PRAQANIN XÜSUSİ CAZİBƏSİ
Bəzən, su içmək üçün gecə saat 4-də ayılırsan və yarım saat sonra özünü əlində kamera şəhərin mərkəzində tapırsan. Bu, hamının başına gələ bilər, çünki istənilən səfərin ən yaxşı anları bu sözlərlə başlayır: "Axı, sən buraya yatmağa gəlməmisən...".
Tarixi fonda sevgi hekayəsi
Beləliklə, Praqa. Karlov körpüsü. Günün doğuşuna az qalıb. Praqa qalası və Mala Strana da daxil, sol sahili "Köhnə Şəhər" və Nove-Mest yerləşən sağ sahil arasındakı qovşaq. Əsrlərboyu Kral yolu buradan keçib. Bu yolda zadəganların və yoxsul sənətkarların, tacirlərin və keşişlərin, səlibçilərin və qusitlərin (Yan Qusun adını daşıyan dini inqilabi hərəkatın davamçılarının) müxtəlif istiqamətlərə yönələn izləri var.
Frans Kafka, Yaroslav Qaşek, Karel Çapek, Marina Svetayeva, Milan Kundera kimi məşhur yazıçılar, bəstəkar Antonin Dvorjak, kinorejissor Milos Forman, astronomlar Kepler və Tixo Braqe, kimyagər Edvard Kelli və bir çox başqaları dəfələrlə buradan keçərək, heyranıqla çayın gözəlliklərini seyr ediblər. Bu körpü 1945-ci ilin Praqa üsyanını, 1968-ci ilin Praqa baharını və 1989-cu ilin "məxməri inqilab"ını da xatırlayır.
Əfsanəvi IV Karl bu körpünün təməlini 9 iyul 1357-ci il səhər saat 05:31-də qoyub (yəqin, buna görə bu yer adamı erkən saatlarda özünə çəkir!). Beləliklə, Praqanın düz, ürəyində dayanaraq, həyatınızda ilk və son dəfə, cidd-cəhdlə ac-yuxulu şüurunuzla zamanın möhtəşəmliyini və mənasızlığını - insanın bu axında yerini qavramağa çalışırsan. Saniyələr anbaan keçmişə yollanır. Parıltılı-qara, alqırmızı daşlar. Onlar burada hər yerdədir...
Amma təəssüf. Orijinal olmaq və meditasiya etmək arzusu çiliklənir; anlayırsan ki, Çexiya paytaxtının turistləri arasında ən məşhur yeri günün istənilən vaxtı və istənilən havada insanlarla dolu olur. Səhərin qızılı çağında, ən azı, 10-a yaxın fotoqraf uğurlu kadr tutmaq ümidi ilə sıraya düzülüb. Elə «Allahım, bunlar niyə yata bilmirlər?" - deyə fikirləşirsən ki, gözün Vltavanın fonunda xoşbəxt təbəssümlə sevgi hekayəsi çəkdirən bəylə-gəlinə sataşır...
Özü də qız, havanın yetərincə sərin olmasına baxmayaraq, inamla öz dekoltesini və çılpaq çiyinlərini nümayiş etdirir. "Sevgi isidir". Və əlbəttə, həmişə olduğu kimi, yalnız o deyil, bir dəstə nazik geyinmiş gənc də - açıq-aydın bütün gecəni klubda keçirdikləri görünür - indi, demək olar ki, «idman"la məşğuldurlar, ya da ki, təmiz hava alırlar. Almanca danışan bir neçə yaşlı cütlük isə əllərində qəhvə fincanlarını tutaraq həvəslə yeriyir...
