Çərşənbə axşamı, 23:29
Ceyhun ALLAHVERDİEV: «İri səhnə əsəri yazmağı və musiqimə görə çıxış etdiyim hər yerdə məni sevdiklərini görə bilməyi arzulayıram…»
01.11.2017
Ceyhun Allahverdiyev. Azərbaycanın Əməkdar incəsənət xadimi, professordur; Bakı Musiqi Akademiyasında (BMA) müəllimlik edir, ifaçı-pianoçudur. O, üç simfoniyanın, iki poemanın, kantatanın, fortepiano və orkestr üçün konsertlərin, "Mənzərə" simfonik rəsmin, iki sonatanın, kamera-instrumental və vokal musiqilərin müəllifidir. «R+»un bəstəkarla söhbəti maestronun Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasında keçirilmiş uğurlu yaradıcılıq gecəsindən sonra baş tutdu.
- Müəllif konsertinin proqramı necə idi və dirijor kim idi?
- Son vaxtlar yazılmış bütün əsərlərim ifa edildi, onlardan dördünün premyerası idi. Çox gündüzlər və gecələr mən bu konsertə hazırlaşmışam. Mənim müəllimim Arif Məlikova həsr etdiyim "Səhifələr" simfonik poeması, dirijor, Azərbaycanın Xalq Artisti Fəxrəddin Kərimova həsr etdiyim Üçüncü simfoniya ifa edildi. Mən onu peşəkarlığına, xeyirxahlığına və layiqli insani keyfiyyətlərinə görə yüksək qiymətləndirirəm. O, mənim böyük dostumdur və ondan konsertdə dirijorluq etməsini xahiş etdim. Bunu parlaq şəkildə yerinə yetirdi.
O axşam Almaz İldırımın, Nizami Gəncəvinin sözlərinə yazdığım dörd romans ifa edildi. Onları əməkdar artist Gülnaz İsmayılova oxudu. Finalda Fəxrəddin Kərimov rəhbərlik etdiyi simfonik orkestrin müşayiəti ilə Xalq Artisti Gülbacı İmanovanın idarə etdiyi xor kapellası Maya Heydər qızının Vətən haqqında "Əbədi sevgi" kantatasını ifa etdi. Arif Məlikovun müsahibəsində gənclərə mənim nümunəmdə inkişaf etməyi tövsiyə etdi. Fərhad Bədəlbəyli isə bildirdi ki, mənim musiqim müasirdir, professionaldır, millidir və bundan başqa, həm də yaxşı pianoçuyam. Ünvanıma belə sözlər eşitmək mənə çox xoş idi.
- Ailənizdə musiqiçilər olubmu?
- Mənim köklərim Naxçıvana bağlıdır, amma Sumqayıtda anadan olmuşam. Atam Əməkdar inşaatçıdır; dayım tarzən, Əməkdar mədəniyyət xadimi Tacı Tağıyevdir, Naxçıvan Muxtar Respublikası orta ixtisas musiqi məktəbində dərs keçir. Biz dörd qardaşıq. Böyük qardaşım Vasif də bəstəkardır, Əməkdar incəsənət xadimi, professordur, Milli Konservatoriyanın xor dirijorluğu şöbəsində çalışır. Sumqayıtda musiqi məktəbini bitirib və orada doqquz yaşında tarzən dayımın sayəsində maestro Niyazi ilə tanış olub, ona öz əsərlərini göstərməklə qalmayıb, həm də əsər həsr edib.
1986-cı ildə Niyazinin xeyir-duası ilə Suriyaya festivala gedib və orada öz fortepiano əsərlərini ifa edib. Festivaldan sonra Əfqan Salayev adına Sumqayıt orta İxtisas Musiqi Məktəbinə daxil olub və oranı vaxtından erkən bitirib. Fortepiano sinifində məşğul olub. 1989-cu ildə o, Tiraspolda keçirilən beynəlxalq piano müsabiqəsində birinci olub.
