Milyarder Corc Sorosa dünyada niyə nifrət edirlər?
Ondördyaşlı yəhudi oğlan uşağı. 1944-cü ildə doğma Budapeşt şəhərinin Hitler ordusu tərəfindən işğalından sonra, könüllü olaraq nasistlərin tərəfinə keçir və onlarla çiyin-çiynə xidmətə başlayır. Onlara şəhərin zəngin yəhudilərinin ələ keçirilməsində yardım göstərir. Yüzminlərlə Macarıstan yəhudisinin ölüm düşərgələrinə göndərildiyi bir vaxtda, bu oğlan soyuqqanlılıqla onların mülkiyyətini müsadirə edən canilərlə işləyir. Bu «qəhrəman»ın adı Corc idi. O zaman Corc, artıq nəslindən gələn "Şvarts" soyadını daha avropasayağı "Soros" soyadına dəyişmiş, atası, vəkil və Budapeştin yəhudi icmasının görkəmli xadimlərindən olan Tividar Şvartsın israrı ilə xristianlığı qəbul etmişdir. Məşhur amerikalı spekulyant, maliyyəçi, investor və filantropun karyerası məhz belə başlayıb.
1998-ci ilin dekabrında, artıq maliyyəçi maqnat kimi şöhrətinin zirvəsinə çatmış Corc Soros Amerikanın "CBS" telekanalının «60 dəqiqə» verilişinə müsahibəsində «açıq danışaraq», həmin hadisələri belə xatırlayırdı: «Bəli, 14 yaşım var idi. Deyərdim ki, xarakterim elə onda formalaşıb. Çünki düşünməli, dərk etməli, yaşana biləcək hadisələri proqnozlaşdıra bilməli idim. Çox qorxu yaşamışam». Güman ki, elə bu hər şeyi itirmək qorxusu onun gələcək həyatının əsasını qoyub. Soros anlayırdı ki, baş verə biləcək olayları əvvəldən təxmin etmədən qazanc mümkün deyil. Aparıcının heyrət içərisində belə təcrübə yaşayan insanların çoxunun, yəqin ki, psixi xəstəxanaya üz tutduğunu deməsinə milyarder belə cavab verib: «Bu, mənim üçün çətin deyildi. Heç bir problem yox idi. Özümü günahkar saymıram».
İkinci Dünya müharibəsindən sonra, gənc Soros Londonda yaşayan qohumlarının yanına yollanır, orada London İqtisadiyyat və Siyasi Elmlər Məktəbinə daxil olur. Bu tədris ocağında onun iqtisadi-siyasi baxışlarını və gələcək həyatını müəyyənləşdirən ikinci hadisə baş verir. Məsələ ondadır ki, məktəbdə ona dövrünün ən məşhur filosoflarından olan Karl Popper mühazirə oxuyur. Gənc Sorosun siyasi baxışları məhz bu filosofun ideyaları əsasında formalaşır. Onların əsasını isə «Açıq Cəmiyyət» nəzəriyyəsi təşkil edirdi. Popperin fikrincə, «Açıq Cəmiyyət» heç bir məhdudiyyət və tabunun olmadığı, insanların doğru saydığı hər şeyi etməkdə sərbəst olduğu, siyasi hakimiyyətin rolunun isə minimum olduğu bir məkandır. Başqa sözlə, «Açıq Cəmiyyət»in əsas amili maddi zənginlikdir və ona nail olmaq üçün hər şeyə getmək olar. Bununla yanaşı, bu ideyaya görə pul insanlar üzərində hökmranlıq edir, insanlar isə zaman keçdikcə ümumbəşəri dəyərlərdən daha çox uzaqlaşır, səlahiyyətləri minimuma düşmüş dövlət qarşısında heç bir məsuliyyət hiss etmir.
Soros təhsilini başa vurduqdan sonra uzun müddət iş axtarıb. O, qalantereya fabrikində və kommivoyajor da işləyib. İngiltərədə karyera qurmağa uğursuz cəhdlərdən sonra, 1956-cı ildə Mayer adlı londonlu dostunun atasının dəvətilə Nyu-Yorka yollanır. O zaman Corcun dostunun atası dünyanın maliyyə mərkəzi olan Uoll-stritdə kiçik broker şirkətinə sahib idi. Soros karyerasına beynəlxalq arbitraj sahəsində başlayır, qiymətli kağızların beynəlxalq spekulyasiyası ilə məşğul olur. 1963-cü ildə ABŞ-ın ozamankı prezidenti Con Kennedi qlobalqiymətli kağız spekulyantları ilə savaşa başlayır və bəzi versiyalara görə, onun qətlinin səbəbi də məhz budur. Soros biznesini qapatmaq məcburiyyətində qalır. Lakin 1970-ci illərin sonlarında hansısa möcüzə sayəsində 10 milyonlarla dollara sahib olur və iş ortağı Cim Rocerslə birlikdə 10 ildə bir dəfə də zərər etməməsi ilə məşhurluq qazanır. Bu, qiymətli kağızların spekulyasiyası sahəsində, sadəcə, fantastikadır. Bəs bu uğurun səbəbi nə idi? Soros doğrudanmı, beynəlxalq hadisələrin gedişini bir möhtəkirin belə fantastik karyera qurmasına imkan verəcək qədər öncədən görürmüş? Yoxsa hansısa gizli qüvvələr və himayədarlar ona hansı anda hansı gedişin lazım olduğunu xəbər verirmiş?
