SABİTLİK VƏ İSLAHATLAR
Başa çatmış il həm Azərbaycanda, həm də dünyada iqtisadi hadisələrlə zəngin oldu. Bəzi sektorlarda böhranın davam etməsinə baxmayaraq, ötən il, ümumilikdə, Azərbaycan üçün sabitləşmə və islahatlar ahəngində keçdi. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ilin sonuna yaxın etdiyi çıxışlarının birində bəyan etmişdi ki, 2017-ci ildə "Azərbaycan iqtisadiyyatının sabitləşməsi" müşahidə olunub. İl ərzində qeyri-neft sektorunda 2,5%, qeyri-neft sənayesi istehsalında 3%-dən çox, kənd təsərrüfatında 4%-dən çox artım olub.
Regional və yerli miqyaslı, yeni iri layihələrin işə salınması bu göstəricilərin bir neçə bənd irəliləməsinə imkan yaradacaq.
Yeni əsrin müqaviləsi
2017-ci ildə Azərbaycan üçün başlıca iqtisadi tədbirlərdən biri "Əsrin müqaviləsi"nin davamı kimi 14 sentyabr tarixində "Azəri - Çıraq - dərinsulu Günəşli" yatağının işlənməsi üzrə yenilənmiş müqavilənin imzalanmasıdır. Məlumdur ki, neft-qaz sektoru Azərbaycan iqtisadiyyatının əsas "nəhəngi" olub və olmaqda davam edəcək. Bununla yanaşı, son illərdə dünya bazarlarında neft qiymətlərinin kəskin dəyişməsi ilə yanaşı, neft hasilatının səviyyəsində hiss edilən azalma da ciddi narahatlıq doğurur. Məhsuldar təbəqələrin tükənməsi ilə əlaqədar olaraq AÇG-də istehsal 2010-cu ildəki günlük 830 min barelə bərabər zirvə göstəricisindən 2017-ci ilin birinci yarısında 580 min barelə enib. Yataqların
gələcək işlənməsi qeyri-neft sektoruna əlavə yatırımları təmin edəcək, həmçinin gələcək nəsillər üçün də əhəmiyyətli vəsaitlər saxlamağa kömək edəcək. Bütünlükdə, 23 illik istimar dövrü ərzində yataq blokundakı bütün ehtiyatlarının yarıdan çox hissəsi - 436 milyon ton çıxarılıb ki, bunun 245 milyon tonu mənfəət nefti kimi Azərbaycanın payına düşüb. Bu günə qədər yataqların işlənməsinə 33 milyard dollardan çox sərmayə qoyulub.
2050-ci ilə qədər olan dövrə hesablanmış yenilənmiş müqavilə çərçivəsində daha 500 milyon ton məhsul çıxarılması planlaşdırılır. «BP» şirkətinin baş icraçı direktoru Robert Dadlinin sözlərinə görə, yatağın sonrakı 32 il ərzində istismarı t üçün daha 40 milyard $ sərmayə qoyulacaq. Bu vəsaitlər yeni quyuların qazılmasına, mövcud quyuların təmirinə və yeniləşdirilməsinə yönələcək, daha bir hasilat platformasının tikilməsi də mümkündür.
Yeni müqaviləyə əsasən, Azərbaycanın mənfəət nefti payı ümumi istehsalın 75%-inə bərabər sabit səviyyədə qalacaq. Nəticədə, ilkin hesablamalara görə, ölkə 200 milyard $-a qədər ala bilər. Eyni zamanda xarici şirkətlər müəyyən şərtlərin yerinə yetirilməsi üçün Azərbaycana 3,6 mlrd. $ məbləğində bonus ödəyəcəklər. 450 milyon dollarlıq ilk tranş sazişin parlamentdə ratifikasiyasından və qüvvəyə minməsindən sonra gələcək. Digər mühüm dəyişiklik müqavilənin başqa iştirakçılarının payının azaldılması ilə SOCAR-ın payının 11.65% -dən 25%-ə qədər artmasıdır. Şirkətin mövcud vəziyyəti üçün maliyyə yükünü artırmağa imkan verir ki, bu da gələcək üçün böyük mənfəət vədləri verir.
