BİR AĞACIN MİNBİR RƏNGİ
Niyə kimlərsə rəsm çəkə bilir, kimlərsə yox? Niyə kimlərsə mahnı oxumağı bilir, kimlərsə yox? Bu suala yetərincə maraqlı bir cavab var: "Bəs, niyə balıqlar üzür, quşlarsa uçur?" Çünki balıqların qanadları yoxdur, quşların isə üzgəci. Yəni  məntiqlidir. Hər kəs öz işindədir. Amma istedadlı rəssamların gözəl rəsmlərini gördükdə, yenidən sual yaranır ki, niyə kimlərsə rəsm çəkə bilir, kimlərsə yox?
Cəbrayıl Quliyevin əsərləri də eyni hissi yaradır. Onlara çox uzun-uzadı baxırlar. Bəs, onlar adamı nə ilə ovsunlayır? Vizual assosiasiyaları ilə! Onun əsərlərində qumu xatırladan çox rəng var: isti, ləpələnən, sərin, üzən! Onların arxasında isə Abşeron çimərliklərinin xatirələri, sovet dövrünün bağ evləri, həzin nəmli küləklər hiss olunur... Sonrakı düşüncə: niyə o, eyni rənglərlə işləyir? Qum rənginin çalarları qəhvəyi rəngin çalarları ilə əvəzlənir... Sən demə, rəsmlərdə boya yox, ağac işlənib. Gerçək təbii ağac! Bu tətbiqi sənət növü bir sözlə ifadə edilir: intarsiya!
Ağacla rəsm
Qədim Misirdə yaranan bu tətbiqi sənət İntibah dövründə Yunanıstan və Romada inkişaf etdirilib. Belə məhsullar ilk dəfə Qədim Misirdə ortaya çıxıb. Nil vadisi ağacla zəngin olmadığına görə, bütün qiymətli ağaclar xaricdən idxal edilib. Bu səbəbdən, taxta əşyalar zənginlik əlaməti idi, gözəl teksturlu və qeyri-adi çalarlara malik ağacları fil sümüyü, qiymətli metal və daşlarla birlikdə ağac əşyaların intarsiyası üçün istifadə ediblər.
Qədim Yunanıstan və Roma ustaları intarsiya sənətinə əlavələr ediblər - ağacdan rəsmlər yaratmağa başlayıblar, yeni rəsm texnikası əlavə ediblər: ağacın rəngini dəyişdirmək üçün onu yağla, zəylə işləyib, boyada qaynadıblar. Sərv və sidr ağacından hazırlanmış məmulatları şümşad ağacı, ağcaqayın, pirkal və zoğaldan istifadə etməklə mürəkkəb naxışlarla bəzədilib. Ancaq intarsiyanın zirvəsi İntibah dövrünə düşüb. Məhz həmin dövrdə o, özünü bir tətbiq sənəti növü kimi fərqləndirib, inkrustasiyadan onunla seçilib ki, mozaik bəzəklər üçün fon kimi əşyanın ağac massivi çıxış edib. Elə onda bu gözəl sənətin qaydaları yaranıb: naxış kompozisiyaları mürəkkəbləşdi, çoxrəngli oldu, şəhər küçələrinin, tarixi və gündəlik hadisələrin təsvirləri yarandı. Süjet toplularında  həkkaklıq, aşındırma və yandırma,  ağac oyması kimi üsullar tətbiq edilməyə başladı. Çox vaxt mozaika topluları bədii ifadəsinə görə rəsm əsərlərindən geri qalmırdılar.
Doğma torpağın himni
Azərbaycan rəssamları üçün bu texnika tipik deyil. Cəbrayıl Quliyev tətbiqi sənətin bu növündə pionerdir, bu texnikada işləyən yeganə şəxsdir. Onun işləri doğma torpağın, içində böyüdüyü insanların himnidir. Bu, onun həyatının ayrılmaz bir hissəsidir, onun yaradıcı və insani taleyidir. Bu elə də asan başa gəlməyib. O, böyük bir ailədə böyüyüb, Əzim Əzimzadə adına Orta İxtisas Rəssamlıq Məktəbinin tələbəsi olanda işləməyə başlayıb.
