KİÇİK İŞDƏN BAŞLAMAQ...
ABAD direktoru Rüfət ELÇİYEV: «Bizim məqsədimiz Azərbaycanın ailə biznesinə yeni səviyyəyə qalxmaqda yardım etməkdir»
Qısa müddətdə dövlət-əhali münasibətlərində önəmli səviyyədə yaxşılaşmaya nail olmuş "ASAN xidmət"in müsbət təcrübəsi bu gün qurumun törəmə bölmələrində uğurla tətbiq edilir. Prezident İlham Əliyevin irəli sürdüyü və dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində tam şəffaf mexanizmli unikal vahid institutun yaradılmasını nəzərdə tutan bu ideya yalnız coğrafi deyil, həm də məzmunca genişlənir və yeni xidmət sahələrində ölkə vətəndaşlarının həyatını yüngülləşdirir; məsələn, bir neçə ay əvvəl Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində təsis edilmiş hüquqi şəxs “ABAD” bilavasitə iqtisadiyyatın qeyri-neft sektorunun inkişafına dəstək göstərmək üçün yaradılıb. Özü də yeni qurum yetərincə çətin işi - Azərbaycanda kiçik ailə biznesinin inkişafını və onu dünya standartları səviyyəsinə qaldırmağı qarşısına məqsəd qoyub. Təşkilatın direktoru Rüfət Elçiyev «R+»la söhbətində ABAD-ın vəzifələri barədə ətraflı danışıb.
- İlk öncə, ABAD-ın özü barədə müfəssəl məlumat maraqlı olardı. Onun yaradılmasında məqsəd nədir?
- “ABAD” publik hüquqi şəxsin yaradılması barədə Fərman Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən 23 sentyabr 2016-cı il tarixdə verilib. Layihənin məqsdi ailə biznesinin dirçəldilməsinə yardımdır. Bir çox inkişaf etmiş ölkələrdə kiçik və orta sahibkarlıq (KOS), o cümlədən ailə biznesi ümumi daxili məhsulun (ÜDM) böyük bölümünü formalaşdırır.
Azərbaycanda da həmçinin müxtəlif sahələrdə kiçik təsərrüfatlar fəaliyyət göstərir, ancaq bu gün onlar öz məhsullarını çağdaş bazarın tələblərinə uyğun şəkildə çətinlik çəkirlər, yaxud bazardakı tələbatı ödəməyə qadir miqdarda yetərincə məhsul istehsal edə bilmirlər, yəni dəstəyə ehtiyacları var.
Öz növbəsində, ABAD kiçik biznesə sertifikatlaşmadan keçməyə yardım edir, texnoloji yenilikləri təqdim edir, brendləşmədə və məhsulun dizaynında, mühasibatlığın aparılmasında yardım edir, hüquqi yardım və logistika xidmətləri göstərir, nəhayət, məhsulu satmaqda kömək edir. Biz istəyirik ki, öz kiçik bizneslərini yaratmağa inamları olsun.
- ABAD bütün Azərbaycanda fəaliyyət göstərir, yoxsa konkret rayonlarda var?
- Hazırda ABAD pilot layihədir və 2 rayonda fəaliyyət göstərir. Biz fəaliyyətə Masallı rayonunda başladıq və orada doqquz ailəni seçdik. SOCAR şirkətinin yardımı ilə Balakən rayonunda da seçim apardıq, orada hazırda 12 ailə ilə işləyirik. Əlbəttə, istəyənlər xeyli çoxdur. Bizə müraciətlər indiyə kimi davam edir.
Yeri gəlmişkən, qeyd edim ki, bu gün biz iki istiqamətdə işləyirik - bu, dekorativ tətbiqi sənət və kənd təsərrüfatıdır. Deyim ki, Masallı rayonundan olan ailələr cem, mürəbbə, pendir və kolbasa məhsulları istehsal edəcəklər. Sevindiricidir ki, bizim layihəyə maraq böyükdür. Burada ABAD-ın Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin törəməsi olması da rol oynayır, xalqın etibarını qazanmış "ASAN xidmət" bu quruma məxsusdur.
