Suriyada sülh prosesi, ümumilikdə regiondakı geosiyasi ləngimələrə rəğmən, reallaşa bilər
Suriya müharibəsində illərdir silahlı münaqişənin bürüdüyü regionun gələcəyini müəyyənləşdirə biləcək hadisə baş verib. Suriyanın hökumət qüvvələri Rusiya Hərbi-Kosmik Qüvvələrinin dəstəyilə «İslam Dövləti» (İD) qruplaşmasını terrorçuların son dayağı olan Əbu-Kamaldan çıxarıb.
Köklü dönüş və aşkar ziddiyyətlər
Suriya ordusu İraqla sərhəddə yerləşən Əbu-Kamalın minalardan təmizlənməsinə, sahmana salınmasına başlayıb. «Terrorçuların bir hissəsi məhv edilib, bir hissəsi Fərəci keçərək şimala doğru qaçmağa başlayıb. Ümid edirəm ki, orada onları layiqincə qarşılayacaqlar», - deyə Rusiyanın müdafiə naziri Sergey Şoyqu bir qədər də istehza ilə bildirib.
Beləliklə, son 2 ayda Suriya müharibəsində köklü dönüş baş verib. Hökumət qüvvələri üç ildir davam edən blokadanı yarıb və Deyr-ez-Zor vilayətini terrorçulardan tam azad edib. Onlar İD-nin əsas dayaq məntəqələrindən olan Meyadin şəhərinə nəzarəti də geri qaytarıb. Bu uğur, eyni zamanda artıq 2 ildir Suriyada hərbi əməliyyatlar aparan Rusiyanın da hərbi nailiyyəti sayıla bilər. Məhz Rusiya hərbçilərinin dəstəyi sayəsində Suriyanın hökumət qüvvələri ölkə ərazisinin 50%-nə nəzarəti geri qaytara bilib və hazırda İD ölkə ərazisinin yalnız 5%-nə nəzarət edir.
Təxminən, 1 il əvvələdək Suriya və İraqın saysız-hesabsız vilayətlərini nəzarətə götürmüş terror təşkilatının indiki durumu, həqiqətən, acınacaqlıdır. Və belə görünür ki, İraq ordusunun da ölkə ərazisində İD-nin son istehkamı sayılan Rava şəhərinə hücumu nəticəsində terrorçuların vəziyyəti daha da ağırlaşacaq.
Bununla yanaşı, hazırda Suriya və İraqda mövcud olan hərbi-siyasi konfiqurasiyada müəyyən gözlənilməz dəyişikliklərin baş verəcəyini də istisna etmək olmaz. Bu problemli regiona ən çox təsir imkanı olan ABŞ ilə Rusiya arasında ziddiyyətlərin hələ də qaldığını nəzərə alsaq, bu, mümkündür. Məsələn, ekspertlər Birləşmiş Ştatların Rusiyanın Suriyada əldə etdiyi hərbi uğurlarla barışmayaraq mövcud trendi dəyişməyə çalışacağını istisna etmir. Məsələ ondadır ki, Ağ Ev Suriya prezidenti Bəşər Əsədi münaqişənin lap əvvəlindən qeyri-legitim elan etmişdisə, rusların son hərbi uğurları ilə Əsəd hakimiyyətini daha da gücləndirib. Ekspertlər düşünür ki, Amerika İran-Suriya sərhədindəki Əbu-Kamaldan At-Tanfayadək olan strateji əraziləri öz nəzarətində saxlamaq üçün silahlı Suriya müxalifətindəki müttəfiqlərini hərəkətə keçirə bilər. Sonda amerikalıların planı İraq-Suriya sərhədində yerləşən Əbu-Kamal rayonuna nəzarətin «Suriya demokratik qüvvələri»nin tərkibindəki kürdlərə verilməsini nəzərdə tuta bilər.
Eyni zamanda indiki şəraitdə tərəflər arasında bir yarış da başlaya bilər: İraq-Suriya sərhədində yerləşən strateji bölgədə ilk olaraq kim möhkəmlənəcək: amerikalıların dəstəklədiyi kürdlər, yoxsa Rusiyanın dəstək verdiyi Suriyanın hökumət qüvvələri?
Bu məqamda xatırladaq ki, bir müddət əvvəl ABŞ İD-nin paytaxtı elan olunmuş Rakka uğrunda döyüşdə kürd müttəfiqlərinə yardım etmişdi. Bununla da, onlar Fərəc üzərindəki Tişrin bəndini ələ keçirmiş və Suriyanın şimal-şərqində hərbi-siyasi üstünlük qura bilmişdilər. Odur ki, Vaşinqton eyni ssenariyə ölkənin cənub-şərqində də əl ata bilər. Bu, ona Əbu-Kamalın azad olunmasından sonra artıq real görünən Rusiyanın tam hərbi uğur əldə etməsini əngəlləmək üçün lazım ola bilər.
