KÖHNƏ PREZİDENT, YENİ ÇAĞIRIŞLAR
Həsən Ruhaninin təkrarən İran Prezidenti seçilməsi Tehranın siyasətində islahatçı yanaşmaların güclənməsi deməkdir
İran İslam Respublikasının Prezidenti Həsən Ruhani ikinci müddətə dövlət başçısı seçilib. Demək, onun Qərblə dialoqun qurulması kursu davam etdiriləcək. Bəs Qərb, ilk növbədə, Vaşinqton, Tehranın regional mövqeyinin güclənməsi ilə barışacaqmı? Axı bu halda İranın Avropa İttifaqı və Birləşmiş Ştatlarla əməkdaşlığının genişləndirilməsi qaçılmaz olacaq.
İslahatçılar mühafizəkarlara qarşı və əksinə...
İranda Prezident hakimiyyət iyerarxiyasında dini liderdən (ayətullah) sonra ikinci pillədə gəlir. Dini lider isə 1989-cu ildən Əli Xamneidir. Bununla yanaşı, İranda Prezidentin rəmzi fiqur olduğunu da demək mümkün deyil. O, kifayət qədər geniş səlahiyyətlərə malik şəxs olmaqla, rəsmi Tehranın siyasi xəttinə son dərəcə ciddi təsir göstərir. Elə Həsən Ruhani də 2013-cü ildən başlanmış ilk prezidentliyi dövründə tutduğu postun İran siyasətinin reallaşdırılması işində böyük önəm daşıdığını sübuta yetirib.
İslam Respublikasının klerikal elitasının mühafizəkar hissəsinin müqavimətinə baxmayaraq, Ruhani 2 il əvvəl Qərblə razılaşmaya gedib - razılaşma Tehranın nüvə proqramının məhdudlaşdırılmasının əvəzində, İrana tətbiq olunmuş beynəlxalq sanksiyaların aradan qaldırılmasını nəzərdə tutur. Ruhani buna İran ictimaiyyətinin böyük hissəsinin dəstəyi İlə nail olub, çünki əhali ölkənin təcrid vəziyyətdən çıxmasının İrana xarici investisiya axınına, bunun isə iqtisadi vəziyyətin yaxşılaşmasına yol açacağını düşünürdü.
Ruhaninin ilk səlahiyyət müddətində, artıq müəyyən iqtisadi inkişafa nail olunub. Bu isə əlbəttə ki, son seçkidə onun xeyrinə işləyib; məsələn, 2013-cü ildə İranın milli valyutası (rial) dəyərini 40% itirmişdisə, ötən il inflyasiya 7,5%-dək azalıb.
Ruhaninin Qərb dövlətləri, o cümlədən ABŞ ilə münasibətlərin normallaşdırılması cəhdləri də əksər seçicilər tərəfindən müsbət qarşılanır. Tehranın Yaponiya, Çin və Asiyanın digər aparıcı iqtisadiyyatları ilə siyasi və ticari münasibətlərinin genişləndirilməsi Ruhaninin xarici siyasi nailiyyətləri arasındadır. Odur ki, Ruhaninin son seçkidə bu cür ciddi dəstək alması təəccüblü deyil. Seçicilərin 57%-nin səsini qazanmış Ruhani əsas rəqibi, sabiq baş prokuror İbrahim Raisini (35%) xeyli geridə qoyub.
Ruhaninin təkrarən prezident seçilməsini İran isteblişmentində islahatçıların növbəti uğuru kimi qiymətləndirmək olar. İran daxilində onların mövqeyinin gücləndiyini göstərən daha bir amil, mayın 19-da keçirilmiş bələdiyyə seçkilərində (Prezident seçkisi ilə eyni gündə) də islahatçıların üstünlük qazanmasıdır. Onların əksəriyyəti məhz Ruhaninin tərəfdarlarıdır.
Bəs bütün bunlar Həsən Ruhanini daxili siyasi təzyiqsiz, rahat prezidentlik müddətinin gözlədiyi anlamına gəlirmi? Qətiyyən. Onun ortodoksal klerikal rəqibləri çoxsaylı məzlum, yoxsul kəndlilərə arxalanır. Bundan başqa, əhalinin biri hissəsi iqtisadi böhranın aşılması templərindən narazıdır. Çünki Qərblə sanksiyaların ləğvinə dair razılaşmadan sonra, ölkənin təcrid vəziyyətindən çıxmasına ümidlər həddindən artıq çox idi.
