MUSİQİNİN DRAMATURGİYASI
Nərgiz ŞƏFİYEVA: «Azərbaycan muğamları əsasında yazılmış «Leyli və Məcnun» operasını ABŞ-da tamaşaya qoymaq nəzərdə tutulur»
"Mahnı dağlarda qaldı". Bəstəkar, musiqişünas Nərgiz Şəfiyevanın Qarabağ faciəsinə həsr olunmuş, kamera orkestri və solistlər üçün nəzərdə tutulmuş əsəri bu cür poetik ad daşıyır. Musiqi ölkənin bu tarixi diyarının erməni faşizminin amansız qüvvələri tərəfindən işğal edilmiş gözəl təbiətini canlandırır.
Daha sonra sakitləşən melodiya yenidən dirçəlir, daha parlaq bir gələcəyə ümid verir. Əməkdar incəsənət xadimi Nərgiz Şəfiyeva Azərbaycan nümayəndə heyətinin tərkibində 1962-ci ildə Moskvada Ümumittifaq baxışında iştirak etmiş tək qadın bəstəkardır, lakin violinofon və fortepiano üçün poema və altı prelüd üçün poemaya görə birinci dərəcəli diploma layiq görülüb.
Dahi Qara Qarayev şagirdi haqqında belə deyib: "Nərgiz Şəfiyevanın böyük kompozisiya istedadı var, əsərlərində zamanın xüsusiyyətləri, yeniliyə can atmaq özünü göstərir".
Bəstəkar Musa Mirzəyev onun haqqında deyib: "Bir tələbə kimi, o, öz əsərləri ilə məni heyran qoydu, qadın bəstəkarlardan fərqli olaraq, onun skripka və fortepiano üçün nəzərdə tutulmuş poeması güclü və iradəlidir, sanki kişi əli ilə yazılıb".
Tanınmış musiqişünas, Bəstəkarlar İttifaqının katibi, Azərbaycanın əməkdar artisti, professor Zemfira xanım Qafarova: "Nərgiz xanım Şəfiyevanı Qara Qarayevin istedadlı, folklorla, muğamla və aşıq musiqisi ilə yaxşı tanış olan tələbəsi kimi tanıyırlar. Onun əsərləri pianoçuların repertuarında möhkəm bir yerə malikdir. Onun vokal və kamera musiqisi məşhurdur. O, Bəstəkarlar İttifaqının yaradıcılıq həyatında fəal iştirak edir, yalnız müxtəlif mövzularda bəstəkarlar qarşısında çıxış etməklə qalmır, həm də öz oçerklərini dərc etdirir, misal kimi, Bəsəkarlar İttifaqının "Musiqi dünyası" jurnalında yubilyarlar barədə oçerkini göstərmək olar. 2015-ci ildə bir musiqiçi kimi yüksək keyfiyyət daşıyıcısı olan Nərgiz xanım Mahmud qızı Şəfiyeva anadan olmasının 75 illiyi ilə əlaqədar, çoxtərəfli və uzunmüddətli yaradıcılıq və pedaqoji fəaliyyətinə görə Azərbaycanın «Əməkdar incəsənət xadimi» adına layiq görülüb. Biz əfsanəvi bəstəkarla ad günü ərəfəsində görüşdük.
- Mənim əslim Şuşadandır, ancaq Bakıda ziyalı ailəsində doğulmuşam. Atam Moskvada Timiryazev adına Torpaqşünaslıq Akademiyasını bitirmişdi. Azərbaycan Elmlər Akademiyasının böyük elmi işçisi, Gəncə Kənd Təsərrüfatı İnstitutunda müəllim işləyib. 1939-cu ildə Moskvada «VDNX»da Azərbaycan pavilyonunun açılışında iştirak etmişdi. Anam ilkin olaraq Qızlar gimnaziyasında və Üzeyir Hacıbəyovun musiqi məktəbində təhsil almışdı, Pedaqoji İnstitutu bitirəndən sonra uşaqların məktəbəqədər təhsili üzrə pedaqoq oldu. Atamın ailəsində hamı musiqi ilə maraqlanıb, oxuyublar, xalq musiqi alətlərində çalıblar, atam tar çalırdı. 1941-ci ildə müharibə başlayan zaman, onun qardaşları cəbhəyə gedib, bronu olmasına baxmayaraq, o da müharibə gedib. 1943-cü ildə atam Krasnodar yaxınlığında həlak olub.
