SABİTLİK VƏ İSLAHATLAR
Başa çatmış il həm Azərbaycanda, həm də dünyada iqtisadi hadisələrlə zəngin oldu. Bəzi sektorlarda böhranın davam etməsinə baxmayaraq, ötən il, ümumilikdə, Azərbaycan üçün sabitləşmə və islahatlar ahəngində keçdi. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ilin sonuna yaxın etdiyi çıxışlarının birində bəyan etmişdi ki, 2017-ci ildə "Azərbaycan iqtisadiyyatının sabitləşməsi" müşahidə olunub. İl ərzində qeyri-neft sektorunda 2,5%, qeyri-neft sənayesi istehsalında 3%-dən çox, kənd təsərrüfatında 4%-dən çox artım olub.
Regional və yerli miqyaslı, yeni iri layihələrin işə salınması bu göstəricilərin bir neçə bənd irəliləməsinə imkan yaradacaq.
Yeni əsrin müqaviləsi
2017-ci ildə Azərbaycan üçün başlıca iqtisadi tədbirlərdən biri "Əsrin müqaviləsi"nin davamı kimi 14 sentyabr tarixində "Azəri - Çıraq - dərinsulu Günəşli" yatağının işlənməsi üzrə yenilənmiş müqavilənin imzalanmasıdır. Məlumdur ki, neft-qaz sektoru Azərbaycan iqtisadiyyatının əsas "nəhəngi" olub və olmaqda davam edəcək. Bununla yanaşı, son illərdə dünya bazarlarında neft qiymətlərinin kəskin dəyişməsi ilə yanaşı, neft hasilatının səviyyəsində hiss edilən azalma da ciddi narahatlıq doğurur. Məhsuldar təbəqələrin tükənməsi ilə əlaqədar olaraq AÇG-də istehsal 2010-cu ildəki günlük 830 min barelə bərabər zirvə göstəricisindən 2017-ci ilin birinci yarısında 580 min barelə enib. Yataqların
gələcək işlənməsi qeyri-neft sektoruna əlavə yatırımları təmin edəcək, həmçinin gələcək nəsillər üçün də əhəmiyyətli vəsaitlər saxlamağa kömək edəcək. Bütünlükdə, 23 illik istimar dövrü ərzində yataq blokundakı bütün ehtiyatlarının yarıdan çox hissəsi - 436 milyon ton çıxarılıb ki, bunun 245 milyon tonu mənfəət nefti kimi Azərbaycanın payına düşüb. Bu günə qədər yataqların işlənməsinə 33 milyard dollardan çox sərmayə qoyulub.
2050-ci ilə qədər olan dövrə hesablanmış yenilənmiş müqavilə çərçivəsində daha 500 milyon ton məhsul çıxarılması planlaşdırılır. «BP» şirkətinin baş icraçı direktoru Robert Dadlinin sözlərinə görə, yatağın sonrakı 32 il ərzində istismarı t üçün daha 40 milyard $ sərmayə qoyulacaq. Bu vəsaitlər yeni quyuların qazılmasına, mövcud quyuların təmirinə və yeniləşdirilməsinə yönələcək, daha bir hasilat platformasının tikilməsi də mümkündür.
Yeni müqaviləyə əsasən, Azərbaycanın mənfəət nefti payı ümumi istehsalın 75%-inə bərabər sabit səviyyədə qalacaq. Nəticədə, ilkin hesablamalara görə, ölkə 200 milyard $-a qədər ala bilər. Eyni zamanda xarici şirkətlər müəyyən şərtlərin yerinə yetirilməsi üçün Azərbaycana 3,6 mlrd. $ məbləğində bonus ödəyəcəklər. 450 milyon dollarlıq ilk tranş sazişin parlamentdə ratifikasiyasından və qüvvəyə minməsindən sonra gələcək. Digər mühüm dəyişiklik müqavilənin başqa iştirakçılarının payının azaldılması ilə SOCAR-ın payının 11.65% -dən 25%-ə qədər artmasıdır. Şirkətin mövcud vəziyyəti üçün maliyyə yükünü artırmağa imkan verir ki, bu da gələcək üçün böyük mənfəət vədləri verir.
