Moskva-Ankara dialoqu, əvvəlkitək, rasional maraqlar üzərində qurulacaq
Rusiya-Türkiyə münasibətlərində bərpa mərhələsi başa çatıb. Bunu Rusiya Prezidenti Vladimir Putin türkiyəli həmkarı Rəcəb Tayyib Ərdoğanla apardığı danışıqların yekununda bəyan edib. Onlar Soçidə, Boçarov iqamətgahında bir araya gəliblər. Bu, iki ölkə liderinin 2017-ci ildə baş tutmuş ikinci görüşüdür. Martın 10-da Ərdoğan Moskvada idi - orada Rusiya-Türkiyə Yüksək Səviyyəli Əməkdaşlıq Şurasının toplantısı keçirilirdi. Mayda isə Putin ilə Ərdoğan Qara dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (QİƏT) Türkiyədə keçiriləcək sammitində yenidən bir araya gələcəklər.
2015-ci ilin noyabrında Rusiya bombardmançı təyyarəsinin vurulması ilə iki ölkə münasibətləri sürətlə pisləşməyə başlamışdı. Lakin o vaxtdan çox hadisələr yaşanıb və dialoqun bərpası üçün tərəflər bir çox addımlar atıb. Bu, vacib iqtisadi tərəfdaşlar olan Moskva ilə Ankaranın hər biri üçün son dərəcə vacibdir. Üstəlik, onların istər Yaxın Şərqdə, istərsə də Cənubi Qafqazdakı geosiyasi maraqları çox yaxındır. Bütün bunlara baxmayaraq, Rusiya və Türkiyənin özləri də daxil olmaqla, onların bir-birinə tam etibar edə biləcəyinə heç kəs inanmır. Moskva-Ankara münasibətləri iqtisadi və geosiyasi maraqların rasional şəkildə üst-üstə düşməsinə əsaslanır. Bu isə bütün digər mümkün variantlardan daha önəmlidir.
Rəsmi versiyaya görə, Soçi görüşünə zərurət iqtisadi münasibətlərin hazırkı vəziyyətinin müzakirəsi və aktual beynəlxalq məsələlər, ilk növbədə, Suriya problemi ilə bağlı «saatların tutuşdurulması» üzündən yaranmışdı. Putinlə-Ərdoğan qarşıya kifayət qədər iddialı hədəflər qoyublar - iki ölkə arasında illik ticarət dövriyyəsinin 100 milyard dollaradək artırılması. Halbuki, ən yaxşı dövrlərdə belə, bu rəqəm 40 milyard dolları ötməyib. Böhran illərində isə o, 20 milyarddan da aşağı düşüb. İndi, tərəflər qarşıya qoyulmuş hədəfə «Türk Axını» Qaz Kəməri və «Akkuyu» AES kimi layihələr vasitəsilə çatmağı düşünür. Mayın 7-də Rusiyanın «Qazprom» şirkəti «Türk Axını» Boru Xəttinin dənizdən keçəcək hissəsinin tikintisinə başlayıb. Onun 2019-cu ilin sonuna başa çatdırılması nəzərdə tutulub. Bundan başqa, artıq AES-in ilk enerji blokunun tikintisinə də start verilib. Stansiya 2023-cü ildə fəaliyyətə başlamalıdır. Çətinlik kənd təsərrüfatı məhsulları ticarətində tətbiq edilmiş sanksiyaların aradan qaldırılmasında və vizasız rejimə keçid məsələlərindədir. Aprelin sonlarında Rusiya tərəfi bəyan edib ki, Ankara Rusiya taxılına tətbiq edilən rüsumu aradan qaldırmasa, Türkiyəyə tətbiq olunmuş məhdudiyyətlər ləğv edilməyəcək. Mayın əvvəlində Ankara bu şərti yerinə yetirib. Lakin bu dəfə Moskva Türkiyədən Rusiyaya pomidor tədarükünə qadağanın qüvvədə qalacağını bəyan edib. Putin bunu belə izah edib: «Embarqonun tətbiqi zamanı Rusiyanın kənd təsərrüfatı məhsulu istehsalçıları böyük həcmdə kredit və kredit resursları götürüb». Lakin pomidorun iki ölkə münasibətlərinə maneəyə çevrilməyəcəyi aydındır.
