Azərbaycan paytaxtında yerləşən Bakı Olimpiya Stadionu futbol üzrə Avropa Liqasının finalına ev sahibliyi edəcək
Uzun illər Azərbaycan azarkeşi Avropanın nüfuzlu klub turnirlərinin final matçının Bakıda təşkil olunmasını arzulayırdı. Həmişə bütün dünyada maraqla izlənilən Çempionlar Liqası və Avropa Liqasının final matçının paytaxtımızda təşkilini istəmişik. Və budur, arzular reallaşdı. UEFA 2018-2019 mövsümündə qitənin ikinci ən nüfuzlu klub turniri Avropa Liqasının final matçını Azərbaycana həvalə etdi.
Ölkəmiz üçün daha önəmli qərar İcraiyyə Komitəsinin Nyondakı Avropa Futbol Evində təşkil olunan toplantısında verilib. Bir sıra vacib məsələlərin müzakirəsini aparan komitə üzvləri 2019-cu ildə Çempionlar Liqasının və Avropa Liqasının final oyunlarına hansı stadionların ev sahibliyi edəcəyini də müəyyənləşdirib. Cari ilin fevralın 2-də AFFA 2019-cu ildə keçiriləcək Çempionlar Liqası və Avropa Liqasının final oyununun təşkili ilə bağlı Bakı Olimpiya Stadionunun (BOS) namizədliyini irəli sürdü. İlkin mərhələdə ÇL-in həlledici oyununa ev sahibliyi etməyə 2 - BOS və "Vanda Metropolitano" (Madrid, İspaniya), Avroliqanın finalını keçirmək üçün isə 7 - BOS, Qlazqodakı “Hampden Park” (Şotlandiya), Sevilyadakı “Roman Sançes Pisxuan” (İspaniya), Tiflisdəki “Dinamo Arena” (Gürcüstan), İstanbuldakı “Vodafon Arena” (Türkiyə), Almaniyanın iki şəhərində – Ştutqart və Frankfurtdakı eyniadlı stadionlar da namizədlər siyahısında idi. Prosedur qaydalarına uyğun olaraq, UEFA 2019-cu ildə keçiriləcək klub turnirlərinin final qarşılaşmasına namizədliyini irəli sürmüş assosiasiyalara "Sifariş kitabı"nı təqdim etmək üçün iyunun 6-na qədər vaxt verib. "Sifariş kitabı"nı təqdim edən assosiasiyalardan ÇL üçün BOS və "Vanda Metropolitano"nun, AL üçün isə BOS, "Roman Sançes Pisxuan" və “Vodafon Arena”nın namizədliyi qeydə alınıb. Onu da xatırladaq ki, AFFA tərəfindən hər iki turnir üçün ayrı-ayrı "Sifariş kitabı" və videoçarx hazırlanıb. "Sifariş kitabı"nda müxtəlif mövzular əhatə olunub və "final qarşılaşması niyə Bakıda keçirilməlidi" sualına aydınlıq gətirilib. Belə ki, AFFA-nın təşkilatçılığı ilə keçirilən 17 yaşadək qızların Dünya Çempionatı (2012), futzal üzrə “dördlər finalı” (2014), U-17-lərin Avropa Çempionatı (2016) zamanı görülən işlər həm FİFA, həm də UEFA tərəfindən yüksək qiymətləndirilib. Ötən il qitə birinciliyinin açılış oyununda isə U-17 Avropa çempionatları tarixinin yeni rekordu qeydə alınıb. Olimpiya Stadionunda keçirilmiş qarşılaşmanı 33 min azarkeş izləyib. Bu da ölkəmizdə kifayət qədər azarkeş bazasının varlığı, futbola marağın böyük olduğunun göstəricisi kimi qeyd olunub. Eyni zamanda "Sifariş kitabı" hazırlanan zaman dövlət qurumları tərəfindən təminat məktubları alınıb və UEFA-ya təqdim edilib, hotellər, yol infrastrukturu, hava limanı, məşq meydançaları, yarışı qəbul etməyə iddialı olan Bakı Olimpiya Stadionu haqda qitənin ali futbol qurumunun rəhbərliyinə ətraflı məlumat verilib. Qeyd edilib ki, BOS qalib elan edilərsə, bu təkcə Azərbaycanda yox, bölgədə futbola marağın artmasına təkan verəcək, yaxın ərazilərdə yerləşən ölkələrdən minlərlə azarkeş oyunu izləmək üçün Bakıya səfər edəcək. Sentyabrın 5-də isə AFFA-nın prezidenti Rövnəq Abdullayev tərəfindən İsveçrənin Nyon şəhərində, UEFA-nın mənzil-qərargahında Bakı şəhərinin final oyunlarına namizədliyi ilə bağlı hazırlanmış xüsusi təqdimat olub, UEFA və AFFA rəhbərliyinin görüşü keçirilib, qitə futbol qurumunun İcraiyyə Komitəsinin namizəd stadionların imkanlarını obyektiv şəkildə araşdıracağına əminlik ifadə edilib.
