KAPİTANIN REALLAŞMAYAN ARZUSU
Futbol üzrə Azərbaycan millisində çıxışlarına son qoyan Rəşad Sadıqov «R+»a karyerasında nəyə nail olmadığı barədə danışdı
2018-ci il Dünya Çempionatının seçmə mərhələsinin Azərbaycan - Çexiya oyunu yığmamızın futbolçusu Rəşad Sadıqov üçün vida matçı kimi əlamətdar oldu. 35 yaşlı müdafiəçi kapitanı olduğu millidə son görüşünü keçirərək ölkənin əsas komandası ilə vidalaşdı.
Müstəqillik illərində Azərbaycanın yetişdirdiyi ən yaxşı futbolçulardan sayılan “14 nömrə”nin milli karyerası İqor Ponomaryovla bağlıdır. DÇ-2002-nin seçmə mərhələsinin sonuncu - yığmamız üçün formal xarakter daşıyan İsveçlə səfər oyununda İqor Anatolyeviç iki gəncə debüt şansı verdi. 2001-ci il oktyabrın 7-də Stokholmdakı matçda start heyətində çıxan 19 yaşlı müdafiəçi millinin tarixinə sayca 94-cü futbolçu kimi düşdü. Həmin qarşılaşmada Rəşadla yanaşı, Ramal Hüseynov da millidə debüt etdi. Əksər məşqçilər gənclərə əsasən yoxlama oyunlarında debüt şansı verirsə, Ponomaryov seçmə matçında birdən-birə iki oyunçuya belə imkan yaratdı. Sadıqov isə sonrakı karyerası ilə bu etimadı artıqlaması ilə doğrultdu.
Azərbaycan millisinin tarixinə ən çox oyun keçirən futbolçu kimi düşən Rəşad indiyədək 111 dəfə yığma forması geyinib. Çexiya ilə oktyabrın 5-dəki matç onun üçün 111-ci həm də sonuncu oldu. 2001-ci ilin payızında başlayan Sadıqovun milli karyerası 16 il sonra yenə oktyabrda başa çatdı.
“14 nömrə” indi “Qarabağ”ın simvoluna çevrilsə də, yığma səviyyəsinə “Neftçi”nin üzvü kimi yüksəlib. Uzun müddət ölkənin bir nömrəli komandasında Bakı klubunu təmsil edən Sadıqov 37 matçda “ağ-qaralar”ın oyunçusu kimi millinin formasını daşıyıb. 2009-cu ildə Ağdam klubuna keçən müdafiəçi 4 xarici klubun heyətindən yığmaya çağırılıb. 8 dəfə “Fulad” (İran), 6 dəfə “Kayserispor”, 4 dəfə “Kocaelispor”, 3 dəfə “Əskişəhərspor”u (hamısı Türkiyə) millidə təmsil edən müdafiəçi, ümumilikdə, 6 klubda oynadığı vaxt yığmaya lazım olub.
2004-cü il oktyabrın 9-da, 13 il öncə Rəşadın karyerasında daha bir önəmli hadisə baş verib. 22 yaşlı müdafiəçi Şimali İrlandiya ilə DÇ-2006-nın Bakıda keçirilən seçmə oyununda ilk dəfə meydana kapitan sarğısı ilə çıxıb. Düzdür, Tərlan Əhmədovdan sonra yığmanın əsas kapitanı Qurban Qurbanov idi. Lakin onun olmadığı görüşlərdə gənc müdafiəçi kapitanlıq edirdi. Qurbanovun karyerasını bitirməsindən sonra - 2005-ci ildən isə Rəşad yığmanın əsas kapitanına çevrilib. İndiyədək 77 görüşdə komandanı sarğı ilə meydana çıxaran “14 nömrə” bu göstəricidə yığmamızın rekordçusudur.
