tərəflərə istənilən razılaşma çərçivəsində istədikləri kimi davranmaş imkanı verir. Odur ki, istənilən razılaşmadakı müddəalar Suriyada sülhə nail olunması yolları yox, ilk növbədə, prioritetlərin elan olunmasıdır; məsələn, Ərdoğan de-eskalasiya zonalarının yaradılmasını çoxdan tələb edir. O, bu məsələdə Suriyanın şimalında faktiki olaraq, kürd dövlətinin yaradılmasına imkan verməmək üçün israrlıdır. Türkiyənin cənub-şərqində kürdlərlə daim problemlər yaşayan Ankara üçün bu ssenari dəhşət olardı. Paralel olaraq həm terrorçular, həm də hökumət qüvvələri ilə döyüşən yaxşı silahlanmış, böyük döyüş təcrübəsinə malik kürd üsyançıları Ankara üçün "İD"dən daha ciddi problemdir. Bu səbəbdən, ABŞ-ın kürd dəstələrinə dəstək verməsi Ankaranı narahat edir və qıcıqlandırır. Məhz bu məqam NATO-da müttəfiq olan bu ölkələrin münasibətlərini xeyli korlayıb. Məsələ o yerə çatıb ki, Türkiyə Prezidentinin məsləhətçisi İlnur Çevik Suriyanın şimalında kürdlərin xalq özünümüdafiə dəstələrinə (YPG, Kürd Fəhlə Partiyasının qanadı) dəstək verən Amerika xüsusitəyinatlılarının təsadüfi zərbələrə məruz qala biləcəyini bildirib. Ümumiyyətlə, son zamanlar Türkiyənin NATO-da qalmasının nə dərəcədə məqsədəuyğun olub-olmadığına dair çox danışılmağa başlayıb və bu, heç də təsadüf deyil. Martın əvvəlində Türkiyə qəflətən Rusiyadan "S-400" Hava Hücumundan Müdafiə (HHM) Sistemi almaq niyyətini açıqlayıb. Nəzərə alsaq ki, NATO-nün öz vahid HHM sistemi var, Ankaranın bu addımı «gəmidə qiyam» kimi qiymətləndirilə bilər. Ankara-Brüssel münasibətlərinin xeyli korlandığını, Türkiyənin Avropa İttifaqına üzvlüyünə dair danışıqlarda heç bir irəliləyişin olmadığını, həmçinin Brüsselin Türkiyədə apreldə keçirilmiş referendumun nəticəsindən narazı qaldığını da nəzərə alsaq, bütün bunların Ankaranı Moskvaya tərəf yönəldəcəyini düşünmək olar.
Amma bunu məcburi dönüş sayanlar da var. Qərbə bəzi müşahidəçilər düşünür ki, Türkiyə bununla Vaşinqtonla-Brüsseli çaşbaş salmağa çalışır. Üstəlik, Rusiyanın özü də Türkiyəyə təzyiq göstərmək üçün kürd amilindən istifadə edir. Martın 20-də KİM-də Rusiya Ordusunun Suriyanın şimal-qərbində yerləşən Afrin əyalətinə yerləşdiyi haqqında xəbər yayılıb. Qeyd edək ki, Türkiyə ilə sərhəddə yerləşən bu əyalətə YPG nəzarət edir. Soçi görüşündə Ərdoğan Putinə Rusiya hərbçilərinin YPG yaraqlıları ilə birgə çəkdirdiyi fotoları da təqdim edib. Bundan əvvəl isə Rusiya hərbçilərinin kürdlərlə bir razılaşma əldə etdiyinə dair xəbərlər yayılmışdı. Məlumata görə, razılaşma kürdləri Türkiyə Ordusunun hücumundan qorumaq məqsədilə regionda rus hərbçiləri tərəfindən postların qurulmasını nəzərdə tutur.
