Azərbaycan paytaxtında yerləşən Bakı Olimpiya Stadionu futbol üzrə Avropa Liqasının finalına ev sahibliyi edəcək
Uzun illər Azərbaycan azarkeşi Avropanın nüfuzlu klub turnirlərinin final matçının Bakıda təşkil olunmasını arzulayırdı. Həmişə bütün dünyada maraqla izlənilən Çempionlar Liqası və Avropa Liqasının final matçının paytaxtımızda təşkilini istəmişik. Və budur, arzular reallaşdı. UEFA 2018-2019 mövsümündə qitənin ikinci ən nüfuzlu klub turniri Avropa Liqasının final matçını Azərbaycana həvalə etdi.
Ölkəmiz üçün daha önəmli qərar İcraiyyə Komitəsinin Nyondakı Avropa Futbol Evində təşkil olunan toplantısında verilib. Bir sıra vacib məsələlərin müzakirəsini aparan komitə üzvləri 2019-cu ildə Çempionlar Liqasının və Avropa Liqasının final oyunlarına hansı stadionların ev sahibliyi edəcəyini də müəyyənləşdirib. Cari ilin fevralın 2-də AFFA 2019-cu ildə keçiriləcək Çempionlar Liqası və Avropa Liqasının final oyununun təşkili ilə bağlı Bakı Olimpiya Stadionunun (BOS) namizədliyini irəli sürdü. İlkin mərhələdə ÇL-in həlledici oyununa ev sahibliyi etməyə 2 - BOS və "Vanda Metropolitano" (Madrid, İspaniya), Avroliqanın finalını keçirmək üçün isə 7 - BOS, Qlazqodakı “Hampden Park” (Şotlandiya), Sevilyadakı “Roman Sançes Pisxuan” (İspaniya), Tiflisdəki “Dinamo Arena” (Gürcüstan), İstanbuldakı “Vodafon Arena” (Türkiyə), Almaniyanın iki şəhərində – Ştutqart və Frankfurtdakı eyniadlı stadionlar da namizədlər siyahısında idi. Prosedur qaydalarına uyğun olaraq, UEFA 2019-cu ildə keçiriləcək klub turnirlərinin final qarşılaşmasına namizədliyini irəli sürmüş assosiasiyalara "Sifariş kitabı"nı təqdim etmək üçün iyunun 6-na qədər vaxt verib. "Sifariş kitabı"nı təqdim edən assosiasiyalardan ÇL üçün BOS və "Vanda Metropolitano"nun, AL üçün isə BOS, "Roman Sançes Pisxuan" və “Vodafon Arena”nın namizədliyi qeydə alınıb. Onu da xatırladaq ki, AFFA tərəfindən hər iki turnir üçün ayrı-ayrı "Sifariş kitabı" və videoçarx hazırlanıb. "Sifariş kitabı"nda müxtəlif mövzular əhatə olunub və "final qarşılaşması niyə Bakıda keçirilməlidi" sualına aydınlıq gətirilib. Belə ki, AFFA-nın təşkilatçılığı ilə keçirilən 17 yaşadək qızların Dünya Çempionatı (2012), futzal üzrə “dördlər finalı” (2014), U-17-lərin Avropa Çempionatı (2016) zamanı görülən işlər həm FİFA, həm də UEFA tərəfindən yüksək qiymətləndirilib. Ötən il qitə birinciliyinin açılış oyununda isə U-17 Avropa çempionatları tarixinin yeni rekordu qeydə alınıb. Olimpiya Stadionunda keçirilmiş qarşılaşmanı 33 min azarkeş izləyib. Bu da ölkəmizdə kifayət qədər azarkeş bazasının varlığı, futbola marağın böyük olduğunun göstəricisi kimi qeyd olunub. Eyni zamanda "Sifariş kitabı" hazırlanan zaman dövlət qurumları tərəfindən təminat məktubları alınıb və UEFA-ya təqdim edilib, hotellər, yol infrastrukturu, hava limanı, məşq meydançaları, yarışı qəbul etməyə iddialı olan Bakı Olimpiya Stadionu haqda qitənin ali futbol qurumunun rəhbərliyinə ətraflı məlumat verilib. Qeyd edilib ki, BOS qalib elan edilərsə, bu təkcə Azərbaycanda yox, bölgədə futbola marağın artmasına təkan verəcək, yaxın ərazilərdə yerləşən ölkələrdən minlərlə azarkeş oyunu izləmək üçün Bakıya səfər edəcək. Sentyabrın 5-də isə AFFA-nın prezidenti Rövnəq Abdullayev tərəfindən İsveçrənin Nyon şəhərində, UEFA-nın mənzil-qərargahında Bakı şəhərinin final oyunlarına namizədliyi ilə bağlı hazırlanmış xüsusi təqdimat olub, UEFA və AFFA rəhbərliyinin görüşü keçirilib, qitə futbol qurumunun İcraiyyə Komitəsinin namizəd stadionların imkanlarını obyektiv şəkildə araşdıracağına əminlik ifadə edilib.