BMA-da mən iki fakültədə - professor Arif Məlikovun yanında kompozisiya üzrə və professor Elmira Əliyevanın yanında fortepiano üzrə eyni zamanda təhsil almışam, akademiyanı fərqlənmə diplomu ilə bitirmişəm. Mənim kompozisiya kafedrasındakı diplom işim - "Azərbaycan" simfoniyası dəfələrlə Rauf Abdullayevin dirijorluq etdiyi Dövlət Simfonik Orkestri tərəfindən ifa edilib. Həmin illərdə fortepiano üçün sonatamı və İkinci simfoniyamı sevimli müəllimim Arif Məlikova həsr etmişdim, aspiranturanı onun sinifində oxumuşdum.
- Öz əsərlərinizi başqa ölkələrdə ifa etmisinizmi?
- Bəli, məsələn, Parisdə YUNESKO-nun zalında kamera orkestri ilə «Kapriççio»mu çalmışam. Yaponiyada EXPO sərgisində Xalq Artisti Nəzakət Teymurova tərəfindən xalq mahnıları tərtibatımda səsləndirildi. Tehranda böyük konsert oldu, Rauf Abdullayevin rəhbərliyi altında çox sayda əsərlərim və tərtibatlarım səsləndirildi - onları Fərəməz Gerimudi ifa etdi. Vyanada mənim böyük proqramım da Rauf Abdullayevin rəhbərliyi altında ifa edildi.
Rusiyada Azərbaycan mədəniyyət günlərində də çıxış etmişəm, prezidentlər İlham Əliyev və Vladimir Putin də orada idi. Üç dəfə İstanbulda konsert vermişəm və master-klass keçmişəm. Norveçdə Per Gün festivalının açılışında və münsiflər heyətinin işində iştirak etmişəm. Hətta Türkiyədə işləmək üçün dəvət də almışam. Ancaq təklif edilən əlverişli şərtlərə baxmayaraq, imtina etdim - öz xalqıma xidmət etmək istəyirəm. Qəbələdə keçirilən festivalda çıxışlarımızı xatırlayıram, Üzeyir Hacıbəyov festivalında...
- İşinizdə indi nə kimi yeniliklər var?
- Konservatoriya kitabxanasında əldə edilə biləcək beş dərslik bu yaxınlarda dərc edilib. Ümumiyyətlə, Nizami Gəncəvinin "İsgəndərnamə" poeması əsasında böyük səhnə əsəri yazmaq üzərində düşünürəm. Hazırda opera və ya balet üçün dram üzərində işləyirəm.
- Siz müxtəlif mövzularda əsərlər yazmağa nail olursunuz: vətənpərvərlik haqqında "Əbədi sevgi" kantatası, təbiət haqqında "Dəniz və Səma" və "Sevəcəyəm" lirik kantataları; beşyaşlı qızınız Dənizə siz iki fortepiano üçün nəzərdə tutulmuş "Eskizlər" konsert pyesini həsr etmisiniz. Öz pedaqoji fəaliyyətiniz haqqında danışın...
- Bu gün mənim kompozisiya üzrə beş tələbəm var. Köhnələrdən iki beynəlxalq müsabiqənin laureatının adını çəkə bilərəm - biri bakalavr Etibar Əsədlilir, indi Parisdə magistratura təhsili alır, digəri isə iranəsilli Cavad Abrahidir. O artıq çox illərdir Türkiyədə çalışır. Bu il isə Toğrul Salmanov bakalavrlığı böyük orkestr üçün simfonik poema ilə bitirib. Nigar Əliyeva isə indi magistraturada oxuyur.
- Tələbələrlə necə çalışırsınız, öz müəlliminiz kimi? Zəifləri uzaqlaşdırıb sağlam və güclüləri inkişaf etdirirsiniz?
- Arif Məlikov kimi bir müəllimi olan adam xoşbəxtdir. İndi dünyada belə səviyyədə bəstəkar, sadəcə, yoxdur.