Sadıqov millinin tarixində ən məhsuldar müdafiəçidir. 5 dəfə rəqib qapılarına yol tapan futbolçu ilk qolunu 2004-cü ildə Qazaxıstanla səfərdəki yoldaşlıq oyununda vurub. Digər 4 topa evdə sevinən “14 nömrə” DÇ-lərin seçmə mərhələlərində Uels və San-Marinonu, AÇ-nin seçmə matçında Türkiyəni məyus edibsə, sonunculara yoxlama matçında da qol vurub. Onun qolları Uels və Türkiyə ilə görüşlərdə 1:1 hesablı bərabərlik, sonuncularla seçmə oyununda 1:0 hesablı qələbə gətirib.
- Rəşad Sadıqov Azərbaycan millisiylə vidalaşdı. Bu qərarı qəbul etmək nə qədər çətindir?
- Həm çətindir, həm vacib. Gənc yaşlarımdan millidə çıxış edirəm. Ölkənin əsas komandasından ayrılmaq asan deyil. Sadəcə, artıq getmək vaxtıdır. Hər şeyin sonu var.
-Son matçda komanda yoldaşların səni qələbəylə yola salmaq istəyirdi. Lakin vida görüşündə Çexiyaya uduzdunuz...
- Çexiya yaxşı komandadır. Fikrimcə, Çexiya Şimali İrlandiyadan üstün komandadır. Rəqib səviyyəsini ortaya qoydu və qalib gəldi. Biz bacarmadıq. Rəqib bizdən üstün idi. Düşünürəm ki, daha yaxşı oynaya bilərdik. Bu, yaxşı oyunumuz deyildi. Qol fürsətlərimiz oldu. 1 xalla, bəlkə də, ayrıla bilərdik, amma alınmadı.
- Millinin heyətində son matçını keçirdin. Yığmada nələri əldə etdin, nələrə nail ola bilmədin. Yığma karyeran haqda danışardın.
- Hər bir idmançının arzusudur ki, böyük turnirdə çıxış etsin. Bu da mənim əlçatmaz arzum idi. Bu tsikldə buna yaxın idik. Amma Şimali İrlandiya ilə matçda bunu əldən verdik. Buna görə təəssüf hissi keçirirəm. Amma 16 il yığmanın üzvü oldum. Bunu hər oyunçu arzu edə bilər. Hamıya təşəkkür edirəm: məşqçilərə, futbolçulara, azarkeşlərə, federasiyaya. Hamı haqqını halal etsin. Düşünürəm ki, milliyə daha yaxşı xeyir verə bilərdim.
- Sirr deyilsə, xəyal etdiyin sonluq var idi?
- Qələbə qazansaydıq, qrupda 3-cü ola bilərdik. Çexiya və Norveç kimi milliləri qabaqlamaq yaxşı nəticə sayılır. Yəni millinin tarixində ən uğurlu seçmə mərhələnin sonunda vidalaşmaq imkanı var idi.
- Millini kənardan izləmək sənin üçün necə olacaq?
- Əlbəttə, bu, çətin olacaq. Hər bir işin sonu olduğu kimi, mən bununla barışmalıyam.
- Cari seçmə mərhələdə son görüş səfərdə Almaniyaya qarşı oldu. Çexiya ilə matçda vidalaşdığın milliyə son matçda kömək lazım olsaydı, necə qərar verəcəkdin.
- Almaniya ilə səfər matçında oynamağa hazır idim. Hətta adım sifariş ərizəsində də var idi. Mən azarkeşlərlə vidalaşmaq üçün Çexiya ilə oyunun karyeramda son ev matçı olacağını demişdim. Qərarı baş məşqçiyə də çatdırmışdım. Əgər Almaniyaya qarşı matçda ehtiyac yaransaydı, meydana çıxmağa hazır idim. Prosineçki də bunu bilirdi. Sadəcə, məşqçimiz dedi ki, növbəti seçmə tsikl üçün nəzərdə tutduğu futbolçulara şans verəcək.
- Rəşad Sadıqov üçün hansı məşqçiylə çalışmaq daha rahat idi?