Bununla yanaşı, amerikalıların kürdləri dəstəkləməsi, xüsusilə onlara hərbi dəstək verməsi Vaşinqton-Ankara münasibətlərini daha da gərginləşdirə bilər. Türkiyə Suriya kürdlərindən ibarət dəstələri PKK ilə sıx əlaqələrə malik terrorçu qruplaşmalar sayır. Ankarada hesab edirlər ki, onlar Türkiyənin təhlükəsizliyinə və ərazi bütövlüyünə təhdid yaradır. Türkiyənin maraqlarına da toxunan Suriya problemində ziddiyyəti artıra biləcək daha bir məqam isə Rusiyanın kürd qüvvələrilə siyasi əməkdaşlığı ola bilər. Bu mənada Rusiyanın Suriya probleminin həllilə bağlı müzakirələrin aparılacağı Soçi görüşünü təxirə salması nümunəvi sayıla bilər. Moskva bu qərarı noyabrın 18-də keçirilməli olan müzakirələr məhz Ankaranın etirazı üzündən qəbul edib. Türkiyənin narazılığına gəlincə, o, görüşə Suriya kürdlərinin də dəvət almasından narazı idi.
İxtilafın kimyəvi tərkibi
Aparıcı fövqəldövlətlər arasında «Suriya çəkişməsi» BMT-də də davam edir. Burada əsas mübahisə mövzusu Əsəd hökumətinin hərbi əməliyyatlar zamanı kimyəvi silaha əl atıb-atmamasıdır. ABŞ ilə Rusiya birgə istintaq komissiyasının (BMT və Kimyəvi silahların qadağan edilməsi təşkilatının nümayəndələrindən ibarət) mandatının bitməsindən (16 noyabr) sonrakı dövr üçün fərqli təşəbbüslərlə çıxış edir.
Vaşinqton Suriya hökumət qüvvələrinin yaraqlılara və dinc sakinlərə qarşı kimyəvi silahdan istifadə etdiyi qənaətinə gəlmiş komissiyanın işini bəyənir və onun mandatının müddətinin daha 2 il uzadılmasını təklif edir. Rusiya isə komissiyanı birtərəfli işləməkdə, qərəzlilikdə günahlandırır, onun mandatının müddətinin yalnız 6 ay uzadıla biləcəyini deyir. Bununla yanaşı, Moskva müstəntiqləri təkrar ekspertiza keçirməyə, hesabatlarına Suriya hökumətinin də materiallarını əlavə etməyə çağırır. Sonuncular isə məlum olduğu kimi, kimyəvi silahdan istifadə edildiyinə dair ittihamları birmənalı şəkildə rədd edir, qadağan edilmiş vasitələrdən terrorçuların istifadə etdiyini deyir.
Bu qədər ciddi ziddiyyət, əlbəttə ki, maraqlı qüvvələrin Suriyada çoxdan gözlənilən sülhə nail olub-olmayacaqları ilə bağlı şübhə yaratmaya bilməz. Vaşinqtonla Moskva Suriyada uzunmüddətli sülhə nail olunmasının yolu və metodlarını fərqli görür. Onlar yaxşı anlayır ki, Bəşər Əsədin bundan sonra da ölkə başçısı kimi qalması məsələsinin altında, əslində, Yaxın Şərqdə hansı fövqəldövlətin hegemonluq edəcəyi məsələsi gizlənir. Bununla yanaşı, ABŞ ilə Rusiya ən azı bir vacib məsələdə, deyəsən, ortaq məxrəcə gəlib: İD-nin mövcudluğuna son qoyulmalıdır. Bu, iki ölkə başçısı Donald Tramp ilə Vladimir Putinin Asiya-Sakit Okean İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Vyetnamın Dananq şəhərində keçirilmiş sammitində qəbul etdikləri birgə bəyanatda da yer alır.
Putinlə Trampdan mesaj var
«Suriyada terror ocaqlarının məhvi istiqamətində aparılan hərbi əməliyyatlar sona yaxınlaşır», - deyə Putin Dananqdakı yekun mətbuat konfransında bildirib. Onun fikrincə, «hazırda ən vacibi deeskalasiya zonaları, atəkəslə bağlı razılaşmaların əldə olunması, siyasi prosesin başlanmasına şəraitin yaradılmasıdır». Putin hesab edir ki, siyasi proses terrorçuların məhvi məqsədilə aparılan hərbi əməliyyatların bitimindən sonra BMT-nin himayəsi altında həyata keçirilməlidir.