Qərbdə, guya xüsusi istedadlı insanlar, onların yalnız şəxsi keyfiyyətləri və istedadları hesabına nəhəng varidata sahib çıxması haqqında uydurmaları çox sevirlər. Lakin bunun hamısı gözə kül üfürməkdir. Əslində, heç də hər şey bu qədər sadə deyil. Təsəvvür edin ki, hansısa dövlət və ya son dərəcə nüfuzlu insanlardan ibarət qrup planetin hansısa hissəsində və ya regionunda yerli əhalinin iradəsinin əleyhinə olaraq, öz maraqlarını təmin etmək istəyir. Ordu yeridilməsi, açıq təcavüz əksər hallarda çox baha başa gəlir. Üstəlik bu, kifayət qədər səs-küylü, düşmənin gücündən asılı olaraq, həm də təhlükəli yoldur. Belə olan təqdirdə, xaos və qeyri-müəyyənlik yaratmaq, qonşuları üz-üzə qoymaq, bununla da iqtisadi və geosiyasi maraqlarını təmin etmək daha asan deyilmi? Əgər rifah, ümumbəşəri dəyərlər adı altında arzularınızı yerinə yetirə bilirsinizsə, özünüzü təqdim etməyə, arzularınızı dilə gətirməyə ehtiyacınız qalmayacaq. Belə əməliyyatlarda isə nüfuzlu agentlərdən istifadə olunur. Lazımi anda müəyyən insana və ya insanlar qrupuna "kozır"lar, təsir rıçaqları verilir, bununla da onlar, sanki müstəqil qüvvə kimi çıxış etməyə başlayıb.
1979-cu ildə Soros ABŞ-da özünün ilk qeyri-hökumət təşkilatını yaradıb və onu müəllimi Popperin xatirəsinə hörmət olaraq, «Açıq Cəmiyyət» fondu adlandırıb. Təşkilat dərhal Polşanın müxalifətçi «Həmrəylik» qrupunu dəstəkləməyə başlayıb. Qeyd edək ki, həmin vaxt «Həmrəylik» ölkədə siyasi hakimiyyətin dəyişməsinə, Polşanın sosialist düşərgəsini tərk etməsinə çalışırdı. Təsdiqlənməmiş məlumatlara əsasən, Soros Fondu MKİ tərəfindən hazırlanmış və reallaşdırılmış «Siklon» əməliyyatını da maliyyələşdirib. Məqsəd sovet müdaxiləsinə qarşı vuruşan əfqan mücahidlərinin dəstəklənməsi idi. Əməliyyatın ilhamvericisinin ABŞ-ın ozamankı Prezidenti Karterin milli təhlükəsizlik üzrə məsləhətçisi Zbiqnev Bjezinski, əfqanlar tərəfindən kuratoru isə məşhur Üsəma ben Laden olduğu hər kəsə bəlli faktdır.
1980-ci ildən sonra Soros müxtəlif «demokratik proses»lərə hər il, təxminən, yarım milyard dollar xərcləyib. 1987-ci ilin sentyabrında SSRİ-də onun təşəbbüsü ilə «Mədəni təşəbbüs» sovet-amerikan fondu yaradılıb. Onun işi elmə, mədəniyyətə və təhsilə dəstək idi. 1988-ci ildə isə SSRİ-nin təsərrüfat kompleksinin dünyanın iqtisadi sisteminə qoşulması məqsədilə fond «sovet iqtisadiyyatında açıq sektor»un yaradılması təklifi ilə çıxış edib. Bundan başqa, Soros Fondu Şərqi Avropa ölkələrində sosialist düşərgəsinin sonunu gətirən «məxməri inqilab»ları fəal şəkildə dəstəkləyib. Soros səylərinə görə, tezliklə mükafatını da alıb. 1992-ci il sentyabrın 16-sı tarixdə «qara çərşənbə» kimi qalıb - məhz həmin gün funt-sterlinqin bir gündə dəyərini alman markasına nisbətdə sürətlə itirib. Nəticədə, Soros 1 milyard dollardan artıq qazanc əldə edib. Bundan bir müddət əvvəl Corc Sorosun Almaniya Milli Bankının prezidenti Helmut Şlezingerlə görüşdüyü məlumdur. Daha bir populyar versiya isə Sorosu bu çətin oyunda növbəti dəfə dəstəkləmiş son dərəcə güclü qəyyumları ilə bağlıdır. 1996-1998-ci illər arasındakı qısa vaxtda Tailand, Malayziya, İndoneziya, Yaponiya və Rusiya kimi ölkələrdə maliyyə böhranı baş qaldırıb, milyonlarla insan yoxsulluq dərəcəsinə düşüb. SBS telekanalına müsahibəsində Soros bütün bu iqtisadi təlatümlərə aidiyyətinin olub-olmadığı barədə suala məğrurcasına gülümsəyərək cavab verib və bu proseslərdə iştirakını etiraf edib. Üstəlik, Soros bütün bu fəlakətlərin sosial fəsadlarının onu maraqlandırmadığını da deyib.
