Çərşənbə axşamı, 14:50
"Ticarət iqtisadiyyatın mühərrikidir", - məşhur şüarda belə deyilir. Əslində, ticarət dövlət iqtisadiyyatının üzərində dayandığı təməldir - məhz öz məhsullarının sərfəli satışı və başqalarına məxsus məhsulların sərfəli alışı faktı millətin maddi rifahını və ölkənin dünya arenasındakı rolunu müəyyən edə bilir.
Son vaxtlara qədər dünya ticarətində Azərbaycanın təklif edə bildiyi əsas əmtəə neft idi, o, həm də daxili tələbatı bütünlüklə təmin edən, iqtisadi tarazlığı müəyyən edən əsas vasitə idi. Lakin təbii ehtiyatlar - çox sərfəli məhsul olsalar da, əbədi deyillər, buna görə də Azərbaycan diqqəti yeni növ məhsullara yönəltməli, bir tərəfdən öz ixracatını şaxələndirməli, digər tərəfdən idxaldan asılılığı azaltmalıdır.
Bu ilin iqtisadi statistikasının göstərdiyi kimi, proseslər müsbət istiqamətdə gedir və qeyri-neft sektoru ilin ilk doqquz ayı ərzində 2,5% artıb. Qeyri-neft sənayesinlə 3,1% , kənd təsərrüfatında 2,8% artım olub ki, bu da müvafiq olaraq xarici ticarət dövriyyəsində öz əksini tapıb - onun həcmi 7% artıb.
«Burada da ixrac idxalı böyük fərqlə üstələyir. Hər bir inkişafın göstəricisi, o cümlədən xarici ticarətin tarazlığından asılıdır. Bizdə isə ilin 9 ayında xarici ticarətin müsbət saldosu 4,4 milyard dollara bərabərdir. Əminəm ki, ilin sonuna qədər bu rəqəm daha da artacaq. Əlbəttə, bu, bizim həm iqtisadi uğurlarımızı əks etdirir, eyni zamanda milli valyutamız manatın məzənnəsinə çox müsbət təsir göstərir»,- deyə Prezident İlham Əliyev Nazirlər Kabinetinin 2017-ci ilin doqquz ayının sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına həsr olunmuş iclasında bildirib.
Bu, ölkənin valyuta ehtiyatlarının 4,5 milyard dollar artmasına da təsir edib, hazırda onların həcmi 42 milyard dollara çatıb.
Beləliklə, Azərbaycanın ixrac göstəriciləri artır və ən önəmlisi enerji resursları və qeyri-neft məhsullarının satışından əldə edilən gəlirlər arasında fərq azalır. Beləliklə, 9 ay ərzində qeyri-neft ixracatı ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 30% artaraq 1,07 milyard dollara çatıb.
Azərbaycan dünya bazarına neft və qazdan əlavə nə təklif edir? Hətta statistika komitəsinin hesabatı olmadan bunu müəyyən etmək asandır. Bunun üçün sadəcə, Rusiyanın aparıcı mövqe tutduğu qeyri-neft ixracatının coğrafiyasına baxmaq yetərlidir. Şimal qonşusu Azərbaycanın kənd təsərrüfatı məhsullarının, bəlkə də, ən qədim və ən sadiq müştərisidir. Lakin bu məhsulları çox həvəslə digər qonşu ölkələrdə də alırlar, çünki süni yetişdirilmiş və ya genetik modifikasiya olunmuş analoqların kütləvi yayılmasının fonunda Azərbaycan məhsulları hələ də dad və ekoloji təmizlik səviyyələrini qoruyur.
Azərbaycan Dövlət Gömrük Komitəsinin (DGK) sədri Aydın Əliyev bildirib ki, 2017-ci ilin yanvar-sentyabr aylarında Azərbaycan mənşəli meyvə və tərəvəz məhsullarının ixracı ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə çəki nisbətində 63% artıb.