Nəhayət, Nyonda baş tutan iclasda final qarşılaşmalarını qəbul edəcək stadionların adları açıqlandı. Qısa müddət ərzində istifadəyə verilməsinə baxmayaraq, bir sıra tədbirlərin açılış və bağlanış mərasimlərinə evsahibliyi etmiş BOS iki il sonra keçiriləcək Avropa Liqasının final oyununu qəbul edəcək. Həmin il ÇL-in son qarşılaşması isə "Vanda Metropolitano"da reallaşacaq. Bu turnirlərin qalibi isə "Vodafon Arena"da üz-üzə gələcək. İstanbul digər namizədlər Tirana, Tuluza, Hayfa, Astana, Belfast və Qdanskı üstələyərək, daha çox səs toplayıb. Maraqlıdır ki, səsvermədən bir gün əvvəl İspaniya qəzetləri Madriddəki stadionun UEFA-nın tələblərinə cavab vermədiyini yazmış və bu üzdən hər kəsdə ÇL-in finalının Bakıda təşkilinə inam oyanmışdı. Lakin sonda Bakıya Avroliqanın finalı həvalə olundu.
UEFA-nın qərarı əslində normal qəbul edilməlidir. Avropa futboluna rəhbərlik edən təşkilat, adətən, istənilən şəhərə əvvəlcə Avroliqa, bir neçə il sonra isə Çempionlar Liqasının finalını etibar edir. Çünki ÇL-dən sonra Avroliqanı keçirmək istəyən olmur. Digər tərəfdən 2018-ci ildə də ÇL-in final görüşünün postsovet məkanı ölkəsində, daha dəqiqi, Kiyevdə keçiriləcəyini nəzərə alsaq, hər şey aydın olar. ÇL-in finalının ardıcıl iki il sabiq SSRİ respublikalarına verilməsi inandırıcı deyildi. Düzdür, ÇL-in həlledici oyununun təşkilində yalnız bir rəqib vardı. Ancaq UEFA-nın birdən-birə belə önəmli turnirin finalının Bakıda keçirilməsinə razılıq verəcəyi bir qədər çətin görünürdü. Özü də son vaxtlar qitənin ən nüfuzlu klub turnirində rəqib tanımayan ispanlarla yolumuz kəsişdiyindən, işlər bir qədər də qəliz idi. Bu cür oyunlara ev sahibliyi etmək baxımından da qarşı tərəf daha təcrübəlidir. Ona görə də “Vanda Metropolitano” stadionunun BOS-dan daha şanslı olduğunu söyləməliyik.
