REAL MƏHSULLAR ÜÇÜN VİRTUAL BAZAR
Azərbaycanda neftdən sonrakı dövr üçün islahatlar fonunda ixracyönümlü müxtəlif məhsulların istehsalına maraq yetərincə artıb. İnsanlar Bakının tikinti meydançalarından doğma kəndlərinə dönüb əkin-biçinə, öz təsərrüfatlarını inkişaf etdirməyə başlayıblar. Lakin iri şirkətlər müstəqil şəkildə xarici bazarlara çıxmağa çətinlik çəkməsə də, kiçik və orta biznesə bu işdə mütləq dəstək və vasitəçilik tələb olunur. Azərbaycanda bu missiya İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinə (İİTKM) həvalə edilib. İndi sahibkarın kompüter qarşısında bir neçə saat keçirməsi yetərlidir ki, əlverişli sövdələşmə bağlaya bilsin.
Qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycan qısa müddət ərzində müasir elektron ticarət sahəsində sıçrayışa nail ola bilib. Ölkə bu sahədə əminliklə regional lider roluna iddia edə bilər, bunun üçün lazım olan hər tədbir görülür. Media-sponsorlarından biri «Region plus» jurnalı olan "Azərbaycanın rəqəmsal ticarət qovşağı: inkişaf perspektivləri" adlı beynəlxalq konfransında bütün bunlar müfəssəl müzakirə edilib.
Bölgənin «Alibaba»sı
Bəllidir ki, artıq bir ilə yaxın, yəni 2016-cı ilin dekabrından İİTKM-in birbaşa təşəbbüsü ilə «www.azexport.az» portalı fəaliyyət göstərir. Portalın qlobal missiyası adından göründüyü kimi, Azərbaycanın ixrac imkanlarının genişləndirilmək, yerli istehsal malları haqqında məlumatın verimək, həmçinin onların xarici və daxili bazarlarda satışı üçün əlverişli platforma olmaqdır.
Bu missiyanın ilk nəticələrinin rəqəmlərlə ifadəsi son dərəcə müsbətdir: bu ilin 9 ayı ərzində Azərbaycan istehsalçıları «Azexport»un vasitəsi ilə toplam dəyəri 355,8 mln. $ olan məhsula sifariş alıblar. Özü də portala daxil olan sifarişlərin 18,2%-i Rusiyanın, 6,7%-i Türkiyənin, 6,3%-i Ukraynanın, 4,9%-i Hindistanın, 4,6%-i ABŞ-ın payına düşür. Ümumiyyətlə, dünyanın 60 ölkəsindən sifarişlər qeydə alınıb.
Təmizlənmiş fındıq, alma, xiyar, pomidor və başqa meyvə-tərəvəz məhsulları, pambıq yağı, həmçinin müxtəlif içki növləri və mebel alıcılarda xüsusi maraq doğurur. Manatın dünyanın aparıcı valyutalarına münasibətdə aşağı məzənnəsi nəzərə alınarsa, bu zaman bəzi məhsulların rəqabət qabiliyyəti yetərincə yüksək qiymətləndirilir.
Keçən ay «Azexport» beynəlxalq elektron platformalarında elan edilmiş və Azərbaycan sahibkarlarının maraqlarına uyğun gələn tender və sifarişlərin təqdimatına başlayıb. Başqa sözlə, yerli biznesmenlər indi öz mal və xidmətləri üçün alıcını həddindən asan tapacaqlar, həm də başqa bazarların tələbatını anlayaraq təhlil edə biləcəklər.
Ən populyar elektron ticarət platformalarına inteqrasiya olunmuş «Azexport.az» Azərbaycan məhsullarını dünyanın istənilən nöqtəsinin potensial alıcısı üçün əlçatan edir. «Alibaba» ilə yanaşı, «Azexport» portalı həm də «All.biz», «TradeKey», «Amazon», «Agroserver» kimi populyar onlayn satış portallarına inteqrasiya olunub. «Azexport.az»a öz dəstəyini «DHL», «FEDEX» kimi daşınmalarda ixtisaslaşmış iri şirkətlər, «PayPal», «2Chekout» kimi ödəniş sistemləri, elektron nəhəngi «Microsoft» və, nəhayət, BMT-nin İnkişaf Proqramı nümayiş etdirir.
