QƏLB-QƏLBLƏ DANIŞANDA...
«Musiqi, sadəcə, ritm və melodiya deyil, həqiqi oksigendir», - gənc və istedadlı azərbaycanlı vokalçı Nigar Cəfərova belə düşünür. Qız Üzeyir Hacıbəyov adına Azərbaycan Dövlət Musiqi Akademiyasının vokal kafedrasının ikinci kursunda oxuyur. Bu yaxınlarda o, Bakıda «İstedadlar atəşi» layihəsi çərçivəsində keçirilmiş «Xəzər mehi» beynəlxalq festival-müsabiqədə qalib gəlib. Müsabiqəyə Rusiya, Qazaxıstan, Azərbaycan və Özbəkistandan gənc musiqiçilər, vokalçılar və rəqqaslar qatılıblar. Nigar Cəfərova müsabiqə barədə təəssüratlarını bölüşüb və musiqiyə münasibətindən danışıb.
- Nigar, «Xəzər mehi» festival-müsabiqədə iştirakınızdan danışın. Müsabiqəyə necə qatıldınız?
- Müsabiqə bu il aprelin sonlarında Bakıda keçirildi. Mən izləyicilərin çox sevdiyi bir ariyanı - Puççininin «Canni Skikki» operasından «O mio babbino caro» ariyasını oxudum. Festivalın qala-konsertində də çıxış edəcəyimi eşidəndə, çox xoş təəccübümə səbəb oldu. «Xəzər mehi» beynəlxalq festival-müsabiqədə qalib gəldiyimi biləndən sonra, daha çox sevindim. Bununla yanaşı, «Ən yaxşı kostyum» və «Ən yaxşı musiqi nömrəsi» nominasiyalarında mükafatı mənə verdilər. Bu, çox gözlənilməz və inanılmaz dərəcədə xoş idi.
- Siz «Moskva istedadlara inanır» VII beynəlxalq yaradıcılıq festivalında iştirak etmisiniz. Bu müsabiqə barədə öz təəssüratlarınızı bölüşün...
- Hər şey ondan başladı ki, müsabiqədə iştirak üçün dəvət aldım. Müsabiqənin başlanmasına bir həftə qalmış hazırlaşmalı oldum. Festival Moskvada, Ostankino teleqülləsinin əsas konsert zalında keçirilirdi. Əlbəttə, onda iştirak etmək çox maraqlı idi. Bu, məndən ötrü yaxşı təcrübə idi. Müsabiqəyə Qazaxıstan, Belarus, Dağıstan, Ukrayna və başqa ölkələrdən çox sayda ifaçı, musiqiçi və rəqqas qatılmışdılar. Müxtəlif ölkələrdən olan uşaqlarla tanış olmaq və ünsiyyət qurmaq mənim üçün çox xoş idi, onlarn hər biri nəsə yeni və maraqlı bir şey öyrənib, paylaşmaq istəyirdi. Festivalda «Akademik vağzal» kateqoriyasında çıxış etmişəm. P.İ.Çaykovskinin «Mazepa» operasından Mariyanın ariyasını ifa etdim. Öyrənmək çox xoş oldu ki, münsiflər mənim çıxışıma təəccübləniblər, çünki bu festivalda indiyə kimi ifa baxımından belə mürəkkəb çıxış olmamışdı. Nəticədə, ikinci yeri tutdum.
- Nigar, bir qədər özünüz barədə danışın...
- 1997-ci ildə Bakıda yaradıcı ailədə dünyaya gəlmişəm. Mənim valideynlərim peşəcə memardırlar. Memarlığa marağım buradandır, çünki memarlıq daşlarda donmuş musiqidir. Mənim anam uşaqlıqdan musiqi ilə məşğul olub, kamil musiqi istedadı olduğundan, fortepianoda virtuoz ifa edir. Əminəm ki, musiqi qabiliyyətimi ondan almışam.