Bununla yanaşı, kürdlərin nəzarətində olan digər ərazidə - Rocavada Türkiyə ilə sərhədi Amerika qüvvələri qoruyur. Bu, bir daha sübut edir ki, ruslarla-amerikalılar istəsələr, bir-biri ilə dil tapmağı yaxşı bacarırlar. Moskva addımları ilə bir şeyi tam çılpaqlığı ilə nümayiş etdirir: əgər Türkiyə Rusiyanın Suriyadakı əməllərinə etiraz edərsə, Kreml Suriya kürdlərinə dəstəyi artıra bilər.
Digər yandan, Rusiyanın özü də Ankarasız keçinə bilmir, çünki Turkiyənin Suriyada iştirakı nə qədər önəmlidirsə, onun Rusiya iqtisadiyyatında iştirakı da bir o qədər önəm daşıyır. Moskvanın isə bu mənada nəinki əsl dostları, hətta rasional rəqibləri belə, çox deyil.
Məhz bu səbəbdən, bu iki ölkə zaman-zaman düşmənçiliyə çevrilən, lakin yenə də dialoqu davam etdirmək iqtidarında olan zorən dostluğa məhkumdur. Bununla yanaşı, Rusiya-Türkiyə münasibətlərində Putin ilə Ərdoğanın şəxsi münasibətləri böyük rol oynayır. Yaxın illərdə bu sahədə dəyişiklik gözlənilmədiyindən, Moskva-Ankara dialoqu, güman ki, bu cür soyuq, lakin etibarlı zəmində davam edəcək.

COMPANIONS IN MISFORTUNE
The restoration period in Russian-Turkish relations is over, said the Russian President Vladimir Putin after the talks with his Turkish counterpart Recep Tayyip Erdogan. Both presidents met in in the Bocharov Residence in Sochi, for the second time during the current year. Erdogan visited Moscow back in March 10 to take part at the Russian-Turkish Cooperation Council. In May, Putin and Erdogan will see each other again at the BSEC summit in Turkey. Many events has taken place since the Russian bomber was shot down in November 2015, and both sides have done a lot to restore the full-format dialogue amidst the swiftly sloping relations. Both Moscow and Ankara urgently needed to restore bilateral relations as economic partners and the states with geopolitical interests closely adjoining in the Middle East and in the South Caucasus. However, no one, including Russia and Turkey, does not believe that they can trust each other to the end. Rather, Russian-Turkish relations are an example of a rational intertwining of economic and geopolitical interests exceeding all other possible factors.
According to the official version, the meeting in Sochi was required to talk about the current state of economic relations and urgent international issues, first of all Syria. Putin and Erdogan have very ambitious goals - to bring the trade turnover between the countries to $100 billion annually, which has hardly reached $40 billion previously and during the crisis fell below $20 billion. The implementation of energy projects, the Turkish Stream Gas Pipeline and the Akkuyu nuclear power plant, may help to achieve this strategic goal. On May 7, the Russian Gazprom started construction of the offshore section of the pipeline. The completion date for the laying of two sea lines is planned by the end of 2019, and preparations for the construction of the first power unit of the nuclear power plant have also been completed. The Akkuyu plant should be commissioned by 2023. The situation is more complicated with the lifting of restrictions on trade in agricultural products and issues related to the abolition of visa-free regime. At the end of April, the Russian side stated that it would not remove restrictions on Turkey unless the latter abolished duties on Russian grain. Ankara fulfilled this condition in early May. But Moscow said that it intended to leave restrictions on the supply of tomatoes to Russia, because, as Putin explained, at the time of the embargo, Russian agricultural producers "took significant amounts of loans and credit resources." However, it is clear that tomatoes will not become a stumbling block in relations between the two countries.
