Azərbaycanda İKT-nin inkişafının aparıcı trendi regional və dünya səviyyəsində inteqrasiya olacaq
Bundan sonra Azərbaycan İKT sahəsində əsas diqqətini yerli layihələrdən qlobal bazara yönəldəcək. Çətinliklərlə dolu daxili inkişaf yolunu ölkə geridə qoyub - kosmik biznesin qurulması və inkişafı, dördüncü nəsil mobil texnologiyaların tətbiqi, perspektivdə beşinci nəsilə də hazırlıq, genişzolaqlı infrastrukturun formalaşması, DATA-mərkəzin yaradılması və s. işər artıq başa çatıb.
İKT-nin inkişafını özünün prioriteti elan edən Azərbaycan indi Rusiya, Türkiyə, İran və regionun digər dövlətləri ilə səylərini birləşdirərək "Trans-Avrasiya Super İnformasiya Magistralı" (TASİM) meqa-layihəsini gerçəkləşdirməyə, IT-startapların inkişaf etdirilməsinə, kibertəhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlığın dərinləşdirilməsinə hazırdır.
Yerli İKT sektorunun bütün bu əsas trendləri və perspektiv istiqamətləri hər il keçirilən «BakuTel-2017» beynəlxalq sərgisində təqdim olunub.
"Gəmilərimiz Kainatın ənginliklərində dolaşdığı bir vaxtda"...
Uzun illərdir ki, Bakıda keçirilən telekommunikasiya forumu nüfuzlu BMT və BTİ kimi strukturlar tərəfindən dəstəklənir. Bu yaxınlarda isə «BakuTel-2017» sərgisinə Ümumdünya Sərgi Sənayesi Assosiasiyasının (UFI) nişanı təqdim edilib. Bun işan sərginin yüksək standartlara uyğun təşkil edildiyini təsdiqləyir.
Prezident İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyeva sərginin ənənəvi qonaqlarıdır. Bu dəfə də onlar şəxsən ən son texnoloji nailiyyətlərlə tanış olublar. Elə dövlət başçısının özü də tədbirdə çox əhəmiyyətli məlumatlar paylaşıb. "Hazırda Azərbaycan növbəti telekommunikasiya peykini orbitə çıxarmağa hazırlaşır", - deyə İlham Əliyev bildirib.
"Azərkosmos" ASC-nin nümayəndələrinin sərgidə dediklərinə görə, «Azerspace-2 /Intelsat-38» ikinci peykin buraxılışı, təxminən, 2018-ci ilin aprel-may aylarına planlaşdırılır. ASC «Azerspace-2» peykinin istehsalı üçün «SpaceSystems/ Loral (SSL)» şirkəti ilə 191,36 milyon dollarlıq müqavilə bağlayıb. "Azərkosmos" ASC və «İntelsat» arasında bağlanmış müqaviləyə əsasən, «Azerspace-2» peykinin orbital mövqeyi 45 dərəcəlik Şərq uzunluq dairəsində yerləşəcək, Afrika, Avropa, Asiya və Yaxın Şərq regionunu əhatə edəcək. İkinci telekommunikasiya qurğusunun işə salınması "Azərkosmos"a bölgənin dövlətlərinin peyk tutumlarına artan tələbatını təmin etməyə imkan verəcək.
Kommunikasiya resurslarının 20% -inin Azərbaycanın ehtiyacları üçün istifadə olunan birinci peykdən fərqli olaraq, «Azerspace-2»nin resursları, demək olar ki, tamamilə xarici bazarda istifadə olunacaq. Bu yanaşma layihənin yüksək rentabelliyini təmin etməlidir və ikinci kommunikasiya peykinə qoyulan sərmayələrin 5-6 il ərzində özünü doğrultması gözlənilir.
Belə bir nikbinlik üçün ciddi səbəblər var. Azərbaycanın ilk peykinin fəaliyyətinin 4 ili ərzində "Azərkosmos"un gəlirləri $80 milyon təşkil edib. Bunun əsasında geniş beynəlxalq əməkdaşlıq dayanır, bu səbəblə «Azerspace-1» Malayziya, Rusiya, Almaniya, Ukrayna, Misir, Gürcüstan, BƏƏ, Türkiyə, Livan, Kamerun, Böyük Britaniya və dünyanın bir çox başqa dövlətlərinin teleşirkətlərinə, dövlət qurumlarına, telekommunikasiya şirkətlərinə xidmət göstərir.
