TANRI QULLARI ÜÇÜN MİSSİYA
İspaniyada imamın özünü partlatmasından bütün dünya xəbər tutdusa, erməni keşişinin anoloji cinayəti haqqında SSRİ-də belə heç kəsin məlumatı olmadı
İspaniyada məscidin imamının Kataloniyada terror aktına hazırlaşarkən özünü partlatması 1980-ci illərin sonlarında Azərbaycanda da bənzər hadisənin baş verdiyini yadıma saldı. O zaman eyni şeyi erməni kilsəsinin din xadimi etmişdi. Lakin imamın əməlindən bütün dünya xəbər tutdusa, erməni keşişinin anoloji cinayəti haqqında SSRİ-də belə, məlumatsız idilər.
«Danışan» soyad
1980-ci illərin sonlarında DİN-in binasında milli zəmində baş vermiş hadisələrlə bağlı sənədləri araşdıran zaman diqqətimi Stepan Davtyanın soyadı çəkdi. Söhbət xəncər və içərisində yandırıcı maddə olan butulka ilə Bakıda saxlanılmış erməni din xadimindən gedir. Soyad çox tanış gəldi və sanki kimisə xatırladırdı.Yalnız ad və ata adını dəqiqləşdirmək qalırdı. Lakin çox düşünmək lazım gəlmədi. Yadıma düşdü ki, sonradan Davtyan soyadlı bir erməni Qazax rayonunda Xalqlar dostluğu abidəsini partlatmaq istəyən zaman «bomba» öz əlində partlayıb və sən demə, bu, elə həmin adamdır. Lakin erməni keşişinin Qazaxdakı əməli, heç olmasa, respublika qəzetlərində yer almışdısa, onun daha əvvəlki «qəhrəmanlığı» tam gizli saxlanılıbmış - Azərbaycan SSR-in ozamankı rəhbəri Əbdürrəhman Vəzirov belə tapşırıbmış.
Səbəb? Azərbaycan rəhbərini erməni terrorçusunun cinayətə cəhdini gizli saxlamağa nə vadar edirmiş? Partlayışa hazırlaşan silahlı keşiş hansı səbəbdən dərhal azadlığa buraxılıbmış? Bu müəmmanın üzərindən pərdəni mütləq qaldırmaq lazım idi...
Terroru himayə edən kilsə
DİN-ə ünvanladığım sorğudan sonra məsələ ilə bağlı başqa maraqlı məqamlar da ortaya çıxıb. Sən demə, Stepan Davtyana görə Vəzirova şəxsən bütün ermənilərin katolikosu I Vazgen ağız açıbmış. Terroru himayə etmək, ruhlandırmaq erməni kilsəsinə xarakterik cəhətdir.
İspaniyadakı məscidin imamına görə heç kəs kimsədən xahiş etməyib. Çünki İslam Dünyasında hər kəs terroru və imamın bu əməlini pisləyir. Davtyanı isə şəxsən Eçmiədzinin rəhbəri nəinki pisləsməyib, əksinə, onun azadlığa buraxılmasını xahiş edib. Burada, təbii ki, Vəzirovun satqın səhlənkarlığı da öz yerində.
Makaravan monastrının baş keşişi Stepan atanın sonradan daha neçə belə əməl törətdiyi məlum deyil. Amma onun Vazgenin missiyası ilə Qazax «ezamiyyəti» sonuncu oldu.
Erməni keşişi Davtyanla bağlı hadisəni biz 1991-ci ildə Bakının «Kommunist» nəşriyyatı tərəfindən çap olunmuş «Elan olunmamış müharibə» kitabına da daxil etmişik.
Yeri gəlmişkən, həmin kitabın nəşrindən bir müddət əvvəl, DQMV-nin Əsgəran rayonunun ermənilər yaşayan Qılıçbağ kəndindəki kilsədə böyük silah arsenalı aşkarlanmışdı: 6 minaatan, kustar üsulla düzəldilmiş 16 mina, yenə kustar üsulla hazırlanmış 130 əl qumbarası, qumbaraatan üçün seriya istehsalı olan 7 qumbara, radiostansiyalar. Stepan atanın da elə öz kilsəsində silahlandığı aydındır. Allahın qulu üçün qəribə missiya deyilmi?
Tarix təsdiqləyir
Onu da xatırladaq ki, Eçmiədzin hələ Çar Rusiyası dövründə qanunazidd, dövlət əleyhinə və terror əməllərinə bulaşmışdı. Rus Pravoslav Kilsəsi Sinodunun üzvləri də daxil olmaqla, bir çox araşdırmaçılar, siyasi xadimlər bu faktları ortaya qoyublar; məsələn, amerikalı tarixçi Pol Vert yazırdı ki, Eçmiədzin katolikosu Rusiyanın verdiyi beynəlxalq siyasi rıçaqlardan erməni çarlığının yaradılması üçün istifadə edirdi. Məhz bunun nəticəsində 1903-cü ildə Eçmiədzin ləğv, onun mülkiyyəti isə müsadirə edilib.