Babam Azərbaycanın Xalq artisti Mübariz Tağıyevdir. Bizim çox böyük musiqili ailəmiz var. Məndən kiçik iki bacım və qardaşım var. Bacılarım da mənim kimi musiqi məktəbini bitiriblər: biri skripka sinfini, o birisi isə vokalı bitirib, amma aralarında musiqiyə ən çox marağı mən göstərmişəm. Doqquzuncu sinfə qədər Moskvada oxumuşam. 2012-ci ildə doğma Bakıya qayıtdım və musiqi təhsilimi Vətəndə davam etdirmək üçün Respublika İncəsənət Gimnaziyasına daxil oldum. Musiqi ilə yanaşı, ədəbiyyatla, memarlıqla və rəssamlıqla maraqlanıram.
- Vokalçı olmaq istəyiniz uşaqlıqdan vardı, yoxsa sonra yarandı? Niyə siz, məsələn, estradanı yox, məhz klassik ifaçılığı seçdiniz?
- Hələ uşaqlıqdan məndə musiqiçi olmaq istəyi vardı. İncəsənətlə maraqlanırdım, musiqi ilə yanaşı, rəsm də çəkirdim. Anam qabiliyyətimi görüb, musiqi məktəbinə qoydu. Orada estrada vokalı öyrənirdim, amma həmişə klassik musiqiyə üstünlük vermişəm. O mənim bir şəxsiyyət kimi formalaşmağıma yardım edir, özümü klassik musiqi ilə daha rahat hiss edirəm. Həm də rəsm çəkməyi xoşlayıram və həmişə musiqi səsi altında rəsm çəkirəm.
Musiqinin hər bir istiqaməti özlüyündə gözəldir. Amma akademik vokal hər şeyin əsasıdır. Bu, elə bir şeydir ki, inkişaf etmək, təkmilləşmək istəyirsən. Akademik vokal xüsusi səy və öz üzərində iş tələb edir ki, bu da məni cəlb edir.
- Klassik və ya akademik təhsil sizə nə verir?
- Akademik musiqi təhsili mənə peşəkar musiqiçiyə və vokalçıya lazım olan hər şeyi verir. İlk öncə, bu, mədəni baxımdan inkişafdır. Mən uşaqlıqdan Musiqi Akademiyasına daxil olmağı arzulayırdım. 2015-ci ildə arzum çin oldu - mən SSRİ və Azərbaycanın xalq artistləri, professor Fidan Qasımovanın sinfinə düşdüm.
- Gerçək musiqi nədir? Niyə bəzi musiqiləri incəsənət saymaq olmaz?
- Gerçək musiqi ruhun musiqisidir, ən səmimi, nüfuzedici və təmizdir. Bu, ürəyin dərinliyindən gələn sevgidir, bir dəfə Bertold Auerbax deyib: «Musiqi tək dünya dilidir, onu tərcümə etməyə dəyməz, çünki onda qəlb-qəlblə danışır».
- Akademik musiqinin dərinliyi və genişliyi sonsuzdur - siz nə ifa etməyi sevirsiniz? Ən sevdiyiniz əsərlər hansıdır?
- Sevimli əsərlərimiz həddindən çoxdur, buna görə də hansısa birini xüsusi seçmək çətindir. Həmişə repertuarın mürəkkəbliyinə diqqət yetirirəm, texniki baxımdan mürəkkəb olan əsərlə işləmək və öz qabiliyyətini təkmilləşdirmək daha maraqlıdır.
- Harada çıxış etmək xoşunuza gəlir? Sizdən ötrü hansı auditoriya ideal sayıla bilər?
- Zalın dəstəyini və rəğbətini hiss etməyi sevirəm, amma nəyisə əldə etmək üçün nələri isə bəxş etmək lazımdır. İnsanlar səmimi duyğuları sevirlər.
- Yaxşı musiqi ilə ünsiyyətə hansı müəlliflərdən, bəstəkarlardan və əsərlərdən başlamaq lazımdır?
- Düşünürəm, hər bir kəs ona ruhca yaxın olan, zövqünə uyğun gələn musiqini tapır. Mən melomanam, istənilən janrdan olan musiqini dinləyirəm, hərəsinin öz gözəlliyi var, amma klassik musiqiyə daha çox üstünlük verirəm. Sevimli bəstəkarlarım arasında Vivaldi, Bax, Motsart, Bethoven, Rossini, Vaqner, Bize, Çaykovski, Hacıbəyov, Qarayev, Qlinka, Şenberq və çox sayda görkəmli incəsənət xadiminin adlarını çəkə bilərəm. Həm də neoklassisizm və başqa çağdaş musiqi istiqamətləri ilə maraqlanıram.