Küçə rəssamları molbertlərini açırlar. Aşağıdakı bir yerdə çay gəmiləri ən son (bəlkə də ən erkən) müştərilərini sahilə çıxarır. Qu quşları boyunlarını əyərək, qaranlıq suyu sakit-sakit qarışdırır. Günəş isə artıq təntənəli şəkildə binaların üzərindəki millərin və damların parlaq-qırmızı kirəmitlərinin üzərindən yüksəlir. Praqa yeni günü qarşılamağa hazırlaşır - tezliklə insan axınları bir böyük, çoxdilli, çoxrəngli və səs-küylü insan çayına daxil olacaq...
Nağıl gerçəkləşir
Çexiyanın paytaxtı Avropanın ən cazibədar turizm məkanlarından biridir. Yerli statistika bürosunun məlumatına görə, 2016-cı ildə şəhərə 7,07 milyon turist gəlib. Qonaqların əksəriyyəti qonşu Almaniya və Slovakiyadan gəlir, lakin Asiyadan, xüsusilə də Çindən gələn turistlərin payı daim artır. Eyni zamanda, ölkənin digər regionlarında yaşayan çexlər də həvəslə öz paytaxtlarına gəlirlər. Səfərlərin orta uzunluğu da artır, bu da təəccüblü deyil, çünki bu şəhərdə çox sayda yer var ki, orada bir az daha çox qalmaq istəyirsən.
Praqa, həqiqətən, turizm üçün ideal bir şəhərdir. İnanılmaz gözəldir və sevgililər üçün romantik abhavası var. Uşaqlarla yola çıxmaq istəyənlər üçün təhlükəsizdir (amma küçələrində polis görmək mümkün deyil). Gənclər üçün əyləncəli və sərfəlidir (çox sayda mənzil-studiyalar, hostellər və əyləncə yerləri var). Yaşlılar üçün sakit və rahatdır. Nəhayət, pivə həvəskarları üçün sadəcə, bir xəzinədir (lakin bu məsələ, əlbəttə, fərqli bir hekayədir).
Axı şəhərin bütün tarixi mərkəzi - Karlov körpüsü, müqəddəs Vita kilsəsi (Praqanın müxtəlif yerlərindən görünən daha bir məşhur simvoldur), Barıt qülləsi,
Praqa loretosu, Straqov monastırı, Kampa adasının obyektləri və s.-dən ibarətdir. Staromest meydanında istənilən səkidə, ya da ki, orta məktəbdən yaxından tanıdığımız Yan Qusun heykəlinin yanında sadəcə oturmaq, tələsmədən xətləri qotikadan-barokkoya, oradan da haradasa İntibah dövrünə aparan bina fasadlarına baxmaq, kilsə zənglərinin səsini dinləmək əvəzolunmazdır.
Və ya məşhur astronomik saatın (Orlanın) altında toplanan kütlənin içindəsən. Hər saatbaşı üst pəncərələr açılır və 12 həvarinin taxta fiqurları görünür. İspaniyadan olan turist onları tanıdı və adlarını çəkdi. Amma postsovet məkanından olanlara bu, nədənsə, həmişə uşaq filmi "Elektronikin macəraları"nın son seriyasını xatırladır. Bu cür qavrayış çox qəribədir.
Praqanın bütün gözəlliklərini sadalamaq çətindir - şəhər, sadəcə, saraylar, qüllələr, kilsələr, sinaqoqlar, kostellər, muzeylər və teatrlarla doldurulub. Günün qaranlıq saatlarında ustalıqla seçilmiş işıqlandırma bütün binalara və çoxsaylı heykəllərə həcm və canlılıq verir. Onlar içəridən parıldamağa başlayırlar. Bu, elə bir atmosfer yaradır ki, bəzən yoldan keçənlər özləri tarixi film və ya nağıl personajına bənzəyirlər.
