«ÖZ KİNOMUZU ÇƏKMƏK LAZIMDIR»
Həmyerlimiz Oleq Mirzağa oğlu Səfərəliyev həm sovet, həm Rusiya və həm də Azərbaycan kinorejissoru, ssenaristi və prodüseridir. Azərbaycan Pedaqoji İnstitutunun tarix fakültəsini bitirib. On il Salyanda - 1 saylı orta məktəbdə tarix dərsi keçib. Bu illər ərzində özünü rejissorluğa həsr etmək istəyi yaranıb. Ümumittifaq Dövlət Kinematoqrafiya İnstitutunun (VQİK) rejissorluq fakültəsində Sergey Solovyevin emalatxanasına daxil olub.
1988-ci ildə institutu bitirən kimi, "Mosfilm"ə dəvət edilib və orada "Birbaşa yayım" filmini çəkib. Daha sonra Rusiyada daimi yaşamağa başlayıb. On il «Yevraziya-film» kino şikrətinin baş prodüseri olub. Bakıda da işləyib. 1991-ci ildə Rus Dram Teatrında «Ailə içi» tamaşasını qoyub və bu, böyük əks-səda doğurub. 2006-cı ildə «Azərbaycanfilm» studiyasında "Əlvida, Cənub şəhəri" filmini başa çatdırıb. Film çox uğurla Berlin, Monreal, İstanbul, Hayfa, Rio-de-Janeyro və s. kimi iri kinofestivallarda nümayiş etdirilib.
Jurnalımıza müsahibəsi zamanı rejissor yaradıcılığından danışdı, nəsihətli əhvalat bəhs etdi və "zəmanəmizin qəhrəmanı" barədə düşüncələrini açıqladı…
Filmoqrafiya
1987-ci il, Peter Vaysın «Marat/Bağ» pyesi əsasında «Murad/Bağ» filmi - VQİK məzununun diplom işi (ssenari müəllifi və rejissor);
1989-cu il, «Birbaşa yayım» - «Mosfilm», bədii film (quruluşçu rejissor);
1996-cı il, «Prezident və onun arvadı» - bədii film (prodüser), Onfler (Fransa) beynəlxalq kinofestivalında Qran-pri,  «Kinoşoka-96»da baş mükafat, həmçinin Rusiya «Nika»sı; 1999-2001-ci illər, «İş dinlənilir» - televerilişlər silsiləsi (RTR və TVC).
2006-cı il, «Əlvida, Cənub şəhəri» - bədii film, Azərbaycan - Rusiya istehsalı (quruluşçu rejissor);
2006-cı il ərzində Azərbaycanın üç Milli Kinematoqrafiya Mükafatı - «Qızıl Çıraq», ən yaxşı ssenariyə görə mükafat, kişi rolunun ən yaxşı ifasına görə mükafat, ən yaxşı filmə görə mükafat. Almatıda üçüncü «Avrasiya» Beynəlxalq Kinofestivalında ARRI mükafatı, beşinci «Moskva premyerası» festivalında (2007) izləyici rəğbəti mükafatı.
Seriallar - «Dullar», «Qorxu mağarası».
- Oleq müəllim, bəllidir ki, siz Bakıda Pedaqoji İnstitutu bitirmişdiniz, amma müəyyən vaxtdan sonra, VQİK-ə daxil oldunuz. Niyə məhz kinonu seçdiniz?
- Siz düşünürsünüz ki, yaradıcılığı seçmək mümkündür? Bu, sizdə ya var, ya da yoxdur və heç zaman olmayacaq. Seçmək daha incə materiyalarda mümkündür. Harada ki, baş tələb olunur; məsələn, müəllimlə-həkim arasında. Ürəyin girov götürdüyü yerdə isə sən artıq gücsüzsən. Yaradıcılıq UCA HAKİMin hökmüdür və ondan şikayət mümkün deyil. Burada, hətta əfv də mümkün deyil.