Yəni, hələ XX əsrin əvvəllərində erməni kilsəsi dövlət əleyhinə əməllərin, terrorçuluğun tərəfdarı olub. Çar hökuməti bu fəaliyyətin təhlükəsini anladığından, onların fəaliyyətini qadağan edib.
Yeri gəlmişkən, bu qərarın səbəblərindən biri də erməni kilsələrindən böyük silah arsenallarının aşkarlanmısı olub. Odur ki, artıq ötən yüzilliyin sonlarında Əsgəranda və digər bölgələrdəki erməni kilsələrindən silah tapılması təəccüblü deyildi. Sovet İttifaqı dövründə erməni terror təşkilatı olan ASALA-nın missionerlərini belə, erməni kilsələrində axtarırdılar.
Bu gün erməni terroru dünya üçün təhdid olaraq qalır. Bu, ayrı-ayrı fanatikruhlu insanların əməli və ya terrorizmin ayrı-ayrı fraqmentləri deyil. Söhbət Eçmiədzin tərəfindən himayə olunan və ilhamlandırılan, bununla da dünyanı bürümüş hörümçək torundan gedir.

MISSION FOR CLERGYMEN
If the whole world learned about the suicide bomber-imam in Spain, nobody has ever known about a similar crime of an Armenian priest, even in the USSR
The suicide bombing of imam of one of the mosques in Spain as part of the large-scale terrorist attacks planned in Catalonia recalled a similar bombing event that happened in Azerbaijan in the late 1980s carried out by a priest of the Armenian church. But if the whole world knows about the case with the imam, nobody has ever heard about the case with the Armenian priest, even in the USSR.
"Speaking" last name
Once I was looking through the reports of the Ministry of Internal Affairs on incidents of nationally motivated violence and I came across the name of Stepan Davtyan, an Armenian priest detained in Baku in the late 1980s with a dagger and Molotov cocktail. His last name was very familiar and reminded me someone else. I had to clarify the initials only. But it did not took me long to think about it. I recalled that someone also called Davtyan killed himself when he was trying to blow up the Monument of Friendship in Gazakh region of Azerbaijan. I found out that it was the same person. But if there were notes about the suicide-bomber Armenian priest in Gazakh only in the republican newspapers, the previous act of Davtyan was kept as a super-secret - that was the order of the then head of Azerbaijan SSR, Abdurrahman Vezirov.
But why? What prompted the leader of Azerbaijan to cover the criminal attempt of the Armenian terrorist? Why was the armed cleric preparing the blast immediately released? It was necessary to open this veil of secrecy.
The church supporting the terror
I later found out other interesting details in the Ministerial reports. It turned out that the Catholicos of all Armenians Vazgen I has applied to Vezirov for pardon of Stepan Davtyan. Support and inspiration to terror are typical features of the Armenian Church.
No one requested to pardon the imam of the Spanish mosque, since everyone condemns terrorism and the actions of imam in the Islamic world. On the contrary, the head of Echmiadzin has personally applied for release of Davtyan. Of course, not without the treacherous connivance of Vezirov.
It is unknown how many such appeals were made by the later rector of the Makaravan monastery Father Stepan, but his trip to Gazakh became his last mission from Vazgen.
We included the episode with the Armenian priest Davtyan in our book "The Undeclared War", which was published in 1991 in Baku.
Incidentally, shortly before the publication, a large arsenal of weapons was found in the church of the Armenian village Kylichbak of Askeran region of Karabakh: 6 mortars, 16 self-made mines, 130 artisanal hand grenades, 7 grenades for grenade launchers, two batteries for radio units. It is clear that Father Stepan also armed himself in his own church. A good mission for the servants of God?
History confirms
It is also worth recalling that Echmiadzin has been known for illegal, anti-state and terrorist actions in the Tsarist Russia. A large number of researchers, including members of the Synod of the Russian Orthodox Church, politicians, pointed to these facts. In particular, the American historian Paul Werth wrote that the Echmiadzin Catholicos used Russia's international political levers and skillfully blackmailed them by the autocracy. As a result, in 1903, Echmiadzin was disbanded, and property was confiscated.
In other words, at the beginning of the 20th century, the Armenian Church was an advocate of anti-state actions and terrorism, and the tsarist authorities, knowing the danger of such actions, banned it.
By the way, one of the reasons for this decision was the discovery of large arsenals of weapons in Armenian churches. Therefore, it was not surprising to find weapons in Askeran and other Armenian churches by the end of the last century. Even the missionaries of the Armenian terrorist organization ASALA were hiding in in Armenian churches during the Soviet times.
Today, Armenian terrorism continues to threaten peace. It is not about the actions of individual fanatical individuals or fragmentary manifestations of terrorism. It is about the web of terror cunningly knit around the world and patronized by Echmiadzin.