"Dəmir" üçlük
Məhz AÇG nefti bölgənin üç ölkəsinin - Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyənin iqtisadi dostluğunun təməlini qoyub və bu, digər sahələrdə də uğurla davam edir. Keçən ilin oktyabr ayında Bakı-Tiflis-Qars (BTQ) dəmir yolunun işə başlaması yalnız bu üç ölkənin deyil, daha geniş bir regionun münasibətləri üçün yeni bir mərhələ açır. Azərbaycan bu məsələdə aparıcı rol oynayaraq uzunluğu 153 km olan Axalkalaki- Marabda dəmir yolunun təmiri, həmçinin BTQ-nin Qarsa qədər Gürcüstan hissəsinin tikintisinin başa çatdırılması üçün toplam məbləği 775 milyon $ olan bir neçə uzunmüddətli kredit ayırıb. Türkiyə tərəfinin xərcləri də nəzərə alındıqda dəmir yolunun çəkilməsinin ümumi dəyəri 1,1 milyard $ təşkil edib. Buna paralel olaraq, Azərbaycan qatarların sürətini 50% artırmaqla 120 km /saat-a çatdırmaq üçün Bakıdan Gürcüstan sərhədinə qədər öz dəmir yolunu yeniləşdirmək məqsədi ilə sərmayələr yatırıb. Bundan əlavə, Bakı-Tiflis-Qars marşrutu üçün «Alstom» və «Stander» şirkətlərinin istehsalı olan lokomotivlər və yataq vaqonları alınıb.
İlkin mərhələdə BTQ ilə ildə 6 milyon ton yük və 1 milyon sərnişin daşınacaq. 2030-cu ilə qədər bu rəqəmlər müvafiq olaraq 17 milyon ton yükə və 3 milyon sərnişinə çatacaq. İndi Çindən Avropaya yük daşınmasının həcmi ildə 240 milyon tondan çoxdur. Bu yüklərin ən azı 10%-i BTQ-dən keçərsə, bu, ildə 24 milyon ton təşkil edəcək. Beləliklə, yeni bir dəmir yolu yüklərin 12-15 gün ərzində Çindən Avropaya göndərilməsinə imkan verəcək, halbuki Cənub və Şimal dəniz dəhlizlərinin istifadəsi zamanı isə bu, 45-50 gün çəkir. Bakı, Tiflis və Ankara arasında artıq razılaşdırılmış vahid marşrut tarifinin tətbiqi isə BTQ ilə yük daşınmasını daha sərfəli edir. Marşrut sərnişin baxımından da cəlbedicidir: Bakıda qatar oturaq bir neçə gün sonra İstanbula, arzu və imkan daxilində bir sıra Avropa paytaxtlarına da getmək mümkündür. İstənilən halda, dəmir yolu biletinin qiyməti təyyarə ilə müqayisədə əhəmiyyətli dərəcədə aşağı olacaq. BTQ bu marşrut boyunca turist axınını əhəmiyyətli dərəcədə aktivləşdirəcək. Bundan əlavə, bu yeni yol regionda mövcud olan marşrutlara alternativ olacaq ki, indiki geosiyasi vəziyyətdə bu, çox əhəmiyyətlidir.
Şopoqliklər üçün turizm
2017-ci ildə Azərbaycanda turizmin inkişafı sürətlənib və bu sektorda əsas hadisə Bakıda iki şopinq-festivalın keçirilməsi olub - 10 apreldən 10 maya qədər və 15 oktyabrdan 15 noyabra qədər. Sahibkarlığın, ticarətin və turizm sektorunun dəstəklənməsinə yönəlmiş festivallar region dövlətlərində hiss olunan maraq oyadıb. Festivallarda iştirak üçün paytaxtın yüzlərlə ticarət obyekti və restoranları qediyyatdan keçib, şəhərin çox sayda ticarət mərkəzləri qonaqlara xüsusi endirimlər təklif ediblər, müvəqqəti ticarət məntəqələrində isə Azərbaycanın ticarət markaları və xarici brendlər geniş çeşiddə təqdim olunub.