- Öz fikrinizcə, həyatda önəmli nə etmisiniz?
- Həyatımın altı ilini Azərbaycan Prezidentinin Sərəncamı ilə öz müəllimimin əsərlərini redaktə etməyə həsr etmişəm. Bu, 27 cilddir, hər kitabda 300 səhifə var. Təqdimat 2016-cı ilin dekabr ayında keçirildi. İndi mən Arif Məlikovun əsərlərinin rəsmi redaktoruyam.
2011-ci ildə Azərbaycanın Əməkdar artisti adına layiq görülmüşəm, 41 yaşımda professor olmuşam, artıq 46 yaşıma girməyimə baxmayaraq, öz yaradıcılığıma və karyerama çox nikbin baxıram; məsələn, çox şadam ki, fortepiano əsərlərimi beynəlxalq müsabiqələrin proqramına daxil edirlər.
- Boş vaxtınızı necə keçirməyi sevirsiniz?
- Təbiəti sevirəm, buna görə səyahət edirəm. Qızım Dənizlə bulvarda gəzirəm. İdmanı sevirəm - üzgüçülüyü və qaçışı, şahmatı... Kitab oxuyuram - musiqiçilərdən kənar mövzularda kitabları da.
- Ən sevdiyiniz musiqi aləti və ən sevimli əsəriniz?
- Sevimli alətim doğma fortepianodur; ən sevimli əsərim hələ yazılmayıb, irəlidədir.
- Sizin ən böyük istəyiniz?
- Böyük bir səhnə əsəri yazmaq və musiqimə görə çıxış etdiyim hər yerdə məni sevdiklərini görə bilmək...
- İndi çox bəstəkarlar tez uğur qazanmaq, daha populyar olmaq üçün estrada janrına meyil edirlər. Simfoniyaları kimlər dinləyir, ifa edir və ya satın alır?
- Bu, yanlış yanaşmadır, simfoniya yazmaq üçün onu bacarmaq lazımdır, çünki hər şeyin əsası odur, sonrası asan və uğurludur.

THE COMPOSER WITH A SENSE OF NIZAMI
Professor Jeyhun Allahverdiyev is the Honored Art Worker of Azerbaijan and a pianist, who teaches at the Baku Music Academy (BMA). He is the author of three symphonies, two poems, a cantata, concert for piano and orchestra, symphonic compositions Manzara, two sonatas, and chamber and vocal music. We interviewed the composer right after his successful show-program at the Azerbaijan State Philharmonic.
What was the program of your concert and who was the conductor?
The program included all my recent compositions. Four of them were performed for the first time. I have been preparing for this concert for many days. There was my symphonic poem The Pages, the second symphony dedicated to my teacher Arif Melikov, and the third symphony, which I dedicated to the conductor, People's Artist of Azerbaijan Fakhraddin Kerimov. I highly appreciate him for his professionalism, kindness, and worthy human qualities. He is a great friend of mine, and I asked him to conduct the whole concert, which he did brilliantly. That night, the Honored Art Worker Gulnaz Ismayilova sand my four romances set on lyrics by Almaz Ildyrym and Nizami Ganjavi. In the finale, the chapel choir of the People's Artist Gulbaji Imanova and the symphony orchestra conducted by Fakhraddin Kerimov performed my cantata The Eternal Love set on lyrics by Maya Heydar-gizi. In his interview, Arif Melikov praised me as a role model for the young people, and Farhad Badalbayli said that my music was modern, professional, national and that I was a good pianist. I was very pleased to hear such warm words of appreciation.
Do you have any musicians in your family?