Sehr hissi, hətta Praqa evlərinin adlarından da görünür: "Qızıl ilan", "Daş su pərisi", "Qızıl quyu", "Üç qızılgül", "Beş tac", "Üç zınqırov"... Əgər turist cığırından aralanaraq, məsələn, Staromest ratuşasının katakombalarında, qədim zəng qüllələrində, səssiz daxili həyətlərdə, gizli kimyagər küçəsində olsanız, pasaj və yeraltını ziyarət etsəniz, yaşı 200-300 il olan pivə sexini və dəyirmanı görsəniz, sizə elə gələr ki, hətta çoxdan ölmüş insanların ruhlarını da görə bilərsiniz. Onda sizdə, artıq şübhə qalmaz ki, bu ciddigörünüşlü körpü hələ də cəngavər atlarının dırnaqlarının şaqqıltısını və at arabalarının cırıltısını xatırladır.
Mistika: miflərdən-müasirliyə
Qədim slavyan ənənələri ilə qotik hekayələrin və mason sirlərinin çuğlaşdığı Praqa mistika və şəhər əfsanələri həvəskarları üçün sadəcə, Yer üzündə bir cənnətdir. Petrşinsk təpəsi, xüsusilə «tutulur», orada bütpərəstlik dövründə Peruna (slavyanların ildırımsaçan tanrısına) ibadət edirdilər və IX əsrdə öncəgörən knyagina Libuşe (müdrik hökmdar və Çexiya krallarının birincisi) bu şəhərin əsasını qoyub.
Öz qayınanasını boğmuş və ən sonda (əlbəttə!) yerin altına, cəhənnəmə düşmüş ifritə Draqomir haqqında qorxulu hekayələr də demək olar ki, eyni zamana aiddir.
Ola bilsin, bu, sadəcə, məişət mübahisəsi olub; lakin əsrlərboyu Praqa sakinləri şəhərin "dəhşət hekayələr"ini yaşadırlar, qonaqların çoxu bu hekayələrin mifik əsasını başa düşsələr də, yenə də onları dinləməyə hazırdırlar.
Zaman keçir, lakin məşhur gil nəhəng Qolem (rəvayətə görə, onu yəhudi xalqını qorumaq üçün mömin ravvin Lyov yaradıb), kədərli su kabusu Kaburek (məşhur kabusdur, pivə və balıqçılıq həvəskarıdır, gecələr Kampa adasının ətrafında gəzir), doktor İohann Faust, Dəmir adam, cəhənnəm köpəkləri - xəzinə gözətçiləri, cəngavərlərin, kralların, kahinlərin, fahişələrin və kimyagərlərin çoxsaylı kabusları sədaqətlə turizm şirkətlərinin nümayəndələri xidmət etməyə davam edirlər. Kimsə də buna etiraz etmir.
Amma bununla belə, od olmadan tüstü də əlbəttə ki, olmaz. Müqəddəs Roma Dövlətinin imperatoru II Rudolfun hakimiyyəti dövründə (18 iyul 1552-ci il, Vyana - 20 yanvar 1612-cı il, Praqa, Bohemiya) Praqaya, həqiqətən, dünyanın hər yerindən kimyagərlər, ara həkimləri, alimlər və həm də sadəcə, şarlatanlar axın etməyə başladı.
Hətta onların bir yerdə yaşadıqları küçələr indiyə kimi qalıb. Kabbala (orta əsrlərə aid mistik yəhudi doktrinası, hər şeyin əsasını saylarda və qədim yəhudi əlifbasının hərflərində axtaran təlim) ilə də çox maraqlanan Rudolf XV əsrdə İspaniya və Portuqaliyaya qaçan çox yəhudiyə sığınacaq vermişdi. Deyirlər ki, Avropadakı ən qədim sinaqoqun - Staronova sinaqoqunun çardağında hələ də Qolemin ruhunu görmək mümkündür. Ümumiyyətlə, köhnə şəhərin düz mərkəzində yerləşən yəhudi məhəlləsi Yozefov kədərli yəhudi gettosunun hekayəsini qoruyur və çox sayda ibadət yerlərini özündə saxlayır ki, bu da ayrıca bir hekayəyə layiqdir.
