QƏLB-QƏLBLƏ DANIŞANDA...
«Musiqi, sadəcə, ritm və melodiya deyil, həqiqi oksigendir», - gənc və istedadlı azərbaycanlı vokalçı Nigar Cəfərova belə düşünür. Qız Üzeyir Hacıbəyov adına Azərbaycan Dövlət Musiqi Akademiyasının vokal kafedrasının ikinci kursunda oxuyur. Bu yaxınlarda o, Bakıda «İstedadlar atəşi» layihəsi çərçivəsində keçirilmiş «Xəzər mehi» beynəlxalq festival-müsabiqədə qalib gəlib. Müsabiqəyə Rusiya, Qazaxıstan, Azərbaycan və Özbəkistandan gənc musiqiçilər, vokalçılar və rəqqaslar qatılıblar. Nigar Cəfərova müsabiqə barədə təəssüratlarını bölüşüb və musiqiyə münasibətindən danışıb.
- Nigar, «Xəzər mehi» festival-müsabiqədə iştirakınızdan danışın. Müsabiqəyə necə qatıldınız?
- Müsabiqə bu il aprelin sonlarında Bakıda keçirildi. Mən izləyicilərin çox sevdiyi bir ariyanı - Puççininin «Canni Skikki» operasından «O mio babbino caro» ariyasını oxudum. Festivalın qala-konsertində də çıxış edəcəyimi eşidəndə, çox xoş təəccübümə səbəb oldu. «Xəzər mehi» beynəlxalq festival-müsabiqədə qalib gəldiyimi biləndən sonra, daha çox sevindim. Bununla yanaşı, «Ən yaxşı kostyum» və «Ən yaxşı musiqi nömrəsi» nominasiyalarında mükafatı mənə verdilər. Bu, çox gözlənilməz və inanılmaz dərəcədə xoş idi.
- Siz «Moskva istedadlara inanır» VII beynəlxalq yaradıcılıq festivalında iştirak etmisiniz. Bu müsabiqə barədə öz təəssüratlarınızı bölüşün...
- Hər şey ondan başladı ki, müsabiqədə iştirak üçün dəvət aldım. Müsabiqənin başlanmasına bir həftə qalmış hazırlaşmalı oldum. Festival Moskvada, Ostankino teleqülləsinin əsas konsert zalında keçirilirdi. Əlbəttə, onda iştirak etmək çox maraqlı idi. Bu, məndən ötrü yaxşı təcrübə idi. Müsabiqəyə Qazaxıstan, Belarus, Dağıstan, Ukrayna və başqa ölkələrdən çox sayda ifaçı, musiqiçi və rəqqas qatılmışdılar. Müxtəlif ölkələrdən olan uşaqlarla tanış olmaq və ünsiyyət qurmaq mənim üçün çox xoş idi, onlarn hər biri nəsə yeni və maraqlı bir şey öyrənib, paylaşmaq istəyirdi. Festivalda «Akademik vağzal» kateqoriyasında çıxış etmişəm. P.İ.Çaykovskinin «Mazepa» operasından Mariyanın ariyasını ifa etdim. Öyrənmək çox xoş oldu ki, münsiflər mənim çıxışıma təəccübləniblər, çünki bu festivalda indiyə kimi ifa baxımından belə mürəkkəb çıxış olmamışdı. Nəticədə, ikinci yeri tutdum.
- Nigar, bir qədər özünüz barədə danışın...
- 1997-ci ildə Bakıda yaradıcı ailədə dünyaya gəlmişəm. Mənim valideynlərim peşəcə memardırlar. Memarlığa marağım buradandır, çünki memarlıq daşlarda donmuş musiqidir. Mənim anam uşaqlıqdan musiqi ilə məşğul olub, kamil musiqi istedadı olduğundan, fortepianoda virtuoz ifa edir. Əminəm ki, musiqi qabiliyyətimi ondan almışam.
Babam Azərbaycanın Xalq artisti Mübariz Tağıyevdir. Bizim çox böyük musiqili ailəmiz var. Məndən kiçik iki bacım və qardaşım var. Bacılarım da mənim kimi musiqi məktəbini bitiriblər: biri skripka sinfini, o birisi isə vokalı bitirib, amma aralarında musiqiyə ən çox marağı mən göstərmişəm. Doqquzuncu sinfə qədər Moskvada oxumuşam. 2012-ci ildə doğma Bakıya qayıtdım və musiqi təhsilimi Vətəndə davam etdirmək üçün Respublika İncəsənət Gimnaziyasına daxil oldum. Musiqi ilə yanaşı, ədəbiyyatla, memarlıqla və rəssamlıqla maraqlanıram.