"Dəmir" üçlük
Məhz AÇG nefti bölgənin üç ölkəsinin - Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyənin iqtisadi dostluğunun təməlini qoyub və bu, digər sahələrdə də uğurla davam edir. Keçən ilin oktyabr ayında Bakı-Tiflis-Qars (BTQ) dəmir yolunun işə başlaması yalnız bu üç ölkənin deyil, daha geniş bir regionun münasibətləri üçün yeni bir mərhələ açır. Azərbaycan bu məsələdə aparıcı rol oynayaraq uzunluğu 153 km olan Axalkalaki- Marabda dəmir yolunun təmiri, həmçinin BTQ-nin Qarsa qədər Gürcüstan hissəsinin tikintisinin başa çatdırılması üçün toplam məbləği 775 milyon $ olan bir neçə uzunmüddətli kredit ayırıb. Türkiyə tərəfinin xərcləri də nəzərə alındıqda dəmir yolunun çəkilməsinin ümumi dəyəri 1,1 milyard $ təşkil edib. Buna paralel olaraq, Azərbaycan qatarların sürətini 50% artırmaqla 120 km /saat-a çatdırmaq üçün Bakıdan Gürcüstan sərhədinə qədər öz dəmir yolunu yeniləşdirmək məqsədi ilə sərmayələr yatırıb. Bundan əlavə, Bakı-Tiflis-Qars marşrutu üçün «Alstom» və «Stander» şirkətlərinin istehsalı olan lokomotivlər və yataq vaqonları alınıb.
İlkin mərhələdə BTQ ilə ildə 6 milyon ton yük və 1 milyon sərnişin daşınacaq. 2030-cu ilə qədər bu rəqəmlər müvafiq olaraq 17 milyon ton yükə və 3 milyon sərnişinə çatacaq. İndi Çindən Avropaya yük daşınmasının həcmi ildə 240 milyon tondan çoxdur. Bu yüklərin ən azı 10%-i BTQ-dən keçərsə, bu, ildə 24 milyon ton təşkil edəcək. Beləliklə, yeni bir dəmir yolu yüklərin 12-15 gün ərzində Çindən Avropaya göndərilməsinə imkan verəcək, halbuki Cənub və Şimal dəniz dəhlizlərinin istifadəsi zamanı isə bu, 45-50 gün çəkir. Bakı, Tiflis və Ankara arasında artıq razılaşdırılmış vahid marşrut tarifinin tətbiqi isə BTQ ilə yük daşınmasını daha sərfəli edir. Marşrut sərnişin baxımından da cəlbedicidir: Bakıda qatar oturaq bir neçə gün sonra İstanbula, arzu və imkan daxilində bir sıra Avropa paytaxtlarına da getmək mümkündür. İstənilən halda, dəmir yolu biletinin qiyməti təyyarə ilə müqayisədə əhəmiyyətli dərəcədə aşağı olacaq. BTQ bu marşrut boyunca turist axınını əhəmiyyətli dərəcədə aktivləşdirəcək. Bundan əlavə, bu yeni yol regionda mövcud olan marşrutlara alternativ olacaq ki, indiki geosiyasi vəziyyətdə bu, çox əhəmiyyətlidir.
Şopoqliklər üçün turizm
2017-ci ildə Azərbaycanda turizmin inkişafı sürətlənib və bu sektorda əsas hadisə Bakıda iki şopinq-festivalın keçirilməsi olub - 10 apreldən 10 maya qədər və 15 oktyabrdan 15 noyabra qədər. Sahibkarlığın, ticarətin və turizm sektorunun dəstəklənməsinə yönəlmiş festivallar region dövlətlərində hiss olunan maraq oyadıb. Festivallarda iştirak üçün paytaxtın yüzlərlə ticarət obyekti və restoranları qediyyatdan keçib, şəhərin çox sayda ticarət mərkəzləri qonaqlara xüsusi endirimlər təklif ediblər, müvəqqəti ticarət məntəqələrində isə Azərbaycanın ticarət markaları və xarici brendlər geniş çeşiddə təqdim olunub.
Şopinq-festivalların keçirilməsi zamanı Azərbaycanın qonaqları və vətəndaşları aldıqları mallar (geyim, elektronika, məişət texnikası, mebel, ətriyyat və kosmetika) üçün ödədikləri əlavə dəyər vergisini (ƏDV) Tax Free sistemi üzrə geri qaytara bilərlər. Əgər birinci şopinq-festival zamanı Azərbaycan Vergilər Nazirliyi ƏDV qaytarılması üçün 1,5 mln. manat xərcləmişdisə, ikinci şopinq-festival zamanı bu məbləğ 3,4 mln. manata qədər artdı, bütünlükdə onun dövriyyəsi 33,8 mln. manatı ötüb.