Superinternet üçün supermagistral
Azərbaycanın təşəbbüskarı olduğu başqa bir irimiqyaslı layihənin - TASİM-in həyata keçirilməsində regional və beynəlxalq əməkdaşlıq prinsipi əsas götürülüb. Birləşmiş Millətlər Təşkilatı tərəfindən dəstəklənən bu beynəlxalq meqalayihə «BakuTel-2017» çərçivəsində keçirilən konfransda və görüşlərdə vacib müzakirə mövzusuna çevrilib: xüsusilə, Bakıda TASİM layihəsi üzrə yüksək səviyyəli görüş təşkil edilib, həmçinin "Asiya-Sakit okean İnformasiya Magistralının və Trans-Avrasiya Super İnformasiya Magistralının istifadəsinin sürətləndirilməsi" mövzusunda seminar keçirilib.
TASİM layihəsi Frankfurtdan Honq-Konqa qədər 20-dən çox Avropa və Asiya ölkəsinin yüksək sürətli informasiya şəbəkəsi ilə inteqrasiyasını nəzərdə tutur: bu layihə 9 il əvvəl Azərbaycanın təşəbbüsü ilə başlayıb. Layihənin inkişafında ən mühüm mərhələ 2013-cü ildə Bakıda TASİM layihəsi üzrə Anlaşma Memorandumunun imzalanması olub. Sənəd konsorsiumunun yaradılması üçün əsas olub, o cümlədən layihənin gələcək konturlarını cızıb, həmçinin iştirakçıların səlahiyyətini və rolunu, maliyyə xərclərini və hüquqi statusunu müəyyən edib.
Bu təşəbbüsün həyata keçirilməsi üçün son bir neçə il ərzində Rusiyanın "Rostelekom", Qazaxıstanın "KazTransKom", Türkiyənin «TurkTelecom», Çinin «ChinaTelecom», eləcə də Azərbaycanın «AzInTelekom» şirkətləri cəlb olunub. Artıq başa çatmış ilk mərhələdə regionun aparıcı ölkələri və operatorlar Şərq və Qərbi birləşdirən əsas internet tranzit infrastrukturuna sərmayə yatırmağa hazır olan rabitə şirkətlərini cəlb etməklə məşğul olublar. BMT-nin mandatı əsasında həyata keçirilən ikinci mərhələdə isə yaradılmış infrastrukturdan istifadə etməklə beynəlxalq xablara (internet qovşaqlara) birbaşa çıxışı olmayan Avrasiya ölkələri üçün əlverişli qiymətlərlə internet bağlantısını təmin etmək nəzərdə tutulur.
Artıq üçüncü ildir ki, davam edən qlobal enerji böhranı və onun yaratdığı maliyyə problemlərinin layihəni gecikdirməsinə baxmayraq, bu təşəbbüsə cəlb edimiş ölkələr infrastrukturun formalaşması proseslərini sürətləndirmək və TASİM potensialının kommersiya istismarına başlamaq niyyətindədirlər.
"Transmilli Avrasiya Super İnformasiya Magistralı " layihəsinin həyata keçirilməsi yalnız layihənin iştirakçısı olan ölkələrdə deyil, bütün Avrasiyada internetin keyfiyyətinin yaxşılaşmasına və iqtisadi inkişafa xidmət edəcək. Almatıda bu ilin sentyabr ayında işçi qrupun növbəti iclası keçirilib. Biz il ərzində müxtəlif formatlarda görüşlər keçirdik və TASİM layihəsini müzakirə etdik. Mən şadam ki, üzv ölkələr arasında layihənin gerçəkləşdirilməsi üzrə ciddi fikir ayrılıqları yoxdur",- deyə Azərbaycanın nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə «BakuTel-2017» çərçivəsində keçirilən TASİM layihəsi üzrə ikinci yüksək səviyyəli görüşdə söyləyib.
