Neft gəlirlərinin azalması fonunda Azərbaycanın qeyri-neft sektoruna xarici sərmayələr artır
Skeptiklərin gözləntilərinin əksinə olaraq, Azərbaycan iqtisadiyyatının altıaylıq inkişaf göstəricilərini qaneedici saymaq olar. Maliyyə-bank sahəsində yetərincə mürəkkəb duruma baxmayaraq, iqtisadiyyatın real sektoru, daha doğrusu, qeyri-neft iqtisadiyyatı inamlı 1,7 faiz artım göstərib. Nazirlər Kabinetinin 2017-ci ilin birinci yarısının sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına həsr olunan iclasında Prezident İlham Əliyevin dediyi kimi, ən böyük artım qeyri-neft sənayesində baş verib - 4,4 faiz - «bu, mümkün olan ən gözəl göstəricidir».
Energetika amilidən asılılıq və neft gəlirlərinin azalması, əlbəttə, iqtisadi göstəricilərin sabit səviyyədə saxlanması məsələsini çətinləşdirib. Bank sahəsində xarici borclanmalar limitini 500 mln. manatdan 4,5 mlrd. manata qədər qaldırmağa səbəb olan böhran real sektoru da silkələyə bilərdi. Amma bütün istiqamətlərdə islahatların sürətlənməsi balansı qorumağa və iqtisadiyyatın digər vacib sahələrində göstəricilərin yaxşılaşmasına imkan yaratdı.
Qeyd edək ki, hökumət limitin qaldırılmasına Azərbaycan Beynəlxalq Bankının (ABB) sağlamlaşdırılması çərçivəsində gedib. Çünki dövlət öz üzərinə $2,4 mlrd.-lıq öhdəlik götürməli olacaq ki, bununla bağlı avrobondların emissiyası planlaşdırılır.
Bununla yanaşı, valyuta ehtiyatları $3 mlrd. artıbvə bugünə 40,6 milyarddollartəşkiledir. Bu, bir daha manatın devalvasiyası barədə qərarın doğru olduğunu göstərir, çünki dövlətin valyuta ehtiyatlarını məhz milli valyutanın məzənnəsinin dəstəklənməsi əridib. Mərkəzi Bank bu istiqamətdə önəmli məbləğlər yönəltməyi dayandıran kimi, vəziyyət düzəlməyə başladı. Bununla yanaşı, manat son günlər, xüsusilə də "üzən məzənnə" rejiminə keçəndən sonra nisbətən sabit qalıb.
Bundan başqa, İlham Əliyevin dediyi kimi, Neft Fondundan büdcəyə transfertlər azalıb ki, bu da orada yığılmış valyutanı qorumağa imkan yaratdı.
Yeri gəlmişkən, bu yaxınlarda parlament tərəfindən qəbul edilmiş düzəlişlərdən görünür ki, ilin ikinci yarısına dövlət büdcəsinin parametrləri bir qədər genişlənib. Belə ki, gəlirlər üzrə proqnozun 3,1%, xərclər üzrə proqnozun isə 6,2% artırılması qərara alınıb. Yəni düzəlişlərdən sonra gəlirlər üzrə proqnoz 16,8 mlrd. manat olacaq və ümumi daxili məhsulun (ÜDM) 25,2%-ni təşkil edəcək. Xərclər üzrə proqnoz isə 17,9 mlrd. manat (ÜDM-in 26,9%-i qədər) olacaq, büdcə kəsri 1,2 mlrd. manata (1,8%) bərabər olacaq.
Maraqlıdır ki, əlavə gəlirlərin strukturunda liderlik Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) gəlirlərinə (250 mln. manat) məxsusdur. Əlavə xərclər isə Azərbaycan Əmanətlərin Sığortası Fondunun nizamnamə kapitalının (546 mln.) ödənilməsinə, SOCAR-ın əhaliyə təbii qazın güzəştli qiymətlərlə satışından yaranmış itkilərin örtülməsinə, dövlət kapital yatırımlarının artırılmasına (191 mln.) və s. yönəldiləcək.