Bu yerdə İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusu (İİKK) haqqında ayrıca danışmaq lazımdır. Bu, yalnız cəzalandırma potensialına yox, həm də ciddi maliyyə resurslarına malik güclü təşkilatdır. İİKK rəhbərliyi Ruhaninin təkrarən prezident seçilməsi ilə, islahatların mövqeyini gücləndirməsindən heç də razı deyil. Odur ki, islahatçılar bu rəqibə sinə gərə bilmək üün sosial dayaqlarını daha çox səfərbər etməlidir. İlk prezidentlik müddətini uğurla başa vurmuş Ruhaninin bunu bacaracağını düşünmək olar.
Kənar təzyiqlər
Ruhani üçün daha ciddi başağrısı İran ətrafında yaranmış yeni xarici siyasi konyuktura ola bilər. «İran problemi»ndə yeni gərginliyin baş qaldıracağını istisna etmək olmaz. Səbəb, ABŞ-ın yeni Prezidenti Donald Trampın Tehranla nüvə razılaşmasından narazı olmasıdır. Son zamanlar Vaşinqton anti-İran ritorikasını nəzərəçarpacaq dərəcədə sərtləndirib. Hətta o, Tehranın Yaxın Şərqdə güclənməsinə mane olmaq niyyətini açıq şəkildə dilə gətirir. Buraya İsrailin yatmaq bilməyən anti-İran əhvalını da əlavə edək. Əgər ABŞ-ın Barak Obama administrasiyası dəfələrlə Təl-Əvivin Fələstin-İsrail münaqişəsində güzəştə getməməsindən narazılığını dilə gətirmişdisə, Donald Tramp yenidən sırf yəhudipərəst mövqe sərgiləyir.
İndi, Ağ evin yeni sahibi Yaxın Şərqdə, az qala, əsl anti-İran cəbhəsi yaratmağa hazırdır. Onun Səudiyyə Ərəbistanı və İsrailə bu yaxınlarda etdiyi səfərin nəticələri də bunu təsdiqləyir. Ər-Riyadda keçirilmiş ərəb-amerikan sammitində yalnız terrorçuluqla mübarizədə beynəlxalq ictimaiyyətin birliyinə çağırışlar edilməyib. Orada İranın Yaxın Şərqdə nüfuzunu artırmasına qarşı birləşməyin vacibliyi də vurğulanıb - Tehranın artan nüfuzu təkcə ABŞ və İsraili deyil, Fars körfəzinin ərəb monarxiyalarını da narahat edir.
Tramp bu mövzuda kifayət qədər açıq danışıb: «Səudiyyə Ərəbistanına səfərim zamanı ərəb və İslam Dünyasının bir çox liderləri ilə görüşdüm. Onlar bizimlə eyni məsələlərdən narahatdır - «İslam Dövləti», İranın artan iddiaları və ekstremizm təhlükəsi».
İsrail Prezidenti Reuven Rivlin ilə birgə mətbuat konfransında isə Tramp daha konkret danışıb: «İndi, ərəb liderləri sizinlə eyni maraqlarının olduğunu daha çox anlayır. Bu, İran təhlükəsidir. İranda baş verənlər Yaxın Şərqdə çoxunu İsrailə tərəf meyilləndirir».
Trampın anti-İran mövqeyi bununla bitmir. O, Tehranın raket proqramını davam etdirməsi ilə əlaqədar, bu ölkəyə yeni sanksiyalar tətbiq edib. Tehran buna dərhal və sərt reaksiya verib. Prezident Ruhani «texniki zərurət yaranarsa», ölkəsinin bundan sonra da raket sınaqları keçirəcəyini bəyan edib. O, bunun üçün kiminsə icazəsinə ehtiyaclarının olmadığını bildirib.