- Vokalçı olmaq istəyiniz uşaqlıqdan vardı, yoxsa sonra yarandı? Niyə siz, məsələn, estradanı yox, məhz klassik ifaçılığı seçdiniz?
- Hələ uşaqlıqdan məndə musiqiçi olmaq istəyi vardı. İncəsənətlə maraqlanırdım, musiqi ilə yanaşı, rəsm də çəkirdim. Anam qabiliyyətimi görüb, musiqi məktəbinə qoydu. Orada estrada vokalı öyrənirdim, amma həmişə klassik musiqiyə üstünlük vermişəm. O mənim bir şəxsiyyət kimi formalaşmağıma yardım edir, özümü klassik musiqi ilə daha rahat hiss edirəm. Həm də rəsm çəkməyi xoşlayıram və həmişə musiqi səsi altında rəsm çəkirəm.
Musiqinin hər bir istiqaməti özlüyündə gözəldir. Amma akademik vokal hər şeyin əsasıdır. Bu, elə bir şeydir ki, inkişaf etmək, təkmilləşmək istəyirsən. Akademik vokal xüsusi səy və öz üzərində iş tələb edir ki, bu da məni cəlb edir.
- Klassik və ya akademik təhsil sizə nə verir?
- Akademik musiqi təhsili mənə peşəkar musiqiçiyə və vokalçıya lazım olan hər şeyi verir. İlk öncə, bu, mədəni baxımdan inkişafdır. Mən uşaqlıqdan Musiqi Akademiyasına daxil olmağı arzulayırdım. 2015-ci ildə arzum çin oldu - mən SSRİ və Azərbaycanın xalq artistləri, professor Fidan Qasımovanın sinfinə düşdüm.
- Gerçək musiqi nədir? Niyə bəzi musiqiləri incəsənət saymaq olmaz?
- Gerçək musiqi ruhun musiqisidir, ən səmimi, nüfuzedici və təmizdir. Bu, ürəyin dərinliyindən gələn sevgidir, bir dəfə Bertold Auerbax deyib: «Musiqi tək dünya dilidir, onu tərcümə etməyə dəyməz, çünki onda qəlb-qəlblə danışır».
- Akademik musiqinin dərinliyi və genişliyi sonsuzdur - siz nə ifa etməyi sevirsiniz? Ən sevdiyiniz əsərlər hansıdır?
- Sevimli əsərlərimiz həddindən çoxdur, buna görə də hansısa birini xüsusi seçmək çətindir. Həmişə repertuarın mürəkkəbliyinə diqqət yetirirəm, texniki baxımdan mürəkkəb olan əsərlə işləmək və öz qabiliyyətini təkmilləşdirmək daha maraqlıdır.
- Harada çıxış etmək xoşunuza gəlir? Sizdən ötrü hansı auditoriya ideal sayıla bilər?
- Zalın dəstəyini və rəğbətini hiss etməyi sevirəm, amma nəyisə əldə etmək üçün nələri isə bəxş etmək lazımdır. İnsanlar səmimi duyğuları sevirlər.
- Yaxşı musiqi ilə ünsiyyətə hansı müəlliflərdən, bəstəkarlardan və əsərlərdən başlamaq lazımdır?
- Düşünürəm, hər bir kəs ona ruhca yaxın olan, zövqünə uyğun gələn musiqini tapır. Mən melomanam, istənilən janrdan olan musiqini dinləyirəm, hərəsinin öz gözəlliyi var, amma klassik musiqiyə daha çox üstünlük verirəm. Sevimli bəstəkarlarım arasında Vivaldi, Bax, Motsart, Bethoven, Rossini, Vaqner, Bize, Çaykovski, Hacıbəyov, Qarayev, Qlinka, Şenberq və çox sayda görkəmli incəsənət xadiminin adlarını çəkə bilərəm. Həm də neoklassisizm və başqa çağdaş musiqi istiqamətləri ilə maraqlanıram.
- Nigar, həyatda nəyə nail olmaq istərdin?
- Məqsədə can atan adamam və həmişə qarşıma qoyulmuş hədəflərə nail olmağa çalışıram. Əsas niyyətim öz işimin peşəkarı olmaq, öz ölkəmi xaricdə yüksək səviyyədə təqdim etməkdir. Bunun üçün işləmək, özünütəkmilləşdirmək, əl saxlamadan daim çalışmaq lazımdır.
- Çağdaş və ya keçmiş ifaçılardan pərəstiş etdiyiniz biri varmı?
