«DƏMİR QARDAŞLIQ"ın QƏLƏBƏSİ
Azərbaycan yaxın illərdə öz dövlət büdcəsini iri nəqliyyat layihələrinin gerçəkləşdirilməsi hesabına dolduracaq
Azərbaycan getdikcə "Şimal - Cənub" və "Şərq - Qərb" beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinin (BND) kəsişmə nöqtəsinə çevrilir. Daha bir marşrut isə bir qədər öncə təşəbbüs qaldırılmış Cənub - Qərb istiqaməti oldu ki, o da yükdaşımalarına istiqamətlənib. Region ölkələri - Türkiyə, Polşa, Ukrayna, Rusiya, İran, Hindistan, Pakistan, Çin və başqa ölkələr arasında çox vaxt elə də sadə olmayan münasibətlərin formalaşmasına baxmayaraq, Azərbaycan öz ərazisində tranzit yükdaşımaları üçün unikal istifadə imkanları təqdim edir.
BTQ - tarix təyin etməyin vaxtı çatıb
Son günlərdə Avrasiya materikinin müxtəlif ölkələrinin paytaxtlarında dəmir yolu rəhbərlərinin görüşləri fəallaşıb. Artıq Bakı - Tiflis - Qars (BTQ) dəmir yolu sahəsinin istismara verilməsi üzrə dəqiq tarix verilməsinin vaxtı çatıb. Bu, Türkiyədən və Avropadan Mərkəzi Asiya ölkələrinə və Çinə, həmçinin cənub istiqamətində İrana, Fars körfəzi ölkələrinə, Pakistana və Hindistana daimi yükdaşımaları təşkil etməyə imkan yaradacaq.
Bakı - Tiflis - Qars (BTQ) dəmir yolunun Koordinasiya Şurasının Tiflisdə keçirilmiş növbəti iclasında müxtəlif məsələlər müzakirə edilib. Bunların sırasında BTQ-nın Marabdadan Türkiyə sərhədinə qədər olan sahəsində bərpa, yenidənqurma və tikinti işləri yer alıb. Həm də «Marabda - Kartsaxi dəmir yolu» MMC-nin 2017-ci il üzrə büdcəsi, həmçinin Zalqa - Axalkalaki buraxılış məntəqəsinin durumu və Axalkalaki - Kartsaxi sahəsinin yeni infrastrukturunun tikintisi müzakirə edilib. Yada salaq ki, Gürcüstan sahəsində işlərin maliyyələşdirilməsi Azərbaycan hökuməti tərəfindən gürcü tərəfə verilmiş $1 mlrd.-a yaxın Dövlət Neft Fondu (ARDNF) vəsaitləri hesabına gerçəkləşdirilir.
Yada salaq ki, Türkiyə Gəmiçilik və Kommunikasiya naziri Ahmet Arslan əvvəl BTQ-nin istismara açılış tarixinin iyunda olacağını bildirmişdisə, hazırda bu tarixi avqusta qədər uzadıb. Gecikmənin əsas səbəbi kimi, BTQ-nın Gürcüstan hissəsində baş vermiş sürüşmə göstərilib. İstənilən halda, regionun nəqliyyat sahəsi üçün çox önəmli olan bu hadisənin gerçəkləşdirilməsinə bir neçə həftə qalıb. Bu isə o deməkdir ki, Azərbaycan çox tezliklə öz dövlət büdcəsi üçün yeni gəlir bəndinə ümid edə bilər. Çünki BTQ-nın işə salınmasından sonra, təkcə birinci mərhələdə hər il 1 milyon sərnişin və 6,5 mln. ton yük daşınacaq; ikinci mərhələdə daşınan yük həcmi ildə 17 mln. tona qalxa bilər.
Rusiya Şimal - Cənub BND-nin fəal iştirakçısıdır
İstismara hazırlanan daha bir nəqliyyat dəhlizi Şimal - Cənubdur. Orada da işlər sürətləndirilmiş templərlə davam edir. O cümlədən, Azərbaycan, İran və Gürcüstan dəmir yolları başçılarının bu yaxınlarda Tehranda keçirilmiş görüşündə qeyd edilib ki, 2016-cı ilin 20 aprel tarixində Azərbaycan - İran sərhədində Astara çayının üzərindən 82,5 metrlik dəmir yolu körpüsünün bünövrəsi qoyulduqdan sonra, qısa müddət ərzində Astara (Azərbaycan) stansiyasından İran sərhədinə və həmin körpüyə qədər birxətli dəmir yolunun tikintisi başa çatdırılıb və onunla sınaq qatarı hərəkət etdirilib. Həmçinin qeyd edilib ki, hazırda İran Astarasında işlər davam etdirilir. Bura 35 hektar ərazidə dəmir yolu stansiyası və yükboşaltma terminalının tikintisi daxildir.