Göründüyü kimi, ilk cəhd uğurlu olub və mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəz Qarayev bildirib ki, birinci şopinq-festivalın təşkilinə 700 min manat xərcləndiyi halda, büdcə daxilolmaları bu rəqəmi bir neçə dəfə ötüb keçərək 5,6 milyon manat olub. Oktyabr ayında keçirilən ikinci şopinq-festival zamanı Azərbaycana 204,686 min turist səfər edib ki, bu, 2016-cı ilin eyni dövrünə baxanda 13% çoxdur.
Ötən ilin digər mühüm turist islahatı ASAN Viza sisteminin inkişafı olub ki, bunun vasitəsi ilə Azərbaycana gələn xaricilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər elektron vizalar ala biləcəklər. Daha öncə Prezident İlham Əliyevin qeyd etdiyi kimi, bu göstərilən tədbirlər nəticəsində ötən ilin ilk 10 ayı ərzində Azərbaycanda turistlərin sayı 20% artıb, bütün 2017-ci il üzrə artım 24% təşkil edib.
Maliyyə-bank gözləntiləri
Ticarətin inkişafında əvvəlki illərdə bir neçə devalvasiya dalğası keçmiş milli valyutanın məzənnəsinin və bank sektorunun sabitləşməsi önəmli rol oynayıb. Azərbaycanın bank sektorunda 2016-cı ildə baş vermiş şoklar müəyyən dərəcədə 2017-ci ildə də bazarını sarsıtdı. Bank göstəriciləri düşməkdə davam etdi və ötən ilin 10 ayının göstəricilərinə görə, bankların aktivləri 17%, kredit portfeli 25%, manatla depozitlər 12% azalıb.
Maliyyə bazarının problemləri 2015-2016-cı illərdə neft qiymətlərinin azalması ilə başlayıb, nəticədə, manat 2015-ci ildə 2 dəfə ucuzlaşıb. Bunun nəticəsində, banklar kapitalının 60%-ni itirdi və 2015-ci ildə bazarda 43 bank olduğu halda, indi yalnız 30 var. Yeri gəlmişkən, 2017-ci ilin sonuna az qalmış - 23 dekabrda ölkənin köhnə banklarından biri olan «DəmirBank»ın lisenziyası ləğv edildi.
Bütün bunlara baxmayaraq, dövlət və tənzimləyici sektoru dəstəkləməkdə davam etdi - yalnız 2017-ci ildə problemli bankların səhmdar kapitalına inyeksiyalar 834 milyon manat təşkil edib. Bunun hesabına bankların bu ümumi kapitallaşması bu gün 3 mlrd. manatdan çoxdur və Azərbaycan bank sisteminin kapital adekvatlığı əmsalı 13%-i ötüb, minimum tələbi isə 10%-dir.
Bazar tənzimləyiciləri bildirirlər ki, ötən il əhalinin əmanətlərinin bank sistemini tərk etməsinin qarşısını əhəmiyyətli dərəcədə almaq mümkün olub. Əgər 2016-cı ilin 10 ayı ərzində əhalinin bank əmanətləri 22% azalmışdısa, 2017-ci ildə azalma cəmi 2,4% təşkil edib. Sektorun digər "zəif bəndi" - Azərbaycan Beynəlxalq Bankı (ABB) bazardakı payını (aktivlər üzrə) 41%-dən 27%-ə endirdi.
Eyni zamanda bank sistemində hazırda 6,5 mlrd. manat məbləğində sərbəst vəsait var ki, bunun 70%-i sağlam bankların sərəncamındadır, lakin bu sərbəst vəsait iqtisadiyyatın kreditləşdirilməsi üçün istifadə olunmur. Bu baxımdan, kreditorların müdafiəsi üçün yeni bir sistem yaradılması üzrə təkliflər var ki, bəzi elementləri artıq işləyir. Xüsusilə, yaxın gələcəkdə ölkədə Kredit Zəmanət Fondu yaranacaq, keçən ilin sentyabr ayından isə maliyyə ombudsmanı institutu fəaliyyət göstərir ki, 2 min $ məbləğində müqavilələr üzrə mübahisələrin tənzimlənməsinə yardımçı olur. Bundan əlavə, bank sektorunun dollarsızlaşdırılması üzrə tədbirlər tələb olunur.