Qısa müddət ərzində fəaliyyət göstərməsinə baxmayaraq, portal populyarlıq qazanıb və «Alibaba.com» portalında «Gold Supplier» («Qızıl təchizatçı») statusu qazanıb. Bundan əlavə, «Alibaba» öz rəsmi səhifəsində məqalə yerləşdirərək «Azexport» portalının fəaliyyətini uğurlu əməkdaşlıq nümunəsi kimi təqdim edib.
Ümumiyyətlə, elə ilk başdan «Azexport»un iddialı planlarına bizim regionun «Alibaba»sına çevrilmək daxil idi. Bu yolda önəmli addım portalın meydançasında onun bir bölməsi kimi yaradılmış Rəqəmsal Ticarət Qovşağının (RTQ) işə salınması olub. Yada salaq ki, RTQ Prezident İlham Əliyevin 23 fevral 2017-ci il tarixli «Rəqəmsal Ticarət Qovşağı kimi Azərbaycan Respublikasının mövqeyinin gücləndirilməsi və xarici ticarət əməliyyatlarının genişləndirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında » fərmanı ilə yaradılıb.
Əməkdaşlıq modeli
Beləliklə, Rəqəmsal Ticarət Qovşağı nədir və ticarət münasibətlərinin inkişfı məsələsində niyə ona böyük ümidlər bağlayırlar? Azərbaycan Respublikası Prezidentinin İqtisadi siyasət və sənaye məsələləri üzrə köməkçisi xidmətinin sektor müdiri Elxan Mikayılovun sözlərinə görə, RTQ Azərbaycanın beynəlxalq ticarətə inteqrasiyasının yeni mərhələsidir, yeni meyillər Azərbaycanın birbaşa regional ticarət qovşağına çevrilməsini tələb edir.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı qeyd edib ki, RTQ postsovet məkanında dövlət və özəl sektorun əməkdaşlığının ilk və çox uğurlu modeli oldu, həmçinin o, Azərbaycan məhsullarının ixracını yetərincə genişləndirməyə və ölkəyə həm portfel, həm də birbaşa sərmayələrin axınını artırmağa imkan yaradır. Bundan əlavə, Azərbaycanın Rəqəmsal Ticarət Qovşağı həm Böyük İpək yolu, həm də vahid Avropa elektron məkanı çərçivəsində rəqəmsal fəza yaradılması baxımından böyük önəm daşıyır.
"İmzaların Avropa Birliyi və Rusiya tərəfindən tanınması, transsərhəd elektron iqtisadiyyatının inkişafı məqsədi ilə imzalanmış qarşılıqlı anlaşma barədə memorandumlar Azərbaycanın rəqəmsal ticarət mövqelərini möhkəmləndirəcək. Hazırda İpək yolu üzrə rəqəmsal platforma yaradılması haqqında Çinlə danışıqlar aparılır. Bu, həm də bütün müsəlman dünyasında elektron ticarətin inkişafının vacib institutudur”, - deyə V.Qasımlı bildirib. O, həmçinin xatırladıb ki, bu yaxınlarda ISESCO və Azərbaycanın Rəqəmsal Ticarət Qovşağı arasında əməkdaşlıq sazişi imzalanması da 50 müsəlman ölkəsinin qapılarını Azərbaycan ixracatçıları üçün açır.
"Biz hətta düşünürük ki, bir sıra siyasi və ya iqtisadi səbəblərə görə ikitərəfli əsasda elektron əlaqələr qura bilməyən ölkələr Azərbaycan vasitəsi ilə bunu edə bilərlər", - deyə mərkəzin icraçı direktoru bildirib.
Yeri gəlmişkən, konfrans çərçivəsində Azərbaycan İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi ilə bir sıra tanınmış şirkətlər - Rusiyanın "QazinformServis" şirkəti, Polşanın «Asseco Data Systems» şirkəti və İsveçrənin «OrientSwiss» şirkəti arasında əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalanıb.