Sonuncu bəndlə bağlı qeyd edək ki, 6 ay ərzində ölkə iqtisadiyyatına $5 mlrd. sərmayə yatırılıb ki, bunların böyük hissəsi xaricidir. «Dövlət İnvestisiya Proqramı uğurla icra olunur və tam icra edilməlidir. Buraya məktəb, xəstəxana, Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanının tikintisi, infrastruktur layihələri, yol salınması və sair daxildir», - deyə Prezident İ.Əliyev bildirib.
Ancaq o əlavə edib ki, yerli özəl sərmayələrin artımı üçün böyük səylər göstərmək vacibdir, ən azından, elementar qaydada bu prosesə mane olmamaq lazımdır. Belə ki, dövlət başçısı qeyd edib ki, regionlarda bəzi hallarda sərmayəçiyə yardım etmək əvəzinə, problemlər yaradırlar.
«Bəzi yerlərdə bu fəallıq, nəticələr var, amma bəzi yerlərdə bu fəallıq yoxdur, biganəlik var. Bəzi hallarda investorlara kömək etmək əvəzinə problemlər yaradılır. Bunlara son qoyulmalıdır. İlin sonunda - dekabr ayında Prezident Administrasiyası və İqtisadiyyat Nazirliyi mənə məlumat, siyahı verməlidir ki, hansı rayonda nə qədər özəl sərmayə cəlb olunub. Hər bir icra başçısının işinə, o cümlədən bu göstəriciyə görə qiymət veriləcək», - deyə Azərbaycan Prezidenti bildirib.
Ümumiyyətlə, dövlət başçısının narahatlığı anlaşılandır, xarici sərmayəçilər, İlham Əliyev demişkən, Azərbaycanı «sabitlik məkanı» sayaraq, həvəslə ölkə iqtisadiyyatına sərmayə yatırdığı halda, yerli sahibkarlar passivlik göstərirlər. Halbuki, dövlət tərəfindən çox sayda dəstək alətləri mövcuddur. Aydındır ki, hələ də məmur maneçilikləri var və onların üzərində inzibati nəzarət yerli sərmayələrin statistikasını yaxşılaşdırmağın yeganə yoludur.
Yeri gəlmişkən, xarici biznesin marağının artımına sübut kimi, yalnız bir neçə rəqəmi misal çəkək: Azərbaycanın neftdənkənar sektoruna xarici sərmayələr 2016-cı ildə 98,3% artaraq $1,7 mlrd. təşkil edir, bu zaman əsas sərmayəçilər beşliyinə İsveçrə, Rusiya, Türkiyə, Böyük Britaniya və Niderland daxil olub.
Prezident niyə regionları göstərdi? Çünki məhz son illərdə oralarda fəal şəkildə müxtəlif sənaye zonalarının və klasterlərin yaradılması gerçəkləşdirilir. Bundan başqa, İqtisadiyyat Nazirliyi və başqa qurumlar bazarın öyrənilməsi ilə məşğul olur və istehsalatın perspektivli istiqamətlərini müəyyən edirlər. Belə ki, Mingəçevir Sənaye Parkında 9 zavod tikiləcək, Neftçala Sənaye Parkında isə artıq iki müəssisə fəaliyyətə başlayır, Masallı Sənaye Zonasında isə tikinti prosesinə başlanılıb.
Yəni çox vaxt yerli sahibkarların yalnız hazır layihələrə vəsait yatırması lazım gəlir. Bu proses isə bürokratiya və məmur özbaşınalığı üzündən əngəllənir. Azərbaycanın qeyri-neft sənayesi və kənd təsərrüfatının inkişaf etdirilməsinin vacib olduğu bir zamanda bu, sadəcə, cinayətdir.
Bununla belə, Azərbaycan məhsullarına maraq ildən-ilə artır. Xarici ticarət dövriyyəsi statistikasına görə, ilin 6 ayı ərzində ixrac 36% artıb, qeyri-neft ixracı isə 27% artıb. Bununla yanaşı, idxal 15% azalıb, müsbət saldo $1,9 mlrd. olub. «Düşünürəm ki, bu, istənilən ölkə üçün ən arzuolunan nəticədir», - deyə Prezident İ.Əliyev bildirib.
