KAPİTANIN REALLAŞMAYAN ARZUSU
Futbol üzrə Azərbaycan millisində çıxışlarına son qoyan Rəşad Sadıqov «R+»a karyerasında nəyə nail olmadığı barədə danışdı
2018-ci il Dünya Çempionatının seçmə mərhələsinin Azərbaycan - Çexiya oyunu yığmamızın futbolçusu Rəşad Sadıqov üçün vida matçı kimi əlamətdar oldu. 35 yaşlı müdafiəçi kapitanı olduğu millidə son görüşünü keçirərək ölkənin əsas komandası ilə vidalaşdı.
Müstəqillik illərində Azərbaycanın yetişdirdiyi ən yaxşı futbolçulardan sayılan “14 nömrə”nin milli karyerası İqor Ponomaryovla bağlıdır. DÇ-2002-nin seçmə mərhələsinin sonuncu - yığmamız üçün formal xarakter daşıyan İsveçlə səfər oyununda İqor Anatolyeviç iki gəncə debüt şansı verdi. 2001-ci il oktyabrın 7-də Stokholmdakı matçda start heyətində çıxan 19 yaşlı müdafiəçi millinin tarixinə sayca 94-cü futbolçu kimi düşdü. Həmin qarşılaşmada Rəşadla yanaşı, Ramal Hüseynov da millidə debüt etdi. Əksər məşqçilər gənclərə əsasən yoxlama oyunlarında debüt şansı verirsə, Ponomaryov seçmə matçında birdən-birə iki oyunçuya belə imkan yaratdı. Sadıqov isə sonrakı karyerası ilə bu etimadı artıqlaması ilə doğrultdu.
Azərbaycan millisinin tarixinə ən çox oyun keçirən futbolçu kimi düşən Rəşad indiyədək 111 dəfə yığma forması geyinib. Çexiya ilə oktyabrın 5-dəki matç onun üçün 111-ci həm də sonuncu oldu. 2001-ci ilin payızında başlayan Sadıqovun milli karyerası 16 il sonra yenə oktyabrda başa çatdı.
“14 nömrə” indi “Qarabağ”ın simvoluna çevrilsə də, yığma səviyyəsinə “Neftçi”nin üzvü kimi yüksəlib. Uzun müddət ölkənin bir nömrəli komandasında Bakı klubunu təmsil edən Sadıqov 37 matçda “ağ-qaralar”ın oyunçusu kimi millinin formasını daşıyıb. 2009-cu ildə Ağdam klubuna keçən müdafiəçi 4 xarici klubun heyətindən yığmaya çağırılıb. 8 dəfə “Fulad” (İran), 6 dəfə “Kayserispor”, 4 dəfə “Kocaelispor”, 3 dəfə “Əskişəhərspor”u (hamısı Türkiyə) millidə təmsil edən müdafiəçi, ümumilikdə, 6 klubda oynadığı vaxt yığmaya lazım olub.
2004-cü il oktyabrın 9-da, 13 il öncə Rəşadın karyerasında daha bir önəmli hadisə baş verib. 22 yaşlı müdafiəçi Şimali İrlandiya ilə DÇ-2006-nın Bakıda keçirilən seçmə oyununda ilk dəfə meydana kapitan sarğısı ilə çıxıb. Düzdür, Tərlan Əhmədovdan sonra yığmanın əsas kapitanı Qurban Qurbanov idi. Lakin onun olmadığı görüşlərdə gənc müdafiəçi kapitanlıq edirdi. Qurbanovun karyerasını bitirməsindən sonra - 2005-ci ildən isə Rəşad yığmanın əsas kapitanına çevrilib. İndiyədək 77 görüşdə komandanı sarğı ilə meydana çıxaran “14 nömrə” bu göstəricidə yığmamızın rekordçusudur.
Sadıqov millinin tarixində ən məhsuldar müdafiəçidir. 5 dəfə rəqib qapılarına yol tapan futbolçu ilk qolunu 2004-cü ildə Qazaxıstanla səfərdəki yoldaşlıq oyununda vurub. Digər 4 topa evdə sevinən “14 nömrə” DÇ-lərin seçmə mərhələlərində Uels və San-Marinonu, AÇ-nin seçmə matçında Türkiyəni məyus edibsə, sonunculara yoxlama matçında da qol vurub. Onun qolları Uels və Türkiyə ilə görüşlərdə 1:1 hesablı bərabərlik, sonuncularla seçmə oyununda 1:0 hesablı qələbə gətirib.
