AVROPA BİRLƏŞMİŞ ŞTATLARI?
Sağçı antimiqrant partiyaları liderləri ilə Avropa Parlamentinin qatı sağçı siyasi qüvvələrin maraqlarını ifadə edən «Millətlər və Azadlıqlar Avropası» (ENF) fraksiyası üzvlərinin bu yaxınlıqda Praqada keçirilmiş toplantısında Avropa İttifaqına (Aİ) daxildən son qoymaq qərarı qəbul olunub. Toplantıda Avropa Parlamentinə 2018-ci ilin yaz-yayında keçiriləcək seçkilərdə millətçi partiyaların qələbə qazanacağına əminlik ifadə olunub. «Avropa İttifaqı can verir», - deyə Fransanın «Milli cəbhə» partiyasının lideri Marin Le Pen bildirib: «Bu yanlış qurumu daxildən devirəcəyimizə ümidlər var. Biz istilaçı kimi hərəkət etməliyik».
Görüşün təşkilatçısı, Çexiyanın yapon əsilli «baş millətçisi» Tomio Okamura hesab edir ki, hazırkı Aİ «totalitar dövlət»dir və onun gələcəyi iqtisadi və siyasi desentralizasiyadan keçir. Okamura «Avropanın müsəlmanların müstəmləkəsinə çevrilə biləcəyindən» də narahatlığını ifadə edib.
İlk dəfədir ki, Aİ-nin əvəzinə Avropa Xalqları Birliyinin yaradılması təklif olunur. Bu, «dövlətlərin öz siyasi və iqtisadi maraqlarına uyğun könüllü əməkdaşlığını» nəzərdə tutur. Eyni zamanda hər dövlətin öz valyutası olmalı, onların hər biri sərhədlərinə özü nəzarət etməlidir.
Toplantının Praqada təşkil olunması təsadüf deyil. Çexiya Şərqi Avropanın bir sıra digər dövlətləri ilə yanaşı, qaçqınların qəbulu ilə bağlı kvotaya qarşıdır. O, ümumiyyətlə, Aİ daxilində sıx inteqrasiyanın tərəfdarı deyil. Tomio Okamuranın başçılıq etdiyi ultrasağçı «Azadlıq və birbaşa demokratiya» partiyası oktyabrda keçirilmiş parlament seçkisində, təxminən, 10% səs yığıb. Üstəlik, ona ölkə prezidenti Miloş Zeman da dəstək verib. Çexiya hökumətinə Aİ əleyhdarı kimi tanınmış milyarder, «Narazı vətəndaşların aksiyası» partiyasının lideri Andrey Babiş rəhbərlik edir. Parlamentdə çoxluq məhz bu partiyanın əlindədir.
Ultrasağçılar Avstriyada da uğur qazanıb. Burada da parlamentə düşə bilmiş Avstriya Azadlıq Partiyasının (AAP) lideri Avropa İttifaqını buraxmağa çağırır. Eyni sözləri Fransa, Niderland, Finlandiya, Danimarka və Almaniya haqda da demək olar.
Almaniya kansleri Angela Merkelin 2015-ci ildə Avropanın sərhədlərini Afrika və Yaxın Şərqdən olan qaçqınların üzünə açmasından sonra bu ölkədə də avropalıların miqrantlardan narazılığından istifadə edən sağçı populist partiyaların tərəfdarları artmağa başlayıb. Məlum olub ki, hətta bu təşəbbüsün müəllifinin özü belə Avropanı «birlik sınağından» keçirmək yolunda acizdir. Merkel XSİ ilə ittifaqı qoruyub saxlamaq üçün kompromisə getmək məcburiyyətində qalıb. O, Almaniyaya qaçqınların qəbulu ilə bağlı illik 200 minlik kvota müəyyənləşdirib. Müqayisə üçün qeyd edək ki, 2015-ci ildə ölkəyə, təxminən, 1,1 milyon qaçqın gəlmişdi.
«Brexit» sanki avroskeptiklərə güc verib. Lakin bununla bağlı çətin keçən danışıqlar və Böyük Britaniyada seçilmiş yolun doğruluğuna yaranmış şübhələr onların da coşqunluğunu xeyli azaldıb.
