2018-ci il Azərbaycanda sənaye sektorunun bərpası ili ola bilər
Bütün dünyada sənaye öz intibah dövrünü yaşayır, bu, Azərbaycanda da istisna deyil, xüsusilə də qeyri-neft sektorunun canlanması məsələsində hökumətin fəallaşması nəzərə alınmalıdır və bu, tezliklə ölkədə onlarla müəssisənin işə başlamasına imkan yaradacaq. Bu baxımdan qeyri-neft məhsullarının ixracını 25% artması tamamilə təbii sayılır. Bu cür yüksək artım templərinini davam edəcəyini gözləməyə dəyər, çünki 2018-ci ilin əvvəlindən daha iri müəssislərin işə başlaması gözlənilir.
Amma sənayesinin inkişafı müvafiq olaraq, əhəmiyyətli maliyyə xərcləri tələb edir və müəyyən güzəştlərin təqdim etmədən onların inkişafına nail olmaq mümkün deyil. Bir çox ölkələrdə vəziyyətdən çıxış yolu kimi rezidentlərə müxtəlif növ vergi və gömrük güzəştləri təklif edilən azad iqtisadi zonaların, yaradılmasına qərar veriblər.
Azərbaycanda hazırda beş sənaye parkı (SP) fəaliyyət göstərir: Sumqayıt kimya, Balaxanı, Qaradağ, Mingəçevir və Pirallahı SP-ləri. Vergi Məcəlləsinə uyğun olaraq, onların rezidentləri 7 il torpaq vergisindən, əmlak və mənfəət vergilərindən, eləcə də idxal edilən avadanlıqlar üçün ƏDV-dən və gömrük rüsumlarından azad edilirlər.
İxrac potensialının konsentrasiyası zonası
Azərbaycan hökuməti neft qiymətlərinin kəskin azalmasından əvvəl post-neft inkişaf dövrünə keçməyə hazırlaşırdı. Sumqayıtda ilk sənaye parkının əsasının qoyulması Azərbaycan prezidentnin 21 dekabr 2011-ci il tarixli fərmanı ilə gerçəkləşdirilib, lakin şirkətlərin çoxu parkın rezidenti statusunu əsasən keçən il və bu il alıblar.
505 hektar ərazidə yerləşən Sumqayıt kimya SP (SKSP) regionda ən böyük sənaye parkı sayılır. Hazırda ölkə üzrə sənaye parkı rezidenti statusu almış 25 şirkətdən 13-ü birbaşa SKSP ərazisində fəaliyyət göstərir və onlar müəssisələrin yaradılmasına nəzərdə tutulan $1,8 milyarddan artıq $1,2 milyard sərmayə yatırıblar. Ümumilikdə, zona ərazisində artıq 7,5 min iş yeri açılıb.
Sumqayıt kimya PP-nin investisiya xəritəsi belə görünür: «SOCAR Polymer» - 778 milyon dollar; «Azerfloat» - 65 milyon dollar; «Baku non ferrous & foundry company» - 24,9 milyon dollar; «MST Engineering Services» - 2,9 milyon dollar; SIKA - 3,3 milyon dollar; «Aqrokimya Azərbaycan» - 16 milyon dollar; STP - 600 milyon dollardan çox; «Tabaterra» - 32 milyon dollar
Bu ilin ən son «Tabaterra» şirkəti rezident statusu alıb, o, SKSP ərazisində istehsal gücü ild 7 milyard ədəd olan siqaret fabriki inşa edəcək. Həmçinin, «SOCAR Carbamide» şirkətinə SKSP-nin rezidenti statusunun verilməsinə dair işlər davam edir, şirkət 2018-ci ilin əvvəlində karbamid və gübrələrin istehsalı üçün yeni bir zavodun istismara verilməsini planlaşdırır. Sumqayıt Kimya Sənaye Parkının ərazisində qabaqcıl texnologiyalar əsasında qurulan və müasir avadanlıqlar istifadə edən yeni müəssisələr ölkədən qeyri-neft məhsulları ixracını yeni səviyyəyə qaldıracaq.