- Siz Sergey Solovyevin emalatxanasında oxumusunuz. O, həmişə tamaşaçıları təsviri axtarışları ilə heyran qoyması ilə seçilirdi. Amma sizin filmlərdən Solovyevin tələbəsi olduğunuzu görmək çətindir. Sizə nələri o öyrədib?
- Düşünürəm, ona oxşamalı deyildim. Sergey Aleksandroviçin birinci VQİK emalatxanasında biz yeddi nəfər idik. Hamımızın yaşı 30-u keçmişdi və alitəhsilli idik. Əlbəttə, hər birimizin kinematoqrafın necə olduğu barədə  təsəvvürü vardı. Daha yeddi yeni «Solovyev»in olması nəyə gərək idi? Onun bizə öyrətdiyi əsas məsələ öz sənətimizə vicdanlı və tələbkar yanaşmaq oldu. «Nəyi qorumaq mümkün deyilsə, onu da qorumaq mümkün deyil...», - şair deyib. Çünki yalnız böyük ruhi itkilər sənin işini azacıq incəsənət meyarlarına yaxınlaşdıra bilər - azacıq.
- O zaman siz kimi öz müəlliminiz saya bilərsiniz?
- Bilirsiniz, bu məsələdə, yəqin ki, düzgün-buddistəm. Onların müdrik postulatı var:  «Budda ilə qarşılaşdınsa - onu öldür!». Söhbət müəllimlərin və ustadların nüfuzunun qəbul edilməməsindən gedir. Əlbəttə, fiziki ölümdən yox, onu öz içində öldürməkdən gedir. Birincisi, incəsənətdə heç kimi heç nəyə öyrətmək olmaz. İnsan bunu nə qədər tez anlayarsa, onun üçün bir o qədər yaxşıdır. İkincisi, müəllimə pərəstiş yaradıcılıqda çox zərərlidir, gec-tez məyusluğa gətirəcək. Gec-tez ustad şəxsiyyətə pərəstiş mühiti yaradır və şagirdlərini öz iddialarının və komplekslərinin girovuna çevirir.  Yaradıcılıq isə azad-qərəzsiz uçuşdur. Hamıdan sürətli və yüksək uçan toyuq barədə müdrik Qafqaz rəvayətini bilirsiz?
- Xeyr, lütfən, danışın...
- Qədim zamanlarda quşların içində ən yaxşı uçan toyuq imiş. Bir dəfə quşlar bir yerə yığışıb, toyuqdan ustalığının sirlərini onlara öyrətməsini xahiş etdi. Yəni, bir növ, bizdə hələ sovet dövründən çox sevilən ixtisasartırma seminarı istədilər. Toyuq sevinclə razılaşdı və fikirləşdi ki, nədən başlasın? Fikirləşdi, fikirləşdi və beləcə uçmağı unutdu.
- Yəni sizdən ötrü yaradıcılıq sərbəst uçuşdur?
- Bir kino qəhrəmanının dediyi kimi, mən belə düşünürəm. Əlbəttə, mənə çox güclü təsir edən filmlər var, xüsusilə gənclik illərində. İlk növbədə, Vaydanın «Kül və almaz»ı və Kluzonun «Qorxunun haqqı» filmi.
- İlk filminiz - «Birbaşa yayım»da - siz yaradıcı-şəxslə cəmiyyət arasındakı təzadı tədqiq edirsiniz. Sosialist cəmiyyəti, sizin filmdə olduğu kimi, yaradıcı şəxsə təzyiq edir, hətta öldürür. Amma cəmiyyətin maraqları fərdin maraqlarından üstündür. Ümumiyyətlə, fərdlə-cəmiyyət arasındakı münaqişəni həll etmək mümkündürmü?
- Suala bax! Biz indi tarixi materializmin dərinliklərinə dalacağıq və siz məni orada itirəcəksiniz.  Əgər qısa cavab istəyirsinizsə, maraqların münaqişəsi göz qabağındadır; həm də funksioner insanla yaradıcı insanı fərqləndirmək lazımdır. Yaradıcılıq azadlığı yaradıcılığın əsas şərtidir. Nə dövlət, nə də partiya sənətkarın yaradıcı əlini idarə edə bilər.