Vaşinqtonun Qərblə razılığa gəldikdən sonra, Aİ ilə əməkdaşlığı genişləndirmək imkanı qazanmış İrana qarşı bu qədər sərtləşməsinin səbəbləri arasında, əlbəttə ki, iranlıların iqtisadi inkişafına mane olmaq niyyəti də var. Bununla yanaşı, ABŞ-ın İranla nüvə proqramına dair əldə olunmuş razılaşmalardan imtina edəcəyini düşünmək çətindir. Ekspertlər hesab edir ki, bundan sonra İran-Qərb qarşıdurması, əsasən, mövcud regional münaqişələr kontekstində inkişaf edəcək. Söhbət, ilk növbədə, Suriya problemindən gedir.
Məlum olduğu kimi, Tehran Suriyada illərdir, davam edən qanlı müharibədə Prezident Bəşər Əsədin əsas müttəfiqi kimi çıxış edir. Demək, o, yenə də Suriya rejimini devirmək arzusunda olan ABŞ-a qarşı çıxır.
Şimal-Cənub və «çox yaxşı qonşu»
Birləşmiş Ştatların İrana təzyiqləri artırması (o cümlədən Suriya istiqamətində) isə onu Rusiya ilə daha da yaxınlaşmağa vadar edəcək.
Məlum olduğu kimi, Moskva ilə Tehran Ankara ilə birlikdə Suriya münaqişəsinin həlli üzrə Astana prosesinin təşəbbüskarlarıdır. Onlar Suriyada hökumət və müxalifət qüvvələri arasında atəşkəs razılaşmasının qarantı kimi çıxış edir.
Bununla yanaşı, İranla-Rusiyanı bir-birinə yaxınlaşdıran yalnız Suriya məsələsindəki ümumi maraqlar deyil. Onlar perspektiv regional layihələrlə bağlı da eyni maraqlardan çıxış edir. Belə layihələrdən biri Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizinin inkişafıdır. Bu dəhliz Azərbaycan, İran və Rusiyanı dəmir yolları vasitəsilə Şimali Avropanı Cənub-Şərqi Asiya ilə birləşdirməlidir.
Beləliklə, Rusiya ilə İran arasında infrastruktur mərkəzi kimi, məhz Azərbaycan çıxış edir. Bu, 3 ölkənin ötən ilin avqustunda Bakıda keçirdikləri görüşdə də təsdiqlənib. Həsən Ruhani isə prezident postuna təkrar seçilməsindən sonra keçirdiyi ilk mətbuat konfransında İran-Azərbaycan-Rusiya formatında əməkdaşlığın davam etdiriləcəyini, növbəti üçtərəfli görüşün, güman ki, Tehranda keçiriləcəyini bildirib.
Həsən Ruhaninin İranın siyasətində Azərbaycanın roluna verdiyi qiymət də maraqlıdır. Sözügedən mətbuat konfransında Azərbaycan-İran əməkdaşlığının yüksək səviyyədə olduğunu deyən Prezidentin sözlərinə görə, iki ölkə arasında «yaxşı münasibətlər, koordinasiyalı əməkdaşlıq var». «Azərbaycan İran İslam Respublikasının çox yaxşı qonşusudur», - deyə o, qeyd edib. Ruhani İran-Azərbaycan münasibətlərinin strateji xarakter daşıdığını xüsusi vurğulayıb. Anoloji fikir Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Ruhaniyə seçkilərdə qələbə qazanması münasibətilə ünvanladığı təbrikdə də yer alıb. «Mən Azərbaycan Respublikası ilə İran İslam Respublikası arasındakı münasibətlərə böyük əhəmiyyət verirəm. Strateji əməkdaşlıq səviyyəsinə yüksəlmiş münasibətlərimizin mövcud vəziyyəti məmnunluq doğurur», - deyə İlham Əliyev bildirib.