Əslində, Bakıda AL-in finalının keçirilmə variantı daha real görünürdü. Baxmayaraq ki, rəqiblər daha çox idi. Lakin istər klublarımızın Avroliqadakı çıxışı, həmçinin bu yarışın ÇL-lə müqayisədəki nüfuzu paytaxtımızın şansını artırırdı. Qitənin ikinci dərəcəli klub turnirini həlledici oyununun Bakıya həvalə olunması müsbət haldır. Bu, həm də ən güclülərin final matçına ev sahibliyinə doğru önəmli addımdır. Hər halda, 2019-cu ildə AL-in finalının, növbəti il isə AÇ-nin oyunlarının Bakıda keçirilməsi ölkə futbolu adına sevindirici məqamdır. Təkcə finalın 120 ölkədə canlı yayımlanmasını xatırlasaq, bu matçın Azərbaycan üçün böyük təbliğat olacağını deməyə əsas verir.
Artıq UEFA 2018-2019 mövsümündə Çempionlar Liqası və Avropa Liqasının final matçlarının tarixlərini açıqlayıb. Avropanın ən nüfuzlu klub turnirinin həlledici görüşü 2019-cu il iyunun 1-də İspaniyanın paytaxtı Madriddəki "Vanda Metropolitano" stadionunda təşkil olunacaq. Avroliqanın həlledici görüşü isə bundan üç gün tez - mayın 29-da Bakı Olimpiya Stadionunda baş tutacaq.
AFFA-nın baş katibi Elxan Məmmədov “R+”a açıqlamasında 2019-cu ildə UEFA Avropa Liqasının final matçının Bakı Olimpiya Stadionunda keçirilməsini böyük uğur adlandırıb. Federasiya rəsmisi bu qərarın ölkədə futbolun inkişafına təkan olacağını deyib: "İlk növbədə, Azərbaycan futbol ailəsini təbrik edirəm. Avroliqanın final matçının ölkəmizə həvalə olunması böyük uğurdur, nailiyyətdir. Avroliqa qitənin ikinci ən önəmli klub yarışıdır. Bildiyiniz kimi, belə mötəbər oyunların evsahibliyinə nail olmaq asan deyil. UEFA tərəfindən həmişə olduğu kimi tender elan olunmuşdur. Tenderin sənədlərinə uyğun olaraq son 14 ay ərzində AFFA rəhbərliyi dövlət təşkilatlarıyla birlikdə bütün məsələləri düzgün, peşəkar olaraq icra etməyə çalışırdı.
İyunun 6-da bütün sənədlər UEFA-ya göndərildi. Sentyabrda isə AFFA-nın prezidenti Rövnəq Abdullayev İsveçrənin Nyon şəhərində, UEFA-nın mənzil-qərargahında Bakı şəhərinin final oyunlarına namizədliyi ilə bağlı hazırlanmış xüsusi prezentasiyanı UEFA prezidenti Aleksandr Çeferinə təqdim etdi. Çempionlar Liqasının final matçı uğrunda mübarizədə rəqibimiz Madrid şəhəri idi. Avroliqanın həlledici görüşünü təşkil etməkdə isə Bakı İstanbul və Sevilyaya rəqib olmuşdu. Sevindirici haldır ki, UEFA İcraiyyə Komitəsinin üzvləri Avroliqanın final matçını təşkil etmək uğrunda mübarizədə Bakını dəstəklədilər.
Bu işdə bizə dəstək olan dövlət təşkilatlarına təşəkkür etmək istərdim. Azərbaycan dövlətinin dəstəyi olmasaydı, biz Avroliqanın finalını Bakıya gətirə bilməzdik. Çünki UEFA-nın ilk şərtlərindən biri dövlətin belə mötəbər matçın keçirilməsinə dəstək olmasıdır. Avroliqanın final görüşünün Bakıya həvalə olunması həm də UEFA-nın dövlətimizə, federasiyamıza etimadıdır. Avroliqanın final görüşü təkcə qitədə deyil, dünyanın əksər ölkələrində canlı yayımlanır. Bu oyunu izləmək üçün Azərbaycan paytaxtına futbol ictimaiyyətinin tanınmış simaları, çoxlu sayda azarkeşlər və turistlər gələcək. Final matçının yüksək səviyyədə təşkil olunacağına, əsl futbol bayramı kimi yadda qalacağına inanırıq. Qitənin ikinci ən nüfuzlu klub turnirinin qalibi Bakıda məlum olacaq. Bu, Azərbaycan üçün böyük idman hadisəsidir".
