Çərşənbə axşamı, 11:25
Neft hasilatçısı olan ölkələr «qara qızıl»ın qiymətini artırmaq üçün daha 9 ay iştahlarına «dur» deyəcək. 13 OPEK üzvü və kartelə daxil olmayan 11 dövlət arasında 2016-cı ilin dekabrında əldə olunmuş müvafiq razılaşma (2017-ci ilin yanvarından sutkalıq neft hasilatının 1,8 milyon barelədək azaldılması) dünya bazarlarında neftin qiymətinin 45-55 dollar arasında möhkəmlənməsinə imkan verib. Lakin bu qiymət həddi razılaşmada yer almayan istehsalçıları, ilk növbədə, ABŞ-ı nəzərəçarpacaq dərəcədə fəallaşdırıb. Nəticədə, şist nefti hasilatı Birləşmiş Ştatlar üçün gəlirli sahəyə çevrilib.
Odur ki, hasilatçı ölkələrin neft ehtiyatının ciddi şəkildə məhdudlaşacağına, tələblə-təklif arasında fərqin azalacağına olan ümidləri tam doğrultmayıb.
Bununla yanaşı, ayrı-ayrı istehsalçıların hasilatın məhdudlaşdırılmasına dair öhdəliklərə tam əməl etməməsi də bazarda balansa nail olunmasını əngəlləyib; məsələn, Rusiya hasilatın razılaşdırılmış 300 min barelədək azaldılmasına yalnız 2017-ci ilin mayında əməl etməyə başlayıb.
Yeni müddət
Məhz ehtiyatın azaldılması trendinin dəstəklənməsi üçün hasilatın məhdudlaşdırılması razılaşmasının müddətinin uzaldılması tələb olunurdu. Bununla yanaşı, razılaşmaya daxil olan ölkələrin artırılması, hasilatın daha çox məhdudlaşdırılması məsələsi də gündəmdə idi. Bazar OPEK-dən məhz bunu gözləyirdi. 2016-cı ilin dekabrında əldə olunmuş razılaşma «qara qızıl»ın qiymətində ciddi sıçrayışa, 60 dolları ötməsinə səbəb olmamışdı.
Nəticədə, mayın 25-də hasilatın məhdudlaşdırılması haqqında razılaşmaya qoşulmuş 24 ölkə Vyanada bir araya gəlib. Lakin bu görüş də bazarda ciddi nikbinlik yaratmayıb. Doğrudur, tərəflər 1,8 milyon barellik məhdudiyyəti daha 9 ay - 2018-ci ilin martınadək uzadıb. Lakin nəticədə neft ucuzlaşmağa başlayıb və «Brent» markalı neftin qiyməti, təxminən, 50 dollara düşüb. İlk baxışdan, dünya bazarında neftin ucuzlaşmasını qeyri-adekvat reaksiya kimi qiymətləndirmək olar - çünki hasilatçılar arasındakı razılaşma, əslində, qiymətin artmasına yol açmalı idi. Başqa sözlə, bazarın gözləntiləri daha nikbin idi və «qara qızıl» ehtiyatının ciddi şəkildə azalacağına ümid olunurdu. Lakin görünən odur ki, razılaşma neft bazarını, sadəcə, qiymətin 40 dollardan da aşağı düşməsindən xilas edib. Demək, müddətin uzadılması onun yenə də 45-55 dollar civarında qalmasını təmin edəcək.
Azərbaycan «hə» deyir
Azərbaycanın Energetika naziri Natiq Əliyev isə dünya bazarında neftin qiymətinin mümkün artımı haqqında daha nikbin danışıb. «OPEK ölkələri nazirlərinin 2017-ci il mayın 25-də Vyanada keçirilmiş 172-ci iclasında Azərbaycan neft hasilatının azaldılması razılaşmasına qoşulub. Bu, 2018-ci il martın sonunadək nəzərdə tutulur», - deyə nazir bildirib.
Onun sözlərinə görə, 2016-cı ilin dekabrında əldə olunmuş Vyana razılaşmasının nəticələri bazarda neftin qiymətinin 50-55 dollar ətrafında sabitləşməsinə imkan verib. Bu, 24 ölkənin öz üzərinə götürdüyü öhdəliklərə əməl etməsi sayəsində mümkün olub. Monitorinq Komitəsinin ilkin qiymətləndirməsinə görə, OPEK üzvləri hasilatın azaldılması öhdəliyinə 104%, kartelə daxil olmayan dövlətlər isə 102% əməl edib.
