Suriyada sülh prosesi, ümumilikdə regiondakı geosiyasi ləngimələrə rəğmən, reallaşa bilər
Suriya müharibəsində illərdir silahlı münaqişənin bürüdüyü regionun gələcəyini müəyyənləşdirə biləcək hadisə baş verib. Suriyanın hökumət qüvvələri Rusiya Hərbi-Kosmik Qüvvələrinin dəstəyilə «İslam Dövləti» (İD) qruplaşmasını terrorçuların son dayağı olan Əbu-Kamaldan çıxarıb.
Köklü dönüş və aşkar ziddiyyətlər
Suriya ordusu İraqla sərhəddə yerləşən Əbu-Kamalın minalardan təmizlənməsinə, sahmana salınmasına başlayıb. «Terrorçuların bir hissəsi məhv edilib, bir hissəsi Fərəci keçərək şimala doğru qaçmağa başlayıb. Ümid edirəm ki, orada onları layiqincə qarşılayacaqlar», - deyə Rusiyanın müdafiə naziri Sergey Şoyqu bir qədər də istehza ilə bildirib.
Beləliklə, son 2 ayda Suriya müharibəsində köklü dönüş baş verib. Hökumət qüvvələri üç ildir davam edən blokadanı yarıb və Deyr-ez-Zor vilayətini terrorçulardan tam azad edib. Onlar İD-nin əsas dayaq məntəqələrindən olan Meyadin şəhərinə nəzarəti də geri qaytarıb. Bu uğur, eyni zamanda artıq 2 ildir Suriyada hərbi əməliyyatlar aparan Rusiyanın da hərbi nailiyyəti sayıla bilər. Məhz Rusiya hərbçilərinin dəstəyi sayəsində Suriyanın hökumət qüvvələri ölkə ərazisinin 50%-nə nəzarəti geri qaytara bilib və hazırda İD ölkə ərazisinin yalnız 5%-nə nəzarət edir.
Təxminən, 1 il əvvələdək Suriya və İraqın saysız-hesabsız vilayətlərini nəzarətə götürmüş terror təşkilatının indiki durumu, həqiqətən, acınacaqlıdır. Və belə görünür ki, İraq ordusunun da ölkə ərazisində İD-nin son istehkamı sayılan Rava şəhərinə hücumu nəticəsində terrorçuların vəziyyəti daha da ağırlaşacaq.
Bununla yanaşı, hazırda Suriya və İraqda mövcud olan hərbi-siyasi konfiqurasiyada müəyyən gözlənilməz dəyişikliklərin baş verəcəyini də istisna etmək olmaz. Bu problemli regiona ən çox təsir imkanı olan ABŞ ilə Rusiya arasında ziddiyyətlərin hələ də qaldığını nəzərə alsaq, bu, mümkündür. Məsələn, ekspertlər Birləşmiş Ştatların Rusiyanın Suriyada əldə etdiyi hərbi uğurlarla barışmayaraq mövcud trendi dəyişməyə çalışacağını istisna etmir. Məsələ ondadır ki, Ağ Ev Suriya prezidenti Bəşər Əsədi münaqişənin lap əvvəlindən qeyri-legitim elan etmişdisə, rusların son hərbi uğurları ilə Əsəd hakimiyyətini daha da gücləndirib. Ekspertlər düşünür ki, Amerika İran-Suriya sərhədindəki Əbu-Kamaldan At-Tanfayadək olan strateji əraziləri öz nəzarətində saxlamaq üçün silahlı Suriya müxalifətindəki müttəfiqlərini hərəkətə keçirə bilər. Sonda amerikalıların planı İraq-Suriya sərhədində yerləşən Əbu-Kamal rayonuna nəzarətin «Suriya demokratik qüvvələri»nin tərkibindəki kürdlərə verilməsini nəzərdə tuta bilər.
Eyni zamanda indiki şəraitdə tərəflər arasında bir yarış da başlaya bilər: İraq-Suriya sərhədində yerləşən strateji bölgədə ilk olaraq kim möhkəmlənəcək: amerikalıların dəstəklədiyi kürdlər, yoxsa Rusiyanın dəstək verdiyi Suriyanın hökumət qüvvələri?