Ticarət dünyasına "vahid pəncərə"
RTQ-nin mahiyyəti sadə bir şəkildə izah edilərsə, qovşaq ilk növbədə ixrac üçün elektron "vahid pəncərə" kimi fəaliyyət göstərən çoxfunksiyalı bir platformadır. Yəni hər hansı bir Azərbaycan ixracatçısı ofisdən çıxmadan, kompüterdən və ya mobil qurğudan istifadə edərək məhsulun ixracı və qeydiyyatı ilə bağlı bütün lazımi prosedurlardan keçə bilər. Bundan əlavə, RTQ Azərbaycanda qeyri-rezidentlərə məhdud məsuliyyətli şirkət və bank hesabları açmaq, əməkdaşları işə götürmək, elektron imza və ASAN imza almaq üçün əməliyyatlar həyata keçirmək imkanı yaradır.
"ASAN İmza şəxsiyyəti müəyyənləşdirməyə, eləcə də Azərbaycan qanunları ilə əl imzasına bərabər tutulan elektron imzanı qoymağa imkan yaradır. Bu, elektron xidmətlərin inkişafı üçün əla vasitədir. ASAN İmzanın yardımı ilə bu gün elektron vergi bəyannamələrinin təqdim edilməsi, gömrük xidmətində malların və nəqliyyat vasitələrinin bəyan edilməsi, əmək müqavilələri
barədə məlumatların qeydiyyatı, abituriyentlərin onlayn qeydiyyatını və s. gerçəkləşdirir, " - deyə ASAN İmza xidmətlərinin operatoru olan «B.EST Solutions» Azərbaycan şirkətinin rəhbəri Yana Krimpe əlavə edib.
Xarici tərəfdaşların hesablaşma aparmaqda çətinlik çəkməməsi üçün regionda ilk dəfə olaraq elektron pul kisəsi yaradılır. "Bu cür narahatlıqlar, xüsusilə də ilk dəfə alqı-satqı prosesi həyata keçirən tərəfdaşlar arasında müşahidə edilirdi, çünki onlar hələ ki bir-birlərinə xüsusi etibar göstərmirlər. Elektron pul kisəsi ticarət prosesi tamamlanana qədər "diri pulları" saxlamağa imkan verir və yalnız bundan sonra hesablaşma aparılır", - deyə V.Qasımlı bildirib.
RTQ layihənin meneceri Nicat Əsədli bildirib ki, qovşaq artıq Azərbaycandan 1500 sahibkara xarici bazarlara çıxmaqda kömək edib.
"Rəqəmsal ticarət qovşağının perspektivlərindən danışılarsa, qeyd etmək yetərlidir ki, 2015-ci ildə dünya üzrə elektron ticarətin həcmi 25 trln. $ təşkil edib, özü də həmin vaxt dünyanın ümumi internet istifadəçilərinin sayı 3,5 milyard olub və onların yalnız 50%-nin xarici bazarlara çıxışı olub. Əgər 10 aparıcı elektron ticarət meydançasının göstəricilərinə baxılarsa, onların, təxminən, 1 milyard istifadəçisi var. Bu göstəricilər ildən-ilə dəfələrlə böyüyür", - deyə Əsədli vurğulayıb.
Qeyd etmək lazımdır ki, RTQ indi start rejimindədir və qovşağın bir sıra funksiyaları hələ də sınaqdan keçirilir. Şübhəsiz, əgər layihənin müəllifləri tərəfindən müəyyən edilmiş bütün hədəflər əhatə olunarsa, o, Azərbaycanı tam fərqli - innovasiyalı, demək olar ki, məhdudiyyətsiz və əlbəttə, əlverişli ticarət münasibətlərinə çıxaracaq.