Nəhayət, Nyonda baş tutan iclasda final qarşılaşmalarını qəbul edəcək stadionların adları açıqlandı. Qısa müddət ərzində istifadəyə verilməsinə baxmayaraq, bir sıra tədbirlərin açılış və bağlanış mərasimlərinə evsahibliyi etmiş BOS iki il sonra keçiriləcək Avropa Liqasının final oyununu qəbul edəcək. Həmin il ÇL-in son qarşılaşması isə "Vanda Metropolitano"da reallaşacaq. Bu turnirlərin qalibi isə "Vodafon Arena"da üz-üzə gələcək. İstanbul digər namizədlər Tirana, Tuluza, Hayfa, Astana, Belfast və Qdanskı üstələyərək, daha çox səs toplayıb. Maraqlıdır ki, səsvermədən bir gün əvvəl İspaniya qəzetləri Madriddəki stadionun UEFA-nın tələblərinə cavab vermədiyini yazmış və bu üzdən hər kəsdə ÇL-in finalının Bakıda təşkilinə inam oyanmışdı. Lakin sonda Bakıya Avroliqanın finalı həvalə olundu.
UEFA-nın qərarı əslində normal qəbul edilməlidir. Avropa futboluna rəhbərlik edən təşkilat, adətən, istənilən şəhərə əvvəlcə Avroliqa, bir neçə il sonra isə Çempionlar Liqasının finalını etibar edir. Çünki ÇL-dən sonra Avroliqanı keçirmək istəyən olmur. Digər tərəfdən 2018-ci ildə də ÇL-in final görüşünün postsovet məkanı ölkəsində, daha dəqiqi, Kiyevdə keçiriləcəyini nəzərə alsaq, hər şey aydın olar. ÇL-in finalının ardıcıl iki il sabiq SSRİ respublikalarına verilməsi inandırıcı deyildi. Düzdür, ÇL-in həlledici oyununun təşkilində yalnız bir rəqib vardı. Ancaq UEFA-nın birdən-birə belə önəmli turnirin finalının Bakıda keçirilməsinə razılıq verəcəyi bir qədər çətin görünürdü. Özü də son vaxtlar qitənin ən nüfuzlu klub turnirində rəqib tanımayan ispanlarla yolumuz kəsişdiyindən, işlər bir qədər də qəliz idi. Bu cür oyunlara ev sahibliyi etmək baxımından da qarşı tərəf daha təcrübəlidir. Ona görə də “Vanda Metropolitano” stadionunun BOS-dan daha şanslı olduğunu söyləməliyik.
Əslində, Bakıda AL-in finalının keçirilmə variantı daha real görünürdü. Baxmayaraq ki, rəqiblər daha çox idi. Lakin istər klublarımızın Avroliqadakı çıxışı, həmçinin bu yarışın ÇL-lə müqayisədəki nüfuzu paytaxtımızın şansını artırırdı. Qitənin ikinci dərəcəli klub turnirini həlledici oyununun Bakıya həvalə olunması müsbət haldır. Bu, həm də ən güclülərin final matçına ev sahibliyinə doğru önəmli addımdır. Hər halda, 2019-cu ildə AL-in finalının, növbəti il isə AÇ-nin oyunlarının Bakıda keçirilməsi ölkə futbolu adına sevindirici məqamdır. Təkcə finalın 120 ölkədə canlı yayımlanmasını xatırlasaq, bu matçın Azərbaycan üçün böyük təbliğat olacağını deməyə əsas verir.
