«DƏMİR QARDAŞLIQ"ın QƏLƏBƏSİ
Azərbaycan yaxın illərdə öz dövlət büdcəsini iri nəqliyyat layihələrinin gerçəkləşdirilməsi hesabına dolduracaq
Azərbaycan getdikcə "Şimal - Cənub" və "Şərq - Qərb" beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinin (BND) kəsişmə nöqtəsinə çevrilir. Daha bir marşrut isə bir qədər öncə təşəbbüs qaldırılmış Cənub - Qərb istiqaməti oldu ki, o da yükdaşımalarına istiqamətlənib. Region ölkələri - Türkiyə, Polşa, Ukrayna, Rusiya, İran, Hindistan, Pakistan, Çin və başqa ölkələr arasında çox vaxt elə də sadə olmayan münasibətlərin formalaşmasına baxmayaraq, Azərbaycan öz ərazisində tranzit yükdaşımaları üçün unikal istifadə imkanları təqdim edir.
BTQ - tarix təyin etməyin vaxtı çatıb
Son günlərdə Avrasiya materikinin müxtəlif ölkələrinin paytaxtlarında dəmir yolu rəhbərlərinin görüşləri fəallaşıb. Artıq Bakı - Tiflis - Qars (BTQ) dəmir yolu sahəsinin istismara verilməsi üzrə dəqiq tarix verilməsinin vaxtı çatıb. Bu, Türkiyədən və Avropadan Mərkəzi Asiya ölkələrinə və Çinə, həmçinin cənub istiqamətində İrana, Fars körfəzi ölkələrinə, Pakistana və Hindistana daimi yükdaşımaları təşkil etməyə imkan yaradacaq.
Bakı - Tiflis - Qars (BTQ) dəmir yolunun Koordinasiya Şurasının Tiflisdə keçirilmiş növbəti iclasında müxtəlif məsələlər müzakirə edilib. Bunların sırasında BTQ-nın Marabdadan Türkiyə sərhədinə qədər olan sahəsində bərpa, yenidənqurma və tikinti işləri yer alıb. Həm də «Marabda - Kartsaxi dəmir yolu» MMC-nin 2017-ci il üzrə büdcəsi, həmçinin Zalqa - Axalkalaki buraxılış məntəqəsinin durumu və Axalkalaki - Kartsaxi sahəsinin yeni infrastrukturunun tikintisi müzakirə edilib. Yada salaq ki, Gürcüstan sahəsində işlərin maliyyələşdirilməsi Azərbaycan hökuməti tərəfindən gürcü tərəfə verilmiş $1 mlrd.-a yaxın Dövlət Neft Fondu (ARDNF) vəsaitləri hesabına gerçəkləşdirilir.
Yada salaq ki, Türkiyə Gəmiçilik və Kommunikasiya naziri Ahmet Arslan əvvəl BTQ-nin istismara açılış tarixinin iyunda olacağını bildirmişdisə, hazırda bu tarixi avqusta qədər uzadıb. Gecikmənin əsas səbəbi kimi, BTQ-nın Gürcüstan hissəsində baş vermiş sürüşmə göstərilib. İstənilən halda, regionun nəqliyyat sahəsi üçün çox önəmli olan bu hadisənin gerçəkləşdirilməsinə bir neçə həftə qalıb. Bu isə o deməkdir ki, Azərbaycan çox tezliklə öz dövlət büdcəsi üçün yeni gəlir bəndinə ümid edə bilər. Çünki BTQ-nın işə salınmasından sonra, təkcə birinci mərhələdə hər il 1 milyon sərnişin və 6,5 mln. ton yük daşınacaq; ikinci mərhələdə daşınan yük həcmi ildə 17 mln. tona qalxa bilər.
