«ÖZ KİNOMUZU ÇƏKMƏK LAZIMDIR»
Həmyerlimiz Oleq Mirzağa oğlu Səfərəliyev həm sovet, həm Rusiya və həm də Azərbaycan kinorejissoru, ssenaristi və prodüseridir. Azərbaycan Pedaqoji İnstitutunun tarix fakültəsini bitirib. On il Salyanda - 1 saylı orta məktəbdə tarix dərsi keçib. Bu illər ərzində özünü rejissorluğa həsr etmək istəyi yaranıb. Ümumittifaq Dövlət Kinematoqrafiya İnstitutunun (VQİK) rejissorluq fakültəsində Sergey Solovyevin emalatxanasına daxil olub.
1988-ci ildə institutu bitirən kimi, "Mosfilm"ə dəvət edilib və orada "Birbaşa yayım" filmini çəkib. Daha sonra Rusiyada daimi yaşamağa başlayıb. On il «Yevraziya-film» kino şikrətinin baş prodüseri olub. Bakıda da işləyib. 1991-ci ildə Rus Dram Teatrında «Ailə içi» tamaşasını qoyub və bu, böyük əks-səda doğurub. 2006-cı ildə «Azərbaycanfilm» studiyasında "Əlvida, Cənub şəhəri" filmini başa çatdırıb. Film çox uğurla Berlin, Monreal, İstanbul, Hayfa, Rio-de-Janeyro və s. kimi iri kinofestivallarda nümayiş etdirilib.
Jurnalımıza müsahibəsi zamanı rejissor yaradıcılığından danışdı, nəsihətli əhvalat bəhs etdi və "zəmanəmizin qəhrəmanı" barədə düşüncələrini açıqladı…
Filmoqrafiya
1987-ci il, Peter Vaysın «Marat/Bağ» pyesi əsasında «Murad/Bağ» filmi - VQİK məzununun diplom işi (ssenari müəllifi və rejissor);
1989-cu il, «Birbaşa yayım» - «Mosfilm», bədii film (quruluşçu rejissor);
1996-cı il, «Prezident və onun arvadı» - bədii film (prodüser), Onfler (Fransa) beynəlxalq kinofestivalında Qran-pri,  «Kinoşoka-96»da baş mükafat, həmçinin Rusiya «Nika»sı; 1999-2001-ci illər, «İş dinlənilir» - televerilişlər silsiləsi (RTR və TVC).
2006-cı il, «Əlvida, Cənub şəhəri» - bədii film, Azərbaycan - Rusiya istehsalı (quruluşçu rejissor);
2006-cı il ərzində Azərbaycanın üç Milli Kinematoqrafiya Mükafatı - «Qızıl Çıraq», ən yaxşı ssenariyə görə mükafat, kişi rolunun ən yaxşı ifasına görə mükafat, ən yaxşı filmə görə mükafat. Almatıda üçüncü «Avrasiya» Beynəlxalq Kinofestivalında ARRI mükafatı, beşinci «Moskva premyerası» festivalında (2007) izləyici rəğbəti mükafatı.
Seriallar - «Dullar», «Qorxu mağarası».
- Oleq müəllim, bəllidir ki, siz Bakıda Pedaqoji İnstitutu bitirmişdiniz, amma müəyyən vaxtdan sonra, VQİK-ə daxil oldunuz. Niyə məhz kinonu seçdiniz?
- Siz düşünürsünüz ki, yaradıcılığı seçmək mümkündür? Bu, sizdə ya var, ya da yoxdur və heç zaman olmayacaq. Seçmək daha incə materiyalarda mümkündür. Harada ki, baş tələb olunur; məsələn, müəllimlə-həkim arasında. Ürəyin girov götürdüyü yerdə isə sən artıq gücsüzsən. Yaradıcılıq UCA HAKİMin hökmüdür və ondan şikayət mümkün deyil. Burada, hətta əfv də mümkün deyil.
- Siz Sergey Solovyevin emalatxanasında oxumusunuz. O, həmişə tamaşaçıları təsviri axtarışları ilə heyran qoyması ilə seçilirdi. Amma sizin filmlərdən Solovyevin tələbəsi olduğunuzu görmək çətindir. Sizə nələri o öyrədib?