Praqada tarixi heykəllərin (yalnız Karl körpüsündə 30-u var) müasir incəsənət nümunələri ilə bir yerdə, qonşuluqda olmasında da müəyyən mistika var. Onların içində epataj heykəltəraş David Çernının bir çox işləri yer alıb:
"Çevrilmiş at" (Müqəddəs Vaslavın atlı heykəlinə parodiya), "Embrion" (axıntı borusu göbək bağı şəklində olan bina təsəvvür edin), "İnsansız plaş" (Motsarta və onun "Don Juan" operasına həsr olunub), "Frans Kafkanın başı", "Asılı insan" (evin damının bir tərəfindən yapışıb və dəfələrlə gerçək sayılıb), Vltavanın üzərindən keçən pinqvinlər (təkrar emal edilmiş plastik qablardan düzəldilib və təbii resursların səmərəsiz istifadəsinə etiraz edir), kommunizm qurbanlarının xatirəsinə abidə (Petrşin təpəsinin ətəyində yeddi bürünc fiqur), "Harmoniya" (ənənəvi hind geyimində kişi meditasiya zamanı), Kampa parkında sürünən sifətsiz "Körpələr" (sifətsizlik abortlara qarşı etiraz deməkdir).
Və ya məsələn, Kampa adasında Con Lennon divarı. Bütün hər şey nə vaxtsa əfsanəvi musiqiçinin ölümündən sonra peyda olmuş fanat qraffitisi ilə başlayıb və kimsə uğursuz şəkildə onu boyamaya cəhd edib. Amma divarın müdafiəsinə "The Beatles"in fanı olan Fransa səfiri qalxdı və insanlar indi də orada sevgi arzularını və dünyanı daha da yaxşı etmək istəklərini qeyd edirlər.
Beləliklə, adi beton parçası pərəstiş yerinə çevrilib və Praqanın bütün yol bələdçi kitablarında işarələnib, bütün yerli (və yerli olmayan) fanları, pasifistləri, hippiləri, küçə musiqiçilərini, rəssamları və sadəcə, yoldan keçənləri özünə çəkir.
İnanılmazdır, amma divardan sanki bir sakitləşdirici dalğa gəlir və insanın ruhu dinclik tapır. Bu bir daha sübut edir ki, bu cür "ibadət" və energetikası güclü olan yerlər kollektiv xeyirxahlıq və müsbət fikirlər nəticəsində yaranır.
Yenə və yenə
Praqaya tramvaylar xüsusi cazibə verir - rahat və sürətlidir, onlar dar küçələrdən asanlıqla keçir və çox saylı körpülərin üzərindən sanki uçurlar... Hətta xüsusi bir gecə tramvayı da var ki, onda məqsədsiz şəkildə dolaşa bilərsiniz. Bunu dostlarla birlikdə etmək daha yaxşıdır, lakin sakit, pəncərədən görünənləri düşünmədən, telefon və fotoaparatı gizlədərək, sadəcə, baxmaq və necə deyərlər, atmosferi udmaq üçün.
Əlbəttə, şəhəri bu incəadlı Vltava çayı olmadan təsəvvür etmək də mümkün deyil - şəhər "qeydiyyat"ı olanlar üçün kifayət qədər təmizdir, çox sayda istirahət gəmiləri, qayıqlar və katamaranları, qu quşları və adaları var. Lakin təpələr üzərində yerləşən Praqanın çoxsaylı baxış meydançalarında gözəllikdən zövq almaq lazımdır, meydançalrın çoxu möhtəşəm parklarda yerləşir.
Bu sətirlərin müəllifinin işi bir az gətirməyib - yalnız Prajski Qraddakı baxış meydançasına düşə bilib; orada ən əlverişli baxış nöqtəsinə çıxmaq üçün kifayət qədər yüksək divara dırmaşmaq lazımdır. Özü də anlayırsan ki, səhər saat 4-də necə durmaq və gəzintiyə getmək olar; bundan zövq də alırsan, amma gündüz saatlarında camaatın ortasında maneələrə hücum etmək arzuolunan deyil.