Şopinq-festivalların keçirilməsi zamanı Azərbaycanın qonaqları və vətəndaşları aldıqları mallar (geyim, elektronika, məişət texnikası, mebel, ətriyyat və kosmetika) üçün ödədikləri əlavə dəyər vergisini (ƏDV) Tax Free sistemi üzrə geri qaytara bilərlər. Əgər birinci şopinq-festival zamanı Azərbaycan Vergilər Nazirliyi ƏDV qaytarılması üçün 1,5 mln. manat xərcləmişdisə, ikinci şopinq-festival zamanı bu məbləğ 3,4 mln. manata qədər artdı, bütünlükdə onun dövriyyəsi 33,8 mln. manatı ötüb.
Göründüyü kimi, ilk cəhd uğurlu olub və mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəz Qarayev bildirib ki, birinci şopinq-festivalın təşkilinə 700 min manat xərcləndiyi halda, büdcə daxilolmaları bu rəqəmi bir neçə dəfə ötüb keçərək 5,6 milyon manat olub. Oktyabr ayında keçirilən ikinci şopinq-festival zamanı Azərbaycana 204,686 min turist səfər edib ki, bu, 2016-cı ilin eyni dövrünə baxanda 13% çoxdur.
Ötən ilin digər mühüm turist islahatı ASAN Viza sisteminin inkişafı olub ki, bunun vasitəsi ilə Azərbaycana gələn xaricilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər elektron vizalar ala biləcəklər. Daha öncə Prezident İlham Əliyevin qeyd etdiyi kimi, bu göstərilən tədbirlər nəticəsində ötən ilin ilk 10 ayı ərzində Azərbaycanda turistlərin sayı 20% artıb, bütün 2017-ci il üzrə artım 24% təşkil edib.
Maliyyə-bank gözləntiləri
Ticarətin inkişafında əvvəlki illərdə bir neçə devalvasiya dalğası keçmiş milli valyutanın məzənnəsinin və bank sektorunun sabitləşməsi önəmli rol oynayıb. Azərbaycanın bank sektorunda 2016-cı ildə baş vermiş şoklar müəyyən dərəcədə 2017-ci ildə də bazarını sarsıtdı. Bank göstəriciləri düşməkdə davam etdi və ötən ilin 10 ayının göstəricilərinə görə, bankların aktivləri 17%, kredit portfeli 25%, manatla depozitlər 12% azalıb.
Maliyyə bazarının problemləri 2015-2016-cı illərdə neft qiymətlərinin azalması ilə başlayıb, nəticədə, manat 2015-ci ildə 2 dəfə ucuzlaşıb. Bunun nəticəsində, banklar kapitalının 60%-ni itirdi və 2015-ci ildə bazarda 43 bank olduğu halda, indi yalnız 30 var. Yeri gəlmişkən, 2017-ci ilin sonuna az qalmış - 23 dekabrda ölkənin köhnə banklarından biri olan «DəmirBank»ın lisenziyası ləğv edildi.
Bütün bunlara baxmayaraq, dövlət və tənzimləyici sektoru dəstəkləməkdə davam etdi - yalnız 2017-ci ildə problemli bankların səhmdar kapitalına inyeksiyalar 834 milyon manat təşkil edib. Bunun hesabına bankların bu ümumi kapitallaşması bu gün 3 mlrd. manatdan çoxdur və Azərbaycan bank sisteminin kapital adekvatlığı əmsalı 13%-i ötüb, minimum tələbi isə 10%-dir.
Bazar tənzimləyiciləri bildirirlər ki, ötən il əhalinin əmanətlərinin bank sistemini tərk etməsinin qarşısını əhəmiyyətli dərəcədə almaq mümkün olub. Əgər 2016-cı ilin 10 ayı ərzində əhalinin bank əmanətləri 22% azalmışdısa, 2017-ci ildə azalma cəmi 2,4% təşkil edib. Sektorun digər "zəif bəndi" - Azərbaycan Beynəlxalq Bankı (ABB) bazardakı payını (aktivlər üzrə) 41%-dən 27%-ə endirdi.
