Neft gəlirlərinin azalması fonunda Azərbaycanın qeyri-neft sektoruna xarici sərmayələr artır
Skeptiklərin gözləntilərinin əksinə olaraq, Azərbaycan iqtisadiyyatının altıaylıq inkişaf göstəricilərini qaneedici saymaq olar. Maliyyə-bank sahəsində yetərincə mürəkkəb duruma baxmayaraq, iqtisadiyyatın real sektoru, daha doğrusu, qeyri-neft iqtisadiyyatı inamlı 1,7 faiz artım göstərib. Nazirlər Kabinetinin 2017-ci ilin birinci yarısının sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına həsr olunan iclasında Prezident İlham Əliyevin dediyi kimi, ən böyük artım qeyri-neft sənayesində baş verib - 4,4 faiz - «bu, mümkün olan ən gözəl göstəricidir».
Energetika amilidən asılılıq və neft gəlirlərinin azalması, əlbəttə, iqtisadi göstəricilərin sabit səviyyədə saxlanması məsələsini çətinləşdirib. Bank sahəsində xarici borclanmalar limitini 500 mln. manatdan 4,5 mlrd. manata qədər qaldırmağa səbəb olan böhran real sektoru da silkələyə bilərdi. Amma bütün istiqamətlərdə islahatların sürətlənməsi balansı qorumağa və iqtisadiyyatın digər vacib sahələrində göstəricilərin yaxşılaşmasına imkan yaratdı.
Qeyd edək ki, hökumət limitin qaldırılmasına Azərbaycan Beynəlxalq Bankının (ABB) sağlamlaşdırılması çərçivəsində gedib. Çünki dövlət öz üzərinə $2,4 mlrd.-lıq öhdəlik götürməli olacaq ki, bununla bağlı avrobondların emissiyası planlaşdırılır.
Bununla yanaşı, valyuta ehtiyatları $3 mlrd. artıbvə bugünə 40,6 milyarddollartəşkiledir. Bu, bir daha manatın devalvasiyası barədə qərarın doğru olduğunu göstərir, çünki dövlətin valyuta ehtiyatlarını məhz milli valyutanın məzənnəsinin dəstəklənməsi əridib. Mərkəzi Bank bu istiqamətdə önəmli məbləğlər yönəltməyi dayandıran kimi, vəziyyət düzəlməyə başladı. Bununla yanaşı, manat son günlər, xüsusilə də "üzən məzənnə" rejiminə keçəndən sonra nisbətən sabit qalıb.
Bundan başqa, İlham Əliyevin dediyi kimi, Neft Fondundan büdcəyə transfertlər azalıb ki, bu da orada yığılmış valyutanı qorumağa imkan yaratdı.
Yeri gəlmişkən, bu yaxınlarda parlament tərəfindən qəbul edilmiş düzəlişlərdən görünür ki, ilin ikinci yarısına dövlət büdcəsinin parametrləri bir qədər genişlənib. Belə ki, gəlirlər üzrə proqnozun 3,1%, xərclər üzrə proqnozun isə 6,2% artırılması qərara alınıb. Yəni düzəlişlərdən sonra gəlirlər üzrə proqnoz 16,8 mlrd. manat olacaq və ümumi daxili məhsulun (ÜDM) 25,2%-ni təşkil edəcək. Xərclər üzrə proqnoz isə 17,9 mlrd. manat (ÜDM-in 26,9%-i qədər) olacaq, büdcə kəsri 1,2 mlrd. manata (1,8%) bərabər olacaq.
Maraqlıdır ki, əlavə gəlirlərin strukturunda liderlik Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) gəlirlərinə (250 mln. manat) məxsusdur. Əlavə xərclər isə Azərbaycan Əmanətlərin Sığortası Fondunun nizamnamə kapitalının (546 mln.) ödənilməsinə, SOCAR-ın əhaliyə təbii qazın güzəştli qiymətlərlə satışından yaranmış itkilərin örtülməsinə, dövlət kapital yatırımlarının artırılmasına (191 mln.) və s. yönəldiləcək.
Sonuncu bəndlə bağlı qeyd edək ki, 6 ay ərzində ölkə iqtisadiyyatına $5 mlrd. sərmayə yatırılıb ki, bunların böyük hissəsi xaricidir. «Dövlət İnvestisiya Proqramı uğurla icra olunur və tam icra edilməlidir. Buraya məktəb, xəstəxana, Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanının tikintisi, infrastruktur layihələri, yol salınması və sair daxildir», - deyə Prezident İ.Əliyev bildirib.
Ancaq o əlavə edib ki, yerli özəl sərmayələrin artımı üçün böyük səylər göstərmək vacibdir, ən azından, elementar qaydada bu prosesə mane olmamaq lazımdır. Belə ki, dövlət başçısı qeyd edib ki, regionlarda bəzi hallarda sərmayəçiyə yardım etmək əvəzinə, problemlər yaradırlar.
