Neft hasil edən ölkələr neftin qiymətinin artımı üçün tədbirləri sərtləşdirməyə hazırdırlar
Ötən ilin dekabr ayında OPEC ölkələri və OPEC-ə daxil olmayan 11 neft hasilatçısı ölkələri 2017-ci ilin ortasına qədər olan dövr üçün ümumi neft hasilatının azaldılması barədə razılığa gəlmişdilər ki, neft bazarında nikbinlik ən yüksək nöqtədə idi. Analitik mərkəzlərin və bankların əksəriyyəti neftin qiyməti izrə proqnozları təcili şəkildə artım istiqamətində dəyişdilər və gözlədilər ki, bazarda, artıq neftin aradan qaldırılması üzrə birgə qərar qiymətləri məqbul səviyyəyə gətirəcək. Analitiklərin proqnozlarına görə, 2017-ci ildə neftin orta qiyməti $60-ı keçməli və 2018-ci ildə, ən azı, $70-ə yaxınlaşmalıdır. Əgər ilk aylarda gözləntilər özünü doğrultdu və bir barelin qiyməti $55 səviyyəsinə çatdısa, yazda artıq hər şey əvvəlki vəziyyətinə döndü və qiyməti $50-a düşdü. Bütünlükdə, ilin əvvəlindən neftin qiyməti 16% azalıb.
Nəticədə, OPEC və OPEC-ə daxil olmayan ölkələrin hasilatı sutkada 1,8 milyon azaldılması qərarı yalnız qiymətlərin barel üçün $45-50 dəhlizində sabitləşməsinə imkan yaratdı. Ümumiyyətlə, hasilatın azaldılması üzrə planlaşdırılan səviyyəyə altıaylıq dövr sonunda, məhz 2017-ci ilin mayında çatmaq mümkün oldu. Burada Rusiyanın azaltma templərinin yavaş olması əsas rol oynadı.
Buna görə də, may ayında neft hasilatının azalmasına qoşulmuş ölkələrin iclasında hasilatın azaldılması sazişinin müddətini daha doqquz ay - 2018-ci ilin martına qədər uzatmaq barədə qərar qəbul edildi. Amma bu qərar bazarda optimizmi bərpa etmədi, çünki bir çox analitik hesab edirdi ki, neft hasilatının azalmasına qoşulan iştirakçıların sayının artırılması və azaldılma həcmlərini artırmaq vacibdir.
Nəticədə, neftin qiymətləri, hətta $45-dan aşağı düşdü. Üstəgəl, Liviya və Nigeriya neft hasilatının bərpa edilməsi barədə xəbərlər bazara mənfi təsir etdi, bu ölkələr OPEC üzvü olsalar da, istehsalın azaldılması ilə bağlı heç bir öhdəlik götürməyiblər. Bazara, həm də ABŞ-da şist nefti istehsalının artımı da mənfi təsir göstərdi.
«Bloomberg»in məlumatına görə, iyun ayında kartelin neft hasilatının sutkalıq göstəricisi istehsal azaldılması müqaviləsində qarşıya hədəf kimi qoyulan səviyyədən 390 min barel çox olub. Hasilatın artımına sanballı töhfə Liviya və Nigeriya tərəfindən verilib, amma OPEC-in digər üzvləri də geridə qalmayıblar - Səudiyyə Ərəbistanı may ayı ilə müqayisədə, gündəlik hasilatı 90 min barel, BƏƏ isə 40 min barel artırıb.
Bütün bu suallar Sankt-Peterburqda iyulun 24-də neft hasilatının azalması üzrə sazişin icrasının monitorinqi üzrə komitəsinin iclası zamanı əsas müzakirə mövzusu olub.
Komitə neft bazarlarında təkliflərin artımı ilə bağlı problemin olduğunu bildirsələr də, bütövlükdə vəziyyəti müsbət qiymətləndirir. İclasın yekun bəyannaməsində bildirilir ki, 2017-ci ilin birinci yarısında hasilatın azaldılması ilə bağlı sazişə 98% əməl olunub. Rusiya Federasiyası Energetika Nazirliyinin başçısı Aleksandr Novakın sözlərinə görə, anlaşmanın bütün iştirakçıları tərəfindən öhdəliklər 100% yerinə yetirilərsə, neft hasilatının sutkada daha 200 min barel azaldılması təmin edilər.
