REAL MƏHSULLAR ÜÇÜN VİRTUAL BAZAR
Azərbaycanda neftdən sonrakı dövr üçün islahatlar fonunda ixracyönümlü müxtəlif məhsulların istehsalına maraq yetərincə artıb. İnsanlar Bakının tikinti meydançalarından doğma kəndlərinə dönüb əkin-biçinə, öz təsərrüfatlarını inkişaf etdirməyə başlayıblar. Lakin iri şirkətlər müstəqil şəkildə xarici bazarlara çıxmağa çətinlik çəkməsə də, kiçik və orta biznesə bu işdə mütləq dəstək və vasitəçilik tələb olunur. Azərbaycanda bu missiya İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinə (İİTKM) həvalə edilib. İndi sahibkarın kompüter qarşısında bir neçə saat keçirməsi yetərlidir ki, əlverişli sövdələşmə bağlaya bilsin.
Qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycan qısa müddət ərzində müasir elektron ticarət sahəsində sıçrayışa nail ola bilib. Ölkə bu sahədə əminliklə regional lider roluna iddia edə bilər, bunun üçün lazım olan hər tədbir görülür. Media-sponsorlarından biri «Region plus» jurnalı olan "Azərbaycanın rəqəmsal ticarət qovşağı: inkişaf perspektivləri" adlı beynəlxalq konfransında bütün bunlar müfəssəl müzakirə edilib.
Bölgənin «Alibaba»sı
Bəllidir ki, artıq bir ilə yaxın, yəni 2016-cı ilin dekabrından İİTKM-in birbaşa təşəbbüsü ilə «www.azexport.az» portalı fəaliyyət göstərir. Portalın qlobal missiyası adından göründüyü kimi, Azərbaycanın ixrac imkanlarının genişləndirilmək, yerli istehsal malları haqqında məlumatın verimək, həmçinin onların xarici və daxili bazarlarda satışı üçün əlverişli platforma olmaqdır.
Bu missiyanın ilk nəticələrinin rəqəmlərlə ifadəsi son dərəcə müsbətdir: bu ilin 9 ayı ərzində Azərbaycan istehsalçıları «Azexport»un vasitəsi ilə toplam dəyəri 355,8 mln. $ olan məhsula sifariş alıblar. Özü də portala daxil olan sifarişlərin 18,2%-i Rusiyanın, 6,7%-i Türkiyənin, 6,3%-i Ukraynanın, 4,9%-i Hindistanın, 4,6%-i ABŞ-ın payına düşür. Ümumiyyətlə, dünyanın 60 ölkəsindən sifarişlər qeydə alınıb.
Təmizlənmiş fındıq, alma, xiyar, pomidor və başqa meyvə-tərəvəz məhsulları, pambıq yağı, həmçinin müxtəlif içki növləri və mebel alıcılarda xüsusi maraq doğurur. Manatın dünyanın aparıcı valyutalarına münasibətdə aşağı məzənnəsi nəzərə alınarsa, bu zaman bəzi məhsulların rəqabət qabiliyyəti yetərincə yüksək qiymətləndirilir.
Keçən ay «Azexport» beynəlxalq elektron platformalarında elan edilmiş və Azərbaycan sahibkarlarının maraqlarına uyğun gələn tender və sifarişlərin təqdimatına başlayıb. Başqa sözlə, yerli biznesmenlər indi öz mal və xidmətləri üçün alıcını həddindən asan tapacaqlar, həm də başqa bazarların tələbatını anlayaraq təhlil edə biləcəklər.
Ən populyar elektron ticarət platformalarına inteqrasiya olunmuş «Azexport.az» Azərbaycan məhsullarını dünyanın istənilən nöqtəsinin potensial alıcısı üçün əlçatan edir. «Alibaba» ilə yanaşı, «Azexport» portalı həm də «All.biz», «TradeKey», «Amazon», «Agroserver» kimi populyar onlayn satış portallarına inteqrasiya olunub. «Azexport.az»a öz dəstəyini «DHL», «FEDEX» kimi daşınmalarda ixtisaslaşmış iri şirkətlər, «PayPal», «2Chekout» kimi ödəniş sistemləri, elektron nəhəngi «Microsoft» və, nəhayət, BMT-nin İnkişaf Proqramı nümayiş etdirir.
Qısa müddət ərzində fəaliyyət göstərməsinə baxmayaraq, portal populyarlıq qazanıb və «Alibaba.com» portalında «Gold Supplier» («Qızıl təchizatçı») statusu qazanıb. Bundan əlavə, «Alibaba» öz rəsmi səhifəsində məqalə yerləşdirərək «Azexport» portalının fəaliyyətini uğurlu əməkdaşlıq nümunəsi kimi təqdim edib.