- Siz dediniz ki, bütünlüklə iki rayonda 21 ailə seçmisiniz. Ailələr hansı meyarlarla seçilir?
- Biz bazar iqtisadiyyatı şəraitində yaşayırıq. Əgər supermarketlərlə bizim müştərilərin istehsal etdiyi müəyyən malları verəcəyimizlə bağlı anlaşırıqsa, bunun daimi olmasını təmin etməliyik. Dolablar boş ola bilməz. Bizdən ötrü digar önəmli meyar məhsulun keyfiyyətidir. Buna görə bizim üçün bu insanların potensialını və imkanlarını öyrənmək önəmlidir ki, sabah və daha sonra onlar bu və ya digər məhsulu istehsal edə bilsinlər.
Burada mən daha bir məqama toxunmaq istəyirəm. Sıfırdan biznes qurub, onu seçdiyimiz ailələrə vermək niyyətində deyilik. Bizim işimiz onlara yardım etməkdir. Deyək ki, əgər əvvəllər onlar istehsalı kustar yolla gerçəkləşdirirdilərsə, biz onlara biznesi ən yüksək standartlara uyğun şəkildə təşkil etməkdə yardımçı oluruq. ABAD ailə işinin bazar qanunları ilə fəaliyyət göstərəcək normal biznes elementinə çevrilməsi üçün lazım olan bütün yardımı edir, o cümlədən biznes-planın işlənməsində və lazımi təhsilin alınmasında yardımçı olur.
- Hər bir layihə üçün sizin müəyyən büdcə çərçivəniz varmı?
- ABAD-ın yaradılması üzrə fərmana görə, bizim kapital 1 milyon manat müəyyən edilib. Bu məbləği biz həm öz fəaliyyətimizin təşkili, həm də bizim müştərilərin ailə biznesinin dəstəklənməsi üçün xərcləyirik; məsələn, biz onlara avadanlıq almaqda yardımçı oluruq. Publik hüquqi şəxsik və bizim hüquqi formanı nəzərə alaraq, ehtimal edilir ki, gələcəkdə gəliri cəmləşdirib, onun hesabına işləyəcəyik.
- Yəni siz kiçik sahibkarlığın dəstəklənməsi üçün dövlət büdcəsindən vəsait almayacaqsınız?
- Tamamilə doğrudur.
- Onda hansı mənbələrdən bunu etməyə hazırlaşırsınız?
- Məsələn, hazırda «İçərişəhər» Tarix-Memarlıq Qoruğunda ilk mağazamız fəaliyyət göstərir. Orada 70 usta tərəfindən istehsal edilən suvenirlər satılır. Tezliklə Heydər Əliyev Hava Limanının «Duty Free» zonasında ikinci mağazamızı açmağı planlaşdırırıq. Birinci mağaza çox uğurlu olub, buna görə bu uğuru ikinci layihədə də qorumağa çalışırıq. Gəlirimiz ailə biznesi məhsullarının satışından əldə etdiyimiz faizlərdir. Amma gələcəkdə, əlbəttə, gəlir bəndini genişləndirməyə çalışırıq.
- Suvenir mağazası barədə danışdınız, yəni daha bir «fəaliyyət meydanı» kimi tətbiqi sənət götürülüb?
- Hələ aqrar məhsulu istehsalına başlamasaq da, suvenir istehsalı və satışı ilə bağlı uğurlarımız var. Adamlar suvenir düzəltməklə yanaşı, öz məhsullarını satmaq barədə də düşünürdülər, bu da onları əsas işdən yayındırırdı. Yaradıcı insanlar yaradıcılıqla məşğul olmalıdırlar. Onlar satışlarının az olduğunu görəndə, işə marağı itirirdilər. Nəticədə, yerli suvenirlər Çin malları ilə rəqabət apara bilmirdi. İndi onların məhsulun necə satılması barədə düşünməməsinə imkan yaranıb, çünki artıq bu işlə biz məşğul oluruq.
