Rusiya Ermənistana nəyə layiq olduğunu bir daha göstərdi
2017-ci ilin sentyabrı Ermənistana növbəti dərs oldu - o, beynəlxalq münasibətlərdə nəyə layiq olduğunu bir daha gördü. Ermənistan yenidən "mənəm-mənəmlik" etmək istəyirdi, amma ölkənin əsl sahibi hayların ənənəvi təkəbbürünün qarşısını vaxtında alaraq, «qədim və başıbəlalı»lara forpost statusunun nəzərdə tutduğu aşağılayıcı yerini göstərdi.
Öz fikrindən vaz keçmək adəti
Ermənistan NATO-nun Gürcüstanda sentyabrın 3-dən başlamış «Agile Spirit 2017» təlimlərinə qatılacağını bəyan etsə də, son anda fikrini dəyişib. Rəsmi İrəvan bu qədər gözlənilməz dəyişikliyin səbəbini açıqlamayıb. Ölkənin Müdafiə Nazirliyinin mətbuat katibi Artsrun Ovannisyan ölkəsinin təlimlərdə iştirakdan son anda imtina etməsinin səbəbi ilə bağlı sualı cavablandırmaqdan boyun qaçırıb. Müdafiə nazirinin birinci müavini Artak Zakaryan isə İrəvanın, ümumiyyətlə, təlimlərə qatılacağına söz vermədiyini söyləməkdən ağıllı bir şey düşünə bilməyib. Lakin necə deyərlər, fakt-faktlığında qalır və müvafiq instansiyalarda, İlf və Petrovun təbirincə desək, «bütün gedişlər qeydə alınıb». Ermənistan Müdafiə Nazirliyinin NATO-nun sentyabrın əvvəlində keçirəcəyi təlimə qatılacağını dəfələrlə bəyan etdiyini görmək üçün tarixi eşələməyə ehtiyac yoxdur. Təlimlərə ev sahibliyi edən Gürcüstanın Müdafiə Nazirliyinin rəsmisi Georgi Kacarava da Ermənistanın «Agile Spirit 2017»yə qatılacağını bəyan etdiyini, lakin «son anda fikrini dəyişdiyini» təsdiqləyib.
Bununla yanaşı, bir müddət əvvəl, ötən yay Ermənistan NATO-nun tədbirlərində iştirak edib: əvvəlcə iyulda Rumıniyada keçirilmiş «Saber Guardian 2017» ümumqoşun təlimlərində, daha sonra isə Gürcüstanda təşkil olunmuş «Noble Partner» manevrlərində. Üstəlik, İrəvan bu NATOpərəst fəallığını KTMT üzvü olmasına, Rusiyanın regionda əsas müttəfiqi sayılmasına rəğmən nümayiş etdirirdi. Ermənistan qərb istiqamətində bu strateji irəliləyişə Rusiya ilə Avro-Atlantik məkanın mərkəzləri arasında qarşıdurmanın gündən-günə qızışdığı bir mərhələdə başlamışdı. Odur ki, Rusiyanın forpostu rolunu çoxdan üzərinə götürmüş Ermənistan rejiminin özündə belə, anti-Rusiya oyunları oynamaq cəsarəti təəccüb doğururdu. Hər halda, NATO təlimlərində iştirakı başqa cür adlandırmaq mümkün deyil. ABŞ-ın vitse-prezidenti Mayk Pens Gürcüstanda bundan əvvəl keçirilmiş təlimlər zamanı bildirib ki, məqsəd alyans üzvlərinə Rusiyadan gələn təhlükənin qarşısının alınmasıdır. Buradan belə çıxır ki, ərazisində Rusiyanın hərbi bazası olan KTMT üzvü Ermənistan da Moskvanı özü üçün təhlükə sayır.