ВИРТУАЛЬНЫЙ РЫНОК ДЛЯ РЕАЛЬНЫХ ТОВАРОВ
На фоне постнефтяных реформ в Азербайджане заметно вырос интерес к производству различной продукции, ориентированной на экспорт. Люди вернулись с бакинских строек в родные села, стали возделывать землю, развивать собственное ремесло. Но если крупным компаниям по силам выйти на иностранные рынки самостоятельно, то малому и среднему бизнесу в этом деле обязательно требуются содействие, посредничество. Эта миссия была возложена на Центр анализа экономических реформ и коммуникаций (ЦАЭРК). Теперь предпринимателю порой достаточно провести пару часов у компьютера, чтобы заключить выгодную сделку. Надо сказать, что Азербайджану удалось за достаточно короткий срок сделать крупный рывок в сфере современной электронной торговли. Страна вполне может претендовать на роль регионального лидера и в этом секторе, для чего сейчас создаются все предпосылки. Подробнее они были раскрыты на международной конференции "Цифровой торговый хаб Азербайджана: перспективы развития", одним из медиа-спонсоров которой выступил журнал Region Plus.
Alibabа региона
Как известно, вот уже почти год (с декабря 2016-го) по инициативе и при непосредственном управлении ЦАЭРК действует портал www.azexport.az. Глобальной миссией портала, как следует из его названия, является расширение экспортных возможностей Азербайджана, предоставление информации о товарах местного производства, а также выгодной платформы для их продажи на внешних и внутренних рынках.
Если говорить о первых результатах данной миссии в цифрах, то они впечатляют: за 9 месяцев этого года азербайджанские производители посредством Azexport получили заказы на поставки продукции на общую сумму $355,8 млн. При этом 18,2% заказов, поступивших на портал, приходится на Россию, Турцию - 6,7%, Украину - 6,3%, Индию - 4,9%, США - 4,6%. В целом же заказы зафиксированы из 60 стран мира. Наибольший интерес вызывают очищенный фундук, яблоки, огурцы, помидоры и другая плодоовощная продукция, хлопковое масло, а также различные виды напитков и мебель. При этом конкурентоспособность некоторых товаров оценивается как достаточно высокая, в свете низкого курса маната по отношению к ведущим мировым валютам.
В минувшем месяце Azexport начал презентацию тендеров и заказов, объявленных на международных электронных платформах и соответствующих интересам азербайджанских предпринимателей. Другими словами, местным бизнесменам теперь будет гораздо легче не только найти покупателя на свои товары и услуги, но и понять и проанализировать спрос на других рынках.
Будучи интегрированным с самыми популярными электронными торговыми платформами, Azex-port.az делает азербайджанскую продукцию доступной для потенциальных покупателей в любой точке мира. Так, наряду с Alibaba портал Azexport интегрирован также в такие популярные порталы по онлайн-продажам, как All.biz, TradeKey, Amazon, Agroserver. Свою поддержку Azexport.az оказывают такие крупные компании, как специализирующиеся на перевозках DHL, FEDEX, платежные системы PayPal, 2Chekout, электронный гигант Microsoft и, наконец, Программа развития ООН.
Несмотря на столь короткий срок деятельности, портал успел завоевать популярность и получил статус Gold Supplier ("Золотой поставщик") в портале Alibaba.com. Более того, Alibaba на своей официальной странице разместил статью, где функционирование портала Azexport представлено как наглядный пример удачного сотрудничества.
Впрочем, в амбициозные планы Azexport изначально входило превратиться в Alibabа нашего региона. И важным шагом на этом пути обещает стать ввод в эксплуатацию Цифрового торгового хаба (ЦТХ), который функционирует на площадке портала в качестве его раздела. Напомним, что ЦТХ был создан в рамках указа президента Ильхама Алиева от 23 февраля 2017 года "О дополнительных мерах в связи с усилением позиции Азербайджана в качестве хаба цифровой торговли и расширением внешнеторговых операций".
Модель сотрудничества
Итак, что такое Цифровой торговый хаб и почему с ним связывают большие надежды в вопросе развития торговых отношений? По словам заведующего сектором Службы помощника президента Азербайджана по вопросам экономической политики и промышленности Эльхана Микаилова, ЦТХ является новым этапом в интеграции Азербайджана в международную торговлю, а новые тенденции требуют превращения Азербайджана в непространственный региональный торговый узел.
