Hərbi analitik Vaxtanq MAİSAYA: «Gürcüstan NATO-ya qəbul olunarsa, Qafqazda qüvvələr balansı dərhal dəyişəcək»
Çernoqoriyanın NATO-ya qəbulu və dərhal vakant namizəd yerini Makedoniyanın tutması, qonşu Gürcüstanda Şimali Atlantika Alyansına üzvlüyü arzulayanlarda bir ruh yüksəkliyi yaradıb. Avropanın ən yoxsul ölkəsi olan Makedoniyanın, artıq 2018-ci ildə NATO-ya qoşulması mümkündür. Bir sözlə, alyans müasir dünyanın ən qüdrətli hərbi-siyasi blokunun himayəsi və müdafiəsi altında olmaq istəyənləri asta-asta sıralarına qatmaqdadır.
Siyasi elmlər doktoru, Gürcüstan Prezidentinin Qafqazda regional təhlükəsizlik məsələləri üzrə sabiq məsləhətçisi, hərbi analitik Vaxtanq MAİSAYA «R+»a müsahibəsində Gürcüstanın NATO-ya üzvlük perspektikləri və Cənubi Qafqazda bununla əlaqədar baş verə biləcək geosiyasi dəyişikliklər haqqında danışıb.
- NATO-nun Gürcüstan forumunun yekunlarına əsasən, alyansın genişlənməsi ilə bağlı hansı qənaətlərə gəlmək olar?
- NATO Parlament Assambleyasının mayın sonunda Tiflisdə keçirilmiş iclası, alyansın tarixində ona üzv olmayan ölkə ərazisində keçirdiyi ilk belə toplantı idi. Bu sessiyada Gürcüstanın NATO-ya üzv olmaq cəhdlərinin tam dəstəklənməsi haqqında bəyannamə qəbul olunub, Tiflisin bu yolu, ilk növbədə, üzvlük üzrə fəaliyyət planının (Membership Action Plan - MAP) reallaşdırılması ilə getməli olduğu bildirilib. Bununla yanaşı, bu prosesin final mərhələsinə nə zaman qədəm qoyacağına dair konkret müddət göstərilməyib.
Obrazlı ifadə etsək, Gürcüstana bunu dedilər: NATO üzvləri, prinsipcə, Tiflisin alyansa qoşulmasına razıdır; bu da bloka qoşulmağa hazırlıq üzrə alətlərin göstərildiyi Fəaliyyət Planı.
Gürcüstanla-Ukraynanın NATO-ya qəbulu Alyansın genişləndirilməsi haqqında strateji qərarsız qeyri-mümkündür. Belə bir qərar haqqında isə sənəddə heç nə deyilmir. Halbuki, NATO-nun əvvəlki sənədlərində Gürcüstanın alyansa üzv olmaq cəhdlərinə dəstək ifadə olunub. Təəssüf ki, NATO-nun 2017-ci il mayın 25-26-da keçirilmiş Brüssel sammitində Şimali Atlantika Alyansının gələcək genişlənməsi məsələsinə baxılmadı və bu, təsdiqlənmədi. Bununla yanaşı, Çernoqoriyanın NATO-nun 29-cu üzvü olmasından sonra belə, bu məsələ trans-Atlantik təhlükəsizliyin təmini nöqteyi-nəzərindən bir müddət aktuallıq qazanmayacaq. Qara dəniz hövzəsinin təhlükəsizlyinə dair təşəbbüslər də eyni səviyyədə müzakirə olunub. Halbuki, NATO-nun lider dövlətləri bu məsələni daha əvvəl - Varşava sammitindən qabaq da son dərəcə qızğın müzakirə etmişdi. Bu sammitdə ölkələr NATO-nun gələcək genişlənməsi ilə, Makedoniya, Bosniya və Herseqovina kimi yeni üzvlərin qəbulu ilə bağlı hər hansı qərara gələ bilməyib. Onlar Gürcüstan və Ukrayna ilə əlaqədar da konsensus əldə etməyi bacarmayıb. Halbuki, bu məsələnin gündəliyə salınması cəhdləri var idi. Ümumilikdə, NATO xətti ilə Tiflis və Brüsseldə keçirilmiş iki vacib tədbir müxtəlif şəkildə keçib. Onların yaratdığı təəssürat çox ziddiyyətidir. Bu toplantıların nəticələrinə əsasən, strateji səviyyədə Avro-Atlantik əməkdaşlığın gələcək taleyi kontekstində konkret qənaətə gəlmək mümkün deyil.