- Nigar, həyatda nəyə nail olmaq istərdin?
- Məqsədə can atan adamam və həmişə qarşıma qoyulmuş hədəflərə nail olmağa çalışıram. Əsas niyyətim öz işimin peşəkarı olmaq, öz ölkəmi xaricdə yüksək səviyyədə təqdim etməkdir. Bunun üçün işləmək, özünütəkmilləşdirmək, əl saxlamadan daim çalışmaq lazımdır.
- Çağdaş və ya keçmiş ifaçılardan pərəstiş etdiyiniz biri varmı?
- Məndən ötrü özümü bənzətmək üçün nümunə müəllimimdir. Mən hələ uşaq olanda Fidan xanımın yaradıcılığı ilə tanış idim, onun səsini başqası ilə qarışdırmaq olmaz. Fidan xanım tələbələrdə musiqiyə, xüsusilə də vokal incəsənətinə böyük sevgi oyadır. O, bütün tələbələrinə qarşı çox tələbkardır ki, bu da həmişə çox xoşuma gəlib. Amma həm də tələbələrə qarşı sevgi və mehribanlıqla davranır. Mənim müəllimim taleyin hədiyyəsidir. Belə ustadı öz idealıma çevirməyim, bəs kimi çevirim?
Klassik musiqi ifaçıları ilə yanaşı, başqa janrlarda da pərəstiş ediləcək şəxsiyyətlər çoxdur: Lui Armstronq, Frenk Sinatra, Ella Fitscerald, Mayls Deyvis, Rey Çarlz, «Bitlz» qrupu, Şade, Maykl Cekson və başqaları.
- Musiqiyə olan maraqlarınızı sizin həmyaşıd olan dostlarınız paylaşırlarmı?
- Şəksiz! Mən çevrəmə musiqili, yaradıcı və hərtərəfli insanları toplamağı sevirəm. Qeyri-adi insanlar həmişə məndə böyük maraq oyadır. Hamının musiqi seçimi eyni deyil, həm də eyni cür maraqlı ola bilməz. Biz xoşumuza gəlmiş kompozisiyaları paylaşırıq, yeni janr və istiqamətlərlə tanış oluruq. Bu gözəldir, axı musiqi yaxınlaşdırır, hər bir insanın ürək tellərinə toxunur. İ.S.Baxın sözlərini unutmaq olmaz: «Musiqinin məqsədi ürəkləri dilləndirməkdir».

WHEN THE SOULS SPEAK
The winner of the Caspian Breeze Contest, Nigar JAFAROVA: "The academic vocal is the basis of everything"
"Music is not just a rhythm and melody, it’s a real oxygen," believes the young and talented Azerbaijani vocalist Nigar Jafarova. This is her second year at the Department of Vocals of the Uz. Hajibayov State Musical Academy. She has recently become the winner of the international contest Caspian Breeze held in Baku under the Salute of Talents project attended by young musicians, vocalists and dancers from Russia, Kazakhstan, Azerbaijan, and Uzbekistan. Nigar Jafarova shared her impressions about this contest and told about her attitude to music.
Nigar, can you tell us about your participation in the Caspian Breeze? How did you get there?
The contest was held in Baku in late April 2017. I performed one of my favourite arias also loved by the audience, O Mio Babbino Caro from Puccini's Gianni Schicchi. I was pleasantly surprised when I found out that I would also participate in the gala concert of the festival. But I was even more pleased to learn that I actually was the winner of the Caspian Breeze. In addition, I received awards in the nominations Best Costume and Best Music Number. It was very unexpected and incredibly pleasant.
You also took part in the VII International Creative Festival Moscow Believes in Talents. Share your impressions of this contest please.
It all started with an invitation I received. I had only a week for preparations before the start of the competition. The festival was held in Moscow, in the main concert hall of the Ostankino TV tower. Of course, it was very interesting to take part in it. It was a good experience for me. The competition involved a huge number of performers, musicians and dancers from Kazakhstan, Belarus, Dagestan, Ukraine and other countries. I was pleased to get to know and talk to guys from different countries, each of us wanted to learn and share something new and interesting. I took part in the category of Academic Vocals. I performed Maria's aria from Tchaikovsky’s Mazepa. It was nice to know that the judges were surprised by my performance because there were no such complex numbers at this festival. I was ranked the second.