Məsələ ondadır ki, bu münasibətlər daha çox Rusiya ilə Türkiyənin Suriya ilə bağlı razılığa gəlib-gəlməyəcəyindən daha çox asılıdır. İndi, tərəflər arasında Rusiya bombardmançı təyyarəsinin vurulması səviyyəsində insidentin yaşanma ehtimalı, demək olar ki, yoxdur. Lakin problemə yanaşmadakı ziddiyyətlər aradan qalxmayıb. Ankara hələ də Bəşər Əsədin hakimiyyətdən uzaqlaşdırılmalı olduğunu düşünür və ABŞ-ın Suryiada Rusiyanı qane etməyən bütün əməllərini dəstəkləyir. Amma Ankara Rusiyanın maraqlarını da nəzərə almaya bilməz. Bu üzdən qarant dövlətlər olan Rusiya, Türkiyə və İran Astanada aparılan danışıqların yekununda Suriyada 4 de-eskalasiya zonasının (İdlib və qonşu rayonlar olan Latakiya, Hələb və Hama, Suriyanın İordaniya ilə cənub sərhədiboyu, Dəməşqin şərq qəsəbələri, mərkəzi Homs əyaləti) yaradılması haqqında razılaşma imzalayıb. Bu zonalarda atəşkəs hökm sürməlidir. Soçidə bu razılaşma bir daha təsdiqlənib. Lakin onun taleyi dumanlıdır, çünki Suriya hökuməti ölkə ərazisində terrorçu saydığı bütün qüvvələrlə savaşmaq hüququnu özündə saxlayır. Üstəlik, bir çox müxalifətçi qruplar bu sənədi qəbul etmir. ABŞ-da sözügedən zonaların yaradılmasına ehtiyatla yanaşır. Vaşinqton bunun «terrorçuların təqibinə mane olacağını» bəyan edib. Amerikalıların apreldə İdlib əyalətinin Xan-Şeyhun şəhərinə kivyəvi silah hücumundan sonra endirdiyi raket zərbələrindən sonra, əslində, nə demək istədiyi aydındır. Yəni, əslində, hər kəs öz mövqeyində qalır - Suriyada "İD" yaraqlılarının və müttəfiq qruplaşmaların mövcudluğu, onların dislokasiya yerini dəqiq müəyyənləşdirməyin mümkünsüzlüyü, dəqiq tanınma əlamətlərinin olmaması bütün tərəflərə istənilən razılaşma çərçivəsində istədikləri kimi davranmaş imkanı verir. Odur ki, istənilən razılaşmadakı müddəalar Suriyada sülhə nail olunması yolları yox, ilk növbədə, prioritetlərin elan olunmasıdır; məsələn, Ərdoğan de-eskalasiya zonalarının yaradılmasını çoxdan tələb edir. O, bu məsələdə Suriyanın şimalında faktiki olaraq, kürd dövlətinin yaradılmasına imkan verməmək üçün israrlıdır. Türkiyənin cənub-şərqində kürdlərlə daim problemlər yaşayan Ankara üçün bu ssenari dəhşət olardı. Paralel olaraq həm terrorçular, həm də hökumət qüvvələri ilə döyüşən yaxşı silahlanmış, böyük döyüş təcrübəsinə malik kürd üsyançıları Ankara üçün "İD"dən daha ciddi problemdir. Bu səbəbdən, ABŞ-ın kürd dəstələrinə dəstək verməsi Ankaranı narahat edir və qıcıqlandırır. Məhz bu məqam NATO-da müttəfiq olan bu ölkələrin münasibətlərini xeyli korlayıb. Məsələ o yerə çatıb ki, Türkiyə Prezidentinin məsləhətçisi İlnur Çevik Suriyanın şimalında kürdlərin xalq özünümüdafiə dəstələrinə (YPG, Kürd Fəhlə Partiyasının