Sorosun hibrid müharibənin yalnız maliyyə deyil, həm də siyasi meydanında uğurlarını görən sahibləri onun əlinə daha əhəmiyyətli kart verib. 2000-ci ilin oktyabrında dünya siyasi proseslərin yeni dalğası ilə tanış olub - «rəngli inqilablar». Söhbət mövcud hakimiyyətlərin zor tətbiqi olmadan devrilməsindən gedirdi. Onların birincisi Serbiyada, daha sonra isə Gürcüstan və Ukraynada baş verib.
Mövcud hakimiyyətlərin devrilməsi ilə eyni anda bir neçə hədəfə nail olunurdu: qlobal kapital üçün yaramayan siyasi qüvvənin səhnədən - hakimiyyətdən kənarlaşdırılması, qonşu, bəzən isə qardaş xalqlar arasına nifaq salınması (Rusiya-Ukrayna), sonradan düşmənin ərazisinə yayılması üçün xaosun yaradılması. Serbiya Prezidenti Slobodan Miloşeviç Rusiyanın yaxın müttəfiqi idi və Avropa strukturlarına inteqrasiyadan imtina edirdi. Nəticədə o, «buldozer inqilabı» vasitəsilə devrildi. Gürcüstan Prezidenti Eduard Şevardnadze hər zaman Qərbə loyallığı ilə tanınsa da, onun balanslı siyasəti Qərbi tam qane etmirdi. Üstəlik, Şevardnadzenin rəhbərliyi ilə dövlət aparatının bir çox sahələrində dərin islahatlara hazırlıq gedirdi. Yəni, «inqilab»ı təxirə salmaq olmazdı. Gürcüstan Rusiya ilə həmsərhəddir və demək, onun sərhədində ruslara düşmən ölkə yaratmaq sərfəlidir. Nəticədə, Şevardnadze hakimiyyəti müxalifətə təhvil verməyə məcbur edildi. Müxalifətin rəhbərliyində isə əsasən, qrantlar hesabına xaricdə təhsil almış şəxslər dayanırdı.
Növbə Rusiya ilə həmsərhəd olan daha bir ölkəyə - Ukraynaya çatdı. Burada «narıncı inqilab» prezident seçkisindən sonra baş tutdu. Ölkə rəhbərliyi isə müxalifətin təzyiqi ilə görünməmiş addım atdı: ölkədə prezident seçkisinin üçüncü turu keçirildi və Yuşşenko-Timoşenko tandemi hakimiyyətə gəldi. Bunun ardınca Qırğızıstanda da 2 inqilab oldu.
Sadalanan bu hadisələrdə ümumi cəhətlər çoxdur: KİV, xüsusilə sosial şəbəkələr və internet vasitəsilə böyük qrupların şüuru ilə manipulyasiya edilməsi üçün xüsusi hazırlanmış üsullar, Serbiyada «Otpor», Gürcüstanda «Kmara», Ukraynada «Pora» kimi təşkilatlarda gənclərin prioritet rolu… Şüarlar, üsullar və s. eynidir. Hər şey birmənalı şəkildə üst-üstə düşürdü. Bütün bu təşkilatlarda ideyanın özəyini bu və ya digər formada Soros məktəbinin formalaşdırdığı heç kəs üçün sirr deyil; məsələn, Ukraynada ölkənin müstəqillik qazanmasından dərhal sonra, Soros təşkilatının himayəsi altında 100-dən artıq müxtəlif struktur yaradılmışdı. Bu, kimə və nə üçün lazım idi?
Beləliklə, Soros və sahibləri bu əməliyyatların pərdəsi altında öz məqsədlərini həyata keçirirdi. Ukrayna və Gürcüstandakı «inqilab»lardan sonra, Sorosla əlaqəli təşkilatlar misli görünməmiş dividendlər əldə edib.
Qırğızıstana gəlincə, burada inqilabdan sonra Oş şəhərində etnik özbəklərlə-qırğızlar arasında iğtişaşlar baş qaldırmışdı. Hər zaman Əfqanıstandan narkotrafikin əsas qapısı sayılan regionu xaos bürümüşdü. Sorosun sifarişçilərinə gəlincə, onların əsas hədəflərindən biri, regionda onlara hər cür tabe olacaq hakimiyyətin qurulması, həmin hakimiyyətin beynəlxalq maliyyə strukturlarından asılılığının təmini idi.
