Hərbi analitik Vaxtanq MAİSAYA: «Gürcüstan NATO-ya qəbul olunarsa, Qafqazda qüvvələr balansı dərhal dəyişəcək»
Çernoqoriyanın NATO-ya qəbulu və dərhal vakant namizəd yerini Makedoniyanın tutması, qonşu Gürcüstanda Şimali Atlantika Alyansına üzvlüyü arzulayanlarda bir ruh yüksəkliyi yaradıb. Avropanın ən yoxsul ölkəsi olan Makedoniyanın, artıq 2018-ci ildə NATO-ya qoşulması mümkündür. Bir sözlə, alyans müasir dünyanın ən qüdrətli hərbi-siyasi blokunun himayəsi və müdafiəsi altında olmaq istəyənləri asta-asta sıralarına qatmaqdadır.
Siyasi elmlər doktoru, Gürcüstan Prezidentinin Qafqazda regional təhlükəsizlik məsələləri üzrə sabiq məsləhətçisi, hərbi analitik Vaxtanq MAİSAYA «R+»a müsahibəsində Gürcüstanın NATO-ya üzvlük perspektikləri və Cənubi Qafqazda bununla əlaqədar baş verə biləcək geosiyasi dəyişikliklər haqqında danışıb.
- NATO-nun Gürcüstan forumunun yekunlarına əsasən, alyansın genişlənməsi ilə bağlı hansı qənaətlərə gəlmək olar?
- NATO Parlament Assambleyasının mayın sonunda Tiflisdə keçirilmiş iclası, alyansın tarixində ona üzv olmayan ölkə ərazisində keçirdiyi ilk belə toplantı idi. Bu sessiyada Gürcüstanın NATO-ya üzv olmaq cəhdlərinin tam dəstəklənməsi haqqında bəyannamə qəbul olunub, Tiflisin bu yolu, ilk növbədə, üzvlük üzrə fəaliyyət planının (Membership Action Plan - MAP) reallaşdırılması ilə getməli olduğu bildirilib. Bununla yanaşı, bu prosesin final mərhələsinə nə zaman qədəm qoyacağına dair konkret müddət göstərilməyib.
Obrazlı ifadə etsək, Gürcüstana bunu dedilər: NATO üzvləri, prinsipcə, Tiflisin alyansa qoşulmasına razıdır; bu da bloka qoşulmağa hazırlıq üzrə alətlərin göstərildiyi Fəaliyyət Planı.
Gürcüstanla-Ukraynanın NATO-ya qəbulu Alyansın genişləndirilməsi haqqında strateji qərarsız qeyri-mümkündür. Belə bir qərar haqqında isə sənəddə heç nə deyilmir. Halbuki, NATO-nun əvvəlki sənədlərində Gürcüstanın alyansa üzv olmaq cəhdlərinə dəstək ifadə olunub. Təəssüf ki, NATO-nun 2017-ci il mayın 25-26-da keçirilmiş Brüssel sammitində Şimali Atlantika Alyansının gələcək genişlənməsi məsələsinə baxılmadı və bu, təsdiqlənmədi. Bununla yanaşı, Çernoqoriyanın NATO-nun 29-cu üzvü olmasından sonra belə, bu məsələ trans-Atlantik təhlükəsizliyin təmini nöqteyi-nəzərindən bir müddət aktuallıq qazanmayacaq. Qara dəniz hövzəsinin təhlükəsizlyinə dair təşəbbüslər də eyni səviyyədə müzakirə olunub. Halbuki, NATO-nun lider dövlətləri bu məsələni daha əvvəl - Varşava sammitindən qabaq da son dərəcə qızğın müzakirə etmişdi. Bu sammitdə ölkələr NATO-nun gələcək genişlənməsi ilə, Makedoniya, Bosniya və Herseqovina kimi yeni üzvlərin qəbulu ilə bağlı hər hansı qərara gələ bilməyib. Onlar Gürcüstan və Ukrayna ilə əlaqədar da konsensus əldə etməyi bacarmayıb. Halbuki, bu məsələnin gündəliyə salınması cəhdləri var idi. Ümumilikdə, NATO xətti ilə Tiflis və Brüsseldə keçirilmiş iki vacib tədbir müxtəlif şəkildə keçib. Onların yaratdığı təəssürat çox ziddiyyətidir. Bu toplantıların nəticələrinə əsasən, strateji səviyyədə Avro-Atlantik əməkdaşlığın gələcək taleyi kontekstində konkret qənaətə gəlmək mümkün deyil.