Rusiya Şimal - Cənub BND-nin fəal iştirakçısıdır
İstismara hazırlanan daha bir nəqliyyat dəhlizi Şimal - Cənubdur. Orada da işlər sürətləndirilmiş templərlə davam edir. O cümlədən, Azərbaycan, İran və Gürcüstan dəmir yolları başçılarının bu yaxınlarda Tehranda keçirilmiş görüşündə qeyd edilib ki, 2016-cı ilin 20 aprel tarixində Azərbaycan - İran sərhədində Astara çayının üzərindən 82,5 metrlik dəmir yolu körpüsünün bünövrəsi qoyulduqdan sonra, qısa müddət ərzində Astara (Azərbaycan) stansiyasından İran sərhədinə və həmin körpüyə qədər birxətli dəmir yolunun tikintisi başa çatdırılıb və onunla sınaq qatarı hərəkət etdirilib. Həmçinin qeyd edilib ki, hazırda İran Astarasında işlər davam etdirilir. Bura 35 hektar ərazidə dəmir yolu stansiyası və yükboşaltma terminalının tikintisi daxildir.
Qeyd etmək lazımdır ki, görüş çərçivəsində Azərbaycan və İran dəmir yolu qurumları arasında Astara yükdoldurma-boşaltma stansiyasının tikintisi layihəsi üzrə saziş bağlanıb. Layihə İran ərazisində Azərbaycan Dəmir Yolunun (ADY) dəstəyi ilə 1,4 kilometr uzunluqlu dəmir yolu xəttinin və yüksək ötürmə gücünə malik dörd terminalın tikintisini nəzərdə tutur. Sənədə əsasən, ADY həmin dəmir yolu xəttini 15 il müddətinə, terminalları isə 25 ilə icarəyə götürür.
"Şimal - Cənub" BND yüklərin Skandinaviya ölkələrindən İran və Hindistana daşınma vaxtını xeyli qısaldacaq. Finlandiyadan olan yüklər hazırda son istehlakçıya 45-60 günə çatır. Amma "Şimal - Cənub" BND ilə Skandinaviya ölkələrindən gələn yüklər Rusiya və Azərbaycandan keçməklə, son ünvana 15 günə çata bilər.
Yada salaq ki, «Şimal - Cənub» layihəsi barədə təşəbbüs Rusiya, İran və Hindistan tərəfindən 2000-ci ildə qaldırılıb. Azərbaycan bu layihəyə yalnız 2005-ci ildə qoşulub. Hazırda Rusiya bu istiqaməti taxıl və meşə materiallarını satmaq üçün fəal istifadə etmək istəyir. Bu nəqliyyat dəhlizi çərçivəsində Rusiya və Azərbaycan birlikdə «AzRusTrans» birgə şirkətini işə salıblar. Şirkətin rəhbəri Cavid Quliyev İranda taxıl terminalının tikintisi üçün $20-30 mln. dəyəri olan taxıl terminalı tikintisi layihəsini gerçəkləşdirməyə hazır olduqlarını bildirib, bu, eyni zamanda, 60 min ton taxıl saxlamağa imkan yaradacaq. «AzRusTrans» taxıl terminalı İranın iri Bəndər Abbas limanına ötürmə məntəqəsi kimi nəzərdə tutulur. Buradan Rusiya taxılı Səudiyyə Ərəbistanı, Dubay, Misir və başqa ölkələrə aparılacaq. Həmçinin Azərbaycandan keçməklə, Rusiyadan İrana və qonşu ölkələrə yetərincə taxta materiallarının göndərilməsi nəzərdə tutulur.
"Şimal - Cənub" BND-nin buraxılış gücü ilk zamanlar ildə 6-10 mln. ton yük olacaq, ikinci mərhələdə bu, 15-20 mln. tona çatdırılacaq.
Yeni "Cənub - Qərb" BND
Azərbaycan fəal şəkildə "Cənub - Qərb" marşrutu üzrə əməkdaşlığın genişlənməsinə çalışır, bu marşrut Hindistan - Fars körfəzi - İran - Azərbaycan - Gürcüstan - Ukrayna - Avropa istiqamətində daşımaların optimallaşdırılmasını nəzərdə tutur. Layihə iştirakçısı olan dövlətlərin dəmir yolu idarələri başçılarının iyun ayında Bakıda keçirilmiş görüşündə tərəflər dəmir yolu qurumları tərəfindən birlikdə bu marşrut üzrə daşınacaq yüklər üçün güzəştli tariflər imkanlarının tədqiq edilməsinin vacibliyi barədə həmfikir olublar.
