Azərbaycan turizm sektorunun ölkədə ən gəlirli qeyri-neft biznesinə çevrilməsi üçün fəaliyyətə keçib
Azərbaycan Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi 2017-ci ilin turizm mövsümünün yekunlarını açıqlayıb. Nazirlik bunu sentyabrın 27-də qeyd olunan və BMT tərəfindən dəstəklənən Ümumdünya turizm gününə həsr edib.
Açıqlanan rəqəmlər deməyə əsas verir ki, son iki ildə bu sahədə aparılan islahatlar Azərbaycanın turizm sektorunu iqtisadiyyatın ən dinamik inkişaf edən sahəsinə çevirib. Artıq ardıcıl olaraq ikinci ildir ki, ölkədə turizm xidmətləri balansında ciddi profisit müşahidə olunur. Bu, xarici turistlərin sayının artımı ilə təmin olunub.
«2017-ci ilin yanvarından avqustunadək Azərbaycana 1,818 milyon turist gəlib. Bu, ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 23,1% artım deməkdir», - deyə Azərbaycanın mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəs Qarayev Ümumdünya turizm gününə həsr olunmuş brifinqdə bildirib. Onun sözlərinə görə, Azərbaycanın regionlarında turizm kifayət qədər fəal inkişaf edir. Məsələn, yalnız yay fəslində regionlardakı hotellərdən 860 min nəfərlik yer sifariş edilib. Ümumilikdə isə bu ilin yanvar-avqust aylarında regionlarda yerləşən hotel və mehmanxanalarda 1,294 milyon turist dincəlib.
«İlin ilk yarısında xarici turistlər Azərbaycanda 1,3 milyard dollar xərcləyib. Azərbaycanlı turistlərin xaricdə xərclədikləri məbləğ isə 1,2 milyard dollar olub. Beləliklə, 100 milyon dollarlıq müsbət saldo yaranıb. Bu gün turizm sektoru artıq dövlət büdcəsinə ciddi gəlir gətirir», - deyə nazir qeyd edib.
Sadalanan məlumatlara əsaslanaraq demək olar ki, bu və ötən ilin dinamikası yerli turizmin inkişafı perspektivinə müsbət təsir göstərəcək. Mehmanxana xidmətlərinin nisbətən ucuz olması (manatın devalvasiyası nəticəsində), viza rejiminin sadələşdirilməsi, ucuz aviaşirkətlərin bazara buraxılması, həmçinin Yaxın Şərq və postsovet məkanından turistlərin cəlbi üçün fəallığın artırılması Azərbaycanın bu sektorunun gəlmə (incoming) turizm istiqamətində dönüş etməsinə imkan verib.
«Ötən il Prezident İlham Əliyevin vacib qərarları sayəsində Azərbaycanın turizm sektoru üçün inqilabi il oldu. Nəticədə, qısa vaxt ərzində, artıq 2017-ci ildə ölkəyə xarici turist axını, demək olar ki, 4 dəfə artdı. Ölkənin turizm sənayesi qarşısında vəzifə konkretdir - 2020-ci ilə ölkəyə xarici turist axınının 4-4,5 milyona çatdırılması. Bu, kifayət qədər real rəqəmdir», - deyə Milli Turizm Təbliğatı Bürosunun mətbuat katibi Kənan Quluzadə bildirib.
Baş verən dəyişiklikləri Azərbaycan Mərkəzi Bankının bu yaxınlarda açıqladığı ödəniş balansı göstəriciləri də təsdiqləyir. Maraqlıdır ki, turist axınının strukturu gəlmə turizmin xeyrinə hələ 2016-cı ildə dəyişməyə başlayıb: son 10 il ərzində ilk dəfə olaraq ötən il turizm xidmətləri balansında profisit 219 milyon dollar təşkil edib. Güman ki, bu ilin sonuna göstərici daha da yaxşılaşacaq. Məsələ ondadır ki, yalnız 2017-ci ilin ilk yarısında sözügedən balans profisiti 186 milyon dollar idi. Ümumilikdə, Azərbaycanda qarşılıqlı (gediş-gəliş) turizm xidmətlərinin həcmi 2017-ci ilin yanvar-iyun aylarında 5,6% artaraq 2,5 milyard dollar təşkil edib.