«Bəzi yerlərdə bu fəallıq, nəticələr var, amma bəzi yerlərdə bu fəallıq yoxdur, biganəlik var. Bəzi hallarda investorlara kömək etmək əvəzinə problemlər yaradılır. Bunlara son qoyulmalıdır. İlin sonunda - dekabr ayında Prezident Administrasiyası və İqtisadiyyat Nazirliyi mənə məlumat, siyahı verməlidir ki, hansı rayonda nə qədər özəl sərmayə cəlb olunub. Hər bir icra başçısının işinə, o cümlədən bu göstəriciyə görə qiymət veriləcək», - deyə Azərbaycan Prezidenti bildirib.
Ümumiyyətlə, dövlət başçısının narahatlığı anlaşılandır, xarici sərmayəçilər, İlham Əliyev demişkən, Azərbaycanı «sabitlik məkanı» sayaraq, həvəslə ölkə iqtisadiyyatına sərmayə yatırdığı halda, yerli sahibkarlar passivlik göstərirlər. Halbuki, dövlət tərəfindən çox sayda dəstək alətləri mövcuddur. Aydındır ki, hələ də məmur maneçilikləri var və onların üzərində inzibati nəzarət yerli sərmayələrin statistikasını yaxşılaşdırmağın yeganə yoludur.
Yeri gəlmişkən, xarici biznesin marağının artımına sübut kimi, yalnız bir neçə rəqəmi misal çəkək: Azərbaycanın neftdənkənar sektoruna xarici sərmayələr 2016-cı ildə 98,3% artaraq $1,7 mlrd. təşkil edir, bu zaman əsas sərmayəçilər beşliyinə İsveçrə, Rusiya, Türkiyə, Böyük Britaniya və Niderland daxil olub.
Prezident niyə regionları göstərdi? Çünki məhz son illərdə oralarda fəal şəkildə müxtəlif sənaye zonalarının və klasterlərin yaradılması gerçəkləşdirilir. Bundan başqa, İqtisadiyyat Nazirliyi və başqa qurumlar bazarın öyrənilməsi ilə məşğul olur və istehsalatın perspektivli istiqamətlərini müəyyən edirlər. Belə ki, Mingəçevir Sənaye Parkında 9 zavod tikiləcək, Neftçala Sənaye Parkında isə artıq iki müəssisə fəaliyyətə başlayır, Masallı Sənaye Zonasında isə tikinti prosesinə başlanılıb.
Yəni çox vaxt yerli sahibkarların yalnız hazır layihələrə vəsait yatırması lazım gəlir. Bu proses isə bürokratiya və məmur özbaşınalığı üzündən əngəllənir. Azərbaycanın qeyri-neft sənayesi və kənd təsərrüfatının inkişaf etdirilməsinin vacib olduğu bir zamanda bu, sadəcə, cinayətdir.
Bununla belə, Azərbaycan məhsullarına maraq ildən-ilə artır. Xarici ticarət dövriyyəsi statistikasına görə, ilin 6 ayı ərzində ixrac 36% artıb, qeyri-neft ixracı isə 27% artıb. Bununla yanaşı, idxal 15% azalıb, müsbət saldo $1,9 mlrd. olub. «Düşünürəm ki, bu, istənilən ölkə üçün ən arzuolunan nəticədir», - deyə Prezident İ.Əliyev bildirib.
Burası çox vacibdir ki, Azərbaycan məhsullarının ixracının coğrafiyası genişlənib, Azərbaycan İran körfəzinin bir sıra ölkələrinə kənd təsərrüfatı və emal məhsulları göndərməyə başlayıb. «Mənim, demək olar ki, bütün xarici səfərlərim çərçivəsində və xarici həmkarlarım Bakıda olanda bu məsələni qaldırıram, siyahını onların qarşısına qoyub deyirəm ki, biz bu məhsulları ixrac edə bilərik, siz də bunları alırsınız, gəlin bizdən alın. Biz də sizin ixrac etdiyiniz məhsulları alaq. Ona görə, indi biz bütün görüşlərə bu siyahı ilə gedirik və bunun gözəl nəticələri var. Avropa ölkələrində, Körfəz ölkələrində, Asiya ölkələrində bizim məhsullara maraq var, sadəcə olaraq, bu günə qədər onlarda məlumat yox idi», - deyə İlham Əliyev bildirib və əlavə edib ki, «Azexport» portalının yaradılması bu istiqamətdə ciddi addımdır.