Ölkənin toxuculuq mərkəzi
Dövlət başçısının 2015-ci il 26 fevral tarixli fərmanına əsasən, 14,8 hektar ərazidə Mingəçevir sənaye parkının (MSP) yaradılması ilə bağlı işlərə başlanıb. Sənaye parkının istifadəyə verilməsi ilə energetiklər şəhəri Mingəçevir tezliklə toxuculuq sənayesinin mərkəzi roluna iddia edə bilər. Artıq 2018-ci ilin əvvəlində MSP ərazisində fəaliyyət göstərməsi nəzərdə tutulan doqquz müəssisədən birincisi - pambıq iplik istehsalı ilə məşğul olan «Mingəçevir Tekstil» ASC fəaliyyətə başlayacaq. Yeni fabrik Azərbaycanda pambıq iplik istehsalını 115% artıracaq, idxaldan asılılığı tamamilə aradan qaldıracaq və böyük ixrac imkanları yaradacaq. İstehsal edilən 10 min ton iplik ixrac ediləcək və bu, ildə təxminən 25 milyon dollardan artıq xarici valyuta gətirəcək.
Ümumilikdə, MSP-də Fransa, Almaniya, İtaliya və Yaponiyanın qabaqcıl texnologiyalarına əsaslanan yun və akril ipliklər, dəri məhsulları, corablar və ayaqqabılar istehsal ediləcək. Tikintiyə yatırılan sərmayələr 60 milyon dollardan çox, avadanlıq və alətlər almaq üçün xərclənən vəsit isə 150 milyon dollardan çox olacaq, nəticədə burada 5,5 min nəfər işləyəcək. Beləliklə, yaxın gələcəkdə MSP daha 3 min top akril iplik və eyni miqdarda yun iplik, bundan əlavə 70 mln. cüt corab və 1,5 mln. cüt dəri ayaqqabı istehsal ediləcək.
MSP-də müəssisələrin işi yalnız toxuculuq sənayesi məhsullarının idxalına sərf edilən valyutanı əhəmiyyətli hissəsini qorumaqla yanaşı, həm də ölkəyə dünya bazarlarında «Made in Azerbaijan» markası altında Azərbaycan məhsullarının satışından əldə edilən maliyyə vəsaitlərinin gəlməsini təmin edəcək.
Yeni əczaçılıq sənayesinin yaranması
Yaradılmasına 14 sentyabr 2016-cı il tarixli Prezident sərəncamı ilə başlanan, 30 hektar əraziyə malik Pirallahı SP artıq müasir əczaçılıq sənayesi yaradılan bir innovasiya sahəsi kimi diqqət çəkir.
İlk əczaçılıq zavodu "Hayat Pharm"a sərmayə qoyuluşu 74 milyon dollar təşkil edəcək və məhsul buraxılışı 2018-ci ilə gözlənilir. Zavodda İİV infeksiyasının müalicəsi, sinir sistemi xəstəliklərinin müalicəsi, həmçinin antibiotiklər və diabetə qarşı dərman preparatların istehsalı nəzərdə tutulur. Ümumilikdə müəssisə 89 növ dərman istehsalını həyata keçirəcək. «Hayat Pharm»ın istehsal gücü 22,5 milyon qutu və ya 500 milyon həb və kapsul olacaq.
Həmçinin Pirallahı SP-də 2017-ci ilin yanvar ayında Azərbaycan-İran əczaçılıq fabriki «Caspian Pharmed»in təməli atılıb, işlərin ilk mərhələsində sərmayələr $20,6 milyona çatacaq. Tikinti işlərinin tamamlanması 2018-ci ildə nəzərdə tutulsa da, məhsul istehsalı 2019-cu ilə proqnozlaşdırılır. Birinci mərhələ zavodda hər il 200 milyon həb və kapsul, 84 adda dərman preparatı istehsalı planlaşdırılır ki, onların sırasında ürək-damar xəstəlikləri, infeksion və qeyri-infeksion xəstəliklər üçün nəzərdə tutulmuş dərmanlar, eləcə də antibiotiklər və ağrıkəsicilər nəzərdə tutulur.
