MUSİQİNİN DRAMATURGİYASI
Nərgiz ŞƏFİYEVA: «Azərbaycan muğamları əsasında yazılmış «Leyli və Məcnun» operasını ABŞ-da tamaşaya qoymaq nəzərdə tutulur»
"Mahnı dağlarda qaldı". Bəstəkar, musiqişünas Nərgiz Şəfiyevanın Qarabağ faciəsinə həsr olunmuş, kamera orkestri və solistlər üçün nəzərdə tutulmuş əsəri bu cür poetik ad daşıyır. Musiqi ölkənin bu tarixi diyarının erməni faşizminin amansız qüvvələri tərəfindən işğal edilmiş gözəl təbiətini canlandırır.
Daha sonra sakitləşən melodiya yenidən dirçəlir, daha parlaq bir gələcəyə ümid verir. Əməkdar incəsənət xadimi Nərgiz Şəfiyeva Azərbaycan nümayəndə heyətinin tərkibində 1962-ci ildə Moskvada Ümumittifaq baxışında iştirak etmiş tək qadın bəstəkardır, lakin violinofon və fortepiano üçün poema və altı prelüd üçün poemaya görə birinci dərəcəli diploma layiq görülüb.
Dahi Qara Qarayev şagirdi haqqında belə deyib: "Nərgiz Şəfiyevanın böyük kompozisiya istedadı var, əsərlərində zamanın xüsusiyyətləri, yeniliyə can atmaq özünü göstərir".
Bəstəkar Musa Mirzəyev onun haqqında deyib: "Bir tələbə kimi, o, öz əsərləri ilə məni heyran qoydu, qadın bəstəkarlardan fərqli olaraq, onun skripka və fortepiano üçün nəzərdə tutulmuş poeması güclü və iradəlidir, sanki kişi əli ilə yazılıb".
Tanınmış musiqişünas, Bəstəkarlar İttifaqının katibi, Azərbaycanın əməkdar artisti, professor Zemfira xanım Qafarova: "Nərgiz xanım Şəfiyevanı Qara Qarayevin istedadlı, folklorla, muğamla və aşıq musiqisi ilə yaxşı tanış olan tələbəsi kimi tanıyırlar. Onun əsərləri pianoçuların repertuarında möhkəm bir yerə malikdir. Onun vokal və kamera musiqisi məşhurdur. O, Bəstəkarlar İttifaqının yaradıcılıq həyatında fəal iştirak edir, yalnız müxtəlif mövzularda bəstəkarlar qarşısında çıxış etməklə qalmır, həm də öz oçerklərini dərc etdirir, misal kimi, Bəsəkarlar İttifaqının "Musiqi dünyası" jurnalında yubilyarlar barədə oçerkini göstərmək olar. 2015-ci ildə bir musiqiçi kimi yüksək keyfiyyət daşıyıcısı olan Nərgiz xanım Mahmud qızı Şəfiyeva anadan olmasının 75 illiyi ilə əlaqədar, çoxtərəfli və uzunmüddətli yaradıcılıq və pedaqoji fəaliyyətinə görə Azərbaycanın «Əməkdar incəsənət xadimi» adına layiq görülüb. Biz əfsanəvi bəstəkarla ad günü ərəfəsində görüşdük.
- Mənim əslim Şuşadandır, ancaq Bakıda ziyalı ailəsində doğulmuşam. Atam Moskvada Timiryazev adına Torpaqşünaslıq Akademiyasını bitirmişdi. Azərbaycan Elmlər Akademiyasının böyük elmi işçisi, Gəncə Kənd Təsərrüfatı İnstitutunda müəllim işləyib. 1939-cu ildə Moskvada «VDNX»da Azərbaycan pavilyonunun açılışında iştirak etmişdi. Anam ilkin olaraq Qızlar gimnaziyasında və Üzeyir Hacıbəyovun musiqi məktəbində təhsil almışdı, Pedaqoji İnstitutu bitirəndən sonra uşaqların məktəbəqədər təhsili üzrə pedaqoq oldu. Atamın ailəsində hamı musiqi ilə maraqlanıb, oxuyublar, xalq musiqi alətlərində çalıblar, atam tar çalırdı. 1941-ci ildə müharibə başlayan zaman, onun qardaşları cəbhəyə gedib, bronu olmasına baxmayaraq, o da müharibə gedib. 1943-cü ildə atam Krasnodar yaxınlığında həlak olub.
