Neft hasil edən ölkələr neftin qiymətinin artımı üçün tədbirləri sərtləşdirməyə hazırdırlar
Ötən ilin dekabr ayında OPEC ölkələri və OPEC-ə daxil olmayan 11 neft hasilatçısı ölkələri 2017-ci ilin ortasına qədər olan dövr üçün ümumi neft hasilatının azaldılması barədə razılığa gəlmişdilər ki, neft bazarında nikbinlik ən yüksək nöqtədə idi. Analitik mərkəzlərin və bankların əksəriyyəti neftin qiyməti izrə proqnozları təcili şəkildə artım istiqamətində dəyişdilər və gözlədilər ki, bazarda, artıq neftin aradan qaldırılması üzrə birgə qərar qiymətləri məqbul səviyyəyə gətirəcək. Analitiklərin proqnozlarına görə, 2017-ci ildə neftin orta qiyməti $60-ı keçməli və 2018-ci ildə, ən azı, $70-ə yaxınlaşmalıdır. Əgər ilk aylarda gözləntilər özünü doğrultdu və bir barelin qiyməti $55 səviyyəsinə çatdısa, yazda artıq hər şey əvvəlki vəziyyətinə döndü və qiyməti $50-a düşdü. Bütünlükdə, ilin əvvəlindən neftin qiyməti 16% azalıb.
Nəticədə, OPEC və OPEC-ə daxil olmayan ölkələrin hasilatı sutkada 1,8 milyon azaldılması qərarı yalnız qiymətlərin barel üçün $45-50 dəhlizində sabitləşməsinə imkan yaratdı. Ümumiyyətlə, hasilatın azaldılması üzrə planlaşdırılan səviyyəyə altıaylıq dövr sonunda, məhz 2017-ci ilin mayında çatmaq mümkün oldu. Burada Rusiyanın azaltma templərinin yavaş olması əsas rol oynadı.
Buna görə də, may ayında neft hasilatının azalmasına qoşulmuş ölkələrin iclasında hasilatın azaldılması sazişinin müddətini daha doqquz ay - 2018-ci ilin martına qədər uzatmaq barədə qərar qəbul edildi. Amma bu qərar bazarda optimizmi bərpa etmədi, çünki bir çox analitik hesab edirdi ki, neft hasilatının azalmasına qoşulan iştirakçıların sayının artırılması və azaldılma həcmlərini artırmaq vacibdir.
Nəticədə, neftin qiymətləri, hətta $45-dan aşağı düşdü. Üstəgəl, Liviya və Nigeriya neft hasilatının bərpa edilməsi barədə xəbərlər bazara mənfi təsir etdi, bu ölkələr OPEC üzvü olsalar da, istehsalın azaldılması ilə bağlı heç bir öhdəlik götürməyiblər. Bazara, həm də ABŞ-da şist nefti istehsalının artımı da mənfi təsir göstərdi.
«Bloomberg»in məlumatına görə, iyun ayında kartelin neft hasilatının sutkalıq göstəricisi istehsal azaldılması müqaviləsində qarşıya hədəf kimi qoyulan səviyyədən 390 min barel çox olub. Hasilatın artımına sanballı töhfə Liviya və Nigeriya tərəfindən verilib, amma OPEC-in digər üzvləri də geridə qalmayıblar - Səudiyyə Ərəbistanı may ayı ilə müqayisədə, gündəlik hasilatı 90 min barel, BƏƏ isə 40 min barel artırıb.
Bütün bu suallar Sankt-Peterburqda iyulun 24-də neft hasilatının azalması üzrə sazişin icrasının monitorinqi üzrə komitəsinin iclası zamanı əsas müzakirə mövzusu olub.
Komitə neft bazarlarında təkliflərin artımı ilə bağlı problemin olduğunu bildirsələr də, bütövlükdə vəziyyəti müsbət qiymətləndirir. İclasın yekun bəyannaməsində bildirilir ki, 2017-ci ilin birinci yarısında hasilatın azaldılması ilə bağlı sazişə 98% əməl olunub. Rusiya Federasiyası Energetika Nazirliyinin başçısı Aleksandr Novakın sözlərinə görə, anlaşmanın bütün iştirakçıları tərəfindən öhdəliklər 100% yerinə yetirilərsə, neft hasilatının sutkada daha 200 min barel azaldılması təmin edilər.