«Xarici turistlərin ölkəyə səfəri minimum 5-7 gün çəkir. Onun 3-4 günü Bakıya gəlib çatmağa gedir», - deyə Azərbaycan Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin mətbuat katibi Vüqar Şıxməmmədov bildirib: «Orta hesabla, Azərbaycana gələn hər bir turist 700-1000 dollar xərcləyir».
Rəqəmlər yerli turizm sahəsində baş verən keyfiyyət dəyişikliklərini də ortaya çıxarır: bu gün Azərbaycanda incoming turizmin payı getmə (outgoing) turizmi üstələyir və bu, bu sektorun dinamik inkişaf etdiyi başqa ölkələrin göstəricilərinə tam uyğundur. Azərbaycan üçün bu modelin cəlbediciliyi, ilk növbədə, xaricdən valyuta axınının və 2014-2015-ci illərdə müəyyən tənəzzül yaşamış sektorun tam maliyyələşməsinin təminindədir. Ölkənin Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin yeni turizm strategiyası kütləvi ucuz turizmin inkişafı ilə yaxın xaricdən qonaqların cəlbini nəzərdə tutur.
Turizm idarəsinin məlumatına görə, bu il Azərbaycana dünyanın 25 ölkəsindən turistlər gəlib. İlk beşlikdə Rusiya (17%-lik artım), Gürcüstan (4%), İran (89%), Türkiyə (7,6%) və BƏƏ (3,3 dəfədən çox) yer alır. Digər ölkələrdən gələn turistlərin sayında da ciddi artım var. Məsələn, 2017-ci ilin 7 ayı ərzində Omandan Azərbaycana 16, Küveytdən 8, Səudiyyə Ərəbistanından 6, Qətər və Mərakeşdən 5, BƏƏ-dən 4,4, Pakistan və Əlcəzairdən 3,5, İordaniyadan 2,2, Türkmənistandan 2 və İraqdan, təxminən, 2 dəfə artıq turist gəlib.
Aİ ölkələrindən (13%), Asiyadan (64,4%), Afrikadan (72%), ABŞ və Avstraliyadan (22,8%) gələn turistlərin sayında da artım var.
Maraqlıdır ki, ölkəyə gələn xarici turistlər arasında ilk yeri əvvəlkitək Rusiya vətəndaşları tutur - bu ilin ilk yarısında oradan Azərbaycana, təxminən, 500 min insan üz tutub. Rusiyanın İşgüzar Turizm Agentliyi- «Aeroklub» şirkətlər qrupunun məlumatına görə, 2017-ci ildə Azərbaycan Rusiyanın işgüzar turizm bazarında ən populyar 5 istiqamətdən biri olub. Digər istiqamətlər Qazaxıstan, Özbəkistan, Gürcüstan və Belarusdur. Rusiyanın «TurStat» analitik agentliyinin məlumatında isə bildirilir ki, Bakı 2017-ci ilin payızı üçün MDB şəhərləri arasında ən populyar şəhərlər sırasındadır. Turistlərin hərəkət vasitələrinin onlayn sifarişi səviyyəsini təhlil edən «TurStat» ekspertləri belə qənaətə gəlib ki, payızda Bakıya, orta hesabla, 3 günlük gəlir və sutkada 78 dollar xərcləyir.
Son iki ilin təcrübəsi göstərir ki, Azərbaycan üçün ərəb ölkələrilə turizm əlaqələri də vacib əhəmiyyət daşıyır. Azərbaycan Turizm Assosiasiyasının (AzTA) sədri Nahid Bağırovun sözlərinə görə, Fars körfəzi ölkələrindən ölkəyə turist axınının artması Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi ilə profil assosiasiyalarının Dubay və Şarjada keçirilən turizm sərgilərində Azərbaycanın turizm potensialını lazımınca reklam etməsi, həmçinin turist vizalarının verilməsi qaydalarının sadələşdirilməsi və Yaxın Şərq regionu ilə aviasiya əlaqələrinin artırılmasının nəticəsidir.