Əldə olunan sazişə görə, Azərbaycan, Gürcüstan, İran, Polşa və Ukrayna dəmir yolları arasında koordinasiya işləri ADY-na tapşırılıb. Eyni zamanda, strateji vacib məsələlərin həlli, həmçinin "Cənub - Qərb" marşrutunun perspektiv inkişafı ilə Koordinasiya Komitəsi məşğul olacaq. Marşrut üzrə mövcud və yük daşınmaları zamanı yarana biləcək maneələrin aşkarlanması və aradan qaldırılması üçün Koordinasiya Komitəsi yanında işçi qrup yaradılacaq. İşçi qrup Azərbaycan, Gürcüstan, İran, Polşa və Ukrayna dəmir yolu qurumlarının təmsilçilərindən təşkil ediləcək. Görüşlərin yekunlarında müvafiq sənədlər imzalanacaq.
Uzunluğu 7 645 km olan "Cənub - Qərb" dəhlizinin yükdaşıyanlar üçün faydası göz qabağındadır. Əgər yük dəniz yolu ilə Hindistandan Süveyş kanalı ilə Avropaya 40 günə gedirsə, "Cənub - Qərb" BND ilə Mumbay (Hindistan) - Bəndər-Abbas (İran) limanı - Astara (İran və Azərbaycan) - Qazax (Azərbaycan) - Poti və Batumi (Gürcüstan) limanları - Çernomorsk (Ukrayna) - Slavkov (Polşa) marşrutunu cəmi 15 günə keçə bilər. Yeri gəlmişkən, "Cənub - Qərb" BND ölkələri üçün layihənin gerçəkləşdirilməsi nəzəri məsələ olaraq qalmır və artıq cari ildən bu marşrut üzrə 200 min ton yük ötürmək fikrindədirlər. İlkin mərhələdə daşımaları ildə 10 milyon tona qaldırmaq nəzərdə tutulur, gələcəkdə bu, iki dəfə artırılacaq.
Klassika - Çindən Avropaya yük daşınması
İyun ayının ən önəmli «dəmir yolu hadisəsi" isə Astanada «Trans-Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu (TBNM) üzrə daşımaların effektivliyinin və rəqabət qabiliyyətinin artırılması, nəqliyyat infrastrukturunun inkişafı» mövzusunda keçirilən "dəyirmi masa" olub. Tədbirə region ölkələrindən dəmir yollarının, liman administrasiyaları, nəqliyyat assosiasiyaları, gəmiçilik və nəqliyyat logistika şirkətlərinin 80-ə yaxın rəhbəri qatılmışdı. "Dəyirmi masa"nın yekununda Beynəlxalq TBNM Assosiasiyası ilə Çinin Nəqliyyat və Kommunikasiya Assosiayası arasında əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalanıb. Həmin gün Beynəlxalq TBNM Assosiasiyası təsisçilərinin ümumi iclası keçirilib. İclasda marşrut üzrə, o cümlədən Ukraynanın Qara dəniz limanları da daxil olmaqla, daha öncə mövcud olmuş tariflərə yenidən baxılması və yeni tarif dərəcələrinin təsdiq edilməsi müzakirə edilib.
Daha sonra Bakıda yükdaşımaları mövzusunun davamı kimi, «Çinin Beynəlxalq Dəmir Yolları» MMC-nin Baş direktorunun müavini Çjan Tszinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş olub. Görüşdə «Azərbaycan Dəmir Yolları» QSC-nin sədri Cavid Qurbanov bildirib ki, Azərbaycan ərazisi ilə yükdaşımalarının effektivliyinin və rəqabətqabiliyyətinin artırılması üçün bütün güclər səfərbər edilib və ölkə Çin tərəfə mümkün bütün yardımı etməyə hazırdır. Çjan Tszinin sözlərinə görə, Çin öz yüklərinin Şərqi Avropa, Yaxın Şərq ölkələri və həmçinin Türkiyə və Gürcüstana daşınması üçün Azərbaycandan keçən nəqliyyat dəhlizlərinin istifadəsində maraqlıdır.