Səudiyyə Ərəbistanının Energetika Nazirliyinin rəhbəri Xalid əl-Falih söz verib ki, öz kvotalarını pozanlara qarşı təzyiq göstəriləcək: «Bəzi ölkələr geridə qalır və biz onlarla söhbət etmişik. Biz bu ölkələrin nazirləri ilə danışmışıq. Onlar vəziyyəti düzəltməyi və sazişi tam həcmdə yerinə yetirməyi vəd ediblər. Əgər vəziyyət düzəlməsə, mən bu ölkələrin rəhbərləri ilə danışacağam».
Liviya və Nigeriya ilə bağlı heç bir qərar qəbul edilməyib: onlar hələ də kvotadan azaddırlar və hasilatı artırmaqda davam edə bilərlər, ancaq bir çox analitiklər və bazar iştirakçıları gözləyirdi ki, onlara qarşı da kvota müəyyən ediləcək. Özü də Liviya sutkalıq hasilatı 1,2 milyon, Nigeriya isə 1,8 milyon barelə qədər artırmaq barədə planlarını açıqlayıblar. Yalnız bundan sonra onlar neft hasilatının azaldılması müqaviləsinə qoşulmağa hazır olacaqlar.
Lakin səudiyyəli nazir əl-Falih düşünür ki, bu ölkələrin neft hasilatını toplam 2,8 mln. barel//sutkaya qədər artırmağa gücləri yoxdur.
"Əslində, onlar göstəriblər ki, çox sayda texniki və maliyyə problemləri var. Bu da hasilatı cari səviyyədə qorumağı çətinləşdirir. Buna görə biz düşünürük ki, Liviya və Nigeriyanın ümumi istehsalı bir qədər məhduddur.
Mən onlara uğur arzulayıram, amma düşünürəm, 2,8 mln. barel//sutka səviyyəsini saxlamaq inandırıcı deyil. Mən bu iki ölkənin nümayəndə heyətləri ilə müzakirələr aparmışam. Bunu, eləcə də üçüncü tərəflərin və texniki komitənin qiymətləndirilməsini nəzərə alıram", - deyə H. əl-Falih bildirib.
İstənilən halda, istehsalın azaldılması haqqında müqavilənin yerinə yetirilməsinin 6 ayı ərzində bazarı 350 milyon barel neft tərk edib. İnkişaf etmiş ölkələrin ehtiyatları 90 milyon barel azalsa da və bu, son 3 il ərzində ilk dəfə baş versə də, buna baxmayaraq, bu göstərici hələ də son 5 ilin orta rəqəmindən 250 milyon barel çox olaraq qalır.
Lakin OPEC nikbinliyiin itirmir, gözləyir ki, 2017-ci ilin ikinci yarısında tələbin artım templəri birinci yarımilə nisbətən daha yüksək olacaq. Xüsusilə, əl-Falihin sözlərinə görə, üçüncü rübdə neftə tələbat 1,5 mln. barel sutka artacaq, birinci yarımildə isə bu artım 1 milyon barel / sutka olmuşdu. Bu isə ehtiyatların azaldılmasını sürətləndirəcək.
Bununla yanaşı, OPEC ölkələri, nəhayət ki, yalnız neft hasilatının azalması deyil, həm də ixracın tənzimlənməsi ilə məşğul olmağa qərar verdilər. Ən azından, Səudiyyə Ərəbistanı, BƏƏ və Küveyt ixracı azaldacaqlarını bəyan etdilər. Xüsusilə, səudiyyəlilər, artıq avqustda ixracı 1 milyon barel məhdudlaşdıraraq, 6,6 milyon barel / sutkayə qədər endirməyə söz veriblər.
İxraca nəzarət məsələsinə Rusiya ehtiyatla yanaşıb. Energetika naziri Aleksandr Novak bildirib ki, neft məhsullarının ixracı və daxili istehlak da nəzərə alınmalıdır.
İxraca nəzarət ideyası istehsal azaldılması sazişin iştirakçıları üçün əsas prioritet olmalıdır. İri neft istehsalçılarının əksəriyyətinin istehsalın azaldılması üçün ehtiyatları var və azalma ixraca tamamilə təsir etməyə bilər.