Rusiya, əlbəttə ki, İrəvanın bu cür, yumşaq desək, etibarsızlığını qəbul edə bilməzdi. Odur ki, Ermənistanın «Agile Spirit 2017» təlimlərində iştirakdan imtinasının Kremlin təzyiqinin nəticəsi olduğu şübhə doğurmur. Böyük ehtimalla, Ermənistan Prezidenti Serj Sarqsyan bu qərarı rusiyalı həmkarı Vladimir Putinlə danışıqlardan sonra qəbul edib. Xatırladaq ki, tərəflər avqustun 23-də Soçidə bir araya gəlmişdi. Ona da şübə yoxdur ki, Kremlin Qərbin tərəfinə keçməyə hazır olan Ermənistan lideri ilə danışıqlarda əsas arqumenti Dağlıq Qarabağ münaqişəsində kənara çəkilə biləcəyi hədəsi olub. Yəni, Moskva bu məsələdə İrəvanı Bakı ilə təkbaşına qoya biləcəyini bildirib. Bu isə Azərbaycan ərazilərini kənar himayəçilərinin dəstəyi ilə işğal etmiş Ermənistan üçün ölümə bərabərdir.
Təlimlərdə iştirak qərarının dəyişdirilməsinin Ermənistanın imicinə zərbə vurduğu haqqında danışan erməni ekspertləri ölkənin 4 il əvvəl də bənzər «qara sentyabr» yaşadığını xatırladır. Məsələ ondadır ki, 2013-cü il sentyabrın 3-də də Sarqsyan Putinin qəbuluna çağırılmış, Kreml rəhbərliyi ilə danışıqlardan yenə də alçaldılmış formada, mövqeyini dəyişərək çıxmışdı. O zaman Avropa İttifaqı ilə Assosiasiya sazişi imzalamağa hazırlaşan Ermənistan Prezidenti nəinki bu addımından imtina etmiş, hətta ölkəsinin Avrasiya İqtisadi İttifaqına qoşulduğunu açıqlamışdı.
Ekspertlər 2009-cu ildə Türkiyə ilə Sürix protokollarının imzalanmasına az qalmış Rusiyanın Xarici İşlər naziri Sergey Lavrovun erməni həmkarına nümayişkaranə şəkildə «Edik, imzala» dediyini də xatırladır. Nəticədə, Ermənistan Sürix protokollarını birbaşa Rusiyanın göstərişi ilə imzalamışdı.
Odur ki, yerli ekspertlər İrəvanın NATO təlimlərində iştirakdan son anda imtina etməsinin səbəbi haqqında danışarkən, milli mənlikləri üçün alçaldıcı olan bir etirafı səsləndirmək məcburiyyətində qalırlar: «Demək, nəinki qərarların qəbulu ilə bağlı Konstitusion, dövlət mexanizmi yoxdur, hətta qərarlar Ermənistandan kənarda, Rusiyada qəbul olunur».
Son dövrlərdə Ermənistan rəsmiləri Aİ ilə Assosiativ sazişin yeni versiyasını imzalamağa hazır olduqlarını tez-tez dilə gətirməyə başlayıblar. Odur ki, zaman-zaman rus «sahib»lərindən Qərbə tərəf qaçmağa cəhd göstərən Sarqsyanın tezliklə növbəti dəfə alçaldılacağı istisna deyil. Ola bilsin ki, Putinlə növbəti görüşdən sonra…
"Ağa deyir sür dərəyə", yaxud işğal bumeranqı...
Ermənistan rəhbərliyinin çapalamaları haqqında düşünərkən bir məqamı da diqqətdən kənarda qoymaq olmaz: erməni ictimaiyyətində ciddi anti-Rusiya isteriyası var. Bunun səbəblərindən biri kimi, Moskva ilə Bakı arasındakı hərbi-texniki əməkdaşlıq göstərilir. Görünür, Sarqsyan rejimi tapmacanın cavabını tapa bilmir: bir yandan məhz onun siyasəti nəticəsində Ermənistan Cənubi Qafqazın ən yoxsul ölkəsinə, Kremlin hərbi-siyasi müharibə meydanına çevrilib, digər tərəfdən, Rusiyanın Azərbaycana müasir silahlar tədarük etməsi iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlığın gücləndiyini göstərir. Bu, eyni zamanda, Rusiyanın Ermənistanın, həm də onun Azərbaycan torpaqlarını işğal altında saxlamasının mütləq qarantı olduğuna dair ermənilər arasında hökm sürən fikrin nə qədər etibarsız olduğunu təsdiqləyir.