Vyana görüşündə hasilatın bir qədər də məhdudlaşdırılması məsələsinin müzakirə olunmadığını deyən nazir bildirib ki, razılığa gəlmiş dövlətlər Vyana razılaşmasının uzadılmasının qiymətin 55-60 dollar civarında qalmasına imkan verəcəyini gözləyir.
Xatırladaq ki, Azərbaycan üzərinə sutkalıq neft hasilatının 35 min barel azaldılması haqqında öhdəlik götürüb. «Razılaşmanın daha 9 ay uzadılması ölkənin maraqlarına tam cavab verir. Bununla yanaşı, Azərbaycan bu razılaşmaya 2018-ci ilin sonunadək də əməl olunmasında problem görmür», - deyə Natiq Əliyev bildirib.
Razılaşmanı imzalamış ölkələrin növbəti iclasının 2017-ci il noyabrın 30-da keçiriləcəyi gözlənilir.
Neft erasının qaz erası ilə əvəzlənməsi
Qeyd edək ki, Azərbaycanın neft hasilatının azaldılmasına dair götürdüyü öhdəliyə əməl etməsinin milli iqtisadiyyata ciddi təsiri olmamalıdır. Son illərdə ölkədə neft hasilatının tədricən azaldığı onsuz da müşahidə olunurdu və bu, əsas yataqların məhsuldar laylarının qüvvədən düşməsi ilə əlaqədardır. Bununla yanaşı, 1 barelə görə 50 dollardan yuxarı qiymət yeni yataqların axtarılması və işlənməsi üçün əlverişli hesab oluna bilər.
Azərbaycan rəhbərliyinin neft erasının qaz erası ilə əvəzləndiyinə dair bəyanatını da unutmaq olmaz. Yəni, perspektivdə Azərbaycanda bir sıra iri qaz-kondensat yataqlarının kəşfi və təbii qaz hasilatında ciddi artım gözlənilir.
Yeni yataqların aşkarlanması işinin sürətləndirilməsi istiqamətində addımlardan biri, 2017-ci il mayın 18-də Heydər Əliyev adına yarımdalma qazma qurğusunun istismara verilməsidir. Bu mərasimdə iştirak edən Prezident İlham Əliyev deyib: «Bu, Azərbaycan neft sənayesində çox tarixi bir hadisədir. Çünki bu günə qədər Azərbaycanda bu böyüklükdə qazma qurğusu tikilməmişdi. Biz neftdən əldə edilmiş gəlirləri, o cümlədən belə nəhəng layihələrə yönəldirik. Bu layihənin icrası üçün həm Dövlət Neft Fondundan, həm Dövlət Neft Şirkətindən qoyulan vəsait, təqribən, 1 milyard dollara yaxındır».
Yeni qazma qurğusu perspektiv qaz-kondensat yatağı olan «Abşeron»a cəlb olunacaq. Daha sonra onun «Ümid», «Babək», «Qarabağ» yataqlarında da istifadə olunacağı gözlənilir.
«Bu, nəhəng qurğu istənilən yerdə qazma işlərini apara bilər. Yəqin ki, neftçilər yaxşı bilirlər, sovet dövründə suyun dərinliyinin 200 metrdən çox olan yerlərinə getmək imkanı yox idi. Bəlkə məhz buna görə biz “Azəri-Çıraq-Günəşli”, “Şahdəniz” yataqlarını bu gün müstəqil Azərbaycan üçün qoruya bilmişik. Əgər o vaxt belə imkanlar olsaydı, həmin yataqlar da artıq əlimizdən çıxacaqdı. Necə ki, bizim qurudakı əsas yataqlarımızın böyük əksəriyyətinin neft ehtiyatları Çar Rusiyası zamanı və sovet dövründə tükəndi. Amma bu qurğu ilə biz istənilən yerdə qazma işləri apara bilərik. Bu qurğu suyun 1 000 metr dərinliyində işləyə bilər. Mənə verilən məlumata görə, qurğunun qazma dərinliyi 12 min metrə bərabərdir», - deyə Prezident İlham Əliyev bildirib.