Nigar, tell us a little about yourself.
I was born in 1997 in Baku in a creative family. My parents are architects. Hence my interest in architecture, since the architecture is music frozen in stone. My mother has engaged in music since her childhood. Thanks to her absolute hearing, she has masterfully played the piano. I'm sure that I learned music skills from her. My grandfather is People's Artist of Azerbaijan Mubariz Taghiyev. We have a very large and musical family. I also have two younger sisters and a brother. The sisters, like me, have graduated from music school: one in violin and one in vocals, but I was most interested in music. In Moscow, I studied until the 9th grade. In 2012, I moved to Baku and entered the Republican Gymnasium of Arts to continue my music education in my homeland. Besides music, I am interested in literature, architecture, and painting.
When did you decide to become a vocalist? Why did you choose classical performance, and not the stage music, for example?
I have had a desire to become a musician since my childhood. Apart from music, I was also interested in art and drawing. Mom has noticed my abilities and enrolled me to a music school. There I studied vocal singing but I always preferred classical music. It helps me to form as a person, I feel comfortable when I perform the classics. I am still very fond of drawing and almost always draw when listening to music. Each direction in music is beautiful in its own way. But academic vocal is the basis of everything. This is what I want to develop and improve. Academic vocals require special efforts and constant work, which attracts me most.
What does the classical and academic training give you?
Academic music education gives me everything to be a professional musician and vocalist. But first and foremost, it means cultural development. Since my childhood, I have dreamed of going to the Music Academy. In 2015, my wish came true, and I went to class of the People's Artist of the USSR and Azerbaijan, Professor Fidan Gasimova.
What is the real music for you? Why certain genres of music are not considered art?
The real music is the music coming from one’s soul. It is the most sincere, penetrating and pure piece of art. This is love that comes from the depths of one’s heart, as Berthold Auerbach once said: "Music is a universal language, and needs not be translated. With it soul speaks to soul."
The depth and breadth of academic music are unlimited. What do you like to perform? What are your favourite pieces?
In fact, I have many favourite pieces, so it's hard to decide on some special ones. I always pay attention to the complexity of the repertoire, it is much more interesting to work and improve my abilities on a technically difficult work.
Where do you like to perform? Which audience is ideal for you?
I like to feel the support and sympathy of the audience. But to get something, you need to give something. People love sincere emotions.
Which authors, composers make a better start to get involved in learning the good music?
I think everyone finds music that is close to him spiritually based on his or her preferences. I love music and I listen to music of all genres, each has its own flavour, although I still prefer the classics. Among my favourite composers are Vivaldi, Bach, Mozart, Beethoven, Rossini, Wagner, Bizet, Tchaikovsky, Hajibayov, Garayev, Glinka, Schönberg and many other outstanding composers. I am also interested in neoclassicism and other modern musical trends.
Nigar, what would you like to achieve in life?
I am a single-minded person and try to always achieve my goals. My main task is to become a professional in my business, to represent my country abroad at the highest level. And for this, I need to work hard and improve my skills.
Do you have idols among the performers of the present and the past?
My role model is my teacher. While still a child, I was well acquainted with the works of Fidan Gasimova. One cannot confuse her voice with someone else's. Fidan-khanim cultivates in her students a great love for music, especially for vocal art. She is very demanding as a mentor, which I always liked in her very much, but at the same time, she treats us with love and warmth. My teacher is a gift of fate. After all, if not the master is your role model, then who?
Besides, I have many idols among the classical music performers: Louis Armstrong, Frank Sinatra, Ella Fitzgerald, Miles Davis, Ray Charles, the Beatles, Shade, Michael Jackson and so on.
Do your friends share your interest in music?
Of course! I like being friends with creative, musical, and knowledgeable people. Extraordinary people evoke in me a great interest in them. Music preferences are not the same for everyone, but it's more interesting. We share the compositions we all like with each other and we get to know new genres and trends in music. It's wonderful because music brings us together, touches the strings of our soul. I cannot help quoting Bach: "The purpose of music is to touch the heart".