«R+» jurnalının Lütfi Zadənin xalası qızı Cənnət Səlimova ilə böyük alim haqqında söhbətindən
Əlövsət Quliyev (keçmiş Aziatskaya) ilə Mirzə İbrahimov (keçmiş Maksim Qorki) küçələrinin kəsişməsində 79 saylı ev var. Lütfi Ələsgərzadə 1934-cü ilədək ailəsi ilə birlikdə onun ikinci mərtəbəsində, 3 saylı mənzildə yaşayıb. Söhbət gələcəyin amerikan alimi, riyaziyyatçı, süni intellekt sahəsində qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsinin müəllifi, Kaliforniyanın Berkli Universitetinin professoru, ABŞ-dakı Azərbaycan diasporunun fəxri sədri Lütfi Zadədən gedir.
Nur
O, 1921-ciilfevralın 4-də Bakıda, jurnalistRəhim Ələsgərzadəninailəsində dünyayagəlib. Rəhim Ələsgərzadə Birinci Dünya müharibəsi illərində Bakıya «İran» həftəliyinin müxbiri kimi, Ərdəbildən gəlmişdi. Lütfi Zadənin anası isə pediatr Fanya Korenman olub. Onların evinin yerləşdiyi küçə həkimlərin, hüquqşünasların, mühəndislərin burada yaşaması ilə məşhur idi. İlk konservatoriya (8 saylı ev), sovet jurnalisti, partiya üzvü və nəşriyyat əməkdaşı, ədib Pyotr Çaginin çalışdığı, Sergey Yeseninin tez-tez baş çəkdiyi «Bakinski raboçi» qəzetinin redaksiyası (10 saylı ev) da burada yerləşirdi.
İkinci mərtəbədə yaşayan ailə kifayət qədər böyük idi. Fanya ilə ailə qurmuş Rəhim onun anası Taubeni, həmçinin bacısı Annanı və bacısının həyat yoldaşını da öz evində məskunlaşdırmışdı. Onlar mehriban, şən və xoşbəxt yaşayırdılar. Dünyaya gəlmiş oğlan uşağına Lütfi adı verilmişdi. O da mehriban, səmimi insan kimi böyüyürdü. Tezliklə yaxınları Lütikin - ailədə onu belə çağırırdılar - vaxtının çoxunu kitab oxumaqla keçirdiyini görür. O, daim, yorulmadan, usanmadan kitab oxuyurdu. Uşağın əlində qalın kitabları görən valideynlər bir anlıq düşünür: görəsən, bu uşaq Tolstoyun, Dostoyevskinin, Çexovun mühakimələrini anlayırmı? Bəs, ensiklopediyanın məğzini? Anna bacısı oğlunun heyranı idi. O, Lütfinin xüsusi istedada malik, qeyri-adi uşaq olduğunu deyirdi. Qızı Cənnət dünyaya gəldikdə isə o, Lütfidə bəyəndiyi bütün keyfiyyətlərin qızına da keçməsinə çalışırdı: bilik, insanlarla ünsiyyət tərzi, özünə və dünyaya münasibət. Mir Cəfər Bağırovun Sovetlər ölkəsində yaşayan, lakin vətəndaşlığı olmayan insanların ölkədən çıxarılması qərarı olmasaydı, kim bilir Lütfinin taleyi necə olacaqdı…
1934-cü il idi. Bu qərardan sonra Rəhim Ələsgərzadə İrana qayıtmaq fikrinə düşür. Taube xanım da kiçik qızı Annanı Bakıda qoyaraq onunla gedir. Bacılar və onların anası üçün bunun necə faciə olduğunu demək, yəqin ki, artıq olardı. Onda Lütikin 12 yaşı var idi və o, 16 saylı məktəbin 4-cü sinfini bitirmişdi.
Tehranda
Tehranda Lütfinin yeni həyatı başlayır. Valideynləri özlərinə ev-eşik qurur, Rza şah Pəhləvinin rəhbərlik etdiyi ölkənin həyatına asanlıqla uyğunlaşırlar. Məlum olduğu kimi, o, İranı yaxşı inkişaf etmiş infrastruktura malik dünyəvi dövlətə çevirmiş, ölkənin coğrafi adını da dəyişərək «Persiya»nı «İran» etmişdi (1935).
Lütfi Tehrandakı Amerika kollecində oxuyurdu. Sonradan bu təhsil ocağı farsdilli missioner presviterian məktəbinə çevrilib. Buradan sonra Lütfi Tehran Universitetinin elektrik mühəndisliyi fakültəsində təhsil alıb. Həyat öz yolu ilə gedirdi: valideynlərin sosial sahədə öz məşğuliyyətləri var idi.