«Facebook»a vergilər
TASİM Xəzər regionunun informasiya mərkəzi kimi Azərbaycanın mövqeyini gücləndirəcək və xüsusilə, beynəlxalq IP-trafikin tranzitini təmin etmək və DATA-mərkəzlərində xidmət imkanlarını genişləndirmək məsələsində kömək edəcək. Bu istiqamət yetərincə perspektivli görünür və Azərbaycanın «Azertelecom» MMC şirkəti tərəfindən fəal inkişaf etdirilir. «Azertelecom» MMC-nin yaratdığı region üzrə ən iri DATA-mərkəzinin potensialı perspektivdə qonşu ölkələrə internet kontentin çatdırılması, saxlanması və ötürülməsi üzrə xidmət göstərməyə imkan yaradacaq.
Yeri gəlmişkən, «Azertelecom»un DATA-mərkəzində artıq «Google» və «Facebook» kimi qlobal şirkətlərin serverləri yerləşdirilir və bu proses davam edir. "Ölkəmizdə «Facebook»a artan tələbatı nəzərə alaraq, mən rabitə sahəsində qlobal şirkətlərin Azərbaycana gəlişinin doğru və çox faydalı başlanğıc olduğuna inanıram. Gələcəkdə «Facebook» və digər şirkətlərin Azərbaycandakı gəlirlərini vergi tutulmasına cəlb etməklə əldə edilən vəsaitlər hesabına Azərbaycanda rəqəmsal biznesin inkişafını stimullaşdırmaq, ölkəmizdə internetin inkişafı üçün yeni imkanlar açmaq mümkündür" - deyə Azərbaycan İnternet Forumunun rəhbəri Osman Gündüz bildirib.
Yüksək texnologiyanın inkişafı sahəsində regional və qlobal inteqrasiya bir sıra digər istiqamətləri də əhatə edir. Belə ki, «BakuTel-2017» çərçivəsində yüksək texnologiyalı məhsulların birgə istehsalı və IT-startapların inkişafı sahəsində Azərbaycan, Rusiya, Türkiyə, Belarus və bir sıra Avropa ölkələrinin əməkdaşlığı üzrə müxtəlif təkliflər təqdim olunub.
Azərbaycan üçün innovativ istehsal hələ nisbətən yeni bir istiqamətdir, lakin dövlət tərəfindən əhəmiyyətli diqqət göstərilir və son zamanlarda bəzi nəticələrin əldə edilməsi mümkün olub. Belə ki, sərginin pavilyonlarında Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Yüksək Texnologiyalar Tədqiqat Mərkəzinin alimlərinin layihəsi - karbon nanoborular əsasında hazırlanmış dəm qazı göstərici siqnalizatorları təqdim edilib. Mərkəz həm də karbon nanoborular əsasında obyektləri radiolokasiya sistemlərinin əksəriyyəti üçün görünməz edən anti-radar örtük təbəqələrinin ixtirası üzərində işləyir.
Azərbaycan startapları tərəfindən digər ixtiralar da təqdim edilib: istənilən əlifba düzümü ilə asan işləməyə imkan verən, taktil klaviatura prototipi, həmçinin görmə qabiliyyəti aşağı olan uşaqlar üçün nəzərdə tutulan və Brayl əlifbasını sadə və asan öyrənməyə imkan verən «Brailleteach» interaktiv cihazları da nümaiş etdirilib. Bütün bu sadalanan ixtiralar mütəxəssislər tərəfindən yüksək qiymətləndirilib və hazırda onların serial istehsalını təşkili prosesində beynəlxalq səviyyədə iştirak barədə danışıqlar aparılır.
Azərbaycan kibertəhlükəsizliyin təmin edilməsi sahəsində beynəlxalq əməkdaşlıq sahəsində eyni səviyyədə yüksək fəallıq göstərir. Xüsusən, Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı (ITU) Azərbaycan və Rusiyanın kibertəhlükəsizliyinin beynəlxalq səviyyədə təmin olunmasına verdiklərin töhfəni yüksək qiymətləndirib.