Artıq UEFA 2018-2019 mövsümündə Çempionlar Liqası və Avropa Liqasının final matçlarının tarixlərini açıqlayıb. Avropanın ən nüfuzlu klub turnirinin həlledici görüşü 2019-cu il iyunun 1-də İspaniyanın paytaxtı Madriddəki "Vanda Metropolitano" stadionunda təşkil olunacaq. Avroliqanın həlledici görüşü isə bundan üç gün tez - mayın 29-da Bakı Olimpiya Stadionunda baş tutacaq.
AFFA-nın baş katibi Elxan Məmmədov “R+”a açıqlamasında 2019-cu ildə UEFA Avropa Liqasının final matçının Bakı Olimpiya Stadionunda keçirilməsini böyük uğur adlandırıb. Federasiya rəsmisi bu qərarın ölkədə futbolun inkişafına təkan olacağını deyib: "İlk növbədə, Azərbaycan futbol ailəsini təbrik edirəm. Avroliqanın final matçının ölkəmizə həvalə olunması böyük uğurdur, nailiyyətdir. Avroliqa qitənin ikinci ən önəmli klub yarışıdır. Bildiyiniz kimi, belə mötəbər oyunların evsahibliyinə nail olmaq asan deyil. UEFA tərəfindən həmişə olduğu kimi tender elan olunmuşdur. Tenderin sənədlərinə uyğun olaraq son 14 ay ərzində AFFA rəhbərliyi dövlət təşkilatlarıyla birlikdə bütün məsələləri düzgün, peşəkar olaraq icra etməyə çalışırdı.
İyunun 6-da bütün sənədlər UEFA-ya göndərildi. Sentyabrda isə AFFA-nın prezidenti Rövnəq Abdullayev İsveçrənin Nyon şəhərində, UEFA-nın mənzil-qərargahında Bakı şəhərinin final oyunlarına namizədliyi ilə bağlı hazırlanmış xüsusi prezentasiyanı UEFA prezidenti Aleksandr Çeferinə təqdim etdi. Çempionlar Liqasının final matçı uğrunda mübarizədə rəqibimiz Madrid şəhəri idi. Avroliqanın həlledici görüşünü təşkil etməkdə isə Bakı İstanbul və Sevilyaya rəqib olmuşdu. Sevindirici haldır ki, UEFA İcraiyyə Komitəsinin üzvləri Avroliqanın final matçını təşkil etmək uğrunda mübarizədə Bakını dəstəklədilər.
Bu işdə bizə dəstək olan dövlət təşkilatlarına təşəkkür etmək istərdim. Azərbaycan dövlətinin dəstəyi olmasaydı, biz Avroliqanın finalını Bakıya gətirə bilməzdik. Çünki UEFA-nın ilk şərtlərindən biri dövlətin belə mötəbər matçın keçirilməsinə dəstək olmasıdır. Avroliqanın final görüşünün Bakıya həvalə olunması həm də UEFA-nın dövlətimizə, federasiyamıza etimadıdır. Avroliqanın final görüşü təkcə qitədə deyil, dünyanın əksər ölkələrində canlı yayımlanır. Bu oyunu izləmək üçün Azərbaycan paytaxtına futbol ictimaiyyətinin tanınmış simaları, çoxlu sayda azarkeşlər və turistlər gələcək. Final matçının yüksək səviyyədə təşkil olunacağına, əsl futbol bayramı kimi yadda qalacağına inanırıq. Qitənin ikinci ən nüfuzlu klub turnirinin qalibi Bakıda məlum olacaq. Bu, Azərbaycan üçün böyük idman hadisəsidir".
Çempionlar Liqasının final görüşü Bakıda dörd ildən tez reallaşmayacaq. Yəni Azərbaycan ən tezi 2021-ci ildə baş tutacaq ÇL-in finalına iddialı ola bilər. Çünki 2020-ci il Avropa Çempionatının keçiriləcəyi 13 şəhərdə 2019-2020-ci il mövsümünün Avrokubok finalı keçirilməyəcək. Bu barədə UEFA İcraiyyə Komitəsi qərar qəbul edib. Səbəb kimi Çempionlar Liqası və Avropa Liqasının həlledici qarşılaşmalarını digər ölkələrin təşkil etməsinə imkan yaratmaq istəyi göstərilib. Digər tərəfdən 13 şəhər AVRO-2020 öncəsi əlavə təzyiqlə üzləşməyəcəklər. Lakin bu qərar UEFA Super Kubokuna şamil olunmayacaq. Qeyd edək ki, AVRO-2020 qitənin 13 şəhərində təşkil olunacaq. Bunlar Bakı ilə yanaşı, Sankt-Peterburq (Rusiya), London (İngiltərə), Roma (İtaliya), Münhen (Almaniya), Kopenhagen (Danimarka), Buxarest (Rumıniya), Amsterdam (Hollandiya), Dublin (İrlandiya), Bilbao (İspaniya), Budapeşt (Macarıstan), Brüssel (Belçika) və Qlazqo (Şotlandiya) şəhərləridir.