Sonra da əsl kişiyə yaraşan kimi orduda xidmət edib və geri qayıdandan sonra   M.Əliyev adına İncəsənət İnstitutunun - hazırkı Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin heykəltəraşlıq fakültəsinə daxil olub. Peşəsi ona yaradıcılıq sevincindən başqa heç nə gətirməyib. Onun ailəsi, uşaqları olub.
Moskvaya gedərək bir müddət orada yaşayıb, rəssamlıq bacarıqlarını Rublevkada fərdi evlərin tikintisində istifadə edib. Onun ağacla ilk "toqquşması" bu dövrdə baş verib. Bir dəfə ayağının altında bir parça ağac görüb və onu yerdən götürmək üçün  tənbəllik etməyib. Rəssamın gözü təbiətin özü tərəfindən yaradılmış qeyri-adi rəsm teksturunu dərhal seçə bilib! Bu gözlənilməz "toqquşma"nın nəticəsi indi onun emalatxanasının divarlarından birində dayanıb. Rəsmdə təbiətin bir guşəsi canlanır: böyük ağaclar, çəpər, iki ot tayası. Yağışdan bir az qabaqkı havaya bənzər alatoranlıq. Havada narahat gözləmə hissi var...
Beləliklə, ilk dəfə onda belə bir fikir yarandı ki, ağac faktura da boyalarla, gillə və rəssamların, heykəltəraşların istifadə etdiyi digər materiallar ilə bərabər səviyyədə rəqabətə girə bilər. Ağac - rəssama düşüncələrini və ruhunu ifadə etmək üçün tələb olunan palitranı verə bilən sehrli təbii materialdır.
Evdə
Evə dönəndən sonra Cəbrayıl öz "kəşfi"ni keçmişdə saxlamadı. O, bir vurğun kimi bu texnikanı mənimsəmək yollarını axtarmağa başladı. Axtarışları sınaq və səhvlər ilə həyata keçirilməli oldu. O hətta bilmirdi ki, hər şey artıq bir neçə yüz il əvvəl tapılıb və mənimsənilib. Bu mövzuda həmkarları və sənətşünaslar ilə    danışmağa belə çəkinməyib və bu, məsələnin həllinə kömək edib. Rəssamlar İttifaqının katibi, sənətşünas Ofeliya xanım onu ​​dinləyib, intarsiya adlı texnika haqqında məlumat verib. Bu, həmin qeyri-adi texnikanın mənimsənilməsi prosesini sürətləndirib və artıq 15 ildir ki, Cəbrayıl Quliyev intarsiya texnikasının üsullarından istifadə edərək, öz rəsmlərini yaradır.
"Əslində, məni həmişə təbii materiallar cəlb edib. Təbiətin yaratdığı hər şey canlı və gerçəkdir. Onların  öz həyatı var. Bu cür materiallar müsbət enerji ilə nəfəs alırlar", -  deyə o, bizimlə söhbətində deyir.
Bu, doğrudan da, belədir. Onun işlərinə uzun müddət gözlərini ayırmadan baxmaq istəyirsən. Onlar maqnit kimi cəlb edirlər. Sonra ürəyinə harmoniya hissi dolur! Bu, ovsunlayır. Adama elə gəlir ki, bu əsərlərin müəllifi özü ilə və ətraf dünya ilə barış içində yaşayır. Daxili dağıdıcı coşqunluq, gerçəkliyə etiraz yoxdur, bir sözlə, bir çox müasir rəssamların işlərində bol olan və izləyicini ətraf  dünya ilə uyğunsuzluq probleminə yuvarlayan heç nə yoxdur.
- Hansı ağac növləri ilə işləməyə üstünlük verirsiniz?
- Müxtəlif. Ağaclar heyranedici və unikaldır! Hər ağacın öz rəngi və öz möhkəmliyi var. Daha tünd çalarlı olanlar da, daha yüngül çalarlılar da var. Məsələn, Kareliya küknarı açıq rənglidir. Afrikanın venqi ağacının tünd rəngi var, sarağan ağacı bizdə  Oğuzda bitir və qızılı çaları var. Fıstığın müxtəlif növləri və çalarları var.