1945-ci ildə "Arşın mal alan" filmini izlədikdən sonra mən, demək olar ki, musiqi ilə xəstələndim. Filmin təəssüratı altında piano arxasına keçdim və filmin bütün melodiyalarını eşitdiyim kimi çaldım. İndi mən Şüvəlanda filmin çəkildiyi vaxtları xatırlayıram, anamla mən oraya getmişdim. "Arşın mal alan"ın baş qəhrəmanların toyu olan son səhnələri çəkilirdi. Toy ziyafəti hazırlanırdı. Çəkiliş başa çatdıqdan sonra masaların üstündəkilərə yalnız aktyorları deyil, həm də çəkilişlərə tez-tez gələn tamaşaçıları da qonaq etdilər. Çox əyləncəli və gözəl idi!
Anam mənə musiqi notları öyrətdi və məndə musiqi qabiliyyəti aşkarladı. Mən babamın 1913-cü il istehsalı olan pianosunda çalırdım, sonra onu Dövlət Musiqi Mədəniyyəti Muzeyinə bağışladım.
Üzeyir Hacıbəyov bizim küçədə yaşayırdı, onu ilk dəfə orada gördüm. İkinci dəfə onu Opera Teatrında gördüm, bəstəkarın Kreml xəstəxanasından gəlməsini gözləyirdilər və "Koroğlu"nu tamaşaya qoymuşdular. Tamaşaçılar maestronu səmimi qarşıladılar və onun gəlişinə sevindilər. Operanı mən ayaq üstə dinlədim. Musiqi qabiliyyətimi və öyrənmək arzumu görüb, məni Azərbaycan Konservatoriyası yanında onillik musiqi məktəbinə qoydular, skripka müəllimi N.E.Bronfmanın sinifinə daxil oldum.
- Hansı yaşda musiqi bəstələməyə başladınız?
- Üçüncü sinifdə ilk uşaq pyeslərim ortaya çıxdı və bir il sonra mən müəllim-bəstəkar Midhat Əhmədovun uşaq yaradıcılığı sinfinə daxil oldum. 1958-ci ildə konservatoriyada birinci kurs imtahanını müvəffəqiyyətlə verərək zəmanəmizin görkəmli bəstəkarı Qara Qarayevin sinfinə qəbul olundum. İki fakültədə - bəstəkarlıq və tarix-nəzəriyyə fakültəsində oxudum.
- Qara müəllim yadınızda necə qalıb?
- O, yalnız bir dahi bəstəkar, həssas və xeyirxah insan olmaqla qalmırdı, həm də tələbələrinə həmişə mənəvi dəstək verən istedadlı müəllim idi, onları ruhdan düşməyə qoymurdu, onlara qayğı göstərirdi, ilham verirdi və yaradıcılıq istiqaməti seçməkdə yardımçı olurdu. Onun şərəfinə mən "Həsr" adlı orkestr kompozisiysı və "Ürəyin yaddaşı" adlı oçerk yazmışam. Oçerki "Qara Qarayevin tələbələrinin xatirələri" adlı iri kitaba daxil etmişəm. Mən hörmətli müəllim haqqında kitabın toplayıcısı və tərtibatçısıyam. Oraya onun tələbəsi olmuş məşhur bəstəkarların xatirələri və ən yaxşı fotoları toplanıb. Böyük bəstəkarın 100 illiyinə kitab rus dilində də nəşr olunacaq.