Bu məqamda xatırladaq ki, bir müddət əvvəl ABŞ İD-nin paytaxtı elan olunmuş Rakka uğrunda döyüşdə kürd müttəfiqlərinə yardım etmişdi. Bununla da, onlar Fərəc üzərindəki Tişrin bəndini ələ keçirmiş və Suriyanın şimal-şərqində hərbi-siyasi üstünlük qura bilmişdilər. Odur ki, Vaşinqton eyni ssenariyə ölkənin cənub-şərqində də əl ata bilər. Bu, ona Əbu-Kamalın azad olunmasından sonra artıq real görünən Rusiyanın tam hərbi uğur əldə etməsini əngəlləmək üçün lazım ola bilər.
Bununla yanaşı, amerikalıların kürdləri dəstəkləməsi, xüsusilə onlara hərbi dəstək verməsi Vaşinqton-Ankara münasibətlərini daha da gərginləşdirə bilər. Türkiyə Suriya kürdlərindən ibarət dəstələri PKK ilə sıx əlaqələrə malik terrorçu qruplaşmalar sayır. Ankarada hesab edirlər ki, onlar Türkiyənin təhlükəsizliyinə və ərazi bütövlüyünə təhdid yaradır. Türkiyənin maraqlarına da toxunan Suriya problemində ziddiyyəti artıra biləcək daha bir məqam isə Rusiyanın kürd qüvvələrilə siyasi əməkdaşlığı ola bilər. Bu mənada Rusiyanın Suriya probleminin həllilə bağlı müzakirələrin aparılacağı Soçi görüşünü təxirə salması nümunəvi sayıla bilər. Moskva bu qərarı noyabrın 18-də keçirilməli olan müzakirələr məhz Ankaranın etirazı üzündən qəbul edib. Türkiyənin narazılığına gəlincə, o, görüşə Suriya kürdlərinin də dəvət almasından narazı idi.
İxtilafın kimyəvi tərkibi
Aparıcı fövqəldövlətlər arasında «Suriya çəkişməsi» BMT-də də davam edir. Burada əsas mübahisə mövzusu Əsəd hökumətinin hərbi əməliyyatlar zamanı kimyəvi silaha əl atıb-atmamasıdır. ABŞ ilə Rusiya birgə istintaq komissiyasının (BMT və Kimyəvi silahların qadağan edilməsi təşkilatının nümayəndələrindən ibarət) mandatının bitməsindən (16 noyabr) sonrakı dövr üçün fərqli təşəbbüslərlə çıxış edir.
Vaşinqton Suriya hökumət qüvvələrinin yaraqlılara və dinc sakinlərə qarşı kimyəvi silahdan istifadə etdiyi qənaətinə gəlmiş komissiyanın işini bəyənir və onun mandatının müddətinin daha 2 il uzadılmasını təklif edir. Rusiya isə komissiyanı birtərəfli işləməkdə, qərəzlilikdə günahlandırır, onun mandatının müddətinin yalnız 6 ay uzadıla biləcəyini deyir. Bununla yanaşı, Moskva müstəntiqləri təkrar ekspertiza keçirməyə, hesabatlarına Suriya hökumətinin də materiallarını əlavə etməyə çağırır. Sonuncular isə məlum olduğu kimi, kimyəvi silahdan istifadə edildiyinə dair ittihamları birmənalı şəkildə rədd edir, qadağan edilmiş vasitələrdən terrorçuların istifadə etdiyini deyir.
Bu qədər ciddi ziddiyyət, əlbəttə ki, maraqlı qüvvələrin Suriyada çoxdan gözlənilən sülhə nail olub-olmayacaqları ilə bağlı şübhə yaratmaya bilməz. Vaşinqtonla Moskva Suriyada uzunmüddətli sülhə nail olunmasının yolu və metodlarını fərqli görür. Onlar yaxşı anlayır ki, Bəşər Əsədin bundan sonra da ölkə başçısı kimi qalması məsələsinin altında, əslində, Yaxın Şərqdə hansı fövqəldövlətin hegemonluq edəcəyi məsələsi gizlənir. Bununla yanaşı, ABŞ ilə Rusiya ən azı bir vacib məsələdə, deyəsən, ortaq məxrəcə gəlib: İD-nin mövcudluğuna son qoyulmalıdır. Bu, iki ölkə başçısı Donald Tramp ilə Vladimir Putinin Asiya-Sakit Okean İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Vyetnamın Dananq şəhərində keçirilmiş sammitində qəbul etdikləri birgə bəyanatda da yer alır.