- Siz yalnız yerli ağacların fakturası ilə işləyirsiniz?
- Yox, yalnız onlarla kifayətlənmirəm. Bəzi növ ağacları xaricdən dostlarım  gətirir. Amma yalnız ölkəmizdə olan və dünyanın heç bir yerində bitməyən ağac növləri də var. Məsələn, "nil" ağacı. Yalnız Lənkəranda bitir.
Süjetlər
Onun işləri süjetlidir. Hər birinin öz dramı var. Öz müəllif üsulları da var. Liflər istiqamətində işləyərək, (az qala ağ olan açıq qəhvəyi rəngdən, demək olar ki, qara sayılan tünd rəngə qədər dəyişən) ağac çalarları və tekstur naxışları ilə oynayan rəssam sanki boya ilə çəkilmiş kimi görünən rəsm əsərləri yaradır. Baxsanız süjetin ağac lövhələrlə yığıldığına fikir verməyəcəksiniz. Onlar bir-birlərinə elə çuğlaşdırılıblar ki, necə baxılmasından asılı olmayaraq, birləşmə yerlərini görə bilməyəcəksiniz. Həm də lövhələri faner altlıq üzərində bərkidən yapışqan görməyəcəksiniz.
«Duz gölü. Masazır»
İnsanlar və onlara duz verən göl. Onların arasında münaqişə var. Göldəki suyun səthi qasırğalı dalğalarla topalanır. Duz artıq kisələrdədir. Görünür ki, o, yaş və ağırdır. Güclü kişilər kisələri daşıyır, onları bir yerə yığırlar. Bu, yalnız onların işi deyil, həm də həyatıdır. Günbəgün, ilbəil. Onlar göldən duz almaq üçün sabah yenidən gələcəklər ..
«Emalatxana»
Gözümüzün önündə taxta işləmələrlə dolu bir məkan açılır. Bunlar müxtəlif rəngli kiçik taxta lövhələrdir: çox açıq qəhvəyi rəngdən, demək olar ki, qara sayıla bilən tünd qəhvəyi rəngə qədər. Üçüncü planda açıq bir balkon qapısı var, oradan biz həyətin bir hissəsini və ağac budaqları görürük. Rəsm hazır olmanın astanasındadır. Gündəlik yaradıcı həyat...
"Qaçqınlar"
Zamanla və insanın münaqişəsi. Şərtləri insandan daha güclü olan zaman. Günəşin yandırdığı tozlu yolun uşaqlar, böyüklər və heyvanlar üçün qurtuluş ola biləcəyi zaman. Qət ediləsi yol, xilas yolu.
"Həyət"
O, bu süjeti təkrar-təkrar yaradır. Kiçik bir vətən, harmoniya, səadət, sevinc verən bir ocaq kimi. İşlərdən birində hasar yaxınlığında təndir görürük, ön planda isə  ağac  və havada qurudulan balıq var. İkinci əsərdə - ağaclar, cığır, çəpər yanında pillələr və bağlı alaqapı. Onun yaşam arealı. Onun harmonik dünyası. Onun diqqətlə qoruduğu dünyası.
"Çimərlik"
Bu da onun uşaqlıqdan gələn sevimli hekayəsidir. Onu, işə xüsusi əhəmiyyət verən detallarla doldurur:  indiki anın sarsılmazlığına və gələcəyin əminliyinə inamla. Və rəsmdə məhz nəyin təsvir edilməsinin önəmi yoxdur: tir üzərində qurumaq üçün asılmış şamayı balığı və ya dənizə üzmək üçün getmiş sahibini gözləyən əşyalar.
Cəbrayıl Quliyev: portret
Öz portretini də ağac lövhələrdən işləyib. Heyrətamizdir ki, çox bənzərdir. Sanki kətan üzərində fırça ilə işlənib. Hətta daha yaxşıdır.
O, ağacın xüsusiyyətləri haqqında heyrətlə danışır, əmin etməyə çalışır ki, ağac rəssama sərhədsiz imkanlar verir.  "Mən yalnız ağacın təbii rəngini istifadə edirəm. Mən işlərimi lakla örtmürəm, qatranla ton vermirəm, boya istifadə etmirəm. Hətta işdə yonqar istifadə edəndə belə. Ağacın təbii rəngləri kifayət qədərdir".