Ermənistanda anti-Rusiya əhvallı dairələr arasında Rusiya ilə bağlı tarixə yenidən nəzər salmağa dair çağırışlar daha çox eşidilir. Üstəlik, bu proses Ermənistanda heç də yeni başlamayıb. Hələ SSRİ-nin qürubu zamanı Ermənistanda rus dilinə məhdudiyyət qoyulmasına, praktik olaraq, sıxışdırılmasına başlanılmışdı. Rus məktəbləri bağlanır, «hay xalqının rus mədəniyyətinin təsirindən qurtulması» üçün bütün digər tədbirlər görülürdü. Ermənistandan yüzminlərlə azərbaycanlının və digər millətlərdən olan əhalinin qovulması fonunda kütləvi hal almış «rusluğun» aradan götürülməsi, İrəvanın ölkəni monoetnik məkana çevirməyə yönəlmiş siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri idi.
Bununla yanaşı, Ermənistanda tarixə yenidən nəzər salınması ilə bağlı getdikcə artan tendensiyaya ölkənin siyasi rəhbərliyində zaman-zaman baş qaldıran anti-Rusiya trendi kontekstində baxılmalıdır. Sarqsyan rejimini bundan çəkindirən yeganə səbəb, Azərbaycanla qarşıdurmada Kremlin himayəsini itirmək qorxusudur.
Bu yaxınlarda İrəvanda rus yazıçıları və ya kommunist xadimlərin adını daşıyan məktəblərin, küçələrin adlarının dəyişdirilməsi təşəbbüsü irəli sürülüb. Yerli siyasətçilər açıq şəkildə bildirir ki, bu, özünü tarixə yenidən qiymət verilməsində də göstərməlidir. Misal kimi, İrəvanın Leninqrad küçəsinin belə, adının dəyişdirilməsi təklif olunur. Erməni siyasətçiləri və ideoloqları İrəvanda bu cür küçələrin olmasını «absurd» sayır. Onların fikrincə, «işğalın rəmzləri ilə, onun görkəmli şəxslərinin adı ilə bağlı hər şeyi inkar edəcək ictimai mədəniyyətin formalaşdırılması» vacibdir.
Başqa sözlə, ermənilər Rusiyanı işğalçı dövlət gözündə görür. Halbuki, XIX əsrdə ermənilərin Şimali Azərbaycan ərazisinə köçürülrməsi ilə Qafqazda erməni elementinin yaranmasına, Azərbaycanın İrəvan regionunda «Yerevan» adlı dövlətin qurulmasına məhz ruslar kömək edib.
Ənənəvi olaraq tarixi saxtalaşdıran, indi isə ona yenidən qiymət vermək fikrinə düşmüş, faşizm üzərindəki Böyük Qələbənin əsas simvollarından olan «Leninqrad» adına qarşı çıxmış ermənilərin bu əməlinə təəccüblənməyə dəyərmi? Hər halda, bu yenidənqiymətləndirmə olmasaydı, İrəvanda nasistlərin əlaltısı olmuş Njdeyə heykəl ucaldılmazdı. Bu, Ermənistan rəhbərliyinin Rusiya ilə əlaqəli tarixi yaddaşa münasibətinin ən bariz göstəricisidir.