- Tələbəlik illərində yazdıqlarınız indi də geniş ifa edilirmi?
- Piano üçün altı prelüdüm məşhurlaşıb və bir çox ölkələrdə, o cümlədən Amerika Birləşmiş Ştatlarında da səslənib. Onlar Moskva və Leninqrad, Riqa və Tallin, Tbilisi və Novosibirskdə, eləcə də Bolqarıstanda da ifa ediliblər. Həmin vaxt "Skripka poeması"nı, fortepiano üçün variasiyaları, fleyta, alt və fortepiano üçün trio, simli kvartet, "Musiqi" adlı simfonik əsər və s. yazmışam.
- Uşaqlar və yeniyetmələr üçün əsərləriniz varmı?
- Bu, "Tumurcuqlar" adlı aşağı siniflər üçün fortepiano toplusudur, qısa pyeslərdən ibarətdir ("Yelkən", "Yelləncək", "Bizim bağ", "Xoruz kəndi oyatdı", "Bizim dağlar"), eləcə də orta məktəbin yuxarı sinifləri üçün nəzərdə tutulan "Gün gələr, həftə keçər" silsiləsidir. Pyeslər yeddi Azərbaycan ladı əsasında yazılıb.
- Siz Şərqin lirikası, Nizaminin, Füzulinin, Hafiz Şirazinin qəzəlləri ilə maraqlanırsınız. Üzeyir Hacıbəyovun "Sənsiz" və "Sevgili canan" əsərlərinin yaradılmasının 70 illik yubileyi münasibətilə Nazim Hikmətin sözləri əsasında (görkəmli sovet skripkaçı, altçı, dirijor və pedaqoq) David Oystraxa vokal əsər həsr etmisiniz.
- Bariton və messo-soprano üçün nəzərdə tutulmuş "David Oystraxa məktub" əsərində mən dramaturgiya görmüşəm: qadın və kişi, iki səs eşitdim, sonra mətnin rus dilinə tərcümə etdim. Şairin doqquz misrası - əslində, məşhur skripkaçı David Oystraxın İstanbul konsertində iştirak edən sevdiyi qadına məktubdur. Böyük ustanın sənəti ilə təmas halında, o, həvəslə öz təəssüratları haqqında, ona ətraf dünyanı unutduran xoşbəxt anları barədə danışır. Bu kompozisiya bəstəkar, Azərbaycanın xalq artisti, professor Musa Mirzəyevin çox xoşuna gəldi, mən ona bu əsərin surətini təqdim etdim.
- Bəstəkarlıq fəaliyyətindən əlavə, siz ayrı nə ilə məşğulsunuz?
- Mən musiqişünasam və bu iş üçün çox vaxt tələb olunur. Həm də bu sahə çox vacibdir. Belə ki, dünya səviyyəli unikal bəstəkar-islahatçı Üzeyir Hacıbəyova çoxlu materiallar həsr edilib. Yalnız onu söyləyəcəm ki, Azərbaycan muğamları əsasında yazılmış "Leyli və Məcnun" operası ABŞ-da tamaşaya qoyulması planlaşdırılır. Üzeyir Hacıbəyovdan başqa mən bəstəkarlar Qara Qarayev, Cövdət Hacıyev, Vasif Adıgözəlov və başqaları haqqında çox sayda məqalələr monoqrafiyalar yazmışam, çox sayda elmi musiqişünaslıq materialları hazırlamışam.
- 1 yanvar doğum gününüzdür. Sizə sağlamlıq və uzun ömür diləyirik. Sənət sahəsində bizi öz fəaliyyətiniz və yorulmaz enerjinizlə bundan sonra da sevindirməyinizi xahiş edirik.

