"Formula-1" üzrə Azərbaycan Qran-Prisi «kral yarışı»nın nə demək olduğunu anlamaq istəyənlər üçün klassik dərsliyə çevrilib
Mövsümün ən yaxşı mərhələsi, çempionatın incisi, gərginliyinə görə ağlasığmaz yarış - dünyanın hər yerindən olan jurnalistlər Bakıda keçirilən «Formula-1» üzrə Azərbaycan Qran-Prisi barədə epitet seçimində xəsislik etmədilər. Bakıda keçirilən ikinci yarış 2016-cı ildə baş tutmuş birinci Qran-Prinin tam əksi oldu. Ötən il, ötmələrin demək olar ki, olmaması təhlükəsizlik maşınının isə bir dəfə də olsun, trasa çıxmaması xüsusi vurğulandı.
İyunun 25-də isə «kral yarışları"nın pərəstişkarları dar şəhər trassında toqquşmalar, komandaların dəfələrlə bütün strategiyasını qarışdıran "safety-car" çıxışları, ötmələri məhdudlaşdıran sarı bayraqlar, hətta yarışı dayandıran qırmız bayraq gördülər. Son illər «Formula-1» pərəstişkarlarının bu cür parlaq, zəngin, sözün birbaşa və dolayı mənalarında qaynar yarışlara böyük ehtiyacları vardı.
Azərbaycan Qran Prisinin açılışı milli elementlərin istifadəsi, yerli və xarici ifaçıların iştirakı ilə keçirilən maraqlı şou ilə müşayiət olundu. Nəzər alsaq ki, bu yarış teleekranlar vasitəsilə planetin 500 milyona yaxın sakinini əhatə edir, bu, Azərbaycanın uğurlarını dünyaya ən yaxşı nümayiş üsullarından biridir. Teatrlaşdırılmış şouda xarici teleizləyicilər Azərbaycan mədəniyyətinin xüsusi çalarlarını görüb, hiss edə bildilər, onlara əsrlərdən süzülüb gələn milli rəqslər, rəmzlər təqdim olundu. Yarışın özü isə yalnız bu mövsümün deyil, həm də bir neçə əvvəlki mövsümün bəzəyi oldu. Halbuki 20 mərhələdən ibarət çempionat hələ heç yarıya belə çatmayıb.
Bakı yarışının iştirakçılarının əsas iradları təkərlərlə bağlı oldu, çünki «Pirelli» Azərbaycan Qran-prisinə üç variasiyada - «Medium», «Soft» və «SuperSoft» təkərləri gətirmişdi. Amma onlardan ən yumşağı olan «SuperSoft» Bakının şəhər trassı üçün yetərincə sərt oldu: sürücülər təkərlərin lazımi qədər qızma dərəcəsinə malik olmamasından şikayət edirdilər - isti hava və qızmış asfaltda kömək olmadı.
Mövsümün favoritləri olan «Mersedes» və «Ferrari» komandaları cümə günü sərbəst təcrübəsində və kvalifikasiyada rəqiblərindən xeyli yüksək nəticə göstərdilər. Nəticədə, bazar günü yarışında birinci xətti «Mersedes» bolidlərində Lyuis Hemilton və Valteri Bottas tutdu. Onun ardınca «Ferrari» təmsilçiləri Kimi Raykonen və Sebastyan Fettel qərarlaşdı. Amma birinci halqadan sonra toqquşmalar başlandı, hətta liderlər Bottasla Raykonen trassı bölüşə bilmədilər, nəticədə, Bottas təkəri deşildiyindən, pit-stopa girməyə məcbur oldu, Raykonen isə beşinci yerə düşdü. Bütün bunlar Fettelin yolunu açdı və onu çempionluq uğrunda əsas rəqibi Hemiltona yaxınlaşdırdı.
Daniil Kvyatı izləyən acı tale ona gətirib çıxardı ki, onun «Toro Rosso»su 12-ci dairədə dayandı. Maşının evakuasiyası üçün «safety-car» çıxdı və qalan pilotlar onun ardınca düzüldülər. Bu, təhlükəsizlik maşınının birinci çıxışı idi, amma sonuncu olmadı - o, trassa daha üç dəfə çıxdı. Özü də toqquşmalar o qədər çox olmuşdu ki, trass qırıntı ilə dolu idi və (51-dən)17-ci halqada bütün peleton pit-leyndən keçirildi (bu isə yetərincə aşağı sürətlərdir).