Исполнительный директор Центра анализа экономических реформ и коммуникаций Вюсал Гасымлы же отметил, что ЦТХ стал первой и очень удачной моделью сотрудничества между государством и частным сектором на постсоветском пространстве, и он позволит значительно расширить экспорт азербайджанской продукции и увеличит приток в страну как портфельных, так и прямых инвестиций. Также Цифровой торговый хаб Азербайджана имеет большое значение с позиции создания цифрового пространства в рамках Великого Шелкового пути, а также единого европейского электронного пространства. "Взаимное признание подписей с Европейским союзом и Россией, меморандумы о взаимопонимании, подписанные в целях развития трансграничной электронной экономики, укрепят цифровую торговую позицию Азербайджана. В настоящее время ведутся переговоры с Китаем о создании цифровой платформы по Шелковому пути. Он также является важным институтом развития электронной торговли во всем мусульманском мире", - отметил В.Гасымлы, напомнив, что недавно между ISESCO и Цифровым торговым хабом Азербайджана был подписан договор о сотрудничестве, что открывает перед азербайджанскими экспортерами двери в торговые площадки 50 мусульманских стран. "Мы даже говорим о том, что через Азербайджан могут наладить электронные контакты те страны, которые по ряду политических или экономических причин не имеют возможности сделать это в двустороннем порядке", - добавил исполнительный директор центра.
Кстати, в рамках конференции были подписаны меморандумы о сотрудничестве между Центром анализа экономических реформ и коммуникаций Азербайджана и рядом известных компаний - российской "ГазинформСервис", польской Asse-co Data Systems и швейцарской Ori-entSwiss.
"Единое окно" в мир торговли
Если объяснить суть ЦТХ по-простому, то хаб - это многофункциональная платформа, которая в первую очередь выполняет роль электронного "единого окна" для экспорта. То есть любой азербайджанский экспортер, не выходя из офиса, может с помощью компьютера или мобильного устройства проходить все необходимые процедуры, связанные с документацией и оформлением экспорта продукции. Кроме того, ЦТХ дает возможность нерезидентам в Азербайджане осуществлять операции по открытию обществ с ограниченной ответственностью, банковских счетов, принимать на работу сотрудников, получать электронную подпись и ASAN Иmza. "ASAN Иmza позволяет идентифицировать личность, ставить электронную подпись, приравненную законом Азербайджана об электронной подписи к собственноручной. Это делает ее превосходным инструментом в вопросах развития электронных услуг. С помощью ASAN Иmza сегодня осуществляются подача электронных налоговых деклараций, декларирование товаров и транспортных услуг в таможенной службе, регистрация уведомлений о трудовых договорах, online регистрация абитуриентов и т.д. ASAN Иmza также представляет собой новый революционный трансграничный проект для исламских стран", - добавила глава азербайджанской компании B.EST Solutions, являющейся оператором услуги ASAN Иmza, Яна Кримпе.
Также впервые в регионе создается электронный кошелек, что позволяет зарубежным партнерам не испытывать трудностей при проведении расчетов. "Такие неудобства были, особенно у партнеров, которые осуществляют процесс купли-продажи впервые и, соответственно, пока не испытывают особого доверия друг к другу. Электронный кошелек позволяет удерживать "живые деньги" до тех пор, пока торговый процесс не завершится полностью, и только потом осуществлять расчет", - пояснил В.Гасымлы.
Как объяснил менеджер проекта ЦТХ Ниджат Асадли, хаб уже помог 1500 субъектам предпринимательства из Азербайджана найти выход на зарубежные рынки.
"Если говорить о перспективах цифрового торгового хаба, то достаточно отметить, что объем электронной торговли в мире в 2015 году составил $25 трлн., при том, что всего пользователей Интернета в мире насчитывалось на тот момент 3,5 млрд., из которых только 50% имели выход на иностранные рынки. Если взглянуть на показатели 10 ведущих электронных торговых площадок, то там насчитывается около 1 млрд. пользователей. С каждым годом эти показатели растут в разы", - отметил Н.Асадли.
Надо сказать, что ЦТХ пока находится в стартовом режиме и ряд функций хаба все еще тестируются. Но однозначно, что если все цели, поставленные разработчиками проекта, будут охвачены, он выведет Азербайджан на совершенно иной - инновационный, практически безграничный и, несомненно, выгодный уровень торговых отношений.