Наргиз ШАФИЕВА: "Оперу "Лейли и Меджнун" на основе азербайджанских мугамов предполагают поставить в США"
"Песня осталась в горах". Такое поэтичное название получило произведение композитора, музыковеда Наргиз Шафиевой для камерного оркестра и солистов, посвященное трагедии Карабаха. Музыка воссоздает красивейшую природу этого исторического края страны, в которую вторгаются злые силы армянского фашизма. Затем затихшая мелодия вновь оживает, подавая надежду на светлое будущее. Заслуженный деятель искусств Наргиз Шафиева именно та единственная женщина-композитор из делегации Азербайджана, которая не только участвовала во всесоюзном смотре в Москве в 1962 году, но и была удостоена диплома I степени за Поэму для виолинофона и фортепиано и шесть прелюдий для фортепиано.
Вот что сказал о своей ученице великий Кара Караев: "Наргиз Шафиева обладает большим композиторским дарованием, в ее сочинениях приметны качества времени, устремление к новому".
Композитор Муса Мирзоев говорил о ней так: "Будучи студенткой, она поразила меня своими сочинениями, в отличие от женщин-композиторов, ее поэма для скрипки и фортепиано написана сильной, волевой, словно мужской рукой".
Известный музыковед, секретарь Союза композиторов, заслуженный деятель искусств Азербайджана, профессор Земфира ханым Кафарова: "Шафиеву Наргиз ханым знают как талантливую ученицу Кара Караева, хорошо знакомую с фольклором, ашугской и мугамной музыкой. Ее произведения прочно вошли в репертуар пианистов. Известна ее вокальная и камерная музыка. Она активно участвует в творческой жизни Союза композиторов, не только выступает перед композиторами по разным вопросам, но и публикует свои очерки, к примеру о юбилярах в журнале СК "Музыкальный мир".
А в 2015 году в связи с 75-летием со дня рождения и за многостороннюю долголетнюю творческую и педагогическую деятельность Наргиз ханым Махмуд гызы ШАФИЕВА, носитель высоких качеств музыканта, была удостоена звания "Заслуженный деятель искусств Азербайджана". Мы встретились с легендарным композитором в преддверии ее дня рождения.
- Мои предки из Шуши, но родилась я в Баку в интеллигентной семье. Отец закончил Тимирязевскую академию по почвоведению в Москве. Работал старшим научным сотрудником Академии наук АР и преподавал в сельскохозяйственном институте в Гяндже. В 1939 году он принимал участие в открытии павильона Азербайджана на ВДНХ в Москве. Мама вначале училась в женской гимназии и музыкальной школе Узеира Гаджибекова, где получила начальное образование, закончив же педагогический институт, стала педагогом по дошкольному воспитанию детей. В семье отца все увлекались музыкой, пели, играли на народных инструментах, папа играл на таре. Когда в 1941 году началась война, его братья ушли на фронт, и он, несмотря на бронь, тоже отправился воевать. В 1943 году отец погиб под Краснодаром.
После просмотра кинофильма "Аршин мал алан" в 1945 году я, можно сказать, заболела музыкой. Под впечатлением от просмотра села за инструмент и на слух подобрала все мелодии из фильма. Сегодня вспоминается киносъемка фильма в Шувелане, на которой побывали мы с мамой. Снимались финальные сцены "Аршин мал алана" со свадьбой главных героев. Готовилось свадебное угощение. И когда закончились съемки, угощение со столов раздали не только актерам, но и зрителям, часто приходящим на съемки. Было очень весело и замечательно!
Мама научила нотной грамоте и обнаружила у меня абсолютный слух. Играла я на дедушкином пианино 1913 года, который подарила потом Государственному музею музыкальной культуры.
Узеир Гаджибеков жил на нашей улице, где я и увидела его в первый раз. А второй раз я увидела его уже в оперном театре, где ждали приезда композитора из Кремлевской больницы и ставили "Кёроглу". Зрители горячо приветствовали маэстро и радовались его приходу. Оперу я слушала стоя. Видя мои способности и желание учиться, меня определили в музыкальную школу-десятилетку при Азгосконсерватории в класс педагога по скрипке Н.Е.Бронфмана.
