Çərşənbə axşamı, 11:25
Neft hasilatçısı olan ölkələr «qara qızıl»ın qiymətini artırmaq üçün daha 9 ay iştahlarına «dur» deyəcək. 13 OPEK üzvü və kartelə daxil olmayan 11 dövlət arasında 2016-cı ilin dekabrında əldə olunmuş müvafiq razılaşma (2017-ci ilin yanvarından sutkalıq neft hasilatının 1,8 milyon barelədək azaldılması) dünya bazarlarında neftin qiymətinin 45-55 dollar arasında möhkəmlənməsinə imkan verib. Lakin bu qiymət həddi razılaşmada yer almayan istehsalçıları, ilk növbədə, ABŞ-ı nəzərəçarpacaq dərəcədə fəallaşdırıb. Nəticədə, şist nefti hasilatı Birləşmiş Ştatlar üçün gəlirli sahəyə çevrilib.
Odur ki, hasilatçı ölkələrin neft ehtiyatının ciddi şəkildə məhdudlaşacağına, tələblə-təklif arasında fərqin azalacağına olan ümidləri tam doğrultmayıb.
Bununla yanaşı, ayrı-ayrı istehsalçıların hasilatın məhdudlaşdırılmasına dair öhdəliklərə tam əməl etməməsi də bazarda balansa nail olunmasını əngəlləyib; məsələn, Rusiya hasilatın razılaşdırılmış 300 min barelədək azaldılmasına yalnız 2017-ci ilin mayında əməl etməyə başlayıb.
Yeni müddət
Məhz ehtiyatın azaldılması trendinin dəstəklənməsi üçün hasilatın məhdudlaşdırılması razılaşmasının müddətinin uzaldılması tələb olunurdu. Bununla yanaşı, razılaşmaya daxil olan ölkələrin artırılması, hasilatın daha çox məhdudlaşdırılması məsələsi də gündəmdə idi. Bazar OPEK-dən məhz bunu gözləyirdi. 2016-cı ilin dekabrında əldə olunmuş razılaşma «qara qızıl»ın qiymətində ciddi sıçrayışa, 60 dolları ötməsinə səbəb olmamışdı.
Nəticədə, mayın 25-də hasilatın məhdudlaşdırılması haqqında razılaşmaya qoşulmuş 24 ölkə Vyanada bir araya gəlib. Lakin bu görüş də bazarda ciddi nikbinlik yaratmayıb. Doğrudur, tərəflər 1,8 milyon barellik məhdudiyyəti daha 9 ay - 2018-ci ilin martınadək uzadıb. Lakin nəticədə neft ucuzlaşmağa başlayıb və «Brent» markalı neftin qiyməti, təxminən, 50 dollara düşüb. İlk baxışdan, dünya bazarında neftin ucuzlaşmasını qeyri-adekvat reaksiya kimi qiymətləndirmək olar - çünki hasilatçılar arasındakı razılaşma, əslində, qiymətin artmasına yol açmalı idi. Başqa sözlə, bazarın gözləntiləri daha nikbin idi və «qara qızıl» ehtiyatının ciddi şəkildə azalacağına ümid olunurdu. Lakin görünən odur ki, razılaşma neft bazarını, sadəcə, qiymətin 40 dollardan da aşağı düşməsindən xilas edib. Demək, müddətin uzadılması onun yenə də 45-55 dollar civarında qalmasını təmin edəcək.
Azərbaycan «hə» deyir
Azərbaycanın Energetika naziri Natiq Əliyev isə dünya bazarında neftin qiymətinin mümkün artımı haqqında daha nikbin danışıb. «OPEK ölkələri nazirlərinin 2017-ci il mayın 25-də Vyanada keçirilmiş 172-ci iclasında Azərbaycan neft hasilatının azaldılması razılaşmasına qoşulub. Bu, 2018-ci il martın sonunadək nəzərdə tutulur», - deyə nazir bildirib.
Onun sözlərinə görə, 2016-cı ilin dekabrında əldə olunmuş Vyana razılaşmasının nəticələri bazarda neftin qiymətinin 50-55 dollar ətrafında sabitləşməsinə imkan verib. Bu, 24 ölkənin öz üzərinə götürdüyü öhdəliklərə əməl etməsi sayəsində mümkün olub. Monitorinq Komitəsinin ilkin qiymətləndirməsinə görə, OPEK üzvləri hasilatın azaldılması öhdəliyinə 104%, kartelə daxil olmayan dövlətlər isə 102% əməl edib.
Vyana görüşündə hasilatın bir qədər də məhdudlaşdırılması məsələsinin müzakirə olunmadığını deyən nazir bildirib ki, razılığa gəlmiş dövlətlər Vyana razılaşmasının uzadılmasının qiymətin 55-60 dollar civarında qalmasına imkan verəcəyini gözləyir.