1945-ci ildə "Arşın mal alan" filmini izlədikdən sonra mən, demək olar ki, musiqi ilə xəstələndim. Filmin təəssüratı altında piano arxasına keçdim və filmin bütün melodiyalarını eşitdiyim kimi çaldım. İndi mən Şüvəlanda filmin çəkildiyi vaxtları xatırlayıram, anamla mən oraya getmişdim. "Arşın mal alan"ın baş qəhrəmanların toyu olan son səhnələri çəkilirdi. Toy ziyafəti hazırlanırdı. Çəkiliş başa çatdıqdan sonra masaların üstündəkilərə yalnız aktyorları deyil, həm də çəkilişlərə tez-tez gələn tamaşaçıları da qonaq etdilər. Çox əyləncəli və gözəl idi!
Anam mənə musiqi notları öyrətdi və məndə musiqi qabiliyyəti aşkarladı. Mən babamın 1913-cü il istehsalı olan pianosunda çalırdım, sonra onu Dövlət Musiqi Mədəniyyəti Muzeyinə bağışladım.
Üzeyir Hacıbəyov bizim küçədə yaşayırdı, onu ilk dəfə orada gördüm. İkinci dəfə onu Opera Teatrında gördüm, bəstəkarın Kreml xəstəxanasından gəlməsini gözləyirdilər və "Koroğlu"nu tamaşaya qoymuşdular. Tamaşaçılar maestronu səmimi qarşıladılar və onun gəlişinə sevindilər. Operanı mən ayaq üstə dinlədim. Musiqi qabiliyyətimi və öyrənmək arzumu görüb, məni Azərbaycan Konservatoriyası yanında onillik musiqi məktəbinə qoydular, skripka müəllimi N.E.Bronfmanın sinifinə daxil oldum.
- Hansı yaşda musiqi bəstələməyə başladınız?
- Üçüncü sinifdə ilk uşaq pyeslərim ortaya çıxdı və bir il sonra mən müəllim-bəstəkar Midhat Əhmədovun uşaq yaradıcılığı sinfinə daxil oldum. 1958-ci ildə konservatoriyada birinci kurs imtahanını müvəffəqiyyətlə verərək zəmanəmizin görkəmli bəstəkarı Qara Qarayevin sinfinə qəbul olundum. İki fakültədə - bəstəkarlıq və tarix-nəzəriyyə fakültəsində oxudum.
- Qara müəllim yadınızda necə qalıb?
- O, yalnız bir dahi bəstəkar, həssas və xeyirxah insan olmaqla qalmırdı, həm də tələbələrinə həmişə mənəvi dəstək verən istedadlı müəllim idi, onları ruhdan düşməyə qoymurdu, onlara qayğı göstərirdi, ilham verirdi və yaradıcılıq istiqaməti seçməkdə yardımçı olurdu. Onun şərəfinə mən "Həsr" adlı orkestr kompozisiysı və "Ürəyin yaddaşı" adlı oçerk yazmışam. Oçerki "Qara Qarayevin tələbələrinin xatirələri" adlı iri kitaba daxil etmişəm. Mən hörmətli müəllim haqqında kitabın toplayıcısı və tərtibatçısıyam. Oraya onun tələbəsi olmuş məşhur bəstəkarların xatirələri və ən yaxşı fotoları toplanıb. Böyük bəstəkarın 100 illiyinə kitab rus dilində də nəşr olunacaq.
- Tələbəlik illərində yazdıqlarınız indi də geniş ifa edilirmi?
- Piano üçün altı prelüdüm məşhurlaşıb və bir çox ölkələrdə, o cümlədən Amerika Birləşmiş Ştatlarında da səslənib. Onlar Moskva və Leninqrad, Riqa və Tallin, Tbilisi və Novosibirskdə, eləcə də Bolqarıstanda da ifa ediliblər. Həmin vaxt "Skripka poeması"nı, fortepiano üçün variasiyaları, fleyta, alt və fortepiano üçün trio, simli kvartet, "Musiqi" adlı simfonik əsər və s. yazmışam.
- Uşaqlar və yeniyetmələr üçün əsərləriniz varmı?
- Bu, "Tumurcuqlar" adlı aşağı siniflər üçün fortepiano toplusudur, qısa pyeslərdən ibarətdir ("Yelkən", "Yelləncək", "Bizim bağ", "Xoruz kəndi oyatdı", "Bizim dağlar"), eləcə də orta məktəbin yuxarı sinifləri üçün nəzərdə tutulan "Gün gələr, həftə keçər" silsiləsidir. Pyeslər yeddi Azərbaycan ladı əsasında yazılıb.