- İnanın səmimiyyətimə, əksər məşqçilərim yaxşı olub. Hamısından öyrənməyə çalışmışam. Bu gün çalışdığımız “Qarabağ”ın baş məşqçisi Qurban Qurbanovla əvvəlcə komanda yoldaşı olmuşuq. Sonra məni “Qarabağ”a dəvət etdi. İşində intizamlı, peşəkar insandır. Onunla işlədiyimə görə özümü şanslı sayıram. O cümlədən Robert Prosineçki, Berti Foqts, İqor Ponomaryov və digər məşqçilərin əməyini unuda bilmərəm. Türkiyədə Ərtoğrul Sağlamla işləmişəm. Bütün insanları xatırlayıram. Karyeramda hər birinin əməyi var.
- Azərbaycan millisində ilk oyunu necə xatırlayırsan?
-19 yaşımda Azərbaycan millisində debüt etmişəm. Aşağı yaş qruplarında çıxış etməmişəm. Yəni 17 və ya 19 yaşlılardan ibarət yığmada olmamışam. Məşqçilər birbaşa milliyə dəvət etdilər. İlk dəfə səfər matçında meydana çıxmışam. Böyük həyəcan yadımdadır. Azərbaycan millisi həmişə mənim üçün xüsusi komanda olub. Biz Vətəni təmsil edirik. Ona görə ən yaxşı oyunu nümayiş etdirməliyik. Heç vaxt məğlubiyyətlə barışmamışam. Hətta güclü rəqiblərə uduzanda belə məğlubiyyəti qəbul etmək çətin olub.
- Niyə məhz “14” nömrəni seçmisən?
- Əslində, ilk dövrlərdə mən “7” nömrəli formayla çıxış edirdim. Demək olar ki, əksər komandalarda bu rəqəmi seçirdim. 2002-2003-cü illərdə İranda “Fulad” klubunda çıxış edirdim. Bizim Mahmud Qurbanov komandaya gələndə “7” nömrəli formanı istədi. Ona görə bu rəqəmi Qurbanova verdik. Fikirləşdim nə seçim, “14” rəqəmini götürdüm. Yeddinin üstünə yeddi gələndə 14 olur, ona görə seçimim belə oldu. Sonrakı dövrlərdə artıq bu rəqəm mənə doğmalaşdı, ona görə bütün klublarda və millidə 14 nömrəli formanı geyindim.
- Rəşad Sadıqovun millidə vurduğu hansı qol onun üçün daha əzizdir?
- Bütün qollarımı vacib hesab edirəm. Əgər bu qollar azarkeşi sevindiribsə, deməli, onlar mühüm olub. Amma xüsusi olaraq Türkiyə millisinə vurduğumuz qolu deyərdim. Künc zərbəsindən sonra yerinə yetirilən qolu nəzərdə tuturam. Həmin dönəmdə Azərbaycan yığmasında vəziyyət yaxşı deyildi. Ardıcıl uğursuzluqdan sonra Türkiyə üzərində qələbə bizə çox vacib idi. Bu qələbədən Azərbaycanla yanaşı, Türkiyədə də çox danışıldı.
- “Qarabağ” və “Neftçi” hansı daha əzizdir kapitan üçün?
-Hər iki klub karyeramda vacib rol oynayıb. “Neftçi”də oynamaq hamımızın arzusu olub. O klub böyük futbolçular meydana çıxarıb. İndiyə qədər yadımdadır. “Neftçi”dən ayrılanda uzun müddət özümə gələ bilmirdim. Bu klubdan belə getməli deyildik. Çətin durumda olduğum vaxt “Qarabağ” məni tək qoymadı. Bu komanda bütün Azərbaycan üçün ikiqat əhəmiyyətlidir. “Qarabağ”la arzuladığımız Çempionlar Liqasında çıxış edirik. Avropa Liqasında oynamışıq, Azərbaycan Çempionatında qızıl medalları qazanmışıq. Mənim üçün bu klublar çox əzizdir. Həm “Neftçi”, həm də “Qarabağ”da olan günləri heç vaxt unutmayacam.