Lütfinin anası ölkədə ilk «Süd damcısı» adlı konsultasiya mərkəzi təşkil etmişdi. Onun zəhməti sayəsində Tehrandakı Amerika xəstəxanasında ilk dəfə uşaq şöbəsi açılmışdı. Həmin şöbəyə 10 il məhz bu xanım rəhbərlik edib. Oğlan isə kollecdə oxuduğu dövrdən dəqiq elmlərə maraq göstərirdi. Bununla yanaşı, Fanya xanım onu rəqsə də yazdırmışdı. Unutmayaq ki, bütün bunlar 30-cu illərin ikinci yarısında, dünyəvi dövlətdə baş verirdi. O zaman ölkədə caz qadağan deyildi. Fanya və elə Lütfi yaşda qızı olan rəfiqəsi Raya övladlarını birlikdə rəqsə aparırdılar. Ailələr qonşu olsa da, bu, uşaqların ilk görüşü idi. Rəqs dərsləri onların yetkinlik yaşına çatmasınadək davam edir. Sonra uşaqların hərəsi öz yolu ilə gedir - növbəti dəfə görüşmək və artıq bir də ayrılmamaq üçün. Lütfi Tehran Universitetinə daxil olur, Fey təhsil almaq üçün Almaniyaya yollanır. Nasistlərin hakimiyyətə gəlməsindən sonra isə o, Nyu-Yorka gedir.
Lütfi Zadənin xalası qızı Cənnət Səlimova:
- Lütiklə aramızda yaş fərqi böyük idi. Mən Rəhim dayı, Fanya xala və nənəmiz Taubenin Tehranda yaşadıqları dövrdə dünyaya gəlmişəm. Anamın danışdıqlarından bilirəm ki, aclığın hökm sürdüyü müharibə illərində, Bakıda adi çörəyin belə, min bir əziyyətlə tapıldığı dövrdə xalam bizə yumurta tozu, kokos, digər qida məhsulları göndərirmiş. Mənim bütün həyatım üzünü heç zaman görmədiyim xalaoğlumun nüfuzunun kölgəsində keçib. Biz Lütiklə yalnız 60-cı illərdə görüşmüşük. O zaman Lütfi buraya elmi konfransda iştirak etmək üçün gəlmişdi. Bu, onun Bakıdan köçməsindən sonra vətənə ilk gəlişi idi. Bütün bu illərdə mən anamdan yalnız bir söz eşitmişəm: Lütik kimi olmalısan! Anam bacısı oğluna heyran idi. Anamın təsəvvüründə Lütfi ideal uşaq obrazı idi və mən də ona oxşamalı idim. Bir sözlə, Lütik mənim üçün örnək idi. Mən isə onu heç zaman görməsəm də, təsəvvür etməyə çalışır, Tehrandan göndərdiyi və yeri gəlmişkən, özünün yaratdığı ağ-qara şəkillərə əsasən, onun həyatını anlamağa çalışırdım. Rəhim dayı ad günündə Lütfiyə fotoaparat hədiyyə etmişdi. O vaxtdan Lütfi fotoaparatdan bir an belə qopmadı! Onun həyatını fotolardan müşahidə edirdik: telli Lütik, Lütik şlyapada, avtomobilində, qız ilə! Onun heç zaman görmədiyim ölkədəki həyatını təsəvvür etməyə çalışırdım. Lakin bu, heç də tam alınmırdı. Biz onların ailəsində nələrin baş verdyini, Lütfinin şəxsi həyatının elmi fəaliyyətinin necə getdiyini yalnız onun və Fanya xalanın məktublarından öyrənirdik. Onun uğurlarına sevinir, onunla fəxr edirdik. Fəxr edirdik ki, Lütfi dünya şöhrətli azərbaycanlıdır.