- Rəşad Sadıqov Azərbaycan millisiylə vidalaşdı. Bu qərarı qəbul etmək nə qədər çətindir?
- Həm çətindir, həm vacib. Gənc yaşlarımdan millidə çıxış edirəm. Ölkənin əsas komandasından ayrılmaq asan deyil. Sadəcə, artıq getmək vaxtıdır. Hər şeyin sonu var.
-Son matçda komanda yoldaşların səni qələbəylə yola salmaq istəyirdi. Lakin vida görüşündə Çexiyaya uduzdunuz...
- Çexiya yaxşı komandadır. Fikrimcə, Çexiya Şimali İrlandiyadan üstün komandadır. Rəqib səviyyəsini ortaya qoydu və qalib gəldi. Biz bacarmadıq. Rəqib bizdən üstün idi. Düşünürəm ki, daha yaxşı oynaya bilərdik. Bu, yaxşı oyunumuz deyildi. Qol fürsətlərimiz oldu. 1 xalla, bəlkə də, ayrıla bilərdik, amma alınmadı.
- Millinin heyətində son matçını keçirdin. Yığmada nələri əldə etdin, nələrə nail ola bilmədin. Yığma karyeran haqda danışardın.
- Hər bir idmançının arzusudur ki, böyük turnirdə çıxış etsin. Bu da mənim əlçatmaz arzum idi. Bu tsikldə buna yaxın idik. Amma Şimali İrlandiya ilə matçda bunu əldən verdik. Buna görə təəssüf hissi keçirirəm. Amma 16 il yığmanın üzvü oldum. Bunu hər oyunçu arzu edə bilər. Hamıya təşəkkür edirəm: məşqçilərə, futbolçulara, azarkeşlərə, federasiyaya. Hamı haqqını halal etsin. Düşünürəm ki, milliyə daha yaxşı xeyir verə bilərdim.
- Sirr deyilsə, xəyal etdiyin sonluq var idi?
- Qələbə qazansaydıq, qrupda 3-cü ola bilərdik. Çexiya və Norveç kimi milliləri qabaqlamaq yaxşı nəticə sayılır. Yəni millinin tarixində ən uğurlu seçmə mərhələnin sonunda vidalaşmaq imkanı var idi.
- Millini kənardan izləmək sənin üçün necə olacaq?
- Əlbəttə, bu, çətin olacaq. Hər bir işin sonu olduğu kimi, mən bununla barışmalıyam.
- Cari seçmə mərhələdə son görüş səfərdə Almaniyaya qarşı oldu. Çexiya ilə matçda vidalaşdığın milliyə son matçda kömək lazım olsaydı, necə qərar verəcəkdin.
- Almaniya ilə səfər matçında oynamağa hazır idim. Hətta adım sifariş ərizəsində də var idi. Mən azarkeşlərlə vidalaşmaq üçün Çexiya ilə oyunun karyeramda son ev matçı olacağını demişdim. Qərarı baş məşqçiyə də çatdırmışdım. Əgər Almaniyaya qarşı matçda ehtiyac yaransaydı, meydana çıxmağa hazır idim. Prosineçki də bunu bilirdi. Sadəcə, məşqçimiz dedi ki, növbəti seçmə tsikl üçün nəzərdə tutduğu futbolçulara şans verəcək.
- Rəşad Sadıqov üçün hansı məşqçiylə çalışmaq daha rahat idi?
- İnanın səmimiyyətimə, əksər məşqçilərim yaxşı olub. Hamısından öyrənməyə çalışmışam. Bu gün çalışdığımız “Qarabağ”ın baş məşqçisi Qurban Qurbanovla əvvəlcə komanda yoldaşı olmuşuq. Sonra məni “Qarabağ”a dəvət etdi. İşində intizamlı, peşəkar insandır. Onunla işlədiyimə görə özümü şanslı sayıram. O cümlədən Robert Prosineçki, Berti Foqts, İqor Ponomaryov və digər məşqçilərin əməyini unuda bilmərəm. Türkiyədə Ərtoğrul Sağlamla işləmişəm. Bütün insanları xatırlayıram. Karyeramda hər birinin əməyi var.
