Politoloq Piter Teys: «ABŞ Konqresi təcili olaraq avtomat silahların əldə edilməsini çətinləşdirən tədbirlər görməlidir»
Las-Veqasda bu günlərdə törədilmiş kütləvi qətliam ABŞ tarixindəki bənzər cinayətlər arasında ən miqyaslısıdır. Las-Veqasın 64 yaşlı sakini Stiven Peddok Mandalay-Bey mehmanxanasının 32-ci mərtəbəsindən kantri musiqisi festivalının iştirakçılarını avtomat silahdan güllələməyə başlayıb. Poddokun evində axtarış aparan polis oradan daha 20-yə yaxın odlu silah, minlərlə patron və partlayıcı aşkarlayıb. İstintaq hələ ki, bu şəxsin insanları hansı səbəbə güllələdiyini müəyyənləşdirə bilməyib. Bununla yanaşı, insidentdən sonra ABŞ-da daim müzakirə olunan məsələ - odlu silah saxlama və gəzdirmə hüququ yenidən müzakirə olunmağa başlayıb.
Lakin bu, Donald Trampın prezidentliyi dönəmində demokratlarla respublikaçılar arasında yaşanmaqda olan yeganə fikir ayrılığı deyil.
«R+»un Las-Veqasda baş vermiş faciə, ABŞ-ın beynəlxalq siyasəti, Vaşinqton-Bakı münasibətlərilə bağlı suallarını İllinoys Texnoloji İnstitutu yanında Çikaqo-Kent hüquq kollejinin dekanının beynəlxalq münasibətlər üzrə xüsusi məsləhətçisi Piter Teys cavablandırıb.
- Demokratlar Partiyası çoxdandır ki, odlu silah saxlamaq hüququna dair İkinci düzəlişin ləğvini tələb edir. Hazırda ABŞ Konqresi və Senatında çoxluqda olan respublikaçılar isə buna qarşı çıxır. Onlar hesab edirlər ki, bu, ABŞ-da demokratiyanın verdiyi əsas hüquqlardan biridir. Necə düşünürsünüz, bu fikir ayrılığı nəyə aparıb çıxara bilər?
- Las-Veqasda 2017-ci il oktyabrın 1-də törədilmiş kütləvi qətliam Birləşmiş Ştatların tarixində dəhşətli hadisələrdəndir. Həmin gün Stiven Peddok kantri musiqisi festivalında 58 nəfəri qətlə yetirib, 489 sənətsevəri yaralayıb. O, ötən əsrin 60-cı illərində dəfələrlə həbsxanada yatmış bank oğrusunun oğlu idi. Oğul Peddokun cinayəti çox sayda amerikalı ailəsinin həyatını dəyişdi.
Digər tərəfdən bu cür miqyaslı cinayət belə, hələ də ABŞ-ın siyasi hakimiyyətindəki tərəflər arasında odlu silah daşımaq hüququ ilə bağlı dialoqu yaxşılaşdırmağa qadir deyil. Bəlkə də, indi Konqresdəki demokratlarla respublikaçıların rəhbərləri odlu silahlara nəzarət kimi həssas məsələdə ortaq məxrəcə gəlinməsində daha ciddi çətinliklərlə qarşı-qarşıya qalıb. Halbuki bu hüquq hər gün ölkənin şəhər və kənd sakinlərinin həyatına risk yaradır.
2017-ci il oktyabrın 2-də Senatdakı demokratik azlığın lideri Nensi Pelosi Nümayəndələr Palatasının spikeri Pol Rayana məktub ünvanlayaraq, onu dərhal silah tətbiqilə törədilən zorakılıqla mübarizə üzrə xüsusi komitənin yaradılmasına çağırıb. O, silah alıcılarının müayinəsinin (Kinq-Tompson qanunu) sərtləşdirilməsini nəzərdə tutan qanun layihəsinə ehtiyacın olduğunu da bildirib.