- Siz Şərqin lirikası, Nizaminin, Füzulinin, Hafiz Şirazinin qəzəlləri ilə maraqlanırsınız. Üzeyir Hacıbəyovun "Sənsiz" və "Sevgili canan" əsərlərinin yaradılmasının 70 illik yubileyi münasibətilə Nazim Hikmətin sözləri əsasında (görkəmli sovet skripkaçı, altçı, dirijor və pedaqoq) David Oystraxa vokal əsər həsr etmisiniz.
- Bariton və messo-soprano üçün nəzərdə tutulmuş "David Oystraxa məktub" əsərində mən dramaturgiya görmüşəm: qadın və kişi, iki səs eşitdim, sonra mətnin rus dilinə tərcümə etdim. Şairin doqquz misrası - əslində, məşhur skripkaçı David Oystraxın İstanbul konsertində iştirak edən sevdiyi qadına məktubdur. Böyük ustanın sənəti ilə təmas halında, o, həvəslə öz təəssüratları haqqında, ona ətraf dünyanı unutduran xoşbəxt anları barədə danışır. Bu kompozisiya bəstəkar, Azərbaycanın xalq artisti, professor Musa Mirzəyevin çox xoşuna gəldi, mən ona bu əsərin surətini təqdim etdim.
- Bəstəkarlıq fəaliyyətindən əlavə, siz ayrı nə ilə məşğulsunuz?
- Mən musiqişünasam və bu iş üçün çox vaxt tələb olunur. Həm də bu sahə çox vacibdir. Belə ki, dünya səviyyəli unikal bəstəkar-islahatçı Üzeyir Hacıbəyova çoxlu materiallar həsr edilib. Yalnız onu söyləyəcəm ki, Azərbaycan muğamları əsasında yazılmış "Leyli və Məcnun" operası ABŞ-da tamaşaya qoyulması planlaşdırılır. Üzeyir Hacıbəyovdan başqa mən bəstəkarlar Qara Qarayev, Cövdət Hacıyev, Vasif Adıgözəlov və başqaları haqqında çox sayda məqalələr monoqrafiyalar yazmışam, çox sayda elmi musiqişünaslıq materialları hazırlamışam.
- 1 yanvar doğum gününüzdür. Sizə sağlamlıq və uzun ömür diləyirik. Sənət sahəsində bizi öz fəaliyyətiniz və yorulmaz enerjinizlə bundan sonra da sevindirməyinizi xahiş edirik.

Nargiz SHAFIYEVA: "It is planned to stage Leyli and Majnun based on Azerbaijani mugams in the U.S."
"The song remained in the mountains". This is the poetic title of the musical about the tragedy of Karabakh composed by the musicologist Nargiz Shafiyeva for the chamber orchestra and soloists. The music recreates the beautiful nature of this historic region of Azerbaijan, which is invaded by the evil forces of Armenian fascism. Then, the dissolved melody is gradually fading in giving hope for a brighter future. The Honored Art Worker Nargiz Shafiyeva is the only female composer in the Azerbaijani delegation, who took part in the all-Union festival in Moscow in 1962 and was awarded a first-degree diploma for her Poem for the Stroh violin and piano and six preludes for piano.
The great Gara Garayev said about his student: "Nargiz Shafiyeva has a great compositional talent, her works keep pace with the times and aspire after new challenges."
Composer Musa Mirzayev: "As a student, she impressed me with her works. Unlike female composers, her poem for the violin and piano is written in strong and forceful manner as if the composer was a man."
Famous musicologist, secretary of the Union of Composers, the Honored Art Worker of Azerbaijan, professor Zemfira Gafarova: "Nargiz Shafiyeva is known as a talented student of Gara Garayev. She is well acquainted with folklore, ashug and mugham music. Her works have become a trademark in our repertoire. She is known for her vocal and chamber music. She actively participates in the creative life of the Union of Composers, publishes her essays such as the one about the jubilees in the Music World magazine.
In 2015, on her 75th birthday, Nargiz Shafiyeva was awarded the title of the Honored Art Worker of Azerbaijan as a recognition of her creative and educational activities. We met with the legendary composer on the eve of her birthday.