- Düşünürəm, ona oxşamalı deyildim. Sergey Aleksandroviçin birinci VQİK emalatxanasında biz yeddi nəfər idik. Hamımızın yaşı 30-u keçmişdi və alitəhsilli idik. Əlbəttə, hər birimizin kinematoqrafın necə olduğu barədə  təsəvvürü vardı. Daha yeddi yeni «Solovyev»in olması nəyə gərək idi? Onun bizə öyrətdiyi əsas məsələ öz sənətimizə vicdanlı və tələbkar yanaşmaq oldu. «Nəyi qorumaq mümkün deyilsə, onu da qorumaq mümkün deyil...», - şair deyib. Çünki yalnız böyük ruhi itkilər sənin işini azacıq incəsənət meyarlarına yaxınlaşdıra bilər - azacıq.
- O zaman siz kimi öz müəlliminiz saya bilərsiniz?
- Bilirsiniz, bu məsələdə, yəqin ki, düzgün-buddistəm. Onların müdrik postulatı var:  «Budda ilə qarşılaşdınsa - onu öldür!». Söhbət müəllimlərin və ustadların nüfuzunun qəbul edilməməsindən gedir. Əlbəttə, fiziki ölümdən yox, onu öz içində öldürməkdən gedir. Birincisi, incəsənətdə heç kimi heç nəyə öyrətmək olmaz. İnsan bunu nə qədər tez anlayarsa, onun üçün bir o qədər yaxşıdır. İkincisi, müəllimə pərəstiş yaradıcılıqda çox zərərlidir, gec-tez məyusluğa gətirəcək. Gec-tez ustad şəxsiyyətə pərəstiş mühiti yaradır və şagirdlərini öz iddialarının və komplekslərinin girovuna çevirir.  Yaradıcılıq isə azad-qərəzsiz uçuşdur. Hamıdan sürətli və yüksək uçan toyuq barədə müdrik Qafqaz rəvayətini bilirsiz?
- Xeyr, lütfən, danışın...
- Qədim zamanlarda quşların içində ən yaxşı uçan toyuq imiş. Bir dəfə quşlar bir yerə yığışıb, toyuqdan ustalığının sirlərini onlara öyrətməsini xahiş etdi. Yəni, bir növ, bizdə hələ sovet dövründən çox sevilən ixtisasartırma seminarı istədilər. Toyuq sevinclə razılaşdı və fikirləşdi ki, nədən başlasın? Fikirləşdi, fikirləşdi və beləcə uçmağı unutdu.
- Yəni sizdən ötrü yaradıcılıq sərbəst uçuşdur?
- Bir kino qəhrəmanının dediyi kimi, mən belə düşünürəm. Əlbəttə, mənə çox güclü təsir edən filmlər var, xüsusilə gənclik illərində. İlk növbədə, Vaydanın «Kül və almaz»ı və Kluzonun «Qorxunun haqqı» filmi.
- İlk filminiz - «Birbaşa yayım»da - siz yaradıcı-şəxslə cəmiyyət arasındakı təzadı tədqiq edirsiniz. Sosialist cəmiyyəti, sizin filmdə olduğu kimi, yaradıcı şəxsə təzyiq edir, hətta öldürür. Amma cəmiyyətin maraqları fərdin maraqlarından üstündür. Ümumiyyətlə, fərdlə-cəmiyyət arasındakı münaqişəni həll etmək mümkündürmü?
- Suala bax! Biz indi tarixi materializmin dərinliklərinə dalacağıq və siz məni orada itirəcəksiniz.  Əgər qısa cavab istəyirsinizsə, maraqların münaqişəsi göz qabağındadır; həm də funksioner insanla yaradıcı insanı fərqləndirmək lazımdır. Yaradıcılıq azadlığı yaradıcılığın əsas şərtidir. Nə dövlət, nə də partiya sənətkarın yaradıcı əlini idarə edə bilər.