Deməli, kənd təsərrüfatının inkişafına yardım göstərən çoxsaylı proqramlar öz bəhrəsini verməyə başlayır. Prezident İlham Əliyevin dediyi kimi, cari il kənd təsərrüfatı texnikasının alınması üzrə rekord ili olub - artıq indiyə kimi 8 min ədəd texnika gətirilib, ilin sonuna qədər daha 2 min ədəd də gələcək.
Dövlət həm də suvarma, yol və s. daxil olmaqla lazımi infrastrukturun yaradılmasına yardım göstərir. İxracyönümlü məhsulların müxtəlif istiqamətlərdə inkişaf etdirilməsi üçün ayrı-ayrı proqramlar var, aqroparklar yaradılır. Yeri gəlmişkən, ekspertlərin fikrincə, aqroparklar kənd təsərrüfatı sektorunun inkişafına lazımi artım templərinə nail olmaq baxımından əsas rol oynaya bilərlər, çünki bu sahədə tez-tez və obyektiv səbəblərdən müşahidə edilən riskləri minimuma endirməyə yardım göstərər və lazımi maliyyə resurslarına çıxışı təmin edər. Bu məsələ bu gün fermerlər üçün böyük bir problemdir, sirr deyil ki, banklar xüsusilə də kənd təsərrüfatı sektoruna kredit verməyə könülsüz yanaşırlar, çünki geri qayıtmama riski burada çox yüksəkdir. Qeyd etmək lazımdır ki, hazırda 2 aqropark artıq fəaliyyət göstərir, ümumiyyətlə, onların toplam sayı 38-ci olacaq.
Kənd təsərrüfatı məhsullarının ixracının genişləndirilməsi yolunda əsas maneələr arasında, şəksiz, emalı və saxlanmanı təmin edən şirkətlərin tələb olunan sayda olmamasıdır. Əlbəttə ki, bu gün bu sahədə vəziyyət beş il əvvələ baxanda daha yaxşıdır, bölgələrdə soyuducu anbarlar, taxıl anbarları var və məhsulları alıcı tapana qədər orada saxlamaq mümkündür.
Ancaq Prezident İlham Əliyevin qeyd etdiyi kimi, iri, ixrac üçün nəzərdə tutulmuş logistika mərkəzləri yaratmağın vaxtı çatıb. "Onlardan birini mən Şəmkir rayonunda olarkən görmüşəm. Əslində, o logistik mərkəzin təməlini də mən qoymuşam. İndi deyə bilərəm ki, bu bölgədə ən böyük logistik mərkəz yaradılıbdır. Hesab edirəm ki, bundan sonra bizə ən azı üç böyük logistik mərkəz lazımdır - Mərkəzi Aran, şimal və cənub zonalarında", - deyə dövlət başçısı iş adamlarını bu prosesdə iştirak etməyə çağırıb.
Həmçinin istixanaların tikintisi də geniş vüsət alıb - 400 hektardan çox ərazidə yeni müasir istixana kompleksləri yaradılır, onların məhsullarının böyük hissəsi ixrac üçün nəzərdə tutulub. Kənd təsərrüfatı sektorundakı prosesləri paralel olaraq sənaye potensialının inkişafı üçün nəzərdə tutulan proqramlar da gerçəkləşdirilir, burada əsas diqqət tematik park və zonalara verilir.
"Bu yaxınlarda Neftçala Sənaye Məhəlləsinin açılışı oldu. Balaxanıda, Masallıda sənaye zonaları yaradılır. Mingəçevirdə böyük tekstil yönümlü yüngül sənaye zonası yaradılır. Hacıqabul rayonunda sənaye məhəlləsi yaradılır", - deyə Prezident İlham Əliyev xatırladıb. Yenə də bütün infrastruktur, bütün binalar - anbarlar, sənaye sahələrinin binaları dövlət tərəfindən təmin edilir. Yeni istehsal layihələrinin əsas meyarı daxili tələbat və ixracatdır.