Ümumiyyətlə, elə ilk başdan «Azexport»un iddialı planlarına bizim regionun «Alibaba»sına çevrilmək daxil idi. Bu yolda önəmli addım portalın meydançasında onun bir bölməsi kimi yaradılmış Rəqəmsal Ticarət Qovşağının (RTQ) işə salınması olub. Yada salaq ki, RTQ Prezident İlham Əliyevin 23 fevral 2017-ci il tarixli «Rəqəmsal Ticarət Qovşağı kimi Azərbaycan Respublikasının mövqeyinin gücləndirilməsi və xarici ticarət əməliyyatlarının genişləndirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında » fərmanı ilə yaradılıb.
Əməkdaşlıq modeli
Beləliklə, Rəqəmsal Ticarət Qovşağı nədir və ticarət münasibətlərinin inkişfı məsələsində niyə ona böyük ümidlər bağlayırlar? Azərbaycan Respublikası Prezidentinin İqtisadi siyasət və sənaye məsələləri üzrə köməkçisi xidmətinin sektor müdiri Elxan Mikayılovun sözlərinə görə, RTQ Azərbaycanın beynəlxalq ticarətə inteqrasiyasının yeni mərhələsidir, yeni meyillər Azərbaycanın birbaşa regional ticarət qovşağına çevrilməsini tələb edir.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı qeyd edib ki, RTQ postsovet məkanında dövlət və özəl sektorun əməkdaşlığının ilk və çox uğurlu modeli oldu, həmçinin o, Azərbaycan məhsullarının ixracını yetərincə genişləndirməyə və ölkəyə həm portfel, həm də birbaşa sərmayələrin axınını artırmağa imkan yaradır. Bundan əlavə, Azərbaycanın Rəqəmsal Ticarət Qovşağı həm Böyük İpək yolu, həm də vahid Avropa elektron məkanı çərçivəsində rəqəmsal fəza yaradılması baxımından böyük önəm daşıyır.
"İmzaların Avropa Birliyi və Rusiya tərəfindən tanınması, transsərhəd elektron iqtisadiyyatının inkişafı məqsədi ilə imzalanmış qarşılıqlı anlaşma barədə memorandumlar Azərbaycanın rəqəmsal ticarət mövqelərini möhkəmləndirəcək. Hazırda İpək yolu üzrə rəqəmsal platforma yaradılması haqqında Çinlə danışıqlar aparılır. Bu, həm də bütün müsəlman dünyasında elektron ticarətin inkişafının vacib institutudur”, - deyə V.Qasımlı bildirib. O, həmçinin xatırladıb ki, bu yaxınlarda ISESCO və Azərbaycanın Rəqəmsal Ticarət Qovşağı arasında əməkdaşlıq sazişi imzalanması da 50 müsəlman ölkəsinin qapılarını Azərbaycan ixracatçıları üçün açır.
"Biz hətta düşünürük ki, bir sıra siyasi və ya iqtisadi səbəblərə görə ikitərəfli əsasda elektron əlaqələr qura bilməyən ölkələr Azərbaycan vasitəsi ilə bunu edə bilərlər", - deyə mərkəzin icraçı direktoru bildirib.
Yeri gəlmişkən, konfrans çərçivəsində Azərbaycan İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi ilə bir sıra tanınmış şirkətlər - Rusiyanın "QazinformServis" şirkəti, Polşanın «Asseco Data Systems» şirkəti və İsveçrənin «OrientSwiss» şirkəti arasında əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalanıb.
Ticarət dünyasına "vahid pəncərə"
RTQ-nin mahiyyəti sadə bir şəkildə izah edilərsə, qovşaq ilk növbədə ixrac üçün elektron "vahid pəncərə" kimi fəaliyyət göstərən çoxfunksiyalı bir platformadır. Yəni hər hansı bir Azərbaycan ixracatçısı ofisdən çıxmadan, kompüterdən və ya mobil qurğudan istifadə edərək məhsulun ixracı və qeydiyyatı ilə bağlı bütün lazımi prosedurlardan keçə bilər. Bundan əlavə, RTQ Azərbaycanda qeyri-rezidentlərə məhdud məsuliyyətli şirkət və bank hesabları açmaq, əməkdaşları işə götürmək, elektron imza və ASAN imza almaq üçün əməliyyatlar həyata keçirmək imkanı yaradır.