-Azərbaycan millisiylə vidalaşdın. Mövsümün sonunda futbolçu karyeranı bitirəcəyin deyilir. Doğrudan, bu il “Rəşad” üçün son mövsümdür?
- Hazırda Azərbaycan millisiylə vidalaşdığımı bilirsiniz. Klub karyeram barədə dəqiq fikir söyləmək çətindir. Zaman hər şeyi göstərəcək. Futbolda zədə hər an ola bilər. Ona görə əvvəlcədən danışmaq istəmirəm. Hazırda bütün fikrimiz ölkə çempionatı və Çempionlar Liqasındadır.
- Futbolda reallaşmayan arzuların varmı?
- Əlbəttə, Azərbaycan millisiylə dünya və Avropa çempionatında çıxış etmək istəyirdim. O zaman karyeramın uğurlu alındığını deyərdim. Çox arzulayırdım ki, böyük turnirlərdə mübarizə aparaq. Futbolçu kimi alınmadı, bəlkə, gələcəkdə məşqçi kimi reallaşdı.
- Deməli, gələcəkdə Rəşad Sadıqov məşqçi kimi çalışacaq?
-Məşqçilik kurslarında oxuyuram. Təcrübəmi artırıram. Bilmirəm məşqçi olacam, menecer kimi işləyəcəm. Amma futbolda qalmaq istəyirəm. Futbolsuz yaşamaq çətin olar. Ona görə Azərbaycan futbolu üçün bildiklərimdən istifadə etmək istəyirəm. Hansı səviyyədə olacağını zaman göstərəcək.
- Fikrimizcə, məşqçi Rəşad Sadıqovun da karyerası uğurlu olacaq. Gələcək işlərinizdə uğurlar arzu edirik!

НЕРЕАЛИЗОВАННАЯ МЕЧТА КАПИТАНА
Завершивший выступления в сборной Азербайджана по футболу капитан Рашад Садыхов рассказал R+, чего он так и не смог достичь в карьере
Матч Азербайджан - Чехия отборочного этапа чемпионата мира 2018 года стал знаменателен как прощальная игра капитана отечественной сборной Рашада Садыхова. Проведя в национальной команде последнюю игру, 35-летний защитник расстался с командой.
Карьера 14-го номера в сборной, считающегося одним из лучших футболистов Азербайджана в период независимости, связана с Игорем Пономаревым. В последней игре отборочного цикла ЧМ-2002 со сборной Швеции на поле соперника, которая имела для нашей команды формальный характер, Пономарев, будучи главным тренером, дал шанс дебютировать двум молодым игрокам. Вышедший 7 октября 2001 года в Стокгольме на поле в стартовом составе 19-летний защитник попал в историю сборной как 94-й по счету футболист. В той игре вместе с Рашадом дебютировал и Рамал Гусейнов. Если большинство тренеров дают молодым игрокам шанс дебютировать, то в основном в контрольных играх. Пономарев же дал эту возможность в отборочном матче, и причем сразу двум игрокам. В своей последующей карьере Садыхов сполна оправдал это доверие.
Выйдя на поле в составе сборной 111 раз, Рашад вошел в историю сборной Азербайджана как футболист, сыгравший в ее составе наибольшее количество матчей.
Хотя 14-й номер и является сегодня символом "Карабаха", в сборную он попал из "Нефтчи". За эти долгие годы он 37 раз надевал форму национальной сборной. Перешедший в 2009 году в агдамский "Карабах", защитник призывался в сборную и как представитель 4 зарубежных команд - 8 раз из "Фулада" (Иран), 6 раз из "Кайсериспора", 4 раза из "Коджаэлиспора" и 3 раза из "Эскишехерспора" (все - Турция).