ABŞ-a köç
Tale seçilmişlərin üzünə gülür. Lütfi Rəhim oğlu Ələsgərzadə də seçilmişlərdən idi. Belə insanlara isə yuxarıdan, sanki, ustad, onlara doğru yolu göstərən göndərilir. Lütfi Zadədə də belə oldu. Tehran Universitetindəki müəllimi bu uşağın riyaziyyat, rəqəmlər və ümumiyyətlə, dəqiq elmlərlə bağlı xüsusi istedada malik olduğunu görür, onun evinə gəlir və valideynlərindən Lütfinin təhsil almaq üçün ABŞ-a göndərilməsini israrla xahiş edir. Ziyalı valideynlər də çox düşünmür və razılıq verir. Anamın Lütfinin Amerikaya yollanması xəbərini eşidən rəfiqəsi - Raya xala bizə gəlir, Lütfinin orada qızı Feyi axtarmasını xahiş edir. Amma o, bunun o qədər də yaxşı ideya olmadığını düşünürdü. Çünki onlar bir-birini lap çoxdan görmüşdülər və yəqin ki, rastlaşsalar belə, bir-birini tanımazdılar. Amma Raya xala israr edir:
- Bu, asan məsələdir! Uşaqlıqda birlikdə rəqs etdiyiniz musiqinin yazıldığı plastinkanı götür, onu tap və sadəcə, plastinkanı göstər və kim olduğunu de! O, səni dərhal xatırlayacaq. Bu plastinkanı onun yanına səndən başqa kim apara bilər?
Belə də olur. Lütfi Feyin yaşadığı mənzili tapır, qapını döyür, salamlaşır və sadə plastinkanı qıza uzadır. Fey bir qədər düşünür və bunun uşaqlıq dostu olduğunu anlayır. Lütfini evə dəvət edir.
Cənnət Səlimova danışır:
- Sonrası əsl filmdir. Lütfi içəri keçir, üst geyimini, sonra isə şlyapasını çıxarır. Lakin qız plastinkanı əlindən salır və o sınır! Sonralar o, bu görüş haqda özünün «Mənim qeyri-səlis məntiqin atası ilə həyatım və səyahətim» kitabında da yazıb. Kitab çox böyük istedadla, yaxşı ədəbi dildə yazılıb. Orada Lütfinin şəxsiyyəti və xarakterilə bağlı bir çox maraqlı, gülməli hadisələr yer alır. Məsələn, xalaoğlumun ona evlənmək təklifilə bağlı. Əsl dramaturq qələminin məhsuludur! Təsəvvür edin, ikisi dayanacaqda avtobus gözləyir. Gözlənilmədən Lütfi qıza evlənməyi təklif edir! Əksər qızların arzuladığı qaydalardan kənar. Sadəcə, «gəl evlənək!». Nə üzük, nə gül-çiçək, nə diz çökmə. Bu zaman qız, təbii ki, ənənəvi üzüklə maraqlanır. Lütfi isə səmimi şəkildə təəccüblənir: bu, həqiqətən, vacibdir? Fey izah edir ki, gənc oğlanlar onun barmağında üzüyü görən zaman vəziyyəti anlayacaqlar. Cavabında Lütfi bunun məntiqli olduğunu deyir və dayanacaqdakı köşkə yaxınlaşaraq 7 dollara qalaydan hazırlanmış uşaq üzüyü alaraq, qızın barmağına keçirir. Fey bunu xatırlayaraq yazır ki, bu, həyat yoldaşının ona sonradan verdiyi çoxsaylı hədiyyələrin ən dəyərlisi idi.
ABŞ-da həyat
40-cı illərin əvvəllərində böyük imkanlara malik ölkəyə köçən Lütfi Ələsgərzadə amerikanlar kimi adlandırılmağa başlayır
- Loutfi Zade - Amerikada onu belə adlandırırdılar. Əvvəlcə o, Massaçusets Texnoloji Universitetində texnoloji elmlər üzrə magistr, Kolumbiya Universitetində isə doktorluq dərəcəsi alır. 10 il ərzində bu universitetdə çalışaraq, professor adını qazanır. 1959-cu ildə kibernetikanın atası sayılan Norbert Vinerin rəyi əsasında Lütfi Zadəyə dünyanın aparıcı ali məktəblərindən olan Berkli Universitetində professor vəzifəsi təklif olunur. Lütfi Zadə ömrünün sonunadək məhz bu universitetdə çalışır - daim universitetə baş çəkir, öz ofisində işləyir.
Bu gün dünyada onun qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsi (Fuzzy Logic) haqda daha çox danışılır. Bunadək isə Lütfi Zadə «Təəssüratlar nəzəriyyəsi», «Sistemlər nəzəriyyəsi», «Optimal süzgəclər nəzəriyyəsi» kimi araşdırmaların və ixtiraların müəllifi olub. Bu ixtiralar elmin inkişafında böyük rol oynayıb.