- В каком возрасте вы начали сочинять музыку?
- В третьем классе появились мои первые детские пьесы, а через год я была зачислена в класс детского творчества к педагогу-композитору Мидхату Ахмедову. Успешно сдав экзамен I курса по композиции в консерватории в 1958 году, была зачислена в класс выдающегося композитора современности Кара Караева. Училась на двух факультетах - композиторском и историко-теоретическом.
- Каким педагогом запомнился вам Кара Абульфазович?
- Он был не только гениальным композитором, чутким и добрым человеком, но также талантливым преподавателем, который всегда морально поддерживал своих учеников, не давал падать духом, заботился о них, вдохновлял и помогал творчески ориентироваться. В его честь я написала оркестровую композицию "Посвящение" и очерк "Память сердца", который включила в объемную книгу "Воспоминания учеников о К.Караеве". Я являюсь собирателем и составителем книги о дорогом Учителе. В нее включены высказывания и воспоминания известных композиторов-учеников и собраны самые лучшие его фотографии. А к 100-летию великого композитора книгу издадут и на русском языке.
- Что было написано в студенческие годы и широко ли это исполняется?
- Шесть прелюдий для фортепиано приобрели популярность и звучали во многих странах, в том числе и США. Они исполнялись в Москве и Ленинграде, Риге и Таллинне, Тбилиси и Новосибирске, в также в Болгарии. В это время были написаны "Скрипичная поэма", Вариации для фортепиано, Трио для флейты, альта и фортепиано, струнный квартет, симфоническое произведение "Музыка" и другие вещи.
- Есть ли у вас произведения для детей и подростков?
- Это сборник для фортепиано для младших классов под названием "Всходы", который состоит из коротких пьес ("Парус", "Качели", "Наш сад", "Петушок разбудил деревню", "Наши горы"), а также цикл "День придет, неделя уйдет", рассчитанный на учеников старших классов. Пьесы были написаны на основе семи азербайджанских ладов.
- Вы увлекаетесь лирикой Востока, газелями Низами, Физули, Хафиза Ширази. И к 70-летию создания газелей Узеира Гаджибекова "Сянсиз" и "Севгили джанан" посвятили вокальное сочинение на слова Назыма Хикмета Давиду Ойстраху (выдающийся советский скрипач, альтист, дирижер и педагог. - Авт.).
- В "Письме Давиду Ойстраху" для баритона и меццо-сопрано я увидела драматургию: он и она, услышала два голоса и позже перевела текст на русский язык. Девять стихотворных строк поэта - это, по сути, письмо любимой женщины, которая присутствовала на концерте знаменитого скрипача Давида Ойстраха в Стамбуле. Соприкоснувшись с искусством великого мастера, она восторженно рассказывает о своих впечатлениях, об испытанных счастливых мгновениях, заставивших забыть об окружающем ее мире. Это сочинение настолько понравилось композитору, народному артисту Азербайджана, профессору Мусе Мирзоеву, что я подарила ему экземпляр этого произведения.
- Кроме композиторской деятельности чем вы еще занимаетесь?
- Я музыковед, и на эту работу уходит масса времени. И эта область весьма актуальна. Так, уникальному композитору-реформатору мирового значения Узеиру Гаджибекову посвящено немало материалов. Скажу только, что оперу "Лейли и Меджнун" на основе азербайджанских мугамов планируют поставить в США. Кроме Узеира Гаджибекова у меня есть много статей и монографий о композиторах Кара Караеве, Джовдете Гаджиеве, Васифе Адыгезалове и других, много материалов по научному музыковедению.
- 1 января у вас день рождения. Желаем вам здоровья и долгих лет жизни. Продолжайте и дальше радовать нас своей деятельностью и неутомимой энергией на ниве искусства.