Çərşənbə axşamı, 23:29
Ceyhun ALLAHVERDİEV: «İri səhnə əsəri yazmağı və musiqimə görə çıxış etdiyim hər yerdə məni sevdiklərini görə bilməyi arzulayıram…»
01.11.2017
Ceyhun Allahverdiyev. Azərbaycanın Əməkdar incəsənət xadimi, professordur; Bakı Musiqi Akademiyasında (BMA) müəllimlik edir, ifaçı-pianoçudur. O, üç simfoniyanın, iki poemanın, kantatanın, fortepiano və orkestr üçün konsertlərin, "Mənzərə" simfonik rəsmin, iki sonatanın, kamera-instrumental və vokal musiqilərin müəllifidir. «R+»un bəstəkarla söhbəti maestronun Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasında keçirilmiş uğurlu yaradıcılıq gecəsindən sonra baş tutdu.
- Müəllif konsertinin proqramı necə idi və dirijor kim idi?
- Son vaxtlar yazılmış bütün əsərlərim ifa edildi, onlardan dördünün premyerası idi. Çox gündüzlər və gecələr mən bu konsertə hazırlaşmışam. Mənim müəllimim Arif Məlikova həsr etdiyim "Səhifələr" simfonik poeması, dirijor, Azərbaycanın Xalq Artisti Fəxrəddin Kərimova həsr etdiyim Üçüncü simfoniya ifa edildi. Mən onu peşəkarlığına, xeyirxahlığına və layiqli insani keyfiyyətlərinə görə yüksək qiymətləndirirəm. O, mənim böyük dostumdur və ondan konsertdə dirijorluq etməsini xahiş etdim. Bunu parlaq şəkildə yerinə yetirdi.
O axşam Almaz İldırımın, Nizami Gəncəvinin sözlərinə yazdığım dörd romans ifa edildi. Onları əməkdar artist Gülnaz İsmayılova oxudu. Finalda Fəxrəddin Kərimov rəhbərlik etdiyi simfonik orkestrin müşayiəti ilə Xalq Artisti Gülbacı İmanovanın idarə etdiyi xor kapellası Maya Heydər qızının Vətən haqqında "Əbədi sevgi" kantatasını ifa etdi. Arif Məlikovun müsahibəsində gənclərə mənim nümunəmdə inkişaf etməyi tövsiyə etdi. Fərhad Bədəlbəyli isə bildirdi ki, mənim musiqim müasirdir, professionaldır, millidir və bundan başqa, həm də yaxşı pianoçuyam. Ünvanıma belə sözlər eşitmək mənə çox xoş idi.
- Ailənizdə musiqiçilər olubmu?
- Mənim köklərim Naxçıvana bağlıdır, amma Sumqayıtda anadan olmuşam. Atam Əməkdar inşaatçıdır; dayım tarzən, Əməkdar mədəniyyət xadimi Tacı Tağıyevdir, Naxçıvan Muxtar Respublikası orta ixtisas musiqi məktəbində dərs keçir. Biz dörd qardaşıq. Böyük qardaşım Vasif də bəstəkardır, Əməkdar incəsənət xadimi, professordur, Milli Konservatoriyanın xor dirijorluğu şöbəsində çalışır. Sumqayıtda musiqi məktəbini bitirib və orada doqquz yaşında tarzən dayımın sayəsində maestro Niyazi ilə tanış olub, ona öz əsərlərini göstərməklə qalmayıb, həm də əsər həsr edib.
1986-cı ildə Niyazinin xeyir-duası ilə Suriyaya festivala gedib və orada öz fortepiano əsərlərini ifa edib. Festivaldan sonra Əfqan Salayev adına Sumqayıt orta İxtisas Musiqi Məktəbinə daxil olub və oranı vaxtından erkən bitirib. Fortepiano sinifində məşğul olub. 1989-cu ildə o, Tiraspolda keçirilən beynəlxalq piano müsabiqəsində birinci olub.