9 октября 2004 года в карьере Рашада произошло еще одно знаменательное событие - в проходившем в Баку отборочном матче ЧМ-2006 со сборной Северной Ирландии 22-летний защитник впервые вышел на поле с капитанской повязкой. Правда, после Тарлана Ахмедова основным капитаном сборной был Гурбан Гурбанов, но в его отсутствие капитанскую повязку доверяли молодому защитнику. А после завершения карьеры Гурбанова в 2005 году Рашад стал основным капитаном сборной. Выйдя до сегодняшнего дня на поле в составе сборной с капитанской повязкой 77 раз, Садыхов является рекордсменом и по этому показателю.
Забив в составе сборной 5 мячей, Рашад является также самым продуктивным защитником в ее истории. Свой первый гол в сборной он забил в 2004 году в проходившей на поле соперника товарищеской встрече со сборной Казахстана. Остальные 4 мяча были забиты в домашних играх. На отборочных этапах ЧМ своими голами он расстроил сборные Уэльса и Сан-Марино, а в отборочном матче ЧЕ - сборную Турции. В играх с Уэльсом и товарищеском матче со сборной Турции он принес своей команде ничьи со счетом 1:1, а еще в одном отборочном матче со сборной Турции забил гол победы - 1:0.
- Рашад Садыхов распрощался со сборной Азербайджана. Насколько трудно было принять это решение?
- И трудно, и необходимо. Выступал в сборной с юных лет. Расстаться с главной командой страны было нелегко. Просто уже пришла пора уходить. Все имеет конец.
- В последнем матче товарищи по команде хотели проводить тебя с победой. Но в прощальной встрече с Чехией вы проиграли…
- Чехия - хорошая команда. Думаю, Чехия сильнее Северной Ирландии. Соперник продемонстрировал свой уровень и победил. Мы не справились. Соперник был сильнее нас. Думаю, могли бы сыграть лучше. У нас были голевые моменты. Возможно, могли бы получить и одно очко за ничью, но не получилось.
- Ты провел последний матч в составе сборной. Чего ты достиг в ней, а чего - нет? Расскажи о своей карьере в сборной…
- Выступить на крупном турнире - мечта каждого спортсмена. Это было и моей недостижимой мечтой. В этом цикле мы были близки к этому. Но упустили шансы в матче с Северной Ирландией. Сожалею об этом. Вместе с тем я 16 лет был членом сборной. Об этом может мечтать каждый игрок. Благодарю всех: тренеров, футболистов, болельщиков, федерацию. Думаю, мог бы принести больше пользы сборной.
- Если не секрет, был ли конец, о котором ты мечтал?
- Если бы победили, могли стать третьими в группе. Оказаться в финальной таблице выше таких сборных, как Чехия и Норвегия, считается хорошим результатом. То есть была возможность расстаться со сборной по итогам самого удачного отборочного цикла в ее истории.
- Каково же тебе будет наблюдать за сборной со стороны?
- Будет, конечно, трудно. Но так как всему приходит конец, должен смириться с этим.
- На нынешнем отборочном этапе последняя игра состоялась на выезде в Германии. Если бы сборной, с которой ты расстался в игре с Чехией, потребовалась помощь в последней игре, как бы ты поступил?
- Был готов сыграть в выездной игре с Германией. Мое имя даже было внесено в заявку. Я сказал, что встреча с Чехией будет моей последней домашней игрой для того, чтобы попрощаться с болельщиками. Сообщил об этом и тренеру. Был готов выйти на поле в игре с Германией в случае необходимости. Знал об этом и Просинечки. Просто тренер сказал, что даст шанс футболистам, которых наметил для следующего отборочного цикла.
- С каким тренером Рашаду Садыхову было удобнее работать?
- Поверьте моей искренности - большинство моих тренеров были хорошими. Старался учиться у каждого. С Гурбаном Гурбановым - нынешним тренером "Карабаха" сначала мы были товарищами по команде. Потом он пригласил меня в "Карабах". В работе дисциплинирован, профессионален. Считаю, что возможность работать с ним стала шансом для меня. Не могу не упомянуть и труд Роберта Просинечки, Берти Фогтса, Игоря Пономарева и других тренеров. В Турции работал с Эртогрулом Сагламом. Помню всех. Каждый что-то привнес в мою карьеру.