- Azərbaycan millisində ilk oyunu necə xatırlayırsan?
-19 yaşımda Azərbaycan millisində debüt etmişəm. Aşağı yaş qruplarında çıxış etməmişəm. Yəni 17 və ya 19 yaşlılardan ibarət yığmada olmamışam. Məşqçilər birbaşa milliyə dəvət etdilər. İlk dəfə səfər matçında meydana çıxmışam. Böyük həyəcan yadımdadır. Azərbaycan millisi həmişə mənim üçün xüsusi komanda olub. Biz Vətəni təmsil edirik. Ona görə ən yaxşı oyunu nümayiş etdirməliyik. Heç vaxt məğlubiyyətlə barışmamışam. Hətta güclü rəqiblərə uduzanda belə məğlubiyyəti qəbul etmək çətin olub.
- Niyə məhz “14” nömrəni seçmisən?
- Əslində, ilk dövrlərdə mən “7” nömrəli formayla çıxış edirdim. Demək olar ki, əksər komandalarda bu rəqəmi seçirdim. 2002-2003-cü illərdə İranda “Fulad” klubunda çıxış edirdim. Bizim Mahmud Qurbanov komandaya gələndə “7” nömrəli formanı istədi. Ona görə bu rəqəmi Qurbanova verdik. Fikirləşdim nə seçim, “14” rəqəmini götürdüm. Yeddinin üstünə yeddi gələndə 14 olur, ona görə seçimim belə oldu. Sonrakı dövrlərdə artıq bu rəqəm mənə doğmalaşdı, ona görə bütün klublarda və millidə 14 nömrəli formanı geyindim.
- Rəşad Sadıqovun millidə vurduğu hansı qol onun üçün daha əzizdir?
- Bütün qollarımı vacib hesab edirəm. Əgər bu qollar azarkeşi sevindiribsə, deməli, onlar mühüm olub. Amma xüsusi olaraq Türkiyə millisinə vurduğumuz qolu deyərdim. Künc zərbəsindən sonra yerinə yetirilən qolu nəzərdə tuturam. Həmin dönəmdə Azərbaycan yığmasında vəziyyət yaxşı deyildi. Ardıcıl uğursuzluqdan sonra Türkiyə üzərində qələbə bizə çox vacib idi. Bu qələbədən Azərbaycanla yanaşı, Türkiyədə də çox danışıldı.
- “Qarabağ” və “Neftçi” hansı daha əzizdir kapitan üçün?
-Hər iki klub karyeramda vacib rol oynayıb. “Neftçi”də oynamaq hamımızın arzusu olub. O klub böyük futbolçular meydana çıxarıb. İndiyə qədər yadımdadır. “Neftçi”dən ayrılanda uzun müddət özümə gələ bilmirdim. Bu klubdan belə getməli deyildik. Çətin durumda olduğum vaxt “Qarabağ” məni tək qoymadı. Bu komanda bütün Azərbaycan üçün ikiqat əhəmiyyətlidir. “Qarabağ”la arzuladığımız Çempionlar Liqasında çıxış edirik. Avropa Liqasında oynamışıq, Azərbaycan Çempionatında qızıl medalları qazanmışıq. Mənim üçün bu klublar çox əzizdir. Həm “Neftçi”, həm də “Qarabağ”da olan günləri heç vaxt unutmayacam.
-Azərbaycan millisiylə vidalaşdın. Mövsümün sonunda futbolçu karyeranı bitirəcəyin deyilir. Doğrudan, bu il “Rəşad” üçün son mövsümdür?
- Hazırda Azərbaycan millisiylə vidalaşdığımı bilirsiniz. Klub karyeram barədə dəqiq fikir söyləmək çətindir. Zaman hər şeyi göstərəcək. Futbolda zədə hər an ola bilər. Ona görə əvvəlcədən danışmaq istəmirəm. Hazırda bütün fikrimiz ölkə çempionatı və Çempionlar Liqasındadır.
- Futbolda reallaşmayan arzuların varmı?