Sonra o, qozun qeyri-adi xüsusiyyətləri haqqında danışır. Daha doğrusu, qoz taxtasının. Sən demə, o, 20 çalar verir! Ağacın kökünə yaxın olanda o, daha açıq rəngli, təpəyə yaxınlaşdıqda isə o, daha tünd rəngli olur. Fıstıq da maraqlı bir ağacdır. Çünki onun çox növləri və hər növə görə də rəngləri və çalarları var. Həmçinin Tailand şamı. O da rəssam üçün gözəl materialdır...
O, təvazökar, öz işinə tam və əbədi aşiq insanlar kimi həvəslə danışır. Yəqin ki, ağac növlərinin xüsusiyyətləri və intarsiya texnologiyaları haqqında mühazirə oxuya bilər. Amma biz hələlik sadəcə danışdıq. Və öz sevgi və maraq dünyası ilə bir insan açıldı. Peşəkar. İnsanpərvər. Vətəndaş. Ailəsi və uşaqları, həyat yoldaşı və doğmaları haqqında danışırlar.  Və onun dediyindən aydın idi: o, xoşbəxt bir insandır.
Axı, gerçəkdən, bir kişinin öz nəsil təyinatı üzrə yerinə yetirməli olduğu hər şeyi edib. Ev tikib, ağac əkib (çox sayda ağac!), oğul böyüdüb. Bundan əlavə, evində böyüyən bir qızı var - ağıllı və gözəl. Göründüyü kimi, onun Avropada, Amerikada, Yaponiyada şəxsi kolleksiyalarda və öz emalatxanasında olan rəsm əsərləri ruh fəaliyyətinin nəticəsi olmaqla yanaşı, rəssam haqqında onun öz "mən"i və dünyası ilə barışıq içində yaşadığını deməyə imkan verir. Bundan daha yaxşı nə ola bilər?

ТЫСЯЧИ КРАСОК ДЕРЕВА
Художник Джабраил Гулиев единственный, кто в Азербайджане работает в уникальной технике рисования картин древесиной
Почему кто-то умеет рисовать, а кто-то нет? Почему кто-то умеет петь, а кто-то нет? Есть довольно интересный ответ на этот вопрос: "А почему рыбы плавают, а птицы летают?". Потому что у рыб нет крыльев, а у птиц нет плавников. Что ж, логично. Каждому свое. Но когда видишь прекрасные полотна талантливых художников, вопрос, почему кто-то умеет рисовать, а кто-то нет, возникает вновь. Так было и с работами Джабраила Гулиева. В них можно всматриваться очень долго. Что же в них завораживает? Визуальные ассоциации! В его работах много цвета, который ассоциируется с песком: теплым, зыбучим, прохладным, плывущим! А за ним всплывают в памяти пляжи Абшерона, дачные домики эпохи советизации, ощущение лениво дующего влажного ветерка… Следующая мысль: почему он работает одними и теми же красками? Оттенки песочного цвета перемежаются с оттенками коричневого… Оказалось, на полотнах не краски, а дерево. Живое натуральное дерево! И определяется этот вид прикладного искусства одним словом: интарсия!
Рисование деревом
Зародившись в Древнем Египте, этот вид прикладного искусства получил развитие в эпоху Возрождения в Греции и Риме. Впервые такие изделия появились в Древнем Египте. Так как долина Нила не богата лесом, вся древесина ценных пород ввозилась издалека. Поэтому деревянные изделия были предметами роскоши, древесину с красивой текстурой и необычным цветом применяли для инкрустации деревянных изделий наряду со слоновой костью, драгоценными металлами и камнями. Мастера Древней Греции и Рима добавили к искусству интарсии - созданию картин из дерева - новые приемы: чтобы изменить цвет древесины, ее обрабатывали маслом, квасцами, кипятили в краске. Изделия из дерева, изготовленные из кипариса и кедра, украшали сложными орнаментами с использованием самшита, клена, падуба, кизила. Однако своего расцвета интарсия достигла в эпоху Возрождения. Именно тогда она выделилась как вид прикладного искусства, отличающийся от инкрустации тем, что фоном для мозаичных украшений выступал массив древесины изделия. Тогда же сложились и каноны этого удивительного искусства: орнаментальные композиции стали сложными, многокрасочными, появились изображения городских улиц, исторических и повседневных сцен. В сюжетных наборах стали применять такие техники, как гравирование, травление и обжиг, резьба по дереву. И зачастую мозаичные наборы по художественной выра-зительности не уступали живописным полотнам.