Məsələn, hazırda ASAN viza sistemi sayəsində dünyanın 94 ölkəsinin vətəndaşları Azərbaycana gəlmək üçün vizanı maksimum 3 gün ərzində avtomatik rejimdə əldə edə bilir. Xaricilərin Azərbaycana gəlişi regionun bir sıra ölkələrilə aviasiya əlaqələrinin genişləndirilməsi sayəsində də asanlaşıb. Hazırda Azərbaycandan Küveytə, Qətərə, həmçinin BƏƏ-nin nəhəng şəhəri olan Dubaya birbaşa aviareyslər təşkil olunur. AzTA rəhbəri N.Bağırovun sözlərinə görə, Ciddə (Səudiyyə Ərəbistanı), Banqkok (Tailand) və digər istiqamətlərə birbaşa aviareyslərin də populyarlıq qazanacağı gözlənilir. Bu da ölkəyə turist axınının artmasına öz töhfəsini verəcək.
Maraqlıdır ki, Azərbaycan bazarının Rusiya, Macarıstan, Türkiyə və bir sıra ərəb ölkələrindən olan aviaşirkətlərə açılması ilə yanaşı, ölkə özünün ucuz xidmət göstərən aviaşirkətlərini də yaratmağa çalışır. Məsələn, bu il sentyabrın əvvəlindən «Azərbaycan Hava Yolları» QSC (AzAL) yanında yaradılmış yeni ucuz «Buta Airways» şirkəti tərəfindən uçuşların təşkilinə başlanıb. «Embraer 190» təyyarələri ilə təmin olunmuş «Buta Airways» Bakıdan Moskva, Kiyev, Antalya, Kazan, Mineralnıye Vodı, Tbilisi və Tehrana, oktyabrın sonundan isə İstanbula və Sankt-Peterburqa, həmçinin Gəncədən Moskvaya uçuşlar təşkil edəcək. Bütün istiqamətlərdə bir tərəfə minimal biletin qiyməti 29 avrodur.
Əksər ekspertlər hesab edir ki, aviabiletlərin ucuzluğu ucuz turizm seqmentinin formalaşdırılması üçün əhəmiyyətinə görə ikinci amildir. Bu sahənin inkişafı isə Azərbaycanda prioritet elan olunub. Bu sahədə ilk yerdə, əlbəttə ki, münasib qiymətə çox sayda hotel və pansionatların olmasıdır. Təəssüf ki, Azərbaycan bu göstəriciyə görə qonşu Gürcüstandan geri qalır. Orada turizm bazarının 90%-i məhz ucuz mehmanxanalardan, hostellərdən, turistlər üçün nəzərdə tutulmuş mənzillərdən və evlərdən ibarətdir. AzTA rəhbəri N.Bağırov deyir ki, Gürcüstan Azərbaycan üçün də ən münasib istiqamətdir: azərbaycanlı turistlərin bu ölkəyə marağı onun coğrafi yaxınlığı ilə əlaqələndirilir. Bu, logistikanı asanlaşdırır və ucuzlaşdırır. Üstəlik, orada istirahət də nisbətən ucuz başa gəlir.
Hazırda ölkədə 33-35 min insanı qəbul edə biləcək 575 hotel fəaliyyət göstərir. Bu ilin turist bumu təcrübəsi göstərib ki, bu, getdikcə artmaqda olan xarici turist axınını qarşılamaq üçün kifayət deyil. Odur ki, xidmət haqqı baha olmayan 2 və 3 ulduzlu hotellərin, hostel və digər bu tipli obyektlərin tikintisi Azərbaycanın ixtisaslaşmış turizm sənayesinin inkişafı üzrə strateji yol xəritəsinin əsas prioritetlərindəndir.