Cənnət Səlimova deyir:
- Mənə elə gəlir ki, qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsi haqda daha çox danışılmasının səbəbi onun nəhəng şirkətlərə texnologiya sahəsində böyük uğurlar qazanmaq imkanı verməsidir. Azərbaycanlı alim dünyanı texnoloji təkmilliyə doğru dəyişməyə nail olub. Düşünürəm ki, onun seçilmiş olması dahi olması ilə bağlı idi. Bəli, məhz dahi! Niyə belə deyirəm? Ona görə yox ki, Lütfi Zadə artıq 24 yaşında professor idi. Onu görə yox ki, onun Berklidə peyda olması ilə kiçik şəhərcik elmi araşdırmaların nəhəng mərkəzinə çevrilmişdi. Ona görə ki, o, sadəcə dahi idi: əsl alim. Onun həyatı adi insanların həyatına nə qədər bənzəyirsə, onlardan o qədər də fərqlənir. Lütik mənə qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsinin onun ağlına necə gəldiyini, dünyanın qeyri-səlis olduğunu necə dərk etdiyini danışmışdı. Günlərin birində o, valideynlərinə baş çəkmək üçün Berklidən Nyu-Yorka gedir. Bu zaman orada qəbul olunduğu kimi, mehmanxanada qalır. Axşam mehmanxana otağında çarpayıya uzanıb ətrafı seyr edən zaman anlayır ki, bizi əhatə edən dünya səlis deyil. «Qaynar» və «soyuq» anlayışları arasında bir keçid anı var. Bu, «isti», «ilıq», «sərin» anlayışlarıdır. Bu anlayışları rəqəmlərə keçirsək, rəqəmlərin də konkret olmadığı üzə çıxır: 1 ilə 2 arasında 1,1, 1,5, 1,75 və s. var. Bu ixtira ilə o, mütləq sıfır və mütləq vahid olduğunu deyən Aristoteli inkar edir. Mən bunu çox yaxşı anlayıram. Mənim Lütiklə ruh yaxınlığım var. Bu nəzəriyyəni qəbul edir, o üzdən də tələbələrimə hər zaman bir şeyi öyrədirəm: personajların obrazını, xarakterini yaradan zaman şablon «pis» və ya «yaxşı»dan istifadə etməyin, «yarımton»u tapın. Hər zaman elə məqam tapmaq olar ki, orada «pis» «yaxşı» kimi davranır və əksinə. Bu zaman reallığa daha yaxın məqamı tapırsan. Mütləq yalan və mütləq həqiqət yoxdur. Onun riyazi nəzəriyyəsi, qeyri-səlis məntiqi bunun üzərində qurulub.
Hobbi
Lütfi Zadə sadə, ünsiyyətcil və tam demokrat insan idi. Onda seçilmiş olmanın verdiyi yekəxanalıq, snobizm yox idi. Halbuki əksər məşhurlar məhz bu cürdür. O, kübar davranışları, hazırcavablığı, ədəbi, ehtiyatlılığı və qayğıkeşliyilə seçilirdi. Onun bilikləri daxili aləminin əksi idi. Lütfi Zadə sakitliyilə, açıqfikirliliyi ilə fərqlənir, sabitliyi, ailə adət-ənənələrini yüksək qiymətləndirirdi. Bu insan üçün şərəf, uca ad anlıq qazancdan çox üstün idi. Heç zaman problemlərin həllində radikal üsullara əl atmaz, liberal yola üstünlük verərdi. İntuitiv, həssas, yaradıcı şəxsiyyət olan Lütfi Zadə bu günün işini heç zaman sabaha saxlamaz, həyatının hər dəqiqəsindən effektiv istifadə etməyə çalışardı. Onun zahiri praktikliyinin arxasında incə qəlbə malik olan romantik bir natura gizlənirdi. Bu, özünü onun paralel yaradıcılığında - fotoportretlərində göstərirdi. Lütfi hələ Tehranda yaşayan zaman atasından fotoaparat hədiyyə almışdı və ömrünün sonunadək fotoaparatdan qopmadı. Rəhim Ələsgərzadə oğlunu sevir və onun əylənməsini mümkün qədər təşviq edirdi: fotoaparatla, avtomobillərlə, rəqs, kitab, təhsillə. Doğrudur, Cənnət xanımın sözlərinə görə, xalası oğlu onunla söhbətində 16 yaşından bədii ədəbiyyat oxumadığını deyibmiş. Lakin o yaşadək oxuduqları Lütfi Zadənin incə bədii zövqünün, dünyaya baxışının formalaşması üçün kifayət etmişdi.
Lütfi Zadə yaxşı tennis oynayırdı. Onun Azərbaycan mətbəxinə sevgisi tükənməz idi - plov, kabab, badımcan dolması. Berklidəki «Alborz» restoranında məxsusi olaraq onun üçün bu xörəklər bişirilirdi. Bu restoranın divarlarından onun çəkdiyi fotolar asılıb. Lütfi Zadə portret janrında ixtisaslaşmışdı və onun işlərini həvəskar işi saymaq olmaz. Lütfinin fotopersonajları arasında qonşuluqda yaşamış Trotski də var. Və Nikson…
Lütfi Zadə insanın daxili keyfiyyətlərinin üzə çıxa anını elə tuturdu ki, dərhal həmin insanın xasiyyəti «oxuna» bilirdi.