Elə şəhərlər var ki, yadda qalır - ancaq sən ona "burada da olmuşam", - deyə bir "quş" qoyur və bununla da sakitləşirsən. Amma şəhərlər var ki, səni təkrar-təkrar cəlb edir - Moskva və ya İstanbul kimi. Onları ilin digər vaxtlarında və başqa insanlarla birlikdə görmək istəyirsən ki, yaxınlarınla və ya dostlarınla öz təəssüratlarını bölüşəsən. Çexiya paytaxtı tam belə bir yerdir. Deyirlər, Karl körpüsü qar altında daha gözəl görünür və Miladda bütün Praqa tam bir nağıla çevrilir. Payızda isə yarpaq tökümü və dumanlar çağında mistika və romantizm dərəcəsi yetərincə yüksəlir.
Praqada yaşamış ekspressionist yazıçı, dramaturq və mistik, şəhəri dəfələrlə öz romanının qəhrəmanına çevirmiş Qustav Mayrink yazır ki, Praqa "öz sakinlərini marionet kuklalar kimi idarə edir, ilk nəfəslərindən son nəfəslərinə kimi ipləri onun əlindədir".
Görünür, şəhərin qonaqlarını da eyni tale gözləyir. Yeri gəlmişkən, bəlkə elə buna görə Praqanın suvenir mağazalarında belə çox marionet kukla satılır? Bu da mistikadır? Hər şey mümkündür ...

Single visit to Prague is enough to dream about ​​returning here again
The moment you wake up at 4 am to drink some water and in half an hour, you grab your camera and find yourself in the city centre… This is true for everyone because all the best moments of any journey begin with the words "Well, you did not come to sleep here, huh?".
Historical love story
So, I’m in Prague. The Charles Bridge. Just before the dawn. The link between the left bank with the Prague Castle and Mala Strana and the right bank with the Old Town and Nove Mesto. For centuries, the bridge has served as a royal passage with the leftovers of aristocrats and poor artisans, merchants and priests, crusaders and Hussites scattered all around the area. Many famous writers such as Franz Kafka, Jaroslav Hašek, Karel Čapek, Marina Tsvetayeva, Milan Kundera, composer Antonin Dvořák, film director Miloš Forman, astronomers Kepler and Tycho Brahe, alchemist Edward Kelly and many others have been repeatedly admiring the river from this spot. The paving stones still remember the Prague Uprising of 1945, the Prague Spring of 1968, and the "velvet revolution" of 1989. The legendary Charles IV laid the foundation of the bridge on July 9, 1357 at 5 hours 31 minutes (this place attracts everybody in the early morning, you cannot help it!). And now, standing in the very heart of Prague, perhaps the first and last time in your life, you try in vain to grasp the grandeur and inexorability of the Time with your sleepy and hungry consciousness. The seconds languishing in oblivion day after day and burning the stones as dark as gore. They are everywhere...
Alas, your desire to meditate miserably fails when you realize that this is perhaps the most popular and crowded tourist spot of the Czech capital at any time of the day and in any weather. Under a milky glow of the morning sun, at least a dozen photographers are already lined up trying to catch a successful shot. "Good gosh, what are they doing here?!" you think looking at a smiling couple photo-shooting their love story with the Vltava River in the background. Despite a rather chilly morning, the bride confidently demonstrates her neckline and bare shoulders. Love warms up. But she is not alone - a group of barely dressed young people, apparently clubbers hanging out all night, is heavily breathing with fresh air. Several elderly couples speaking German are walking carefully squeezing cups of coffee in their hands. Street artists lay their easels. Somewhere below the river steamers return to shore the latest (or very early) birds. Swans are peacefully snoring on the dark water, having curled their necks. Meanwhile, the sun is ceremonially rising above the spires of buildings and bright red roof tiles. Prague is preparing to meet a new day. Soon crowds of people will merge into one large multilingual, colourful and noisy hive.