Qeyd edək ki, əgər Çindən yüklər dəniz yolu ilə 40-45 günə gedirsə, TBNM dəhlizi ilə bu, 10-14 gün çəkir. Təbii ki, yük göndərənləri yükləri Azərbaycandan tranzitə yönəltmək üçün hazırda söhbət "Şimal - Cənub", "Cənub - Qərb" və TBNM dəhlizləri üzrə vahid birbaşa tariflərin tərtib edilməsindən gedir. Amma istənilən halda, tranzit yük daşımalarında müəyyənedici rol dəmiryolçuların payına düşəcək. Azərbaycan ərazisindən keçəcək beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinin fəaliyyətinin uğur dərəcəsi, ilk növbədə, onların payına düşəcək.

TRIUMPH OF "IRON BROTHERHOOD"
Azerbaijan is gradually becoming a crossroads of international transport corridors (ITC) North-South and East-West. Another route was the recently initiated South-West direction for cargo transportation. Azerbaijan provides a unique opportunity for the transit of cargo regardless of the prevailing, sometimes difficult, political relations among regional countries - Turkey, Poland, Ukraine, Russia, Iran, India, Pakistan, China, etc..
BTK: time to set a date
Recently, the leaders of railways companies have intensified the meetings in the capitals of various Eurasian countries. It is time to officially announce the date when the Baku-Tbilisi-Kars railway section will become operational. The route will ensure regular transportation of goods from Turkey and Europe to the countries of Central Asia and China, as well as to the south to Iran, the Persian Gulf, Pakistan and India.
The coordination council of the Baku-Tbilisi-Kars railway project (BTK) discussed various issues at one of the regular meetings in Tbilisi, including rehabilitation, reconstruction and construction works along the BTK route from Marabda, Georgia to the Turkish border, budget of Marabda-Kartsakhi Railways LLC for 2017, as well as the state of the Zalga-Akhalkalaki checkpoint and the construction of new infrastructure on the Akhalkalaki-Kartsakhi site. The Georgian section is financed through a concessional loan (almost $1 billion) allocated by the Azerbaijani government from the resources of the State Oil Fund of Azerbaijan (SOFAZ).
The Turkish Minister of Shipping and Communications, Ahmet Arslan, who has earlier announced the commissioning of BTK in June 2017, said that the estimated date was shifted to August. The reason for the delay was a landslide occurred on the Georgian section of the BTK. In any case, a few weeks is left until a very important event in the transport sector of the region. Azerbaijan expects a new source of income in its state budget soon. During the first stage of operations, BTK is supposed to transport 1 million passengers and 6.5 million tons of cargo. In the second stage, the volume of cargo transportation can reach 17 million tons annually.
Russia is an active participant of ITC North-South
Another transit corridor, which is almost ready for commissioning, is the North-South. The works are being carried out at an accelerated pace. At the recent meeting in Tehran, the heads of railway agencies of Azerbaijan, Georgia and Iran noted that after the construction of a 82.5-meter railway bridge across the Astarachay River on April 20, 2016 on the Azerbaijani-Iranian border, the construction of a single-lane railway from Astara station (Azerbaijan) to the Iranian border and the bridge was completed quickly and a test train was launched across the border.
It was also reported that the works continue in Iranian Astara. This includes construction of a railway station and unloading terminal covering a territory of 35 hectares.
Also, the railway agencies of Azerbaijan and Iran signed an agreement on the construction of the Astara loading and unloading terminal, which envisages the construction of a 1.4 km long railway line and four terminals with high transshipment facilities on the Iranian territory. According to the document, Azerbaijan Railways rents the above-mentioned railway line for a period of 15 years, and terminals - for 25 years.
The North-South route will dramatically reduce the transportation period for goods from Scandinavian countries to Iran and India. Currently, the Finnish cargo reach final consumers in 45-60 days. Thanks to North-South, the cargo from Scandinavian countries through Russia and Azerbaijan can reach the same consumers in 15 days only.