Və məhz bu zaman kəsiyində çempionatın iki liderinin qəzəbli toqquşması yaddaqalan oldu. Yarışın restartın yaxın zamanda, «safety-car»ın trassdan çıxmağa hazırlaşdığı məqamda peletona başçılıq edən Hemilton sürəti minimuma qədər azaltdı və başqa pilotları da buna məcbur etdi ki, restartdan sonra dərhal üstünlük qazansın. Pilotlar öz rəqiblərini əngəlləmək üçün bu fənddən tez-tez istifadə edirlər. Bu zaman arxadan gələn Fettel Hemiltonun bolidini vurdu.
Bu məsələ «Ferrari» pilotunu ciddi əsəbiləşdirdi və o, Hemiltonu yumruqla hədələdi. Sonra onun bolidinə öz “Ferrari”si ilə yanaşaraq təkərlə vurdu. Bu epizoda görə stüardlar «Ferrari» pilotuna cərimə yazdılar - boksa gedib 10 saniyə dayanmalı oldu. Sonrakı hadisələr göstərdi ki, dözümsüzlüyü üzündən Fettel, faktiki olaraq, Azərbaycan Qran-prisində qələbəni əldən verdi, halbuki birinci gəlmək şansı vardı.
Düşünmək olardı ki, şans Hemiltonun üzünə güldü, çünki əsas rəqibini aradan cıxmışdı. Amma bu da alınmadı. Britaniya pilotunun başaltısı sürüşdü və o, yarışa davam edə-edə bunu düzəltməyə çalışsa da, alınmadı. Məcbur olub ki, pit-leynə girdi. Bu hadisə son nəticədə Fettelin işinə yaradı, trassda Hemiltondan sonra ikinci olan Fettel cərimə çəkmək üçün britaniyalı pilotdan sonra pit-leynə girsə də, ondan əvvəl çıxdı.
Əsas favoritlərin bütün bu uğursuzluqları «Red Bull Racing»dən olan Daniel Rikyardoya şans gətirdi. O, bundan yetərincə yararlandı və bu mövsümdə ilk dəfə olaraq qaliblər kürsüsünə «Mersedes» və «Ferrari»dən olmayan pilot yüksəldi. Ədalət naminə demək lazımdır ki, Rikyardo ən yüksək yerə ilk halqalarda toqquşmalara görə endiyi 17-ci yerdən qalxdı. O, az sayda pilotlardan oldu ki, toqquşma və deşilmələrdən qaçmağı bacardı və bir sıra gözəl ötmələr yerinə yetirdi. Eyni zamanda, üç bolidi ötməyi də bacardı. Məhz texniki uğursuzluqlar və toqquşmalar üzündən, yarışa başlamış 20 boliddən finişə yalnız 13-ü çata bildi.
Qəzalardan qaçmağı bacarmış daha bir xoşbəxt isə «Formula-1»in debütantı, «Williams»ın kanadalı pilotu Lens Stroll olub. Əvvəlki mərhələlərdə anlaşılmaz idarəetməyə görə tənqid edilən Stroll Bakıdakı yarışdan maksimum yararlandı və üçüncü yerdə finişə çatdı ki, bu, 18 yaşlı yeni pilot üçün uğur sayıla bilər. O, finişə yaxın yerini Valteri Bottasa verməsəydi, qaliblər kürsüsünün ikinci pilləsinə də qalxa bilərdi. Bottas isə yarışın gedişində liderlərdən bütöv bir halqa geridə qalsa da, bu cür yüksək yerə qalxa bildi.
Dördüncü və beşinci yerləri isə çempionatın əsas favoritləri Sebastyan Fettel və Lyuis Hamilton bölüşdülər. Nəticədə, Fettel çempionat üzrə əsas rəqibindən üstünlüyünü 14 xala qədər artıra bildi.