"ASAN İmza şəxsiyyəti müəyyənləşdirməyə, eləcə də Azərbaycan qanunları ilə əl imzasına bərabər tutulan elektron imzanı qoymağa imkan yaradır. Bu, elektron xidmətlərin inkişafı üçün əla vasitədir. ASAN İmzanın yardımı ilə bu gün elektron vergi bəyannamələrinin təqdim edilməsi, gömrük xidmətində malların və nəqliyyat vasitələrinin bəyan edilməsi, əmək müqavilələri
barədə məlumatların qeydiyyatı, abituriyentlərin onlayn qeydiyyatını və s. gerçəkləşdirir, " - deyə ASAN İmza xidmətlərinin operatoru olan «B.EST Solutions» Azərbaycan şirkətinin rəhbəri Yana Krimpe əlavə edib.
Xarici tərəfdaşların hesablaşma aparmaqda çətinlik çəkməməsi üçün regionda ilk dəfə olaraq elektron pul kisəsi yaradılır. "Bu cür narahatlıqlar, xüsusilə də ilk dəfə alqı-satqı prosesi həyata keçirən tərəfdaşlar arasında müşahidə edilirdi, çünki onlar hələ ki bir-birlərinə xüsusi etibar göstərmirlər. Elektron pul kisəsi ticarət prosesi tamamlanana qədər "diri pulları" saxlamağa imkan verir və yalnız bundan sonra hesablaşma aparılır", - deyə V.Qasımlı bildirib.
RTQ layihənin meneceri Nicat Əsədli bildirib ki, qovşaq artıq Azərbaycandan 1500 sahibkara xarici bazarlara çıxmaqda kömək edib.
"Rəqəmsal ticarət qovşağının perspektivlərindən danışılarsa, qeyd etmək yetərlidir ki, 2015-ci ildə dünya üzrə elektron ticarətin həcmi 25 trln. $ təşkil edib, özü də həmin vaxt dünyanın ümumi internet istifadəçilərinin sayı 3,5 milyard olub və onların yalnız 50%-nin xarici bazarlara çıxışı olub. Əgər 10 aparıcı elektron ticarət meydançasının göstəricilərinə baxılarsa, onların, təxminən, 1 milyard istifadəçisi var. Bu göstəricilər ildən-ilə dəfələrlə böyüyür", - deyə Əsədli vurğulayıb.
Qeyd etmək lazımdır ki, RTQ indi start rejimindədir və qovşağın bir sıra funksiyaları hələ də sınaqdan keçirilir. Şübhəsiz, əgər layihənin müəllifləri tərəfindən müəyyən edilmiş bütün hədəflər əhatə olunarsa, o, Azərbaycanı tam fərqli - innovasiyalı, demək olar ki, məhdudiyyətsiz və əlbəttə, əlverişli ticarət münasibətlərinə çıxaracaq.

A VIRTUAL MARKET FOR REAL GOODS
Interest in the production of various export products has increased noticeably thanks to the post-oil reforms in Azerbaijan. People returned from Baku to native villages, began cultivating the land, developing their own craft. But if large companies can access foreign markets independently, small and medium-sized businesses need assistance in this case. This mission was entrusted to the Center for Analysis of Economic Reforms and Communications (CAERC). Thanks to the state-of-art computerized system, now the entrepreneur needs to spend just a couple of hours to conclude a profitable transaction.
Within a relatively short period, Azerbaijan has made a major breakthrough in modern electronic commerce. The country can well pretend to be a regional leader in this sector too, for which all prerequisites are being created. More details were revealed at the international conference "Digital trading hub of Azerbaijan: prospects for development". Region Plus was one of the media sponsors of this event.
Alibaba of the region
The portal azexport.az has been managed actively by CAERC for almost a year now, since December 2016. The global mission of the portal, as its name suggests, is to expand Azerbaijan's export capabilities, to provide information on locally produced goods, and to be a profitable platform for their sale in foreign and domestic markets.
The mission achieved quite impressive results during the first nine months of operation: Azerbaijani producers received production orders for a total of $355.8 million. At the same time, the distribution of orders by countries was as follows: Russia - 18.2%, Turkey - 6.7%, Ukraine - 6.3%, India - 4.9%, the United States - 4.6%. In general, orders are received from 60 countries of the world. The most interesting ones concern the production of hazelnuts, apples, cucumbers, tomatoes and other fruits and vegetables, cottonseed oil, various types of beverages and furniture. At the same time, the competitiveness of some goods is estimated as high enough due to the devaluation of manat.
Last month, Azexport presented the tenders and orders announced on international electronic platforms and corresponding to the interests of Azerbaijani entrepreneurs. In other words, local businessmen will now be able not only to find buyers for their goods and services, but also to understand and analyze the demand in other markets.