Səudiyyə Ərəbistanının Energetika Nazirliyinin rəhbəri Xalid əl-Falih söz verib ki, öz kvotalarını pozanlara qarşı təzyiq göstəriləcək: «Bəzi ölkələr geridə qalır və biz onlarla söhbət etmişik. Biz bu ölkələrin nazirləri ilə danışmışıq. Onlar vəziyyəti düzəltməyi və sazişi tam həcmdə yerinə yetirməyi vəd ediblər. Əgər vəziyyət düzəlməsə, mən bu ölkələrin rəhbərləri ilə danışacağam».
Liviya və Nigeriya ilə bağlı heç bir qərar qəbul edilməyib: onlar hələ də kvotadan azaddırlar və hasilatı artırmaqda davam edə bilərlər, ancaq bir çox analitiklər və bazar iştirakçıları gözləyirdi ki, onlara qarşı da kvota müəyyən ediləcək. Özü də Liviya sutkalıq hasilatı 1,2 milyon, Nigeriya isə 1,8 milyon barelə qədər artırmaq barədə planlarını açıqlayıblar. Yalnız bundan sonra onlar neft hasilatının azaldılması müqaviləsinə qoşulmağa hazır olacaqlar.
Lakin səudiyyəli nazir əl-Falih düşünür ki, bu ölkələrin neft hasilatını toplam 2,8 mln. barel//sutkaya qədər artırmağa gücləri yoxdur.
"Əslində, onlar göstəriblər ki, çox sayda texniki və maliyyə problemləri var. Bu da hasilatı cari səviyyədə qorumağı çətinləşdirir. Buna görə biz düşünürük ki, Liviya və Nigeriyanın ümumi istehsalı bir qədər məhduddur.
Mən onlara uğur arzulayıram, amma düşünürəm, 2,8 mln. barel//sutka səviyyəsini saxlamaq inandırıcı deyil. Mən bu iki ölkənin nümayəndə heyətləri ilə müzakirələr aparmışam. Bunu, eləcə də üçüncü tərəflərin və texniki komitənin qiymətləndirilməsini nəzərə alıram", - deyə H. əl-Falih bildirib.
İstənilən halda, istehsalın azaldılması haqqında müqavilənin yerinə yetirilməsinin 6 ayı ərzində bazarı 350 milyon barel neft tərk edib. İnkişaf etmiş ölkələrin ehtiyatları 90 milyon barel azalsa da və bu, son 3 il ərzində ilk dəfə baş versə də, buna baxmayaraq, bu göstərici hələ də son 5 ilin orta rəqəmindən 250 milyon barel çox olaraq qalır.
Lakin OPEC nikbinliyiin itirmir, gözləyir ki, 2017-ci ilin ikinci yarısında tələbin artım templəri birinci yarımilə nisbətən daha yüksək olacaq. Xüsusilə, əl-Falihin sözlərinə görə, üçüncü rübdə neftə tələbat 1,5 mln. barel sutka artacaq, birinci yarımildə isə bu artım 1 milyon barel / sutka olmuşdu. Bu isə ehtiyatların azaldılmasını sürətləndirəcək.
Bununla yanaşı, OPEC ölkələri, nəhayət ki, yalnız neft hasilatının azalması deyil, həm də ixracın tənzimlənməsi ilə məşğul olmağa qərar verdilər. Ən azından, Səudiyyə Ərəbistanı, BƏƏ və Küveyt ixracı azaldacaqlarını bəyan etdilər. Xüsusilə, səudiyyəlilər, artıq avqustda ixracı 1 milyon barel məhdudlaşdıraraq, 6,6 milyon barel / sutkayə qədər endirməyə söz veriblər.
İxraca nəzarət məsələsinə Rusiya ehtiyatla yanaşıb. Energetika naziri Aleksandr Novak bildirib ki, neft məhsullarının ixracı və daxili istehlak da nəzərə alınmalıdır.
İxraca nəzarət ideyası istehsal azaldılması sazişin iştirakçıları üçün əsas prioritet olmalıdır. İri neft istehsalçılarının əksəriyyətinin istehsalın azaldılması üçün ehtiyatları var və azalma ixraca tamamilə təsir etməyə bilər.
Son 6 ayda bazarda məhz bu vəziyyət müşahidə edilir və istehsalı azaltmaq üzrə səylər bazara çıxan neftin səviyyəsinə çox az təsir edir. Lakin bu məsələdə ortaq mövqeyi gəlmək çox çətindir, çünki neft hasilatçısı ölkələrin valyuta gəlirlərinin əsas hissəsini məhz neft ixracı təmin edir. Buna görə onları azalan neft qiymətləri fonunda gəlirlərinin azaldığı bir şəraitdə ixracdan imtinaya razı salmaq çox çətindir.