Yeri gəlmişkən, Azərbaycan-İran əczaçılıq zavodunun ixrac həcmi ildə 100 milyon dollara kimi proqnozlaşdırılır.
26 may 2017- ci il tarixdə Azərbaycan şirkəti «Diamed Co» MMC Pirallahı sənaye parkının rezidenti statusunu alıb, şirkət birdəfəlik şprislər üçün zavod tikintisinə başlayıb. Sərmayə həcmi 4 milyon dollar təşkil edəcək və müəssisə 2018-ci ilin birinci yarısında istismara açılacaq.
Biznesin aparılması üçün yaradılmış əlverişli şərait Pirallahı SP-də yeni birgə müəssisələrin yaradılacağına olan inamı aratırır. Özü də, bu mövzu hökumət səviyyəsində keçirilən biznes forumları və görüşlər çərçivəsində mütəmadi olaraq müzakirə edilir. Xüsusilə Türkiyə, Ukrayna, BƏƏ, Yaponiya, Cənubi Koreya və digər ölkələrin şirkətləri birgə əczaçılıq müəssisələri yaradılmasına maraq göstərdiklərini dəfələrlə bəyan ediblər.
Rüblük öhdəlik
Ölkədəki sənaye inkişafının stimullaşdırılmasının daha bir forması bölgələrdə sənaye məhəllələrinin yaradılmasıdır. İşgüzar dairələrin sənaye məhəllələrində işə başlamağa və rezident olmağa maraq göstərməsi onunla bağlıdır ki, dövlət zəruri infrastruktur yaratmaq üçün bütün xərcləri öz üzərinə götürür. Ekspert hesablamalarına görə, sahibkarların zəruri infrastrukturun yaradılmasına xərcləri bəzən istehsalı işə salmaq üçün sərf etdikləri bütün xərclərin 30% -ə qədər çatır.
Bu gün Azərbaycanda üç sənaye məhəlləsi - Neftçala, Hacıqabul və Masallı üç sənaye məhəllələri var.
Neftçala sənaye məhəlləsinin (NSM) yaradılması 2015-ci ilin fevral ayında dövlət başçısının sərəncmına əsasən başlayıb və kompleks bu il 24 sentyabr tarixində prezident tərəfindən açılıb. Açılış zamanı NSM-dg 9 müəssisə və bir emalatxana fəaliyyət göstərib. NSM-in iştirakçıları artıq istehsal sahələrinə 45,3 milyon manat sərmayə qoyublar, 474 daimi iş yeri yaradıblar.
Prezident İlham Əliyevin Neftçalaya səfəri zamanı gücü ildə 25 min ton olan Neftçala balıq yemi müəssisəsi də açılıb. Gələcəkdə müəssisədə balıq yemi ilə yanaşı, mal-qara üçün də yemlərin, başqa növ yemlərin də istehsalı nəzərdə tutulur, müəssisəyəə qoyulan sərmayələr 12 milyon manat təşkil edir.
Lakin, əlbəttə, burada ölkə sənayesi üçün əsas rolu ildə 10 min avtomobil yığmaq gücünə malik «Azərmaş» ASC - İran Khodro birgə Azərbaycan-İran avtomobil zavodu olmalıdır. Yalnız birbaşa bu müəssisədə 300 nəfər məşğul olacaq, yanaşı sənaye sahələrində də iş yerləri yaradılacaq. Sərmayə yatırımı $15 mln. səviyyyəsində qiymətləndirilən müəssisənin açılışı 2018-ci ələ planlaşdırılır.
Müasir texnologiyaların, avadanlıq və alətlərin istifadə edilməsi ilə yaradılmış zavodda «Runna», «Samand», «Soren», «Dena», «Peugeot-206», «Peugeot-207", "Renault-Tondar » və « Renault-Pickup» kimi avtomobil modelləri istehsal ediləcək. Yeri gəlmişkən, avtomobil zavodunun inkişafının ikinci mərhələsində birgə Azərbaycan-İran avtobuslar istehsal etmək nəzərdə tutulur.