Bir sözlə, ölkənin ixrac artımı əyrisinin təmini üçün ilk bənd olan yüksək keyfiyyətli məhsulların mövcudluğu aktiv həll mərhələsindədir. Amma başqa məqamlar da var - yeni bazarların öyrənilməsi, alıcıların tapılması və nəhayət, düzgün və sərfəli ticarətin aparılması. Bu gün bu məsələlər bəzən bir sıra səbəblər üzündən hətta böyük holdinqlər tərəfindən yerinə yetirilə bilmir.
Məsələn, bu sahədə təcrübəsi olan kifayət qədər ixtisaslı mütəxəssis hələ yoxdur, məhsulların keyfiyyətli qurulmuş marketinq təbliğatı çatışmır və s. Tələbat artdıqca, əlbəttə, bu boşluqlar dolacaq, amma bu gün isə bütün ölçüdə şirkətlərə dövlət səviyyəsində yardım obyektiv zərurətdir.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Sahil Babayevin sözlərinə görə, Azərbaycan öz məhsullarının 34 ölkənin bazarlarına ixrac imkanlarını öyrənir.
"Biz xaricdə məhsullarımızın satışını təmin etməklə yanaşı, həm də yerli biznesin gələcək ixrac potensialını qiymətləndirmək istəyirik. Biz yerli sahibkarlardan müxtəlif sorğular aldıq və bunun əsasında 34 xarici bazarın təhlilinə başladıq. Hər bir bazar üçün konkret məhsul təchizatı imkanlarını təhlil edirik", - deyə nazir müavini bildirib. Onun sözlərinə görə, bu işdə Azərbaycanın xaricdə səfirlikləri və nümayəndəlikləri fəal kömək edir.
Marketinq problemlərinə gəldikdə isə, İqtisadiyyat Nazirliyi bu məsələ ilə də məşğul olur və artıq xarici telekanallarda Azərbaycan məhsullarının reklam nümayişinə başlanıb. Məsələn, "Rossiya-24" federal telekanalında Azərbaycan məhsulları, daha doğrusu, meyvələri və meyvə şirələri reklam edilir.
"Əlbəttə, biz yalnız telekanallarla məhdudlaşmayacağıq, Azərbaycan məhsullarının reklamı ilə müxtəlif saytlarda, bilbordlarda, radiolarda və digər kütləvi informasiya vasitələrində reklamla məşğul olacağıq ", - S.Babayev əlavə edib.
Bununla paralel olaraq, gələn ildən Azərbaycan məhsulları xarici hava limanlarının «Duty Free» beynəlxalq hava sahəsində reklam olunacaq: "Azərbaycan Hava Yolları və Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) ilə uğurlu danışıqlar aparırıq.
Belə ki, yerli hava limanlarında «Made in Azerbaijan» brendi altında məhsulların stendi peyda olacaq və xarici ölkələrdəki SOCAR yanacaqdoldurma məntəqələrində Azərbaycan məhsullarının satışı başlayacaq ", - deyə Babayev vurğulayıb.
Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) vitse-prezidenti Yusif Abdullayev əlavə edib ki, bu proses müəyyən vaxt aparacaq, çünki "biz bu mağazalara məhsullarımızın böyük çeşidi ilə çıxmaq istəyirik."
"Bu istiqamətdə aktiv işlər davam edir. Yaxın gələcəkdə biz Azərbaycana qonşu ölkələrin hava limanlarında «Duty Free» salonlarında «Made in Azerbaijan» brendi altında rəflər yerləşdirməyi planlaşdırırıq, çünki bu ölkələrdə bizim məhsulları artıq tanıyırlar. İlin sonuna qədər biz konkret nəticələri görəcəyik", - deyə Y.Abdullayev bildirib.
Bundan əlavə, İqtisadiyyat Nazirliyi ixracın təşviqi mexanizminin əhatə etdiyi malların siyahısını genişləndirmək üçün təkliflər hazırlayıb. "İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun nəzdində fəaliyyət göstərən İxracatçılar Klubunun və biznes assosiasiyalarının nümayəndələri ilə birlikdə biz artıq hökumətə təqdim edilmiş yeni təkliflər hazırlamışıq", - deyə S.Babayev bildirib.