Bu yanaşma ilə Tramp da razıdır. Suriya ilə bağlı iki ölkənin birgə bəyanatını yaymaq məhz bu üzdən mümkün olub. Sənəddə Rusiya və ABŞ hərbçilərinin uğurları vurğulanır, son aylarda İD-yə aid terrorçu qruplaşmalarının sayının nəzərəçarpacaq dərəcədə azaldığı bildirilir. Dövlət başçıları qruplaşmanın tam məhv edilməsi üçün səyləri birləşdirəcəklərini, iki ölkə hərbçiləri arasında insidentlərin qarşısının alınması üçün mövcud hərbi kanallardan istifadə ediləcəyini bildiriblər.
Bəyanatda daha bir prinsipial əhəmiyyətə malik məqam var - Birləşmiş Ştatlar və Rusiya prezidentləri Suriyanın suverenliyini, ərazi bütövlüyünü və dünyəvi düzənini dəstəkləyir. Son məqam praktik olaraq, Suriyada hansısa klerikal dövlətin qurulacağına dair ideyalara, siyasi və informasiya manipulyasiyalarına şans saxlamır. Sənəddə BMT-yə üzv dövlətlər yaxın aylarda Suriyanın humanitar ehtiyaclarının ödənilməsi üçüni töhfələri artırmağa çağırılır.
Beləliklə, Suriyada sülh prosesi, ümumilikdə regiondakı geosiyasi ləngimələrə rəğmən, reallaşa bilər. Bu, özünü həm Cenevrə danışıqlarında, həm də Suriyadakı qüvvələr arasındakı atəşkəsdə qarant kimi Rusiya, Turkiyə və İranın çıxış etdiyi Astana prosesi çərçivəsində çoxdan gözlənilən irəliləyişə nail olunacağına inam yaradır.

Мирный процесс в Сирии, при всех издержках общей геополитической ситуации в регионе в целом, получил реальный шанс на реализацию
В сирийской войне произошло событие, которое, судя по всему, определит все дальнейшее в охваченном многолетними вооруженными конфликтами регионе. Правительственным войскам Сирии удалось при поддержке российских Военно-космических сил отбить у так называемого "Исламского государства" (ИГ) Абу-Камаль - последний оплот террористов.
Коренной перелом и очевидные противоречия
Сирийская армия приступила к разминированию и зачистке Абу-Камаля, расположенного на границе с Ираком. "Часть террористов уничтожена, часть из них переправилась через Евфрат и движется в северном направлении. Надеюсь, там их встретят достойно", - не без иронии заявил министр обороны РФ Сергей Шойгу.
Таким образом, за последние два месяца в сирийской войне произошел коренной перелом. Правительственные войска прорвали трехлетнюю блокаду и полностью освободили провинцию Дейр-эз-Зор, вернули под контроль один из ключевых опорных пунктов ИГ - город Меядин. Этот успех, вместе с тем, увенчивает и военные успехи России в ходе осуществляющейся ею вот уже в течение двух лет операции в Сирии. Благодаря именно российской поддержке правительственные силы смогли вернуть под свой контроль 50% территории страны, а власть ИГ распространяется в данный момент лишь на 5% данной территории.
Положение террористической группировки, еще почти год назад удерживавшей под своим контролем целый ряд областей Сирии и Ирака, стало для нее, действительно, плачевным. И, похоже, оно лишь закрепится по итогам проводимого также и армией Ирака наступления на последний оплот ИГ на территории этой страны - город Раву, что находится недалеко от сирийской границы.
Тем не менее нельзя исключать и определенных неожиданностей в развитии формируемой сейчас не только в Сирии, но и в Ираке военно-политической конфигурации. Подобный вариант возможен с учетом никуда не девшихся противоречий между основными игроками - США и Россией, оказывающими наибольшее воздействие на развитие ситуации в этом проблемном регионе планеты. В частности, эксперты не исключают того, что Соединенные Штаты, не смирясь с боевыми успехами России в Сирии, вследствие которых укрепилась власть сирийского президента Башара Асада, преждевременно "лишенного" Белым домом своей легитимности, предпримут меры по изменению текущего тренда в ходе войны. А именно - пустят в ход своих союзников из числа вооруженной сирийской оппозиции в целях сохранения под американским контролем стратегического участка на ирако-сирийской границе от Абу-Камаля до Ат-Танфа. Причем в конечном счете планы американцев предусматривают, судя по всему, передачу контроля над ирако-сирийским "перекрестком" в районе Абу-Камаля курдским силам из состава "Сирийских демократических сил" (СДС). Соответственно в данный момент может развернуться борьба на опережение, ставя резонный вопрос: кто первым застолбит свое влияние на всем стратегически значимом участке ирако-сирийского приграничья - поддерживаемые американцами курды или же поддерживаемые россиянами правительственные войска Сирии?