Russia, Iran and India initiated the project North - South in 2000, and Azerbaijan joined it only in 2005. Currently, Russia is going to actively use this direction for the supply of Russian grain and timber. Russia and Azerbaijan later established a joint company AzRusTrans. According to AzRusTrans CEO Javid Guliyev, his company was ready construct in Iran a grain terminal worth $20-30 million, which would allow to store about 60,000 tons at the same time. AzRusTrans’s grain terminal will be used as a staging post to the largest port of Iran, Bender-Abbas, from where the Russian grain will go to Saudi Arabia, Dubai, Egypt and other countries. Also, deliveries of significant volumes of sawn wood are provided from Russia through Azerbaijan to Iran and neighboring countries.
The throughput capacity of North-South will initially amount to 6-10 million tons of cargo per year and 15-20 million tons at the second stage of project implementation.
New project: ITC South-West
Azerbaijan also actively supports the expansion of cooperation on the South-West route, which will serve to optimize transportations to India-Persian Gulf-Iran-Azerbaijan-Georgia-Ukraine-Europe. At the multi-lateral meeting held in June in Baku, the heads of the railways companies of member-states agreed to explore the possibilities for joint use of preferential tariffs for goods that will be transported along this route.
Under the agreement, Azerbaijan Railways will be coordinating the activities between the railways of Azerbaijan, Georgia, Iran, Poland and Ukraine. At the same time, a coordinating committee will address strategically important issues, as well as the prospects for the development of the South-West route. In order to identify and overcome existing and possible obstacles with cargo transportation along the route, a working group consisting of representatives of the railway departments of Azerbaijan, Georgia, Iran, Poland and Ukraine will be established under the coordination committee. Following the meeting, relevant documents were signed.
The benefits of the 7,645-km South-West route for cargo carriers are obvious. If marine cargo from India via the Suez Canal to Europe ships for 40 days, then with South-West it reaches the destination in 15 days only going from Mumbai (India) to Bandar Abbas (Iran), Astara (both in Iran and Azerbaijan), Gazakh (Azerbaijan), Poti or Batumi (Georgia), Chernomorsk (Ukraine) and Slavkov (Poland) for only 15 days.
By the way, the participant countries consider the implementation of the project not only in the theoretical aspect: only this year it is planned to transport 200 thousand tons of cargo through this route. At the initial stage, it is planned to increase the volume of traffic to 10 million tons per year, and in the future - to double this volume.
The classics: transportation of goods from China to Europe
Perhaps the most significant "railway" event in June was the round table in Astana dedicated to the development of transport infrastructure, increasing efficiency and competitiveness of transportation along the Trans-Caspian International Transport Route (TCITR) with the participation of over 80 leaders and representatives of railways, port administrations, transport associations, shipping and transport-logistic companies of regional countries.
By the end of round table discussions, the parties signed a Memorandum of Cooperation between the International Association of TCITR and the Association of Transport and Communications of China. On the same day, the TCITR founders held a general meeting, where they discussed the issues of revising earlier action plan and approval of new tariff rates along the route, including transportation to-from the Black Sea ports of Ukraine.
Later in Baku, a Chinese delegation headed by Zhang Jin, deputy general director of Chengdu International Railway Company discussed cargo transportation from China with Azerbaijan Railways CJSC. Javid Gurbanov, Chairman of Azerbaijan Railways, said that all forces have been mobilized to increase the efficiency and competitiveness of cargo transportation through the territory of Azerbaijan, and the country was ready to provide all possible support to the Chinese side. According to Zhang Jin, China is interested in using the transport corridors running through Azerbaijan to transport Chinese products to Eastern Europe, the Middle East, as well as to Turkey and Georgia. By the way, same as other routes, TCITR allows to transport cargo from China by sea goes to Europe within 10-14 days.
Currently, the parties are focused on discussions on the unified tariffs between the countries along the corridors North-South, South-West and TCITR to convince the shippers to transit cargo through Azerbaijan.
In any case, the railway workers will gradually play more significant role in the transportation of transit cargo. The success of international transport projects passing through the territory of Azerbaijan will depend on them.