Azərbaycan-İran əməkdaşlığının strateji xarakterinin, həmçinin ölkəmizin Şimal-Cənub layihəsinin reallaşmasında aparıcı rola malik olmasının təsdiqlənməsi erməni siyasətçiləri və ekspertlərinin «analitik fikirlər"ini təkzib edir. Onlar hələ də Azərbaycana qarşı təcavüzün davam etdiyi, Azərbaycan torpaqlarının işğalda qaldığı şəraitdə mövcud regional təcrid vəziyyətindən çıxa biləcəkləri xülyası ilə yaşayır: guya, İran qazının Ermənistandan tranziti, Fars körfəzini Ermənistan vasitəsilə Qara dənizlə birləşdirəcək kommunikasiya dəhlizi ilə və s. Lakin bütün bu qeyri-real layihələr İrəvan strateqləri üçün bundan sonra da xəyal olaraq qalacaq. Hər halda, bu fantastik ideyaların reallaşdırılması işində praqmatik Ruhanidən ermənilərə kömək gözləməyə dəyməz.

OLD PRESIDENT, NEW CHALLENGES
President of the Islamic Republic of Iran Hassan Rouhani was re-elected for the second term, which means he will continue the policy of warm dialogue with the West. But will the West and primarily Washington accept the strengthening of Tehran's regional positions, which will entail inevitable increase in cooperation between Iran and the EU and the U.S.?
Reformists versus Conservatives and vice versa
Hierarchically, the president of Iran is the second powerful person after the spiritual leader (ayatollah), Ali Khamenei, who has been ruling the country since 1989. Nevertheless, the president is by no means a symbolic figure. He is an official with sufficiently broad powers that exerts a significant influence on the political line of official Tehran. During his first term, Hassan Rouhani has personally proved that his post has a lot to do with the implementation of the Iranian politics.
Two years ago, Rouhani has managed to secure a deal with the West despite the opposition of the most conservative part of the clerical elite - the adoption of a joint universal plan of action to limit the nuclear program of Tehran in exchange for the abolition of international sanctions against Iran. Majority of Iranians supported this achievement assuming that emerging from the isolation would lead to a flow of large-scale foreign investments, as well as significant economic improvement.
A certain degree of improvement in the economic situation occurred already during the first term of Rouhani's presidency, which apparently played in his favour in the election. In particular, compared to 2013 when the national currency (Iranian rial) depreciated by 40%, the process was reverted by 2016 with the inflation rate falling to 7.5%.
Many voters are impressed by Rouhani's policy of maintaining and developing normal relations with the Western states, including the U.S. The expansion of trade and political relations with Japan, China and other leading economies of Asia also include the achievements of the re-elected Iranian president in foreign policy.
Therefore, it is not surprising that Rouhani achieved such an impressive support in the elections. With 57% of the votes, he greatly bypassed his main rival, the former General Attorney Ibrahim Raisi (35%).
Rouhani's re-election can be recognized as yet another success of the reformists within the Iranian establishment. The municipal elections held on May 19 (on the same day with the presidential elections), when the reformists and mostly the supporters of Rouhani won the process, demonstrated the strengthening of their positions in the internal domain.
But does this mean that Hassan Rouhani should expect a completely trouble-free period of presidency, characterised by a lack of any strong domestic political pressure? Not at all. His opponents represented by orthodox clerics rely on a fairly large number of disadvantaged persons, including poor peasants. In addition, part of the population is dissatisfied with the pace of the economic breakthrough, since it expected a rather rapid emergence from the isolation in return of the deal with the West.
It is also worth mentioning the Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC), a powerful organisation with punitive potential and considerable financial resources. The IRGC leadership does not enjoy the strengthening of the reformists after Rouhani's re-election either. Therefore, in order to overcome the opposition of the Guards to reforms, the incumbent president will have to mobilise even more social support. There is good reason to believe that Rouhani, who has successfully rubbed through the hardship of the first presidential term, will be able to accomplish this task too.
External Pressure
Meanwhile, the new foreign policy conjuncture around Iran seems to cause a much greater headache for Rouhani. Apparently, it is likely that we will witness yet another round of escalation of the so-called Iranian problem. And the reason is the dissatisfaction of the new U.S. President Donald Trump with the terms of the nuclear deal. Recently, Washington has significantly toughened its anti-Iranian rhetoric, openly warning of its intention to impede the strengthening of Tehran's positions in the Middle East. This was followed by the unquenchable anti-Iranian ardour of Israel, which enjoys the relations with yet another pro-Jewish American president after the leave of Barack Obama, who has repeatedly expressed the dissatisfaction of his administration with Tel Aviv's stubbornness in the Palestinian-Israeli conflict.