«Turizmin daha da inkişaf etdirilməsi üçün Azərbaycanda 1000-dən artıq müxtəlif tipli və səviyyəli hotelin işləməsi lazımdır», - deyə AzTA sədrinin məsləhətçisi Müzəffər Ağakərimov bildirir. Onun sözlərinə görə, Bakıda 155 hotel var ki, bu da kifayət qədər azdır.
Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi ilə AzTA-nın Çin, Malayziya, Qazaxıstan, Özbəkistan, həmçinin Polşadan turistlərin ölkəyə cəlbilə bağlı planlarını nəzərə alsaq, xeyli sayda ucuz və orta qiymətli hotellərə ehtiyacın olduğu bir daha anlaşılar. «Hər il 200 mindən artıq polşalı turist Gürcüstana gedir. Biz də Azərbaycanı təklif etməklə, bu prosesə qoşulmaq istəyirik. Azərbaycandan tranzit kimi istifadə olunması, ölkəmizin ərazisindən beynəlxalq turların təşkili mümkündür», - deyə N.Bağırov bildirib. Avropa ölkələrindən ən kütləvi turist axını gənclərdən ibarətdir və təcrübə göstərir ki, onlar, bir qayda olaraq, ucuz mehmanxanaların xidmətinə müraciət edir.
N.Bağırovun fikrincə, bu il turizm sahəsindəki bir sıra problemləri də meydana çıxarıb və onlar operativ şəkildə həll olunmalıdır. Əks təqdirdə, problemlər ölkəyə turist axınının azalmasına səbəb ola bilər. Məsələn, daha peşəkar bələdçilərə ehtiyac var, hotellərdə və xidmət obyektlərində «tələb-təklif» sxeminə uyğun daha çevik qiymət siyasəti yürüdülməlidir. Bağırovun sözlərinə görə, bu il yalnız adi deyil, brend hotellərdə belə, keyfiyyətsiz xidmət hallarına rast gəlinib. Bəzi hallarda qonaqlar sifariş etdikləri nömrələrə yerləşmək üçün saatlarla gözləmək məcburiyyətində qalıblar.
Nəhayət, son iki ilin turist bumu fonunda daha bir ciddi problem aktuallıq qazanıb - turizm agentliyinin fəaliyyəti üçün lisenziyanın ləğvindən sonra yerli bazarda 800-dək şirkət peyda olub ki, onların çoxu haqda heç kəs heç nə bilmir. Belə birgünlük turizm şirkətləri tez-tez müştəriləri aldadaraq, onlara saxta turizm məhsulu satır. Lazımi xidmət səviyyəsi və şəraiti olmayan bəzi hotellər də qaydaları pozur. AzTA mütəxəssisləri belə mənfi halların qarşısının alınması üçün müştəriləri aldatmaqla məşğul olan turizm şirkətlərinin «qara siyahı»sını hazırlayıb.
«Əsas hədəf «Turizm haqqında» qanunun qəbuludur. Biz keyfiyyətə və sağlam rəqabətə daha çox diqqət ayırmalıyıq», - deyə nazir Əbülfəs Qarayev bildirib. Onun sözlərinə görə, turizm sahəsindəki problemlərin həlli üçün xidmət keyfiyyəti sisteminin meyarları hazırlanır və bunun üçün müvafiq reyestr yaradılacaq.
Ölkənin turizm sektorundakı çatışmazlıqlardan danışan nazir bildirib ki, bütün səylərə baxmayaraq, yay mövsümündə çimərliklərdə xidmət keyfiyyətinin arzulanan səviyyəyə çatdırılmasına nail olunmayıb. «Bəzi yerlərdə çimərlik turizminin təşkili mümkün olmayıb. Hər halda, biz nümunəvi çimərliklərin yaradılmasına, beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qəbul edilən nəticələrə nail ola bilməmişik. Lakin bu istiqamətdə işlər davam edir. Onunla yerli icra hakimiyyəti orqanları məşğul olur. İnanıram ki, gələn il bu sahədə ciddi inkişafa nail olacağıq», - deyə mədəniyyət və turizm naziri bildirib.