Ermənistanın, ümumilikdə, Rusiyaya münasibətinə gəlincə, o, əvvəldən istehlakçı xarakteri daşıyır. İrəvan üçün Moskva ilə müttəfiqlik, Ermənistan ərazisində Rusiya hərbi bazasının yerləşməsi yalnız onun Azərbaycana qarşı təcavüzünün geosiyasi təmini kontekstində vacibdir. Cənubi Qafqazda Rusiyanın əsas, daha vacib tərəfdaşı qismində Ermənistanın deyil, Azərbaycanın çıxış etməyə başladığı indiki şəraitdə isə Ermənistan rəhbərliyinin əsəbləri gərginliyə dözmür. Nəticədə onların əsl, anti-Rusiya simaları ortaya çıxır.
Rusiya ilə müttəfiqliyi və onun nəticələrini Ermənistanın müstəmləkə şəklində idarə olunması kimi qiymətləndirən erməni ideoloqlarına isə bir həqiqəti acıyaraq etiraf etməkdən başqa yol qarmır: «Yeni düşüncə tərzi, gələcəyə baxış yalnız keçmişlə mübarizə fonunda formalaşmır. Xüsusilə də əgər bu keçmişlə indiki dövr arasında elə bir fərq yoxdursa». Onlar bir şeyi dəqiq dərk edir: Ermənistanın anti-Rusiya isteriyası onu heç də Kremlin forpostu kimi aşağılayıcı statusdan xilas etmir. Faktlarla güclənən bu həqiqət, yəni Ermənistanın gözlərimiz qarşısında növbəti dəfə alçaldılması Azərbaycana Qarabağ münaqişəsinin həlli üçün, əslində, kiminlə razılığa gəlməli olduğunu göstərir. Çünki İrəvan hələ də dərk etmir ki, Azərbaycan torpaqlarının işğalına son qoymadan de-fakto müstəmləkə statusundan qurtula bilməyəcək.
Qlobal və regional geosiyasi proseslər, Azərbaycan və Ermənistanın inkişaf göstəriciləri İrəvanın apriori gələcəyi ilə bağlı qorxu, təhlükə içərisində yaşamalı olduğunu göstərir. Və yeni sahib axtarışı ilə bağlı çapalamaların, xarici himayədar hesabına Azərbaycan torpaqlarının işğalının davam etdirilməsinə ümidsiz cəhdlərin ona heç bir köməyi olmayacaq.

Россия вновь показала Армении, чего она в действительности стоит
Сентябрь 2017 года преподнес Армении очередной урок того, что она в действительности представляет собой в международных отношениях. Армения чуть было вновь не пошла на поводу у собственного мнимого величия, но ее подлинный хозяин в нужный момент остудил традиционную хайскую спесь, указав носителям "древности и многострадальности" на приличествующее их форпостному статусу унизительное место.
Привычка отказываться от собственного мнения
Несмотря на заявленное участие в стартовавших 3 сентября в Грузии учениях НАТО Agile Spirit 2017, Армения в самый их канун ответила отказом. Столь внезапную смену позиции официальный Ереван не пояснил. Пресс-секретарь армянского министерства обороны Арцрун Ованнисян разъяснить причину внезапного нежелания Еревана участвовать в мероприятии Североатлантического альянса отказался. А первый заместитель главы военного ведомства Армении Артак Закарян не нашел ничего умнее, как заявить, что Ереван вообще не давал никакого согласия на участие. Но, как говорится, против фактов не попрешь, и в соответствующих инстанциях, выражаясь словами ильфо-петровского гроссмейстера, "все ходы записаны". Ни к чему копаться в анналах истории с тем, чтобы убедиться, что армянское минобороны ранее однозначно заявляло о готовности принять участие в натовских учениях начала сентября. Да и официальный представитель минобороны Грузии - страны-хозяйки маневров - Георгий Каджарава подтвердил, что Армения заблаговременно заявила об участии в учениях Agile Spirit 2017, но "в последний момент наши соседи отказались".