Гимн родной земле
Для художников Азербайджана работа в этой технике не типична. Джабраил Гулиев в этом виде прикладного искусства первопроходец, он единственный, кто работает в этой технике. Его работы - это гимн родной земле, людям, среди которых вырос. Это неотъемлемая часть его жизни, его творческой и человеческой судьбы. А она складывалась непросто. Он вырос в большой семье и начал работать, будучи еще студентом Художественного училища имени Азима Азимзаде. Потом, как и положено настоящему мужчине, отслужил в армии, а вернувшись, поступил на факультет скульптуры в Институт искусств им. М.Алиева - ныне Университет культуры и искусств. Профессия, кроме творческой радости, ничего не приносила. А у него уже были семья, дети. Уехав в Москву, он некоторое время жил там, применяя свои профессиональные навыки художника в строительстве особняков на Рублевке. В этот период и случилось его первое "столкновение" с деревом. Однажды, увидев под ногами кусок древесины, он не поленился его поднять. Наметанный глаз художника сразу же заметил необычный текстурный рисунок, нанесенный самой природой! Результат этого неожиданного "столкновения" висит теперь на одной из стен его мастерской. На картине - уголок природы: большие деревья, забор, два стога сена. Немножко сумеречно, как перед дождем. В воздухе - ощущение томительного ожидания... Так впервые сформировалась мысль о том, что фактура дерева может на равных конкурировать с красками, глиной и прочими материалами, которые используют живописцы и скульпторы. Дерево - волшебный природный материал, который в состоянии дать художнику ту палитру, что необходима для выражения мысли и состояния души.
Дома
Вернувшись домой, Джабраил не оставил своего "открытия" в прошлом. Он как одержимый искал способы освоения этой техники. Поиски приходилось осуществлять путем проб и ошибок. Он тогда даже не подозревал, что все уже до него найдено и освоено много веков назад. И то, что он, не стесняясь, говорил об этом со своими коллегами и искусствоведами, помогло приблизиться к решению этого вопроса. Секретарь Союза художников, искусствовед Офеля ханым, выслушав его, рассказала о технике под названием интарсия. Это значительно ускорило процесс овладения необычной техникой, и вот уже 15 лет Джабраил Гулиев творит свои полотна, используя технические приемы интарсии.
"Дело в том, что меня всегда притягивал природный материал. То, что создано самой природой, - живое и настоящее. В нем - своя жизнь. Такой материал дышит позитивной энергией", - говорит он в беседе с нами.
Это правда. Смотреть на его работы хочется долго, не отрывая взгляда. Они притягивают, словно магнит. Потом в тебя проникает ощущение гармонии! Оно завораживает. Кажется, автор работ живет в согласии с самим собой и окружающим миром. Нет внутреннего деструктивного надрыва, нет протеста против действительности, словом, нет всего того, чем изобилуют работы многих современных художников, погружающих зрителей в проблемы собственного несовпадения с окружающим миром.
- С породами каких деревьев вы предпочитаете работать?
- С разными. Деревья удивительны и неповторимы! У каждого дерева и свой цвет, и своя прочность. Есть более темные оттенки, есть более светлые. Например, карельская береза - это светлые тона. Африканское дерево венги имеет темный окрас, дерево сараган растет у нас в Огузе и имеет золотистый оттенок. Бук имеет много разновидностей и оттенков.
- Вы работаете с фактурой только отечественных деревьев?
- Нет, не только. Некоторые виды деревьев мне привозят друзья из-за границы. Но есть виды деревьев, которые растут только у нас и больше нигде в мире. Например, дерево "нил". Оно растет только в Лянкяране.