Bir xatırlayın, neçə ton ideoloji zir-zibil yazılmışdı. Lenin və Stalin haqqında yazılmış bütün bu poemalar, pyeslər, mahnılar hanı? Hakimiyyət və küləyin istiqaməti dəyişən kimi, bir gözqırpımında yox çıxdı. Bu gün hansı teatr Şatrovun Lenin haqqında pyesini tamaşaya qoyar? Ancaq psixi xəstəxananın dram dərnəyi. Amma əgər o, öz arvadına olan sevgisindən pyes yazsaydı, bestseller olardı, arvadı "KQB" agenti idi və onun söhbətlərindən donos yazırdı, sonra da "KQB"nin əmri ilə onu tərk edib, Berezovskiyə ərə getdi. Bu, bir yunan faciəsi idi. Yaxud, götürək Mayakovskini. Onun Lenin haqqında poeması bu gün heç kimə lazım deyil, amma «Şalvarlı buludlar» əsrlərboyu oxunacaq. Birində sifariş və xoşa gəlmək arzusu, o birində sərbəst yaradıcılıq var. Qısacası, şəxsiyyətlə-cəmiyyət arasında heç bir təzad yoxdur. Sadəcə, sənətkarın hansı ideallara xidmət etməsi ilə bağlı seçimi var. Burada Puşkini xatırlamaq yerinə düşər: «Çardan asılı olmaq, yaxud xalqdan asılı olmaq - nə fərqi var?». Amma lütfən, gəlin kinematoqrafa qayıdaq.
- Çağdaş kinoda çox şey texnikadan asılıdır. Buna dayanaraq demək olarmı ki, kinoda yaradıcılığın rolu aşağı düşür?
- Əlbəttə, bu, texniki tərəqqi ilə bağlı mürəkkəb incəsənət növüdür. Amma Allaha şükür ki, əsasda həmişə dramaturgiya, rejissorların və aktyorların şəxsiyyətinin rolu durur, hələ ki, bu, yaxın gələcəyin tamaşaçısının önündə kompüter fokuslarını tarazlaşdırır. «Avatar»la mübarizə aparmaq mürəkkəbdir, amma vacibdir.
- Kinoda hansı mövzuları qaldırmaq olar və qaldırılmalıdır?
- Müxtəlif, ən sadə və ən ağrılı olanları. Kino məhz bundan ötrüdür və bunun hesabına mövcuddur. Sevgi və edam haqqında, vicdanlılar və əclaflar haqqında, hətta heyvanlar haqqında filmlər var. Amma bu, bir sıra etik və dini məhdudiyyətləri ləğv etmir.
- Deməli, qadağan olunmuş mövzular var?
- Əlbəttə, hər bir yaradıcı insan onu özü üçün müəyyən edir.
- Sizin yaradıcılıq kredonuz nədir?
- Sual birbaşa «12 stul»dandır. «Sizin siyasi kredonuz?". - "Həmişə!». Mənim cavabım da belədir: «HƏMİŞƏ!».
- Bir əfsanəvi filmdə deyilir ki, yol məbədə aparmalıdır. Bəs kino hara aparmalıdır?
- Heç yerə. Kino parovoz deyil. Mən istərdim ki, kino ağrı yaratsın. Baxdıqdan sonra ürək və yaxud heç olmasa diş ağrısın. Keçmiş bakılılar mənə İsraildən və ya Kanadadan yazanda ki, filmimə baxdıqdan sonra ağlayıblar, onda inanmağa başlayıram ki, nəsə dəyərli bir iş görmüşəm (hansı film olduğunu deməyəcəyəm). Amma filmdə çəkilmiş aktyorlar bu barədə öz müsahibələrində susurlar, çünki film Bakıda kiməsə xoş gəlməyib. Hər halda, bu filmin niyə belə əsəb doğurduğunu mənə izah etsəydilər, yalnız şad olardım.
- Sizin yaradıcılığınız yalnız Rusiya deyil, həm də Azərbaycan kinematoqrafı ilə bağlıdır. Sizcə, beynəlxalq səviyyəyə çıxmaq üçün milli kinematoqrafın nəyi çatmır?
- Sual yetərincə ağrılı və kəskindir. Festival kinosunun reseptini, əlbəttə, bilmirəm. Mən yalnız öz təcrübəmdən danışa bilərəm. On il qabaq  Mədəniyyət Nazirliyinin sifarişi ilə kiçikbüdcəli film çəkmişdim və o, Azərbaycanı 20-yə yaxın prestijli kinofestivalda təqdim elədi. İzləyicilər həmişə üfüqdən o tərəfə boylanmağa, nəsə öyrənməyə meyilli olurlar. Etnik kinonun yüksək reytinqi buna əsaslanır.  Düşünürəm, özünəməxsusluq əsas meyardır. Xarici ülgüləri istifadə etməyə dəyməz. Cavab nə qədər aydındırsa, bir o qədər də mənasızdır.