Bizim İçərişəhərdəki birinci mağazaya böyük tələb var, özü də təkcə xaricilər tərəfindən deyil, həm də yerli sakinlər tərəfindən də. Daha çox bunlar başqa ölkələrdə yaşayan dostlarına və qohumlarına baş çəkmək istəyən Azərbaycan vətəndaşlarıdır. Bizim ustalar tərəfindən istehsal edilən suvenir yalnız xoş hədiyyə olaraq qalmır, həm də özlərində Azərbaycanın bir hissəsini daşıyır. Onların üstünlüyü bundadır. Bunlar yüzfaizlik yerli məhsullardır.
Suvenirlər barədə danışarkən, daha bir mövzuya toxunmaq istərdim. Bilirsiniz ki, aprel ayında Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiə Nazirliyi ilə məhdud sağlamlıq imkanlarına malik insanların düzəltdiyi malların satışına yardımla bağlı memorandum bağlamışıq. Əgər onların məhsulları satışa hazır vəziyyətdə olmursa, mütəxəssislər cəlb edərək, onlar üçün treninqlər təşkil edirik.
Bunu demək olar ki, əvvəllər Azərbaycanda dekorativ-tətbiqi sənət tənəzzüldə idi, amma bu durumu düzəltmək istəyindəyik. Biz ailə biznesinə yardım etmək və ABAD leybli altında rəqabətqabiliyyətli məhsul buraxmaq niyyətindəyik ki, bu da yüksək keyfiyyətə qarant olacaq.
- Əgər sizin müştəriniz olan ailə müəssisələri öz məhsullarını ixrac edəcək səviyyədə yetərincə “yetişsələr”, ABAD onlara bu istiqamətdə yardım edə bilərmi?
- Niyə etməsin ki? Əlbəttə, indi belə imkana malik deyilik, çünki pilot layihə çərçivəsində fəaliyyət göstəririk. Ancaq gözəl anlayırıq ki, gec-tez, bizim müştərilər, sizin dediyiniz kimi, ixrac üçün “yetişəcəklər”. Azərbaycan bazarı elə də böyük deyil, əgər istehsal həcmləri artarsa, onda məhsulun bir hissəsini xaricə sata bilərik. Azərbaycanın ailə biznesinə başqa bazarlara çıxmaqda yardım etməyə hazırıq.
Hazırda malların mağazalar vasitəsilə satışından danışırıq. Amma daha bir mövzudan - onlayn-mağazadan yan keçmək olmaz. Bütün dünyada elektron ticarət fəal inkişaf edir.
- ABAD-ın öz məhsullarını online rejimdə satması üzrə planı varmı?
- Hazırda yeni sayt - "ABAD Store" üzərində işləyirik. Hadisələri qabaqlamaq istəmirəm, çünki üzərində hələ iş gedir. Sadəcə, sayt yaratmaq azdır. Vacibdir ki, bu saytın arxasında lazımi infrastruktur dayansın, çox sayda təşkilati məsələlər nəzərə alınmalıdır; məsələn, malların evlərə daşınması barədə düşünürük. Belə olan halda, logistika məsələləri üzərində, həmçinin malları ölkədən xaricə necə daşıyacağımız barədə düşünməliyik.
- Qeyd etdiniz ki, hazırda ABAD pilot layihə mərhələsindədir. Tammiqyaslı işə nə vaxt keçməyi planlaşdırırsınız?
- Bizdə konkret zaman çərçivəsi yoxdur. Seçdiyimiz ailələrin məhsulları sertifikat alıb, bazara çıxdığı zaman, pilot layihənin başa çatdığını elan etmək olar.

Директор ABAD Руфат ЭЛЬЧИЕВ: "Наша цель - помочь семейному бизнесу в Азербайджане выйти на новый уровень"
Положительный опыт "Службы ASAN", сумевшей за короткий срок деятельности добиться значительного улучшения взаимоотношений государство - население, сегодня с успехом применяется в дочерних структурах организации. Инициированная президентом Ильхамом Алиевым идея создания уникального единого института с полностью прозрачным механизмом предоставления госуслуг сегодня продолжает расширяться, и не только географически, но и содержательно, вбирая все новые сферы услуг и существенно облегчая жизнь гражданам страны. К примеру, учрежденное несколько месяцев назад при Госагентстве по оказанию услуг гражданам и социальным инновациям публичное юридическое лицо ABAD призвано непосредственно оказать поддержку развитию ненефтяного сектора экономики. Причем новая структура взялась решить достаточно нелегкую задачу - развить в Азербайджане малый семейный бизнес, доведя его до уровня мировых стандартов.