Yerli turizm sektorunun ən ciddi problemlərindən biri isə hələ də mövsüm amili olaraq qalır: Azərbaycanın turizm obyektlərinin fəaliyyətində pik faktiki olaraq, yay aylarına təsadüf edir. Qalan vaxtlarda mehmanxana, pansionat və istirahət evi sahiblərinin gəlirləri heç də hər zaman xərcləri üstələmir. Azərbaycanın iki regionunda dağ xizəyi kurortu yaradılıb və orada müştərilərə ilboyu xidmət göstərilir. Lakin mövsüm yenə də əksər turizm şirkətlərinin rentabelli işləməsinə imkan vermir. Bu amil turizm obyektləri personalının keyfiyyət xarakteristikasına da son dərəcə mənfi təsir göstərir: işçilərin bir hissəsi yalnız yay mövsümündə işləyir ki, bu da hər il kadr yığımında, lazımi peşəkarların tapılmasında problem yaradır. Bu problemə də toxunan Ə.Qarayev bu yay mövsümünün də sona çatması ilə əlaqədar ölkəyə gələn turistlərin sayının azalma ehtimalını vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, turizm sektorunun mövsüm amilindən asılılığının azaldılması üçün çox iş görülməlidir.

Azerbaijan actively promotes the recreational sector into the most profitable non-oil business in the country
The Ministry of Culture and Tourism of Azerbaijan summed up the results of the tourist season in 2017, which coincided with the World Tourism Day (September 27) supported by the UN. The announced indicators demonstrate that due the sectoral reforms implemented in the last two years the tourism sector of Azerbaijan has become the most dynamically developing spheres of the national economy. Azerbaijan has an impressive surplus in the balance of tourism services thanks to a tangible increase in the number of foreign tourists.
"1,818 million people visited Azerbaijan in January-August 2017, which is 23.1% more than the indicator for the same period of 2016," said the Minister of Culture and Tourism of Azerbaijan Abulfaz Garayev at the briefing dedicated to the World Tourism Day. According to him, Azerbaijan is actively developing the regional tourism. So, 860 thousand reservations were made during the summer period in regional hotels of Azerbaijan. In general, 1,294 million tourists stayed in regional hotels in January-August 2017.
"In the first half of 2017, foreign tourists spent $1.3 billion in Azerbaijan against $1.2 billion spent by Azerbaijani tourists abroad, which means a net surplus of $100 million. Today, the tourism sector is making a significant contribution to the replenishment of the state budget," said Mr. Garayev.
Apparently, the dynamics of the current and past years will have a significant positive impact on the development of local tourism. The comparatively low cost of hotel services due to the devaluation of manat, as well as the simplification of the visa regime, the launch of budget airlines, and active attraction of the tourists from the Middle East and the post-Soviet countries have contributed to the development of the incoming tourism in Azerbaijan.
“Last year was revolutionary for the tourism sector of Azerbaijan due to the important decisions of President Ilham Aliyev. As a result, the inflow of foreign tourists increased almost by a quarter in a relatively short period of 2017. The national tourism industry is challenged to ensure the inflow of 4-4.5 million foreign tourists by 2020. This goal is quite achievable," said Kenan Guluzade, the spokesman of the National Bureau for Tourism Promotion.
The indicators of the national balance of payments published recently by the Central Bank of Azerbaijan confirm the changes. In fact, the structure of the tourist flow began to change into the incoming tourism as early as in 2016: for the first time in the past decade, the surplus of the tourism services was $219 million. Apparently, by the end of this year, we can expect better indicators given the surplus of tourist services $186 million achieved in the first half of 2017. In general, the volume of mutual (entry-exit) tourist services of Azerbaijan increased by 5.6% ($2.5 billion) in January-June 2017.