Integrated with the most popular electronic trading platforms, Azexport.az makes Azerbaijani products available to potential buyers anywhere in the world. So, along with Alibaba, Azexport is also integrated into such popular online sales portals as All.biz, TradeKey, Amazon, Agroserver. Large companies and organizations such as DHL, Fedex, PayPal, 2Chekout, Microsoft, and the United Nations Development Program (UNDP) also support azexport.az.
The portal has managed to gain popularity and received the status of Golden Supplier on Alibaba.com. Moreover, Alibaba on its official page posted an article with a presentation on Azexport as an illustrative example of successful cooperation.
From the very beginning, Azexport has had ambitious plans to turn into Alibaba of our region. The launch of the Digital Trading Hub (DTH), currently operating as one of the sections of Azexport, is one of the steps taken in this direction. DTH was established under the presidential of Ilham Aliyev, dated February 23, 2017 "On additional measures on strengthening Azerbaijan's position as a digital hub and the expansion of foreign trade operations."
The model of cooperation
So, what is the Digital Trading Hub and why are there great hopes in the development of trade relations? According to Elkhan Mikayilov, the head of sector under the Advisor to President on Economic Policy and Industry, DTH is a new stage in Azerbaijan's integration into international trade, and new trends require the transformation of Azerbaijan into a non-spatial regional trade hub.
As noted Vusal Gasimly, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communications, the Hub has become the first and very successful model of cooperation between the state and private sector in the post-Soviet space. It will significantly expand the export potential for Azerbaijani products and increase the flow of direct investments into the country. Also, DTH plays an instrumental role in terms of creating a digital space along the Great Silk Road, as well as being a single European electronic space. "Mutual recognition of signatures between the EU and Russia, as well as the MOUs signed for the development of cross-border electronic economy will strengthen the digital trade position of Azerbaijan." Currently, negotiations with China on the development of a digital platform along the Silk Road are underway. It is also an important institution for the development of electronic trade in the entire Muslim world," said V. Gasimli. He reminded that recently, the Digital Trade Hub of Azerbaijan signed an agreement on cooperation with ISESCO, which opens doors for Azerbaijani exporters to access the trade platforms of 50 Muslim countries. "We believe that Azerbaijan can establish electronic contacts with those countries that for a number of political or economic reasons do not have opportunities to do so through bilateral contacts," added the executive director of DTH.
By the way, memorandums on cooperation between the Center for Analysis of Economic Reforms and Communications of Azerbaijan and a number of well-known companies (e.g., GazinformService of Russia, Asseco Data Systems of Poland, and OrientSwiss of Switzerland) were signed during the conference.
A "single window" into the trade world
In essence, DTH is a multifunctional platform that primarily acts as an electronic "single window" for export. That is, any Azerbaijani exporter, without leaving the office, can pass through all necessary procedures related to documentation and registration of exported goods using his computer or mobile device. In addition, DTH allows non-residents in Azerbaijan to carry out various operations such as opening limited liability companies and bank accounts, hiring personnel, receiving electronic signatures and ASAN Imza. "ASAN Imza allows us to identify a person, put an electronic signature, which is equivalent to a handwritten one under the relevant laws of Azerbaijan. This makes it an excellent tool in the development of e-services. Thanks to ASAN Imza, electronic tax returns are being filed today, goods and transport services are being declared in the customs service, registration of notices of employment contracts, on-line registration of applicants, etc. ASAN Imza is also a new revolutionary cross-border project for Islamic countries," added the head of the Azerbaijani company B.EST Solutions, the operator of the ASAN Imza, Yana Krimpe.
Also for the first time in the region an electronic wallet is created, which makes the payments for foreign partners a lot easier. "Especially, the partners who do not trust each other as they are buying and selling the goods for the first time have such difficulties. Electronic wallet allows you to keep "live money" until the trading process is over, and only then you make the payment," explained V. Gasimly.
According to DTH Manager Nijat Asadli, the hub has already helped 1500 entrepreneurs from Azerbaijan to access foreign markets.
"As to the prospects of DTH, it is suffice to say that the volume of electronic commerce in the world in 2015 was $25 trillion made by 3.5 billion Internet users, of which only 50 % had access to foreign markets. Ten leading electronic trading platforms have about one billion users. These indicators grow annually," said Asadli.
We should note that DTH is still in the starting mode and a number of functions are still being tested. Apparently, if the project developers achieve all the goals, DTH will take Azerbaijan to a completely different, innovative, almost unlimited and profitable level of trade relations.