Son 6 ayda bazarda məhz bu vəziyyət müşahidə edilir və istehsalı azaltmaq üzrə səylər bazara çıxan neftin səviyyəsinə çox az təsir edir. Lakin bu məsələdə ortaq mövqeyi gəlmək çox çətindir, çünki neft hasilatçısı ölkələrin valyuta gəlirlərinin əsas hissəsini məhz neft ixracı təmin edir. Buna görə onları azalan neft qiymətləri fonunda gəlirlərinin azaldığı bir şəraitdə ixracdan imtinaya razı salmaq çox çətindir.
Monitorinq Komitəsinin digər mühüm qərarı istehsal azaldılması haqqında sazişin daha yeni bir müddət üçün uzadıldması imkanlarına baxılması təklifi ola bilər. Səudiyyə Ərəbistanı, İran, Venesuela və Rusiya, lazım gələrsə, bu addımı atmağa hazır olduqlarını bildirib. Sazişi tərk etmək mexanizmləri hələ gündəmdə deyil, çünki ehtiyatların son 5 ilin orta səviyyəsinə qədər azaldılması ilə bağlı qoyulmuş hədəfə hələ nail olunmayıb.
Əksinə, sövdələşmə iştirakçıları istehsalın azaldılması haqqında sazişə qoşulmuş ölkələrin sayını artırmaq barədə düşünürlər. OPEC-in Baş katibi Muhammed Barkindonun sözlərinə görə, təşkilat, artıq ABŞ-ın şist nefti istehsalçıları ilə müzakirələrə başlayıb.
"Keçən il biz OPEC-in tarixində ilk dəfə olaraq, ABŞ istehsalçıları ilə dialoqa başladıq. Mən deməliyəm ki, onların bu təşəbbüsü necə istiqanlıqla qəbul etməsinə təəccübləndim. İş ona çatdı ki, onlar bizi bu dialoqu davam etdirməyə çağırdılar", - deyə Barkindo "RBK" telekanalına müsahibəsində bildirib. O qeyd edib ki, dialoqun 2017-ci ilin dördüncü rübündə davam etdirilməsi və buna yeni ABŞ şirkətlərinin cəlbi ehtimal edilir.
"Biz ümid edirik ki, müəyyən müddətdən sonra, Amerika istehsalçıları da bizə qoşulacaq və birgə səylərlə bu sənayedə son 2 ildə azalmış sabitliyi qaytarmaq mümkün olacaq", - deyən OPEC başçısı 2017-ci ilin sonuna kimi kartel ölkələrində istehsal artımı gözləmədiklərini qeyd edib.
Bir çox analitiklər neft hasilatının azaldılması sazişinə ABŞ-ın qoşulması ehtimalına yetərincə şübhə ilə yanaşırlar. Bir tərəfdən, neftin qiymətinin artması şist neft istehsalçıları üçün sərfəlidir, lakin digər tərəfdən, istehsal, əsasən, kiçik şirkətlərin əlində cəmləşib, onlar üçün neft bazarının inkişafında ümumi meyillər yox, yaxın zaman üçün gəlirlər daha vacibdir və bunlar üçün fərdi kvotalar müəyyən etmək çətindir.
Bundan əlavə, texnologiyanın inkişafı daim şist neftinin istehsal dəyərini aşağı salır, bu da hasilatın artımına səbəb olur. Son aylarda ABŞ-da yeni quyuların qazılması tempi bir qədər azalsa da, istənilən halda ümumi meyil neft istehsalının artımına doğru gedir. Bundan əlavə, azad rəqabət və enerji sektoruna inzibati maneçiliklərin olmasına qarşı çıxan ABŞ Prezidenti Donald Tramp administrasiyasının siyasətini də nəzərə almaq lazımdır.
Prinsipcə, son günlərdə bazar istehsalın azaldılması üzrə Monitorinq Komitəsi üzvlərnin bəyanatına adekvat cavab verib. İyulun 27-də hərracın sonuna neftin qiyməti bir həftə əvvəlki $47-dən bir barel üçün $51,5 qiymətinə yüksəlib. Bu mərhələdə qiymət artımını ABŞ-da ehtiyatların azalması xəbəri də dəstəkləyir. Ehtiyatlar 2017-ci ilin yanvar ayının səviyyəsinə düşüb.