Putinlə Trampdan mesaj var
«Suriyada terror ocaqlarının məhvi istiqamətində aparılan hərbi əməliyyatlar sona yaxınlaşır», - deyə Putin Dananqdakı yekun mətbuat konfransında bildirib. Onun fikrincə, «hazırda ən vacibi deeskalasiya zonaları, atəkəslə bağlı razılaşmaların əldə olunması, siyasi prosesin başlanmasına şəraitin yaradılmasıdır». Putin hesab edir ki, siyasi proses terrorçuların məhvi məqsədilə aparılan hərbi əməliyyatların bitimindən sonra BMT-nin himayəsi altında həyata keçirilməlidir.
Bu yanaşma ilə Tramp da razıdır. Suriya ilə bağlı iki ölkənin birgə bəyanatını yaymaq məhz bu üzdən mümkün olub. Sənəddə Rusiya və ABŞ hərbçilərinin uğurları vurğulanır, son aylarda İD-yə aid terrorçu qruplaşmalarının sayının nəzərəçarpacaq dərəcədə azaldığı bildirilir. Dövlət başçıları qruplaşmanın tam məhv edilməsi üçün səyləri birləşdirəcəklərini, iki ölkə hərbçiləri arasında insidentlərin qarşısının alınması üçün mövcud hərbi kanallardan istifadə ediləcəyini bildiriblər.
Bəyanatda daha bir prinsipial əhəmiyyətə malik məqam var - Birləşmiş Ştatlar və Rusiya prezidentləri Suriyanın suverenliyini, ərazi bütövlüyünü və dünyəvi düzənini dəstəkləyir. Son məqam praktik olaraq, Suriyada hansısa klerikal dövlətin qurulacağına dair ideyalara, siyasi və informasiya manipulyasiyalarına şans saxlamır. Sənəddə BMT-yə üzv dövlətlər yaxın aylarda Suriyanın humanitar ehtiyaclarının ödənilməsi üçüni töhfələri artırmağa çağırılır.
Beləliklə, Suriyada sülh prosesi, ümumilikdə regiondakı geosiyasi ləngimələrə rəğmən, reallaşa bilər. Bu, özünü həm Cenevrə danışıqlarında, həm də Suriyadakı qüvvələr arasındakı atəşkəsdə qarant kimi Rusiya, Turkiyə və İranın çıxış etdiyi Astana prosesi çərçivəsində çoxdan gözlənilən irəliləyişə nail olunacağına inam yaradır.

Peace process in Syria has a real chance despite the difficulties of regional geopolitical situation
Supported by the Russian Aerospace Forces, the Syrian government forces liberated the city of Abu Kamal, the last outpost of Islamic State (IS) terrorists. This is yet another remarkable event in the Syrian war, which will determine the future of the region engulfed by longstanding conflicts.
A radical change and obvious contradictions
Currently, the Syrian army is demining Abu Kamal located on the border with Iraq. "Some of the terrorists were killed, some crossed the Euphrates and move in the northern direction. I hope they will be met with all due respect", noted ironically the Russian Minister of Defense, Sergey Shoigu.
A radical change occurred in the Syrian war in the last two months. Government troops broke through the three-year blockade and completely liberated the province of Deir ez-Zor, and took control over one of the main strongholds of IS, the city of Mejadin. This success also shows military successes of Russia in the Syrian campaign ongoing for the last two years. Thanks to Russian support, government forces have regained control of 50% of the Syrian territory. IS controls only 5% of the territory now.
The situation of the terrorist group, which almost a year ago held under its control a number of areas of Syria and Iraq, has indeed worsened. It seems it will get even worse after the Iraqi army's offensive on the last stronghold of IS on the city of Ravu near the Syrian border.
Nevertheless, one cannot rule out the unexpected development of military-political configuration in Syria and Iraq. This is possible given the unresolved contradictions between the main regional actors, the U.S. and Russia, which have the greatest impact on the development of the situation in this region. Thus, the expert community assumes that the U.S., which do not reconcile Russia's military successes in Syria that strengthened the power of Syrian President Bashar Assad prematurely announced illegitimate by the White House, will take measures to change the current trend of the war. The U.S. will use the allies among the armed Syrian opposition to maintain a strategic section on the Iraqi-Syrian border from Abu Kamal to At-Tanf under its control. Apparently, Americans plan to transfer control over the Iraq-Syrian border in Abu Kamal region to Kurdish forces from the Syrian Democratic Forces (SDF). Accordingly, this may lead to a struggle to outstrip the opponent and raise a reasonable question: who will be the first to stake his influence on the strategically important sector of the Iraqi-Syrian border -the Kurds supported by Americans or the Syrian troops supported by Russians?