Xanım Pelosi bildirib ki, ABŞ Konqresi silah tətbiqilə törədilən zorakılıqla mübarizəyə, həmçinin odlu silahlara nəzarətin sərtləşdirilməsinə görə mənəvi məsuliyyət daşıyır. O, deyib ki, «Vaşinqton Amerika xalqını göz bəbəyi kimi qorumalı, biz hamımız isə bu faciələrə cəsarətlə, həmrəy və əzmlə reaksiya verməliyik». Mən əminəm ki, spiker Rayan və hər iki siyasi partiyanın rəhbərliyi xalqımızın təhlükəsizliyinin təmini və insanların qorunması istiqamətində təcili tədbirlər görəcəklər. Bundan başqa, Ağ Ev və şəxsən prezident Donald Tramp ölkəmizin bu gün üzləşdiyi ən aktual məsələlərin uzunmüddətli həllinə nail olmaq niyyətindədir.
- Pol Peddokun qaldığı hotel otağından külli miqdarda odlu silah tapılıb. Las-Veqas hotellərində təhlükəsizliyin təminilə məşğul olan əməkdaşların peşəkarlığını, bu şəhərdə böyük pulların dövr etdiyini və Las-Veqas atmosferinin müxtəlif macəra axtarışında olanları, o cümlədən təhlükəli və riskli insanları cəlb etdiyini nəzərə alsaq, Peddokun bu işləri təkbaşına gördüyü şübhəli gəlir. Peddokun qurbanları kantri musiqisi həvəskarları, əsasən respublikaçılardır. Odur ki, bu cinayətin niyə terror kimi qiymətləndirilmədiyini anlamaq çətindir. Peddokun əməlini terror adlandırmaq və Tramp administrasiyasına mesaj saymaq olarmı?
- Qatil Stiven Peddokun törətdiyi kütləvi qətliam, şübhəsiz ki, hər hansı əcnəbi terror təşkilatına aidiyyəti olmayan zorakılıq aktıdır. O, pedofil və paranoik olan «tənha canavar» imiş. Peddok istintaqın onun bu əməlinin, Las-Veqasın düz göbəyində törətdiyi amansız qətliamın əsl səbəblərini müəyyənləşdirməsi üçün heç bir iz qoymayıb. Sadəcə, o məlumdur ki, keçmişdə bu şəxs bir neçə fahişənin xidmətindən istifadə edib. Hazırda polis onlardan bəzilərini dindirir.
ABŞ tarixinin bu miqyaslı qətliamından sonra Las-Veqas polisi və xüsusi xidmət orqanlarının ictimai təhlükəsizliyin gücləndirilməsi üzərində işləyəcəyinə, profilaktik tədbirlər görəcəyinə şübhə yoxdur. Bu, xaricdən sifariş olunmuş terror aktı deyil. 500-dən artıq günahsız Las-Veqas sakininə hücum bizim Amerikada həddindən artıq azad olmağımızın nəticəsidir. Odur ki, hər bir vətəndaş hər an diqqətli olmalı, istənilən xırda şübhəsi haqda hökumət orqanlarına məlumat verməlidir. Las-Veqasda Peddokla bilavasitə ünsiyyətə malik, onun zərərli xarakterinə bələd çox fahişə olub. Təəssüf ki, onlar buna göz yumublar. Belə psixopat davranışa etinasız yanaşma sonda ölümə, qəddar zorakılıq hallarına aparıb çıxara bilir. ABŞ Konqresi gecikmədən əsasən döyüş meydanlarında istifadə olunan avtomat odlu silahların əldə edilməsini məhdudlaşdıran və qadağan edən qanunvericilik tədbirləri görməlidir. Amerika küçələrində belə silahlarla gəzməyə ehtiyac yoxdur. Bizdə ictimai təhlükəsizlik səviyyəsi dünyada ilk yerlərdən birini tutur.
- Donald Trampın inauqurasiyasından, demək olar ki, 1 il keçir. Lakin onun tənqidçiləri hələ də sakitləşmir. Prezident gah Rusiya ilə sövdələşməyə getməkdə, gah korrupsiyada günahlandırılır. Üstəlik, bunların heç birinin sübutu yoxdur. Bu şəxslər nəyə nail olmağa çalışır? Onları hərəkət etdirən, danışdıran qüvvələr kimlərdir, Kapitolidəki hansı nüfuzlu qruplardır? Onlar Trampı «əl prezidenti»nə çevirməyə çalışır, yoxsa impiçmentə nail olmağa?