Burası çox vacibdir ki, Azərbaycan məhsullarının ixracının coğrafiyası genişlənib, Azərbaycan İran körfəzinin bir sıra ölkələrinə kənd təsərrüfatı və emal məhsulları göndərməyə başlayıb. «Mənim, demək olar ki, bütün xarici səfərlərim çərçivəsində və xarici həmkarlarım Bakıda olanda bu məsələni qaldırıram, siyahını onların qarşısına qoyub deyirəm ki, biz bu məhsulları ixrac edə bilərik, siz də bunları alırsınız, gəlin bizdən alın. Biz də sizin ixrac etdiyiniz məhsulları alaq. Ona görə, indi biz bütün görüşlərə bu siyahı ilə gedirik və bunun gözəl nəticələri var. Avropa ölkələrində, Körfəz ölkələrində, Asiya ölkələrində bizim məhsullara maraq var, sadəcə olaraq, bu günə qədər onlarda məlumat yox idi», - deyə İlham Əliyev bildirib və əlavə edib ki, «Azexport» portalının yaradılması bu istiqamətdə ciddi addımdır.
Bir sıra məhsul qrupları üzrə rəqəmlər daha çox artıb: qızıl 64%, elektrik enerjisi 3 dəfə, toxuculuq məhsulları 73%, daş, gips, sement 30 dəfə artıq ixrac edilib! Azərbaycan üçün ənənəvi olan kənd təsərrüfatı məhsulları da yetərincə uğurlu olub: bu il pomidor ixracı 55%, kartof ixracı 63%, soğan ixracı 11 dəfə, süd məhsullarının ixracı, təxminən, 4 dəfə, emal edilmiş meyvə və tərəvəz ixracı 54%, xam dəri ixracı 38%, spirtli və alkoqolsuz içkilər ixracı 16% artıb.
Ancaq mənfi azalma meyilləri də var, ən ağrılısı, xaricə fındıq satışlarının 9% azalmasıdır. Amma bu, ən gəlirli məhsuldur və ildə $100 mln. gəlir gətirir və onun iki dəfə artması üçün potensial var. «Qarşıya vəzifə qoyulub ki, əlavə 40 min hektarda fındıq bağları salınsın. Bu proses gedir və bu 40 minin 18 mini artıq əkilib», - deyə Prezident bildirib.
Onun sözlərinə görə, gələcəkdə Azərbaycan zeytun ixracından ildə 50 milyon dollar əldə edə bilər. Ötən il respublika 300 ton bu məhsuldan ixrac edib. Azərbaycan kənd təsərrüfatının ən perspektivli bəndlərindən biri pambığa gəldikdə isə 2016-cı ildə 51 min hektarda pambıq əkilmişdi, bu il isə əkin sahələri, demək olar ki, üç dəfə artaraq 136 min hektara çatıb. Uyğun olaraq məhsul yığımı 260-270 min ton səviyyəsində proqnozlaşdırılır. Qeyd edək ki, ilin birinci yarısında pambıq ixracı 154%, pambıq lifi ixracı isə 6,5 dəfə artıb. Rəqəmlər yetərincə ümidvericidir. «Bunu o ölkə əldə edib ki, onun gəlirləri son iki il ərzində üç-dörd dəfə azalıb», - Prezident İ.Əliyev bildirib. Ümumiyyətlə, psixoloqlar məsləhət verirlər ki, uğur və inkişaf qazanmaq üçün zaman-zaman «komfort zonası"ndan çıxmaq və çətinliklərlə mübarizə aparmaq lazımdır. Azərbaycan iqtisadiyyatındakı vəziyyətlə bağlı onu da demək olar ki, bu fikir özünü doğruldur.

ПРОСТРАНСТВО СТАБИЛЬНОСТИ
Полугодовую статистику экономического развития Азербайджана вопреки ожиданиям скептиков во многом можно считать удовлетворительной. Несмотря на достаточно сложную ситуацию в финансово-банковской сфере, реальный сектор экономики, точнее его ненефтяное ответвление, показал уверенный рост на 1,7%. При этом, как отметил в своем выступлении на заседании Кабинета министров, посвященном итогам социально-экономического развития в первой половине 2017 года, президент Ильхам Алиев, наибольший рост достигнут в ненефтяной промышленности - 4,4%, "и это лучший возможный показатель".