Sorosun işləri sanki yaxşı gedirdi və indi, onun qarşısında növbəti «yağlı tikə» - Azərbaycan var idi. Ölkənin zənginliyi haqqında danışmaq artıq olardı. Onun gənc prezidenti İlham Əliyev isə ölkəyə rəhbərliyə başlar-başlamaz, müstəqil siyasət yürütmək fikrində olduğunu göstərmişdi. Yəni onun «əl prezidenti» olmaq niyyəti qətiyyən yox idi. Bununla yanaşı, Azərbaycan coğrafi baxımdan Rusiya ilə İranın arasında yerləşir. Söhbət Sorosun, belə demək mümkünsə, siyasi, hətta zooloji nifrət bəslədiyi iki dövlətdən gedir.
Beləliklə, əvvəllər də istifadə olunmuş üsulla ciddi şəkildə «rəngli inqilab» planlanmasına başlanılmışdı. İş gənclərdən ibarət qruplar və müxalifət təmsilçiləri ilə aparılırdı. Əməliyyatın 2005-ci ilin parlament seçkisi vaxtı həyata keçirilməsi nəzərdə tutulurdu.
Lakin Soros ilə sahiblərini məhz Azərbaycanda iflas gözləyirdi. Burada onların əməliyyatları darmadağın oldu. Bunun bir neçə səbəbi var idi. Bundan əvvəl inqilabların baş verdiyi bütün ölkələrdə uğurun əsas səbəblərindən biri, hakimiyyət strukturlarında gizli qrupların olması idi. Son anda onlar qarşı tərəfə keçmişdilər. «Rəngli inqilab»ların ssenarisinə diqqətlə nəzər saldıqda, hakimiyyət strukturlarına yeridilmiş «beşinci kolon»lardan istifadə olunduğu aydın şəkildə görünür. Onlar əksər hallarda müxalifətlə iş birliyini uğurla həyata keçirirdilər. Azərbaycan hakimiyyəti isə 2005-ci ildə birlik nümayiş etdirdi, hakimiyyətdə yer alan, ABŞ səfiri ilə danışıqlar aparmış, qarşı tərəfi dəstəkləməyi düşünən bəzi şəxslər isə operativ şəkildə aşkarlanaraq zərərsizləşdirildi.
Sorosun planının pozulmasının digər səbəbləri arasında müxalifətin tam gərəksiz sayılması, Azərbaycan xalqının onlara inanmaması da var idi. Məhz bu üzdən xalq müxtəlif psixoloji manipulyasiyalara aldanmadı. Azərbaycan özünün «narıncı inqilab»ını hələ 90-cı illərin əvvəllərində yaşamışdı və o vaxtdan ölkənin belə avantüralara qarşı özünəməxsus immuniteti yaranıb.
Nəticədə, bir müddət sonra Sorosun təşkilatları Azərbaycanda fəaliyyətini dayandırmalı oldu. Üstəlik, indi onların əməyinə dünyanın digər bölgələrində ehtiyac var idi. 2010-cu ilin sonlarından Yaxın Şərq və Şimali Afrika sonradan «ərəb baharı» adlandırılan hadisələrlə qaynamağa başladı. Bir sıra ölkələrdə hakimiyyət devrildi, xaos başladı, bəzi ölkələrdə isə bu «bahar», ümumiyyətlə, vətəndaş müharibəsinə çevrildi. Tunis, Misir, Liviya və Suriyada da ilkin mərhələdə yuxarıda qeyd olunan xarakterik Soros mexanizmləri nəzərə çarpırdı. Ən maraqlısı isə odur ki, guya «liberal dəyərlər»ə sadiq olan keçmiş yəhudi, sonradan xristianlığı qəbul etmiş və nəhayət, hazırda ateist olan Soros öz məqsədlərinə çatmaq üçün çəkinmədən cihadçılarla razılığa getdi. «Ərəb baharı»nın fəsadları isə hər kəsə məlumdur: Liviya, Suriya və Yəməndə parçalanma, vətəndaş müharibələri və aclıq nəticəsində heç bir günahı olmayan milyonlarla insan həyatını itirdi. Dünyanın ən zəngin regionu isə apokalipsis filmlərinin kadrlarını xatırladan dəhşətli meydana - fövqəldövlətlərin öz silahlarını sınaqdan keçirdiyi, öz problemlərini həll etməklə məşğul olduğu bölgəyə çevrildi.
Bundan sonra alovun bürüdüyü müsəlman Şərqindən uzaqlaşan «oyun sahibləri» yenidən diqqəti Ukraynaya yönəltdilər. Avromaydan zamanı Soros yeni üsulu sınaqdan keçirmək qərarına gəldi - bu dəfə liberal dəyərlərin daşıyıcıları ultramillətçi qruplaşmalarla danışıqlara getdi və onların köməyi ilə, demək olar ki, silahlı yolla hakimiyyət devrildi. Bunun da nəticəsi bəllidir: ərazi itkisi, sosial problemlər. Sorosun sevimli yetirməsi olan Mixail Saakaşvilinin sözlərinə görə, Ukrayna iqtisadiyyatı Qabon iqtisadiyyatının səviyyəsinə düşüb. Əvəzində, Soros tez-tez Kiyevə səfər edir, mehmanxanalarda təmtəraqlı ziyafətlər qurur, öz layihələrini həyata keçirir və özünü bu ölkənin əsl sahibi sayır. Üstəlik o, Avropanı açıq şəkildə sonuncu ukraynalı uğrunda da Rusiya ilə savaşmağa çağırır.