Fairy tale in reality
The capital of the Czech Republic is one of the most attractive tourist destinations in Europe. According to the local statistical bureau, it was visited by 7.07 million tourists in 2016. Most visitors come from neighbouring Germany and Slovakia, but the proportion of tourists from Asia, and especially China, is growing steadily. Incidentally, the Czechs living in other regions of the country also visiting their capital city. It is not surprising that the average duration of trips is also increasing, as Prague has a huge number of places where one wants to stay a little more with each visit. Prague is really an ideal city for tourism. It is incredibly beautiful and romantic for loving couples, safe (you can hardly see policemen in the streets) for those walking with children, cheerful and accessible with a huge number of studio apartments, hostels and entertainment facilities for young people, cosy for the elderly people, and, finally, just a treasure for all beer lovers. The latter deserves a separate conversation anyway…
The entire historical city centre is well known for its postcard views of the Charles Bridge, St. Vitus Cathedral (yet another famous landmark visible from different parts of the city), Powder Tower, the Prague Loreta, Strahov Monastery, Kampa Island and so on. On the Old Town Square, you can sit on any curb, and even by the monument to Jan Hus (our old friend from schoolbooks) and enjoy the views of surrounding buildings representing an intriguing mix of different styles from the Gothic and Baroque to occasional Renaissance, or listen to the chime of bells on the nearby cathedral. You can also join the crowd gathered under the famous astronomical clock, Prague Orloj. Every hour, the upper windows open, and the wooden figures of the twelve apostles appear. One of the Spaniard tourists easily identified and named them all by name, but the tourists from the post-Soviet space will definitely recall the closing scenes of the last episode of The Adventures of Elektronik. Associations is an amazing thing, you know…
It is difficult to name all the beauties of Prague. It is simply crowded with palaces, towers, cathedrals, synagogues, churches, museums, and theatres. In the dark, the masterfully chosen lighting equipment renders all buildings and statues a volumetric effect and liveliness. They seem glowing from within. As a result, streetwalkers look like the characters of a historical film or fairy tale. Even the titles of houses sound magical: Golden snake’s, Stone mermaid’s, The golden well, The three roses, The five crowns, The three bells. Walking away from the hiking trails, you can soon find yourself near the catacombs of the Old Town Hall, in the old chapels, at the backyard courtyards and the secret alchemist street, or visit the dark passages and dungeons, numerous 300 years old breweries and mills. It seems that you can even see the shadows of the long-dead dwellers of Prague. You no longer doubt that these brutal-looking pavements still remember the roaring hooves of knightly horses and the scraping noise of carriages.
Mysticism: from myths to modern times
For all fans of mysticism and urban legends, Prague is a paradise, where ancient Slavonic traditions are intertwined with Gothic stories and Masonic mysteries. It gives you the creeps especially on Petřín Hill, a popular place since the pagan times where the people worshipped Perun, the Slavic god of thunder and lightning, and where the legendary ancestor of the Czechs, queen-prophetess Libuše founded the city. The gloomy stories about the witch Dragomir, who strangled her mother-in-law and fell into hell, date back to almost the same period. Perhaps it was just a household quarrel, but for centuries, the locals have been supporting the "horror stories" of their city, and most of the guests readily believe in them although they understand that these are nothing more than myths. Time passed but the famous clay giant Golem, whom the righteous Rabbi Loew created to protect the Jewish people, the gloomy merman Kaburek, who loves beer, fishing and strolling on Kampa Island in the night, Dr. Johann Faust, the Iron Man, infernal dogs protecting the treasure, numerous ghosts of unhappy knights, kings, priests, prostitutes and alchemists continue to faithfully serve the travel companies. And it seems nobody minds them.