"The minimum period of travel for foreign tourists is 5-7 days, of which 3-4 days they stay in Baku. On average, each tourist spends $700-$1000 in Azerbaijan," said the Press Secretary of the Ministry of Culture and Tourism of Azerbaijan, Vugar Shikhmammadov.
These indicators show a qualitative change in the domestic tourism industry. Today, the share of incoming tourism in Azerbaijan prevails over outgoing tourism, and this proportion is quite consistent with that of other states that dynamically develop the recreational sector. For Azerbaijan, this model is attractive primarily because of the increasing foreign exchange earnings and full financing for the recreational sector that was declining in 2014-2015. The new tourism strategy of the Ministry of Culture and Tourism of Azerbaijan is aimed at attracting guests from the countries of the near abroad, with an emphasis on the development of mass budget tourism.
According to the statistical data of the Ministry, the travelers from 25 countries visited Azerbaijan this year. The top five countries include Russia (17%), Georgia (4%), Iran (89%), Turkey (7.6%), and UAE (more than 3.3 times). The number of tourists from other countries also increased significantly. Thus, in seven months of 2017, the number of tourists from the following countries increased by: Oman (16), Kuwait (8), Saudi Arabia (6), Qatar and Morocco (5), the UAE (4.4), Pakistan and Algeria (3.5), Jordan (2,2), Turkmenistan (2), and Iraq (about 1,5) times.
The number of foreign tourists from the EU countries (13%), Asia (64.4%), Africa (72%), the U.S., and Australia (22.8%) also increased.
It is indicative that Russia is still ranked the number one country in terms of the number of tourists visiting Azerbaijan: almost 500 thousand in the first half of 2017. According to the Russian agency for business tourism and travel management, Aeroclub Group of Companies, Azerbaijan was one of the top five popular destinations in the Russian market of business tourism in 2017 together with Kazakhstan, Uzbekistan, Georgia, and Belarus. According to the Russian analytical agency TourStat, Baku was one of the top three most popular cities of the CIS for travel in the fall of 2017. The experts of TourStat have analyzed the data of online booking systems and identified that the tourists visit Baku in the autumn for three days and spend $78 daily on average.
Azerbaijan considers important the promotion of tourism in the Arab countries based on the experience of the last two years. Thus, according to the chairman of the Association of Tourism of Azerbaijan (AzTA) Nahid Baghirov, the growth of the tourist flow from the countries the Persian Gulf was a result of combined efforts of the Ministry of Tourism and the respective associations dealing with the advertisement and promotion of Azerbaijan’s recreational potential at various tourist exhibitions held in Dubai and Sharjah, simplification of the visa regime, and expansion of air communication with the Middle East.
Thanks to the ASAN Viza, the nationals of 94 countries can obtain entry visas to Azerbaijan automatically within a maximum of three days. The expansion of air communication with a number of regional countries has also contributed to the access of foreign travelers to Azerbaijan. Currently, Azerbaijan has direct flights to Kuwait, Qatar, as well as to the UAE’s largest city, Dubai. According to N. Baghirov, the direct flights to Jeddah (Saudi Arabia), Bangkok (Thailand), and other destinations are quite promising and will also contribute to the growth of the tourist flow.
Along with the opening of the Azerbaijani market of air transportation for low-cost airline companies of Russia, Hungary, Turkey and a number of Arab countries, Azerbaijan is consolidating efforts to develop its own budgetary airlines. So, a new national low-cost airline, Buta Airways, was established under Azerbaijan Airlines CJSC (AZAL) and launched operations from the beginning of September 2017. Equipped with Embraer-190 aircraft, Buta Airways will carry out flights from Baku to Moscow, Kiev, Antalya, Kazan, Mineralnye Vody, Tbilisi, and Tehran. From late October, it will launch flights from Baku to Istanbul and St. Petersburg, as well as from Ganja to Moscow. The minimum cost of a one-way ticket for all directions is €29.