Lakin bütün bu dövrdə Soros öz planlarını Azərbaycanda reallaşdırmaq ideyasından əl çəkməyib. Davos sammiti zamanı o, Azərbaycan Prezidentindən ölkədə özünün əsas «rəngli iğtişaşlar» mənbəyi olan «Açıq cəmiyyət» institutunun açılmasını istəyib. Lakin prezident onun təklifini rədd edib və Soros bundan incik düşüb. Nəticədə, 2015-ci ildə keçirilmiş Avropa Oyunları zamanı sahibi elə bu spekulyantın özü olan «The Guardian» qəzeti Azərbaycana qarşı çirkin kampaniyaya başlayıb. Qəzetin saxta materiallarının biri də bilavasitə «Region+» jurnalı tərəfindən ifşa olunub və nəticədə Britaniya nəşri öz «səhv»ini düzəldib. Lakin məsələ bir iftiradolu materialla bitməyib.
Mayda Avropa Strateji Kəşfiyyat və Təhlükəsizlik Mərkəzi (ESISC) tərəfindən açıqlanmış əhatəli hesabatda Avropa Şurasında Corc Sorosun başçılıq etdiyi "kölgə şəbəkəsi"nin iş mexanizmi detalları ilə əks olunub. Sənəddə qeyd olunur ki, Soros Avropa Şurasının ermənipərəst deputatları ilə birlikdə Azərbaycana qarşı hücumlar təşkil edir. Lakin bu, başqa söhbətin mövzusudur. Yalnız onu qeyd edək ki, Avropa Şurasında Azərbaycana qarşı çıxan, demək olar ki, bütün nümayəndələr bu və ya digər şəkildə Soros Fondu ilə əlaqəli şəxslərdir. Avropa Şurasının insan haqları üzrə komissarı, latviyalı deputat, tez-tez İrəvanda qonaq olan Nil Muyjnieks, Kristofer Ştrasser, Cerald Knaus və Azərbaycana qarşı aşkar düşmənçilik nümayiş etdirən digər avrodeputatlar Sorosun qeyri-hökumət təşkilatının himayəsi altında ya işləyib, ya da təhsil alıb. Lüksemburqdan olan mənfur avroparlamentari Frank Engel isə hətta əlinə silah alaraq, Ermənistan tərəfdən Azərbaycana qarşı döyüşməyə hazır olduğunu bildirir. Özünə Azərbaycanın işğal olunmuş ərazisində toy etmiş bu şəxs Sorosla sıx əlaqələrə malikdir. Soros ondan öz tarixi vətəni olan Macarıstana qarşı növbəti avantürası zamanı istifadə edib.
Amma bütün sirlər gec və ya tez ortaya çıxır. Bu şər mücəssiməsinin «payız»ı da Donald Trampın ABŞ-da keçirilmiş prezident seçkisində qələbə qazanmasından sonra başlayıb. Xatırladaq ki, seçki zamanı Soros bütün gücünü digər «demokratik dəyərlər yayıcısı» - Hillari Klintonun qələbəsi uğrunda səfərbər edib və… uduzub. Yəqin ki, bu, onun həyatında üzləşdiyi əsas məğlubiyyətdir. Trampın qələbəsindən sonra o, bütün gücünü yeni prezidentə qarşı yönəldib. Həmişə olduğu kimi, nəzarətində olan KİV vasitəsilə qarayaxmalar, küçə nümayişləri, sosial şəbəkələr vasitəsilə manipulyasiya. Amma bunların hamısı əbəsdir - prezident administrasiyasından gələn bəyanat qəti olub: «ABŞ Ukrayna deyil ki, Soros burada dövlət çevrilişi təşkil etsin». Bu yaxınlarda isə ABŞ Prezidenti Donald Trampa 100 mindən artıq insanın imzası ilə ərizə ünvanlanıb: onlar amerikalı milyarder Corc Sorosun terrorçu kimi tanınmasını istəyir. İndi, ərizəyə Ağ evdə baxılmalıdır. Ərizənin mətni Ağ evin saytında dərc olunub.
Maraqlıdır ki, dünyadakı bütün yəhudilərin müdafiəçisi kimi ad çıxarmış İsrail dövləti belə, Sorosa mənfi münasibətini gizlətmir. İsrail Xarici İşlər Nazirliyinin bu ilin iyulunda yaydığı bəyanatda deyilir: «Bu şəxs yəhudi dövlətinə qarşı yalan məlumatlar yaymaqla məşğul olan, onu özünümüdafiə hüququndan məhrum etməyə çalışan müxtəlif təşkilatlara dəstək verməklə, dəfələrlə İsrailin demokratik yolla seçilmiş hakimiyyətinin ayağının altını qazmağa cəhd göstərib».