Подробнее о задачах ABAD R+ рассказал директор организации Руфат ЭЛЬЧИЕВ.
- Для начала было бы интересно узнать подробнее о самом ABAD. Какова цель его создания?
- Указ о создании юридического лица публичного права ABAD подписан президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым 23 сентября 2016 года. Цель проекта - помощь в становлении семейного бизнеса. Во многих развитых странах малое и среднее предпринимательство, в том числе семейный бизнес, формирует большую часть ВВП.
В Азербайджане также функционируют малые семейные хозяйства в различных отраслях. Однако сегодня они затрудняются изготавливать свою продукцию в соответствии с требованиями существующего рынка или же не могут произвести достаточное количество продукции, которое бы удовлетворило спрос на рынке, они нуждаются в поддержке.
В свою очередь ABAD помогает малому бизнесу пройти сертификацию, предоставляет технологические новшества, помогает в брендировании и дизайне продукции, ведении бухгалтерии, оказывает юридическую помощь и логистические услуги и, наконец, помогает реализовать товар. Мы хотим, чтобы у людей появилась уверенность в создании своего малого бизнеса.
- ABAD действует по всему Азербайджану или в конкретных районах?
- В настоящее время ABAD является пилотным проектом и действует в двух районах. Мы начали с Масаллинского района, где отобрали девять семей, а при поддержке компании SOCAR провели отбор и в Балакенском районе, где сейчас работаем с 12 семьями. Конечно, желающих было намного больше. Обращения к нам поступают до сих пор. Хочу, к слову, отметить, что на сегодня мы работаем в двух направлениях - это декоративно-прикладное искусство и сельское хозяйство. Скажем, семьи из Масаллинского района будут производить джемы, варенья, сыры и колбасные изделия.
Отрадно, что интерес к нашему проекту огромен. Здесь свою роль играет и то, что ABAD - это детище Государственного агентства по оказанию услуг гражданам и социальным инновациям, которой также принадлежит "Служба ASAN", успевшая завоевать доверие народа.
- Вы сказали, что отобрали в целом 21 семью в двух районах. По каким критериям производится отбор?
- Мы живем в условиях рыночной экономики. Если мы договариваемся с супермаркетами, что будем поставлять им определенные товары, произведенные нашими клиентами, то должны обеспечить постоянство. Нельзя, чтобы полки пустовали. Еще одним важным критерием для нас является качество товара. Поэтому нам важно изучить потенциал и возможности этих людей, чтобы мы могли быть уверены, что завтра и послезавтра они смогут производить ту или иную продукцию. Тут я хотел бы затронуть еще один момент. Мы не собираемся с нуля создавать бизнес и передавать его отобранным нами семьям. Наша задача - оказать им поддержку. Скажем, если раньше они осуществляли производство кустарным способом, то мы помогаем им организовать бизнес в соответствии с самыми высокими стандартами. ABAD оказывает необходимую помощь, в том числе в разработке бизнес-плана или в получении необходимого оборудования, чтобы семейное дело превратилось в нормальный бизнес-элемент, который будет действовать по законам рынка.
- Есть ли у вас определенные бюджетные рамки для каждого проекта?
- Согласно указу о создании ABAD, наш капитал сформирован в размере 1 миллиона манатов. Это вся сумма, которую мы расходуем как на организацию своей деятельности, так и на поддержку семейного бизнеса наших клиентов. Например, мы помогаем им с закупкой оборудования. Учитывая нашу правовую форму - мы являемся юридическим лицом публичного права, - предполагается, что в дальнейшем мы сами должны генерировать прибыль, за счет которой и будем работать.