- Əlbəttə, Azərbaycan millisiylə dünya və Avropa çempionatında çıxış etmək istəyirdim. O zaman karyeramın uğurlu alındığını deyərdim. Çox arzulayırdım ki, böyük turnirlərdə mübarizə aparaq. Futbolçu kimi alınmadı, bəlkə, gələcəkdə məşqçi kimi reallaşdı.
- Deməli, gələcəkdə Rəşad Sadıqov məşqçi kimi çalışacaq?
-Məşqçilik kurslarında oxuyuram. Təcrübəmi artırıram. Bilmirəm məşqçi olacam, menecer kimi işləyəcəm. Amma futbolda qalmaq istəyirəm. Futbolsuz yaşamaq çətin olar. Ona görə Azərbaycan futbolu üçün bildiklərimdən istifadə etmək istəyirəm. Hansı səviyyədə olacağını zaman göstərəcək.
- Fikrimizcə, məşqçi Rəşad Sadıqovun da karyerası uğurlu olacaq. Gələcək işlərinizdə uğurlar arzu edirik!

CAPTAIN’S UNREALIZED DREAM
Interview with the captain of the national football team of Azerbaijan, Rashad Sadikhov, about his achievements and unrealized career opportunities
The qualification match between Azerbaijan and the Czech Republic for the World Cup 2018 was remarkable as a farewell of the captain of the national team Rashad Sadikhov. It was the last game of the 35-year-old defender in the national team.
The career of No. 14 of the national team, who is considered one of the best football players of Azerbaijan during the independence, is connected with Igor Ponomarev. In the last qualifying game of the World Cup 2002 with the Swedish team, Ponomarev gave a chance to debut to two young players. Released to field on October 7, 2001 in Stockholm, the 19-year-old defender marked the history of the national team as its 94th player. Rashad debuted in the same game with Ramal Huseynov. When most coaches give young players a chance to debut, then basically it happens in control games. Ponomarev also gave this opportunity in the qualifying match, and with just two players. In his subsequent career, Sadikhov has fully justified this trust.
Playing his 111st game for the national team, Rashad entered the history of the Azerbaijani national team as a football player, who played the largest number of matches in it.
Although the 14th number is a symbol of Garabagh today, he got to the national team from Neftchi. He has worn a uniform of the national team 37 times during these long years. The defender, who transferred to Garabagh in 2009, was also called to play for four foreign teams - 8 times for Fulad (Iran), 6 times for Kayserispor, 4 times for Kocaelispor and 3 times for Eskisehirspor (Turkey).
On October 9, 2004, another remarkable event took place in Rashad's career. In the qualifying match of the World Cup 2006 held in Baku with Northern Ireland, the 22-year-old defender first appeared on the field with a captain's armband. True, after Tarlan Ahmadov, the main captain of the team was Gurban Gurbanov, but in his absence, the captain's armband was entrusted to the young defender. After the end of Gurbanov's career in 2005, Rashad became the main captain of the team. Going to the present day on the field in the national team with captain's armband 77 times, Sadikhov is the record holder of captain’s title.
Having scored five goals in the national team, Rashad is also the most productive defender in her history. He scored his first goal in the team in 2004 in the friendly match against Kazakhstan. The remaining four goals were scored in home games. At the qualifying stages of the World Cup with his goals, he upset the teams of Wales and San Marino, and in the qualifying match of the European Cup - Turkey. In games with Wales and a friendly match with the Turkish team, he brought his team to a draw (1:1), and in one qualifying match against the Turkish team scored a goal victory - 1:0.
Rashad Sadikhov said goodbye to the national team. How difficult was it to make this decision?
It was both difficult and necessary. I have played for the team since my young age. It was not easy to part with the main team of the country. It is just time to leave now. Everything has an end.
In the last match, your teammates wanted to accompany your leave with a victory. But in the farewell meeting with the Czech Republic you lost...
The Czech Republic is a good team. I think the Czech Republic is stronger than Northern Ireland. The opponent demonstrated his level and won. We could not. The opponent was stronger than us. I think we could have played better. We had chances to score. Perhaps, we could get one point for a draw, but we failed.
You played your last game as part of the national team. What have you achieved and what have you missed in the national team? Tell us about your career please...