Зависимость от энергетического фактора и сокращение нефтяных доходов, конечно, намного усложнили задачу сохранения экономических показателей на стабильном уровне. Тот же самый кризис в банковской сфере, приведший в итоге к вынужденному повышению лимита внешних заимствований с 500 млн. до 4,5 млрд. манатов, мог бы в итоге пошатнуть и реальный сектор. Однако ускорение реформ по всем направлениям позволило удержать баланс и добиться улучшения показателей по другим важным сферам экономики.
Отметим, что правительство было вынуждено пойти на повышение лимита в рамках программы оздоровления Международного банка Азербайджана (МБА), поскольку государству придется взять на себя его обязательства на $2,4 млрд., в связи с чем планируется эмиссия евробондов.
Вместе с тем на $3 млрд. выросли и валютные резервы, и на сегодня они составляют $40,6 млрд., что еще раз доказывает правильность решения о девальвации маната, ведь именно поддержка курса нацвалюты и "съедала" валютные запасы государства. Как только Центробанк перестал направлять на эти цели внушительные суммы, ситуация стала выправляться, и при этом манат в последние месяцы держится относительно стабильно, особенно после перехода на плавающий курсовой режим.
Кроме того, как указал президент И.Алиев, уменьшились трансферты в бюджет из Нефтяного фонда, что позволило сохранить накопленную тут валюту.
К слову, параметры госбюджета на второе полугодие несколько расширились, судя по принятым недавно парламентом поправкам. Так, утвержден рост прогноза по доходам на 3,1%, по расходам - на 6,2%. То есть после корректировки прогноз по доходам составит 16,8 млрд. манатов, или 25,2% ВВП, расходам - 17,9 млрд. манатов (26,9%), дефицит - 1,2 млрд. манатов (1,8%).
Что интересно, в структуре дополнительных доходов лидируют поступления из прибыли Центрального банка Азербайджана (250 млн. манатов), а дополнительные расходы при этом будут направлены на оплату уставного капитала Азербайджанского фонда страхования вкладов (546 млн.), покрытие убытка SOCAR от льготной продажи природного газа населению (250 млн.), увеличение государственных капиталовложений (191 млн.) и т.д.
Касаясь последнего пункта, отметим, что за 6 месяцев в экономику страны вложено инвестиций на $5 млрд., и большая их часть - иностранные. "Государственная инвестиционная программа успешно реализуется и должна быть выполнена полностью. Сюда входят строительство школ, больниц, Бакинского международного морского торгового порта, инфраструктурные проекты, прокладка дорог и т.д.", - отметил президент И.Алиев. Однако, добавил он, необходимо прикладывать больше усилий для роста внутренних частных инвестиций или хотя бы элементарно не мешать этому процессу. Так, глава государства заметил, что в регионах в некоторых случаях вместо оказания помощи инвесторам создают им проблемы. "В некоторых местах проявляется активность, есть результаты, но в некоторых местах активности нет, существует безразличие. В некоторых случаях вместо оказания помощи инвесторам им создаются проблемы. Этому должен быть положен конец. В конце года - в декабре администрация президента и Министерство экономики должны предоставить мне список, информацию о том, в какой район сколько частных инвестиций привлечено. Работа каждого из глав исполнительной власти будет оценена, в том числе и по этому показателю", - сказал президент Азербайджана.
Впрочем, возмущение главы государства вполне понятно - в то время как иностранные инвесторы охотно вкладывают капитал в экономику Азербайджана, причем в ее ненефтяной сектор, считая страну, как выразился И.Алиев, "пространством стабильности", местные предприниматели проявляют пассивность. И это при наличии большого количества инструментов поддержки со стороны государства. Соответственно все еще имеют место быть чиновничьи препоны, и административный контроль над их устранением - единственный путь улучшить статистику внутренних инвестиций.