Сюжеты
Его работы сюжетны. В каждой есть своя драматургия. И свои авторские приемы. Соблюдая в работе направление волокон, используя игру контрастов древесных оттенков (от светлых, почти белых до темно-коричневых, почти черных) и текстурных узоров, художник создает картины, которые выглядят так, будто они написаны красками. Смотрите и не замечаете, что сюжет выложен пластинками дерева. Они настолько тонко совмещены, что, как бы ни всматривались, не увидите стыковочных мест. Так же, как и не увидите клея, которым эти пластинки крепятся к фанерной основе.
"Соленое озеро. Масазыр"
Люди и озеро, отдавшее им соль. Между ними почти конфликт. Поверхность воды в озере вздыблена вихревыми волнами. Соль уже в мешках. Видно, что она мокрая и тяжелая. Сильные мужчины переносят мешки, сваливая их в кучу. Это не просто их работа, это их жизнь. Изо дня в день, из года в год. И завтра они опять придут, чтобы отнять у озера соль…
"Мастерская"
Нашему взору открывается пространство, заполненное деревянными заготовками. Это маленькие пластинки-брусочки разного цвета: от совсем светлого до темно-коричневого, почти черного. На третьем плане - открытая балконная дверь, через которую мы видим часть двора и ветви дерева. На пороге картина. Творческие будни…
"Беженцы"
Конфликт времени и человека. Время, когда обстоятельства сильнее человека. Время, когда дорога - пыльная, прогретая солнцем, - может стать спасением для детей, взрослых, животных. Путь - преодоление, путь - спасение.
"Двор"
Он создает этот сюжет снова и снова. Как малую родину, как очаг, дарящий гармонию, умиротворение, радость. На одной из работ мы видим тендир у забора, дерево на переднем плане - вялящуюся на воздухе рыбу. На втором полотне - деревья, дорожка, ступеньки у забора и закрытая калитка. Ареал его обитания. Его гармоничный мир. Мир, который он тщательно охраняет.
"Пляж"
Это тоже любимый сюжет, вынесенный из детства. Он изобилует подробностями, которые придают работам особую значимость: веру в незыблемость текущего момента и уверенность в завтрашнем дне. И неважно, что именно изображено на картине: шамайка, подвешенная для сушки на перекладине, или вещи, поджидающие хозяина, отправившегося поплавать в морской воде.
Джабраил Гулиев: портрет
Свой автопортрет он тоже выложил пластинами дерева. Удивительно, но оказалось очень похоже. Почти как кистью на полотне. Даже лучше. Он увлеченно говорил об особенностях древесины, уверяя, что она дает художнику неограниченные возможности.
"Я использую только природный цвет дерева. Не покрываю работы лаком, не тонирую морилкой, не использую красок. Даже когда использую в работе опилки. Натурального цвета древесины вполне достаточно".
А потом он поведал о необычайных свойствах орешника. То есть орехового дерева. Оно, оказывается, дает до 20 оттенков! Ближе к корневой системе оно светлое, а к макушке - темнее. Бук - тоже дерево удивительное. Потому что имеет много разновидностей и, соответственно, цветов и оттенков тоже. А еще - таиландская сосна. Она тоже прекрасный материал для художника…
Он говорил увлеченно, так, как говорят люди скромные, абсолютно и навсегда влюбленные в свое дело. Пожалуй, он мог бы читать лекции об особенностях пород деревьев и технологии интарсии. Ну а пока - мы просто разговаривали. И открывался человек с его миром любви и увлеченности. Профессиональной. Человеческой. Гражданской. Он говорил о семье и детях, о жене и родне. И по тому, как он об этом говорил, было ясно: он счастливый человек. Ведь, собственно говоря, все, что должен исполнить мужчина по своему родовому предназначению, он исполнил. Дом построил, дерево (и не одно!) посадил, сына воспитал. К тому же есть и подрастающая дочь - умница и красавица. Вот и получается, что его полотна, которые находятся в частных коллекциях Европы, Америки, Японии и в его мастерской, - результат работы души, которая позволяет сказать о художнике, что он живет в согласии с собственным "я" и миром. А что может быть лучше этого?