Şist nefti "Damokl qılıncı" kimi...
Dünya bazarında qiymətlərin neft ixracatçılarının hasilatın azaldılması haqqında razılaşmasına reaksiya verməməsi göstərir ki, bu proses indi, eyni dərəcədə, ABŞ və Kanadadan da asılıdır - hər iki ölkə şist nefti istehsalçısıdır.
Söhbət ondan gedir ki, 24 neft ixracatçısının hasilatın daha 9 ay müddətinə azaldılması haqqında əldə etdiyi razılaşma neft bazarında, artıq həcmin aradan qalxmasına kömək etməlidir, hansı ki,  ortalama 5 illik həcmdən 253 milyon barel çoxdur.
Lakin ABŞ və Kanadada şist nefti hasilatının artırılması bu planın reallaşdırılmasına mane ola bilər. Dünya bazarındakı hazırkı qiymətlər şist yataqlarından hasilatın artımına yol açır. Son məlumatlara görə, şist nefti hasilatında rentabellik, artıq 40-45 dollara çatır. Müvafiq olaraq, hasilatın azaldılması qərarı bir yandan neftin bahalaşmasına imkan verirsə, digər tərəfdən, şist nefti hasilatının artırılması üçün stimula çevrilir. Bu isə qiymətlərə təsir göstərərək, onu yenidən aşağı salır.
Bu üzdən OPEK ölkələrinin dünya bazarında qiymətlərə təsir imkanları azalır. Üstəlik, neft bazarında aparıcı istehsalçıların payının azalması OPEK daxilində yeni gərginliyə, öhdəliklərin pozulacağı təqdirdə, bazarda növbəti disbalansa səbəb ola bilər. Bu halda, əlbəttə ki, dünyanı yenidən ucuz neftlə «doldurmaq» uğrunda yarışın başlanacağı istisna deyil. Unutmaq olmaz ki, hasilatın azaldılması haqqında razılaşma daha çox centlmen razılaşmasıdır və onu pozacaq ölkə üçün hər hansı sanksiya nəzərdə tutulmur.
Beləliklə, hazırkı razılaşma, sanki qiymət uçurumu üzərində çəkilmiş kanatda kəndirbazlıq etməkdir. ABŞ-ın hazırkı Prezidenti Donald Trampın qiyməti 25 dollaradək salması inandırıcı görünməsə də, Ağ evin yeni administrasiyasının bütün ekoloji qadağaları aradan qaldırması neftin qiymətinin 60 dollara çatmasına da imkan verməyəcək.

INAPPROPRIATE REACTION
A number of oil-producing countries agreed to limit their appetites for another nine months to ensure an increase in oil prices. The deal reached in December 2016 between 13 OPEC member-states and 11 non-OPEC members to cut production by 1.8 million bpd between Jan-Jun 2017 played a role in securing oil prices within $45-55. However, this price corridor has significantly activated third-party producers, not signatories to the agreement, and primarily the U.S., for which the extraction of shale oil became profitable.
Therefore, the hopes of the oil-producing countries for a significant reduction in oil reserves, a reduction in the difference between supply and demand, were not fully justified.
It was not possible to achieve a market balance largely because some individual producers have failed to fulfil their obligations to cut oil production. In particular, Russia was able to reach the agreed volume of reduction by 300 thousand barrels only by May 2017.
New term
It was necessary to extend the term of the agreement with the possibility of expanding both the number of countries and the volume of oil cuts. This was done to support the trend of reducing oil stocks and the market was waiting for this move by OPEC.
But the extension of the period of reduction down to volumes agreed in December 2016 cannot ensure a sharp increase in oil prices up to $60.
As a result, the meeting of 24 countries interested in reducing the oil volumes held on May 25 in Vienna did not justify the excessive optimism of the market. It was agreed to extend the agreement by the agreed 1.8 million barrels for another 9 months, namely until Mar 2018. However, the oil prices immediately began declining and fell to almost $50 (Brent). At first glance, the fall in global oil prices can be defined as an inappropriate reaction, since the achievement of an agreement would only move the prices up. Market expectations were more optimistic and aimed at a significant reduction.
The current arrangements, most likely, only saved the oil market from the collapse of oil prices below $40 per barrel, and the extension of the agreement will allow it to keep them within $45- $55.