O, məşhur fotoportretçiyə çevrilmişdi. Demək, istedadlı insan hər işdə istedadlıdır. Bu məşğuliyyət çox rahat bir şəkildə onun peşəsinə çevrilə bilərdi, laki nalim dühası üstün gəldi. Amma onun daha bir Allah vergisi var idi - sevmək.
Sevgi
O, Fey ilə 70 ildən artıq birgə olmaq, ondan cəmi bir il çox yaşamaq, 2 gözəl və uğurlu övlad böyüdüb tərbiyə etmək üçün ailə qurmuşdu: ABŞ-ın məşhur telejurnalisti, öz telekanalı olan qızları Stella və istedadlı riyaziyyatçı, riyazi biliklərini biznesə tətbiq etmiş oğulları Norman.
Lütfi Zadə, Loutfi, Lütik… Bakıya cəmi 2 günlüyünə gələn Lütfi Zadə burada bundan artıq qala bilmirdi. Ona görə yox ki, həyatı və elmi fəaliyyəti vaxt itkisini qəbul etmirdi. Ona görə ki, özünün dediyi kimi, «Feyimi günyarımdan artıq tək qoya bilmirəm». Fey onun üçün yalnız həyat yoldaşı, dost, silahdaş deyildi. Fey Zadə Lütfi üçün bunlardan daha çoxunu ifadə edirdi. Bu qadın onun «Mən»inin bir hissəsinə çevrilə, onun həyatına harmoniya və ruh rahatlığı gətirə bilmişdi. Fey sanki onun həyatını öz sevgisi ilə örtərək, qeyri-təkmil bu dünyanın tikanlarından qoruyurdu. O dünyasını dəyişəndən sonra artıq hər kəs Lütfinin çox yaşamayacağını anlamışdı.
Evə dönüş
Və budur, Lütfi Rəhim oğlu Ələsgərzadə onilliklər sonra doğma torpağına və bu dəfə həmişəlik qayıtdı. Sentyabrın 29-da o, Fəxri xiyabanda dəfn olundu. Lütfi, Loutfi, Lütik… Feyin külü onun öz vəsiyyəti əsasında Berklidə havaya sovrulub. O, inanırdı ki, bu yolla o əbədi olaraq öz Lütfisinin yanında qalacaq. Və, yəqin ki, indi onların ruhları bu dünyanın faniliyini geridə qoyaraq, bir-birinə doğru yön alıblar. Yön alıblar ki, yenidən nə vaxtsa qovuşsunlar…

Из беседы R+ о величайшем ученом Лютфи Заде с его двоюродной сестрой Джаннет Салимовой
На пересечении улиц Алиовсата Гулиева (бывшая Азиатская) и Мирзы Ибрагимова (бывшая Максима Горького) стоит дом №79. Там, на втором этаже, в квартире №3 жил вместе со своей семьей до 1934 года Лютфи Алескерзаде - будущий американский ученый, математик, автор теории нечеткой логики в области искусственного интеллекта, профессор Университета Беркли в Калифорнии, почетный председатель азербайджанской диаспоры в США.
Свет
Родился он 4 февраля 1921 года (Баку) в семье журналиста Рагима Алескерзаде, который в годы Первой мировой войны прибыл в Баку из Ардебиля в качестве корреспондента еженедельника "Иран", и врача-педиатра Фани Коренман. Улица, на которой находился их дом, была известна тем, что проживали там врачи, адвокаты, инженеры. Здесь же располагались первая консерватория (дом №8), редакция газеты "Бакинский рабочий" (дом №10), где работал cоветский журналист, партийный и издательский работник, литературный деятель Петр Чагин и часто бывал Сергей Есенин.