- Belə sayırlar ki, seriallar heç də yüksək incəsənət növü deyil. Siz isə bu janra müraciət edirsiniz («Növbətçi mələk -2», «Savva Morozov», «Qadınlar və başqa xoşagəlməzliklər»)…
- Yüksək və ya aşağı incəsənət nə deməkdir? Linçin «Tvin Piks»i və ya Lioznovanın «Baharın 12-ci anı» incəsənət deyil? Mən çox sayda yüksək bədiyyatlı serialların adlarını çəkə bilərəm. Burada söhbət büdcədən yox, işə münasibətdən gedir. Aristotel deyib ki, əgər işinə yaradıcı yanaşarsa, hətta çəkməçi də böyük ola bilər. Çalışmaq lazımdır ki, plankadan aşağı düşməyəsən. Burası da var ki, rejissor nə qədər tələbkardırsa, bir o qədər işsiz qalır.
- Öz vaxtında Mixail Yuryeviç Lermontov «zəmanənin qəhrəmanı» anlayışını gündəmə gətirdi. Sizin fikrinizcə, «zəmanənin qəhrəmanı» kimdir?
- İndi Peçorin, demək olar ki, yadplanetlidir. Əgər ədəbi anologiya axtarsaq, indi Ostap Bender və Şveykin vaxtıdır. Onlar firma yaradıb Çin malları satırlar.
- Hazırda çox nadir hallarda itlər haqqında filmlər çəkirlər. Sizin, barəsində mütəmadi olaraq, mətbuatda xəbər yayılan «Ka-De-Bo» layihəniz nə yerdədir?
- Bu, mənim müstəqil layihəmdir, bunu artıq 15 ildir ki, çəkirəm… Hər beş ildən bir üç qəbula. Bu, döyüş köpəkləri barədə jurnalist araşdırmasıdır və onlardan fleş-beklərin yardımı ilə bəhs edilir.  Qəhrəmanlar 10 il əvvəl baş vermiş hadisələri danışırlar, bu zaman onda və indiki zamanda özlərini oynayırlar. Heç bir qrim və yalan  yoxdur, artıq saatyarım çəkilib və montaj edilib.

"НАДО ДЕЛАТЬ СВОЕ КИНО"
Олег САФАРАЛИЕВ: "Самобытность - вот определяющий критерий. Не стоит использовать зарубежные выкройки"
Наш соотечественник Олег Мирзаага оглу Сафаралиев - советский, российский и азербайджанский кинорежиссер, сценарист и продюсер. Окончил исторический факультет Азербайджанского педагогического института. Десять лет преподавал историю в Сальяне в школе №1. За эти годы созрело решение посвятить себя режиссуре. Поступил на режиссерский факультет Всесоюзного государственного института кинематографии в мастерскую Сергея Соловьева. В 1988 году по окончании института был приглашен на "Мосфильм", где снял фильм "Прямая трансляция". В дальнейшем остался в России на постоянное место жительства. Десять лет был генеральным продюсером кинокомпании "Евразия-фильм". Работал и в Баку. В 1991-м в Русском драматическом театре поставил спектакль "Семейный круг", имевший большой резонанс. В 2006-м на студии "Азербайджанфильм" закончил картину "Прощай, южный город", которая с успехом была показана на крупнейших кинофестивалях в Берлине, Монреале, Стамбуле, Хайфе, Рио-де-Жанейро…
В интервью нашему журналу режиссер рассказал о своем творчестве, вспомнил поучительную притчу и поразмышлял о герое сегодняшнего времени…
Фильмография
1987 год. "Мурад/Сад" по пьесе Петера Вайса "Марат/Сад" - дипломная работа выпускника ВГИКа (автор сценария и режиссер). 1989 год. "Прямая трансляция" - "Мосфильм", художественный фильм (режиссер-постановщик). 1996 год. "Президент и его женщина" - художественный фильм (продюсер), Гран-при Международного кинофестиваля в Онфлере (Франция), главный приз "Киношока-96", а еще и российская "Ника". 1999-2001 годы. "Слушается дело" - цикл телепередач (РТР и ТВЦ). 2006 год. "Прощай, южный город" - художественный фильм, производство Азербайджан - Россия (режиссер-постановщик). Три национальные кинематографические премии Азербайджана за 2006 год - "Гызыл чыраг", призы за лучший сценарий, за лучшее исполнение мужской роли, за лучший фильм. Приз ARRI на третьем МКФ "Евразия" в Алматы, приз зрительских симпатий на пятом фестивале "Московская премьера" (2007). Сериалы "Вдовы", "Пещера страха".