Bundan əlavə, ITU ekspertləri hesab edirlər ki, Azərbaycanın informasiya texnologiyaları sektorunun inkişaf səviyyəsi inkişaf etmiş və inkişaf etməkdə olan ölkələr arasında layiqli yer tutur. Təəccüblü deyil ki, bizim ölkə dünyanın son 5-7 ildə İKT sahəsində yüksək nəticələr əldə etmiş, ən sürətlə inkişaf edən ilk on ölkəsinin sırasına daxil edilib.
İKT-nin inkişafı üzrə son reytinqində ITU-nun mütəxəssisləri qeyd ediblər ki, Azərbaycan informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının inkişafı üzrə 176 ölkə arasında 65-ci yerdədir. Eyni zamanda bu sıralamada Azərbaycan Cənubi Qafqaz ölkələri arasında böyük fərqlə liderlik edir. Yeni layihələr və təşəbbüslər bu liderliyin uzun illər davam etdirilməsinə kömək edəcək.

Regional and international integration is the leading trend of ICT development in Azerbaijan
Information and communication technology (ICT) in Azerbaijan is steadily shifting towards the integration of local projects into the global market. This comes after a difficult path of internal development: the creation and promotion of space business, spreading of mobile technologies of the fourth and perspective fifth generation, development of infrastructure for broadband communications, establishment of DATA center, etc.
With the development of ICT as a priority, Azerbaijan is ready to join forces with Russia, Turkey, Iran and other countries in the region to promote the mega-project Trans-Eurasian Super Information Highway (TASIM), the development of IT start-ups, and cooperation in cybersecurity.
All these key trends and perspective directions of domestic ICT sector were presented at the annual BakuTel-2017 international exhibition.
When our ships plow the expanses of the Universe...
For many years, such influential institutions as the UN and ITU have supported the telecommunication forum in Baku. Recently, the Global Association of the Exhibition Industry (UFI) awarded BakuTel confirming high standards of its organization.
The traditional guests of the exhibition are President Ilham Aliyev and First Vice President Mehriban Aliyeva, who were presented the latest technological achievements.
President Aliyev also shared very important information: "Currently, Azerbaijan is preparing to place the next telecommunication satellite into orbit".
According to the representatives of Azerkosmos, the launch of the second Azerspace-2/Intelsat-38 satellite is tentatively scheduled for April-May 2018. The company signed a multi-million contract ($191.36 million) with SpaceSystems/Loral (SSL) for the production of Azerspace-2. According to the agreement between Azercosmos and Intersat, Azerspace-2 will be located at the orbital position of 45 degrees east longitude and will cover the regions of Africa, Europe, Asia, and the Middle East. The launch of the second telecommunication satellite will allow Azerkosmos to cover the growing needs of regional countries in satellite capacities. Unlike the first satellite, which provides 20% of its communication capacity for the needs of Azerbaijan, Azerspace-2 resources are planned almost entirely for the foreign market. This approach should ensure high profitability. It is expected that the investment recovery in the second communications satellite will require only five-six years.
There are good reasons for such optimism. During the operation of the first Azerbaijani satellite (four years), the revenues of Azerkosmos reached $80 million. This is based on extensive international cooperation, through which Azerspace-1 provides services to television and radio companies, state institutions, telecommunications companies in Malaysia, Russia, Germany, Ukraine, Egypt, Georgia, the UAE, Turkey, Lebanon, Cameroon, UK, etc.
Superhighway for super-Internet
The principle of regional and international cooperation is also based on the implementation of another large-scale project initiated by Azerbaijan, TASIM.
Supported by the United Nations, this international megaproject became the most important topic of conferences and meetings at BakuTel-2017. In particular, Baku hosted a high-level meeting on TASIM, the seminar "Accelerating the implementation of the Asia-Pacific Information Highway and the Trans-Eurasian Information Superhighway".
