Çərşənbə axşamı, 11:26
Payızın gəlişi ilə şəhərimizin kinoteatrlarında yenidən Londonun «Qlobus» teatrının tamaşaları nümayiş etdirilir. "Theatre HD"nin yayımı bakılılara dünyanın ən yaxşı teatrlarının tamaşalarını görməyə imkan yaradır. 2015-ci ildə ilk dəfə Azərbaycan tamaşaçısının qarşısına «Hamlet»lə çıxan «Qlobus» Şekspir teatrının tamaşaları ilə yanaşı, Rusiyanın "Qızıl Maska" teatr mükafatının nominantı olan səhnə əsərləri də nümayiş etdiriləcək. O zaman "Theatre HD"nin Bakıda nümayişi Nizami kinoteatrında gerçəkləşirdi, indi "Flame Towers"də keçirilir. Bu dəfə Şekspirin ən maraqlı əsərlərindən biri - "Heç nədən səs-küy" pyesi göstərilib.
Pyes-komediyanın süjeti
Araqon (Şekspirin vaxtında krallıq idi, indi İspaniyanın Fransa ilə həmsərhəd rayonudur) şahzadəsi Don Pedro Siciliya adasındakı Messina şəhərinin qubernatoru Leonatonun evinə qonaq gəlir. Onunla dostları və qohumlarından ibarət böyük bir heyət də gəlib. Onların arasında çox pis və paxıl bir adam Don Xuan var. Şekspirin əsərlərində belələrinə həmişə rast gəlmək olar. Bu, şahzadənin ögey qardaşıdır. Xuan titullu qardaşının bütün çevrəsinə nifrət edir və bu səbəbdən əhvallarını korlamaq üçün istənilən əclaflığa hazırdır. Bu dəfə onun məkrli planlarının hədəfi gənc aristokrat florensiyalı Klavdio və ev sahibinin qızı Geroya olur. Onlar bir-birlərinə aşiqdirlər və onların toyu gözlənilir.
Xuan bir intriqa yaradır və nigaha hazırlaşan Geronu bakirə olmamaqda günahlandırır. Bu, o dövr üçün rüsvayçılıq və cinayət sayılırdı! Bu zaman ön plana şahzadənin dostu Benedikt və Leonatonun bacısı qızı Beatriçe çıxır. Dramaturqun iradəsi ilə onlar bu dedi-qodularının yalan olduğunu sübut eləməlidirlər. Məlum olduğu kimi belə şeylər insanları yaxınlaşdırır. Bundan əlavə, onların hər ikisi iti ağıla və əla yumor hissinə malikdirlər! Bu cütlüyün bir-birinə söz atmaları izləyicilərdə gülüş doğurur, onların münasibətlərinin inkişafını izləməyə maraq yaradır. Nəticədə, janrın qanununa görə, şər cəzalandırılacaq, ədalət zəfər çalacaq və bütün sevənlər evlənəcək.
Tamaşa
Ekranlaşdırma Şekspirin «Qlobus» teatrının tamaşalarını izləmək məqsədilə Londona gedə bilməyənlər üçün böyük imkandır. Üstəlik, teatr öz quruluşuna görə tamaşaçıların Avropa teatrlarında vərdiş etdiyi ənənəvi Aristotel qutusundan tamamilə fərqli təşkil olduğunu görə bilərlər. Ancaq bu barədə az sonra. İndi isə qayıdaq tamaşaya.
Ev sahibi Leonatonun və qızı Geronun rollarını teatrın qaradərili aktyorları ifa edir. Onun qardaşı Antonionun və qızı Beatriçeni isə avropalılar oynayır. Biz, adətən, gənc rollarını elə gənc aktyorların oynamasına alışmışıq. Lakin burada yaş təsnifatı böyük əhəmiyyət daşımır. Bizim üçün bu, bir qədər gərginlik yaradır. Beatriçeyə baxanda yaşının artıq qırxın üzərində olduğunu görürsən və istər-istəməz düşünürsən ki, truppada bundan gənci heç yoxdur? Üstəlik, bu rolu oynayan aktrisa İv Besti gözəl də saymaq olmaz. Lakin axın Şekspir də onun gözəlliyindən danışmır. O, qızın xasiyyəti və hazırcavablığından bəhs edir. Bu, pyesin və tamaşanın inkişafı üçün mühüm komponentdir. Benedikti oynayan Çarlz Edvardson da, təxminən, bu yaşdadır. Bu qəhrəmanlar Gero və Klavdiodan nəzərəçarpacaq dərəcədə yaşlıdırlar.