- Prezident Donald Tramp bu postu 10 aydır tutmasına rəğmən, ABŞ tarixinin ən yaxşı prezidentlərindən biridir. Onun cəsarəti, vətənpərvərliyi, şəffaflığı, dinamik liderliyi və parlaq iqtisadi siyasəti xalqımızı irəli aparır, milli iqtisadiyyatımızı və hər bir amerikan ailəsinin ümumi rifahını yaxşılaşdırır. Trampın Rusiya rəhbərliyilə əlaqələrinə gəlincə, Ağ Evlə Kreml arasında Prezident Administrasiyasının adi öhdəliklərindən kənara çıxan hər hansı əlaqələrin olduğunu təsdiqləyən heç bir ciddi dəlil yoxdur. Bu əsassız informasiyanı beynəlxalq kəşfiyyat orqanları da təsdiqləmir. Vaxtilə Obamanın korrupsiyalaşmış hökumətinin himayəsi altında böyük qazanclar əldə etmiş ABŞ-ın aparıcı mətbuat orqanları və Demokratlar Partiyası daxilindəki müxtəlif seqmentlər prezident Trampın nüfuzuna, qüsursuz işgüzar karyerasına ləkə yaxmağa çalışır. Amerika KİV-i, həqiqətən də, çox qərəzlidir. Onlar Corc Soros və digər «filantroplar» tərəfindən maliyyələşdirilən müxtəlif neoliberal qrupları dəstəkləyir.
- Trampın prezident seçilməsindən sonra ABŞ-ın xarici siyasi kursunda aşkar ziddiyyətlər yaranıb. Tramp bir yandan deyirdi ki (və bunu inauqurasiya mərasimindəki çıxışında da dilə gətirmişdi), Vaşinqton digər suveren dövlətlərin daxili işlərinə qarışmamalıdır, digər tərəfdən isə o, Venesuela, KXDR və ya İran kimi dövlətlərə «hücum» edir. Sözlə əməl arasındakı bu ziddiyyət nədən qaynaqlanır?
- Trampın sözlərilə əməlləri arasında ziddiyyət yoxdur. O, prezident kimi, Birləşmiş Ştatların maraqlarının qorunmasında mənəvi və konstitusion öhdəliklər daşıyır. Venesuela rəhbərliyinə qarşı maliyyə sanksiyaları və rəhbər şəxslərin sərbəst hərəkətinə məhdudiyyətlərin qoyulması, həmçinin ABŞ Silahlı Qüvvələrinin Koreya yarımadası ətrafında mövqelərini gücləndirməsi Vaşinqtonun strateji maraqlarından irəli gəlir. Bu, ABŞ-ın xarici siyasətinin reallaşdırılmasına daha çox kömək edir.
Bundan başqa, bu il avqustun 28-də ABŞ-ın dövlət katibi Reks Tillerson ABŞ Dövlət Departamentində miqyaslı islahatlara və ciddi ixtisarlara başlanıldığını bəyan edib. Hazırda Departamentdə 66 xüsusi elçi, xüsusi işlər vəkili və ya nümayəndə ştatı var. Onlardan yalnız 30-u öz səlahiyyətlərini icra edir. Qalanları işdən kənarlaşdırılacaq. Bundan başqa, Tramp hökuməti bundan sonra da antisemitizmlə mübarizə, dini azadlıqların təmini və LGBT hüquqlarının müdafiəsilə bağlı mövqeyinə sadiq qalacaq. ABŞ-ın Sülh Korpusunun gələn il üçün büdcəsinin xeyli azaldılacağı gözlənilir. Məsələn, ölkədən kənarda çalışan könüllülərin sayında ciddi azalma olacaq. Ştatların və büdcənin ciddi şəkildə azaldılması, həmçinin düzgün fəaliyyət formasının seçilməsi ABŞ Dövlət Departamentinin effektiv çalışması, maliyyə hesabatları və şəffaflığın təmini üçün, həqiqətən də, vacibdir. Vaşinqton Müdafiə Nazirliyinin gücləndirilməsini strateji vacib vəzifə sayır. Burada söhbət həm də lazımi vasitələrin, ordu üzvlərinin ruh yüksəkliyinin və xidmət şərtlərinin təminindən, Hərbi-Dəniz Donanmasının və ABŞ Silahlı Qüvvələrinin bütün qanadlarının gücləndirilməsindən gedir.