Soros bütün həyatıboyu spekulyant olub və bu gün də belədir. Onun milyardlarla ölçülən varidatı və məşhur maliyyəçi karyerası isə başqasının kartları ilə oynanan oyundan başqa bir şey deyil. Əks təqdirdə, onun bütün varidatının xeyriyyəçiliyə xərclənməsinə dair vəsiyyətini necə qiymətləndirmək olar? Başqa sözlə, söhbət varidatın əsl sahiblərinə qaytarılmasından gedir. Soros özündən sonra günahı olmadan öldürülmüş milyonlarla insan, milyonlarla şikəst tale və lənət qoyub gedəcək. Hər şeyin əsası isə 1944-cü ilin soyuq macar yazında bir gənc budapeştli oğlanın iblislə «ittifaqa» getməsi ilə qoyulub…

THE INVESTOR OF CHAOS
Imagine a fourteen-year-old Jewish boy, who collaborates with the Nazis helping them to capture the rich Jewish citizens after the occupation of his hometown of Budapest in 1944. While hundreds of thousands of Hungarian Jews were being sent to concentration camps, this boy used to accompany the bandits in cold blood and assisted them in seizing the property of his fellow townsmen. The villain’s name was George, and by that time, he had already changed his family name Schwartz to a more European Soros and accepted Christianity at the request of his father, Tividar Schwartz, a lawyer and one of the prominent leaders of the Jewish community in Budapest. And so began the rise of the notorious American speculator, financier, investor, and philanthropist.
Here is an excerpt of George Soros’s interview to 60 Minutes aired on CBS in December 1998, when he was already at the peak of his fame as a consummate financial tycoon and recalls these events as follows: "Yes, I was 14 years old. I would say that that is when my character was made. Because I had to think ahead, understand and anticipate events. And I was threatened with evil." Probably, this fear of losing everything has ultimately paved the way of his life ahead. Soros knew that without anticipating events, it would be impossible to gain profit. In reply to a resentful comment of the interviewer that such an experience could send many people to a psychiatric couch, the billionaire says: "It was not difficult and it created no problem at all. I have no feeling of guilt."
After the Second World War, the young George left for his relatives living in London, where he entered the London School of Economics and Political Science (LSE). Here he had a second event, which has largely influenced his economic and political views throughout his later life. At LSE, Soros was lectured by one of the most renowned philosophers of his time Karl Popper, whose ideas have shaped the political views of the young Soros. The main one was the theory of Open Society. Popper believed that the Open Society must be free of almost any restrictions and taboos for people who are free to do whatever they want, and where the role of political power is absolutely minimized. In other words, the determining factor of the Open Society is material wealth, for which it is worth to do everything, and the power of money dominates the people who eventually shift further away from the universal human values ​​and do not feel any responsibility to the state, whose powers are minimized.
After graduation, Soros has long been looking for a suitable job. He used to work at a haberdashery and as a traveling salesman. After unsuccessful attempts to make a career in the UK, he arrives in New York in 1956 at the invitation of his friend’s father, someone called Mayer, who owned a small brokerage firm on the Wall Street, the world’s financial capital. Soros began his career in international arbitration speculating with international securities. In 1963, the then U.S. President, John F. Kennedy, launched a global war against the speculators of securities, which has allegedly cost him his life. Thus, Soros had to close his business but by the end of the 70s, he has miraculously become the owner of a wealth amounting to several tens of millions in the U.S. dollars. Together with his business partner Jim Rogers, Soros became famous for having never lost his business for a decade, which is a fantastic achievement in the field of financial speculations. What was the secret of his success? Maybe Soros was a kind of a visionary with supernatural gifts that helped him to trace the outcome of international events  and to make such a dizzying career as a financier? Or, maybe he had invisible forces and patrons that have timely provided him with insider knowledge to make the right decisions?
Interestingly, the rag-to-riches stories about the allegedly gifted people, who were able to make a fortune only because of their personal qualities and talents, are widely popular in the West. In fact, not everything looks so simple and naive. Let us just imagine that a certain state or a very influential group of people is interested in promoting their own interests in some region or part of the planet against the will and aspirations of the majority inhabiting that region. Any military intervention or explicit aggression is often a costly and noisy business. Furthermore, depending on the strength and potential of the enemy, this can be even dangerous. Hence, it is much more convenient and more profitable to create chaos and uncertainty in that region, which will set the neighbors against each other, helping the interested group to realize its economic and geopolitical interests accordingly. After all, you would not foolishly expose your identity and announce your desires, when you could rather achieve more benefits under the guise of good intentions and supposedly universal values. In such cases, the agents of influence are used. At the right time, certain people or groups of people are provided with the trumps, or the appropriate leverage, which allows this people to act independently.