- Олег Мирзаагаевич, как известно, вы окончили педагогический институт в Баку, а через какое-то время и ВГИК. Почему вы выбрали именно кино?
- А вы считаете, что творчество можно выбрать? Это или есть в тебе, или нет и никогда не будет. Выбирать можно в менее тонких материях. Там, где требуется голова. Скажем, между учителем и врачом. А там, где в залог забирают сердце, - ты уже бессилен. Творчество - это приговор верховного суда и обжалованию он не подлежит. Здесь даже амнистия невозможна.
- Вы учились в мастерской Сергея Соловьева, который всегда выделялся умением поразить зрителя изобразительными изысками. По вашим фильмам трудно догадаться, что Соловьев - ваш наставник. Чему он вас научил?
- Думаю, я и не должен быть похож на него. Нас в первой вгиковской мастерской Сергея Александровича было семь человек. Всем было уже по тридцать лет, все с высшим образованием. И, конечно, все со своими представлениями о том, каким должен быть кинематограф. Зачем нужны еще семь одинаковых "соловьят"? Главное, чему он нас учил, - честному и требовательному отношению к своему ремеслу. "И что нельзя беречься, и что нельзя беречься..." - как сказал поэт. Потому что только огромные душевные затраты могут чуть-чуть приблизить твою работу к критериям искусства. Чуть-чуть.
- Тогда кого вы можете назвать своими учителями?
- Знаете, в этом вопросе я, пожалуй, буду дзэн-буддистом. Там есть мудрый постулат: "Встретил Будду - убей его!" Речь идет о непризнании авторитета наставников и гуру. Убей, конечно, не физически, а в себе. Во-первых, никого и ничему в искусстве научить нельзя. Чем раньше человек это поймет, тем лучше для него. Во-вторых, культ наставников особенно вреден в творчестве - рано или поздно это приводит к большим разочарованиям. Рано или поздно Учитель начинает создавать культ личности и делает учеников заложниками собственных амбиций и комплексов. Творчество - это свободный бессознательный полет. Знаете, эту мудрую кавказскую притчу про курицу, которая летала быстрее и выше всех?
- Нет, расскажите, пожалуйста.
- В давние времена лучше всех птиц умела летать курица. Однажды птицы собрались вместе и попросили курицу научить их секретам ее мастерства. Такой, знаете, семинар повышения квалификации, который у нас любят еще с советских времен. Курица с радостью согласилась и задумалась: с чего начать обучение? Думала, думала, пока не разучилась летать.
- Значит, творчество для вас - это свободный полет?
- Я так думаю, как говорил один киногерой. Конечно, есть фильмы, которые очень сильно повлияли на меня, особенно в молодые годы. В первую очередь это "Пепел и алмаз" Вайды и "Плата за страх" Клузо.
- В своем первом фильме "Прямая трансляция" вы исследуете тему конфликта творческой личности и общества. Социалистическое общество подавляет и даже, как у вас в фильме, убивает творческую личность. Но ведь интересы общества выше интересов личности. И можно ли разрешить противоречие между личностью и обществом вообще?
- Ой, какие вопросы! Мы же сейчас заберемся в дебри исторического материализма, и вы меня там потеряете. Если очень коротко, то, конечно, налицо конфликт интересов. Далее надо отличать человека-функционера и человека-творца. Свобода творчества - главное условие творчества. Ни государству, ни партии нельзя водить рукой художника.
Вспомните, сколько тонн идеологической чепухи было написано. Где все эти поэмы, пьесы, песни о Ленине и Сталине? Все же исчезает в мгновение ока, как только меняются власть и направление ветра. Какой театр сегодня будет ставить пьесы Шатрова о Ленине? Только драмкружок в психбольнице. А написал бы он, например, пьесу о своей любви к жене, которая оказалась агентом КГБ и доносила о его разговорах, а потом еще по приказу ушла от него к Березовскому, - вот это был бы бестселлер. Просто греческая трагедия. Или, например, Маяковский. Его поэма о Ленине сегодня никому не нужна, а "Облако в штанах" - на века. В одном случае - заказуха и желание понравиться, в другом - свобода творчества. Короче, никакого противоречия нет. Есть только выбор художника, каким идеалам служить. Как тут не вспомнить Пушкина: "Зависеть от царя, зависеть от народа - не все ли нам равно?" Но, пожалуйста, давайте вернемся к кинематографу.