BMA-da mən iki fakültədə - professor Arif Məlikovun yanında kompozisiya üzrə və professor Elmira Əliyevanın yanında fortepiano üzrə eyni zamanda təhsil almışam, akademiyanı fərqlənmə diplomu ilə bitirmişəm. Mənim kompozisiya kafedrasındakı diplom işim - "Azərbaycan" simfoniyası dəfələrlə Rauf Abdullayevin dirijorluq etdiyi Dövlət Simfonik Orkestri tərəfindən ifa edilib. Həmin illərdə fortepiano üçün sonatamı və İkinci simfoniyamı sevimli müəllimim Arif Məlikova həsr etmişdim, aspiranturanı onun sinifində oxumuşdum.
- Öz əsərlərinizi başqa ölkələrdə ifa etmisinizmi?
- Bəli, məsələn, Parisdə YUNESKO-nun zalında kamera orkestri ilə «Kapriççio»mu çalmışam. Yaponiyada EXPO sərgisində Xalq Artisti Nəzakət Teymurova tərəfindən xalq mahnıları tərtibatımda səsləndirildi. Tehranda böyük konsert oldu, Rauf Abdullayevin rəhbərliyi altında çox sayda əsərlərim və tərtibatlarım səsləndirildi - onları Fərəməz Gerimudi ifa etdi. Vyanada mənim böyük proqramım da Rauf Abdullayevin rəhbərliyi altında ifa edildi.
Rusiyada Azərbaycan mədəniyyət günlərində də çıxış etmişəm, prezidentlər İlham Əliyev və Vladimir Putin də orada idi. Üç dəfə İstanbulda konsert vermişəm və master-klass keçmişəm. Norveçdə Per Gün festivalının açılışında və münsiflər heyətinin işində iştirak etmişəm. Hətta Türkiyədə işləmək üçün dəvət də almışam. Ancaq təklif edilən əlverişli şərtlərə baxmayaraq, imtina etdim - öz xalqıma xidmət etmək istəyirəm. Qəbələdə keçirilən festivalda çıxışlarımızı xatırlayıram, Üzeyir Hacıbəyov festivalında...
- İşinizdə indi nə kimi yeniliklər var?
- Konservatoriya kitabxanasında əldə edilə biləcək beş dərslik bu yaxınlarda dərc edilib. Ümumiyyətlə, Nizami Gəncəvinin "İsgəndərnamə" poeması əsasında böyük səhnə əsəri yazmaq üzərində düşünürəm. Hazırda opera və ya balet üçün dram üzərində işləyirəm.
- Siz müxtəlif mövzularda əsərlər yazmağa nail olursunuz: vətənpərvərlik haqqında "Əbədi sevgi" kantatası, təbiət haqqında "Dəniz və Səma" və "Sevəcəyəm" lirik kantataları; beşyaşlı qızınız Dənizə siz iki fortepiano üçün nəzərdə tutulmuş "Eskizlər" konsert pyesini həsr etmisiniz. Öz pedaqoji fəaliyyətiniz haqqında danışın...
- Bu gün mənim kompozisiya üzrə beş tələbəm var. Köhnələrdən iki beynəlxalq müsabiqənin laureatının adını çəkə bilərəm - biri bakalavr Etibar Əsədlilir, indi Parisdə magistratura təhsili alır, digəri isə iranəsilli Cavad Abrahidir. O artıq çox illərdir Türkiyədə çalışır. Bu il isə Toğrul Salmanov bakalavrlığı böyük orkestr üçün simfonik poema ilə bitirib. Nigar Əliyeva isə indi magistraturada oxuyur.
- Tələbələrlə necə çalışırsınız, öz müəlliminiz kimi? Zəifləri uzaqlaşdırıb sağlam və güclüləri inkişaf etdirirsiniz?
- Arif Məlikov kimi bir müəllimi olan adam xoşbəxtdir. İndi dünyada belə səviyyədə bəstəkar, sadəcə, yoxdur.
- Öz fikrinizcə, həyatda önəmli nə etmisiniz?
- Həyatımın altı ilini Azərbaycan Prezidentinin Sərəncamı ilə öz müəllimimin əsərlərini redaktə etməyə həsr etmişəm. Bu, 27 cilddir, hər kitabda 300 səhifə var. Təqdimat 2016-cı ilin dekabr ayında keçirildi. İndi mən Arif Məlikovun əsərlərinin rəsmi redaktoruyam.