Əvvəlcə aktyor və personaj arasındakı yaş fərqi yalnız təəccüb deyil, həm də bir az qıcıq doğurur. Təbii ki, tamaşaçı gənc və gözəl oyunçuları görmək istəyir, çünki stereotiplər alışdığımız formaları tələb edir! Və Beatriçe də belədir. O, müasir saç düzümü ilə qıcıq doğurmamaq üçün əvvəlcə başına yaylıq bağlayır və ilk baxışdan deyingən, qarımış qız təəssüratı yaradır, tamaşaçının ona yazığı gəlir. Ancaq stereotiplər onları dağıtmaq üçün deyilmi?! Bir müddət sonra aktrisanın yaşı və qıcıqlandıran bütün cəhətləri unudulur. İv Bestin yüksək ustalığı, oyunun virtuozluğu adamı mat qoyur, heyranlıq və ehtiram hissləri doğurur. Ümumiyyətlə, "Qlobus" Şekspir teatrının bütün aktyorları hansı rolu - əsas, mərkəzi, ya ikinci dərəcələri rolları ifa etmələrindən asılı olmayaraq, bu cür işləyirlər. Onlar elə oynayırlar ki, izləyici bu hekayədə ikinci dərəcəli oyunçu olmadığını düşünür. Burada hər şey aydın görünür və hər kəs vacibdir.
Bundan əlavə, "Qlobus" teatrının aktyorları öz şəxslərinə tamaşaçı diqqəti cəlb etmək üçün "tryuk"a müraciət etmirlər və onlar yetərsizliklərini rekvizit və ya dekorasiya predmetlərinin arxasında gizlətmirlər. Bu teatrın tamaşalarında asanlıqla başa düşəcəksiniz ki, aktyorun işi mütləq qaçmaq, tullanmaq və yaxud mayallaq aşmaq deyil. Axı, sözdə effektiv ola bilər! Aktyorlar sözlə hərəkət edirlər. Onların duyğuları, hissləri və düşüncələri inandırıcı və səmimidir.
Hər bir xarakterin ağlının və ruhunun halı rejissor Ceremi Herrinin diqqətini çəkir. Buna görə əvvəl müstəvi kimi görünən mizan səhnə sonradan bu qeyri-adi səhnə fəzasının sərhədləri arasında orqanik mövcud həyata çevrilir.
Teatrın quruluşunun özəllikləri haqqında
Temza sahillərində yerləşən bugünkü «Qlobus» Teatrı sonuncu dəfə 1989-cu ildə yenidən qurulan keçmiş binanın üçüncü versiyasıdır. Parametrləri baxımından o, dünya teatrının tarixinə "Lord Kamergerin qulluqçuları" adı altında düşən birinci binadan yetərincə kiçikdir, birinci teatrda üç min tamaşaçı yerləşdirmək mümkün idi, indikində isə 1300. Əvvəlki kimi, indiki «Qlobus» da açıq hava teatrıdır, amfiteatr damla örtülmüş qapalı hissəsi yalnız səhnəni və (daha bahalı) oturacaqlardır. Qış dövründə burada tələbələr təhsil alır, turistlər üçün ekskursiyalar təşkil edilir. Əvvəlki kimi (bu, zəruri şərtdir) səhnə ətrafındakı ayaqüstü yerlər saxlanılır. Onlar yeddi yüzdür və bir biletin dəyəri 5 funtdur. Səhnəyə yaxın olan tamaşaçıların tamaşanın iştirakçısı olmaq şansı var! Hətta aktyor və ya aktrisalara da toxuna bilər.
Bu tamaşada, məsələn, İv Bestin son dərəcə mütəəssir olan qəhrəmanı zalın qarşısında diz çökərək şərlənmiş Gero barədə həyəcanı haqqında danışır. Bu, yalnız bir hekayə deyil. Bu, izləyicini tamaşaya cəlb etməkdir. Nəhayət, o, qarşıda duranlardan bir "qurban" seçir və əllərini əlinə alaraq, öz etirafları onu gözyaşlarına boğur. İndi onlar bu kədəri ikilikdə yaşayırlar və emosiya dalğasını izləyicilərin üzərinə yönəldirlər.
İzləyicini tamaşaya cəlb edən küçə teatrının bu açıq fəndi "Qlobus"u şərti "dördüncü" divarı olan Aristotel qutularından əlverişli şəkildə fərqləndirir, izləyiciyə fiziki təmas nəticəsində səhnədə baş verənlərin yaradıcısına çevrilmək imkanı yaradır. Çünki kiçik platformadan başqa heç bir şey aktyorlarla izləyiciləri ayırmır. Burada pərdədən istifadə olunmur, amma əvvəlki kimi lyuklar var və onlar aktyorun səhnə altından gəlməsi ilə yanaşı, həm də müxtəlif
növ texniki ustalıqlar üçün istifadə olunur. Bu tamaşada bunlar yanan işıqlar və su (hovuz) idi.
Şəksiz ki, teatrın tarixi xüsusiyyətləri saxlanılır: bütün tamaşalar gündüz vaxtı günəş işığının altında qoyulur, çünki teatrda səhnənin üstündə dam yoxdur. Buna görə, tamaşaları yalnız aprel-oktyabr aylarında görmək mümkündür. Əgər biz yaxın gələcəkdə Londona getmək, Temza boyunca gəzişmək və «Qlobus» teatrına baş çəkmək niyyətində deyiliksə, onda Bakıda kinoteatra gedərək tamaşaya baxa bilərik.