I was born in Sumgayit, and my ancestry is from Nakhchivan. My father was a well-deserved constructor. My uncle plays tar and is the honored art worker Taghi Taghiyev, who is teaching at one of the music schools Nakhchivan. I have three brothers. My eldest brother, Vasif, is also a composer, honored art worker, professor, and works at the National Conservatory. I was graduated from a music school in Sumgayit. When I was nine, my uncle introduced me to Maestro Niyazi. I remember how I showed him my works. In 1986, with the blessing of Niyazi, I took part in a festival held in Syria, where I performed my piano compositions. After the festival, I entered the Afghan Salayev Musical College in Sumgayit to teach the piano classes. In 1989, I won the first place at the International Pianists Competition in Tiraspol. In BMA, I studied simultaneously at two faculties - Compositions led by Professor Arif Melikov and Piano led by Professor Elmira Aliyeva, which I graduated with honors. My diploma thesis was Azerbaijan, which has been performed many times by the State Symphony Orchestra conducted by Rauf Abdullayev. In those years, I dedicated a sonata for piano and my second symphony to my beloved teacher Arif Melikov, who was my instructor during my postgraduate studies.
Have you ever performed your compositions abroad?
Yes, I have. I performed my Capriccio in the UNESCO Hall in Paris with the chamber orchestra. Nazakat Teymurova performed my interpretations of folk songs at the EXPO exhibition in Japan. A big concert was held in Tehran where many of my works and folk songs were performed by Rauf Abdullayev’s orchestra. The solo part was performed by Faramaz Gerimudi. Rauf Abdullayev also conducted my great concert in Vienna. I also gave concerts dedicated to the Days of Azerbaijani Culture in Russia, which was attended by presidents Ilham Aliyev and Vladimir Putin. I have performed three times in Istanbul and gave a master class, participated in the opening ceremony of the Peer Gynt Festival in Norway and was also a member of the jury. I was even invited to work in Turkey. But, despite the favorable terms offered to me, I have refused, as I want to serve my people. I remember my performances at the Uzeyir Hajibeyov Festival in Gabala...
Any news about your current activities?
We have just published five textbooks that can be obtained at the Conservatory’s library. In general, I am thinking about creating a major stage work based on Nizami Ganjavi's Iskandername. In fact, I am currently working on the dramaturgy for opera or ballet.
You can write works on various themes: patriotic (Eternal Love), lyrical (The Sea and The Sky and I Will Love), etc. You have devoted the concert pieces for two pianos The Sketches to your five-year-old daughter Deniz. Tell us about your pedagogical activity.
I have five students today. Two of my former students are the laureates of international competitions. One of them is Etibar Asadli, who is a graduate student in Paris, and the other is a native of Iran, Javad Abrahi, who has been working in Turkey for many years. This year, Togrul Salmanov graduated from the bachelor's degree with his symphonic poem for a large orchestra. Nigar Aliyeva is now a graduate student as well.
How do you work with your students? Is your teacher your role model? Do you get rid of the weak points and develop healthy and strong sides of your students?
I am happy that my teacher was Arif Melikov, because there is simply no composer of his rank in the world right now.
What is the significant thing that you have ever committed in your life?
I devoted six years of my life to editing the works of my teacher under the decree of the President of Azerbaijan. This includes 27 volumes of books each with up to 300 pages. The presentation took place in December 2016, and now I am the official editor of the works of Arif Melikov. In 2011, I was awarded the title of the Honored Art Worker of Azerbaijan. I became a professor when I was 41 years old. Now I am 46, but I am very optimistic about my career. For example, I am glad that my piano compositions are included in the programs of international competitions.
What do you enjoy doing in your spare time?
I love the nature. I like travelling, taking Deniz to the boulevard for a walk. I also like swimming and running, playing chess, reading books (and not only about musicians).
What is your favorite instrument and the most favorite work.
My favorite instrument is my beloved piano. My most favorite work is not written yet. I will create it in the future.
And what is your greatest desire?
I am dreaming about creating a major stage work and knowing that the people love me through my music everywhere...
Now many composers are inclined to work in the variety genre to achieve rapid success, to become more popular. Do you know who enjoys listening to, performing, or even buying the symphonies?
It is wrong. One should be capable of writing a symphony, because it is the basic essentials. Everything else will go easily and successfully.