2011-ci ildə Azərbaycanın Əməkdar artisti adına layiq görülmüşəm, 41 yaşımda professor olmuşam, artıq 46 yaşıma girməyimə baxmayaraq, öz yaradıcılığıma və karyerama çox nikbin baxıram; məsələn, çox şadam ki, fortepiano əsərlərimi beynəlxalq müsabiqələrin proqramına daxil edirlər.
- Boş vaxtınızı necə keçirməyi sevirsiniz?
- Təbiəti sevirəm, buna görə səyahət edirəm. Qızım Dənizlə bulvarda gəzirəm. İdmanı sevirəm - üzgüçülüyü və qaçışı, şahmatı... Kitab oxuyuram - musiqiçilərdən kənar mövzularda kitabları da.
- Ən sevdiyiniz musiqi aləti və ən sevimli əsəriniz?
- Sevimli alətim doğma fortepianodur; ən sevimli əsərim hələ yazılmayıb, irəlidədir.
- Sizin ən böyük istəyiniz?
- Böyük bir səhnə əsəri yazmaq və musiqimə görə çıxış etdiyim hər yerdə məni sevdiklərini görə bilmək...
- İndi çox bəstəkarlar tez uğur qazanmaq, daha populyar olmaq üçün estrada janrına meyil edirlər. Simfoniyaları kimlər dinləyir, ifa edir və ya satın alır?
- Bu, yanlış yanaşmadır, simfoniya yazmaq üçün onu bacarmaq lazımdır, çünki hər şeyin əsası odur, sonrası asan və uğurludur.

КОМПОЗИТОР ПО НИЗАМИ
Джейхун АЛЛАХВЕРДИЕВ: "Мечтаю написать крупное сценическое произведение и знать о том, что через мою музыку меня любят везде, где я выступал…"
Джейхун АЛЛАХВЕРДИЕВ. Заслуженный деятель искусств АР, профессор, преподает в Бакинской музыкальной академии, исполнитель-пианист. Он автор трех симфоний, двух поэм, кантаты, концерта для фортепиано с оркестром, симфонических картин "Мянзяря", двух сонат и камерно-инструментальной и вокальной музыки. Беседа композитора с R+ проходила после успешно проведенного творческого вечера маэстро в Азербайджанской государственной филармонии.
- Какова была программа авторского концерта и кто был дирижер?
- Исполнялись все мои собственные сочинения, написанные за последнее время, четыре из них премьеры. Много дней и ночей я готовился к этому концерту. Играли симфоническую поэму "Страницы", вторую симфонию, посвященную моему педагогу Арифу Меликову, третью симфонию, которую я посвятил дирижеру, народному артисту АР Фахраддину Керимову. Его я высоко ценю за профессионализм, доброту, достойные человеческие качества. Он большой мой друг, и я попросил его продирижировать весь концерт, что он и сделал блестяще. В тот вечер исполняли четыре моих романса на слова Алмаз Ильдырым, Низами Гянджеви. Пела заслуженная артистка Гюльназ Исмайлова. В финале прозвучала кантата о Родине "Вечная любовь" на слова Майи Гейдар гызы в исполнении хоровой капеллы под управлением народной артистки Гюльбаджи Имановой и симфонического оркестра под руководством Фахраддина Керимова. В интервью Ариф Меликов посоветовал молодежи развиваться на моем примере, а Фархад Бадалбейли сказал, что музыка моя современна, профессиональна, национальна и к тому же я хороший пианист. Мне было очень приятно слышать такие слова в свой адрес.
- Были ли в вашей семье музыканты?
- Я родился в Сумгайыте, а корни мои из Нахчывана. Отец был заслуженным строителем, а дядя тарист, заслуженный работник культуры Таги Тагиев сейчас преподает в музыкальном училище Нахчыванской Автономной Республики. Нас четыре брата, старший Васиф тоже композитор, заслуженный деятель искусств, профессор, работает в национальной консерватории на хоро-дирижерской кафедре. В Сумгайыте закончил музыкальную школу, где в девять лет благодаря дяде-таристу познакомился с маэстро Ниязи, которому не только показал свои сочинения, но и сделал посвящение. В 1986 году с благословения Ниязи отправился в Сирию на фестиваль, где исполнил свои фортепианные сочинения. После фестиваля поступил в музыкальное училище Сумгайыта им. Афгана Салаева, которое закончил досрочно. Занимался в классе фортепиано. А в 1989 году завоевал первое место на Международном конкурсе пианистов в Тирасполе. В БМА я учился одновременно на двух факультетах - композиции у профессора Арифа Меликова и фортепиано у профессора Эльмиры Алиевой, которые закончил с отличием. Моя дипломная работа на кафедре композиции симфония "Азербайджан" не раз исполнялась Государственным симфоническим оркестром под управлением Рауфа Абдуллаева. В те годы сонату для фортепиано и вторую симфонию я посвятил любимому педагогу Арифу Меликову, в классе которого учился и в аспирантуре.