- Gürcüstanın hazırkı hakimiyyətinin NATO-ya üzvlüklə bağlı mövqeyi nədən ibarətdir? Saakaşvili hakimiyyətinin mövqeyindən fərqli cəhətlər varmı?
- İndiki hökumətin mövqeyi, prinsipcə, Saakaşvilinin avtoritar rəhbərliyi dövründəki xarici siyasi kursdan elə də fərqlənmir. Söhbət, xüsusilə qərbpərəst oriyentasiyadan, Gürcüstanın NATO və Avropa İttifaqı strukturlarına inteqrasiyasından gedir. Hələ Bidzina İvanişvilinin Baş nazirliyi dövründə ölkənin NATO və Aİ-yə inteqrasiyası kursuna sadiqlik açıq şəkildə bəyan olunub. 2013-cü ilin noyabrında Gürcüstan Aİ-nin assosiativ üzvü statusunu qazanıb və artıq 2017-ci ildə Şengen zonasına vizasız gediş-gəliş hüququ əldə edib.
NATO ilə münasibətlərdə də Gürcüstan Aİ-yə inteqrasiya qədər olmasa da, irəli gedib. Hazırda Gürcüstan ökənin NATO-ya üzvlüyünə dair 2008-ci il yanvarın 5-də keçirilmiş referendum zamanı elan olunduğu kimi, milli konsensus səviyyəsindədir.
Məlum olduğu kimi, həmin referendumda əhalinin 72,5%-i ölkənin alyansa qoşulmasına «hə» demişdi. Bu, Rusiya ilə qarşıdurmanın davam edəcəyinin çox real görünməsi ilə bağlıdır.
- Bəs Gürcüstanla-Ukraynanın NATO-ya üzv olması yolunda əsas problem nədir? Alyansın sabiq Baş katibi Anders foq Rasmussen bildirmişdi ki, Ukrayna NATO-ya qoşulmaq üçün bir sıra meyarlara cavab verməlidir ki, bu da çox vaxt aparacaq. Söhbət hansı meyarlardan gedir?
- Gürcüstanın Avro-Atlantik strukturlara tam inteqrasiyası yolunda bir çox geosiyasi amil var. Eyni zamanda, institusional inkişaf, siyasi kontekstdə də amillər çoxdur. Vacib məqam, Rusiya amili ilə, onun qlobal və regional səviyyəli iddiaları ilə bağlıdır. NATO-da Rusiyanı qıcıqlandırmamağı, Gürcüstanla-Ukraynanın alyansa qəbulunu təxirə salmağı vacib sayan «skeptik ölkələr» var. Digər problem, Gürcüstanın işğal olunmuş Abxaziya və Cənubi Osetiya regionları kontekstində ərazi bütövlüyü və onların Krımın aqibətini yaşama ehtimalıdır. Buraya namizəd ölkələrdən siyasi münaqişələrin, qonşu dövlətlərlə mübahisəli ərazi məsələlərinin həllinə dair qeyri-formal tələbi də əlavə edək.
NATO-ya qoşulmağa mane olan digər amillər, ölkədə sosial-iqtisadi vəziyyətin pisləşməsi, siyasi institutların mükəmməl olmaması və siyasi böhranlardır. Müdafiə sahəsində islahatların lazımi səviyyədə olmaması, sərt siyasi problemlərin həllində qeyri-sabitlik də NATO-ya tam inteqrasiyaya mənfi təsir göstərən amillərdir.
Gürcüstan üçün alyans üzvlüyünə namizəd kimi, əlavə meyarlar da müəyyənləşdirilib. Bu, resurslardan istifadə və ölkənin iqtisadi vəziyyətinin yaxşılaşdırılması, dövlət gəlirlərinin 2-3%-nin müdafiə xərclərinə yönəldilməsi, xüsusi xidmət orqanlarında NATO standartlarına uyğun islahatların aparılması, NATO xətti ilə alınmış məxfi sənədlərin gizli saxlanılması ilə bağlı problemlərin həlli, qanunvericilik bazasının alyansın standartlarına uyğunlaşdırılmasıdır.
- Gürcüstanın NATO-ya qəbul olunacağı təqdirdə, Cənubi Qafqaz regionunda geosiyasi vəziyyət necə dəyişəcək? Bu halda alyans üzvü olan Gürcüstanla KTMT-yə üzv Ermənistan, yaxud İran arasında münasibətlər necə qurulacaq?