Bir sıra məhsul qrupları üzrə rəqəmlər daha çox artıb: qızıl 64%, elektrik enerjisi 3 dəfə, toxuculuq məhsulları 73%, daş, gips, sement 30 dəfə artıq ixrac edilib! Azərbaycan üçün ənənəvi olan kənd təsərrüfatı məhsulları da yetərincə uğurlu olub: bu il pomidor ixracı 55%, kartof ixracı 63%, soğan ixracı 11 dəfə, süd məhsullarının ixracı, təxminən, 4 dəfə, emal edilmiş meyvə və tərəvəz ixracı 54%, xam dəri ixracı 38%, spirtli və alkoqolsuz içkilər ixracı 16% artıb.
Ancaq mənfi azalma meyilləri də var, ən ağrılısı, xaricə fındıq satışlarının 9% azalmasıdır. Amma bu, ən gəlirli məhsuldur və ildə $100 mln. gəlir gətirir və onun iki dəfə artması üçün potensial var. «Qarşıya vəzifə qoyulub ki, əlavə 40 min hektarda fındıq bağları salınsın. Bu proses gedir və bu 40 minin 18 mini artıq əkilib», - deyə Prezident bildirib.
Onun sözlərinə görə, gələcəkdə Azərbaycan zeytun ixracından ildə 50 milyon dollar əldə edə bilər. Ötən il respublika 300 ton bu məhsuldan ixrac edib. Azərbaycan kənd təsərrüfatının ən perspektivli bəndlərindən biri pambığa gəldikdə isə 2016-cı ildə 51 min hektarda pambıq əkilmişdi, bu il isə əkin sahələri, demək olar ki, üç dəfə artaraq 136 min hektara çatıb. Uyğun olaraq məhsul yığımı 260-270 min ton səviyyəsində proqnozlaşdırılır. Qeyd edək ki, ilin birinci yarısında pambıq ixracı 154%, pambıq lifi ixracı isə 6,5 dəfə artıb. Rəqəmlər yetərincə ümidvericidir. «Bunu o ölkə əldə edib ki, onun gəlirləri son iki il ərzində üç-dörd dəfə azalıb», - Prezident İ.Əliyev bildirib. Ümumiyyətlə, psixoloqlar məsləhət verirlər ki, uğur və inkişaf qazanmaq üçün zaman-zaman «komfort zonası"ndan çıxmaq və çətinliklərlə mübarizə aparmaq lazımdır. Azərbaycan iqtisadiyyatındakı vəziyyətlə bağlı onu da demək olar ki, bu fikir özünü doğruldur.

Despite decline in oil revenues, foreign investments and non-oil sector of Azerbaijan continue growing
Despite rather pessimistic expectations, the semi-annual statistics of Azerbaijan's economic development can be considered satisfactory. The complicated situation in the financial and banking sector did not have a significant impact on the real sector of the economy. For example, the non-oil sector has demonstrated a steady growth of 1.7%. At the same time, President Ilham Aliyev noted in his speech at the meeting of the Cabinet of Ministers devoted to the results of socio-economic development in the first half of 2017, the greatest growth was achieved in the non-oil industry (4.4%) "and this is the best possible indicator".
Of course, dependence on the energy factor and the reduction of oil revenues have significantly complicated the task of maintaining economic indicators at stable level. The same crisis in the banking sector, which eventually led to a forced increase in the limit of foreign borrowings from 500 million to 4.5 billion manats, could eventually shake the real sector. However, the acceleration of reforms in all areas allowed to maintain a balance and to achieve improvement in other important sectors of the national economy.
The government was forced to increase the limits within the framework of the International Bank of Azerbaijan (IBA) recovery program, as the state will have to assume its obligations for $2.4 billion, and therefore it is planned to issue Eurobonds.
At the same time, foreign reserves have grown by $3 billion, and today they make up $40.6 billion, which once again proves the relevance of the decision on the devaluation of manat, as the support of the national currency rate would "eaten up" the currency reserves of the state. As soon as the Central Bank ceased to send impressive amounts for these purposes, the situation began to improve, and at the same time, manat has been relatively stable in recent months, especially after switching to a floating exchange rate regime.
Moreover, as noted by President Aliyev, the transfers to the budget from the State Oil Fund decreased, which allowed saving the accumulated currency reserve. Incidentally, the parameters of the state budget for the second half of the year have somewhat widened, judging by recent amendments to the parliament. Thus, the parliament approved the growth of the income and expenditure forecast by 3.1% and 6.2%, respectfully. So, after the adjustment, the forecast for incomes will amount to ₼16.8 bn, or 25.2% of GDP, expenditures – ₼17.9 bn (26.9%), deficit – ₼1.2 bn (1.8% ).
Interestingly, revenues from the profit of the Central Bank of Azerbaijan (₼250 million) are leading in the structure of additional revenues, while additional expenses will be directed to payment of the authorized capital of the Azerbaijan Deposit Insurance Fund (₼546 million), coverage of SOCAR's loss from preferential sale of natural gas to population (₼250 million), increase in public investment (₼191 million), etc.