- Какие воспоминания о первой игре в сборной Азербайджана?
- Дебютировал в сборной в 19 лет. В младшей возрастной группе не выступал, то есть не входил в состав сборных 17- и 19-летних. Тренеры пригласили меня непосредственно в национальную сборную. Впервые вышел на поле в выездной игре. Помню огромное волнение. Сборная Азербайджана всегда была для меня особой командой. Мы представляли родину. Поэтому были обязаны демонстрировать самую хорошую игру. Даже проиграв сильным соперникам, было трудно смириться с поражением.
- Почему выбрал футболку с номером 14?
- Первое время играл под номером 7. Выбирал этот номер, можно сказать, во всех командах. В 2002-2003 годах играл за клуб "Фулад" в Иране. Когда в команду пришел наш Махмуд Гурбанов, по его просьбе мы отдали ему форму с этим номером. А я подумал и решил выбрать для себя цифру 14. Если к 7 прибавить еще 7, получится 14. Потому и выбрал. Потом этот номер уже стал для меня родным. Поэтому во всех клубах и в сборной стал надевать форму с этим номером.
- Какой из голов, забитых в сборной, наиболее дорог для Рашада Садыхова?
- Считаю все голы важными. Если они порадовали болельщиков, значит, были важными. Но особо отметил бы гол, забитый сборной Турции. Имею в виду гол, забитый после исполнения углового удара. Положение сборной Азербайджана в тот период было не из лучших. После серии неудач победа над сборной Турции была крайне важна. Об этой победе много говорилось не только в Азербайджане, но и в Турции.
- "Карабах" и "Нефтчи" - какой из них более дорог капитану?
- Оба клуба сыграли важную роль в моей карьере. Играть в "Нефтчи" было мечтой каждого из нас. Этот клуб взрастил много великих футболистов. Помню до сих пор - расставшись с "Нефтчи", долго не мог прийти в себя. Мы не должны были покидать этот клуб подобным образом. В трудный момент "Карабах" не дал мне оказаться в одиночестве. Эта команда вдвойне дорога всему Азербайджану. С "Карабахом" мы выступаем в Лиге чемпионов, о которой мечтали. Играли в Лиге Европы, завоевывали золотые медали чемпионата Азербайджана. Мне этот клуб очень дорог. Никогда не забуду дни, проведенные в "Нефтчи" и "Карабахе".
- Ты распрощался со сборной Азербайджана. Говорят, в конце сезона собираешься завершить карьеру футболиста. Этот год - последний сезон для Рашада?
- Как вы знаете, в данный момент я расстался со сборной. О клубной же карьере сказать что-то конкретное трудно. Время покажет. В футболе весьма часто бывают и травмы. Поэтому не хочу ничего говорить заранее. В данный момент все наши мысли сосредоточены на чемпионате страны и Лиге чемпионов.
- Есть ли у тебя в футболе нереализованные мечты?
- Конечно. Хотел выступить со сборной Азербайджана на чемпионатах мира и Европы. Вот тогда мог бы сказать, что карьера моя была успешной. Очень хотел, чтобы мы боролись на крупных турнирах. Как футболист - не получилось, может, реализуюсь в будущем как тренер.
- Значит, в будущем Рашад Садыхов будет трудиться на тренерской ниве?
- Учусь на курсах тренеров. Набираюсь опыта. Не знаю, стану ли тренером или менеджером. Но хочу остаться в футболе. Жить без футбола будет трудно. Поэтому хочу использовать свои знания во благо азербайджанского футбола. А на каком уровне это будет, покажет время.
- Думаем, тренерская карьера Рашада Садыхова также будет успешной. Желаем успехов в будущей деятельности.