- Gürcüstanın hazırkı hakimiyyətinin NATO-ya üzvlüklə bağlı mövqeyi nədən ibarətdir? Saakaşvili hakimiyyətinin mövqeyindən fərqli cəhətlər varmı?
- İndiki hökumətin mövqeyi, prinsipcə, Saakaşvilinin avtoritar rəhbərliyi dövründəki xarici siyasi kursdan elə də fərqlənmir. Söhbət, xüsusilə qərbpərəst oriyentasiyadan, Gürcüstanın NATO və Avropa İttifaqı strukturlarına inteqrasiyasından gedir. Hələ Bidzina İvanişvilinin Baş nazirliyi dövründə ölkənin NATO və Aİ-yə inteqrasiyası kursuna sadiqlik açıq şəkildə bəyan olunub. 2013-cü ilin noyabrında Gürcüstan Aİ-nin assosiativ üzvü statusunu qazanıb və artıq 2017-ci ildə Şengen zonasına vizasız gediş-gəliş hüququ əldə edib.
NATO ilə münasibətlərdə də Gürcüstan Aİ-yə inteqrasiya qədər olmasa da, irəli gedib. Hazırda Gürcüstan ökənin NATO-ya üzvlüyünə dair 2008-ci il yanvarın 5-də keçirilmiş referendum zamanı elan olunduğu kimi, milli konsensus səviyyəsindədir.
Məlum olduğu kimi, həmin referendumda əhalinin 72,5%-i ölkənin alyansa qoşulmasına «hə» demişdi. Bu, Rusiya ilə qarşıdurmanın davam edəcəyinin çox real görünməsi ilə bağlıdır.
- Bəs Gürcüstanla-Ukraynanın NATO-ya üzv olması yolunda əsas problem nədir? Alyansın sabiq Baş katibi Anders foq Rasmussen bildirmişdi ki, Ukrayna NATO-ya qoşulmaq üçün bir sıra meyarlara cavab verməlidir ki, bu da çox vaxt aparacaq. Söhbət hansı meyarlardan gedir?
- Gürcüstanın Avro-Atlantik strukturlara tam inteqrasiyası yolunda bir çox geosiyasi amil var. Eyni zamanda, institusional inkişaf, siyasi kontekstdə də amillər çoxdur. Vacib məqam, Rusiya amili ilə, onun qlobal və regional səviyyəli iddiaları ilə bağlıdır. NATO-da Rusiyanı qıcıqlandırmamağı, Gürcüstanla-Ukraynanın alyansa qəbulunu təxirə salmağı vacib sayan «skeptik ölkələr» var. Digər problem, Gürcüstanın işğal olunmuş Abxaziya və Cənubi Osetiya regionları kontekstində ərazi bütövlüyü və onların Krımın aqibətini yaşama ehtimalıdır. Buraya namizəd ölkələrdən siyasi münaqişələrin, qonşu dövlətlərlə mübahisəli ərazi məsələlərinin həllinə dair qeyri-formal tələbi də əlavə edək.
NATO-ya qoşulmağa mane olan digər amillər, ölkədə sosial-iqtisadi vəziyyətin pisləşməsi, siyasi institutların mükəmməl olmaması və siyasi böhranlardır. Müdafiə sahəsində islahatların lazımi səviyyədə olmaması, sərt siyasi problemlərin həllində qeyri-sabitlik də NATO-ya tam inteqrasiyaya mənfi təsir göstərən amillərdir.