In 1979, Soros established his first non-governmental organization in the U.S., Open Society Foundation (OSF), as a tribute to the teachings of his mentor Karl Popper. OSF immediately began to support the Polish opposition group Solidarity, which was advocating for changes in the political power of Poland and the country’s withdrawal from the socialist camp. According to unconfirmed reports, OSF has also financed the Operation Cyclone, a covert mission prepared and implemented by the CIA to support the Afghan mujahideen fighting against the Soviet intervention. It is well-known that the mastermind of the operation was the national security adviser of the former U.S. President Jimmy Carter, Zbigniew Brzezinski, while the supervisor of the operation from the Afghan side was the notorious Osama bin Laden.
After 1980, Soros has been spending almost half a billion dollars annually on various "democratic projects". In September 1987, he initiated the establishment of the Soviet-American Cultural Initiative in support of science, culture and education. In 1988, OSF suggested creating an "open sector in the Soviet economy" with the aim of introducing the Soviet economic complex into the world economic system. In addition, the Soros Foundation has been known for its active support of the Velvet Revolutions in the Eastern Europe, which has eventually led to the end of the socialist camp. Soros has been rewarded soon for his efforts. September 16, 1992 remained in history as the Black Wednesday, when the value of the English pound sterling fell rapidly relative to the German mark in a single day earning Soros more than a billion dollars. It is known that not long before the event, Soros met with Helmut Schlesinger, the then president of the German Bundesbank. Soros is also known for his powerful guardians, who have repeatedly supported him in various difficult operations. During 1996-1998, the financial crises hit the Asian countries of Thailand, Malaysia, Indonesia, Japan and Russia with millions of people left in poverty. During the same interview on CBS, when asked about his role in all these economic disasters, Soros proudly smiled and acknowledged his participation. He later added that he did not care about the social consequences of all these disasters.
After Soros’s success in both the financial and political fields of the hybrid war, the hosts of the game have empowered him for playing more serious ‘games’. In October 2000, the international community learned about the new phenomenon of political processes - Color Revolutions, the so-called tools of nonviolent overthrow of existing governments. The first of such revolutions took place in Serbia, later followed by Georgia and Ukraine.
By overthrowing the existing government, the perpetrators could accomplish several tasks simultaneously: the elimination of political forces unfit for the global capital, harassment of neighboring and sometimes even fraternal peoples like Russians and Ukrainians, creating havoc for further spreading it over the enemy's territory. The Serbian President Slobodan Milosevic was a close ally of Russia and refused to integrate into the European structures. He was overthrown with the help of the Bulldozer Revolution. The Georgian President Eduard Shevardnadze has always been loyal to the West, but his balanced policy was not entirely pleasing, plus he was preparing to implement deep reforms in many areas of the state apparatus. In other words, it was impossible to postpone the "revolution". Georgia borders on Russia, which means it is convenient in terms of creating an openly hostile territory. As a result, President Shevardnadze was forced to transfer the power to the opposition led mostly by people educated abroad thanks to international grants. Then it was Ukraine’s turn, yet another country bordering on Russia. The Orange Revolution took place after the presidential elections. Pressed by the opposition, the country's leadership took an unprecedented step by holding the third round of elections, which brought the tandem of Yushchenko - Tymoshenko to the power. These were followed by two revolutions in Kyrgyzstan.
All of these events have many similarities: specially developed methods for manipulating the consciousness of large groups with the help of the media and especially social networks and the Internet, the leading role of youth organizations such as Otpor in Serbia, Kmara in Georgia, Pora in Ukraine... The same slogans, the same methods! Everything was unequivocally similar. It is no secret that the Soros schools have been involved in all these events in one way or another. For example, more than a hundred different structures were opened under the auspices of Soros organizations right after Ukraine gained its independence. Who and why was interested in this?
Under the cover of these operations, both Soros and his masters were trying to reach their own objectives. After the "revolutions" in Ukraine and Georgia, the companies associated with Soros received fabulous dividends. The revolution in Kyrgyzstan led to riots in the city of Osh between the ethnic Uzbeks and Kyrgyz. The region, which has always been considered the main gateway to Afghan drug trafficking, has plunged into the chaos. As for the masters of Soros, one of their main tasks was to establish the rule of regional political authorities, which would obey them in everything and would depend on international financial structures.
So far, everything has seemed to go well for Soros. Yet there was another tasty little deal on his way named Azerbaijan, a wealthy country on the shores of the Caspian Sea. Since the beginning of his tenure, the young president Ilham Aliyev had always demonstrated the independent policy of his country. He certainly would not agree to be a "tamed president". In addition, Azerbaijan is geographically located between Russia and Iran, the two states that Soros hates pathologically, or even zoologically.
Thus, yet another "color revolution" was carefully planned according to the previously established methodologies. Work was in progress with youth groups and representatives of the opposition. The operation was planned to take place exactly during the parliamentary elections of 2005.