Nazir müavininin sözlərinə görə, çərçivəsində qeyri-neft məhsullarının istehsalçılarına malların gömrük dəyərinin 3-6%-i dövlət tərəfindən kompensasiya edilməklə çəkilən xərclərin bir hissəsini qaytarmağı nəzərdə tutan ixracın təşviqi mexanizmi çox uğurlu olub və ixracın genişlənməsinə yeni təkan verib.
Qeyd edək ki, 2017-ci ilin əvvəlindən bu mexanizm çərçivəsində Azərbaycan ixracatçılarına artıq 2 milyon manat qaytarılıb.
Bir sözlə, proses gedir və Azərbaycanın ticarət zəncirinin bütün komponentləri nəzərdə tutulan həddə çatdığı zaman, ölkə iqtisadiyyatının neft amilindən asılılığının aradan qaldırılması ilə bağlı qarşıda duran məqsədə yaxınlaşdığını düşünmək olar.

BOTH DEMAND AND SUPPLY ARE VALID
Throughout history, trade has been the engine of economic growth, building the state's economy. Profitable sale of own goods and the purchase of other goods determine the material well-being of the nation and the country's role in the world arena.
Until recently, the main commodity that Azerbaijan could offer to the world was oil, hence keeping the balance of national economy and fully providing for its domestic needs. While the natural resource is a very profitable commodity, it is not a long-lasting one. Azerbaijan needs to gradually trade new types of goods and diversify its exports to reduce imports.
According to statistical data for 2017, the non-oil sector of national economy grew by 2.5%, non-oil industry - by 3.1%, agriculture - by 2.8% during the nine months, which influenced the volume of trade turnover, increasing it by 7%.
"Development indicators depend, inter alia, on the balance of foreign trade. Our positive balance of foreign trade during these nine months was $4.4 billion. This demonstrates our economic success, while at the same time it has a very positive effect on the exchange rate of our national currency," said President Ilham Aliyev at the meeting with the Cabinet of Ministers dedicated to the results of nine months of socioeconomic development in Azerbaijan. Azerbaijan's foreign exchange reserves grew by $4.5 billion, reaching $42 billion.
Azerbaijan's export indicators are growing, while the difference in revenues from the sale of energy resources and non-oil products is reduced. So, during nine months, non-oil exports reached $1.07 billion, that is increased by 30% compared to the same period of last year.
What does Azerbaijan offer the world market in addition to oil and gas? This is easy to estimate even without statistical reports. It is enough to look at the geography of non-oil exports, where Russia occupies a leading position. Our northern neighbor is perhaps the oldest and most loyal customer of Azerbaijani agricultural products. However, other neighboring countries also purchase our goods with pleasure, as Azerbaijani products are quite diverse in terms of taste and ecological purity compared to mass distribution of artificially grown or genetically modified analogues.
According to the chairman of the State Customs Committee of Azerbaijan, Aydin Aliyev, in January-September of 2017, the export of fruit and vegetable products from Azerbaijan increased by 63% in comparison with the same period of 2016.
It means that state assistance to the development of agriculture is getting effective. As President Ilham Aliyev noted, this year was a record in the acquisition of agricultural machinery - 8 thousand units of equipment have already been delivered, and another 2 thousand will arrive before the end of the year. The state also provides assistance in establishing the necessary infrastructure, including irrigation, roads, etc. There are separate programs for the development of export crops and agro-parks. Incidentally, according to experts, agricultural parks can play a key role in achieving the necessary rates of development in agricultural sector, since they will help reduce the risks and provide access to necessary financial resources. It is no secret that today this is a big problem for farmers, as banks are increasingly reluctant to issue loans, especially to the agricultural sector, as the risks of non-return are much higher. It should be noted that two agro-parks already operate. In general, it is planned to build 38 of such parks.