Bir xatırlayın, neçə ton ideoloji zir-zibil yazılmışdı. Lenin və Stalin haqqında yazılmış bütün bu poemalar, pyeslər, mahnılar hanı? Hakimiyyət və küləyin istiqaməti dəyişən kimi, bir gözqırpımında yox çıxdı. Bu gün hansı teatr Şatrovun Lenin haqqında pyesini tamaşaya qoyar? Ancaq psixi xəstəxananın dram dərnəyi. Amma əgər o, öz arvadına olan sevgisindən pyes yazsaydı, bestseller olardı, arvadı "KQB" agenti idi və onun söhbətlərindən donos yazırdı, sonra da "KQB"nin əmri ilə onu tərk edib, Berezovskiyə ərə getdi. Bu, bir yunan faciəsi idi. Yaxud, götürək Mayakovskini. Onun Lenin haqqında poeması bu gün heç kimə lazım deyil, amma «Şalvarlı buludlar» əsrlərboyu oxunacaq. Birində sifariş və xoşa gəlmək arzusu, o birində sərbəst yaradıcılıq var. Qısacası, şəxsiyyətlə-cəmiyyət arasında heç bir təzad yoxdur. Sadəcə, sənətkarın hansı ideallara xidmət etməsi ilə bağlı seçimi var. Burada Puşkini xatırlamaq yerinə düşər: «Çardan asılı olmaq, yaxud xalqdan asılı olmaq - nə fərqi var?». Amma lütfən, gəlin kinematoqrafa qayıdaq.
- Çağdaş kinoda çox şey texnikadan asılıdır. Buna dayanaraq demək olarmı ki, kinoda yaradıcılığın rolu aşağı düşür?
- Əlbəttə, bu, texniki tərəqqi ilə bağlı mürəkkəb incəsənət növüdür. Amma Allaha şükür ki, əsasda həmişə dramaturgiya, rejissorların və aktyorların şəxsiyyətinin rolu durur, hələ ki, bu, yaxın gələcəyin tamaşaçısının önündə kompüter fokuslarını tarazlaşdırır. «Avatar»la mübarizə aparmaq mürəkkəbdir, amma vacibdir.
- Kinoda hansı mövzuları qaldırmaq olar və qaldırılmalıdır?
- Müxtəlif, ən sadə və ən ağrılı olanları. Kino məhz bundan ötrüdür və bunun hesabına mövcuddur. Sevgi və edam haqqında, vicdanlılar və əclaflar haqqında, hətta heyvanlar haqqında filmlər var. Amma bu, bir sıra etik və dini məhdudiyyətləri ləğv etmir.
- Deməli, qadağan olunmuş mövzular var?
- Əlbəttə, hər bir yaradıcı insan onu özü üçün müəyyən edir.
- Sizin yaradıcılıq kredonuz nədir?
- Sual birbaşa «12 stul»dandır. «Sizin siyasi kredonuz?". - "Həmişə!». Mənim cavabım da belədir: «HƏMİŞƏ!».
- Bir əfsanəvi filmdə deyilir ki, yol məbədə aparmalıdır. Bəs kino hara aparmalıdır?
- Heç yerə. Kino parovoz deyil. Mən istərdim ki, kino ağrı yaratsın. Baxdıqdan sonra ürək və yaxud heç olmasa diş ağrısın. Keçmiş bakılılar mənə İsraildən və ya Kanadadan yazanda ki, filmimə baxdıqdan sonra ağlayıblar, onda inanmağa başlayıram ki, nəsə dəyərli bir iş görmüşəm (hansı film olduğunu deməyəcəyəm). Amma filmdə çəkilmiş aktyorlar bu barədə öz müsahibələrində susurlar, çünki film Bakıda kiməsə xoş gəlməyib. Hər halda, bu filmin niyə belə əsəb doğurduğunu mənə izah etsəydilər, yalnız şad olardım.