Gürcüstan üçün alyans üzvlüyünə namizəd kimi, əlavə meyarlar da müəyyənləşdirilib. Bu, resurslardan istifadə və ölkənin iqtisadi vəziyyətinin yaxşılaşdırılması, dövlət gəlirlərinin 2-3%-nin müdafiə xərclərinə yönəldilməsi, xüsusi xidmət orqanlarında NATO standartlarına uyğun islahatların aparılması, NATO xətti ilə alınmış məxfi sənədlərin gizli saxlanılması ilə bağlı problemlərin həlli, qanunvericilik bazasının alyansın standartlarına uyğunlaşdırılmasıdır.
- Gürcüstanın NATO-ya qəbul olunacağı təqdirdə, Cənubi Qafqaz regionunda geosiyasi vəziyyət necə dəyişəcək? Bu halda alyans üzvü olan Gürcüstanla KTMT-yə üzv Ermənistan, yaxud İran arasında münasibətlər necə qurulacaq?
- Əgər belə bir gün gələcəksə və gürcü xalqının Avropa təhlükəsizlik sisteminin bir hissəsinə çevrilməklə bağlı çoxdankı arzusu həyata keçəcəksə, təbii ki, Qafqazda qüvvələr balansı dərhal dəyişəcək. Bu zaman region dünyada daha bir qaynar nöqtəyə çevrilə bilər. Məsələ ondadır ki, NATO-nun Rusiya ilə sərhəddə istənilən hərbi infrastruktur yerləşdirməsi Moskva tərəfindən birbaşa hərbi təhlükə kimi qəbul olunur. Rusiyanın 2015-ci ildə qəbul olunmuş yeni hərbi doktrinası şəxsən Prezident Vladimir Putin tərəfindən imzalanıb. Sənədin 12-ci paraqrafında açıq şəkildə deyilir: «Əsas kənar hərbi təhlükələr: Şimali Atlantika Alyansının (NATO) hərbi potensialının artırılması, ona beynəlxalq hüquq normalarının pozulması ilə reallaşdırılan qlobal funksiyaların verilməsi, NATO üzvü olan ölkələrn hərbi infrastrukturunun Rusiya Federasiyasının sərhədlərinə, o cümlədən blokun gələcək genişləndirilməsi yolu ilə yaxınlaşması».
NATO isə öz növbəsində, Rusiyanı İŞİD ilə birlikdə, özünün əsas hərbi düşməni elan edib. Bu, bir neçə gün əvvəl keçirilmiş Brüssel sammitində bir daha təsdiqlənib.
Rusiyanın hərbi müttəfiqləri olan İran və Ermənistan amili isə NATO və KTMT hərbi blokları səviyyəsində geostrateji qarşıdurmada vəziyyəti daha da ağırlaşdıracaq. Bütün bunlar 2014-cü ildə başlanmış və bu gün də davam edən yeni «soyuq müharibə» fonunda baş verir. Qafqazdakı etnosiyasi münaqişələri - Abxaziya, Cənubi Osetiya və Dağlıq Qarabağ - nəzərə alsaq, hadisələrin bu cür inkişafı, ümumilikdə, regionda ahəngi daha da poza bilər. Digər tərəfdən, Qafqazda Türkiyə ilə yanaşı, daha bir NATO ölkəsinin - Gürcüstanın peyda olması bu regionun tamamilə alyansın maraq dairəsinə düşəcəyi anlamına gəlir. Bu, regionda daha ciddi demokratik dəyişikliklərə və siyasi vəziyyətin yaxşılaşmasına yol aça bilər. Hələlik, burada geosiyasi reallıq tam fərqlidir.