Xatırladaq ki, Azərbaycan üzərinə sutkalıq neft hasilatının 35 min barel azaldılması haqqında öhdəlik götürüb. «Razılaşmanın daha 9 ay uzadılması ölkənin maraqlarına tam cavab verir. Bununla yanaşı, Azərbaycan bu razılaşmaya 2018-ci ilin sonunadək də əməl olunmasında problem görmür», - deyə Natiq Əliyev bildirib.
Razılaşmanı imzalamış ölkələrin növbəti iclasının 2017-ci il noyabrın 30-da keçiriləcəyi gözlənilir.
Neft erasının qaz erası ilə əvəzlənməsi
Qeyd edək ki, Azərbaycanın neft hasilatının azaldılmasına dair götürdüyü öhdəliyə əməl etməsinin milli iqtisadiyyata ciddi təsiri olmamalıdır. Son illərdə ölkədə neft hasilatının tədricən azaldığı onsuz da müşahidə olunurdu və bu, əsas yataqların məhsuldar laylarının qüvvədən düşməsi ilə əlaqədardır. Bununla yanaşı, 1 barelə görə 50 dollardan yuxarı qiymət yeni yataqların axtarılması və işlənməsi üçün əlverişli hesab oluna bilər.
Azərbaycan rəhbərliyinin neft erasının qaz erası ilə əvəzləndiyinə dair bəyanatını da unutmaq olmaz. Yəni, perspektivdə Azərbaycanda bir sıra iri qaz-kondensat yataqlarının kəşfi və təbii qaz hasilatında ciddi artım gözlənilir.
Yeni yataqların aşkarlanması işinin sürətləndirilməsi istiqamətində addımlardan biri, 2017-ci il mayın 18-də Heydər Əliyev adına yarımdalma qazma qurğusunun istismara verilməsidir. Bu mərasimdə iştirak edən Prezident İlham Əliyev deyib: «Bu, Azərbaycan neft sənayesində çox tarixi bir hadisədir. Çünki bu günə qədər Azərbaycanda bu böyüklükdə qazma qurğusu tikilməmişdi. Biz neftdən əldə edilmiş gəlirləri, o cümlədən belə nəhəng layihələrə yönəldirik. Bu layihənin icrası üçün həm Dövlət Neft Fondundan, həm Dövlət Neft Şirkətindən qoyulan vəsait, təqribən, 1 milyard dollara yaxındır».
Yeni qazma qurğusu perspektiv qaz-kondensat yatağı olan «Abşeron»a cəlb olunacaq. Daha sonra onun «Ümid», «Babək», «Qarabağ» yataqlarında da istifadə olunacağı gözlənilir.
«Bu, nəhəng qurğu istənilən yerdə qazma işlərini apara bilər. Yəqin ki, neftçilər yaxşı bilirlər, sovet dövründə suyun dərinliyinin 200 metrdən çox olan yerlərinə getmək imkanı yox idi. Bəlkə məhz buna görə biz “Azəri-Çıraq-Günəşli”, “Şahdəniz” yataqlarını bu gün müstəqil Azərbaycan üçün qoruya bilmişik. Əgər o vaxt belə imkanlar olsaydı, həmin yataqlar da artıq əlimizdən çıxacaqdı. Necə ki, bizim qurudakı əsas yataqlarımızın böyük əksəriyyətinin neft ehtiyatları Çar Rusiyası zamanı və sovet dövründə tükəndi. Amma bu qurğu ilə biz istənilən yerdə qazma işləri apara bilərik. Bu qurğu suyun 1 000 metr dərinliyində işləyə bilər. Mənə verilən məlumata görə, qurğunun qazma dərinliyi 12 min metrə bərabərdir», - deyə Prezident İlham Əliyev bildirib.
Şist nefti "Damokl qılıncı" kimi...
Dünya bazarında qiymətlərin neft ixracatçılarının hasilatın azaldılması haqqında razılaşmasına reaksiya verməməsi göstərir ki, bu proses indi, eyni dərəcədə, ABŞ və Kanadadan da asılıdır - hər iki ölkə şist nefti istehsalçısıdır.
Söhbət ondan gedir ki, 24 neft ixracatçısının hasilatın daha 9 ay müddətinə azaldılması haqqında əldə etdiyi razılaşma neft bazarında, artıq həcmin aradan qalxmasına kömək etməlidir, hansı ki,  ortalama 5 illik həcmdən 253 milyon barel çoxdur.