qanadı) dəstək verən Amerika xüsusitəyinatlılarının təsadüfi zərbələrə məruz qala biləcəyini bildirib. Ümumiyyətlə, son zamanlar Türkiyənin NATO-da qalmasının nə dərəcədə məqsədəuyğun olub-olmadığına dair çox danışılmağa başlayıb və bu, heç də təsadüf deyil. Martın əvvəlində Türkiyə qəflətən Rusiyadan "S-400" Hava Hücumundan Müdafiə (HHM) Sistemi almaq niyyətini açıqlayıb. Nəzərə alsaq ki, NATO-nün öz vahid HHM sistemi var, Ankaranın bu addımı «gəmidə qiyam» kimi qiymətləndirilə bilər. Ankara-Brüssel münasibətlərinin xeyli korlandığını, Türkiyənin Avropa İttifaqına üzvlüyünə dair danışıqlarda heç bir irəliləyişin olmadığını, həmçinin Brüsselin Türkiyədə apreldə keçirilmiş referendumun nəticəsindən narazı qaldığını da nəzərə alsaq, bütün bunların Ankaranı Moskvaya tərəf yönəldəcəyini düşünmək olar.
Amma bunu məcburi dönüş sayanlar da var. Qərbə bəzi müşahidəçilər düşünür ki, Türkiyə bununla Vaşinqtonla-Brüsseli çaşbaş salmağa çalışır. Üstəlik, Rusiyanın özü də Türkiyəyə təzyiq göstərmək üçün kürd amilindən istifadə edir. Martın 20-də KİM-də Rusiya Ordusunun Suriyanın şimal-qərbində yerləşən Afrin əyalətinə yerləşdiyi haqqında xəbər yayılıb. Qeyd edək ki, Türkiyə ilə sərhəddə yerləşən bu əyalətə YPG nəzarət edir. Soçi görüşündə Ərdoğan Putinə Rusiya hərbçilərinin YPG yaraqlıları ilə birgə çəkdirdiyi fotoları da təqdim edib. Bundan əvvəl isə Rusiya hərbçilərinin kürdlərlə bir razılaşma əldə etdiyinə dair xəbərlər yayılmışdı. Məlumata görə, razılaşma kürdləri Türkiyə Ordusunun hücumundan qorumaq məqsədilə regionda rus hərbçiləri tərəfindən postların qurulmasını nəzərdə tutur.
Bununla yanaşı, kürdlərin nəzarətində olan digər ərazidə - Rocavada Türkiyə ilə sərhədi Amerika qüvvələri qoruyur. Bu, bir daha sübut edir ki, ruslarla-amerikalılar istəsələr, bir-biri ilə dil tapmağı yaxşı bacarırlar. Moskva addımları ilə bir şeyi tam çılpaqlığı ilə nümayiş etdirir: əgər Türkiyə Rusiyanın Suriyadakı əməllərinə etiraz edərsə, Kreml Suriya kürdlərinə dəstəyi artıra bilər.
Digər yandan, Rusiyanın özü də Ankarasız keçinə bilmir, çünki Turkiyənin Suriyada iştirakı nə qədər önəmlidirsə, onun Rusiya iqtisadiyyatında iştirakı da bir o qədər önəm daşıyır. Moskvanın isə bu mənada nəinki əsl dostları, hətta rasional rəqibləri belə, çox deyil.
Məhz bu səbəbdən, bu iki ölkə zaman-zaman düşmənçiliyə çevrilən, lakin yenə də dialoqu davam etdirmək iqtidarında olan zorən dostluğa məhkumdur. Bununla yanaşı, Rusiya-Türkiyə münasibətlərində Putin ilə Ərdoğanın şəxsi münasibətləri böyük rol oynayır. Yaxın illərdə bu sahədə dəyişiklik gözlənilmədiyindən, Moskva-Ankara dialoqu, güman ki, bu cür soyuq, lakin etibarlı zəmində davam edəcək.