Военный аналитик Вахтанг МАИСАЯ: «Если Грузию примут в НАТО, баланс сил на региональном уровне на Кавказе изменится мгновенно»
Автор: Джейхун НАДЖАФОВ
Вступление Черногории в НАТО и моментальное занятие освободившегося места кандидата в НАТО Македонией воодушевляют сторонников вступления в Альянс в соседней Грузии. Уже в 2018 году беднейшая страна Европы Македония может пополнить ряды Евроатлантического альянса. НАТО медленно, но верно вбирает в себя всех, кто желает обзавестись защитой и покровительством самого мощного военно-политического блока в современном мире. О перспективе Грузии вступить в НАТО и связанных с этим геополитических изменениях в регионе Южного Кавказа R+ узнал у доктора политических наук, бывшего советника президента Грузии по вопросам региональной безопасности на Кавказе, военного аналитика Вахтанга МАИСАЯ.
- Какой долгосрочный вывод о расширении НАТО можно сделать по итогам форума НАТО в Грузии?
- Прошедшее в конце мая в Тбилиси пленарное заседание Парламентской ассамблеи НАТО было первым в истории Альянса заседанием, которое состоялось на территории страны, не являющейся его членом. На этой сессии была принята декларация о полной поддержке стремления Грузии стать членом НАТО и было зафиксировано, что она должна пройти этот путь, в первую очередь реализовав План действий по вступлению (Membership Action Plan - MAP). При этом не были определены конкретные сроки, когда этот процесс войдет в финальную стадию.
Образно говоря, Грузии сказали: страны - члены НАТО, в принципе, согласны на вступление, вот План действий, в котором содержатся инструменты по подготовке к вступлению в Альянс.
Насчет самого важного стратегического вопроса о дальнейшем расширении Альянса, без которого немыслимо вступление в НАТО Грузии и Украины, в документе конкретно ничего не сказано. Хотя в предыдущих документах НАТО выражена поддержка стремлению Грузии стать членом Альянса. К сожалению, Брюссельский саммит НАТО, который прошел 25-26 мая 2017 года, не подтвердил и не рассмотрел вопрос о дальнейшем расширении Евроатлантического альянса. Тем не менее даже после того, как Черногория станет 29-м членом Альянса, данный вопрос еще некоторое время не будет актуальным с точки зрения укрепления трансатлантической безопасности. В таком же русле прошло обсуждение дальнейшей судьбы инициативы о безопасности в Черноморском бассейне, которую лидеры стран НАТО очень бурно обсуждали ранее на Варшавском саммите. На этом саммите стороны не определились с дальнейшим расширением НАТО и принятием новых членов на примере Македонии и Боснии и Герцеговины. Также они не смогли прийти к консенсусу по вопросу Грузии и Украины, хотя были попытки включить в повестку дня эти вопросы. В целом два важных мероприятия по линии НАТО в Тбилиси и Брюсселе прошли по-разному и оставили очень противоречивые впечатления и выводы в контексте дальнейшей судьбы Евроатлантического сотрудничества на стратегическом уровне.
- Какова позиция нынешних грузинских властей по вступлению в НАТО? Есть ли отличие от позиции правительства Саакашвили?
- Позиция нынешних властей, в принципе, не отличается от внешнеполитического курса авторитарного руководства Саакашвили по части прозападной ориентации и дальнейшей интеграции Грузии в структуры НАТО и Евросоюза. Еще в бытность премьер-министра Бидзины Иванишвили было демонстративно объявлено о верности курса на полную интеграцию страны в НАТО и ЕС. В ноябре 2013 года Грузия стала ассоциированным членом Евросоюза и уже в 2017 году получила безвизовый режим с его странами в рамках Шенгенской зоны. В отношении НАТО Грузия также продвинулась вперед, хотя не настолько, как в интеграции с Евросоюзом. На данном этапе Грузия находится на уровне национального консенсуса, высказанного во время проведения референдума о вступлении Грузии в НАТО, который был проведен 5 января 2008 года, где 72,5% опрошенных поддержали курс на членство в этой организации. Это связано с тем, что дальнейшая конфронтация с Россией является очень реальным обстоятельством.