The experts believe that affordable prices for air travel are the second most important factor contributing to the development of a budget tourism, which is recognized as an unconditional priority for Azerbaijan. This requires the availability of many affordable hotels and boarding houses. Unfortunately, Azerbaijan lags noticeably behind the neighboring Georgia, where budget hotels, hostels, tourist-oriented apartments and houses represent 90% of the recreational sector. According to N. Baghirov of AzTA, Georgia is the most favorable destination for Azerbaijani tourists, which can be explained by the country’s geographical proximity. This advantage facilitates the incoming tourism in Georgia and reduces the cost of logistics and recreational prices.
Currently, 575 hotels with a capacity of 33-35 thousand people are functioning in the country. As indicated by the tourist boom experienced in 2017, this number is insufficient to accept an increasing flow of foreign guests. Therefore, the Strategic Roadmap for the development of tourism industry in Azerbaijan envisages as a top priority the construction of inexpensive two- and three-star hotels, hostels and other facilities of similar type.
“It is necessary that more than 1,000 hotels of different types and levels function in Azerbaijan for the further development of tourism," believes Muzaffar Aghakerimov, Adviser to the AzTA Chairman. According to the expert, there are about 155 hotels in Baku, which is a rather low figure.
The need for a sufficient number of budget and medium-sized hotels is extremely important, taking into account the plans of the Ministry of Tourism and AzTA to attract tourists from China, Malaysia, Kazakhstan, Uzbekistan, Ukraine, and Poland. "More than 200 thousand Polish tourists travel to Georgia annually. We want to be part of this process. It is possible to take advantage of Azerbaijan as a transit and organize international tours through the territory of our country," said N. Baghirov. Young people is the largest tourist category from European countries. As a rule, they prefer to stay at budget hotels.
According to N. Baghirov, the current year has revealed a number of other problems in the tourist sphere, which must be solved promptly. Otherwise, they can negatively affect the inflow rate of tourists. In particular, we need more professional guides, a flexible pricing policy in hotels and service facilities based on the "demand-supply" mechanism. Also, AzTA has revealed that the tourists were rendered low service at hotels, even the branded ones. The guests had to wait for several hours to be accommodated in the booked rooms.
Yet another serious problem has been revealed amidst the tourist boom of the last two years: about 800 companies appeared in the local market after the abolition of licenses for travel agencies, but many of them remain unknown. Such ‘ephemeral’ travel agencies often cheat their customers selling them non-existent tourist products. Some hotels that do not provide the required services and recreational facilities also violate the rules. To overcome this negative effect, AzTA specialists made a "black list" of tourist firms, which deceive their customers.
"The main task is the adoption of the law on tourism. We must pay great attention to issues of quality control and healthy competition," said Minister Abulfaz Garayev. The ministry is developing the criteria of the service quality system and a respective register to solve the existing problems.
The minister noted that, despite the efforts, it was impossible to achieve the desired results to improve the maintenance of beaches in the summer season. "In some places, it was not possible to organize beach tourism. Unfortunately, we could not create exemplary beaches and achieve the results that would be recognized by international organizations. However, we continue working in this direction together with the local executive bodies. I believe that next year we will be able to achieve greater development in this sphere," said Mr. Garayev.
One of the serious problems of domestic tourism is its dependence on the seasonal factor. In fact, the peak of activities of the national recreational facilities falls on summer months. The rest of the time, the maintenance costs of hotels, boarding houses and holiday homes, especially in the regions of the country, cannot be recovered. Despite the creation of ski resorts in two regions of Azerbaijan, which provide tourist services for citizens and guests of the country almost all the year round, the seasonal factor still prevents profitability of a significant part of tourist facilities. This has a very negative impact on the quality of personnel working at tourist facilities: some of them work only in the summer season, which creates problems every year with the selection of personnel and the maintenance of required qualifications. Minister Garayev noted that the number of tourists could decrease due to the end of the current summer season. Therefore, it is necessary to work hard to reduce the dependence of the tourism sector on the seasonal factor.