Eyni zamanda bank sistemində hazırda 6,5 mlrd. manat məbləğində sərbəst vəsait var ki, bunun 70%-i sağlam bankların sərəncamındadır, lakin bu sərbəst vəsait iqtisadiyyatın kreditləşdirilməsi üçün istifadə olunmur. Bu baxımdan, kreditorların müdafiəsi üçün yeni bir sistem yaradılması üzrə təkliflər var ki, bəzi elementləri artıq işləyir. Xüsusilə, yaxın gələcəkdə ölkədə Kredit Zəmanət Fondu yaranacaq, keçən ilin sentyabr ayından isə maliyyə ombudsmanı institutu fəaliyyət göstərir ki, 2 min $ məbləğində müqavilələr üzrə mübahisələrin tənzimlənməsinə yardımçı olur. Bundan əlavə, bank sektorunun dollarsızlaşdırılması üzrə tədbirlər tələb olunur.
Bankların özləri isə ölkənin bank sektorundakı likvidliyin bərabər paylanmasına çalışırlar, bunun üçün banklararası valyuta bazarının inkişaf etdirilməsini təklif edirlər. Yeri gəlmişkən, artıq bu istiqamətdə müvafiq qərarlar qəbul edilir.- Keçən il bank kartlarına xidmətdə iştirak edən kredit təşkilatlarının əməliyyat zamanı bir-birinə ödədiyi komissiya (interchange fee) azaldılıb.
İxrac üçün mallar
2017-ci ildə «Made in Azerbaijan» markasının təşviqi xüsusi gücləndirilib. Bu baxımdan, ixracat baxımından bu gün Azərbaycan iqtisadiyyatında neft və qaz sənayesindən sonra ikinci yeri tutan kənd təsərrüfatı sektorunun bir sıra sahələrinin inkişafı üçün müxtəlif proqramlar qəbul edilib.
Kənd təsərrüfatının inkişafı üzrə yeni "yol xəritəsi"nə görə dövlətin maliyyələşdirilməsinin əsas axını daha çox ixrac dəyəri daşıyan bir neçə sahənin inkişafına yönəldilir. O cümlədən texniki bitkilərin - pambıq və tütünün, ipək ipliyinin istehsalı artır, üzümçülük və şərabçılıq, çayçılıq və meşə arıçılığı fəal inkişaf etdirilir. Fındıqçılığın ixrac potensialı yüksəkdir, həmçinin badam və zeytun istehsalının da yüksək potenisalı var. «Made in Azerbaijan» markasının təşviqi sayəsində keçən il ümumi ixracın 50%-dən çox artım mümkün olub.
Azərbaycanın işgüzar dairələrinin mövqe əldə etməyə şansı olan xarici ölkələrdə ticarət nümayəndəliklərinin və ticarət evlərinin açılması da Azərbaycan istehsalçılarının məhsullarını ixracının artmasına böyük ümidlər yaradır.
2017-ci ildə Rusiya, Qazaxıstan, Səudiyyə Ərəbistanı, Avropa, Qətər, Qazaxıstan, Almaniya, Əfqanıstan və Pakistana ixrac missiyaları göndərilib. Bu missiyalar çərçivəsində milli stendlər təşkil olunur, dövlət bu stendlərə məhsulların çatdırılması və bir nümayəndənin iştirakı ilə bağlı bütün xərcləri öz üzərinə götürür. 2017-ci ildə Azərbaycanın rəqəmsal ticarət xabı təqdim edilib ki, bu təkcə Azərbaycan sahibkarları üçün deyil, həm də xarici sahibkarlar üçün ölkədə xarici iqtisadi fəaliyyətlə məşğul olmaq üçün imkan yaradır.
Beləliklə, Azərbaycan ölkəyə xarici sərmayə cəlbi üçün bütün sərhədləri silərək dünya iqtisadiyyatı açıq vəziyyətə gəlir. Xabın işi azexport.az portalı çərçivəsində həyata keçirilir və qeyri-rezidentlərə elektron kisə və elektron imzadan istifadə etməyə imkan verir. Öz növbəsində, Azərbaycanın kiçik və orta müəssisələri (KOM) öz məhsullarını yerləşdirməyə və satışa çıxarmağa imkan yaradan virtual mağaza yarada biləcəklər.