Qeyd etmək lazımdır ki, görüş çərçivəsində Azərbaycan və İran dəmir yolu qurumları arasında Astara yükdoldurma-boşaltma stansiyasının tikintisi layihəsi üzrə saziş bağlanıb. Layihə İran ərazisində Azərbaycan Dəmir Yolunun (ADY) dəstəyi ilə 1,4 kilometr uzunluqlu dəmir yolu xəttinin və yüksək ötürmə gücünə malik dörd terminalın tikintisini nəzərdə tutur. Sənədə əsasən, ADY həmin dəmir yolu xəttini 15 il müddətinə, terminalları isə 25 ilə icarəyə götürür.
"Şimal - Cənub" BND yüklərin Skandinaviya ölkələrindən İran və Hindistana daşınma vaxtını xeyli qısaldacaq. Finlandiyadan olan yüklər hazırda son istehlakçıya 45-60 günə çatır. Amma "Şimal - Cənub" BND ilə Skandinaviya ölkələrindən gələn yüklər Rusiya və Azərbaycandan keçməklə, son ünvana 15 günə çata bilər.
Yada salaq ki, «Şimal - Cənub» layihəsi barədə təşəbbüs Rusiya, İran və Hindistan tərəfindən 2000-ci ildə qaldırılıb. Azərbaycan bu layihəyə yalnız 2005-ci ildə qoşulub. Hazırda Rusiya bu istiqaməti taxıl və meşə materiallarını satmaq üçün fəal istifadə etmək istəyir. Bu nəqliyyat dəhlizi çərçivəsində Rusiya və Azərbaycan birlikdə «AzRusTrans» birgə şirkətini işə salıblar. Şirkətin rəhbəri Cavid Quliyev İranda taxıl terminalının tikintisi üçün $20-30 mln. dəyəri olan taxıl terminalı tikintisi layihəsini gerçəkləşdirməyə hazır olduqlarını bildirib, bu, eyni zamanda, 60 min ton taxıl saxlamağa imkan yaradacaq. «AzRusTrans» taxıl terminalı İranın iri Bəndər Abbas limanına ötürmə məntəqəsi kimi nəzərdə tutulur. Buradan Rusiya taxılı Səudiyyə Ərəbistanı, Dubay, Misir və başqa ölkələrə aparılacaq. Həmçinin Azərbaycandan keçməklə, Rusiyadan İrana və qonşu ölkələrə yetərincə taxta materiallarının göndərilməsi nəzərdə tutulur.
"Şimal - Cənub" BND-nin buraxılış gücü ilk zamanlar ildə 6-10 mln. ton yük olacaq, ikinci mərhələdə bu, 15-20 mln. tona çatdırılacaq.
Yeni "Cənub - Qərb" BND
Azərbaycan fəal şəkildə "Cənub - Qərb" marşrutu üzrə əməkdaşlığın genişlənməsinə çalışır, bu marşrut Hindistan - Fars körfəzi - İran - Azərbaycan - Gürcüstan - Ukrayna - Avropa istiqamətində daşımaların optimallaşdırılmasını nəzərdə tutur. Layihə iştirakçısı olan dövlətlərin dəmir yolu idarələri başçılarının iyun ayında Bakıda keçirilmiş görüşündə tərəflər dəmir yolu qurumları tərəfindən birlikdə bu marşrut üzrə daşınacaq yüklər üçün güzəştli tariflər imkanlarının tədqiq edilməsinin vacibliyi barədə həmfikir olublar.
Əldə olunan sazişə görə, Azərbaycan, Gürcüstan, İran, Polşa və Ukrayna dəmir yolları arasında koordinasiya işləri ADY-na tapşırılıb. Eyni zamanda, strateji vacib məsələlərin həlli, həmçinin "Cənub - Qərb" marşrutunun perspektiv inkişafı ilə Koordinasiya Komitəsi məşğul olacaq. Marşrut üzrə mövcud və yük daşınmaları zamanı yarana biləcək maneələrin aşkarlanması və aradan qaldırılması üçün Koordinasiya Komitəsi yanında işçi qrup yaradılacaq. İşçi qrup Azərbaycan, Gürcüstan, İran, Polşa və Ukrayna dəmir yolu qurumlarının təmsilçilərindən təşkil ediləcək. Görüşlərin yekunlarında müvafiq sənədlər imzalanacaq.