Диалог Москвы и Анкары будет по-прежнему строиться на рациональных интересах
Восстановительный период в российско-турецких отношениях завершен, заявил российский президент Владимир Путин по итогам переговоров с президентом Турции Реджепом Тайибом Эрдоганом. Президенты встретились в Сочи в резиденции Бочаров ручей, и это уже второе "свидание" глав государств за текущий год. Не далее как    10 марта Эрдоган был в Москве, где состоялось заседание Совета сотрудничества высшего уровня России и Турции, а в мае Путин и Эрдоган увидятся еще раз на саммите ОЧЭС в Турции. С того момента, когда был сбит российский бомбардировщик в ноябре 2015 года и отношения двух стран стремительно покатились под откос, произошло много событий, и обе стороны сделали немало для восстановления полноформатного диалога. Это насущно необходимо как Москве, так и Анкаре, которые друг для друга являются важными экономическими партнерами и чьи геополитические интересы тесно соприкасаются на Ближнем Востоке, а также в регионе Южного Кавказа. Однако никто, включая самих Россию и Турцию, не верит, что они могут до конца доверять друг другу. Скорее российско-турецкие отношения представляют собой пример рационального переплетения экономических и геополитических интересов, превышающих все другие возможные факторы.
Согласно официальной версии, встреча в Сочи понадобилась, чтобы поговорить о нынешнем состоянии экономических отношений и "сверить часы" по актуальным международным вопросам, и прежде всего по Сирии. У Путина и Эрдогана весьма амбициозные цели - довести товарооборот между странами до $100 млрд. в год, хотя даже в лучшие годы он был на отметке в $40 млрд, а во время кризиса упал ниже $20 млрд., Достижению этой планки может помочь реализация таких энергетических проектов, как газопровод "Турецкий поток" и АЭС "Аккую". 7 мая российский "Газпром" приступил к строительству морского участка, срок окончания прокладки двух морских ниток запланирован на конец 2019 года, также завершена подготовка к строительству первого энергоблока АЭС - станция должна заработать к 2023 году. Сложнее обстоят дела со снятием ограничений на торговлю сельхозпродукцией и вопросами, касающимися отмены визового режима. В конце апреля российская сторона заявила, что не снимет ограничения в отношении Турции, если та не отменит пошлины на российское зерно, и в начале мая Анкара выполнила это условие. Но тут Москва заявила, что намерена пока оставить ограничения в отношении поставок в Россию помидоров, потому что, как пояснил Путин, в момент введения эмбарго российские сельхозпроизводители "взяли значительные объемы кредитов и кредитных ресурсов". Впрочем, понятно, что помидоры не станут камнем преткновения в отношениях двух стран.
Ведь они, в целом, зависят от того, смогут ли Россия и Турция придерживаться согласия по Сирии. Вряд ли возможно повторение инцидентов уровня сбитого российского бомбардировщика, но базовые разногласия никуда не исчезли. Анкара все так же настаивает на уходе Башара Асада и поддерживает все неприемлемые для России действия США в Сирии. Однако не учитывать интересы России у Турции тоже не получается. Поэтому на переговорах в Астане государства-гаранты Россия, Турция и Иран подписали соглашение о создании в Сирии четырех зон деэскалации (Идлиб и соседние с ним районы Латакии, Алеппо и Хамы, зона вдоль южной границы Сирии с Иорданией, восточные пригороды Дамаска, центральная провинция Хомс), внутри которых вроде бы должно сохраняться перемирие. В Сочи эта договоренность получила новое подтверждение. Впрочем, его судьба остается туманной, ведь сирийское правительство оставило за собой право воевать на всей территории страны против тех, кого оно считает террористами, а множество оппозиционных группировок документ и вовсе проигнорировали. США отнеслись к созданию зон осторожно, отметив, что они будут "мешать преследовать террористов". В свете ракетного удара американцев в апреле в ответ на химическую атаку в Хан-Шейхуне в провинции Идлиб понятно, что Вашингтон имеет в виду. То есть, по сути, все остается на своих местах - фактор присутствия в Сирии ИГ и союзных с ним группировок, невозможность определить их точную дислокацию и отсутствие четких опознавательных признаков дают возможность всем сторонам в рамках любых соглашений действовать так, как они считают нужным. Поэтому расклады в любых соглашениях - это не способ достижения мира в Сирии, а прежде всего способ заявить о своих приоритетах.