Şübhəsiz ki, 2018-ci ildə ixrac potensialının inkişafına olan diqqət davam edəcək və böyük ehtimalla, uğurlar daha da aydın görünəcək, çünki iqtisadiyyatın bütün sahələrində olduğu kimi bura da uğurun təməli qoyulub.

СТАБИЛИЗАЦИЯ И РЕФОРМЫ
Завершившийся год оказался богатым на экономические события как в Азербайджане, так и во всем мире. Несмотря на продолжение кризисных явлений в определенных секторах, в целом для Азербайджана прошлый год прошел на нотах стабилизации и реформ.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев в одном из своих выступлений под конец года также заявил, что в 2017 году наблюдалась "стабилизация экономики Азербайджана". В прошедшем году рост ненефтяного сектора составил 2,5%, ненефтяного промпроизводства - более 3%, а сельского хозяйства - более 4%.
Старт новых крупных проектов регионального и местного масштабов позволит продвинуться по этим показателям еще на несколько пунктов вперед.
Контракт нового века
Одним из главных экономических событий для Азербайджана в 2017 году стало подписание 14 сентября обновленного контракта по разработке месторождений "Азери - Чираг - глубоководная часть Гюнешли", призванного стать продолжением действующего "Контракта века". Известно, что нефтегазовый сектор был, есть и будет оставаться главным "китом" азербайджанской экономики. Однако в последние годы не только резкие колебания цен на нефть на мировых рынках, но и ощутимое снижение уровня нефтедобычи вызывало серьезное беспокойство. Из-за истощения продуктивных пластов добыча на АЧГ снизилась с пиковых 830 тыс. баррелей в сутки в 2010 году до 580 тыс. баррелей по итогам первого полугодия 2017 года. Дальнейшая же разработка месторождений обеспечит дополнительные вливания в ненефтяной сектор, а также позволит накопить значительные средства для будущих поколений. Ведь за 23 года эксплуатации месторождений было добыто менее половины всех запасов блока месторождений - 436 млн. тонн, причем из них 245 млн. тонн пришлись на долю прибыльной нефти Азербайджана. В разработку месторождений до настоящего времени вложено более $33 млрд.
В рамках обновленного контракта, рассчитанного на период до 2050 года, предполагается добыча еще 500 млн. тонн продукта. По словам генерального исполнительного директора компании BP Роберта Дадли, за последующие 32 года в эксплуатацию месторождений будет вложено еще $40 млрд. Предполагается, что средства будут направлены на бурение новых скважин, ремонт и обновление действующих и, возможно, строительство еще одной добывающей платформы.
В рамках нового контракта доля прибыльной нефти Азербайджана останется на стабильном уровне в 75% от общей добычи. В итоге, по предварительным расчетам, страна может получить до $200 млрд. При этом иностранные компании выплатят Азербайджану бонусы в размере $3,6 млрд., по мере выполнения определенных условий. Первый транш в $450 млн. поступит уже после ратификации соглашения в парламенте и вступления его в силу. Еще одним важным изменением является увеличение доли SOCAR с 11,65 до 25% за счет уменьшения доли других участников контракта. Нынешнее положение компании позволяет осилить финансовую нагрузку, что сулит в будущем и большие доходы.
"Железная" троица
Именно нефть с АЧГ заложила основу для экономической дружбы трех стран региона - Азербайджана, Грузии и Турции, которая успешно продолжается и в других секторах. Запуск же в октябре прошлого года железной дороги Баку - Тбилиси - Карс открывает новый этап для взаимоотношений не только этих трех стран, но и более обширного региона.
Напомним, что и здесь Азербайджан взял на себя роль локомотива, выделив несколько долгосрочных кредитов в $775 млн. на достройку грузинской части до Карса, а также ремонт железнодорожного полотна Ахалкалаки - Марабда протяженностью 153 км. С учетом затрат турецкой стороны общая стоимость прокладки железной дороги составила $1,1 млрд. Параллельно Азербайджан инвестировал в обновление своей железной дороги от Баку до границы с Грузией, добившись увеличения скорости поездов на 50% - до 120 км/ч. Кроме того, для маршрута Баку - Тбилиси - Карс были закуплены локомотивы и спальные вагоны компаний Alstom и Stander.