Uzunluğu 7 645 km olan "Cənub - Qərb" dəhlizinin yükdaşıyanlar üçün faydası göz qabağındadır. Əgər yük dəniz yolu ilə Hindistandan Süveyş kanalı ilə Avropaya 40 günə gedirsə, "Cənub - Qərb" BND ilə Mumbay (Hindistan) - Bəndər-Abbas (İran) limanı - Astara (İran və Azərbaycan) - Qazax (Azərbaycan) - Poti və Batumi (Gürcüstan) limanları - Çernomorsk (Ukrayna) - Slavkov (Polşa) marşrutunu cəmi 15 günə keçə bilər. Yeri gəlmişkən, "Cənub - Qərb" BND ölkələri üçün layihənin gerçəkləşdirilməsi nəzəri məsələ olaraq qalmır və artıq cari ildən bu marşrut üzrə 200 min ton yük ötürmək fikrindədirlər. İlkin mərhələdə daşımaları ildə 10 milyon tona qaldırmaq nəzərdə tutulur, gələcəkdə bu, iki dəfə artırılacaq.
Klassika - Çindən Avropaya yük daşınması
İyun ayının ən önəmli «dəmir yolu hadisəsi" isə Astanada «Trans-Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu (TBNM) üzrə daşımaların effektivliyinin və rəqabət qabiliyyətinin artırılması, nəqliyyat infrastrukturunun inkişafı» mövzusunda keçirilən "dəyirmi masa" olub. Tədbirə region ölkələrindən dəmir yollarının, liman administrasiyaları, nəqliyyat assosiasiyaları, gəmiçilik və nəqliyyat logistika şirkətlərinin 80-ə yaxın rəhbəri qatılmışdı. "Dəyirmi masa"nın yekununda Beynəlxalq TBNM Assosiasiyası ilə Çinin Nəqliyyat və Kommunikasiya Assosiayası arasında əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalanıb. Həmin gün Beynəlxalq TBNM Assosiasiyası təsisçilərinin ümumi iclası keçirilib. İclasda marşrut üzrə, o cümlədən Ukraynanın Qara dəniz limanları da daxil olmaqla, daha öncə mövcud olmuş tariflərə yenidən baxılması və yeni tarif dərəcələrinin təsdiq edilməsi müzakirə edilib.
Daha sonra Bakıda yükdaşımaları mövzusunun davamı kimi, «Çinin Beynəlxalq Dəmir Yolları» MMC-nin Baş direktorunun müavini Çjan Tszinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş olub. Görüşdə «Azərbaycan Dəmir Yolları» QSC-nin sədri Cavid Qurbanov bildirib ki, Azərbaycan ərazisi ilə yükdaşımalarının effektivliyinin və rəqabətqabiliyyətinin artırılması üçün bütün güclər səfərbər edilib və ölkə Çin tərəfə mümkün bütün yardımı etməyə hazırdır. Çjan Tszinin sözlərinə görə, Çin öz yüklərinin Şərqi Avropa, Yaxın Şərq ölkələri və həmçinin Türkiyə və Gürcüstana daşınması üçün Azərbaycandan keçən nəqliyyat dəhlizlərinin istifadəsində maraqlıdır.
Qeyd edək ki, əgər Çindən yüklər dəniz yolu ilə 40-45 günə gedirsə, TBNM dəhlizi ilə bu, 10-14 gün çəkir. Təbii ki, yük göndərənləri yükləri Azərbaycandan tranzitə yönəltmək üçün hazırda söhbət "Şimal - Cənub", "Cənub - Qərb" və TBNM dəhlizləri üzrə vahid birbaşa tariflərin tərtib edilməsindən gedir. Amma istənilən halda, tranzit yük daşımalarında müəyyənedici rol dəmiryolçuların payına düşəcək. Azərbaycan ərazisindən keçəcək beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinin fəaliyyətinin uğur dərəcəsi, ilk növbədə, onların payına düşəcək.