Donald Trump is not averse to deploying almost a real anti-Iranian front in the Middle East judging from the results of his recent visits to Saudi Arabia and Israel. At the Arab-Islamic-American summit held in Riyadh, we could hear the calls not only to unite the efforts of the international community in the fight against terrorism, but also to counter Iran's influence in the Middle East, which apparently is a matter of great concern to the U.S., Israel, and the Arab monarchies of the Persian Gulf.
Trump was quite frank on this issue: "During my visit to Saudi Arabia, I met with many leaders of the Arab and Muslim world. They expressed the same concern that we share, regarding the ‘Islamic State’, the growing ambitions of Iran and the danger of extremism." At a joint press conference with Israeli President Reuven Rivlin, Trump was even more categorical: "There is a growing realisation among the Arab countries that they have common cause with Israel in the threat posed by Iran. What has happened with Iran has brought many other parts of the Middle East towards Israel."
The anti-Iranian stance of the Trump administration was also manifested after the introduction of new economic sanctions against Iran to limit the further development of Iran’s missile program. Teheran’s reaction to this decision was quick and sharp. President Rouhani said that his country would continue testing missiles "if it is technically necessary", and Iran did not need someone's permission to carry out such measures.
Obviously, one of the reasons why Washington toughened the conversation with Tehran, which after the deal with the West had an opportunity to expand its cooperation with the EU, is the reluctance to give the Iranians a chance for an economic breakthrough. At the same time, it is difficult to imagine that the U.S. cancels the previously concluded agreement on the Iranian nuclear program. Experts admit that the confrontation between Iran and the West will develop mainly in line with the already existing regional conflicts, especially the conflict in Syria. During the long-term bloody war in this country, Tehran acts as an ally of Syrian President Bashar Assad. So, it again goes against the American interests trying to overthrow the ruling Syrian regime.
North-South and the "Wonderful Neighbourhood"
The toughening of American pressure on Iran, also due to the latter’s stance on Syria, will push the Islamic Republic to further rapprochement with Russia. As known, Moscow, Tehran, and Ankara are initiators of the Astana process for settling the situation in Syria and jointly act as the guarantors of ceasefire between the forces of the Syrian government and the opposition.
However, Iran and Russia go hand in hand not only because of their largely identical interests in the Syrian crisis, but also for the implementation of promising regional projects. One of them is the development of the North-South transport corridor that will connect Northern Europe with South-East Asia through the unification of the railways of Azerbaijan, Iran, and Russia.
Thus, Azerbaijan acts as an infrastructure hub between Russia and Iran, which was confirmed by the results of the meeting of the presidents of the three countries held in Baku in August last year. At his first press conference after the re-election, Hassan Rouhani assured that cooperation in the Iran-Azerbaijan-Russia format will continue and the next trilateral meeting is likely to be held in Tehran.
Hassan Rouhani's assessment of Azerbaijan's role in Iran's policy is noteworthy. At the same press conference, he praised the level of the Azerbaijani-Iranian cooperation, saying that both countries have "good relations and coordinated interaction" and "Azerbaijan is a remarkable neighbour of the Islamic Republic." Rouhani stressed that Iran and Azerbaijan are building upon strategic relations. A similar statement is contained in the congratulatory message of Azerbaijani President Ilham Aliyev to Hassan Rouhani on the occasion of his victory in the elections. "I attach great importance to the Azerbaijani-Iranian relations. Growing up to the level of strategic cooperation, these ties are encouraging," said Ilham Aliev.
The recognition of the strategic nature of the Azerbaijani-Iranian cooperation, as well as the key role of our country in the implementation of the North-South project refutes the analytical outcome of Armenian politicians and experts. They still harbour illusions that Armenia, regardless of its aggression against Azerbaijan and the occupation of our lands, can overcome isolation from regional processes through the alleged transit of Iranian gas through Armenia and the establishment of a communication corridor linking the Persian Gulf to the Black Sea through Armenia, etc. However, all these unrealisable projects will remain in the imagination of Yerevan strategists. In any case, the pragmatist Rouhani is certainly not a supporter of such fancy theories.