FROM A CINEMA IN BAKU TO THE GLOBUS IN LONDON
With the coming of autumn, the cinemas of Baku start broadcasting shows from The Globus in London. Theatre HD makes it possible to watch the best theatrical performances in the world, including Shakespeare's Globe Theatre in London, which the fans of theatrical art watched from Baku in 2015, as well as the productions nominated for the leading Russian theatre prize Golden Mask. At that time, Theatre HD was broadcast at the Nizami cinema. Currently you can watch the shows at the Flame Towers, where Shakespeare's one of the most entertaining plays (Much ado about nothing) was shown.
The plot
Don Pedro, Prince of Aragon, returns to Messina, a city in Sicily, after a battle. In Shakespeare’s time, Aragon was a kingdom, currently being a Spanish region bordering France. With him, return his friends and relatives. One of them is an odious and envious person, Don John, brother of the prince. John hates his brother’s entourage and is ready to do any dirty tricks just to make things unpleasant for him. The subjects of his treacherous plans are the young and noble count Claudio of Florence and Hero, the daughter of the governor of Messina. They are in love and prepare to their wedding. John spreads a gossip that Hero is impure. A terrible shame and a crime for those times! This is when the prince's companion Benedict and Don Leonato’s niece Beatrice come forward. According to the playwright, they must expose the gossipers. This brings them closer together. In addition, they both have a sharp mind and an excellent sense of humour, which always make the audience laugh forcing it to follow the development of their relationship with interest. The story ends happily with the evil punished, justice restored, and the lovers married.
Performance
Screening is a great opportunity for those who cannot afford a trip to London to watch the show live at Shakespeare's Globe, or just to see the theatre itself, which is absolutely different in design from the traditional Aristotelian box shape common for European theatres. But more on that later. Let us go back to the play.
The landlord, Don Leonato, and his daughter Hero are played by black actors while the characters of Leonato’s brother Antonio and his niece Beatrice are Europeans. The age is not a limit here. Traditionally, in our theatres, young characters are played by actors of almost the same age. Therefore, this unusual casting approach of the English theatre may look a bit odd and keep our audience in state of tension. Beatrice looks over forty, as if there was no younger actress in the troupe. In addition, Eve Best playing Beatrice is far from being called beautiful. Well, Shakespeare’s Beatrice was not beautiful either. Instead, she was a wit type of a person. This is an important component of the plot. Benedict (Charles Edwardson) is about the same age as well. Both characters are much older than Hero and Claudio. At first glance, age discrepancies between the actors and characters is not only surprising but also a bit annoying. One wishes to see young and certainly beautiful actors because of dominant stereotypes. Beatrice, who constantly wraps a mottled kerchief around her head like a typical Caucasian woman to get rid of the irritating modern haircut, initially looks pitiful as an old maid with a foolish character. But we know that the stereotypes exist to destroy them! After a while, you do not care about the age of actors and their irritating looks. Their professionalism and masterful performance calls for admiration and delight. This is true for all the actors of Shakespeare's Globe Theatre, no matter which characters they play – leading roles or cameos. Even the audience in the back rows feels the spirit of the play on stage. In addition, the actors of the Globe do not resort to "tricking" to attract the attention of the audience, and they do not disguise their inadequacy under props or decorations. Here you easily understand that an actor is not just about an action of running, jumping or somersaulting. After all, words are more effective! Actors touch our hearts with words. They are persuasive and sincere in their feelings, emotions and thoughts. The state of mind and soul of each character is the main thing that director Jeremy Herrin focuses on. Therefore, the mise-en-scenes, which at first seem flat and casual, gradually become organic within this unusual scenic space.
About the features of the theatre device
Currently, the Globe Theatre on Thames is the third incarnation of the former building reconstructed in 1989. It is much smaller than the one hosting the original company of actors better known as the Lord Chamberlain’s Men. The first theatre building accommodated three thousand spectators while today only 1,300. Today's Globe is an open-air theatre; the only closed roof of the amphitheatre is the stage and the seats. During the winter, it becomes a training spot for students and touristic attraction. As before (this is an indispensable condition), the standing places around the stage remain. There are seven hundred of them, and each costs five pounds. The people standing closer to the scene become sort of accomplices in the action! They can even get in touch with actors. For example, the emotionally evocative character of Eve Best, kneeling in front of the audience, talks about her feelings to Hero. This is not just a story telling. This involves the audience in action. Finally, she chooses a "victim" from the front standing and holding her hands confesses the same story in tears. Now they experience the grief together spreading the emotional wave over the audience. This open trick designed to involve the audience in action distinguishes the Globe from the conditional Aristotelian theatres allowing the actors physical interaction with the audience, the co-creators of the same scenic story. There is nothing between the actors and audience except for a low platform. No curtains, as before, but there are hatches used both for the passage of actors under the stage and various technical tricks such burning lights and a water-pool effect.
Historical features of the theatre remain unchanged as well: all performances are staged in the daytime because the theatre has no roof above the stage. Therefore, one can watch the performances only from April to October. But if we are not going to travel to London in the near future to walk along the Thames and visit the Globe, then we can watch the performances at cinema in Baku...