ТРИУМФ "ЖЕЛЕЗНОГО БРАТСТВА"
Азербайджан в ближайшее время начнет пополнять свой госбюджет за счет реализации крупных транспортных проектов
Азербайджан постепенно превращается в перекресток международных транспортных коридоров (МТК) Север - Юг и Восток - Запад. Еще одним маршрутом стало инициированное недавно направление Юг - Запад, также ориентированное на перевозку грузов. Азербайджан предоставляет уникальную возможность использовать транзитные перевозки грузов через свою территорию вне зависимости от сложившихся, порой непростых, политических взаимоотношений между странами в регионе - Турцией, Польшей, Украиной, Россией, Ираном, Индией, Пакистаном, Китаем и другими странами.
БТК - пора назначить дату
В последние дни активизировались встречи руководителей железных дорог в столицах различных стран Евразийского материка. Настала пора официально назвать сроки ввода в эксплуатацию железнодорожного участка Баку - Тбилиси - Карс, который позволит наладить регулярные перевозки грузов из Турции и Европы в страны Центральной Азии и Китай, а также в южном направлении - в Иран, страны Персидского залива, Пакистан, Индию.
На очередном заседании координационного совета проекта железной дороги Баку - Тбилиси - Карс (БТК) в Тбилиси были обсуждены различные вопросы, в том числе работы по реабилитации, реконструкции и строительству на участке БТК от Марабды до турецкой границы, бюджет ООО "Железная дорога Марабда - Карцахи" на 2017 год, а также состояние пропускного пункта Залга - Ахалкалаки и строительство новой инфраструктуры на участке Ахалкалаки - Карцахи. Напомним, что финансирование работ на грузинском участке происходит за счет льготного кредита, выделенного азербайджанским правительством грузинской стороне из средств Госнефтефонда АР, который достиг почти $1 млрд.
Отметим, что министр судоходства и коммуникаций Турции Ахмет Арслан, который ранее анонсировал сдачу БТК в июне текущего года, заявил, что сроки передвинулись на август. Причиной задержки был указан оползень, который произошел на грузинском участке БТК. В любом случае, до очень важного события в транспортном секторе региона остаются считанные недели. А значит, очень скоро Азербайджан может рассчитывать на новую статью доходов в своем госбюджете. Ведь после ввода в строй по БТК только на первом этапе предполагается перевозить 1 млн. пассажиров и 6,5 млн. тонн грузов, на втором этапе объем грузоперевозок может достигнуть 17 млн. тонн грузов в год.
Россия - активный участник МТК Север - Юг
Еще один транзитный коридор, который готовится к сдаче в эксплуатацию, - Север - Юг. Там тоже работы ведутся ускоренными темпами. В частности, на недавней встрече в Тегеране глав железнодорожных ведомств Азербайджана, Грузии и Ирана было отмечено, что после закладки 20 апреля 2016 года на азербайджано-иранской границе фундамента 82,5-метрового железнодорожного моста через реку Астарачай в кратчайшие сроки было завершено строительство одноколейной железной дороги - от станции Астара (Азербайджан) до иранской границы и самого моста, по которому через границу был пущен испытательный поезд.
Было также сообщено, что на данный момент работы продолжаются в иранской Астаре. Сюда входит строительство на территории в 35 га железнодорожной станции и разгрузочного терминала.
Следует сказать, что в рамках встречи был подписан договор между железнодорожными ведомствами Азербайджана и Ирана по проекту строительства Астаринского погрузочно-разгрузочного терминала, который предусматривает строительство на иранской территории при поддержке АЖД железнодорожной линии протяженностью 1,4 км и четырех терминалов с высокими перевалочными мощностями. Согласно документу АЖД арендует вышеупомянутую железнодорожную линию сроком на 15 лет, а терминалы - на 25 лет.
МТК Север - Юг позволит резко сократить время перевозки грузов из скандинавских стран до Ирана и Индии. Грузы из Финляндии сейчас достигают конечного потребителя за 45-60 дней. А по МТК Север - Юг груз из скандинавских стран через Россию и Азербайджан сможет дойти до адресата за 15 дней.
Напомним, что проект "Север - Юг" Россия, Иран и Индия инициировали в 2000 году, а Азербайджан присоединился к нему лишь в 2005-м. В настоящее время Россия собирается активно использовать это направление для поставок российского зерна и леса. В рамках проекта транзитного коридора Россия с Азербайджаном задействовали совместную компанию "АзРусТранс", руководитель которой Джавид Гулиев отмечал готовность реализовать в Иране проект строительства зернового терминала стоимостью $20-30 млн., что позволит единовременно хранить около 60 тыс. тонн зерновых. Зерновой терминал "АзРусТранс" предусмотрено использовать как перевалочный пункт в крупнейший порт Ирана Бендер-Аббас, откуда российское зерно пойдет в Саудовскую Аравию, Дубай, Египет и другие страны. Также из России через Азербайджан в направлении Ирана и соседних стран предусмотрены поставки значительных объемов пиломатериалов.