Monitorinq Komitəsinin digər mühüm qərarı istehsal azaldılması haqqında sazişin daha yeni bir müddət üçün uzadıldması imkanlarına baxılması təklifi ola bilər. Səudiyyə Ərəbistanı, İran, Venesuela və Rusiya, lazım gələrsə, bu addımı atmağa hazır olduqlarını bildirib. Sazişi tərk etmək mexanizmləri hələ gündəmdə deyil, çünki ehtiyatların son 5 ilin orta səviyyəsinə qədər azaldılması ilə bağlı qoyulmuş hədəfə hələ nail olunmayıb.
Əksinə, sövdələşmə iştirakçıları istehsalın azaldılması haqqında sazişə qoşulmuş ölkələrin sayını artırmaq barədə düşünürlər. OPEC-in Baş katibi Muhammed Barkindonun sözlərinə görə, təşkilat, artıq ABŞ-ın şist nefti istehsalçıları ilə müzakirələrə başlayıb.
"Keçən il biz OPEC-in tarixində ilk dəfə olaraq, ABŞ istehsalçıları ilə dialoqa başladıq. Mən deməliyəm ki, onların bu təşəbbüsü necə istiqanlıqla qəbul etməsinə təəccübləndim. İş ona çatdı ki, onlar bizi bu dialoqu davam etdirməyə çağırdılar", - deyə Barkindo "RBK" telekanalına müsahibəsində bildirib. O qeyd edib ki, dialoqun 2017-ci ilin dördüncü rübündə davam etdirilməsi və buna yeni ABŞ şirkətlərinin cəlbi ehtimal edilir.
"Biz ümid edirik ki, müəyyən müddətdən sonra, Amerika istehsalçıları da bizə qoşulacaq və birgə səylərlə bu sənayedə son 2 ildə azalmış sabitliyi qaytarmaq mümkün olacaq", - deyən OPEC başçısı 2017-ci ilin sonuna kimi kartel ölkələrində istehsal artımı gözləmədiklərini qeyd edib.
Bir çox analitiklər neft hasilatının azaldılması sazişinə ABŞ-ın qoşulması ehtimalına yetərincə şübhə ilə yanaşırlar. Bir tərəfdən, neftin qiymətinin artması şist neft istehsalçıları üçün sərfəlidir, lakin digər tərəfdən, istehsal, əsasən, kiçik şirkətlərin əlində cəmləşib, onlar üçün neft bazarının inkişafında ümumi meyillər yox, yaxın zaman üçün gəlirlər daha vacibdir və bunlar üçün fərdi kvotalar müəyyən etmək çətindir.
Bundan əlavə, texnologiyanın inkişafı daim şist neftinin istehsal dəyərini aşağı salır, bu da hasilatın artımına səbəb olur. Son aylarda ABŞ-da yeni quyuların qazılması tempi bir qədər azalsa da, istənilən halda ümumi meyil neft istehsalının artımına doğru gedir. Bundan əlavə, azad rəqabət və enerji sektoruna inzibati maneçiliklərin olmasına qarşı çıxan ABŞ Prezidenti Donald Tramp administrasiyasının siyasətini də nəzərə almaq lazımdır.
Prinsipcə, son günlərdə bazar istehsalın azaldılması üzrə Monitorinq Komitəsi üzvlərnin bəyanatına adekvat cavab verib. İyulun 27-də hərracın sonuna neftin qiyməti bir həftə əvvəlki $47-dən bir barel üçün $51,5 qiymətinə yüksəlib. Bu mərhələdə qiymət artımını ABŞ-da ehtiyatların azalması xəbəri də dəstəkləyir. Ehtiyatlar 2017-ci ilin yanvar ayının səviyyəsinə düşüb.
Amma istənilən halda, analitiklər neftin qiymətlərinin artım perspektivlərinin qiymətləndirilməsində çox ehtiyatlı davranırlar; məsələn: Beynəlxalq Valyuta Fondu aprel proqnozları ilə müqayisədə, cari il və gələn il üçün neftin qiymət proqnozlarını barel üzrə $3 aşağı salıb - "Brent" markalı neftin builki orta qiymətinin $52 olacağını proqnozlaşdırıb. ABŞ Enerji Nazirliyinin Energetika Məlumatları İdarəsinin (EIA) proqnozları isə daha bədbin olub. Qurum iyul hesabatında "Brent" neftinin qiymətinin 2017-ci il proqnozlarını yeniləyib və bir ay qabaqkı səviyyədən $2 aşağı salaraq, $50,8 səviyyəsində müəyyənləşdirib, 2018-ci il üçün isə birbaşa $4 aşağı salaraq, $51,6 proqnozlaşdırıb.