Beləliklə, Daniel Rikyardo (Red Bull Racing) öz karyerasında beşinci və bu mövsümdə ilk qələbəsini qazandı. Podiumda onunla bərabər yerləri Valteri Bottas (Mersedes) və Lens Stroll (Williams) bölüşdülər. Azərbaycan Qran-prisinin qalibi kubokunu Rikyardoya Prezident İlham Əliyev təqdim etdi. Finalçıları, həmçinin birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva, Avtomobil İdmanı Federasiyasının başçısı Anar Ələkbərov, Gənclər və İdman naziri Azad Rəhimov mükafatlandırıblar.
Yarışdan sonra Rikyardo jurnalistlərə bildirib ki, qələbə qazanmaq imkanı, hətta ağlına belə gəlmirmiş. “Luis Hamilton və Sebastyan Fettel problemləri haqda bizə məlumat verdilər. Məndə planlaşdırılmayan pit-stop baş verdi və 17-ci yerə düşdüm. Bundan sonra qalib gələcəyimə inanmırdım. Amma bu il yarış maraqlı alındı, təhlükəli dəqiqələr yaşandı. Bunların nəticəsində mərhələ qəzalarsız ötüşmədi. Trek həyəcanvericidir. Sərt döngələrdə düz trasa çıxırsan. Bu zaman da sürət yığmalısan. Deyə bilərəm ki, Bakı trasını çox bəyənirəm”, - deyə Rikyardo bildirib.
Ümumilikdə, yarışın nəticələri çempionatda liderləri dəyişməyib - yarışa Sebastyan Fettel başçılıq edir, ikinci yerdə Lyuis Hemilton, daha sonra Valteri Bottas gəlir. Rikyardonun qələbəsi ona şəxsi hesabda Kim Raykoneni ötməyə imkan yaradıb və o, dördüncü yerə çıxıb.
Bakı küçələri unudulmaz bir yarışa ev sahibliyi etdi və bu barədə söhbətlər hələ uzun müddət səngiməyəcək.
Növbəti yarışa elə də uzun müddət qalmayıb - növbəti Azərbaycan Qran-prisi 1 aprel 2018-ci ildə keçiriləcək.
Bakı Şəhər Dairəsinin uzunluğu 6 km təşkil edir, pilotlar bütünlükdə 51 halqa gerçəkləşdirirlər və 306 km yol gedirlər. Trek daha sürətlilər sırasındadır, şəhərin tarixi hissəsindən və Dənzikənarı bulvardan keçir. Trekin maksimum eni 13 m, minimum eni isə 7,6 m-dir. Yarışı 30 mindən artıq izləyici müşahidə edib.

Formula-1 Grand Prix in Azerbaijan is a classic example for those who want to know the ‘royal races’
The best race of the season, pearl of the championship, crazy competition - journalists from all over the world did not hesitate in appraisals of the Grand Prix of Azerbaijan held in Baku. Incidentally, the second race in Baku was a complete opposite of the first Grand Prix held in 2016 with practically no overtaking and the Safety-car remaining stationary throughout the duration of the tournament.
On June 25, the fans of “royal racing” eye-witnessed the heat of the fight on narrow city roads, collisions, repeated trips of the Safety-car, yellow flags limiting overtaking, and even a red flag stopping the race. All of this messed things up for the teams. Such a bright, saturated, and hot race is what the fans of the Formula-1 have been missing in recent years. The opening ceremony of the Grand Prix of Azerbaijan was an interesting show rich of national elements and performances of domestic and foreign singers. With 500 million people watching the racing on TV, this is one of the best ways to demonstrate the achievements of Azerbaijan to the world.
The theatrical show presented the foreign viewers a special flavor of Azerbaijani culture mixed with national dances and symbols preserved for centuries.
The race was the brightest moment of this and several previous seasons, although the 20-stage championship has still to reach the equator.
In Baku, the contenders were mainly concerned with the wheels. Thus, Pirelli presented three variations of tires (medium, soft and super-soft) at the Grand Prix of Azerbaijan. But even the softest of them, super-soft, turned out to be quite tough for Baku’s highway: the riders were complaining about insufficient warm-up of tires despite the hot weather and heated asphalt.
Free practice rides on Friday and the qualification stage demonstrated that the main favorites of this season, Mercedes and Ferrari, were way ahead of other competitors. On Sunday, Lewis Hamilton and Valtteri Bottas of Mercedes took the first line followed by Kimi Raikkonen and Sebastian Vettel of Ferrari. But the start of the first round was memorable for a series of clashes, even among the leaders - Bottas and Raikkonen, which resulted in Bottas driving to the pits after a puncture, and Raikkonen starting the fifth. Eventually, this cleared the way for Vettel to fight with his direct rival for the championship, Hamilton.