Amma istənilən halda, analitiklər neftin qiymətlərinin artım perspektivlərinin qiymətləndirilməsində çox ehtiyatlı davranırlar; məsələn: Beynəlxalq Valyuta Fondu aprel proqnozları ilə müqayisədə, cari il və gələn il üçün neftin qiymət proqnozlarını barel üzrə $3 aşağı salıb - "Brent" markalı neftin builki orta qiymətinin $52 olacağını proqnozlaşdırıb. ABŞ Enerji Nazirliyinin Energetika Məlumatları İdarəsinin (EIA) proqnozları isə daha bədbin olub. Qurum iyul hesabatında "Brent" neftinin qiymətinin 2017-ci il proqnozlarını yeniləyib və bir ay qabaqkı səviyyədən $2 aşağı salaraq, $50,8 səviyyəsində müəyyənləşdirib, 2018-ci il üçün isə birbaşa $4 aşağı salaraq, $51,6 proqnozlaşdırıb.
Bununla yanaşı, BVF qlobal iqtisadiyyat üçün son 10 ildə görünməmiş artım proqnozlaşdırır. "Son göstəricilər ondan xəbər verir ki, dünya iqtisadiyyatını onilliyin ən böyük sinxron artımı gözləyir", - deyə BVF iqtisadçıları "Dünya iqtisadiyatının təhlili"ndə yazıblar. Təşkilat dünyanın, demək olar ki, bütün regionları - Avropa, Yaponiya və Çin, Asiyanın inkişaf etməkdə olan ölkələri, Rusiya, Braziliya və Hindistan üzrə iqtisadi artım proqnozlarını qaldırıb. Təşkilat yalnız Donald Trampın siyasətinin qeyri-müəyyənliyi üzündən, ABŞ-ın artım temləri, həmçinin Brexit üzündən Böyük Britaniya iqtisadiyyatının gələcəyi barədə narahatlıq bildirib.
Bununla yanaşı, qlobal iqtisadi artım son nəticədə enerji resurslarına, o cümlədən neftə tələbatın artması ilə nəticələnəcək, istehsalçılar isə razılaşdırılmış birgə hərəkətlərlə neft qiymətlərinin uzun zaman gözlənilən artımına nail olacaqlar.

Нефтедобывающие страны готовы ужесточить меры для повышения цен на нефть
Когда в декабре прошлого года страны ОПЕК и 11 не входящих в картель нефтедобывающих государств договорились о совокупном снижении добычи нефти на период до середины 2017 года, оптимизма на нефтяном рынке было выше крыши. Большинство аналитических центров и банков срочно меняли в сторону повышения свои прогнозы по ценам на нефть, ожидая, что совместное решение позволит убрать излишки нефти с рынка и вывести цены на приемлемый уровень. По прогнозам аналитиков, уже в 2017 году средняя цена на нефть должна была превысить $60, а в 2018-м - как минимум приблизиться к $70. И если в первые месяцы ожидания оправдывались и цены превзошли планку в $55 за баррель, то уже к весне все вернулось на круги своя и цены снизились до $50. В целом с начала года цены на нефть снизились на 16%.
В итоге полугодовое сокращение добычи нефти странами ОПЕК и не-ОПЕК на 1,8 млн. барр./сутки позволило лишь стабилизации уровня цен на нефть в коридоре $45-50 за баррель. При этом на запланированный уровень по снижению добычи страны смогли выйти лишь к концу шестимесячного периода, а именно в мае 2017 года, в основном из-за медленных темпов сокращения со стороны России. Поэтому на заседании стран, подключившихся к сокращению добычи нефти, прошедшем в мае, было принято решение продлить соглашение еще на девять месяцев - до марта 2018 года. Но и это решение не восстановило оптимизма на рынке, так как многие аналитики считали, что необходимо расширить число участников сокращения добычи нефти и, соответственно, повысить объемы сокращения.