One may recall that earlier this year, during the battle for Raqqa, which for a long time was the capital of IS, the U.S. has helped its Kurdish allies. They managed to seize the Tishrin dam on the Euphrates and ensure their military and political superiority in the northeast of Syria. So, Washington may well use the same trick in the southeast of the country to prevent the final military triumph of Russia, which materialized after the liberation of Abu Kamal.
Meanwhile, American support of the Kurds, especially the obvious military support, may further deteriorate Washington's relations with Ankara. Turkey considers the groups of Syrian Kurds to be terrorist and closely connected with the Kurdistan Workers' Party (PKK) and directly threatening the security and territorial integrity of Turkey. Political cooperation between Russia and the Kurdish forces can also lead to the growth of contradictions on Syrian issues, which primarily involves Turkish interests. In fact, Russia had to postpone the meeting scheduled for November 18 in Sochi on the Syrian settlement precisely because of Ankara's objections, which was dissatisfied with an invitation to the group of Syrian Kurds.
Chemical discord
Syrian confrontation between the leading powers also involves the United Nations, which is still dealing with a controversial question of whether or not the Assad government used chemical weapons in the course of military operations. The U.S. and Russia proposed alternative draft resolutions on the extension of the joint commission of inquiry (consisting of UN staff and the Organization for the Prohibition of Chemical Weapons - OPCW) after the expiration of its mandate on November 16.
Washington approves of the work of the commission, which concluded that the Syrian government forces used chemical weapons against militants and civilians, and proposes to extend its mandate for two years. The Russian side criticizes the commission's work for one-sidedness and bias, advocating the extension of its mandate for only six months, inviting investigators to conduct repeated examinations, and include materials from the Syrian government in their reports. The latter, as is known, categorically denies the use of chemical weapons and accuses terrorists of using banned substances.
Obviously, such serious contradictions contribute to skepticism as to whether it will be possible for the interested parties to ensure the long-awaited peace and consent in Syria. Washington and Moscow see the approaches and methods of long-term settlement of the Syrian conflict differently. Both are well aware that the real reason of confrontation behind a possible presidency of Bashar al-Assad is the prospect of some kind of great-power hegemony in the Middle East. But the U.S. and Russia seem to find a common interest at least on one important issue: IS must cease to exist. This message was explicitly revealed in the joint statement on Syria, adopted by the U.S. and Russian presidents at the Asia-Pacific Economic Cooperation (APEC) summit in Danang, Vietnam.
A Message from Putin and Trump
"It is absolutely obvious that the military efforts to liquidate the terrorist hotbed in Syria are nearing completion," said President Putin at the final press conference in Danang. He believes that "the crucial thing now is to finish that work and to strengthen de-escalation zone agreements, to enhance the ceasefire regime and create conditions for launching political dialogue," which, after the completion of the military phase of operation, must be conducted under the aegis of the United Nations.
Apparently, President Trump agrees with this approach, which made it possible to agree on a joint Russian-American statement on Syria. The document notes the successes of Russian and American military, which in recent months significantly reduced the number of IS terrorists. The heads of state agreed to support the efforts aimed at the final rout of the grouping, as well as the existing military channels to prevent incidents between the U.S. and Russian military.
There is another crucial point in the statement: both presidents confirmed their commitment to respect the sovereignty, territorial integrity and secularity of Syria. The latter aspect practically leaves no chance for ideological, political and information manipulation regarding the possibility of establishing any form of a clerical state in Syria. The document also calls on the UN member states to increase their contribution to meeting the humanitarian needs of Syria in the coming months.
Thus, the peace process in Syria has a real chance for implementation despite the difficulties of regional geopolitical situation. This may be reflected both in the long-awaited breakthrough in the Geneva negotiation process and in further progress of the process initiated in Astana, in which Russia, Iran and Turkey act as guarantors of ceasefire between the Syrian forces.