Можно вспомнить в этой связи, что несколько ранее, в битве за Ракку, которая долгое время являлась столицей ИГ, США уже помогли своим союзникам-курдам. Тем удалось захватить Тишринскую плотину на Евфрате и обеспечить свое военно-политическое превосходство на северо-востоке Сирии. Так что к подобному приему Вашингтон вполне может прибегнуть и на юго-востоке страны, чтобы не допустить окончательного военного триумфа России, принявшего реальные очертания после освобождения Абу-Камаля.
Между тем американская ставка на курдов, особенно явно выпячивающаяся в военном контексте, чревата дальнейшим ухудшением отношений Вашингтона с Анкарой. Турция считает группировки сирийских курдов террористическими, тесно связанными с Рабочей партией Курдистана (ПКК) и прямо угрожающими интересам безопасности и территориальной целостности государства. К росту противоречий по сирийской проблематике, в центре которых фигурируют турецкие интересы, может привести и политическое сотрудничество между Россией и курдскими силами. Показательно в этой связи, что России пришлось отложить запланированное на 18 ноября в Сочи заседание по сирийскому урегулированию именно из-за возражений Анкары, недовольной приглашением на встречу групп сирийских курдов.
Химия раздора
"Сирийское" противостояние между ведущими державами продолжается и на площадке ООН, где предметом раздора остается, в частности, вопрос о том, применяло или нет правительство Асада химическое оружие в ходе военных действий. США и Россия предложили альтернативные проекты резолюций относительно продления работы совместной следственной комиссии (в составе сотрудников ООН и Организации по запрещению химического оружия - ОЗХО) после истечения ее мандата 16 ноября.
Вашингтон одобряет работу комиссии, пришедшей к выводу о том, что сирийские правительственные силы использовали химическое оружие против боевиков и мирного населения, и предлагает продлить ее мандат на два года. Российская же сторона критикует деятельность комиссии за однобокость и предвзятость, выступая за продление ее мандата только на шесть месяцев, предлагая следователям провести повторные экспертизы, а также включать в свои отчеты материалы сирийского правительства. Последнее, как известно, категорически отрицает использование им химического оружия и обвиняет террористов в применении запрещенных веществ.
Столь серьезные противоречия, разумеется, не могут не вызывать немалый скепсис по поводу того, удастся ли заинтересованным силам обеспечить долгожданный мир и согласие в Сирии. Пути и методы долгосрочного урегулирования сирийского конфликта по-разному видятся Вашингтоном и Москвой, прекрасно отдающим себе отчет в том, что за ширмой вопроса относительно того, быть или не быть Асаду и далее президентом Сирии, скрывается перспектива той или иной великодержавной гегемонии на Ближнем Востоке. Но как минимум в одном важном вопросе США и Россия, похоже, нашли общий интерес: ИГ должно перестать существовать. И этот посыл со всей очевидностью обнаружил себя в совместном заявлении по Сирии, которое приняли на саммите Азиатско-тихоокеанского экономического сотрудничества (АТЭС) во вьетнамском Дананге президенты США и России Дональд Трамп и Владимир Путин.
Посыл от Путина и Трампа
"Боевая работа по ликвидации террористического очага в Сирии близится к завершению", - заявил Путин на итоговой пресс-конференции в Дананге. По его мнению, "сейчас самое главное - закрепить договоренности по зонам деэскалации, режим прекращения огня, создать условия для начала политического процесса", который после завершения военной фазы уничтожения террористов должен проводиться под эгидой ООН.
С подобным подходом, судя по всему, согласен и Трамп, что и сделало возможным согласование совместного российско-американского заявления по Сирии. В документе отмечаются успехи российских и американских военных, которые за последние месяцы существенно сократили численность террористической группировки "Исламское государство". Главы государств договорились поддерживать усилия с целью окончательного разгрома группировки, а также действующие военные каналы для предотвращения инцидентов между военнослужащими США и РФ.
В заявлении присутствует еще один принципиально важный момент - подтверждение главами Соединенных Штатов и России приверженности суверенитету, территориальной целостности и светскому характеру Сирии. Последний аспект практически не оставляет шанса для идейно-политических и информационных манипуляций относительно возможности установления в Сирии какой-либо формы клерикального государства. Содержится в документе и призыв к странам - членам ООН увеличить свой вклад для удовлетворения гуманитарных нужд Сирии в ближайшие месяцы.
Таким образом, мирный процесс в Сирии, при всех издержках общей геополитической ситуации в регионе в целом, получил реальный шанс на реализацию. Это обещает найти свое отражение как в долгожданном прорыве в Женевском переговорном процессе, так и в дальнейшем прогрессе в рамках Астанинского процесса, в котором гарантами перемирия между сирийскими силами выступают Россия, Иран и Турция.