Пропускная способность МТК Север - Юг составит на первых порах до 6-10 млн. тонн грузов в год с доведением этого показателя на втором этапе до 15-20 млн. тонн.
Новый проект МТК Юг - Запад
Азербайджан активно выступает и за расширение сотрудничества по маршруту Юг - Запад, который послужит оптимизации перевозок в направлении Индия - Персидский залив - Иран - Азербайджан - Грузия - Украина - Европа. На июньской пятисторонней встрече в Баку глав железнодорожных ведомств стран - участниц проекта стороны сошлись на необходимости исследования возможностей совместного применения железнодорожными ведомствами льготных тарифов на грузы, которые будут перевозиться по этому маршруту.
По достигнутому соглашению координационные работы между железными дорогами Азербайджана, Грузии, Ирана, Польши и Украины будут поручены АЖД. В то же время решением стратегически важных вопросов, а также перспективами развития маршрута Юг - Запад займется координационный комитет. С целью выявления и преодоления препятствий - как существующих, так и возможных при грузоперевозках по маршруту - при координационном комитете будет создана рабочая группа, состоящая из представителей железнодорожных ведомств Азербайджана, Грузии, Ирана, Польши и Украины. По итогам встречи были подписаны соответствующие документы.
Выгода для грузоперевозчиков коридора Юг - Запад протяженностью 7645 км очевидна. Если грузы по морю из Индии через Суэцкий канал в Европу идут на протяжении 40 дней, то по МТК Юг - Запад по маршруту Мумбай (Индия) - порт Бендер-Аббас (Иран) - Астара (и в Иране, и в Азербайджане) - Газах (Азербайджан) - порт Поти или Батуми (Грузия) - Черноморск (Украина) - Славков (Польша) всего лишь 15 суток.
Кстати, страны МТК Юг - Запад рассматривают реализацию проекта не только в теоретическом аспекте - уже в текущем году по данному маршруту намерены перевезти 200 тыс. тонн грузов. На начальном этапе предусматривается довести объем перевозок до 10 млн. тонн в год, а в дальнейшем - удвоить.
Классика - перевозка грузов из Китая в Европу
Пожалуй, самым значимым "железнодорожным" мероприятием июня стал "круглый стол" в Астане на тему "Развитие транспортной инфраструктуры, повышение эффективности и конкурентоспособности перевозок по Транскаспийскому международному транспортному маршруту (ТМТМ)" с участием свыше 80 руководителей и представителей железных дорог, портовых администраций, транспортных ассоциаций, судоходных и транспортно-логистических компаний стран региона.
По итогам "круглого стола" подписан Меморандум о сотрудничестве Международной ассоциации ТМТМ с Ассоциацией транспорта и коммуникаций Китая. В тот же день состоялось общее собрание учредителей Международной ассоциации ТМТМ, на котором были обсуждены вопросы пересмотра ранее действующих и утверждения новых тарифных ставок по маршруту, в том числе через черноморские порты Украины.
И уже позже в Баку в продолжение темы перевозки грузов из Китая состоялась встреча с делегацией, возглавляемой заместителем гендиректора ООО "Международная железная дорога Чэнду" Чжаном Цзинем. Как сказал на встрече председатель ЗАО "Азербайджанские железные дороги" Джавид Гурбанов, мобилизованы все силы для повышения эффективности и конкурентоспособности грузоперевозок по территории Азербайджана, и страна готова оказать всевозможную поддержку китайской стороне. По словам Чжан Цзиня, Китай заинтересован в использовании пролегающих через Азербайджан транспортных коридоров для перевозки китайской продукции в Восточную Европу, страны Ближнего Востока, а также в Турцию и Грузию.
Отметим, что и в случае ТМТМ, если груз из Китая по морю идет до Европы 40-45 дней, то по указанному коридору - в течение 10-14 дней.
Разумеется, сейчас идет речь о создании единых сквозных тарифов между странами по коридорам Север - Юг, Юг - Запад и ТМТМ, чтобы убедить грузоотправителей направлять транзитом грузы через Азербайджан.
Но при любом раскладе роль "первой скрипки" в перевозке транзитных грузов будут играть железнодорожники. От них в первую очередь зависит, насколько успешным окажется функционирование международных транспортных коридоров, которые будут проходить через территорию Азербайджана.