- Sizin yaradıcılığınız yalnız Rusiya deyil, həm də Azərbaycan kinematoqrafı ilə bağlıdır. Sizcə, beynəlxalq səviyyəyə çıxmaq üçün milli kinematoqrafın nəyi çatmır?
- Sual yetərincə ağrılı və kəskindir. Festival kinosunun reseptini, əlbəttə, bilmirəm. Mən yalnız öz təcrübəmdən danışa bilərəm. On il qabaq  Mədəniyyət Nazirliyinin sifarişi ilə kiçikbüdcəli film çəkmişdim və o, Azərbaycanı 20-yə yaxın prestijli kinofestivalda təqdim elədi. İzləyicilər həmişə üfüqdən o tərəfə boylanmağa, nəsə öyrənməyə meyilli olurlar. Etnik kinonun yüksək reytinqi buna əsaslanır.  Düşünürəm, özünəməxsusluq əsas meyardır. Xarici ülgüləri istifadə etməyə dəyməz. Cavab nə qədər aydındırsa, bir o qədər də mənasızdır.
- Belə sayırlar ki, seriallar heç də yüksək incəsənət növü deyil. Siz isə bu janra müraciət edirsiniz («Növbətçi mələk -2», «Savva Morozov», «Qadınlar və başqa xoşagəlməzliklər»)…
- Yüksək və ya aşağı incəsənət nə deməkdir? Linçin «Tvin Piks»i və ya Lioznovanın «Baharın 12-ci anı» incəsənət deyil? Mən çox sayda yüksək bədiyyatlı serialların adlarını çəkə bilərəm. Burada söhbət büdcədən yox, işə münasibətdən gedir. Aristotel deyib ki, əgər işinə yaradıcı yanaşarsa, hətta çəkməçi də böyük ola bilər. Çalışmaq lazımdır ki, plankadan aşağı düşməyəsən. Burası da var ki, rejissor nə qədər tələbkardırsa, bir o qədər işsiz qalır.
- Öz vaxtında Mixail Yuryeviç Lermontov «zəmanənin qəhrəmanı» anlayışını gündəmə gətirdi. Sizin fikrinizcə, «zəmanənin qəhrəmanı» kimdir?
- İndi Peçorin, demək olar ki, yadplanetlidir. Əgər ədəbi anologiya axtarsaq, indi Ostap Bender və Şveykin vaxtıdır. Onlar firma yaradıb Çin malları satırlar.
- Hazırda çox nadir hallarda itlər haqqında filmlər çəkirlər. Sizin, barəsində mütəmadi olaraq, mətbuatda xəbər yayılan «Ka-De-Bo» layihəniz nə yerdədir?
- Bu, mənim müstəqil layihəmdir, bunu artıq 15 ildir ki, çəkirəm… Hər beş ildən bir üç qəbula. Bu, döyüş köpəkləri barədə jurnalist araşdırmasıdır və onlardan fleş-beklərin yardımı ilə bəhs edilir.  Qəhrəmanlar 10 il əvvəl baş vermiş hadisələri danışırlar, bu zaman onda və indiki zamanda özlərini oynayırlar. Heç bir qrim və yalan  yoxdur, artıq saatyarım çəkilib və montaj edilib.

"WE MUST MAKE OUR OWN MOVIE"
Our compatriot Oleg Mirza-agha oglu Safaraliyev is a Soviet, Russian and Azerbaijani film director, screenwriter and producer. He graduated from the Faculty of History of the Azerbaijan Teachers’ Institute. For ten years, he has taught history at Salyan Public School No.1. Over the years, the decision to devote oneself to directing has matured. He later took directing lessons at the All-Union State Institute of Cinematography in the studio of Sergei Solovyov. After graduation in 1988, Oleg was invited to Mosfilm, where he filmed Live Broadcast (Прямаятрансляция). Later, he stayed in Russia for permanent residence. Oleg has worked as the general producer of the film company "Eurasia-Film" for ten years. He also worked in Baku. In 1991, at the Russian Drama Theater, he staged the play The Family Circle, which had a great recognition. In 2006, he finished the film Farewell, the Southern City (Əlvida, cənub şəhəri) in Azerbaijanfilm, which was successfully shown at the biggest film festivals in Berlin, Montreal, Istanbul, Haifa, and Rio de Janeiro...