Apparently, one of the significant problems impeding the expansion of agricultural exports is the absence of enterprises able to provide processing and storage opportunities. However, the existing situation is much better than years ago. There are freezing, grain warehouses in the regions that can be used to store production until the buyers are available. However, as President I. Aliyev noted, it is time to create large, export-oriented logistics centers. "One of them was built in Shamkir, which, I believe, is the largest logistics center in Azerbaijan. I think that in the future we will need at least three large logistics centers - in Central Aran, northern and southern zones," added Mr. Aliyev, urging entrepreneurs to participate in this process.
Building of greenhouses is also getting popular these days: modern greenhouse complexes mainly created for export products cover an area of more than 400 hectares. In parallel with agriculture, the government is implementing a set of programs to develop the industrial potential of Azerbaijan, particularly thematic parks and industrial zones. "Neftchala industrial park was opened recently. Industrial zones are being created in Balakhany and Masalli. A large industrial zone for the production of light textile is being created In Mingachevir. In Hajigabul district, an industrial zone is being created," reminded President Aliyev. Again, the state provides all infrastructure, including the warehouses and production workshops. The main criterion for new production projects is domestic demand and exports.
In short, the first stage of development to ensure the growth of Azerbaijan's export curve, the access to quality products, is being developed actively. But there are other moments such as studying the needs of foreign markets, finding buyers and, finally, maintaining proper and profitable trade. Today, these issues are sometimes beyond the reach of even large holdings for a number of reasons. For example, there are still not enough competent specialists with experience in this area; no quality marketing propaganda for the goods, etc. With the growth in demand, these gaps will start diminishing. State assistance to companies of any size is an objective necessity.
According to Deputy Minister of Economy Sahil Babayev, Azerbaijan is studying the opportunities to export its products to the markets of 34 countries. "We want not only to sell our products abroad, but also to assess future export potential. For example, we received various requests from local entrepreneurs, which are the basis of our analysis of foreign markets. In each market, we analyze the possibilities of supplying specific products," said the deputy minister, adding that the ministry is actively assisted by embassies and representations of Azerbaijan abroad.
The Ministry of Economy is also trying to solve marketing problems. Azerbaijan has launched advertising of national products on foreign TV channels such as the Russian Russia-24, which is advertising of Azerbaijani fruits and fruit juices. "Of course, we will not stop only on TV channels, but we will advertise the Azerbaijani products on various websites, billboards, radio, as well as in other media," said S. Babayev.
In parallel with this, it is expected that the Azerbaijani products will be advertised in Duty Free zones of foreign airports starting from next year: "We are also conducting successful negotiations with CJSC Azerbaijan Airlines and the State Oil Company (SOCAR). Thus, we have stands with products brand-named Made in Azerbaijan at local airports, and the refueling stations of SOCAR in foreign countries will start marketing Azerbaijani products," said Mr. Babayev.
Yusif Abdullayev, Vice President of the Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO), added that this process would take some time, as "we want to access these markets with a wide range of products. We actively work in this direction. In the near future, we plan to open shelves for products Made in Azerbaijan at Duty Free zones of airports of neighboring countries, as our goods are already known in these countries. By the end of this year, we will see concrete results," said Mr. Abdullayev.
In addition, the Ministry of Economy has prepared proposals to expand the list of goods with export potential. "Together with the Exporters Club acting under AZPROMO and representatives of business associations, we have prepared new proposals that have already been submitted to the government," said Mr. Babayev.
According to deputy minister, export promotion activities, when the state returns part of the costs to the producers of non-oil products, compensating 3-6% of the customs value, have proven very successful and promoted the exports. Since the beginning of 2017, more than ₼2 million have been refunded to Azerbaijani exporters within the framework of this mechanism.
In a nutshell, the process is underway, and when all components of Azerbaijan's trade chain reach the target, the national economy will come steps closer to the cherished objective of overcoming dependence on the oil factor.