Concerning the last point, the country's economy received $5 billion in investments, and most of them foreign investments, in the last six months. "The state investment program is being successfully implemented and should be fully implemented. This includes the construction of schools, hospitals, the Baku International Sea Trade Port, infrastructure projects, construction of roads, etc. However, it is necessary to exert more efforts for the growth of domestic private investments or at least not to interfere with this process,” said President Aliyev. He noted that local authorities in regions create problems for investors instead of rendering assistance to them. "In some places we can the activities ongoing, but in some places there is no activity, there is indifference. In some cases, instead of helping investors, they are creating problems. This must be stopped. By the end of this year, in December, the presidential administration and the Ministry of Economy should provide me with a list, information on the area in which the number of private investments is attracted. The work of each of the heads of executive power will be assessed against this list, including this indicator," said Aliyev.
The indignation of the president is quite understandable - while foreign investors willingly invest in the economy of Azerbaijan, and in the non-oil sector, considering the country, as I. Aliyev noted, "the stability zone", local entrepreneurs are passive despite a large number of instruments of support from the state. Accordingly, bureaucratic obstacles still exist, and administrative control over their elimination is the only way to improve the statistics of domestic investment.
By the way, as a proof of the growing interest of foreign business in Azerbaijan, let us cite just a couple of indicators: foreign investments in Azerbaijan's non-oil sector increased by 98.3% to $1.7 billion in 2016 thanks to Switzerland, Russia, Turkey, Great Britain and the Netherlands.
Why did the president point out the regions? Because the government has accelerated the establishment of various industrial zones and clusters in them in recent years. Moreover, the Ministry of Economy and other structures are studying the market trying to identify promising areas of production. Thus, nine plants will be built in the Mingachevir Industrial Park, two enterprises will start operations in Neftchala, and the construction works in the Masalli Industrial Zone will begin soon. The local entrepreneurs sometimes only have to invest in ready projects. The fact that this process is hampered by bureaucracy and bureaucratic self-will is simply criminal in the period when Azerbaijan needs to accelerate the development of non-oil industry and agriculture.
Moreover, there is interest in Azerbaijani products, and it grows every year. Judging by the statistics of foreign trade turnover, for six months of this year, exports increased by 36%, and the growth of non-oil exports was 27%. Moreover, imports decreased by 15%, and the surplus amounted to $1.9 billion. "I think this is the most desirable result for any country," said President Aliyev.
What is also very important, the geography of export of Azerbaijani products expanded. Currently Azerbaijan exports agricultural products and processed goods to several countries of the Persian Gulf. "I raise this issue during all foreign visits and meetings in Baku with foreign colleagues, I put a list before them and tell them that we can export these goods, you already buy these goods, you can buy them from us, and we can purchase the goods exported by you. The countries of Europe, the Persian Gulf, Asia are interested in our goods. They have not been informed until today," said Aliyev, adding that the establishment of Azexport portal is a very serious step in this direction.
The figures for a number of commodity groups look more than impressive: gold exports grew by 64%, power supply by 3 times, textiles by 73%, and stones, gypsum, cement by 30 times! Traditional agricultural products for Azerbaijan were also sold quite successfully: this year the export of tomatoes grew by 55%, potatoes by 63%, onions by 11 times, dairy products by approximately 4 times, processed fruits and vegetables by 54%, untreated skin - by 38%, alcoholic and nonalcoholic beverages - by 16%.
However, there are negative trends in the recession, the most insulting of which is a reduction in the sale of hazelnut by 9%. But this is the most profitable commodity, which already brings revenue of $100 million per year, and there is a potential for its double growth. Currently, the hazelnuts gardens cover an area of ​​more than 30 thousand hectares. "We are challenged to increase the area of ​​hazelnut gardens by an additional 40 thousand hectares. This process is under way, and 18,000 out of 40,000 hectares have already been sown," said the president. According to him, in the future Azerbaijan can also receive an annual revenue of $50 million from the export of olives. Last year Azerbaijan exported 300 tons of this product.
As for one of the most promising items of the agricultural export of Azerbaijan, in 2016 the farmers sowed an area of ​​51 thousand hectares with cotton. This year the coverage increased almost three-fold reaching 136 thousand hectares, which translates to 260-270 thousand tons of cotton. During the first half of the year, the cotton exports and cotton fiber production grew by 154% and 6.5 times, respectively.
The figures are quite optimistic. "This was achieved in the country whose incomes decreased by three to four times in the past two years," said President Aliyev. However, as psychologists advise, in order to achieve success and development, it is necessary to leave the "comfort zone" and struggle with difficulties occasionally. This statement is also true as far as the situation in the Azerbaijani economy is concerned.