Azerbaijan supports the deal
However, the Azerbaijani Minister of Energy Natig Aliyev expressed his optimism about the rise in global oil prices. During the 172nd OPEC ministerial meeting in Vienna on May 25, 2017, Azerbaijan joined the agreement to extend the agreement to reduce oil production by the end of March 2018.
According to the minister, the results of the Vienna agreement concluded in December 2016 allowed to stabilize oil prices at $50-55 per barrel. This was facilitated by the fulfillment of the commitments undertaken by the 24 countries, and according to the preliminary estimates of the Monitoring Committee, the OPEC countries cut oil production by 104%, while the non-member states - by 102%.
During the meeting in Vienna, the participants did not discuss the issue of additional reduction of volumes, as the participants expect that the extension of the terms of the Vienna agreement will stabilize the oil prices within $55-60 per barrel.
Azerbaijan has agreed to reduce the oil production by 35,000 bpd. "The extension of the agreement for another nine months fully meets the interests of Azerbaijan. At the same time, Azerbaijan does not see any problems in implementing this agreement until the end of 2018," said Natig Aliyev.
The next OPEC meeting is expected to be on November 30, 2017.
Shift from oil to gas
It should be noted that for Azerbaijan, the undertaken responsibilities to reduce oil production should not have any serious consequences for the national economy. In recent years, the country has clearly seen a decline in oil production due to the depletion of productive strata in the leading fields. Along with this, any price above $50 per barrel can be considered favorable for the further research and development of new deposits.
The leadership of Azerbaijan has announced a shift from the oil era to the development of gas and condensate industries. In the future, it is planned to open a number of large gas condensate fields and a significant increase in natural gas production in Azerbaijan.
One of the steps in accelerating the discovery of new deposits was the commissioning on May 18, 2017 of the new Heydar Aliyev semi-submersible drilling rig (SSDR). President Ilham Aliyev said during the commissioning ceremony: "This is a historic event in the oil industry of Azerbaijan, as so large a drilling rig has not been built in Azerbaijan so far. We canalize the revenues from oil industry to such giant projects. The funds invested by both the State Oil Fund and SOCAR in the implementation of this project amount to approximately $1 billion."
The new SSDR will be used at the promising gas condensate field Absheron, as well as the perspective projects at Umid, Babek, and Garabagh fields.
"This giant installation can conduct drilling operations anywhere. The oil industry is probably well aware that in Soviet times it was impossible to reach locations where the water depth exceeded 200 meters. Perhaps that is why we managed to preserve the Azeri-Chirag-Guneshli and Shah Deniz fields for independent Azerbaijan today. If at that time there were such opportunities, then we would have missed these deposits. As well as the reserves of the vast majority of our main deposits on land would have been depleted during the times of Tsarist Russia and the Soviets. But with the help of this installation, we can conduct drilling operations anywhere. This installation can work at sea depths up to thousand meters. As I was informed, the depth of drilling is 12,000 meters," said President Aliyev.
Shale oil is a real problem
The fact that the global oil prices did not respond to the decision of oil exporters to extend the reduction agreement shows that this process also depends on the U.S. and Canada, the key producers of shale oil.
In fact, the decision of 24 oil-exporting countries to reduce oil production by nine months should help to remove the oil surplus in the market, which is estimated at 253 million barrels based on the average level of last five years.
But the implementation of these plans may prevent steps to increase the production of shale oil in the U.S. and Canada. The current global prices contribute to the development of shale deposits, since the oil shale mining is already profitable at $40-45. Accordingly, the decision to cut production, on the one hand, leads to an increase in oil prices, and on the other - stimulates the production of shale oil, which presses on prices, contributing to their decline.
Therefore, the potential of OPEC member-states to influence global oil prices is reduced. A decrease in the share of the leading oil producers in the oil market may lead to a new round of tension within the OPEC countries, as well as to another imbalance in the market in case of obligation violations and the desire to "pour the world" with cheap oil. After all, the agreement to reduce oil production is mainly based on honorable understanding without any sanctions on violators anyway.
Thus, the current arrangements represent a sort of procession on a rope over the price fall. If the incumbent U.S. president Donald Trump is unlikely to bring prices down to $25 per barrel, then the steps of the new White House administration to lift all environmental bans may prevent oil prices from reaching the long-awaited $60 per barrel.