Perhaps there is a good reason for it. During the reign of Holy Roman Emperor Rudolph II (July 18, 1552, Vienna - January 20, 1612, Prague, Bohemia), the alchemists, doctors, scientists, and even charlatans from all over the world invaded Prague. There was even a street where they all settled. Rudolph, who was also very interested in Kabbalah (a mystical medieval teaching in Judaism preaching the search for the basis of all things in the numbers and letters of the Hebrew alphabet), sheltered many Jews who fled Spain and Portugal at the end of the 15th century. It is believed that the shadow of Golem still can be seen in the attic of the oldest synagogue in Europe, Staronova. In general, the Jewish Josef Quarter in the heart of the Old City is the keeper of infamous history of the Jewish ghetto and contains many religious objects.
There is some kind of mysticism in a way how historical monuments (one can find thirty of them on the Charles Bridge only) are adjacent to modern art. These include many works of a flamboyant sculptor David Černý: Inverted Horse (a parody of the equestrian statue of Saint Wenceslaus), Embryo (imagine a building where a drain pipe looks like an umbilical cord), Empty shroud (dedication to Mozart’s Don Juan), Franz Kafka's Head, Hanging Man, who is indeed hanging from the house roof and often taken for real), penguins made from recycled plastic bottles and marching through Vltava as a symbol of protest against irrational use of natural resources, memorial to the victims of Communism (seven bronze figures at the foot of Petřín Hill), Harmony (a man meditating in traditional Indian clothes), faceless creeping Infants in the Kampa Park protesting against abortion, the John Lennon Wall on Kampa Island. It all started with a graffiti fan, who had once put his work on the wall soon after the death of the legendary musician. Some had tried to paint it over until the French ambassador, an avid fan of the Beatles, supported the initiative. The people are still leaving there wishes of love and requests to make the world a better place. So, that is the moment when a usual piece of concrete turns into a cult place bookmarked in all guides of Prague and attracting the fans, pacifists, hippies, street musicians, artists and just passers-by from all over the world. Unbelievable but it seems the wall radiates some kind of tranquillity making your soul relaxed. Yet another proof that a popular or energetically strong spot becomes such one as a result of collective good and positive thoughts.
Again and again
The trams are especially charming in Prague. They are convenient and fast, can easily squeeze into the narrowest streets and fly through numerous bridges. There is even a special night tram, which can take you to an aimless ride around the city. It's better to do it in a company, but silently, without even really thinking about what's going on outside the window, to hide your phone and camera, just to stare and absorb the atmosphere. Also, it is also impossible to imagine a city without a river with such an affectionate name, Vltava. It is quite clean for a river running through the city, with a lot of walking steamers, boats and catamarans, swans and islands. But it is best to admire Prague from the numerous viewing platforms, most of which also host magnificent parks. I was a bit unlucky as I could get only to the observation deck near the Prague Castle, where one needs to scramble to a fairly high wall in order to get the most advantageous point of view. The moment you realize that if you get up at 4 am and go for a walk in full strength and mood, you feel reluctant to overcome any more obstacles after some time.
There are cities that you still remember but you put a tick that you have been there and soon get relaxed. But there are cities that attract repeatedly. Like Moscow or Istanbul. You want to see them in different seasons or with other people, to add the emotions of your beloved ones and friends to yours. The Czech capital is one of them for sure. It is believed that the Charles Bridge is even more beautiful under the snow, and the whole of Prague on Christmas turns into one continuous fairy tale. But in autumn when the leaves fall and fogs are usual, the degree of mysticism and romance gets higher.
Gustav Meyrink, an expressionist writer, playwright and mystic who used to live in Prague for many years and who had literally made the city a character of his novels, once wrote that Prague "manipulates its inhabitants like a puppeteer from their first to their last breath". Perhaps a similar fate awaits the guests of this magnificent city. By the way, maybe that is why there are so many puppets sold in souvenir shops of Prague? Mysticism? Maybe…