Олимпийский стадион в столице Азербайджана станет ареной для выявления победителя Лиги Европы по футболу
Долгие годы азербайджанские болельщики мечтали о проведении в Баку финального матча авторитетных европейских клубных турниров - Лиги чемпионов или Лиги Европы, за которыми с интересом следит весь мир. И вот мечта стала реальностью. УЕФА поручил Азербайджану проведение финального матча сезона 2018/2019 Лиги Европы - второго по значимости клубного турнира.
Это знаменательное для страны решение было принято на заседании исполкома УЕФА, которое состоялось в Европейском доме футбола в Ньоне, Швейцария. Наряду с обсуждением ряда важных вопросов члены комитета определили также, на каких стадионах будут проведены финальные матчи Лиги чемпионов и Лиги Европы в 2019 году. 2 февраля текущего года АФФА выдвинула кандидатуру Бакинского олимпийского стадиона (БОС) на организацию в 2019 году финальной встречи Лиги чемпионов или Лиги Европы. На начальном этапе в списке кандидатов на проведение финала Лиги чемпионов 2019 года были два стадиона - БОС и "Ванда Метрополитано" в Мадриде. На организацию же финального матча Лиги Европы 2019 года претендовали 7 стадионов - БОС, "Хампден Парк" в Глазго, "Роман Санчес Писхуан" в Севилье, "Динамо Арена" в Тбилиси, "Водафон Арена" в Стамбуле и стадионы Штутгарта и Франкфурта.
АФФА подготовила отдельные заявочные досье и видеоролики для каждого из турниров. Так, высокую оценку и УЕФА, и ФИФА получила работа, проведенная АФФА на прошедших в Баку до этого чемпионате мира среди девушек до 17 лет (2012), "финале четырех" по футзалу (2014), а также чемпионате Европы U-17 (2016). А на первой игре прошлогоднего первенства континента U-17 был зарегистрирован новый рекорд в истории этих турниров - за игрой на Олимпийском стадионе наблюдали 33 тысячи зрителей. Это было отмечено как свидетельство достаточной базы болельщиков и большого интереса к футболу. УЕФА также был всесторонне проинформирован об отелях, дорожной инфраструктуре, аэропорте Баку, площадках для тренировок, претендующем на проведение финальной игры Бакинском олимпийском стадионе. Было отмечено, что если БОС будет объявлен победителем, это повысит интерес к футболу не только в Азербайджане, но и в странах региона, из которых тысячи болельщиков приедут в Баку, чтобы следить за игрой. 5 сентября президент АФФА Ровнаг Абдуллаев провел в штаб-квартире УЕФА в Ньоне презентацию, связанную с кандидатурой Баку на организацию финальной встречи.
Наконец, на заседании в Ньоне были обнародованы названия стадионов, на которых состоятся финальные встречи 2019 года. Успев за довольно небольшой срок эксплуатации стать ареной для церемоний открытия и закрытия ряда крупных соревнований, БОС через два года примет у себя финал Лиги Европы. А финальная игра Лиги чемпионов этого же года состоится на мадридском "Ванда Метрополитано". Победители этих турниров встретятся на матче Суперкубка на "Водафон Арене" в Стамбуле. Интересно, что за день до голосования испанские газеты писали о том, что стадион в Мадриде не отвечает требованиям УЕФА, в силу чего многие были уверены в предоставлении Баку права на проведение финала ЛЧ. Однако в конечном счете Баку была доверена организация финала Евролиги.