На начальном этапе БТК будет транспортировать 6 млн. тонн грузов и 1 млн. пассажиров в год. К 2030 году эти цифры достигнут соответственно 17 млн. тонн грузов и 3 млн. пассажиров. Сейчас объем грузоперевозок из Китая в Европу составляет более 240 млн. тонн в год. Если по БТК будет проходить хотя бы 10% этих грузов, то это составит 24 млн. тонн. Таким образом, новый железнодорожный путь позволит доставлять грузы из Китая в Европу за   12-15 дней, тогда как использование морских Южного и Северного коридоров занимает 45-50 дней. При этом применение единого тарифа на маршруте, о чем уже договорились Баку, Тбилиси и Анкара, делает грузооборот по БТК еще более выгодным. Привлекателен маршрут и с пассажирской точки зрения: сев на поезд в Баку, через пару суток можно оказаться в Стамбуле, а при желании и возможностях - во многих европейских столицах. В любом случае стоимость билета по железной дороге будет ощутимо ниже, чем на самолет. То есть БТК значительно активизирует туристический поток по намеченному маршруту.
Кроме того, этот новый путь станет альтернативой существующим маршрутам, что весьма важно в нынешних геополитических условиях в регионе.
Туризм для шопоголиков
В 2017 году в Азербайджане ускорилось развитие туризма, и главным событием в этом секторе стало проведение сразу двух шопинг-фестивалей в Баку - с 10 апреля по 10 мая и с 15 октября по 15 ноября. Фестивали, направленные на поддержку предпринимательства, торговли и турсектора, вызвали ощутимый интерес в государствах региона. Для участия в них регистрацию прошли сотни торговых объектов и ресторанов столицы, многочисленные торговые центры города предлагали гостям специальные скидки, в пунктах временной торговли в широком ассортименте были представлены торговые марки Азербайджана и зарубежные бренды. Во время проведения шопинг-фестивалей гости и граждане Азербайджана могли приобрести товары (одежду, электронику, бытовую технику, мебель, парфюмерию и косметику) и при этом вернуть себе налог на добавленную стоимость (НДС) по системе Tax Free. Так, если участникам первого шопинг-фестиваля Минналогов Азербайджана возвратило НДС на сумму 1,5 млн. манатов, то во втором эта сумма выросла до 3,4 млн. манатов, всего же его оборот превысил 33,8 млн. манатов.
Как видно, первый блин не стал комом, и как сообщил министр культуры и туризма Абульфас Караев, при расходах на организацию первого шопинг-фестиваля в 700 тыс. манатов поступления в бюджет превысили эту сумму в несколько раз, составив 5,6 млн. манатов. За время же второго шопинг-фестиваля только в октябре Азербайджан посетили 204,686 тыс. туристов, что на 13% выше показателя аналогичного периода 2016 года.
Еще одной существенной туристической реформой прошлого года стало развитие системы ASAN Viza, посредством которой иностранцы и лица без гражданства, приезжающие в Азербайджан, смогут получать электронные визы. В результате всех указанных мер, как отмечал ранее президент Ильхам Алиев, только за 10 месяцев прошлого года число туристов в Азербайджане увеличилось на 20%, тогда как за весь 2017 год - на 24%.
Финансово-банковское выжидание
В развитии торговли немалое значение сыграла стабилизация курса национальной валюты, претерпевшей несколько волн девальвации в предыдущие годы, и банковского сектора. Перенесенные в 2016 году шоки в банковском секторе Азербайджана в некоторой степени сотрясали рынок и в 2017-м. Банковские показатели продолжали падение, и по данным за 10 месяцев прошлого года активы банков сократились на 17%, кредитный портфель - на 25%, депозиты в манатах - на 12%.