- Məndən ötrü özümü bənzətmək üçün nümunə müəllimimdir. Mən hələ uşaq olanda Fidan xanımın yaradıcılığı ilə tanış idim, onun səsini başqası ilə qarışdırmaq olmaz. Fidan xanım tələbələrdə musiqiyə, xüsusilə də vokal incəsənətinə böyük sevgi oyadır. O, bütün tələbələrinə qarşı çox tələbkardır ki, bu da həmişə çox xoşuma gəlib. Amma həm də tələbələrə qarşı sevgi və mehribanlıqla davranır. Mənim müəllimim taleyin hədiyyəsidir. Belə ustadı öz idealıma çevirməyim, bəs kimi çevirim?
Klassik musiqi ifaçıları ilə yanaşı, başqa janrlarda da pərəstiş ediləcək şəxsiyyətlər çoxdur: Lui Armstronq, Frenk Sinatra, Ella Fitscerald, Mayls Deyvis, Rey Çarlz, «Bitlz» qrupu, Şade, Maykl Cekson və başqaları.
- Musiqiyə olan maraqlarınızı sizin həmyaşıd olan dostlarınız paylaşırlarmı?
- Şəksiz! Mən çevrəmə musiqili, yaradıcı və hərtərəfli insanları toplamağı sevirəm. Qeyri-adi insanlar həmişə məndə böyük maraq oyadır. Hamının musiqi seçimi eyni deyil, həm də eyni cür maraqlı ola bilməz. Biz xoşumuza gəlmiş kompozisiyaları paylaşırıq, yeni janr və istiqamətlərlə tanış oluruq. Bu gözəldir, axı musiqi yaxınlaşdırır, hər bir insanın ürək tellərinə toxunur. İ.S.Baxın sözlərini unutmaq olmaz: «Musiqinin məqsədi ürəkləri dilləndirməkdir».

КОГДА ДУША ГОВОРИТ С ДУШОЮ
"Музыка - не просто ритм и мелодия, это настоящий кислород", - считает молодая талантливая азербайджанская вокалистка Нигяр Джафарова. Девушка учится на втором курсе кафедры вокала Азербайджанской государственной музыкальной академии имени Узеира Гаджибекова. Недавно она стала победительницей состоявшегося в Баку в рамках проекта "Салют талантов" международного конкурса-фестиваля "Каспийский бриз", в котором принимали участие молодые музыканты, вокалисты и танцоры из России, Казахстана, Азербайджана и Узбекистана. Нигяр Джафарова поделилась впечатлениями об этом конкурсе и рассказала о своем отношении к музыке.
- Нигяр, расскажите о своем участии в конкурсе-фестивале "Каспийский бриз". Как вы попали на него?
- Конкурс проходил в Баку в конце апреля этого года. Я выступила с одной из любимых публикой арий - O mio babbino caro из оперы Пуччини "Джанни Скикки". Была приятно удивлена, когда узнала, что буду также участвовать и в гала-концерте фестиваля. Но еще больше обрадовалась, узнав, что стала победительницей фестиваля "Каспийский бриз". Помимо этого мне вручили награды в номинациях "Лучший костюм" и "Лучший музыкальный номер". Это было очень неожиданно и невероятно приятно.
- Вы участвовали также в VII международном творческом фестивале "Москва верит талантам". Поделитесь своими впечатлениями об этом конкурсе.
- Все началось с того, что я получила приглашение на участие в нем. Готовиться пришлось всего за неделю до начала конкурса. Сам фестиваль проходил в Москве, в главном концертном зале телебашни Останкино. Конечно же, было очень интересно принять в нем участие. Это был хороший опыт для меня. В конкурсе участвовало огромное количество исполнителей, музыкантов и танцоров из Казахстана, Беларуси, Дагестана, Украины и других стран. Мне было приятно знакомиться и общаться с ребятами из разных стран, каждый из них хотел узнать и поделиться чем-то новым и интересным. В фестивале я принимала участие в категории "Академический вокал". Исполнила арию Марии из оперы "Мазепа" П.И.Чайковского. Было приятно узнать, что судьи удивились моему номеру, потому что по сложности исполнения на этом фестивале таких номеров еще не было. В результате я заняла второе место.
- Нигяр, расскажите немного о себе.
- Я родилась в 1997 году в Баку в творческой семье. Мои родители по профессии архитекторы. Отсюда и интерес к архитектуре, так как архитектура - это музыка, застывшая в камне. Моя мама с детства занималась музыкой, с ранних лет, благодаря наличию абсолютного слуха, она виртуозно играла на фортепиано. Уверена, что музыкальные способности я переняла от нее. Мой дедушка - народный артист Азербайджана Мубариз Тагиев. У нас очень большая и музыкальная семья. Также у меня младшие две сестры и брат. Сестры, как и я, закончили музшколу: одна - по классу скрипки, а другая - вокала, но к музыке больше всех проявляла интерес я. В Москве проучилась до 9-го класса. В 2012 году переехала в родной Баку и поступила в Республиканскую гимназию искусств для продолжения музыкального обучения на родине. Помимо музыки интересуюсь литературой, архитектурой и живописью.