- В современном кино многое зависит от техники. Можно ли сказать, исходя из этого, что доля творчества в кино уменьшается?
- Конечно, это сложный вид искусства, связанный еще и с техническим прогрессом. Но, слава Богу, в основе всегда лежат драматургия, роль личности режиссеров и актеров и это пока перевешивает компьютерные фокусы для недалекого зрителя. Бороться с "Аватаром" сложно, но нужно.
- Какие темы можно и должно поднимать в кино?
- Разные. Самые простые и самые болезненные. Кино для этого и существует. Есть великие фильмы о любви и смертной казни, о праведниках и негодяях, даже о животных. Это не отменяет некоторых этических или религиозных ограничений.
- Значит, запретные темы существуют?
- Конечно, но каждый творческий человек определяет их для себя сам.
- Каково ваше творческое кредо?
- Ну, этот вопрос прямо из "12 стульев". "Ваше политическое кредо?" - "Всегда!" Мой ответ такой же: "ВСЕГДА!"
- Дорога, как утверждается в известном легендарном фильме, должна вести к храму. А куда должно вести кино?
- Никуда. Кино не паровоз. Я бы хотел, чтобы кино вызывало боль. Чтобы после просмотра болело сердце или хотя бы зуб. Когда бывшие бакинцы пишут мне из Канады или Израиля, что они плакали после просмотра моей картины (не будем здесь говорить какой), а актеры, которые там снимались, даже не упоминают об этом факте в своих интервью, потому что картина кому-то не понравилась в Баку, то я начинаю верить, что сделал что-то стоящее. Хотя я был бы только рад, если бы мне объяснили, почему эта картина вызывает такое раздражение.
- Ваше творчество связано не только с российским, но и с азербайджанским кинематографом. Как вы думаете, чего не хватает национальному кинематографу для того, чтобы выйти на международный уровень?
- Вопрос довольно болезненный и острый. Рецепта фестивального кино я, конечно, не знаю. Да его, наверное, и не существует. Я могу опираться только на свой опыт. Десять лет назад я снял по заказу Министерства культуры малобюджетную картину, которая представляла Азербайджан на двух десятках престижных кинофестивалей. Зрителям всегда интересно заглянуть за горизонт, узнать что-то новое для себя. На этом держится высокий рейтинг этнического кино. Думаю, самобытность - вот определяющий критерий. Надо делать свое кино и не использовать зарубежные выкройки. Ответ настолько же очевидный, насколько и банальный.
- Принято считать, что сериалы - далеко не высокое искусство. Вы, тем не менее, обращаетесь к этому жанру (сериалы "Дежурный ангел-2", "Савва Морозов", "Женщины и прочие неприятности")…
- Что значит высокое или низкое? А "Твин Пикс" Линча или "12 мгновений весны" Лиозновой не искусство? Я могу назвать много высокохудожественных сериалов. Дело здесь не в бюджете, а в отношении к делу. Аристотель говорил, что даже сапожник может стать великим, если будет относиться к своей работе творчески. Старайся не опускать планку, вот и все. Правда, чем более требователен режиссер, тем чаще он сидит без работы.
- В свое время Михаил Юрьевич Лермонтов, как известно, ввел понятие "герой нашего времени". Кто, на ваш взгляд, является героем нашего времени?
- Ну, Печорин сегодня почти как инопланетянин. Если искать литературные аналогии, то сейчас время Остапа Бендера и Швейка. Они основали фирму и продают китайские товары.
- Сейчас очень редко снимаются фильмы о собаках. Что с вашим проектом "Ка-Де-Бо", о котором периодически появляются сообщения в печати?
- Это мой независимый проект, который я снимаю уже пятнадцать лет… В три приема каждые пять лет. Это история журналистского расследования о судьбе бойцовой собаки, которая рассказывается с помощью флеш-беков. Герои вспоминают события десятилетней давности и при этом все играют самих себя и тогда, и сейчас. Никакого грима и обмана. Уже отснято и смонтировано полтора часа.