Yuxarıda göstərilənlərə bu ilin sentyabr ayında açılmış Balaxanı SP-ni və parkın beş rezidentinin "yaşıl iqtisadiyyat" istiqamətində işə başlanmasını, emalı sahəsində perspektivləri, Qaradağ SP-də müxtəlif sinif gəmilərin istehsalını əlavə etmək olar.
Bir sözlə, bütün təşəbbüslər nəzərə alındıqda 2018-ci ildə Azərbaycanda sənaye sahəsində sıçrayış gözlənir ki, bu da post-neft mərhələsində iqtisadiyyatın mütərəqqi inkişafını təmin edəcək.

2018: the year of revival for Azerbaijan's industrial sector
The manufacturing industry is reviving all over the world. Azerbaijan is no exception. Especially with the government's support to the recovery of non-oil sector, which will soon contribute to the launch of dozens of enterprises nationwide. Thus, it was quite natural that the export of non-oil products has increased by 25%. It is expected that such a progress will continue, as even more enterprises start operations from the beginning of 2018.
The industrial development requires significant financial expenditures, and is impossible without ensuring certain benefits. To solve this problem, many countries create free economic zones, where the residents are offered various tax and customs incentives.
Currently, there are five industrial parks (IP) in Azerbaijan: Sumgayit Chemical, Balakhani, Garadagh, Mingachevir, and Pirallahy. According to the Tax Code, the residents of these IPs are exempted from land tax, property taxes, profits, as well as VAT and customs duties on the imported equipment for seven years.
The zone of the national export potential
Azerbaijani government has prepared for a transition to the post-oil development period before the sharp drop in oil prices. The establishment of the first industrial park in Sumgayit started according to a presidential decree from December 21, 2011, but most companies received the status of residents of the park mainly in the past and current years.
The Sumgayit Chemical Industrial Park (SCIP) covering an area of ​​505 hectares is the largest industrial park in the region. To date, 13 of 25 companies that received the status of residents in industrial parks are located within the SCIP territory and have already invested more than $1.2 billion of the planned $1.8 billion in new enterprises. In total, the SCIP has created 7,500 jobs so far.
The investment map of SCIP is as follows: SOCAR Polymer - $778 million; Azerfloat - $65 million; Baku nonferrous and foundry company - $24.9 million; MST Engineering Services - $2.9 million; SIKA - $3.3 million; Agrochemistry Azerbaijan - $16 million; STP - over $600 million; Tabaterra - $32 million.
Tabaterra is the last company which received the status of a resident this year. It will construct a cigarette factory with a total annual production capacity of 7 billion cigarettes. The work is ongoing on granting the status of a SCIP resident to SOCAR Carbamide. The company will start operating a plant for the production of carbamide and fertilizers in early 2018. New enterprises on the territory of SCIP equipped with advanced and modern technologies will take the export of national non-oil products to a new level.
The textile hub of Azerbaijan
In accordance with a presidential decree dated February 26, 2015, the construction of the Mingachevir Industrial Park (MIP) has started on the territory of ​​14.8 hectares. With the launch of the industrial park, the city of power engineers (Mingachevir) may soon claim to be the centre of the textile industry. At the beginning of 2018, the first of the nine enterprises, Mingachevir Textile LLC for the production of cotton yarn, will start operating at MIP. The new plant will increase production of cotton yarn in Azerbaijan by 115% entirely eliminating dependence on imports and creating large export opportunities. About ten thousand tons of the produced yarn will be exported and attract more than $25 million into the country.
In general, MIP is also planning to produce woollen and acrylic yarn, leather products, socks, and footwear based on the advanced technologies from France, Germany, Italy, and Japan. Total construction investments will reach more than $60 million and more than $150 million for the purchase of equipment and tools. As a result, MIP will create 5,500 jobs.
In the near future, MIP will produce extra three thousand tons of acrylic and woollen yard, respectively, in addition to 70 million pairs of socks and stockings and 1.5 million pairs of leather shoes.