Under TASIM, it is planned to cover more than twenty countries in Europe and Asia - from Frankfurt to Hong Kong - with a high-speed information network: this project was initiated by Azerbaijan about nine years ago. The most important milestone in the development of the project was the signing of the Baku Memorandum of Understanding on the implementation of the TASIM project in 2013. The document was the starting point for the establishment of the consortium. It outlines the contours of the further implementation of the project, and also defines the powers and roles of participants, their financial obligations and legal statuses.
Over the years, Russian companies Rostelecom, KazTransCom, TurkTelecom, China's ChinaTelecom, as well as Azerbaijan's AzInTelekom were involved in the implementation of this initiative. During the first stage (completed), the leading countries of the region and operators have attracted communication companies ready to invest in the main transit Internet infrastructure connecting the West with the East. At the second stage, implemented under a UN mandate, it is planned to ensure Internet connection at acceptable rates for Eurasian countries that do not have direct access to international communication hubs (Internet nodes).
Despite the ongoing global energy crisis and financial problems, which have slightly delayed the project implementation, the involved countries are going to accelerate the processes of infrastructure development and to start commercial exploitation of the TASIM potential.
"The implementation of Trans-Eurasian Super Information Highway will improve the quality of the Internet and economic development not only in the countries participating in this project, but throughout Eurasia. In September 2017, the regular meeting of the working group was held in Almaty, Kazakhstan. This year, we held meetings in various formats where we discussed the TASIM project. I am glad that there is no serious disagreement between the participating countries on the implementation of the project," said Minister for the Transport, Communications and High Technologies of Azerbaijan Ramin Guluzade during his speech at the second high-level meeting on TASIM project under BakuTel-2017.
Taxes on Facebook
TASIM will strengthen Azerbaijan's position as an information hub of the Caspian region and, in particular, will promote further opportunities for transit of international IP traffic and services through DATA centers. This direction is seen as very promising and is being actively developed by Azertelecom LLC, Azerbaijan, which created the largest DATA-center in the region. Its potential allows Azerbaijan to render services to neighboring countries to optimize the delivery, storage and transfer of Internet content.
Incidentally, AzerTelecom’s DATA-center already hosts servers of such global companies as Google and Facebook, and this process continues. "Considering the constantly growing demand for Facebook in our country, I believe that the arrival of global communications companies in Azerbaijan is a correct and very useful undertaking. In the future, by attracting to tax revenues from Facebook and other IT companies to Azerbaijan, it is possible to promote the development of digital entrepreneurship in Azerbaijan, which will provide new opportunities for the development of the Internet in our country," believes the head of the Internet forum of Azerbaijan Osman Gunduz.
Regional and global integration in the development of IT technology covers a number of other areas. Thus, various proposals on cooperation of Azerbaijan, Russia, Turkey, Belarus and a number of European countries for joint production of high-tech products and the development of IT start-ups were voiced during BakuTel-2017.
For Azerbaijan, innovative production is still a relatively new direction but it is cnsiderably supported by the state with some initial results achieved recently. For instance, the scientists of the Research Center for High Technologies under the Ministry for the Transport, Communications and High Technologies presented a sensor-alarm made of carbon monoxide developed using carbon nanotubes. The center has also developed anti-radar coating based on carbon nanotubes, which makes the object invisible to most radar systems. Azerbaijani start-ups also presented other developments: a prototype tactile keyboard that can work with any layout keyboard, as well as an interactive device called Brailleteach, designed for children with poor eyesight and allowing a simple and convenient way to learn Braille alphabet. All these developments have been highly appreciated by experts and negotiations are currently underway for international participation in the process of organizing their mass production.
Azerbaijan is also highly active in international cooperation to ensure cybersecurity. In particular, the International Telecommunication Union (ITU) highly appreciates the contribution of Azerbaijan and Russia to ensuring cybersecurity at international level.
Furthermore, ITU experts believe that Azerbaijan's level of development in IT sector ranks the country among the developed and developing countries. In fact, Azerbaijan is included in the ten most dynamically developing countries of the world for high results in ICT development for the last five-seven years. ITU experts noted that Azerbaijan is ranked the 65th of 176 countries for the development of information and communication technologies. At the same time, Azerbaijan is the leading country of the South Caucasus. New projects and initiatives will help maintain this leading position for many years to come.