After all, these relations largely depend on whether Russia and Turkey can adhere to the agreement on Syria. It is hardly possible that incidents similar to downing of the Russian bomber will occur in the future but there are still some fundamental disagreements between the both states. Ankara still insists on the departure of Bashar Assad and supports all U.S. actions in Syria unacceptable for Russia. However, Turkey cannot turn a blind eye to the Russian interests either. Thus, the guarantor states represented during the Astana talks by Russia, Turkey, and Iran signed an agreement on the establishment of four zones of de-escalation in Syria (Idlib and neighboring areas of Latakia, Aleppo and Hama, the zone along the southern border of Syria with Jordan, eastern suburbs of Damascus, and the central province of Homs), where a truce seems to be preserved. This agreement has been re-confirmed in Sochi. However, its fate remains vague because the Syrian government has reserved the right to fight throughout the country against those it considers terrorists, and a lot of opposition groups ignored the document altogether. The U.S. reacted to the establishment of zones with caution noting that they would "prevent the persecution of terrorists." In light of the American missile strike in April, Washington’s intentions are clear. Thus, everything remains as is: the presence of the Islamic State (IS) and its allied groups in Syria, inability to determine their exact location. Plus, the absence of clear identification marks enable all parties of any agreements to act as they see fit. Therefore, the positions determined in any agreements is not a way to achieve peace in Syria but serve as a way of expressing one's priorities.
For example, Erdogan has long insisted on establishing the zones of de-escalation in order to prevent the actual creation of the Kurdish state in the north of Syria. For Turkey with a constant Kurdish conflict in the southeast of the country, such a scenario would be a nightmare. Well-armed Kurdish rebels with great combat experience and fighting simultaneously against both the terrorists and government forces are much more evil for Ankara than the IS. Therefore, Ankara is worried and annoyed by the fact that the Kurdish detachments enjoy the U.S. support, which greatly complicates relations between the two NATO allies. It went so far that the adviser to the Turkish President, Ilnur Cevik, announced the possibility of an accidental strike against the U.S. Special Forces, which interacts with the Kurdish forces of People's Self-defense (YPG, the wing of the Kurdistan Workers' Party) in the north of Syria. It is not surprising that in recent years there has been increasing talks about the expediency of Ankara's further stay in the North Atlantic alliance. In early March, Turkey suddenly announced its intention to buy S-400 anti-missile systems from Russia, and since NATO has its own unified air defense system, this step can be regarded as a "mutiny". Amidst the significant cooling in the relations between Ankara and Brussels due to the lack of progress in the negotiations on Turkey's accession to the EU, as well as Brussels' discontent with the results of the April referendum in Turkey, the ongoing events force Ankara to lean towards Moscow.
Yes, this is a forced turn, yet some Western observers believe that this is Turkey’s maneuver to confuse both Washington and Brussels. Moreover, Russia is also playing the Kurdish factor in order to press on Turkey. On March 20, the media reported that the Russian troops landed in the province of Afrin in northwestern Syria, next to the Turkish border, which is controlled by the YPG. At the talks in Sochi, Erdogan handed Putin photographs of military personnel from the Russian Federation filmed along with Kurdish fighters from YPG. Earlier it was noted that the Russian military reached an agreement, which enables the construction of Russian military posts near the Turkish border to prevent attacks by the Turkish army on Kurdish positions in this region. Meanwhile, in another part of the Kurdish-controlled territory, Rojava, the American forces are patrolling the Turkish border. This is an excellent example of the fact that Russians and Americans can differentiate interests and agree if they really want to. Moscow makes it clear that if Turkey disagrees with the behavior of the Russian side in Syria, the Kremlin can strengthen the support of the Syrian Kurds. On the other hand, Russia itself cannot do without Ankara, as the Turkish presence remains significant both in Syria and in the Russian economy. And Moscow does not have many true friends, let alone rational rivals.
That is why both countries are doomed to bear this forced friendship, which looks occasionally like an enmity, yet demonstrates the tremendous ability to maintain even a minimal level of dialogue. At the same time, much in the relations between Russia and Turkey is based on the personal ties between Putin and Erdogan. But since no changes are expected in this aspect during the coming year, the dialogue between Moscow and Ankara will apparently continue holding true in this cold but reliable framework.