- Tramp seçkiqabağı kampaniyası dövründə Rusiya ilə yaxınlaşmaq, onunla xüsusilə terrorçuluqla mübarizə sahəsində daha çıx əməkdaşlıq etmək niyyətini dəfələrlə dilə gətirmişdi. Lakin son zamanlar bu iki ölkənin münasibətlərində ciddi geriləmə müşahidə olunur. Tramp administrasiyası durmadan Rusiyaya aşkar mənfi münasibətdə olan şəxsləri işə cəlb edir. Necə düşünürsünüz, bu, yuxarıda qeyd olunan qüvvələrin Trampa təzyiqlərinin nəticəsidirmi?
- Hazırda Vaşinqtonla Moskva arasında dialoq və əməkdaşlıq dondurulub. Təəssüf ki, bu münasibətlərin gələcəyilə bağlı da çox nikbin deyiləm. Ukrayna prezidentinin 2017-ci ilin iyununda Ağ Evə rəsmi səfərindən sonra ABŞ Maliyyə Nazirliyi Rusiyaya yeni sanksiyaların tətbiq olunduğunu açıqlayıb. Üstəlik, onların Moskvanın Minsk razılaşmasına tam əməl etməsinədək qüvvədə qalacağı bəyan olunub. Burada söhbət həm də Rusiya ilə Ukrayna arasında 2015-ci ildə əldə olunmuş atəşkəs razılaşmasından gedir.
İki ölkə arasında qarşıdurmanın əsas səbəbi Vaşinqtonun Ukraynanı və onun ərazi bütövlüyünü dəstəkləməsidir. Obama administrasiyasının dövründə də tərəflər arasında dialoq yox idi. Bu gün isə biz ən azı Pentaqon və Rusiya Müdafiə Nazirliyinin vəzifəli şəxslərinin vasitəsilə Suriya müharibəsi, NATO təlimləri haqda mütəmadi əlaqələrə malikik. Rusiya Federasiyası dünyanın nəhəng oyunçularından biri, vacib geostrateji obyektdir. O, sülhün, qlobal sabitliyin qorunmasına kömək edir. Eyni zamanda Moskva beynəlxalq iqtisadi inkişafı da dəstəkləməyə hazırdır. NATO ilə Moskva arasında əməkdaşlıq və dialoqun güclənməsi Qərbin Putin hökumətinə qarşı yürütdüyü hazırkı sərt siyasətin yumşaldılması yolunda vacib addımdır.
- Bəs, Ağ Evin yeni administrasiyası dövründə Azərbaycan-ABŞ münasibətlərini necə görürsünüz? ABŞ ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədri olaraq, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə münasibətinə dəyişikliklər edəcəkmi?
- Birləşmiş Ştatlarla Azərbaycan arasında ən yüksək səviyyəli tərəfdaş münasibətləri var. Əminəm ki, Vaşinqton yaxın gələcəkdə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli istiqamətində fəal addımlar atacaq, Azərbaycan Respublikasının suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə dəstəyini davam etdirəcək. Ağ Evin Dağlıq Qarabağ probleminin həllinə ciddi töhfəsinin hiss olunması üçün ABŞ hökuməti xüsusi elçi təyin etməli və ona yalnız bu səlahiyyətlər verilməlidir: Ermənistan tərəfindən dəstəklənən hazırkı status-kvonun dəyişdirilməsi; ermənilərin 20 ildən artıqdır heç bir günahı olmayan dinc azərbaycanlı əhaliyə qarşı faşist əməllərinin ifşası, Ermənistan rəhbərliyinə iqtisadi sanksiyaların tətbiqi üçün ABŞ-ın Maliyyə Nazirliyi ilə işləmək, ABŞ Konqresinin hər iki palatasında Ermənistanın bəşəriyyət əleyhinə cinayətlərini pisləyən qətnamələrin qəbulunun gündəmə gətirilməsi, Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən 620-dən artıq dinc sakinə qarşı qətliamın törədildiyi Xocalı hadisəsinin ildönümünün qeyd olunmasını nəzərdə tutan hökumət bəyannaməsi layihəsinin hazırlanması.

RESULT OF EXCESSIVE LIBERTIES
“The US Congress must take urgent measures to limit access to automatic guns” – political expert Peter Tase
The shooting in Las Vegas is the deadliest massacre in the modern history of the U.S. A 64-year-old resident of Las Vegas, Stephen Paddock, fired at participants of a country music festival from the 32nd floor of the Mandalay Bay Resort using automatic rifles. The police identified 20 more firearms, several thousand cartridges and explosives during the search at the gunman’s house. Investigators still do not know the motive of Paddock’s assault.