Çempionlar Liqasının final görüşü Bakıda dörd ildən tez reallaşmayacaq. Yəni Azərbaycan ən tezi 2021-ci ildə baş tutacaq ÇL-in finalına iddialı ola bilər. Çünki 2020-ci il Avropa Çempionatının keçiriləcəyi 13 şəhərdə 2019-2020-ci il mövsümünün Avrokubok finalı keçirilməyəcək. Bu barədə UEFA İcraiyyə Komitəsi qərar qəbul edib. Səbəb kimi Çempionlar Liqası və Avropa Liqasının həlledici qarşılaşmalarını digər ölkələrin təşkil etməsinə imkan yaratmaq istəyi göstərilib. Digər tərəfdən 13 şəhər AVRO-2020 öncəsi əlavə təzyiqlə üzləşməyəcəklər. Lakin bu qərar UEFA Super Kubokuna şamil olunmayacaq. Qeyd edək ki, AVRO-2020 qitənin 13 şəhərində təşkil olunacaq. Bunlar Bakı ilə yanaşı, Sankt-Peterburq (Rusiya), London (İngiltərə), Roma (İtaliya), Münhen (Almaniya), Kopenhagen (Danimarka), Buxarest (Rumıniya), Amsterdam (Hollandiya), Dublin (İrlandiya), Bilbao (İspaniya), Budapeşt (Macarıstan), Brüssel (Belçika) və Qlazqo (Şotlandiya) şəhərləridir.

The winner of the UEFA Europa League will be determined at the Baku Olympic Stadium
For many years, Azerbaijani fans have dreamed of holding the final match of prestigious European club tournaments such as the Champions League or the Europa League in Baku. This dream has finally become a reality. UEFA requested Azerbaijan to host the final match of the 2018/2019 season of the Europa League, the second most important club tournament.
This significant decision was taken at the meeting of the UEFA Executive Committee held in Nyon, Switzerland. Along with the discussion of other important issues, the committee members also determined which stadiums the final matches of the Champions League and the Europa League will be held in 2019. On February 2, AFFA nominated the Baku Olympic Stadium (BOS) as a venue for the final match of the Champions League or the League of Europe. Initially, the list of candidates for the final match of the Champions League included two stadiums: BOS and Vanda Metropolitano in Madrid. The list of nominees for the final match of the Europa League in 2019 included seven stadiums: BOS, Hampden Park in Glasgow, Ramon Sanchez Pizjuan in Seville, Dynamo Arena in Tbilisi, Vodafone Arena in Istanbul, as well as the stadiums of Stuttgart and Frankfurt, Germany.
AFFA prepared separate application documents and videos for each of the tournaments. So, both UEFA and FIFA have highly appreciated the work done by AFFA at the World Championship U-17 held in Baku (2012), the Futsal Four Finals (2014), and the European Championship U-17 (2016). Incidentally, the latter was remarkable event for a new record set in the history of these tournaments: 33 thousand spectators watched the first match held at the Olympic Stadium. This was an evidence of a sufficient fan base of fans and great interest in football. UEFA was informed about the hotels, road infrastructure, international airport in Baku, as well as the training fields of the Baku Olympic Stadium. It was noted that if BOS becomes the winner, it will increase the interest to football not only in Azerbaijan, but also in the countries of the region, which means thousands of fans visiting Baku to watch the games. On September 5, AFFA President Rovnag Abdullayev held a presentation at the UEFA headquarters in Nyon, related to the candidacy of Baku as a host city.