Bankların özləri isə ölkənin bank sektorundakı likvidliyin bərabər paylanmasına çalışırlar, bunun üçün banklararası valyuta bazarının inkişaf etdirilməsini təklif edirlər. Yeri gəlmişkən, artıq bu istiqamətdə müvafiq qərarlar qəbul edilir.- Keçən il bank kartlarına xidmətdə iştirak edən kredit təşkilatlarının əməliyyat zamanı bir-birinə ödədiyi komissiya (interchange fee) azaldılıb.
İxrac üçün mallar
2017-ci ildə «Made in Azerbaijan» markasının təşviqi xüsusi gücləndirilib. Bu baxımdan, ixracat baxımından bu gün Azərbaycan iqtisadiyyatında neft və qaz sənayesindən sonra ikinci yeri tutan kənd təsərrüfatı sektorunun bir sıra sahələrinin inkişafı üçün müxtəlif proqramlar qəbul edilib.
Kənd təsərrüfatının inkişafı üzrə yeni "yol xəritəsi"nə görə dövlətin maliyyələşdirilməsinin əsas axını daha çox ixrac dəyəri daşıyan bir neçə sahənin inkişafına yönəldilir. O cümlədən texniki bitkilərin - pambıq və tütünün, ipək ipliyinin istehsalı artır, üzümçülük və şərabçılıq, çayçılıq və meşə arıçılığı fəal inkişaf etdirilir. Fındıqçılığın ixrac potensialı yüksəkdir, həmçinin badam və zeytun istehsalının da yüksək potenisalı var. «Made in Azerbaijan» markasının təşviqi sayəsində keçən il ümumi ixracın 50%-dən çox artım mümkün olub.
Azərbaycanın işgüzar dairələrinin mövqe əldə etməyə şansı olan xarici ölkələrdə ticarət nümayəndəliklərinin və ticarət evlərinin açılması da Azərbaycan istehsalçılarının məhsullarını ixracının artmasına böyük ümidlər yaradır.
2017-ci ildə Rusiya, Qazaxıstan, Səudiyyə Ərəbistanı, Avropa, Qətər, Qazaxıstan, Almaniya, Əfqanıstan və Pakistana ixrac missiyaları göndərilib. Bu missiyalar çərçivəsində milli stendlər təşkil olunur, dövlət bu stendlərə məhsulların çatdırılması və bir nümayəndənin iştirakı ilə bağlı bütün xərcləri öz üzərinə götürür. 2017-ci ildə Azərbaycanın rəqəmsal ticarət xabı təqdim edilib ki, bu təkcə Azərbaycan sahibkarları üçün deyil, həm də xarici sahibkarlar üçün ölkədə xarici iqtisadi fəaliyyətlə məşğul olmaq üçün imkan yaradır.
Beləliklə, Azərbaycan ölkəyə xarici sərmayə cəlbi üçün bütün sərhədləri silərək dünya iqtisadiyyatı açıq vəziyyətə gəlir. Xabın işi azexport.az portalı çərçivəsində həyata keçirilir və qeyri-rezidentlərə elektron kisə və elektron imzadan istifadə etməyə imkan verir. Öz növbəsində, Azərbaycanın kiçik və orta müəssisələri (KOM) öz məhsullarını yerləşdirməyə və satışa çıxarmağa imkan yaradan virtual mağaza yarada biləcəklər.
Şübhəsiz ki, 2018-ci ildə ixrac potensialının inkişafına olan diqqət davam edəcək və böyük ehtimalla, uğurlar daha da aydın görünəcək, çünki iqtisadiyyatın bütün sahələrində olduğu kimi bura da uğurun təməli qoyulub.

STABILIZATION AND REFORMS
This year is ending with large-scale economic events both in Azerbaijan and around the world. In general, despite the ongoing crisis in certain sectors of the economy, last year for Azerbaijan was relatively stable and reformful.
According to President Ilham Aliyev, in 2017 we witnessed the "stabilization of the Azerbaijani economy", when the non-oil sector, non-oil industrial production and agriculture grew by 2.5%, more than 3%, and 4%, respectively.
The launch of new large-scale regional and local projects will contribute to the further increase of these indicators.