Bundan başqa, Böyük Britaniyanın «boşanma» prosesi Donald Trampın ABŞ prezidenti seçilməsilə, Çinin iqtisadi qüdrətinin artması ilə birlikdə Avropada inteqrasiya əhvalına yeni güc qatıb.
Madzini və Hüqodan Şirak və Fişerədək
XIX əsrin ortalarında Avropa xalqlarının milli-azadlıq mübarizəsinin gedişində qitə ölkələrinin bərabərhüquqlu, könüllü birliyinin yaradılması ideyası meydana çıxıb. Bu hərəkatın ən parlaq siması italiyalı yazıçı, inqilabçı Cüzeppe Madzini olub. O, hesab edirdi ki, Avropa xalqları vahid sərhədlər daxilində bərabər, qardaş kimi yaşaya bilər və yaşamalıdır. 1846-cı ildə Madzini «Xalqların beynəlmiləl ittifaqı»nı yaradıb və Avropa Birləşmiş Ştatlarının (ABŞ) qurulması ideyası ilə çıxış edib. Fransalı yazıçı Viktor Hüqonun sayəsində bu ideya böyük populyarlıq qazanıb. Qoqol onu 1849-cu ildə keçirilmiş Avropa pasifistlərinin Paris Konqresində səsləndirib. Osmanlı İmperiyasının süqutundan sonra 1976-cı ildə baş vermiş serb üsyanı zamanı isə o, Avropanın «Avropa millətinə, birgə idarəçiliyə, böyük qardaşlıq arbitrajına» ehtiyacının olduğunu bəyan edib. Sonradan bu ideya Avropanın bir çox ölkələrində tərəfdar qazanıb və çoxsaylı siyasi ittifaqların yaranmasına səbəb olub. Yaranan qurumlar dövlətlərarası əməkdaşlığın və Avropada inteqrasiyanın tərəfdarı kimi çıxış etməyə başlayıblar.
XX əsrdə baş vermiş 2 dünya müharibəsi də bu istəyi azaltmayıb və Avropa İttifaqının formalaşma tarixi buna nümunə sayıla bilər.
Bir də XXI əsrin əvvəlində Almaniyanın xarici işlər naziri Yoşka Fişer ilə Fransa prezidenti Jak Şirak Aİ-nin ABŞ-a çevrilməsi ideyası ilə çıxış ediblər. Onların fikrincə, Avropa federasiyanın elə formasıdır ki, burada qitə xalqları hüquqlarının daha yaxşı qorunması naminə müdafiə, xarici siyasət, təhlükəsizlik, kommunikasiya, iqtisadiyyat kimi dövlət suverenliklərini federativ orqanlara güzəştə gedir. Milli eynilik - vətən, dil, mədəniyyət, adət-ənənə isə qorunub saxlanır.
Çətinliklərə hazır olmayanlar da var
Bunun ardınca gələn onilliklərdə yaşanan siyasi və iqtisadi böhranlar Aİ-ni yaşamaq uğrunda mübarizə aparmaq məcburiyyətində qoyub. Artıq İttifaqın gələcəyinin olmadığına dair fikirlər də yayılmağa başlayıb. 2007-ci ilin martında Aİ-nin yaranmasının 50 illik yubileyi münasibətilə Berlində qəbul edilmiş bəyannamədə təntənəli şəkildə «Biz, Avropa İttifaqının vətəndaşları xoşbəxtlikdən birgəyik» sözləri yazılsa da, Aİ üzvləri arasındakı fikir ayrılıqları bu bəyanata ciddi yanaşılmasına imkan verməyib.
Məsələn, 2007-ci ilin dekabrında 28 ölkə Aİ Konstitusiyasının 2004-cü ildəki versiyasının sanki bir qədər yüngülləşdirilmiş variantının qəbulunu nəzərdə tutan Lissabon müqaviləsini imzalasa da, sənəd hələ də qüvvəyə minməyib. Səbəb onu üzv ölkələrin hamısının ratifikasiya etməməsidir. Halbuki müqavilə 1992-ci ildə imzalanmış razılaşmaya bir qədər dəyişiklik edilməsinə, Aİ-nin idarəçilik sistemində çoxdan lazım olan islahatların aparılmasını nəzərdə tutur.