The incident has revived the issue of gun control, constantly discussed in the U.S.
But this is not the only difference between the Democrats and the Republicans over the period of Trump's presidency.
Peter M. Tase, Special Adviser of International Affairs to the Dean of Chicago - Kent College of Law, Illinois Institute of Technology (USA), answers our questions on the recent tragedy in Las Vegas, the U.S. international policy, as well as the cooperation between Washington and Baku.
The Democrats have long advocated the cancellation of the Second Amendment. Now, with a majority in both the Senate and the U. S. House of Representatives, the Republicans are against the cancellation, as the amendment protects one of the most fundamental democratic rights in the United States. What can these disagreements lead to in your opinion?
The Las Vegas mass killing of October 1st (2017) is a horrendous event in the history of the United States. On this tragic day Stephen Paddock, killed 58 people and wounded 489 music loving citizens who were attending a country music concert.  Paddock, the son of a bank robber (who had been in jail various times in the 1960s), changed the lives of many American Families, on the other hand such a massacre has not yet mended the dialogue of both sides of U. S. political spectrum in order to strengthen the current legislation pertaining to all citizens who carry fire arms.  I am afraid that leaders of the democratic and republican parties in the U. S. Congress will have certain challenges to find a common ground and a substantial consensus on a sensitive issue such as the gun control, that our urban and rural communities are threatened daily.
I am confident that Speaker Ryan and leaders of both political parties will take a swift action to ensure the safety and security of our nation.  Moreover the White House and President Donald Trump is committed to find a lasting solution to the most pressing issues that our country is facing today.
Authorities found quite a few firearms in the hotel room of the gunman, later identified as Stephen Paddock. Apart from being a global playground, Las Vegas is a city where huge amounts of money are spinning, its atmosphere attracts all sorts of adventurers, desperate and risky people. Hence the professionalism of security personnel at the Las Vegan hotels would have to be different from that of other hotels. It is unlikely that Paddock acted alone. His victims are the lovers of country music and mostly Republicans. Therefore, it is unclear why this crime is not classified as a terrorist attack. Is it possible to call Paddock's shooting a terrorist act and a message to the Trump administration?
The massive shooting of murderer Stephen Paddock, is clearly an act of violence that has no affiliation with any foreign terrorist group. He was a lone wolf, that loved obsession, pedofilia, was paranoid and enjoyed conspiracy theories. Paddock has not left behind any trace that could lead US Authorities on his real motivations sitting behind this brutal mass killing at the heart of Las Vegas. He is known to have hired multiple prostitutes, in the past, and now police are questions some of them, based on a list of phone numbers that was found on his hotel room, from where he committed the crime.  There is no doubt that after such a terrible mass killing in U. S. History, Police and Security officials in Las Vegas, are working on bolstering their state's public security and taking preventive actions.  This is not a terrorist attack, influenced from abroad, such an attack on over 500 innocent civilians in Las Vegas, is the result of excessive liberties that we enjoy in America; therefore every citizen mustalways be on alert and report to the authorities every little suspicious behavior or action.  In Las Vegas, there were a number of prostitutes that experienced first-hand the evil character Paddock, and unfortunately they, inadvertently, turned a blind eye; ignoring such a psychopathic behaviour, is lethal and could lead to monstruous violence. The U. S. Congress, must urgently take legislative measures that reduce and prohibit access to automatic firearms that are mainly used in battlefields.  There is no need to carry such weapons on the streets of America, knowing that the level of public security in our country is among the best in the world.
Inauguration of Donald Trump took place almost a year ago but his critics continue accusing the president of conspiring with Russia, corruption, and so on, although there is no evidence of these accusations. What do they wish to achieve? What is the source of driving them forward? Who is behind these guys? What influence groups on Capitol Hill support them? Do they want to tame Mr. Trump or bring him to impeachment?
President Donald Trump is one of the very best presidents in the U. S. history, even though he has been in office for almost ten months.  President Trump’s courage, patriotism, transparency, dynamic leadership and vibrant economic policies are taking our nation forward and are strengthening the national economy and the general wellbeing of every American Family.  In regards to President Trump’s connections with the Russian leadership; there are no reliable documents that suggest extra-official ties between the White House and the Kremlin, such unsubstantiated information is not even supported by the international intelligence community.  Indeed, the U. S. main stream media and various segments of the Democratic Party that have highly benefited from the corrupt government of President Barack Obama, are attempting to tarnish the prestigious reputation of President Trump and denigrate his impeccable business career.  Indeed, the U. S. Media is very biased and it supports various neo-liberal groups that are financed by George Soros and other ‘philanthropists’.