- Əgər belə bir gün gələcəksə və gürcü xalqının Avropa təhlükəsizlik sisteminin bir hissəsinə çevrilməklə bağlı çoxdankı arzusu həyata keçəcəksə, təbii ki, Qafqazda qüvvələr balansı dərhal dəyişəcək. Bu zaman region dünyada daha bir qaynar nöqtəyə çevrilə bilər. Məsələ ondadır ki, NATO-nun Rusiya ilə sərhəddə istənilən hərbi infrastruktur yerləşdirməsi Moskva tərəfindən birbaşa hərbi təhlükə kimi qəbul olunur. Rusiyanın 2015-ci ildə qəbul olunmuş yeni hərbi doktrinası şəxsən Prezident Vladimir Putin tərəfindən imzalanıb. Sənədin 12-ci paraqrafında açıq şəkildə deyilir: «Əsas kənar hərbi təhlükələr: Şimali Atlantika Alyansının (NATO) hərbi potensialının artırılması, ona beynəlxalq hüquq normalarının pozulması ilə reallaşdırılan qlobal funksiyaların verilməsi, NATO üzvü olan ölkələrn hərbi infrastrukturunun Rusiya Federasiyasının sərhədlərinə, o cümlədən blokun gələcək genişləndirilməsi yolu ilə yaxınlaşması».
NATO isə öz növbəsində, Rusiyanı İŞİD ilə birlikdə, özünün əsas hərbi düşməni elan edib. Bu, bir neçə gün əvvəl keçirilmiş Brüssel sammitində bir daha təsdiqlənib.
Rusiyanın hərbi müttəfiqləri olan İran və Ermənistan amili isə NATO və KTMT hərbi blokları səviyyəsində geostrateji qarşıdurmada vəziyyəti daha da ağırlaşdıracaq. Bütün bunlar 2014-cü ildə başlanmış və bu gün də davam edən yeni «soyuq müharibə» fonunda baş verir. Qafqazdakı etnosiyasi münaqişələri - Abxaziya, Cənubi Osetiya və Dağlıq Qarabağ - nəzərə alsaq, hadisələrin bu cür inkişafı, ümumilikdə, regionda ahəngi daha da poza bilər. Digər tərəfdən, Qafqazda Türkiyə ilə yanaşı, daha bir NATO ölkəsinin - Gürcüstanın peyda olması bu regionun tamamilə alyansın maraq dairəsinə düşəcəyi anlamına gəlir. Bu, regionda daha ciddi demokratik dəyişikliklərə və siyasi vəziyyətin yaxşılaşmasına yol aça bilər. Hələlik, burada geosiyasi reallıq tam fərqlidir.

Military analyst Vakhtang MAISAYA: "Once Georgia joins NATO the balance of powers at the regional level in the Caucasus will be instantaneously changed"
The admission of Montenegro to NATO and an immediate access of Macedonia inspire the supporters of the Alliance in neighboring Georgia. The poorest country of Europe, Macedonia, can join the ranks of the Euro-Atlantic alliance already in 2018. NATO slowly but surely absorbs all those who wish to acquire the protection and patronage of the most powerful military-political bloc in the modern world. We have interviewed a political and military analyst, former adviser to the president of Georgia on regional security in the Caucasus Vakhtang MAISAYA on the prospect of Georgia’s membership in NATO and the related geopolitical changes in the South Caucasus.
What is your long-term conclusion about the expansion of NATO following the results of the NATO forum in Georgia?
The plenary session of the NATO Parliamentary Assembly held in Tbilisi in late May was the first meeting in the history of the Alliance that took place on the territory of a non-member state. The participants adopted a declaration on the full support of Georgia's desire to become a member of NATO and it was recorded that the country must follow this path by implementing the Membership Action Plan (MAP). At the same time, no specific deadlines, when this process will enter the final stage, were provided.
Figuratively speaking, Georgia was told the following: NATO member countries agree in principle on the accession, here is the Action Plan, which contains the tools for preparing to join the Alliance.