Как итог цены на нефть даже упали ниже уровня $45. Плюс негатива рынку добавили сообщения о восстановлении добычи нефти в Ливии и Нигерии, которые не ограничены соглашением о сокращении добычи, несмотря на членство в ОПЕК, а также рост добычи сланцевой нефти в США.
По данным Bloomberg, в июне совокупный суточный объем нефтедобычи картеля на 390 тыс. барр. превышал целевой уровень, зафиксированный в соглашении по сокращению добычи. Весомый вклад в перепроизводство внесли как раз Ливия с Нигерией, хотя не отставали и другие участники ОПЕК - Саудовская Аравия нарастила добычу в сравнении с маем на 90 тыс., а ОАЭ - на 40 тыс. барр.
Все эти вопросы стали предметом обсуждений заседания комитета по мониторингу исполнения соглашения по сокращению добычи нефти, прошедшего 24 июля в Санкт-Петербурге.
Хотя комитет и видит проблемы на нефтяном рынке с увеличением предложения, но оценивает, в целом, ситуацию в позитивном ключе. Как говорится в коммюнике по итогам заседания, соглашение по сокращению добычи за первое полугодие 2017 года исполнялось на 98%. По словам главы Минэнерго РФ Александра Новака, выполнение всеми участниками сделки своих обязательств на 100% обеспечит дополнительное снижение производства нефти еще на 200 тыс. барр./сутки.
Надавить на нарушителей своих квот обещал глава минэнерго Саудовской Аравии Халид аль Фалих: "Несколько стран отстают, и мы поговорили с ними. Мы общались с министрами этих стран. Они обещали развернуть ситуацию и обеспечить исполнение в полном объеме. Если ситуация не развернется, я буду говорить с главами этих стран".
При этом по вопросу Ливии и Нигерии никаких решений принято не было: они все еще освобождены от квот и могут продолжать наращивать добычу, хотя многие аналитики и участники рынка ожидали, что для них также будут установлены квоты.
Причем Ливия заявляет о планах повысить добычу до 1,2 млн., а Нигерия - до 1,8 млн. барр./сутки, после чего они будут готовы присоединиться к соглашению о сокращении нефти.
Однако саудовский министр аль-Фалих считает, что этим странам не достичь совокупного максимального уровня добычи нефти даже в 2,8 млн. барр./сутки.
"Фактически они указали, что у них есть много технических и финансовых проблем, которые усложняют сохранение добычи на текущем уровне. И поэтому мы думаем, что общая добыча и Ливии, и Нигерии несколько ограничена. Я желаю им всего лучшего, но думаю, что 2,8 млн. барр./сутки это то, что маловероятно поддержать, учитывая те обсуждения, которые у меня были с этими двумя делегациями, а также по оценке третьих сторон и технического комитета", - подчеркнул Х. аль-Фалих.
В любом случае за полгода выполнения соглашения по сокращению добычи с рынка ушло 350 млн. барр. нефти. И хотя запасы ее в развитых странах снизились на 90 млн. барр., что произошло впервые за три года, все равно они остаются выше среднего уровня за последние 5 лет на 250 млн. барр.
Однако в ОПЕК оптимизма не теряют, ожидая, что во втором полугодии 2017 года темпы роста спроса будут выше, чем в первом полугодии. В частности, по словам аль-Фалиха, в третьем квартале спрос на нефть вырастет на 1,5 млн. барр./сутки по сравнению с 1 млн. в первом квартале, что будет способствовать ускорению сокращения запасов.
При этом страны ОПЕК наконец-то задумались не только о сокращении добычи нефти, но и регулировании экспорта. По крайней мере о сокращении экспорта заявили Саудовская Аравия, ОАЭ и Кувейт. В частности, саудовцы обещали уже с августа ограничить экспорт на 1 млн. барр. - до 6,6 млн. барр./сутки.
С осторожностью к идее контроля экспорта отнеслась Россия, министр энергетики которой Александр Новак заявил о необходимости учета экспорта нефтепродуктов и внутреннего потребления.