Lakin ABŞ və Kanadada şist nefti hasilatının artırılması bu planın reallaşdırılmasına mane ola bilər. Dünya bazarındakı hazırkı qiymətlər şist yataqlarından hasilatın artımına yol açır. Son məlumatlara görə, şist nefti hasilatında rentabellik, artıq 40-45 dollara çatır. Müvafiq olaraq, hasilatın azaldılması qərarı bir yandan neftin bahalaşmasına imkan verirsə, digər tərəfdən, şist nefti hasilatının artırılması üçün stimula çevrilir. Bu isə qiymətlərə təsir göstərərək, onu yenidən aşağı salır.
Bu üzdən OPEK ölkələrinin dünya bazarında qiymətlərə təsir imkanları azalır. Üstəlik, neft bazarında aparıcı istehsalçıların payının azalması OPEK daxilində yeni gərginliyə, öhdəliklərin pozulacağı təqdirdə, bazarda növbəti disbalansa səbəb ola bilər. Bu halda, əlbəttə ki, dünyanı yenidən ucuz neftlə «doldurmaq» uğrunda yarışın başlanacağı istisna deyil. Unutmaq olmaz ki, hasilatın azaldılması haqqında razılaşma daha çox centlmen razılaşmasıdır və onu pozacaq ölkə üçün hər hansı sanksiya nəzərdə tutulmur.
Beləliklə, hazırkı razılaşma, sanki qiymət uçurumu üzərində çəkilmiş kanatda kəndirbazlıq etməkdir. ABŞ-ın hazırkı Prezidenti Donald Trampın qiyməti 25 dollaradək salması inandırıcı görünməsə də, Ağ evin yeni administrasiyasının bütün ekoloji qadağaları aradan qaldırması neftin qiymətinin 60 dollara çatmasına da imkan verməyəcək.

НЕАДЕКВАТНАЯ РЕАКЦИЯ
Еще девять месяцев ряд нефтедобывающих стран ограничат свои аппетиты ради повышения цен на нефть. Принятое в декабре 2016 года соглашение между 13 странами ОПЕК и 11 государствами, не входящими в картель, о сокращении добычи на 1,8 млн. баррелей в сутки с января по июнь 2017 года сыграло роль в закреплении цен на нефть в коридоре $45-55. Однако этот ценовой коридор значительно активизировал сторонних производителей, не подключившихся к соглашению, и в первую очередь США, для которых добыча сланцевой нефти стала прибыльной.
Поэтому надежды нефтедобывающих стран на значительное снижение запасов нефти, уменьшение разницы между предложением и спросом не оправдались в полной степени.
В немалой степени достижению баланса на рынке препятствовало неполное выполнение обязательств по сокращению добычи нефти со стороны отдельных производителей. В частности, Россия смогла достичь оговоренного объема сокращения на 300 тыс. баррелей лишь к маю 2017 года.
Новый срок
Именно для поддержки тренда на сокращение запасов требовалось продлить срок действия соглашения о сокращении нефти, причем с возможностью расширения как количества стран, так и объемов сокращения добычи, чего и ждал рынок от ОПЕК.
Но продление срока сокращения добычи нефти на оговоренные в декабре 2016 года объемы не способно обеспечить резкий рост котировок на "черное золото" к рубежу за $60.
В итоге встреча 25 мая в Вене 24 стран, присоединившихся к сокращению добычи, не оправдала излишнего оптимизма рынка. Была достигнута договоренность продлить соглашение о сокращении нефти на оговоренные 1,8 млн. баррелей еще на 9 месяцев - до марта 2018 года. Однако в результате цены на нефть начали снижаться и упали почти до $50 на сорт Brent. На первый взгляд падение цен на нефть на мировом рынке можно определить как неадекватную реакцию, так как достижение соглашения между странами должно было двигать только вверх цены на "черное золото". Ожидания рынка были более оптимистичны и нацеливались на значительное сокращение.
Нынешние договоренности, скорее всего, лишь спасли нефтяной рынок от обрушения цен на нефть ниже $40 за баррель, и продление соглашения позволит его удерживать в коридоре $45-55.
Азербайджан "за"
Впрочем, более оптимистично относительно роста цен на нефть на мировых рынках высказался министр энергетики Азербайджана Натиг Алиев. В ходе работы 172-го заседания министров ОПЕК в Вене 25 мая 2017 года Азербайджан присоединился к договоренности о продлении соглашения по сокращению добычи нефти до конца марта 2018 года, подчеркнул министр.
По его словам, результаты Венского соглашения в декабре 2016 года позволили стабилизировать цены на нефть на уровне $50-55 за баррель. Этому способствовало выполнение взятых 24 странами на себя обязательств, и, по предварительным оценкам Мониторингового комитета, сокращение добычи нефти странами ОПЕК выполнено на 104%, а странами, не входящими в нефтяной картель, - на 102%.
В ходе встречи в Вене вопрос о дополнительных объемах сокращения добычи нефти не обсуждался, подчеркнул министр, так как его участники ждут от продления сроков Венского соглашения стабилизации цены на "черное золото" в пределах $55-60 за баррель.