Семья, занимавшая одно крыло на втором этаже, была довольно большой по своему составу. Рагим, сочетавшись браком с Фаней, поселил в своем доме ее маму Таубэ и сестру Анну с мужем. Жили дружно, весело и счастливо. Родившегося в семье мальчика назвали Лютфи. Рос он добрым и дружелюбным. Но вскоре родные заметили, что Лютик - так называли его в семье - все больше и больше проводит времени за чтением книг. Читал он много и постоянно. Родные, видя в руках мальчика толстые фолианты книг, недоумевали: а понимает ли ребенок, о чем рассуждали Толстой, Достоевский, Чехов? А содержание энциклопедических справочников? Анна восхищалась своим племянником, утверждая, что он мальчик особенный и необыкновенный, а когда родилась дочь Джаннет, пыталась привить девочке все качества, которые так нравились в племяннике: стремление к познанию, усидчивость, манеру общения с людьми, отношение к себе и к миру. И кто знает, как бы сложилась жизнь и судьба Лютфи, если бы не постановление Мирджафара Багирова, что граждане, проживающие в стране Советов, но не имеющие ее гражданства, должны покинуть страну. Шел 1934 год, и Рагим Алескерзаде принял решение вернуться в Иран. С ним уезжает и Таубэ ханым, оставляя в Баку свою младшую дочь Анну. Надо ли говорить, насколько трагичной была эта ситуация для сестер и их матери? Лютику тогда исполнилось 12, и он к тому времени окончил четвертый класс в рус-ской школе №16.
В Тегеране
В Тегеране у Лютфи началась новая жизнь. Родители обустроили дом и без труда вписались в структуру жизни страны периода правления Резы шаха Пехлеви. Он, как мы помним, преобразовал страну в светское государство с хорошо развитой инфраструктурой, а еще - изменил ее географическое название (1935): "Персию" на "Иран". Лютфи стал учиться в Американском колледже Тегерана, который впоследствии стал называться миссионерской пресвитерианской школой с персидским языком обучения, потом - в Тегеранском университете на электроинженерном факультете. Жизнь шла своим чередом: у каждого из родителей была своя занятость в социальной сфере. Мама Лютфи организовала первую в стране консультацию "Капля молока". Благодаря ее усилиям в американской больнице в Тегеране было впервые открыто детское отделение, которое она возглавляла в течение десяти лет. А пока сын учился в колледже, проявляя интерес к точным наукам, Фаня записала его на танцы. Не забудем, что действие происходит во второй половине   30-х, государство светское, и джазовые композиции здесь не запрещены. Фаня и ее приятельница Рая, имеющая такого же возраста дочь по имени Фэй, отвели детей в школу танцев. И хотя семьи жили по соседству, это была первая встреча детей. Занятия танцами продолжались, пока они были несовершеннолетними детьми. Потом каждый из них пошел своей дорогой, чтобы встретиться еще раз и уже не расставаться всю оставшуюся жизнь. Лютфи поступил в Тегеранский университет, а Фэй отправилась учиться в Германию. Но когда к власти пришли нацисты, она уехала в Нью-Йорк.
Вспоминает Джаннет Салимова, двоюродная сестра Лютфи Заде:
- У нас с Лютиком большая разница в возрасте. Я родилась, когда дядя Рагим, тетя Фаня и наша бабушка Таубэ жили в Тегеране. По рассказам моей мамы знаю, что в голодные военные годы, когда в Баку было очень сложно с едой, тетя нам сюда посылала яичный порошок, кокосы, еду, которая могла нас поддерживать. И вся моя жизнь прошла под знаком положительного авторитета моего брата, которого я никогда не видела. Мы с Лютиком встретились только в 60-е, когда он приехал сюда на научную конференцию. Это было его первое появление здесь после отъезда. И все эти годы я росла и взрослела под мамины установки: надо быть как Лютик! А мама моя обожала своего племянника. Он, в ее понимании, был той идеальной моделью ребенка, на которую должна быть похожа и я. Словом, Лютик был образцом для подражания, и я, никогда не видевшая его, пыталась представить себе и его самого, и его жизнь, получая черно-белые фотографии из Тегерана, которые он, кстати, делал сам. Дядя Рагим подарил ему на день рождения фотокамеру, и Лютик с тех пор не расставался с фотоаппаратом никогда! Его взросление я отслеживала через его фото: вот Лютфи с челкой, вот - в шляпе, вот - в своем авто, а здесь - с девушкой! Хотелось представить его жизнь в стране, где я ни разу не была, но это не совсем получалось. Только из его писем и писем тети Фани мы узнавали, что происходит в их семье, как складываются личная жизнь и научная деятельность Лютика. Радовались его успехам и гордились тем, что Лютфи - азербайджанец с мировой славой.