Между тем несколько ранее, минувшим летом, Армения участвовала в мероприятиях НАТО: вначале в состоявшихся в Румынии июльских общевойсковых учениях Saber Guardian 2017, а затем, в конце июля - начале августа, в маневрах Noble Partner на территории той же Грузии. Сию пронатовскую активность Армения демонстрировала, несмотря на свое членство в блоке ОДКБ и то, что она считается главным союзником России в регионе. Причем стратегические порывы в западном направлении Ереван предпочел выказывать в момент, когда накал противостояния между Россией и евроатлантическими центрами разогревается с каждым днем. Поэтому и не могло не вызвать удивление то обстоятельство, что правящий в Армении режим, некогда закрепивший свою страну в роли форпоста России, осмелился играть в антироссийские игры. Иначе участие в натовских учениях и не назовешь, поскольку вице-президент США Майк Пенс во время проведения предыдущих маневров в Грузии открыто признал, что они преследуют цель воспрепятствовать якобы существующим против стран Альянса угрозам со стороны России. Из этого следовало, что член ОДКБ Армения, на территории которой находится российская военная база, также считает РФ своей угрозой.
Москва, разумеется, не могла принять подобную, мягко говоря, неблагонадежность со стороны Еревана. Вне всяких сомнений, отказ Армении от участия в Agile Spirit 2017 произошел вследствие давления со стороны Кремля. Скорее всего армянского президента Сержа Саргсяна переубедил его российский коллега Владимир Путин, на встречу с которым в Сочи тот явился 23 августа. И можно не сомневаться в том, что самым мощным аргументом Кремля в разговоре с готовым переметнуться на сторону Запада фрондирующим армянским лидером была угроза отойти в сторону в карабахском конфликте, то бишь оставить Ереван один на один с Баку. А это для армян, осуществивших оккупацию азербайджанских земель при известном внешнем покровительстве, смерти подобно.
Армянские эксперты, комментируя бьющий по репутации Еревана отказ от участия в учениях НАТО, не случайно вспомнили про то, что четыре года назад страна уже пережила подобный "черный сентябрь". В 2013 году, 3 сентября, Саргсян также был вызван на путинский ковер и после разговора с кремлевским властителем вышел в унизительном обличье изменившего собственное мнение. Армянский президент, собиравшийся подписать ассоциативное соглашение с Евросоюзом, не только отказался от этого шага, но даже заявил о присоединении своей страны к Евразийскому экономическому союзу. Также эксперты вспомнили и то, что в 2009 году, в самый канун подписания Цюрихских протоколов с Турцией, министр иностранных дел России Лавров демонстративно советовал своему армянскому коллеге: "Эдик, подпиши". И Армения подписала Цюрихские протоколы по прямому указанию России.
Потому, отвечая на вопрос о причине отказа Еревана от нынешних учений в самый последний момент, местные эксперты вынуждены сделать жестокое для их национального самолюбия признание: "Это значит, что не только нет конституционного, государственного механизма принятия решений, но и эти решения принимаются, по сути, за пределами Армении, в России".
В последнее время официальные лица Армении все чаще заявляют о готовности подписать новый вариант ассоциативного соглашения с ЕС. А потому не исключено, что Саргсяну, периодически пытающемуся перебежать от российского "хозяина" на западную сторону, предстоит в скором времени пережить еще одно унижение. Возможно, после очередной встречи с Путиным...
Хозяин - барин, или Бумеранг оккупации
Рассуждая о метаниях армянского руководства, нельзя обойти вниманием и вопрос о пребывании армянского общества в целом в состоянии разнузданной антироссийской истерии. В качестве одной из причин подобного явления называется реакция на военно-техническое сотрудничество между Москвой и Баку. Саргсяновский режим, похоже, не знает, как разрешить ребус: с одной стороны, именно его правление окончательно превратило беднейшую страну Южного Кавказа в военно-политический плацдарм Кремля, а с другой - поставки Россией новейшего вооружения Азербайджану свидетельствуют об укреплении стратегического партнерства двух стран. Равно как демонстрируют и шаткость укоренившегося среди армян представления о том, что Россия является абсолютным гарантом безопасности Армении, то бишь ее стремления веки вечные держать под оккупацией территории Азербайджана.