- Какая самая основная проблема на пути вхождения Грузии и Украины в НАТО? Бывший генсек НАТО Андерс фог Расмуссен заявил, что для вступления в Альянс Украине потребуется достигнуть ряда критериев, на что уйдет много времени. Что это за критерии?
- На пути полной интеграции Грузии в евроатлантические структуры существует много факторов геополитического свойства, а также институционального развития в политическом контексте. Важный момент НАТО связан с российским фактором, ее устремлениями на глобальном и региональном уровнях. В НАТО есть "страны-скептики", которые призывают не дразнить Россию и отложить вопрос вступления Грузии и Украины в Альянс. Другая проблема - территориальная целостность Грузии в контексте оккупированных Абхазии и Южной Осетии и возможность присоединения их на примере Крыма. К этому добавляется неформальное требование к члену кандидата вступления в Альянс об урегулировании политических конфликтов и решении спорных территориальных вопросов с соседними странами.
Другие факторы, препятствующие вступлению в НАТО, - ухудшение социально-экономического положения в стране, несовершенство политических институтов, политические кризисы. Недостаточные реформы в оборонной сфере и нестабильность в решении острых политических проблем также негативно влияют на полную интеграцию с НАТО.
Дополнительные критерии для Грузии как к кандидату в Альянс также выдвинуты. Это управление ресурсами и улучшение экономического положения в стране, выделение 2-3% доходов государства на нужды обороны, реформирование спецслужб по стандартам НАТО и решение проблемы сохранности секретной документации, полученной по линии НАТО, гармонизация законодательной базы по стандартам организации.
- Как изменится геополитическая ситуация в регионе Южного Кавказа в случае принятия Грузии в НАТО и как будут складываться отношения Грузии в случае вступления в НАТО с Арменией - членом ОДКБ и Ираном?
- Если такой день наступит и осуществится давняя мечта грузинского народа стать частью европейской системы безопасности, то, естественно, баланс сил на региональном уровне на Кавказе изменится мгновенно и регион может стать еще одной горячей точкой на планете. Дело в том, что любое развертывание военной инфраструктуры НАТО непосредственно вдоль границ России воспринимается Москвой как прямая военная угроза и опасность. К примеру, новая военная доктрина РФ, которая была принята в 2015 году и подписана лично президентом Владимиром Путиным. Параграф 12 прямо указывает: "Основные внешние военные опасности: наращивание силового потенциала Организации Североатлантического договора (НАТО) и наделение ее глобальными функциями, реализуемыми в нарушение норм международного права, приближение военной инфраструктуры стран - членов НАТО к границам Российской Федерации, в том числе путем дальнейшего расширения блока". В свою очередь НАТО тоже признала Россию как своего военного соперника наравне с ИГИЛ, и это было еще раз подтверждено на недавнем саммите в Брюсселе. К тому же фактор Ирана и Армении, которые являются военными союзниками России, будет играть еще более удручающую роль в геостратегическом противостоянии на уровне военных блоков НАТО и ОДКБ. И все это происходит на фоне уже разразившейся новой холодной войны, которая началась в 2014 году и продолжается до сих пор. Учитывая этнополитические конфликты на Кавказе - в Абхазии, Южной Осетии и в Нагорном Карабахе, такой поворот событий может еще более детонировать ситуацию в регионе в целом. Но, с другой стороны, появление на Кавказе наряду с Турцией еще одной натовской страны - Грузии ознаменовалось бы полным входом данного региона в зону особых интересов Альянса. Это может способствовать улучшению политической ситуации в русле еще больших демократических преобразований в регионе. Но пока геополитическая реальность здесь остается совсем другой.