As for the most important strategic issue on the further expansion of the Alliance, without which neither Georgia’s nor Ukraine’s access to NATO is possible, the document fails to specify anything. Although previous NATO documents expressed support for Georgia's desire to become a member of the Alliance. Unfortunately, the Brussels summit of NATO held on May 25-26, 2017, did not confirm and consider the question of further expansion of the Alliance. Nevertheless, even after Montenegro becomes the 29th member-state, this issue will not be relevant for the time being in terms of strengthening the transatlantic security. Similarly, there was a discussion on the perspectives of the initiative on security in the Black Sea basin, which the leaders of NATO countries had discussed very vigorously earlier at the Warsaw summit. At this summit, the parties did not decide on the further expansion of NATO and the adoption of new members similar to Macedonia and Bosnia and Herzegovina. They also could not reach a consensus on Georgia and Ukraine, although there were attempts to include these issues in the agenda. In general, two important NATO events in Tbilisi and Brussels went different and left very contradictory impressions and conclusions in the context of the further fate of strategic Euro-Atlantic cooperation.
What is the position of the current Georgian authorities on joining NATO? Is there any difference from the position of the Saakashvili government?
The position of the current authorities in principle does not differ from the foreign policy of Saakashvili's authoritarian leadership with regard to pro-Western orientation and further integration of Georgia into the structures of NATO and the European Union. Even under the Prime Minister Bidzina Ivanishvili, the government has publicly announced its plans to correct the course of actions to ensure full integration of the country into NATO and the EU. In November 2013, Georgia became an associate member of the EU and in 2017, it was granted a visa-free regime with the EU countries of the Schengen zone. With regard to NATO, Georgia has also advanced, although not as much as integration with the EU. Currently, Georgia enjoys a national consensus expressed during the referendum on Georgia's accession to NATO held on January 5, 2008, where 72.5% of the respondents supported the membership in this organization. This is due to the fact that further confrontation with Russia is a very real circumstance.
What is the main problem on the way of Georgia and Ukraine joining NATO? Former NATO Secretary General Anders Fogh Rasmussen said that for Ukraine to join the Alliance, it would be necessary to fulfill a number of criteria, which would take a lot of time. What are these criteria?
Many geopolitical and institutional factors affect full integration of Georgia in the Euro-Atlantic structures. An important aspect of NATO is associated with the Russian factor, its aspirations at the global and regional level. There are "skeptical countries" in NATO that urge not to tease Russia and postpone the issue of accession of Georgia and Ukraine. Another problem is the territorial integrity of Georgia in the context of the occupied Abkhazia and South Ossetia and the possibility of annexing them similar to the Crimea. There is also an informal requirement for a candidate country to settle political conflicts and any disputed territorial issues with neighboring countries.
Other factors hindering accession to NATO are the deterioration of the socio-economic situation in the country, imperfection of political institutions, and political crises. Insufficient reforms in the defense sphere and instability in solving acute political problems also negatively affect the full integration with NATO.
NATO put forward additional criteria for Georgia as a candidate state. This is the management of resources and improving the economic situation in the country, allocation of 2-3% of the state's revenues for defense, reforming the security services in accordance with NATO standards and solving the problem of securing confidential documents received through NATO, harmonizing the legislative framework with the organization's standards.
How will the geopolitical situation in the region of the South Caucasus change if Georgia joins NATO and how will Georgia's relations develop in the case of joining NATO with CSTO member-states, Armenia and Iran?
If such a day comes and the long-standing dream of the Georgian people to become a part of the European security system comes true, then, naturally, the balance of powers at the regional level in the Caucasus will change instantaneously and the region can become another hot-spot on the planet. After all, any deployment of NATO military infrastructure directly along Russia's borders is perceived by Moscow as a direct military threat and danger. For example, clause 12 of the new military doctrine of the Russian Federation adopted in 2015 and approved by President Vladimir Putin explicitly states: " The main external military risks are the build-up of the power potential of the North Atlantic Treaty Organization (NATO) and vesting NATO with global functions carried out in violation of the rules of international law, bringing the military infrastructure of NATO member countries near the borders of the Russian Federation, including by further expansion of the Alliance". In turn, NATO also recognizes Russia as its military rival along with ISIS, and this was once again confirmed at the recent summit in Brussels. In addition, the factor of Iran and Armenia, which are military allies of Russia, will play an even more depressing role in the geostrategic confrontation at the level of NATO and CSTO military blocs. All these events are taking place amidst the new "cold war" that began in 2014 and continues to this day. Given the ethnopolitical conflicts in the Caucasus, in Abkhazia, South Ossetia and Nagorno-Karabakh, this turn of events can further detonate the situation in the region as a whole. On the other hand, recognition of Georgia as a new member-state in the Caucasus along with Turkey, will essentially mean that this region will be recognized as a zone of special interests of the Alliance. This can help improve the political situation in line with even greater democratic transformations in the region. But so far, the geopolitical reality remains completely different.