The MIP enterprises will help saving a large portion of the foreign currency thanks to the decreasing import of textile goods and will attract money from the sale of Azerbaijani products under the Made in Azerbaijan brand.
The birth of a new pharmaceutical industry
The establishment of the Pirallahy Industrial Park (PIP) (30 hectares), started in compliance with a presidential decree dated September 14, 2016, has already attracted attention as an innovative zone for the creation of a modern pharmaceutical industry.
Investments in the first pharmaceutical plant Hayat Pharm will reach $74 million with a production expected in 2018. The plant will produce drugs for the treatment of HIV, diseases of the nervous system, as well as antibiotics and drugs against diabetes. In total, the company will produce 89 types of medicines. The annual capacity of Hayat Pharm will reach 22.5 million packs, or 500 million tablets and capsules.
In January 2017, the foundation of the Azerbaijani-Iranian pharmaceutical plant Caspian Pharmed was laid at PIP. Total investment in the first stage of activities reached $20.6 million. Although it is planned to finish the construction works by 2018, the plant will start releasing its first products from the beginning of 2019. At the first stage, it is planned to produce 200 million tablets and capsules annually under 84 titles, including the main types of medicines for the treatment of cardiovascular, infectious and non-infectious diseases, as well as various types of antibiotics and painkillers. By the way, the annual export capacity of the Azerbaijani-Iranian pharmaceutical plant is going to reach almost $100 million.
Finally, on May 26, 2017, the Azerbaijani company Diamed Co LLC, which has started the construction of a plant for the production of disposable syringes, was granted a status of the PIP resident. Total investments will reach $4 million, and it is projected to start the operations in the first half of 2018.
Favourable conditions for doing business promise that new joint ventures will be created at PIP. Moreover, this issue is discussed regularly at various ongoing business fora and governmental meetings. In particular, numerous companies from Turkey, Ukraine, UAE, Japan, South Korea and other countries have expressed their interest in the creation of joint pharmaceutical enterprises at PIP.
Industrial districts
Yet another form of stimulating the development of the national manufacturing industry is the establishment of industrial districts in the regions. The interest of business circles to start a business and become a resident in industrial districts is encouraged by the state, which takes all the costs related to the creation of the necessary infrastructure. According to expert estimates, the expenses of entrepreneurs for creating the necessary infrastructure sometimes reach up to 30% of all commissioning costs.
So far, there are three industrial districts operating in Azerbaijan: Neftchala, Hajigabul, and Masalli.
The Neftchala Industrial District (NID) was established according to a presidential order dated February 2015. The opening ceremony took place on September 24, 2017 in the presence of President Ilham Aliyev. At the time of the opening, nine enterprises and one workshop operated at the NID. NID members have already invested ₼45.3 million in production facilities creating 474 permanent jobs.
President Aliyev also participated at the opening of the Neftchala Fishfood Enterprise with an annual capacity of 25 thousand tons. It is also planned to produce fodder for cattle, as well as other types of agricultural forage there. Total investments in the enterprise reach ₼12 million.
The joint Azerbaijani-Iranian automobile plant Azermash-Iran Khodro OJSC should become the key production facility of the national industry with an annual production capacity of 10 thousand cars. The company will directly employ only 300 people creating jobs in related industries in other regions. The opening of the $15-million plant is planned for early 2018. The plant equipped with state-of-art technologies and mechanisms will produce the following automobile brands: Runna, Samand, Soren, Dena, Peugeot-206, Peugeot-207, Renault-Tondar and Renault-Pickup. During the second stage of development, it is planned to produce joint Azerbaijani-Iranian buses.
It is also worth mentioning the opening of the Balakhany Industrial Park in September 2017 and the start of operations of the five residents doing the "green business", as well as the processing and construction of various vessel classes at the Garadagh Industrial Park.
Considering all the above initiatives, we can expect an upsurge in the manufacturing industry of Azerbaijan in 2018, which will significantly contribute to the progressive development of the national economy during the post-oil period.