Решение УЕФА надо воспринимать объективно. Возглавляющая европейский футбол организация, как правило, поручает городу первоначально проведение финала Евролиги, а через несколько лет - Лиги чемпионов, так как у организаторов финала ЛЧ пропадает желание принимать финал ЛЕ. С другой стороны, если учесть, что финальная встреча ЛЧ 2018 года состоится в стране постсоветского пространства - Киеве, то все становится еще яснее. Вероятность предоставления права на проведение финала этого турнира два года подряд республикам бывшего СССР была отнюдь не высокой. Хотя конкурентом Баку на организацию решающей игры ЛЧ и был всего один город, на согласие УЕФА предоставить это право столице Азербайджана верилось с трудом. К тому же положение осложняло и то, что конкурентом Баку был именно стадион в Испании, клубы которой в последнее время не знают себе равных в авторитетных клубных турнирах континента. Добавим сюда и богатый опыт противоположной стороны в организации таких матчей. Поэтому надо признать, что у стадиона "Ванда Метрополитано" было больше шансов, чем у БОС.
Вероятность же проведения финала Евролиги в Баку выглядела более реально. Даже несмотря на то, что конкурентов здесь было больше. Повышали шансы Баку и выступления азербайджанских клубов в Евролиге. Поручение Баку организации решающего матча второго по значимости клубного турнира континента - положительное событие. Это также важный шаг в плане получения права в будущем на проведение финала между сильнейшими клубами Европы. В любом случае проведение финала Евролиги в Баку в 2019 году, а в 2020 году матчей чемпионата Европы - радостное событие для отечественного футбола. Если вспомнить, что только финал ЛЕ будет транслироваться на 120 стран, есть основание утверждать, что этот матч станет огромной пропагандой Азербайджана.
УЕФА уже объявил и даты финальных встреч Лиги чемпионов и Лиги Европы сезона 2018/2019. Решающая игра самого авторитетного клубного турнира Европы состоится 1 июня 2019 года на стадионе "Ванда Метрополитано" в Мадриде. А за три дня до этого - 29 мая на Бакинском олимпийском стадионе пройдет игра Лиги Европы.
В интервью R+ генеральный секретарь АФФА Эльхан Мамедов назвал решение о проведении финального матча Лиги Европы на Бакинском олимпийском стадионе большим успехом. Представитель федерации сказал, что это решение станет толчком для развития футбола в стране: "В первую очередь поздравляю весь футбольный мир Азербайджана. Предоставление Азербайджану права на организацию финального матча Евролиги - большой успех, большое достижение. Евролига - второе важное клубное соревнование континента. Как вам известно, добиться права принять у себя такую важную игру не так легко. Хочу выразить благодарность государственным организациям, поддержавшим нас в этом деле. Не будь поддержки азербайджанского государства, мы не смогли бы добиться решения о проведении финала в Баку. Ведь поддержка государством подобного авторитетного матча является одним из условий УЕФА. Поручение Баку организовать финальную встречу Евролиги - это также доверие УЕФА нашему государству, нашей федерации. Финальная игра Евролиги транслируется не только в Европе, но и во многих странах мира. Чтобы посмотреть этот матч, в столицу Азербайджана прибудут прославленные лица мировой футбольной общественности, многочисленные болельщики и туристы. Верим, что финальный матч будет организован на самом высоком уровне и запомнится как настоящий праздник футбола. Победитель второго по значимости клубного турнира континента станет известен в Баку. Это большое спортивное событие для Азербайджана".
Финальная встреча Лиги чемпионов может состояться в Баку не ранее чем через 4 года, так как по решению исполкома УЕФА в 13 городах, где состоятся игры чемпионата, финалы европейских кубков проводиться не будут. Причиной тому - желание создать условия другим странам для организации решающих игр Лиги чемпионов и Лиги Европы. С другой стороны, перед Евро-2020 13 городов не испытают дополнительное давление в плане лишних организационных вопросов. Но это решение не будет касаться Суперкубка УЕФА. Отметим, что Евро-2020 пройдет в 13 городах континента. Наряду с Баку это Санкт-Петербург (Россия), Лондон (Англия), Рим (Италия), Мюнхен (Германия), Копенгаген (Дания), Бухарест (Румыния), Амстердам (Голландия), Дублин (Ирландия), Бильбао (Испания), Будапешт (Венгрия), Брюссель (Бельгия) и Глазго (Шотландия).