Так, Эрдоган давно настаивает на создании зон деэскалации для того, чтобы не допустить фактического создания курдского государства на севере Сирии. Для Турции с постоянным курдским конфликтом на юго-востоке страны такой сценарий был бы кошмарным. Хорошо вооруженные и с огромным боевым опытом курдские повстанцы, которые сражаются одновременно против террористов и правительственных войск, являются для Анкары злом гораздо большим, чем ИГ. Поэтому Анкару беспокоит и раздражает то, что курдские отряды пользуются поддержкой США, что значительно осложняет отношения между двумя союзниками по НАТО. Дело дошло до того, что советник президента Турции Ильнур Чевик заявил о возможности случайного удара по американскому спецназу, взаимодействующему с курдскими отрядами народной самообороны (YPG, крыло Рабочей партии Курдистана) на севере Сирии. Неудивительно, что в последнее время все чаще звучат разговоры о целесообразности дальнейшего пребывания Анкары в Североатлантическом альянсе. В начале марта Турция вдруг заявила о намерении купить системы ПВО С-400 у России, и поскольку у НАТО своя единая система противовоздушной обороны, данный шаг вполне можно расценивать как "бунт на корабле". На фоне значительного похолодания отношений между Анкарой и Брюсселем из-за отсутствия прогресса на переговорах по поводу вступления Турции в ЕС, а также недовольства Брюсселя итогами апрельского референдума в Турции можно сделать вывод, что все это разворачивает Анкару в сторону Москвы.
Другое дело, что разворот этот вынужденный, а некоторые наблюдатели на Западе и вовсе считают, что таким образом Турция пытается сбить с толку Вашингтон и Брюссель. Тем более что Россия также разыгрывает курдский фактор в целях давления на Турцию. 20 марта в СМИ прошло сообщение, что российские войска высадились в провинции Африн на северо-западе Сирии, рядом с турецкой границей, которая контролируется YPG. На переговорах в Сочи Эрдоган передал Путину фотографии, на которых военнослужащие из РФ сняты вместе с курдскими бойцами из YPG. Ранее отмечалось, что российские военные достигли соглашения, по условиям которого вблизи турецкой границы будут установлены российские военные посты для предотвращения нападений турецкой армии на позиции курдов в этом регионе. При этом в другой части контролируемой курдами территории - Роджава - патрулирование турецкой границы происходит силами американцев. И это является прекрасным примером того, что русские и американцы могут и интересы разграничить, и договориться, если действительно этого захотят. Своими действиями Москва явно дает понять, что если Турция будет проявлять несогласие с поведением российской стороны в Сирии, Кремль может усилить поддержку сирийских курдов. С другой стороны, сама Россия не может обойтись без Анкары, потому что турецкое присутствие остается значимым как в Сирии, так и в российской экономике. А у Москвы не так много в этом плане не то что настоящих друзей, но хотя бы просто рациональных соперников.
Именно поэтому две страны обречены на эту самую вынужденную дружбу, которая временами смахивает на вражду, но, тем не менее, демонстрирует потрясающую способность поддерживать хотя бы минимальный уровень диалога. В то же время очень много в отношениях России и Турции держится на личных связях Путина и Эрдогана, но так как в ближайший год в этом аспекте никаких перемен не предвидится, диалог Москвы и Анкары, видимо, будет продолжаться в этом же холодном, но надежном ключе.