Bununla yanaşı, BVF qlobal iqtisadiyyat üçün son 10 ildə görünməmiş artım proqnozlaşdırır. "Son göstəricilər ondan xəbər verir ki, dünya iqtisadiyyatını onilliyin ən böyük sinxron artımı gözləyir", - deyə BVF iqtisadçıları "Dünya iqtisadiyatının təhlili"ndə yazıblar. Təşkilat dünyanın, demək olar ki, bütün regionları - Avropa, Yaponiya və Çin, Asiyanın inkişaf etməkdə olan ölkələri, Rusiya, Braziliya və Hindistan üzrə iqtisadi artım proqnozlarını qaldırıb. Təşkilat yalnız Donald Trampın siyasətinin qeyri-müəyyənliyi üzündən, ABŞ-ın artım temləri, həmçinin Brexit üzündən Böyük Britaniya iqtisadiyyatının gələcəyi barədə narahatlıq bildirib.
Bununla yanaşı, qlobal iqtisadi artım son nəticədə enerji resurslarına, o cümlədən neftə tələbatın artması ilə nəticələnəcək, istehsalçılar isə razılaşdırılmış birgə hərəkətlərlə neft qiymətlərinin uzun zaman gözlənilən artımına nail olacaqlar.

Oil producing countries are ready to toughen measures to raise the oil prices
The oil market was quite optimistic in December last year, when the OPEC member-states and eleven non-members made a deal to cut the oil production until mid-2017. Majority of analytical centers and banks have urgently updated their forecasts expecting that the joint agreement would remove surplus oil from the market and raise the prices to acceptable levels. According to forecasts, the average oil price would exceed $60 and be at least close to $70 per barrel in 2017 and 2018, respectively. Indeed, during the first months of 2017, the prices increased to $55 per barrel. However, by the spring, the trend reversed back to normal and the prices have fallen to $50. In general, the oil prices have dropped by 16% since the beginning of 2017.
As a result, the oil cuts by OPEC member and non-member-states to 1.8 million barrels per day has only stabilized the prices at $45-50 per barrel during a half-year period. At the same time, the planned level of production decline could only be achieved by the end of this period, in May 2017, mainly because of the slow rates of oil cuts by Russia. Therefore, at the meeting held in May 2017, the parties decided to extend the agreement for another nine months, namely until March 2018. But this decision also could not restore the optimism in the market, as many analysts believed that it was necessary to expand the number of participants involved in the reduction process and to increase the reduction volumes accordingly.
As a result, the oil prices fell even below $45. Furthermore, the restoration of oil production in Libya and Nigeria, which are not limited by the above agreement despite membership in OPEC, as well as the increased levels of shale oil production in the US have had a negative influence of the market.
According to Bloomberg, cumulative daily volume of oil production by the cartel in June (390,000 barrels) exceeded the target level fixed in the agreement. Libya and Nigeria made a significant contribution to overproduction, although other OPEC members did not lag behind: Saudi Arabia increased production by 90,000 compared with May, and the UAE by 40,000 barrels.
All these issues were the subject of discussions at the meeting of the committee to monitor the implementation of the agreement on the reduction of oil production held on July 24 in St. Petersburg.
Although the committee sees problems in the oil market as the supply increases, it assesses the overall situation positively. According to the final communique released after the meeting, the terms of the agreement for the first half of 2017 were fulfilled by 98%. According to Alexander Novak, Russian Minister of Energy, if all the participants fulfill their obligations in full, this will ensure an additional reduction in oil production by another 200 thousand bpd.
Khalid al-Falih, Saudi Minister of Energy, promised to urge those who violated the quotas: "Several countries are behind, and we talked with them. We communicated with the ministers of these countries. They promised to improve the situation and ensure implementation in full. If the situation does not improve, I will speak with the heads of these countries."
At the same time, no decisions were taken regarding Libya and Nigeria: they are still exempt from quotas and may continue to increase production, although many analysts and market participants expected that quotas would also be established for these countries. Incidentally, Libya declares its plans to increase production to 1.2 million, while Nigeria - to 1.8 million bpd, after which they will be ready to join the agreement on oil reduction.
However, the Saudi minister al-Falih believes that these countries cannot reach the cumulative maximum level of oil production even at 2.8 million bpd.
"In fact, they indicated that they had many technical and financial problems that complicate the conservation of production at the current level. We think that the total production of both Libya and Nigeria is somewhat limited. I wish them all the best, but I think that 2.8 million barrels per day is something that is unlikely to be supported, given the discussions that I had with these two delegations, as well as the evaluation of third parties and the technical committee, " said H. Al-Falih.