Напомним, что Азербайджан взял на себя обязательства по сокращению нефтедобычи на 35 тыс. баррелей в сутки. "Продление соглашения о сокращении добычи нефти еще на 9 месяцев полностью отвечает интересам страны. При этом Азербайджан не видит никаких проблем в выполнении этого соглашения и до конца 2018 года", - заявил Натиг Алиев.
Следующее заседание участников, подписавших соглашение по сокращению добычи нефти, ожидается 30 ноября 2017 года.
Смена нефтяной эры на газовую
Стоит отметить, что для Азербайджана взятые на себя обязанности по сокращению объемов добычи нефти не должны иметь сколь-нибудь серьезных последствий для национальной экономики. В последние годы в стране отчетливо прослеживается снижение добычи нефти в связи с истощением продуктивных пластов на ведущих месторождениях. Наряду с этим цены на уровне выше $50 за баррель можно считать благоприятными для дальнейшего поиска и разработки новых месторождений.
Не стоит сбрасывать со счетов и тот факт, что руководство Азербайджана заявило о смене нефтяной эры на газ и конденсат. То есть в перспективе в Азербайджане предполагаются открытие ряда крупных газоконденсатных месторождений и заметное наращивание добычи природного газа.
Одним из шагов в ускорении открытия новых месторождений стал ввод в строй 18 мая 2017 года новой полупогружной буровой установки (ППБУ) имени Гейдара Алиева. Принявший участие в церемонии ввода в строй президент Азербайджана Ильхам Алиев отметил: "Это историческое событие в нефтяной промышленности Азербайджана, так как до сих пор в Азербайджане не было построено столь крупной буровой установки. Доходы от нефти мы направляем, в том числе, на такие гигантские проекты. Средства, вложенные как Государственным нефтяным фондом, так и SOCAR в реализацию данного проекта, составляют примерно $1 миллиард".
Новая ППБУ будет задействована на перспективном газоконденсатном месторождении "Абшерон", а в дальнейшем ожидается ее применение в проектах "Умид", "Бабек", "Карабах".
"Эта гигантская установка может проводить буровые работы в любом месте. Нефтяникам, наверное, хорошо известно, что в советское время пройти до места, где глубина воды превышает 200 метров, было невозможно. Возможно, именно поэтому нам удалось сохранить сегодня для независимого Азербайджана месторождения "Азери - Чираг - Гюнешли", "Шахдениз". Если бы в то время были такие возможности, то мы упустили бы и эти месторождения. Равно как запасы нефти подавляющего большинства наших основных месторождений на суше истощились во времена царской России и в советский период. Но с помощью этой установки мы можем проводить буровые работы в любом месте. Данная установка может работать на морской глубине до тысячи метров. Как мне сообщили, глубина бурения установки составляет 12 тысяч метров", - подчеркнул президент Ильхам Алиев.
Сланцевая нефть как дамоклов меч
То, что цены на мировых рынках не отреагировали на решение экспортеров нефти по продлению соглашения по сокращению, показывает, что данный процесс в не меньшей степени отныне зависит от США и Канады в рамках разработки сланцевой нефти.
Речь идет о том, что принятое решение 24 стран - экспортеров нефти о сокращении добычи нефти на девять месяцев должно помочь изъять из нефтяного рынка его излишки, которые на сегодня оцениваются в объеме 253 млн. баррелей от среднего уровня за пять лет.
Но реализации данных планов могут помешать шаги по увеличению добычи сланцевой нефти в США и Канаде. Нынешние цены на мировых рынках способствуют росту разработки сланцевых месторождений, так как, по последним сведениям, рентабельность добычи сланца достигается уже на уровне $40-45. Соответственно, решение о сокращении добычи с одной стороны приводит к росту цен на нефть, а с другой - стимулирует добычу сланцевой нефти, которая давит на цены, способствуя их снижению.
В этой связи сокращаются возможности стран ОПЕК влиять на цены на мировом рынке. Уменьшение доли на нефтяном рынке ведущих производителей в результате может привести к новому витку напряженности внутри стран ОПЕК, а также к очередной разбалансировке на рынке в случае нарушения дисциплины по взятым обязательствам и стремлению "залить мир" дешевой нефтью. Не стоит забывать, что соглашение по сокращению добычи нефти несет в себе в большей степени джентльменские договоренности, без каких-либо санкций его нарушителям.
Тем самым нынешние договоренности представляют собой своеобразное шествие по канату над ценовым обрывом. И если нынешнему президенту США Дональду Трампу вряд ли удастся сбить цены до $25 за баррель, то шаги новой администрации Белого дома по снятию всех экологических запретов могут не дать ценам на нефть добраться до столь заветных $60.