Идея с контролем экспорта должна была быть первоочередной для участников соглашения о сокращении добычи. У большинства крупных производителей нефти имеются резервы для сокращения добычи, что при этом может совершенно не отразиться на экспорте. Именно такая ситуация и наблюдалась последние полгода на рынке, когда усилия по сокращению добычи весьма слабо отражались на уровне выходящей на рынок нефти. Но тут согласовать общую позицию будет весьма непросто, так как именно экспорт обеспечивает львиную долю валютной выручки у большинства нефтедобывающих стран, и заставить их отказаться от этого в условиях снижения доходов в свете падения цен будет достаточно сложно.
Еще одним важным решением мониторингового комитета может стать предложение рассмотреть возможность продления срока соглашения о сокращении добычи еще на один период. Саудовская Аравия, Иран, Венесуэла и Россия готовы к этому шагу в случае необходимости. Механизмы выхода из соглашения пока на повестке не значатся, так как цель добиться сокращения запасов до среднего за пять лет уровня все еще не достигнута.
Напротив, участники сделки думают о расширении количества стран, присоединившихся к соглашению по сокращению добычи. По словам генсека ОПЕК Мухаммеда Баркиндо, организация уже приступила к обсуждениям с производителями сланцевой нефти в США.
"В прошлом году мы впервые в истории ОПЕК начали диалог с производителями в США. И должен сказать, что я был удивлен теплотой, с которой они приняли эту нашу инициативу. Дошло до того, что они призвали нас продолжить этот диалог", - заявил Баркиндо в интервью телеканалу РБК, отметив, что диалог предполагается продолжить в четвертом квартале 2017 года, а также привлечь к нему новые американские компании.
"Мы надеемся, что со временем и американские производители присоединятся к нам в этих совместных усилиях вернуть стабильность в индустрию, которая в последние два года сокращалась", - отметил глава ОПЕК, подчеркнув, что не ожидает роста добычи странами картеля по итогам 2017 года.
К предположению подключения США к сокращению добычи нефти многие аналитики относятся достаточно скептически. С одной стороны, рост цен на нефть выгоден для производителей сланцевой нефти, но с другой - большая часть добычи сконцентрирована в руках небольших компаний, для которых важна сиюминутная прибыль, а не общие тенденции развития нефтяного рынка, и которым сложно указать на отдельные квоты. Кроме того, развитие технологий постоянно приводит к снижению себестоимости сланцевой нефти, что способствует росту добычи. Хотя темпы бурения новых скважин в США за последние месяцы несколько снизились, но тенденция все равно идет в сторону повышения роста добычи. Помимо этого нельзя не учитывать и политику администрации президента США Дональда Трампа, который выступает за свободную конкуренцию и отсутствие административных барьеров в энергетической сфере.
В принципе за последние дни рынок отреагировал весьма адекватно на заявления участников мониторингового комитета по сокращению добычи. По итогам торгов 27 июля цена на нефть увеличилась до $51,5 за баррель с $47 неделей ранее. На данном этапе поддержку росту цен оказывает и снижение запасов в США, которые упали до уровня января 2017 года.
Но в любом случае аналитики весьма осторожно оценивают перспективы роста цены на нефть. В частности, Международный валютный фонд понизил прогноз цены на нефть на текущий и будущие года в среднем на $3 за баррель в сравнении с апрельскими данными - до $52 за сорт Brent. Еще более пессимистично к ценам относятся в управлении энергетической информации минэнерго США (EIA). Организация в июльском докладе снизила собственный прогноз на 2017 год месячной давности по цене на Brent на $2 - до $50,8, а на 2018-й - сразу на $4 - до $51,6.
Вместе с тем тот же МВФ предрекает мировой экономике небывалый за последние 10 лет подъем.
"Последние данные свидетельствуют о том, что мировой экономике предстоит самый большой синхронный подъем десятилетия", - пишут экономисты МВФ в "Обзоре мировой экономики". Организация повысила прогноз роста экономики практически во всех регионах мира - в Европе, Японии, Китае, в развивающихся странах Азии, России, Бразилии, Индии и т.д. Опасения организации вызывают лишь темпы роста в США, которые тормозят неопределенная политика Дональда Трампа, а также рост экономики Великобритании из-за Brexit.
Между тем мировой рост экономики в конечном счете выливается в повышение спроса на энергоресурсы, в том числе и на нефть, а вкупе с согласованными действиями производителей это приведет к столь долгожданному повышению цен на нефть.