- Вы исполняли свои сочинения в других странах?
- Да, к примеру, в Париже в зале ЮНЕСКО с камерным оркестром играл свое каприччио, на Экспо-выставке в Японии звучали обработки народных песен в исполнении народной артистки Назакят Теймуровой, в Тегеране состоялся большой концерт, где играли многие мои произведения и обработки народных песен под управлением Рауфа Абдуллаева, пел Фарамаз Геримуди. В Вене исполнялась моя большая программа также под руководством Рауфа Абдуллаева. Выступал на Днях культуры Азербайджана в России, где присутствовали президенты Ильхам Алиев и Владимир Путин. Три раза концертировал в Стамбуле и давал мастер-класс, участвовал в открытии фестиваля Пера Гюнта в Норвегии и в работе жюри и даже был приглашен работать в Турцию. Но, несмотря на предложенные выгодные условия, отказался - хочу служить своему народу. Вспоминаются мои выступления на фестивале в Габале, фестивале Узеира Гаджибекова…
- Что нового сейчас у вас в работе?
- Только что вышли пять учебных пособий, которые можно достать в консерваторской библиотеке. А вообще задумал написать крупное сценическое произведение по поэме Низами Гянджеви "Искендернамэ", сейчас разрабатываю драматургию для оперы или балета.
- Вам удается написание сочинений на разные темы: патриотические о Родине - кантата "Вечная любовь", лирические о природе - "Дениз вэ Сяма" и "Севячаям", пятилетней дочери Дениз вы посвятили концертные пьесы для двух фортепиано "Эскизляр". Расскажите о своей педагогической деятельности.
- Сегодня у меня пять студентов по композиции. Из бывших назову двух лауреатов международного конкурса - это бакалавр Этибар Асадлы, который сейчас учится в парижской магистратуре, а другой - выходец из Ирана Джавад Абрахи, уже много лет работающий в Турции. В этом году Тогрул Салманов закончил бакалавриат симфонической поэмой для большого оркестра, Нигяр Алиева сейчас учится в магистратуре.
- Как вы работаете со студентами, по образцу своего педагога? Отметаете слабое и развиваете здоровое, сильное?
- Иметь такого педагога, как Ариф Меликов, - большое счастье, ведь композитора такого ранга в мире сейчас просто нет.
- Что значительного, на ваш взгляд, вы совершили в своей жизни?
- Шесть лет жизни я посвятил редактированию произведений своего учителя в рамках указа президента Азербайджана. Это 27 томов, в каждой книге до 300 страниц. Презентация прошла в декабре 2016 года, и теперь я являюсь официальным редактором сочинений Арифа Меликова. В 2011 году мне присвоили звание заслуженного деятеля искусств Азербайджана, в 41 год стал профессором, и хотя мне уже пошел 46-й, я очень оптимистически смотрю на свое творчество и карьеру. К примеру, радует, что в программы международных конкурсов включают и мои фортепианные сочинения.
- Чем любите заниматься в свободное время?
- Я люблю природу, поэтому путешествую, совершаю прогулки с Денизкой по бульвару. Люблю спорт - плавание и бег, шахматы, читаю книги, и не только о музыкантах.
- Ваш любимый инструмент и самое любимое сочинение.
- Любимый инструмент - это родное фортепиано, самое любимое сочинение еще не написано, оно впереди.
- Ваше самое большое желание.
- Написать крупное сценическое произведение и знать о том, что через мою музыку меня любят везде, где я выступал…
- Сейчас многие композиторы склоняются к мысли работать в эстрадном жанре, чтобы добиться быстрого успеха, стать более популярными. Кто слушает, исполняет или тем более покупает симфонии?
- Это неправильно, надо уметь писать симфонию, ведь она основа основ, и все остальное пойдет легко и успешно.