Ill-fated Daniil Kvyat’s Toro Rossa completely shut down on lap 12 causing the first safety car, which set the stage for the insane race that followed. This was the first but by no means the last roll out of the safety car. It showed up three more times, and frequent collisions on the track left so much debris that on lap 17 all cars had to go through the pit lane, which significantly lowers speeds. This gap was remembered by furious contact of the two leaders of the tournament. Just before the restart of the race, when the safety car had to leave the circuit, Hamilton, who was leading the peloton, lowered his speed to minimum forcing other pilots to do the same in order to gain advantage right after the restart. Pilots use this trick often to slow down the rivals. Vettel, who was driving behind Hamilton, ran into the latter and broke his car. This incident angered the Ferrari pilot, who pulled alongside Hamilton and deliberately banged wheels against the Mercedes driver in retaliation. But the stewards decided that Vettel's actions were worthy of a 10-second stop-and-go penalty, taking him out of the equation for the win. Because of his incontinence, Vettel actually missed his chance to win the Grand Prix of Azerbaijan although he had every chance to be the winner.
Hamilton seemed to be lucky after his main rival left the stage, but he was wrong. The British pilot had his headrest broken, which he tried to fix continuing the race, but he failed and had to drive to the pit lane. This incident ultimately played into the hands of Vettel, as being second on the track after Hamilton, he drove to the pit lane to serve a penalty after Hamilton but left ahead of him.
Daniel Ricciardo of Red Bull Racing used all these failures with the main favorites for his own advantage. For the first time this season, Mersedes or Ferrari pilots did not take the podium. Ricciardo has made it to the top from the 17th place, where he rolled back in the first rounds. But he was one of the few pilots who has managed to avoid collisions and punctures, while making a number of beautiful overtaking, including simultaneous overtaking of three cars. But technical failures and collisions have caused only 13 out of 20 cars that started before the finish.
Another lucky winner who escaped the crash was the debutant of Formula 1, Canadian pilot Williams Lance Stroll. Criticized for his incomprehensible piloting at the previous stages, Stroll has shown his best performance in Baku finishing the third, which was a great achievement for the 18-year-old newcomer. He could have been the second if he did not lose to Bottas on the finish line.
The fourth and fifth places were shared by the main favorites of the championship Sebastian Vettel and Lewis Hamilton. As a result, Vettel gained 14 more points than his rival Hamilton.
Daniel Ricciardo (Red Bull Racing) won the fifth victory in his career and the first in this season. The second winner was Valtteri Bottas (Mersedes) and Lance Stroll (Williams). Ricciardo received the cup from President Ilham Aliyev. The finalists were also awarded by the First Vice-President of Azerbaijan Mehriban Aliyeva, Chairman of Automobile Sports Federation Anar Alakbarov and Minister of Youth and Sports Azad Rahimov.
After the race, Ricciardo told reporters that he did not even think about the possibility of winning. “We were informed about the problems of Hamilton and Vettel. But I also had an unplanned pit stop, and I rolled back to 17th place. After that, I no longer believed in victory. But this stage was very interesting and quite dangerous. Therefore, no collisions occurred. The track is very impressive. After sharp turns, you leave on a straight line where it is necessary to gain speed. I can say that I liked the Baku circuit very much,” said Ricciardo.
In general, the results of the competition did not change positions of leaders in the tournament - the race is headed by Sebastian Vettel followed by Lewis Hamilton and Valtteri Bottas. Ricciardo’s victory allowed him to overtake Kimi Raikkonen in individual competition, taking the latter to the fifth place.
The streets of Baku have become a place of unforgettable race, which will be remembered for a long time. There is not much time left until the next racing, Grand Prix of Azerbaijan scheduled on April 1, 2018.
The Baku city circuit is six kilometers long. The racers go 51 laps, which is equal to a distance of 306 km. The circuit is one of the fastest and passes through the historic part of the city and along the Boulevard. The maximum and minimum widths of the track is 13 and 7.6 meters, respectively. The racing was watched by over 30 thousand spectators.