- То есть вы не будете получать средства из государственного бюджета на поддержку малых предпринимателей?
- Совершенно верно.
- Тогда за счет каких источников вы собираетесь это делать?
- Например, в настоящее время в историко-архитектурном заповеднике "Ичеришэхэр" действует наш первый магазин, где продаются сувениры, производимые почти 70 мастерами. В скором времени мы планируем открыть второй магазин в зоне Duty Free Международного аэропорта Гейдар Алиев. Первый магазин оказался очень успешным, поэтому мы надеемся сохранить этот успех и во втором проекте. Наша прибыль - это проценты, которые мы получаем с продажи продукции семейных бизнесов. Однако в будущем мы, конечно же, планируем расширить статью дохода.
- Вы упомянули о магазине сувениров, то есть еще одним "полем действия" выбрано прикладное искусство?
- Несмотря на то, что мы еще не начали производство агропродукции, с производством и продажей сувениров у нас уже есть успех. Людям приходилось думать не только о создании сувениров, но и реализации своих товаров, что отвлекало их от основного дела. Творческие люди должны заниматься творчеством. А когда они сталкивались с низкими продажами, то теряли интерес к своей работе. В итоге местные сувениры не могли конкурировать с китайскими. Сейчас у них появилась возможность не думать о том, как реализовать свою продукцию, потому что этим занимаемся мы.
Наш первый магазин в Ичеришэхэр пользуется огромным спросом, причем не только у иностранцев, но и местных жителей. Чаще всего это те граждане Азербайджана, которые планируют навестить своих друзей или родственников, живущих в других странах. Производимые нашими мастерами сувениры не просто приятный подарок, они носят в себе частичку Азербайджана. В этом их преимущество. Это стопроцентный местный товар.
Говоря о сувенирах, я хотел бы затронуть еще одну тему. Как вы знаете, в апреле мы подписали меморандум с Министерством труда и социальной защиты населения, в рамках которого помогаем людям с ограниченными возможностями здоровья реализовывать изготовленные ими товары. В случае, если их изделия пока не готовы для продажи, мы привлекаем специалистов и организуем для них тренинги.
Можно сказать, что раньше декоративно-прикладное искусство в Азербайджане было в упадке. Но мы намерены исправить эту ситуацию. Мы хотим помочь семейному бизнесу выпускать конкурентоспособную продукцию под лейблом ABAD, что станет гарантом высокого качества.
- А что, если ваши клиенты, семейные предприятия, "созреют" достаточно, чтобы начать экспортировать свою продукцию. Может ли ABAD оказать им поддержку в этом направлении?
- Почему бы и нет? Сейчас, конечно же, мы не рассматриваем такой возможности, потому что все еще действуем в рамках пилотного проекта. Однако мы прекрасно понимаем, что рано или поздно наши клиенты, как вы сказали, "созреют" для экспорта. Азербайджанский рынок не очень велик, и если будут расти объемы производства, то мы сможем начать поставлять часть продукции за рубеж. Мы готовы помочь семейному бизнесу Азербайджана выйти на другие рынки.
Сейчас мы говорим о продаже товаров через магазины. Но нельзя пройти мимо еще одной темы - онлайн-магазины. Во всем мире активно развивается электронная торговля.
- Есть ли у ABAD планы по реализации своей продукции в режиме online?
- Сейчас мы работаем над новым сайтом - ABAD Store. Не хочу торопить события, работы над ним еще ведутся. Мало просто создать сайт. Важно, чтобы за этим сайтом стояла необходимая инфраструктура, нужно учесть множество организационных вопросов. Например, мы задумываемся о доставке товаров на дом. В таком случае нам необходимо продумать вопросы логистики, в том числе как мы будем доставлять товары за пределы страны.
- Вы отметили, что сейчас ABAD находится на стадии пилотного проекта. Когда планируется перейти к полномасштабной работе?
- У нас нет конкретных временных рамок. Когда продукция выбранных нами семей получит сертификаты и сможет выйти на рынок, тогда можно будет сказать, что пилотный проект завершился.