In his interview with R+, the director talked about his work, remembered an instructive parable and reflected on the hero of today...
Filmography
1987: Murad / Sad based on Peter Weiss’s play Marat / Sad was a graduation work of the graduate of VGIK as a scriptwriter and director. 1989: Live Broadcast (Mosfilm), as director. 1996: President and His Woman, as producer, Grand Prix of the Honfleur International Film Festival (France), the main prize of "Kinoshock-96", and also the Russian "Nika". 1999-2001: The Trial Case, TV series (RTR and TVC). 2006: Farewell, the Southern City, co-production of Azerbaijan and Russia, as director. Three national cinematographic awards of Azerbaijan in 2006 - "Gyzyl Chyrag", award for the best script, best male performance, best film. The ARRI Award at the third IFF "Eurasia" in Almaty, the audience award at the 5th Moscow Premiere Festival (2007). TV Series Widows, Cave of Fear.
Oleg, you graduated from the Teachers’ Institute in Baku, and after a while from VGIK. Why did you choose the cinema?
Do you think that creativity can be chosen? Either you have it or not. Ever. You have options in less subtle matters, where you need to have brains. Say, when you have to choose between a teacher and a doctor. But when you have to pledge your heart, you are powerless. Creativity is a verdict of the Supreme Court, without appeal. Even an amnesty is impossible.
You studied in Sergei Solovyov’s studio, who has always managed to impress with imaginative delights. According to your films, it's hard to guess that Soloviev is your mentor. What did he teach you?
I do not think I should be like him. There were seven people in the first VGIK studio of Sergei Alexandrovich. Everyone was already thirty years old, all with higher education. And, of course, all with their own ideas about what cinema should be like. Why do we need another seven identical Solovyov’s lookalikes? The main thing he taught us was honest and demanding attitude toward our craft. And "that there is no safe play, that there is no safe play...", as the poet said. Because only huge emotional expenses can slightly bring your work closer to the criteria of art. Just a little bit.
Then who can you call your teachers?
You know, I am perhaps a Zen Buddhist in this matter. There is a wise statement: "If you meet the Buddha, kill him!" It is a matter of not acknowledging the authority of mentors and gurus. Of course, killing means not physical elimination but the Buddha in yourself. Firstly, there is no one and nothing in art to teach. The sooner a person understands this, the better Secondly, the cult of mentors is especially harmful in creativity - sooner or later it leads to big disappointments. Eventually, the teacher begins to create a cult of personality and makes disciples hostage to his own ambitions and complexes. Creativity is a free unconscious flight. You have probably heard this wise Caucasian parable about a chicken that flew faster and higher than everyone else?
No, tell me, please.
In ancient times, a hen could fly better than the rest of the birds. Once the birds came together and asked the hen to teach them the secrets of her craftsmanship. Sort of a seminar on advanced training, you know. The hen agreed and thought: where should I start training? While she was thinking, she forgot how to fly.
So, creativity for you is a free flight?
I think so, as one movie hero said. Of course, there are films that really influenced me, especially in my younger years. First of all, these are Wajda’s Ashes and Diamonds and Le salaire de la peur by Clouzot.
In your first film, Live Broadcast, you explore a conflict between a creative personality and society. Socialist society suppresses and even, like in your film, kills a creative personality. But the interests of society are above the interests of an individual. Is it possible then to resolve the contradiction between an individual and society?
Oh, what questions! We will now get into the jungle of historical materialism, and you will lose me there. In short, of course, there is a conflict of interest. Next, it is necessary to distinguish between a person-functionary and a person-creator. Freedom of creativity is the main condition for creativity. Neither the state, nor the party can drive the artist’s hand.