В порыве антироссийских настроений в Армении все громче звучат голоса тех, кто призывает к пересмотру истории, связанной с Россией. Собственно, этот процесс начался в Армении не сегодня. Еще в эпоху заката СССР в Армении запустили процесс существенного ограничения, практически полного выдавливания русского языка. Стали закрываться русские школы, предприниматься все прочие меры по "очищению хайской нации" от русского культурного влияния. Искоренение "русскости", принявшее невиданные масштабы на фоне насильственного изгнания из Армении сотен тысяч азербайджанцев и представителей других национальностей, стало одним из основополагающих направлений осуществляемой Ереваном политики превращения страны в моноэтническое пространство.
Между тем все более закрепляющуюся в Армении тенденцию пересмотра истории следует рассматривать в контексте периодически пробивающегося на поверхность политической жизни страны антироссийского тренда, от утверждения которого саргсяновский режим удерживает лишь вышеупомянутая перспектива остаться в противостоянии с Азербайджаном без кремлевского покровительства.
Недавно в Ереване инициировали переименование школ и улиц, названных в честь русских писателей или коммунистических деятелей. Местные политики открыто заявляют, что это должно привести и к переоценке истории, в качестве примера которой предлагается даже переименовать ереванскую улицу Ленинград. Армянские политики и идеологи считают "абсурдным" наличие в Ереване улицы с таким названием, ссылаясь на необходимость "сформировать общественную культуру, которая будет считать неприемлемым все то, что связано с символами оккупации, ее выдающимися именами".
Иными словами, Россия воспринимается армянами в качестве страны-оккупанта, несмотря на то, что именно она содействовала появлению армянского элемента на Кавказе, переселив в XIX веке армян на земли Северного Азербайджана, созданию на территории Иреванского региона Азербайджана государства под названием "Армения".
Но стоит ли удивляться тому, что армяне, традиционно фальсифицирующие историю, а сейчас решившие заняться ее переоценкой, вздумали посягнуть на название "Ленинград" как один из символов Великой Победы над фашизмом? Ведь не будь этой переоценки, не появился бы в Ереване памятник нацистскому прихвостню Нжде, который как нельзя лучше демонстрирует отношение армянских властей к связанной с Россией исторической памяти.
Что же касается отношения Армении к России вообще, то оно изначально носит потребительский характер. Для Еревана союзничество с Москвой и дислокация российской военной базы на территории Армении важны исключительно в контексте геополитического обеспечения ее агрессии в отношении Азербайджана. Однако теперь, когда именно Азербайджан, а не Армения утверждается в роли ключевого, наиболее важного партнера России на Южном Кавказе, нервы ереванских правителей перестают выдерживать напряжение, раскрывая их истинное, антироссийское лицо.
Армянским идеологам, воспринимающим союзничество с Россией и его последствия как колониальное управление Арменией, остается лишь с горечью признаваться в том, что "новое мышление, видение будущего не формируются только лишь посредством борьбы с историей, тем более когда эта история по большому счету также все еще твое настоящее". Они не могут не осознавать, что, раздувая антироссийскую истерию, Армения все равно не спасется от унизительного статуса форпоста Кремля. Эта истина, подкрепляемая фактами происходящего на наших глазах очередного унижения Армении, лишь убеждает Азербайджан в мысли о том, с кем именно он должен договариваться в процессе карабахского урегулирования. Ведь в Ереване так и не поняли, что не избавятся от каких-либо форм своего де-факто колониального статуса до тех пор, пока не откажутся от самой политики оккупации азербайджанских земель.
Глобальные и региональные геополитические процессы, показатели развития самих Азербайджана и Армении подсказывают, что последняя априори обречена жить в страхе и опасениях за свое будущее. И ей не способны помочь никакие шараханья в поисках нового хозяина, отчаянные попытки обеспечить за счет внешнего покровительства бесконечную оккупацию азербайджанских земель.