Aİ-nin Şərqi Avropa ölkələri hesabına böyüməsindən sonra isə iqtisadi baxımdan az inkişaf etmiş dövlətlər Aİ-nin inkişafını ləngitməyə başlayıb. Bu zaman «İki sürətli Avropa» ideyası ortaya çıxıb. Söhbət inkişaf və inteqrasiya templərindəki fərqdən gedir. Bu imkan artıq Lissabon müqaviləsində də nəzərdə tutulmuşdu. Bu ilin yazında isə Avropa Komissiyasının sədri Jan-Klod Yunker onu Aİ-nin «Ağ kitab»ında səsləndirib.
İdeya Almaniyadan dəstək alıb. «Birgə çətinlikləri aşmağa bütün ölkələrin hazır olmadığı şəraitdə bir sıra ölkələrin irəliləməsi üçün cəsarətimiz olmalıdır», - deyə Angela Merkel Aİ-nin 60 illik yubileyilə əlaqədar yazda keçirilmiş sammitdə «Ağ kitab»ın müzakirəsi zamanı bildirib.
Şərq blokuna daxil olan ölkələr isə gözlənildiyi kimi, bunun əleyhinə çıxıb. Merkelə, onun Aİ-nin mövqelərini gücləndirmək cəhdlərinə kömək son 10 ildə Almaniya ilə münasibətləri heç də yaxşı olmayan dövlətdən gəlib. Avropanın ikinci böyük iqtisadiyyatı olan (Böyük Britaniyanın gedişindən sonra) Fransada keçirilən prezident seçkisində Emmanuel Makron qələbə qazanıb. O Makron ki, seçicilərinə ölkəsində islahatlarla yanaşı, Aİ çərçivəsində və avrozonada əməkdaşlığın dərinləşdiriləcəyini də vəd edirdi.
Makron Fransa prezidenti kimi ilk səfərini də Berlinə edib və bununla da, müasir Avropada məhz bu iki ölkənin aparıcı rol oynadığını nümayiş etdirib. «Biz kansler Merkel ilə Avropanın gələcəyinə dair mərhələli planın hazırlanması haqda razılığa gəldik. Bu, avrozonanın daha güclü olması üçün lazımdır», - deyə Makron kanslerlə görüşünün yekununda bildirib.
Amma gənc və iddialı siyasətçi Almaniyanın passiv müttəfiqi rolunu oynamaqla kifayətlənmir. Əksinə, o, prezident kürsüsünə əyləşdiyi yarım ildən də az bir vaxtda Aİ-nin güclənməsi üçün bir çox ideya irəli sürüb - ümumi, o cümlədən hərbi büdcənin yaradılmasından, Avropa iqtisadiyyatının müdafiəsi üçün tədbirlər görülməsindən tutmuş, vahid hərbi doktrinanın yaradılmasınadək. Sonuncu ideya faktiki olaraq, NATO-ya rəqibin yaranması deməkdir.
Onun əksər təklifləri koalisiya hökumətinin formalaşdırılmasına dair uğursuz danışıqlardan sonra daxili problemlərin həllilə məşğul olan Merkel tərəfindən müsbət qarşılanır.
Şults hər kəsi təəccübləndirib
Bu arada Almaniya Sosial Demokrat Partiyasının (ASDP) lideri Martin Şultsdan gözlənilməz sürpriz gəlib. Merkel ilə prezident Frank-Valter Ştaynmayer tərəfindən danışıqlar masasına əyləşməyə razı salınmış Şults təklifi partiyasının qurultayına çıxarıb təsdiqlətsə də, hökumət alyansının qurulması üçün bir şərt irəli sürüb… Aİ-nin ABŞ-a çevrilməsi!