The contract of the new century
One of the main economic events of the passing year was the signing on September 14 of the renewed contract for the development of the Azeri, Chirag, and Deepwater Gunashli fields, designed as an annex to the existing Contract of the Century. It is known that the oil and gas sector was, is and will remain the key source of Azerbaijani economy. In recent years, however, sharp fluctuations in global oil prices and a tangible decline in the level of oil production have caused serious concerns. Due to depletion of productive layers, production at ACG decreased from a peak of 830,000 barrels per day (bpd) in 2010 to 580,000 bpd in the first half of 2017. Further development of these fields will contribute to additional investment in the non-oil sector, and will help to accumulate significant funds for future generations. After all, less than half of all the field reserves (436 million tons) were produced in almost a quarter of a century, of which 245 million tons is Azerbaijan's share of profitable oil. More than $33 billion have been invested in the development of fields so far.
Under the new contract, it is planned to produce 500 million tons of hydrocarbons until 2050. According to BP CEO Robert Dudley, another $40 billion will be invested in the field over the next thirty-two years. It is expected that the funds will be spent on drilling new wells, repairing and updating existing ones and possibly building another production platform.
Under the new contract, the share of Azerbaijan's profitable oil will remain at a stable level of 75% of the total production. As a result, according to preliminary calculations, Azerbaijan can receive up to $200 billion. At the same time, foreign companies will pay bonuses to Azerbaijan ($3.6 billion) when the latter meets certain conditions. The first installment ($450 million) will be transferred after parliamentary ratification of the agreement and its entry into force. Another important change is the increase of SOCAR’s share from 11.65% to 25% due to a decrease in the share of other stakeholders. Under current conditions, the company is able to undertake this financial burden, which promises big profits in the future.
The iron trinity
The oil from ACG fields has secured the economic friendship of the three countries of the region: Azerbaijan, Georgia, and Turkey, which continues successfully in other sectors. The launch of the Baku-Tbilisi-Kars (BTK) railway in October 2017 opens a new page for relations at the regional level and beyond.
As the leading partner of the project, Azerbaijan has issued several long-term loans of $775 million for the completion of the Georgian part of the railway until Kars, Turkey as well as for the repair of the 153 km-long Akhalkalaki-Marabda railway in Georgia. The total cost of railway construction is estimated at $1.1 billion including the costs of the Turkish side. In parallel, Azerbaijan has invested in the renewal of its own railway from Baku to the Georgian border, which now allows for increased train speeds (by 50%, or up to 120 kpm). In addition, the Alstom and Stander locomotives and sleeping cars were purchased specifically for the Baku-Tbilisi-Kars route.
Initially, BTK will transport 6 million tons of cargo and 1 million passengers annually. By 2030, these indicators will reach 17 million tons of cargo and 3 million passengers, respectively. Currently, the cargo transportation capacity from China to Europe is more than 240 million tons per year. At least 10% of this capacity going through BTK amounts to 24 million tons. Thus, the new railway will make it possible to deliver the cargo from China to Europe in 12-15 days. In comparison, it takes 45-50 days to accomplish the same task through the South and North marine corridors. In parallel, the use of a common fare tariff, as agreed by Baku, Tbilisi and Ankara, makes the turnover of BTK even more profitable. The route is also attractive for the passengers: getting on a train in Baku will take you to Istanbul in a couple of days, and in many European capitals depending on passenger intentions. Either way, a railway ticket will cost significantly lower than a plane ticket. In other words, BTK will significantly contribute to the tourist flow along the planned route.
In addition, the new route will become an alternative to existing routes, which is very important under the current geopolitical conditions in the region.
Tourism for shopaholics
In 2017, tourism development in Azerbaijan accelerated, and the main event in this sector was the holding of two shopping festivals in Baku during April 10 – May 10 and October 15 – November 15. The idea was to support entrepreneurship, trade and the tourist sector, which was met with considerable interest in the region. Hundreds of shopping malls and restaurants of Baku have passed registration to participate in shopping festivals, and numerous shopping centers of the city offered special discounts to the guests. Trademark products of Azerbaijan and foreign brands were widely presented in temporary stores. During the shopping festivals, the guests and nationals of Azerbaijan could purchase goods (clothes, electronics, household appliances, furniture, perfumes and cosmetics) and at the same time refund the value-added tax (VAT) using the Tax Free system. So, while the participants of the first shopping festival refunded ₼1.5 million in VAT, this indicator increased up to ₼ 3.4 million during the second festival. The turnover of the festival exceeded ₼33.8 million.