- Желание стать вокалисткой возникло в детстве или позже? Почему вы выбрали именно классическое исполнение, а не, к примеру, эстраду?
- Уже в детстве у меня возникло желание стать музыкантом. Интересовалась искусством, помимо музыки также рисовала. Мама, заметив мои способности, отдала меня в музыкальную школу. Там я обучалась эстрадному вокалу, однако всегда предпочитала классическую музыку. Она помогает мне формироваться как личности, в ней я чувствую себя комфортно. Еще очень люблю рисовать и почти всегда рисую под музыку. Каждое направление в музыке прекрасно по-своему. Но академический вокал - это основа всего. Это то, в чем я хочу развиваться и совершенствоваться. Академический вокал требует особых усилий и работы над собой, чем он меня и привлекает.
- Что дает вам классическое и академическое обучение?
- Академическое музыкальное образование дает мне все, что необходимо профессиональному музыканту и вокалисту. Но прежде всего - это развитие в культурном плане. Я с детства мечтала поступить в Музыкальную академию. В 2015 году мое желание сбылось и я попала в класс к народной артистке СССР и Азербайджана профессору Фидан Касимовой.
- Что такое настоящая музыка? Почему определенную музыку нельзя считать искусством?
- Настоящая музыка - это музыка души, самая искренняя, проникновенная и чистая. Это любовь, которая исходит из глубин сердца, как однажды сказал Бертольд Ауэрбах: "Музыка - единственный всемирный язык, его не надо переводить, на нем душа говорит с душою".
- Глубина и широта академической музыки безграничны - что вы любите исполнять? Какие ваши самые любимые произведения?
- Любимых произведений очень много, поэтому тяжело определиться с выбором каких-то особенных. Всегда уделяю внимание сложности репертуара, гораздо интересней работать и совершенствовать свои способности на сложном в техническом плане произведении.
- Где вам нравится выступать? Какая аудитория для вас идеальная?
- Люблю ощущать поддержку и симпатию зала, но чтобы что-либо получить, нужно что-то отдать. Люди любят искренние эмоции.
- С каких авторов, композиторов, произведений лучше начать приобщаться к хорошей музыке?
- Думаю, каждый находит музыку, близкую ему по духу, соответствующую его вкусовым предпочтениям. Я - меломан, слушаю музыку любых жанров, в каждом из них есть своя изюминка, хотя классике все же отдаю большее предпочтение. Среди любимых композиторов Вивальди, Бах, Моцарт, Бетховен, Россини, Вагнер, Бизе, Чайковский, Гаджибеков, Караев, Глинка, Шенберг и многие другие выдающиеся деятели искусства. Также интересуюсь неоклассицизмом и другими современными музыкальными направлениями.
- Нигяр, чего бы вам хотелось добиться в жизни?
- Я - целеустремленный человек и стараюсь всегда добиваться поставленных целей. Моя главная задача - стать профессионалом своего дела, представлять свою страну за рубежом на высшем уровне. И для этого нужно работать, самосовершенствоваться, трудиться не покладая рук.
- Есть ли у вас кумиры среди исполнителей современности и прошлого?
- Моим образцом для подражания является мой преподаватель. Еще будучи ребенком я хорошо была знакома с творчеством Фидан ханым, ее голос нельзя спутать с чьим-то другим. Фидан ханым взращивает в студентах большую любовь к музыке, в особенности к вокальному искусству. Она очень требовательна ко всем студентам, что мне всегда очень нравилось, но в то же время относится к ним с любовью и теплотой. Мой преподаватель - подарок судьбы. И если не мастера ставить себе в пример, то кого?
Кумиров, помимо исполнителей классической музыки, много и в других жанрах: Луи Армстронг, Фрэнк Синатра, Элла Фитцджеральд, Майлс Дейвис, Рэй Чарльз, группа "Битлз", Шаде, Майкл Джексон и целый ряд других.
- Разделяют ли интересы в музыке ваши друзья-сверстники?
- Безусловно! Я люблю окружать себя людьми музыкальными, творческими и эрудированными. Незаурядные люди вызывают во мне большой интерес к ним. Музыкальные предпочтения не у всех одинаковы, но так ведь и интересней. Мы делимся друг с другом понравившейся композицией, знакомимся с новыми жанрами и направлениями. И это прекрасно, ведь музыка сближает, прикасаясь к струнам души каждого человека. Не могу не процитировать И.С.Баха: "Цель музыки - трогать сердца".