The course of the U.S. foreign policy has shown clear signs of contradictions after Mr. Trump became a president. On the one hand, Trump said (including during his inaugural speech) that Washington should no longer interfere in the affairs of other sovereign countries; on the other hand, we see his attacks on countries such as Venezuela, North Korea or Iran. Why do the words of Mr. President contradict his deeds?
The words of President Trump do not contradict his actions, in fact his moral duty and constitutional obligation is to defend and protect the interests of the United States.  Imposing financial burdens and travel restrictions to the leadership of Venezuelan government and strengthening the U. S. Military’s presence nearby the Korean Peninsula, is of strategic interest to Washington and further strengthens the implementation of U. S. Foreign Policy in the World.
Moreover, on August 28th, U. S. Secretary of State Rex Tillerson announced major reforms and drastic cuts that will take place under his leadership in the U. S. Foreign Service.  There are currently serving 66 special envoys, Ambassadors at Large or Representatives, only 30 of them will continue with their duties and the rest will be abolished.  Furthermore, the government of President Donald Trump will continue to maintain the current positions for fighting anti-Semitism, religious freedom and LGBT rights.  The U. S. Peace Corps is expected to experience major cuts on its upcoming annual budget; its number of volunteers serving abroad will be heavily reduced.  The significant cut back in human resources and trimming of the State Department’s budget is necessary and the right course of action in order to increase efficacy, accountability and transparency in the U. S. Foreign Service.  For Washington, it is strategically important to bolster the Defense Department; ensure the necessary funds, support the moral and service of members of the U. S. Army, U. S. Navy, and all branches of the Armed Forces.
During the election campaign, Trump repeatedly voiced his intentions to get closer with Russia including cooperation in the fight against terrorism. However, we can see that the relations between the two countries have worsened considerably. People with an explicit negative attitude towards Russia rapidly get onboard the Trump administration. Do you think this is due to the pressure on Trump by the above powers?
The dialogue and cooperation between Washington and Moscow is currently frozen and unfortunately I have little optimism in regards to the future of these relations; in June 2017, after the official visit of Ukrainian President to the White House, U. S. Treasury Department announced the implementation of new sanctions against Russia until the latter would fully meet its obligations under the Minsk agreements; including the 2015 cease fire between Russia and Ukraine.   A major source of friction between both nations is Washington’s support, defense and protection of the territorial sovereignty of Ukraine.  During the Obama Administration we also had absence of a strenuous dialogue between both parties, at the present day we at least have a regular communications channel established between the Pentagon and the Russian National Defense Officials, on matters pertaining to the war in Syria and NATO exercises.  The Russian Federation is a major world player and an important geostrategic actor that helps preserve peace, global stability and is poised to support international economic prosperity.  Strengthening NATO’s cooperation and dialogue with Moscow, is an important step towards softening the currently unyielding western posture against the government of President Putin.
How do you evaluate the relations between Azerbaijan and the U.S. under the new administration of the White House? As a member of the OSCE Minsk Group, will the United States adjust its position on the Nagorno-Karabakh conflict between Azerbaijan and Armenia?
The bilateral partnership between the United States and the Republic of Azerbaijan is at the highest levels. I am confident that in the near future Washington will take proactive measures towards solving the Nagorno-Karabakh armed conflict and continue to defend the territorial sovereignty and national integrity of the Republic of Azerbaijan.  In order to observe tangible contributions by the White House towards solving the Nagorno-Karabakh conflict, United States Government must have a special envoy that is only dedicated: to shatter the current status-quo advocated by Armenia; denounce the ongoing Armenian fascist crimes committed against the Azerbaijani innocent civilians (for over two decades); work with the U. S. Treasury Department to impose economic sanctions against Yerevan’s leadership; promote in the U. S. Congress a bi-cameral resolution that denounces Armenia’s crimes against humanity, and draft an executive proclamation that commemorates the anniversary of the tragic Khojaly Massacre (where over 620 civilians were ruthlessly killed by Armenian Armed Forces).