Playing in a major tournament is a dream of every athlete. This was also my unattainable dream. In this cycle, we were close to this. But we missed our chance in the match with Northern Ireland. I feel sorry about it. At the same time, I was a member of the national team for 16 years. This can be a dream for every player. I thank everyone: coaches, football players, fans, federation. I think I could bring more advantages to the team.
If it is not a secret, was it an end that you dreamed of?
If we won, we could become the third in the group. Being on the final list above the teams of the Czech Republic or Norway is considered a good result. I mean it was possible to part with the team following the most successful qualifying round in its history.
How will you feel watching the team from the side?
Of course, it will be difficult. But since everything comes to an end, I have to put up with it.
At the current qualifying stage, our team played the last game in Germany. If the team you parted with in the game with the Czech Republic needed help in the last game, what would you do?
I was ready to play in the game with Germany. My name was even on the list of applicants. I said that meeting with the Czech Republic would be my last game at home in order to say goodbye to the fans. I told this to the coach. I was ready to play the game with Germany if necessary. Prosinecki knew about my decision. But he said that he would give a chance to players, whom he scheduled for the next qualifying round.
Which of your coaches was more convenient for you to work with?
Frankly, most of my coaches were good. I tried to learn from everyone. We were teammates with Gurban Gurbanov, the current coach of Garabagh. Then he invited me to Garabagh. He is disciplined and professional. I think that the opportunity to work with him became a chance for me. I cannot but mention the work of Robert Prosinecki, Berti Vogts, Igor Ponomarev and other coaches. In Turkey, I worked with Ertogrul Saglam. I remember everyone. Everyone has brought something into my career.
What are your memories of the first game in the national team of Azerbaijan?
I played my first game in the team at age 19. I did not play for younger age groups, U17 and U19. The coaches invited me directly to the national team. My first game was outside Azerbaijan. I remember my great excitement. The national team of Azerbaijan has always been a special team for me. We represented our homeland. Therefore, we had to show the best game. Even losing to strong rivals, it was difficult to accept defeat.
Why did you choose number 14?
First time I played with number 7. I chose this number in all the teams. In 2002-2003, I played for Fulad of Iran. When my teammate Mahmud Gurbanov came to the team, we gave him a uniform with this number at his own request. I thought and decided to choose for myself number 14. Seven to seven makes fourteen. That is why I chose it. Then this number has become my talisman. Therefore, in all clubs and in the national team began to wear a uniform with this number.
Which of your goals you remember the most?
All goals are important. If they pleased the fans, it means they were important. But I would especially note the goal scored by the Turkish team. I mean the goal scored after the corner kick. The position of the national team of Azerbaijan at that time was not the best. After a series of setbacks, the victory over the Turkish team was extremely important. This victory was much spoken not only in Azerbaijan, but also in Turkey.
Garabagh and Neftchi - which one is more dear to you?
Both clubs played an important role in my career. Playing in Neftchi was a dream for each of us. This club has brought up many great football players. I remember when I left Neftchi, I could not come to my senses for a long time. We should not have left this club this way. At that difficult time, Garabagh did not let me feel lonely. This team is dear to all Azerbaijan. With Garabagh, we played in the Champions League, which we dreamed about. We played in the European League, won gold medals in the championship of Azerbaijan. This club is very dear to me. I will never forget the days held in Neftchi and Garabagh.
You said goodbye to the national team of Azerbaijan. They say that at the end of the season you are going to finish your career of a football player. This year is the last season for you?
As you know, for the moment being I parted with the national team. On the club career, it is hard to say something specific. Time will tell. In football, there are often injuries. Therefore, I do not want to say anything in advance. At the moment, all our thoughts are focused on the national championship and the Champions League.
Do you have any unrealized dreams in football?
Of course. I wanted to play with the Azerbaijani national team at the World and European championships. That is when I could say that my career was successful. I really wanted us to fight at major tournaments. It did not work as a football player, but maybe it will be realized in the future as a coach.
So, in the future, Rashad Sadikhov will work as a coach?
I study at the courses of trainers. I am gaining experience. I do not know if I will become a coach or a manager. But I want to stay in football. Living without football will be difficult. Therefore, I want to use my knowledge for the benefit of Azerbaijani football. But let us see what time tells about my level of professionalism.
We think that Rashad Sadikhov's coaching career will also be successful. We wish you all the best in your future career.