Finally, the names of stadiums were announced at the meeting in Nyon. For quite a short period, BOS has managed to become an arena for the opening and closing ceremonies of a number of major competitions. And now BSO will host the final match of the UEFA Europa League after two years. The final match of the Champions League will be held in 2019 in Madrid’s Vanda Metropolitano. Winners of these tournaments will meet at the Super Cup match at the Vodafone Arena in Istanbul. Interestingly, a day before the voting, Spanish newspapers wrote that the stadium in Madrid did not meet the requirements of UEFA, which is why many believed that Baku will most likely be the next host of the Champions League finals. However, after some analysis, Baku was entrusted the organization of the final match of UEFA Europa League.
UEFA's decision must be taken objectively. Usually, this leading European football organization requests a city to hold the finals of Europa League, and in the following years - the Champions League, since the organizers of the Champions League lose interest in hosting the EL final. On the other hand, given that the next final match of the Champions League will take place in a post-Soviet country (Kiev), everything gets clear. It was unlikely that UEFA grants the right to hold the final match to another republic of the former USSR two years in a row. Although only one city was Baku’s rival as a candidate for the decisive game of the Champions League, it was hard to believe that UEFA would grant this right to the capital of Azerbaijan. Moreover, the Spanish stadium further complicated the status of Baku, as the Spanish clubs do not have equals in prestigious club tournaments of the continent. Moreover, Spain has a rich experience in the organization of such matches. Obviously, we must admit that Vanda Metropolitano had more chances than the BOS.
The likelihood of holding the Euroleague finals in Baku looked more real even though Baku had more competitors. Performance of Azerbaijani clubs in the Euroleague Increased the chances of Baku. The organization of the final match of the second most important European club tournament is a positive event. This is also an important step in terms of being eligible to hold the finals between the strongest European clubs in the future. Either way, the holding of the Euroleague finals in Baku in 2019, and the matches of the European Championship in 2020 is a joyful event for the national football. Add to this that the Europa League final will be broadcast to 120 countries, which means this match will be a huge promotion for Azerbaijan.
UEFA has already announced the dates of final matches of the Champions and Europa Leagues for 2018/2019. The final match of the most reputable European club tournament will be held on June 1, 2019 at the Metropolitano stadium in Madrid. Three days before this event, on May 29, Baku Olympic Stadium will host the final match of the Europa League.
In his interview with R+, AFFA Secretary General Elkhan Mammadov called the decision to hold the final match of the Europa League at the Baku Olympic Stadium a great success. He added that this decision would bolster the development of football in Azerbaijan: "Firstly, I congratulate the entire football world of Azerbaijan. Granting Azerbaijan a right to organize the final match of Europa League is a great success and achievement. Europa League is the second important club competition of the continent. As you know, getting the right to host such an important game is not so easy. I want to express my gratitude to state organizations that supported us in this matter. If there were no support from the Azerbaijani state, we would not be able to reach a decision on holding the finals in Baku. After all, the state support to such an authoritative match is one of the conditions put forth by UEFA. UEFA has demonstrated its trust to our state and federation by holding the final match of Europa League in Baku. The game is broadcast not only in Europe, but also in many countries of the world. Numerous football fans and tourists will arrive to Baku to watch this match. We believe it will be organized at the highest level and be remembered as a real football festival. The winner of the second most important club tournament of the continent will be identified in Baku. This is a great sporting event for Azerbaijan."
The final match of the Champions League can be held in Baku not earlier than in four years, because according to the decision of the UEFA Executive Committee, thirteen cities hosting the championship games are not eligible for holding the finals of European cups. The reason is a desire to create conditions for other countries to organize prestigious games of the Champions and Europa League. On the other hand, before Euro 2020, those thirteen cities will not be exposed to extra pressure in terms of unnecessary organizational issues. But this decision will not apply to the UEFA Super Cup. Euro-2020 will be held in 13 cities of the continent. Along with Baku, these are St. Petersburg (Russia), London (UK), Rome (Italy), Munich (Germany), Copenhagen (Denmark), Bucharest (Romania), Amsterdam (the Netherlands), Dublin (Ireland), Bilbao (Spain) , Budapest (Hungary), Brussels (Belgium) and Glasgow (Scotland).