In any case, the implementation of the agreement on oil cuts has removed 350 million barrels from the market in half a year. Although the oil reserves in developed countries dropped by 90 million barrels for the first time in three years, they still remain above the average for the last five years at 250 million barrels.
However, OPEC does not lose optimism, expecting that in the second half of 2017 the growth rate of demand will be higher than in the first half of the year. In particular, according to al-Falih, in the third quarter, oil demand will grow by 1.5 million barrels per day, compared with one million in the first quarter, which will help accelerate the reduction of stocks.
At the same time, the OPEC countries finally thought about not only reducing oil production, but also regulating exports. At least Saudi Arabia, the United Arab Emirates and Kuwait said about the reduction of exports. In particular, the Saudis have promised to limit exports by 1 million barrels - down to 6.6 million bpd starting from August.
Russia was cautious about the idea of export control. Minister Alexander Novak said that it was necessary to take into account the export of petroleum products and domestic consumption.
The idea with export control would be a priority for the parties to the agreement on production reduction. Most large oil producers have reserves to reduce production, which may not affect exports at all. This is exactly the situation that has been observed for the past six months on the market, when efforts to reduce production have been very poorly reflected at the level of oil entering the market. But then it will be very difficult to agree on a common position, since it is the export that provides the lion's share of the currency earnings of the majority of oil-producing countries, and it is quite difficult to force them to abandon it under the existing conditions of lower incomes.
Another important decision of the monitoring committee may be a proposal to consider the possibility of extending the agreement for an extended period. Saudi Arabia, Iran, Venezuela and Russia are ready for this step, if necessary. Mechanisms for withdrawing from the agreement are not yet on the agenda, since the goal to achieve a reduction in reserves to an average of five years is still not achieved.
On the contrary, the signatory states are thinking about expanding the number of countries to the agreement. According to OPEC Secretary General Mohammed Barkindo, the organization has already started discussions with the shale oil producers in the United States.
"Last year, for the first time in the history of OPEC, we began a dialogue with the U.S. manufacturers. I must say that I was surprised how warm the level of acceptation of our initiative was. They urged us to continue this dialogue," said Barkindo in his interview with RBC television channel. He added that they expect to continue the dialogue in the fourth quarter of 2017, as well as to attract new American companies.
"We hope that American manufacturers will eventually join us in these joint efforts to restore the stability in the industry, which has been declining in the past two years," said Barkindo. He also noted that he did not expect production growth by the countries of the cartel by the end of 2017.
Many analysts are rather skeptical about the U.S. involvement in the deal. On the one hand, rising oil prices are profitable for shale oil producers, but on the other hand, most of the production is concentrated in the hands of small companies, for which momentary profits are important, and not general trends in the development of the oil market. Thus, it is difficult to indicate individual quotas. In addition, the development of technology constantly leads to a reduction in the cost of shale oil, which contributes to the growth of production. Although the rate of drilling new wells in the U.S. has declined slightly in recent months, the trend is still in the direction of increasing production growth. In addition, it is impossible to neglect the policy of the new U.S. administration, which supports free competition and the absence of administrative barriers in the energy sector.
In principle, the market has responded quite adequately to the statements of the monitoring committee members of the agreement. As a result of trades on July 27, the price of oil increased to $51.5 per barrel versus $47 a week earlier. At this stage, support for price increases is also the decline in the U.S. inventories, which fell to the level of January 2017.
But in any case, analysts are very cautious about the prospects of rising oil prices. In particular, the IMF lowered the forecast for oil prices for the current and future years by an average of $3 per barrel in comparison with the April data (up to $52 for a barrel of Brent). Even more pessimistic about the prices is the Energy Information Administration of the U.S. Department of Energy. In July, the organization lowered its own forecast for 2017 by $2 for Brent (down to $50.8) in 2017, and just $4 (down to $51.6) in 2018.
At the same time, IMF still predicts an unprecedented rise in the world economy over the past ten years. "The latest data shows that the world economy will have the biggest synchronized recovery of the decade," write the economists of IMF in the "World Economic Outlook". The organization raised the forecast for economic growth in almost all regions of the world - in Europe, Japan, China, in the developing countries of Asia, Russia, Brazil, India, etc. IMF is concerned only with the growth rate in the U.S., which hampers the uncertain policy of Donald Trump, as well as the growth of the U.K. economy due to Brexit.
Meanwhile, the global growth of the economy ultimately results in increased demand for energy resources, including oil, and coupled with the concerted actions of the producers, this may lead to such a long-awaited rise in oil prices.