Проблемы финансового рынка начались в 2015-2016 годах из-за падения цен на нефть, в результате чего манат в 2015 году обесценился в 2 раза. Итогом этого стало то, что банки потеряли 60% своего капитала, и сегодня на рынке вместо 43 банков в 2015 году действуют всего 30. К слову, под занавес 2017 года - 23 декабря была отозвана лицензия одного из старейших местных банков DemirBank.
И это при том, что государство и регулятор продолжали поддерживать сектор - только в 2017 году инъекции в акционерный капитал проблемных банков составили 834 млн. манатов. Благодаря этому общая капитализация банков на сегодня превышает 3 млрд. манатов, а показатель адекватности капитала банковской системы Азербайджана превысил 13% при минимальном требовании в 10%.
Регуляторы рынка утверждают, что в прошлом году удалось предотвратить существенный отток вкладов населения из банковской системы. Если за 10 месяцев 2016 года банковские вклады населения уменьшились на 22%, то в 2017-м спад составил 2,4%.
Еще одно "слабое звено" сектора - Международный банк Азербайджана (МБА) сократил долю на рынке (по активам) с 41% до 27%.
Между тем в настоящее время в банковской системе имеются свободные средства в размере 6,5 млрд. манатов, 70% которых находятся в распоряжении финансово здоровых банков, однако эти свободные средства не используются для кредитования экономики. В этой связи есть предложение о создании новой системы защиты кредиторов, некоторые элементы которой уже работают. В частности, уже в стране появился Ипотечный и кредитно-гарантийный фонд, а с сентября прошлого года действует институт финансового омбудсмена, который помогает регулировать споры по контрактам на сумму $2 тыс. Кроме того, необходимы меры по дедолларизации в банковском секторе.
Сами же банки выступают за равномерное распределение ликвидности в банковском секторе страны, для чего предлагают развить межбанковский валютный рынок. Кстати, уже приняты соответствующие решения в этом направлении - в прошлом году была снижена комиссия (interchange fee), которую кредитные организации, участвующие в обслуживании банковских карт, выплачивают друг другу в процессе совершения операций.
Товар на экспорт
В 2017 году особо активизировалось продвижение бренда Made in Azerbaijan. В этой связи принимались различные программы для развития ряда сфер аграрного сектора, который сегодня по объемам экспорта занимает в азербайджанской экономике второе место после нефтегазовой отрасли.
Согласно новой "дорожной карте" развития сельского хозяйства, основной поток госфинансирования направляется на развитие нескольких отраслей, представляющих наибольшую экспортную ценность. В частности, увеличивается производство технических культур - хлопка и табака, шелковой пряжи, интенсивно развиваются виноградарство и виноделие, чаеводство и бортничество. Высок экспортный потенциал у фундуководства, а также производства миндаля и оливок.
Благодаря мероприятиям по популяризации бренда Made in Azerbaijan в прошлом году удалось увеличить общий экспорт более чем на 50%.
Большие надежды по увеличению экспорта продукции азербайджанских производителей возлагаются на открывающиеся торговые представительства и торговые дома в зарубежных странах, в которых азербайджанские деловые круги имеют шанс занять свою нишу. В 2017 году экспортные миссии были направлены в Россию, Казахстан, Саудовскую Аравию, Европу, Катар, Казахстан, Германию, Афганистан и Пакистан. В рамках этих миссий организуются национальные стенды, где государство берет на себя все расходы, связанные с доставкой продукции и участием в них одного представителя.
В 2017 году был также презентован Цифровой торговый хаб Азербайджана, который предоставляет возможность не только азербайджанским, но и иностранным предпринимателям заниматься внешнеэкономической деятельностью в стране. Тем самым Азербайджан фактически становится открытым для мировой экономики, стирая все границы, что позволит привлечь иностранные инвестиции в страну. Работа хаба осуществляется в рамках портала Azexport.az и позволяет нерезидентам использовать электронный кошелек и электронную подпись. В свою очередь азербайджанские МСП получат возможность создавать виртуальный магазин, где могут размещать и предлагать свою продукцию.
Несомненно, в 2018 году акцент на развитие экспортного потенциала будет продолжен и, возможно, успехи будут еще очевиднее, как и во всех остальных сферах экономики, - ведь основа их уже заложена.