Отъезд в США
Судьба бывает благосклонной к избранным. Лютфи Рагим оглу Алескерзаде был избранным. А таким свыше посылаются проводники: люди, которые вовремя направляют избранных по нужному пути. Так случилось и с Лютфи Заде. В его жизни был педагог в Тегеранском университете, который, заметив особую предрасположенность мальчика к математике, цифрам, точным наукам вообще, пришел в дом к его родителям и настоятельно рекомендовал отправить парня для обучения в США. Родители, люди просвещенные, недолго размышляя, соглашаются. Узнав об отъезде Лютфи, к ним приходит мамина подруга - тетушка Рая и просит юношу разыскать и повидаться там с ее дочерью Фэй. Но он не уверен, что это хорошая идея: ведь они виделись очень давно и вряд ли узнают друг друга. Но тетушка Рая настаивала:
- Это не страшно! Ты возьмешь с собой пластинку, под музыку которой вы танцевали с ней в детстве, позвонишь в дверь, а потом просто покажешь пластинку и назовешь свое имя! Она сразу тебя вспомнит. Кто, кроме тебя, может прийти с такой пластинкой?
Так все и случилось. Лютфи разыскал квартиру, где жила Фэй, позвонил в дверь, поздоровался и просто протянул пластинку. Девушка взглянула, вспомнила, сообразила, что это мальчик из ее детства, и предложила войти.
Рассказывает Джаннет Салимова:
- А дальше все произошло, как в фильме. Лютик вошел, снял верхнюю одежду, затем снял шляпу. Потом она описала эту встречу в своей книге "Моя жизнь и путешествия с отцом нечеткой логики". Книга написана талантливо, хорошим литературным языком. В ней много любопытных и забавных историй, связанных с личностью и характером Лютика. Вот, к примеру, ситуация, в которой мой брат сделал ей предложение руки и сердца. Ситуация, достойная пера драматурга! Представьте себе: двое - Он и Она - стоят на остановке в ожидании автобуса. И вдруг Он делает ей предложение! Не так, как обычно мечтают об этом все девушки. А совсем просто: "Выходи за меня". И ни кольца, ни цветов, ни рыцарских опусканий на одно колено. Тогда Она, естественно, интересуется: где же традиционное кольцо? Он искренно удивляется: а это и правда обязательно? Она, вполне логично, обосновывает: если другие юноши будут видеть на ее пальце обручальное кольцо, то будут понимать, что ухаживания за ней просто неуместны. Он признал, что в этом есть логика, и тут же, подойдя к киоску на остановке, купил ей оловянное детское колечко за семь долларов и надел на ее палец. Фэй, вспоминая это, написала, что это самый дорогой из многочисленных подарков мужа.
Жизнь в США
Переехав в страну больших возможностей в начале 40-х, Лютфи Алескерзаде стал на американский манер - Лотфи Заде. Поначалу он получил в Массачусетском технологическом институте степень магистра технологических наук, а в Колумбийском университете - степень доктора. В течение десяти лет, работая в этом университете, получил звание профессора, а в 1959 году - по рекомендации отца кибернетики Норберта Винера - ему предложили должность профессора в ведущем университете мира - Беркли. Там он и проработал до последних дней своей жизни, посещая университет, работая в своем офисе, руководя подразделением мягких вычислений. Сейчас в мире чаще всего говорят о его теории нечеткой логики (Fuzzy Logic), но до этого Лютфи Заде стал автором таких исследований и открытий, как "Теория впечатлений", "Теория систем", "Теория оптимальных фильтров", сыгравших большую роль в развитии науки.
- Мне кажется, о нечеткой логике вспоминают гораздо чаще только потому, что она дала возможность крупным компаниям добиться больших успехов в технологических разработках. Ученый с азербайджанскими корнями сумел изменить мир в сторону его технологического совершенства. Думаю, что суть его избранности в том, что он гений. Да, именно так: гений. Почему я так говорю? Не потому, что в 24 года он уже был профессором, и не потому, что с его появлением в Беркли маленький городок превратился в крупный центр научных исследований. А потому, что он простой гений: настоящий ученый, чья жизнь так похожа и так не похожа на жизни обычных людей. Лютик рассказывал мне, как именно его осенила идея нечеткости мира, как он понял, что мир нечеток. А было так: он приехал из Беркли в Нью-Йорк навестить своих родителей. И, как это там принято, остановился в гостинице. А вечером, лежа на кровати в гостиничном номере и глядя в пространство, он вдруг понял, что мир, окружающий нас, не имеет четкости. Между понятиями "горячий" и "холодный" есть момент перехода, который укладывается в понятия "теплый", "тепленький", "прохладный". Если это понятие перевести в сферу цифр, то получается, что и цифры тоже вещь не конкретная: между 1 и 2 есть еще промежуточные - 1,1, есть 1,5, есть 1,75 и так далее. Этим открытием он отрицает Аристотеля, который утверждал, что есть абсолютный нуль и есть абсолютная единица. Я это очень хорошо понимаю. У меня с Лютиком душевное родство, принимаю эту теорию, потому что давно учу своих студентов: разрабатывая образы и характеры персонажей, ищите полутона, а не используйте трафаретные определения типа "плохой" или "хороший". Всегда найдется момент, когда "плохой" поступает как "хороший", и наоборот. И тогда появится объем, приближающий к реальности. Нет абсолютной лжи, как и нет абсолютной истины. На этом построена его математическая теория, его нечеткая логика. Она-то и ведет к величайшей точности.