Both festivals were quite successful. According to the Minister of Culture and Tourism Abulfaz Garayev, the organization of the first shopping festival cost ₼700,000 with budget revenues exceeding this amount several times and amounting to ₼5.6 million. During the second shopping festival in October, 204,686 tourists visited Azerbaijan, which is 13% higher than the same period of 2016.
Another significant tourism reform of the past year was the development of the ASAN Viza system, through which foreigners and stateless persons who come to Azerbaijan are able to receive electronic visas. As a result of all these measures, as noted earlier by President Ilham Aliyev, the number of tourists in Azerbaijan increased by 20% during ten months of 2017 and by 24% for the entire period of 2017.
Financial and banking expectations
Stable national currency plays an instrumental part in the development of trade of any country. Azerbaijani manat and banking sector however, has gone through several waves of devaluation in previous years. The aftermath of shocks in the national banking sector of Azerbaijan to some extent remained in 2017 as well. Banking indicators continued to fall, and according to data for ten months of last year, the assets of banks decreased by 17%, the loan portfolio by 25%, deposits in manats by 12%.
The problems of the financial market began in 2015-2016 due to the fall in oil prices, devaluating manat in 2015 by twice. As a result, the banks lost 60% of their capital. Currently, there are only thirty operating banks in Azerbaijan versus forty-three banks in 2015. Incidentally, the license of one of the oldest local banks DemirBank was revoked just recently, on December 23, 2017.
In fact, both the state and regulator injected ₼834 million in 2017into the banking sector to increase the share capital of troubled banks as part of the support measures. Thus, the total capitalization of banks exceeds ₼3 billion, and the capital adequacy ratio of the national banking system exceeded 13% with a minimum requirement of 10%.
Market regulators claim that last year it was possible to prevent a significant outflow of household deposits from the banking system. During the ten months of 2016 public bank deposits decreased by 22%, while the decline in 2017 was 2.4%.
Another weak link of the sector is the International Bank of Azerbaijan (IBA), which reduced the market share of its assets from 41% to 27%.
Meanwhile, the amount of free funds in the banking system reaches ₼6.5 billion, 70% of which is at the disposal of financially sound banks. But these funds are not used for lending. Therefore, it is proposed to create a new system for the protection of creditors. In particular, the Credit Guarantee Fund will be established in Azerbaijan in the near future. The institute of financial ombudsman has operated since September 2017 and helps to regulate disputes on contracts for $2,000. In addition, it is required to apply measures for de-dollarization of the banking sector.
Banks advocate for an even distribution of liquidity in the national banking sector. It is therefore, proposed to develop the interbank foreign exchange market. Incidentally, relevant decisions have already been made in this direction - the commission (interchange fee), which the credit organizations servicing bank cards pay each other in the process of making transactions was reduced last year.
Export goods
In 2017, the promotion of the Made in Azerbaijan brand intensified. Various programs were adopted for the development of the agrarian sector, the second largest component of the Azerbaijani economy after the oil and gas industry.
According to the new roadmap for the development of agriculture, the state channelizes the main flow of its funds to the development of several industries that are of the greatest export value. In particular, production of technical crops such as cotton, tobacco, and silk yarn is increasing. Viticulture, winemaking, tea growing and beekeeping are intensively developing. High export potential for hazelnuts, as well as production of almonds and olives.
Thanks to the promotion of the Made in Azerbaijan brand, it was possible to increase total exports by more than 50% in 2017.
Opening of trade missions and chambers in foreign countries, where Azerbaijani businessmen have a chance to occupy their own niche, should contribute to the export of Azerbaijani products. In 2017, export missions were sent to Russia, Kazakhstan, Saudi Arabia, Europe, Qatar, Kazakhstan, Germany, Afghanistan and Pakistan. The missions organized national stands of products, where the state covers all the costs involved in the delivery of products and the participation of one representative.
In 2017, the government presented the Digital Commercial Hub (DCH) of Azerbaijan, which provides an opportunity for both the local and foreign entrepreneurs to engage in foreign economic activities in Azerbaijan. This initiative opens the country to the world economy and helps to attract foreign investment. The hub is operated through Azexport.az, where non-residents can use electronic wallets and signature for transactions. Azerbaijani SMEs will be able to create virtual stores, where they can offer their products.
In fact, the government will continue intensifying its support to the development of Azerbaijan’s export potential in 2018 and, perhaps, the success will be even more evident, as in all other spheres of the national economy.