Кстати, в качестве доказательства роста интереса иностранного бизнеса приведем всего лишь пару цифр: иностранные инвестиции только в ненефтяной сектор Азербайджана за 2016 год увеличились на 98,3% - до $1,7 млрд., при этом в пятерку основных инвесторов вошли Швейцария, Россия, Турция, Великобритания и Нидерланды.
Почему президент указал на регионы? Потому что именно в них в последние годы ускоренно ведется создание различных промышленных зон и кластеров. Кроме того, Минэкономики и другие структуры занимаются изучением рынка и выявлением перспективных направлений производства. Так, в Мингячевирском промышленном парке будут построены 9 заводов, в Нефтчалинском уже стартует деятельность двух предприятий, начинается процесс строительства в Масаллинской промзоне. То есть местным предпринимателям порой остается только вложить средства в готовые проекты. То, что этот процесс тормозится из-за бюрократии и чиновничьего своеволия, просто преступно в период, когда Азербайджану необходимо ускоренно развивать ненефтяную промышленность и сельское хозяйство.
Тем более что интерес к азербайджанской продукции есть, и он растет с каждым годом. Судя по статистике внешнеторгового оборота, за 6 месяцев этого года экспорт вырос на 36%, а рост ненефтяного экспорта составил 27%. Наряду с этим импорт снизился на 15%, и положительное сальдо составило $1,9 млрд. "Считаю, что это - самый желаемый результат для любой страны", - отметил президент И.Алиев.
Что также очень важно, расширилась и география экспорта азербайджанской продукции - Азербайджан начал поставлять сельхозпродукцию и товары переработки в несколько стран Персидского залива. "Я поднимаю этот вопрос во время всех зарубежных визитов и встреч в Баку с зарубежными коллегами, я кладу перед ними список и говорю им, что мы можем экспортировать эти товары, вы и так покупаете эти товары, можете приобретать их у нас, а мы можем приобретать экспортируемые вами товары. В странах Европы, Персидского залива, Азии есть интерес к нашим товарам, просто до сегодняшнего дня они не были проинформированы", - отметил И.Алиев, добавив, что создание портала Azexport является очень серьезным шагом в этом направлении.
Цифры по ряду товарных групп более чем выразительны: экспорт золота вырос на 64%, электроэнергии - в 3 раза, текстильных изделий - на 73%, а камня, гипса, цемента - в 30 раз! Традиционные для Азербайджана сельхозпродукты также продавались достаточно успешно: экспорт помидоров в этом году вырос на 55%, картофеля - на 63%, лука - в 11 раз, молочной продукции - приблизительно в 4 раза, переработанных фруктов и овощей - на 54%, необработанной кожи - на 38%, спиртных и безалкогольных напитков - на 16%.
Однако есть и негативные тенденции спада, самой обидной среди которых является сокращение продажи фундука на 9%. А ведь это наиболее доходный товар, который уже приносит доход на $100 млн. в год, и есть потенциал его двукратного роста. В настоящее время в Азербайджане фундук выращивается на площади более 30 тыс. га. "Перед нами стоит задача увеличить площадь фундуковых садов дополнительно на 40 тыс. га. Этот процесс идет, и уже посеяно 18 тыс. из 40 тыс. га", - сказал президент. По его словам, в будущем Азербайджан может получить также ежегодную выручку в $50 млн. от экспорта оливок, в минувшем году республика экспортировала 300 тонн этой продукции.
Что касается одной из самых перспективных статей сельхозэкспорта Азербайджана - хлопка, то если в 2016 году он был посеян на площади 51 тыс. га, то в этом году посевные площади, увеличившись почти в три раза, достигли 136 тыс. га, соответственно прогнозируется сбор урожая на уровне 260-270 тыс. тонн. Отметим рост за первое полугодие экспорта хлопка на 154%, а хлопкового волокна - в 6,5 раза.
Цифры достаточно оптимистичны. "Этого добилась страна, доходы которой в течение последних двух лет сократились в три-четыре раза", - заметил президент И.Алиев. Впрочем, как советуют психологи, чтобы добиться успеха и развития, время от времени необходимо выходить из "зоны комфорта" и бороться с трудностями. Применимо к ситуации в азербайджанской экономике можно сказать, что утверждение это себя оправдывает.