Хобби
Лютфи Заде был человеком легким в общении и абсолютно демократичным. В нем не было высокомерия избранного, не было снобизма, которым тяжело страдают многие знаменитости, но и не было той простоты, которая граничит с панибратством. Великий ученый, он отличался аристократичностью манер, остроумием, тактичностью, бережливостью и отзывчивостью. Его знания стали отражением его внутреннего мира. Он отличался спокойствием и здравомыслием, ценил стабильность, обычаи и традиции семьи. Для него честь и хорошее имя были дороже сиюминутных выгод. Он никогда не прибегал к радикальным методам решения проблем, предпочитая либеральный путь. Личность интуитивная, чувствительная, творческая, он никогда не откладывал на завтра то, что можно сделать сегодня, стараясь каждую минуту жизни использовать эффективно. За внешней практичностью скрывалась романтическая натура человека с тонкой духовной организацией. Это в полной мере выливалось в его параллельном творчестве - фотопортретах. Лютфи не расставался с фотокамерой с тех самых пор, когда отец впервые, еще в Тегеране, подарил ему ее. Рагим Алескерзаде любил сына и всячески поощрял его увлечения: и фотографией, и автомобилями, и танцами, и книгами, и учебой. Правда, как говорит Джаннет ханым, брат как-то в разговоре с ней сказал, что перестал читать художественную литературу лет в 16. Но и того, что он успел прочесть, вполне хватило, чтобы сформировать тонкий художественный вкус, взгляд на мир и суть его вещей. Лютфи Заде был хорошим игроком в теннис, на протяжении всей жизни сохранял пристрастие к блюдам азербайджанской национальной кухни - плову, шашлыку, бадымджан долмасы, которые специально для него готовили в его любимом ресторане "Алборз" в Беркли. Там же, в этом ресторане, развешены его фотоработы. Он специализировался в жанре портрета, и эти работы нельзя назвать любительскими. Среди фотоперсонажей Лютфи есть Троцкий, с которым они жили по соседству, и Никсон...
Лютфи Заде умел "схватить" момент проявления особенностей человеческой души так, что характер запечатленного человека "считывался" моментально. Он стал знаменитым фотопортретистом. Вот и получается, что талантливый человек и правда талантлив во всем. Хобби вполне могло стать профессией, если бы не взявший верх гений ученого. Но был у ученого еще один божий дар - дар любить.
Любовь
Он женился на своей Фэй, чтобы прожить с ней в браке 70 с лишним лет, пережить ее меньше чем на год, воспитав двоих замечательных и успешных детей: дочь Стеллу, известного в США тележурналиста, имеющую свой телеканал, сына Нормана - талантливого математика, вложившего свой математический дар в бизнес.
Лютфи Заде, Лотфи, Лютик… Приезжая в Баку всего на 2 дня, он никогда не мог задержаться сверх этого. Не только потому, что жизнь и научная деятельность требовали его математически выверенной деятельности без временных потерь и проволочек. Но и потому, как он говорил, что не мог "оставить свою Фэй дольше, чем на полтора дня". Она стала ему не только женой, другом, соратником. Фэй Заде значила для него гораздо больше, чем смысл банальных, по отношению к ней, утверждений. Эта женщина сумела стать составляющей его "Я", наполнить его жизнь гармонией и душевным комфортом. Фэй словно накрыла его жизнь покровом своей любви, защищая от колкостей несовершенного мира. И когда ее не стало, все сразу поняли, что и Лютик не задержится в этом мире надолго.
Домой
И вот теперь, десятилетия спустя, Лютфи Рагим оглу Алескерзаде вернулся на родную землю, чтобы лечь в нее навсегда. 29 сентября он был похоронен в Аллее почетного захоронения. Лютфи, Лотфи, Лютик… Прах Фэй, по ее завещанию, был развеян в воздухе над Беркли. Она верила, что таким образом сможет стать частью мировой души и тогда уж точно всегда будет рядом со своим Лотфи. И, может быть, теперь их души, оставив бренность этого мира, устремились навстречу друг другу, чтобы встретиться когда-нибудь в последующем земном воплощении…