Remember how many tons of ideological nonsense was written. Where are all these poems, plays, songs about Lenin and Stalin? Yet disappears in the blink of an eye, as soon as the power and the winds change. Which theater today will stage Shatrov's plays on Lenin? Only a drama circle in a mental hospital. But if he would write, for example, a play about his love for his wife, who turned out to be a KGB agent and reported him or left him for Berezovsky - that would be a bestseller. Yet another Greek tragedy… Or, Mayakovsky. His poem about Lenin today is of no use to anyone but his Cloud in Pants will remain for ages. So, in one case we have a contracted piece of something but a desire to please in the other case, which is the freedom of creativity. In short, there is no contradiction. Only the choice of the artist does matter, he decides what ideals to serve himself. Do not you remember Pushkin: "Servant of the people or servant of power, Is it not all the same thing?" But please, let's go back to the cinema.
In modern cinema, much depends on technology. Is it true that the share of creativity in the cinema decreases?
Of course, this is a complex form of art closely associated with technical progress. But, thank God, the dramatic art, role of the personalities of directors and actors is always in the heart of this art. This far outweighs the computer tricks for made up for simple-minded viewers. Fighting with the Avatar is difficult but is necessary.
What issues can and should be raised in the cinema?
Different. The simplest and most painful. That is why the cinema exists. There are great films about love and death penalty, about the righteous persons and scoundrels, even about animals. This does not abolish certain ethical or religious restrictions.
So, there are forbidden topics?
Of course, but each creative person defines them for himself.
What is your creative credo?
Well, this question is coming directly from the Twelve Chairs. "Your political credo?" - "Always!" My answer is the same: "ALWAYS!".
The road, as stated in the famous legendary film, should lead to a temple. And where should the cinema lead?
Anywhere. The cinema is not a locomotive. I wish the movie caused pain. To feel the pain of the heart or even a toothache after watching a movie. When the former residents of Baku write to me from Canada or Israel that they were crying after watching my film (I will not name which one), while the actors did not even mention this fact in their interviews because someone did not like my film In Baku, then I begin to believe that I have made something worthwhile. Although I would be only happy if one could explain why this movie causes such irritation.
You work both in Russian and Azerbaijani cinema. What do you think the national cinema is missing in order to reach the international level?
The question is rather painful and sharp. I certainly do not know a recipe for a festival film. Yes, it probably does not exist. I can rely only on my experience. Ten years ago, I filmed a low-budget film requested by the Ministry of Culture. It represented Azerbaijan in two dozen prestigious film festivals. Viewers are always interested to look beyond the horizon, learn something new for themselves. This is the high rating of ethnic cinema. I think that identity is the defining criterion. We must make our own cinema and not use the foreign patterns. The answer is as obvious as banal.
It is generally accepted that TV series are not a high art. You, however, refer to this genre quite often (Angel on Duty-2, Savva Morozov, Women and Other Troubles)...
What does high or low art mean? Lynch’s Twin Peaks or Lioznova’s 12 Moments of Spring, is not this art? I can name many highly artistic series. The point here is not in the budget but in the way you treat your work. Aristotle said that even a shoemaker could become great if he treats his work creatively. Try not to lower the bar, that's all. However, the more demanding the director, the more often he sits without work.
As you know, Mikhail Yuryevich Lermontov is the author of the concept of "the hero of our time." Who is the hero of our time?
Well, today Pechorin would look like an alien almost. If you look for literary analogies, now it's the time of Ostap Bender and Svejk. They founded a company and sell Chinese goods.
The films about dogs are rarely made these days. What about your project "Ka-De-Bo", which periodically appears in the press?
This is my independent project, which I have been making for fifteen years... In three sessions every five years. This is the story of a journalistic investigation about the fate of a fighting dog, which is told using flashbacks. Heroes remember the events of a decade ago and at the same time everyone plays himself both then and now. No makeup and deception. We have completed filming the first hour and a half of the film.