However, it was in Azerbaijan that Soros and his masters have failed miserably. And there were several reasons of this failure. The key factor of success in all previous coups was the presence of covert subversive groups injected into the power structures, who were ready to support the conspirators openly as soon as instructed. A close examination of the "color revolutions" shows that all of them have intensely used the services of such infiltrators embedded in power structures and quite successful in solving the tasks in cahoots with the opposition. In 2005, the state authorities of Azerbaijan showed solidarity. Some of its representatives, caught in private meetings with the U.S. ambassador and trying to support the conspirators, were quickly discovered and neutralized. Among other reasons for the failure of the Soros plan were the total worthlessness of the opposition and the distrust of the Azerbaijani people, who did not succumb to all sorts of psychological manipulation. Azerbaijan suffered from its own Orange Spring back in the early 90s, and since then, it has developed a kind of immunity for such adventures. After a while, Soros organizations had to cease their activities in Azerbaijan, and their work was needed in other parts of the world. Since the end of 2010, the whole of the Middle East and North Africa has been shocked by a series of events, later called the Arab Spring. In some countries, governments were overthrown, and the chaos began. In other countries, the "spring" has turned into a civil war. The mechanisms characteristic to Soros’s operations have been noticed in Tunisia, Egypt, Libya and Syria. Surprisingly, being allegedly and demonstratively committed to liberal values, the former convert to Christianity and presently an atheist has easily found a common language with the jihadists to achieve his goals. The consequences of the Arab Spring are known to everyone: dismembered Libya, Syria and Yemen, civil wars and famine, resulting in the death of millions of innocent people. The richest region in the world has turned into a wild field resembling scenes from apocalyptic films, where the world powers test their weapons and solve their problems.
Leaving the Muslim East in flames, the Masters have switched to Ukraine again. During the notorious civil unrest known as the Euromaidan, Soros tried a new method. This time the proponents of liberal values colluded with ultra-nationalist groups to overthrow the Yanukovich government. As a result, Ukraine has lost territories, suffers from growing social problems, and has a national economy comparable with the one of Gabon, according to Soros’s favorite pet, Mikhail Saakashvili. But this does not stop Soros from being a frequent visitor in Kiev, where he loves to organize lavish feasts, to book the entire hotels, to realize his projects pretending to be the landlord of the country, and to openly call on Europe to fight against Russia until the last Ukrainian.
In fact, Soros has never abandoned the idea of ​​implementing his plans in Azerbaijan. During the Davos summit in 2015, he requested the president of Azerbaijan for a permission to open the Open Society Institute, the principal hotbed of “color revolutions”. But the president rejected Soros' proposal, which was a pretty good reason to hold a grudge against Aliyev. During the European Games held in Baku in the same year, the British The Guardian owned by the speculator, launched a dirty campaign against Azerbaijan. One of the falsified materials was exposed by Region + forcing The Guardian to correct its "mistake". But the slanderous materials were only the top of iceberg.
In May, the European Strategic Intelligence and Security Center (ESISC) published a comprehensive report detailing the operation of a shadow network in the Council of Europe headed by George Soros. The report details how Soros, along with pro-Armenian members of the Council of Europe, arranges attacks against Azerbaijan. But this is a topic for a separate article. We will only note that almost all the anti-Azerbaijani members of the Council of Europe keep close ties with the Soros Foundation. This includes Nils Muižnieks, Council of Europe’s Commissioner for Human Rights, Latvian MP and a frequent guest in Yerevan, Christopher Strasser, Gerald Knaus and many other European deputies who openly demonstrate their hostility towards Azerbaijan, worked or received education under the auspices of Soros’s NGO. The infamous European MP from Luxembourg Frank Engel, who threatened to fight against Azerbaijan and had his wedding in the occupied territories of Azerbaijan, is also closely connected with Soros. Soros even used him in another adventure against his historic homeland, Hungary.
Soon or later, the truth comes out. Soros began having problems soon after the victory of Donald Trump in the presidential elections in the United States. He had used all his power to make Hillary Clinton, another "hotbed of democratic values", win but ... he lost. Perhaps this was his biggest loss in life. After Trump's victory, he threw all his strength against the new president: baiting in controlled media, street protests, manipulation through social networks. However, all was in vain – the Trump administration made a clear statement: "The United States is not Ukraine for Soros to organize a coup d'état." Recently, more than one hundred thousand people have signed a petition asking the President of the United States Donald Trump to denounce the American billionaire George Soros as a terrorist. Now the petition is pending the consideration of the White House. The text of the relevant petition was published on the website of the White House.
Interestingly, the state of Israel, which is considered the defender of all the Jews of the world, also explicitly shows its negative attitude towards Soros. In July 2017, the Israeli Foreign Ministry issued a statement, which reads in particular: "This person has continuously undermined Israel’s democratically elected governments, supported various organizations that defame the Jewish state and seek to deny it the right to defend itself".
Throughout his life, Soros has been a successful speculator, and his multi-billion dollar fortune and famous financial career is nothing but a game of borrowed cards. Otherwise, it is impossible to explain why he has bequeathed all his fortune to charity except to return to his masters. After himself, he will leave millions of dead innocent people, crippled fates and curses. Just because an unappealing young boy from Budapest had sold his soul to the devil in the cold Hungarian spring of 1944.