“My ancestors are from Shusha but I was born in Baku to an intelligent family. My father graduated from the Timiryazev Academy of Soil Science in Moscow. He has worked as a senior research fellow of the Azerbaijan Academy of Sciences and taught at the Ganja Agriculture Institute. In 1939, he took part in the opening of the pavilion of Azerbaijan at VDNH in Moscow. My mother studied at the women's gymnasium and the Uzeyir Hajibeyov Music School, where she received primary education. She later graduated from the teachers’ institute and worked as a preschool teacher. Everyone in our family was fond of music, singing, playing the folk instruments, dad was playing tare. With the beginning of the war in 1941, his brothers went to the front. Despite the reservation, dad also went to war. In 1943, dad was killed near Krasnodar.
After watching Arshin Mal Alan in 1945, I was literally afire with enthusiasm for music. Impressed by the soundtrack, I sat down at the piano and picked out all the melodies by ear. I remember the filming in Shuvalan, where I was with my mother. The crew was filming the final scenes of the wedding party of the main characters. When the shooting was over, the crew distributed all the food on tables to the actors and spectators who often visited filming spot. It was fun and wonderful!
Mom has taught me music notation. I used to play on grandfather’s piano made in 1913, which I later presented to the State Museum of Music Culture.
Uzeyir Hajibeyov lived on our street, where I saw him for the first time. Then I saw him in the opera house, where they were staging his Koroghlu opera and waiting for the composer's arrival from the Kremlin hospital. The audience warmly greeted the maestro and rejoiced at his arrival. I listened to the opera while standing. Thanks to my abilities and desire to learn, I was sent to the music school of the State Conservatoire. My teacher was N. E. Bronfman.”
When did you start composing music?
I composed my first plays when I was in the third grade. A year later, I was enrolled in the class of Midhat Ahmadov. After successfully passing the composition exam in the first grade of the Conservatoire in 1958, I was admitted to the class of our outstanding contemporary composer Gara Garayev. I graduated from the two departments of the Conservatoire - Composition and Theoretical History.
How do you remember your teacher Gara Garayev?
He was not only a genius composer, sensitive and kind person, but also a talented teacher who has always supported his students morally. He would never let us down. He would take care of us, inspired and helped us to choose from the available options creative. I dedicated my orchestral composition Dedication and the essay Memory of the Heart in his honour. Both works have been included in the book The memoirs of students about G. Garayev. I have compiled the documentary material for this book. It includes statements and memories of famous composers and students, as well as the best photographs of the composer. By the 100th anniversary of the great composer, the book will be published in Russian.
What did you compose in your student years? Are these works widely performed?
My six preludes for the piano have gained popularity in many countries, including the United States. They were performed in Moscow, Leningrad, Riga, Tallinn, Tbilisi, Novosibirsk, Sofia. At that time, I also composed the Poem for the Stroh violin, Variations for piano, Trio for flute, viola and piano, the String quartet, symphonic composition The Music and so on.
Do you have works for children and teenagers?
Yes, I do. This is a piano compilation for junior classes called The Sprouts and includes short plays The Sail, The Swing, Our Garden, Cockerel wakes up the village, Our Mountains, and the cycle A day will come, a week will go for high school students. The plays are based on the seven Azerbaijani music modes.
You are fond of the oriental poems including the ghazals of Nizami, Fuzuli, Hafez Shirazi. On the 70th anniversary of Uzeyir Hajibayov's ghazals Sənsiz and Sevgili canan, you composed a vocal composition based on the lyrics by Nazim Hikmet, The Letter to David Oistrakh (an outstanding Soviet violinist, viola player, conductor and teacher, R+).
In The Letter to David Oistrakh for baritone and mezzo-soprano, I saw a drama: he and she. I heard two voices and later translated the text into Russian. The poem's nine poetic lines are, in fact, a letter from a beloved woman who attended the concert of the famous violinist David Oistrakh in Istanbul. Encountering the art of the great master, she enthusiastically tells about her impressions, about the happy moments experienced, which made her forget about the world around her. People's Artist of Azerbaijan, Professor Musa Mirzayev so liked my composition that I presented him with a copy of this work.
What are you doing apart from music?
I am a musicologist, and it takes a lot of time. This sphere is very relevant. A lot of materials are devoted to the unique composer, reformer of international significance Uzeyir Hajibayov. I will only say that his opera Leyli and Majnun based on Azerbaijani mughams will be staged in the U.S. In addition to Uzeyir Hajibayov, I have many articles and monographs on composers such as Gara Garayev, Jovdet Hajiyev, Vasif Adigozalov and so on, and many materials on scientific musicology.
January 1 is your birthday. We wish you all the best. Please keep up further encouraging us with your works and tireless artistic energy.