Bu ilin yanvarınadək Avropa Parlamentinə 5 il rəhbərlik etmiş Şults Avropanın getdikcə yayılmaqda olan ultrasağçı əhvaldan qorunması üçün ümumi Konstitusiyanın qəbulunu vacib sayır. Onun fikrincə, sənədi ratifikasiya etməkdən boyun qaçıracaq ölkələr, avtomatik olaraq Aİ-dən kənarda qalmalıdır.
«Biz kursu dəyişməsək, Avropanı praktiki və konkret işlərlə möhkəmlətməsək, bu qüvvələr üstünlük qazanacaq», - deyə ASDP lideri bildirib. Bununla yanaşı, o, ABŞ-ın yaradılması prosesinin 2025-ci ildə başa çatdırılmasını təklif edir - o zaman almaniyalı sosial-demokratların bu ideya ilə çıxış etməyə başlamasının 100 ili tamam olacaq.
BBC yazır ki, Avropa Parlamentində bu ideyaya qarşı olanlar Avropa layihəsinin komanda layihəsi olduğu bildirir. Onlar hesab edir ki, bu layihə narazılarla mübarizə vasitəsi olmamalıdır. Bu üzdən də, Şultsun radikal tələbləri Aİ-nin onsuz da üzvlər arasındakı daxili problemlərlə çalxalandığı bir vaxtda yerinə düşmür. Üstəlik, bunun əlavə təsirləri də var. Məsələn, belə bəyanatlar Britaniyada «Brexit» tərəfdarlarının mövqelərini gücləndirir. Bu halda belə çıxır ki, Britaniya məhz belə Avropa mərkəzləşməsindən qaçmağa çalışır.
Bütün bunlarla yanaşı, 2017-ci ildə daha bir əlamətdar hadisə baş verib. Bütün Avropa boyu vahid Avropa ideyasını dəstəkləyən ictimai hərəkatlar yaranmağa başlayıb. «Avropanın nəbzi», «Stand up for Europe», «Avropada demokratiya uğrunda hərəkat-2025» və digər kütləvi ümumavropa vətəndaş təşəbbüslərinin məqsədi daha ciddi inteqrasiya üçün avropapərəst qüvvələri birləşdirməkdir.
Ultrasağçıların Praqa toplantısı da şəhərdə minlərlə insanın qatıldığı etiraz nümayişləri fonunda keçib. Radikal sağçılar birləşir, lakin vahid Avropa tərəfdarları da sıralarını genişləndirir. 2018-ci ildə Aİ-ni yeni sınaqlar gözləyir.

THE UNITED STATES OF EUROPE?
Participants of the congress of the leaders of right-wing anti-immigrant parties and the members of the European Parliament's Europe of Nations and Freedoms (ENF) political group supporting the interests of extreme right-wing political organizations decided to get done with the EU from the inside. They are confident in the victory of nationalist parties in the forthcoming spring-summer 2018 elections to the European Parliament.
“The EU ends with a breath. We hope that we will destroy this wrong organization from the inside. We must act how the conqueror does," said Marine Le Pen, leader of the French National Front.
The organizer of the meeting, the main Czech nationalist of Japanese origin Tomio Okamura, believes that at its current state, the EU represents a "totalitarian state" and the future of the European Union is in economic and political decentralization. He also warned against the danger of "Muslim colonization of Europe".
To replace the EU, the rights offer to create a Union of European peoples, "voluntary cooperation of countries based on respect and their political and economic interests," but with national currencies and control over their state borders.
Prague was chosen as the venue for the congress. The Czech Republic, along with some other countries in Eastern Europe, is against the existing refugee quotas and the processes aimed at tight integration of refugees within the EU. The ultra-right party Freedom and Direct Democracy lead by Tomio Okamura won about 10% of the votes in the parliamentary elections held in October. The Czech president Miloš Zeman supported him. The current government is led by the active enemy of the EU, billionaire Andrej Babiš, leader of the party Action of Dissatisfied Citizens, which won a majority in the parliament.
The ultra-right was accompanied by the success of elections recently held in Austria, where the Freedom Party of Austria (FPÖ) became part of the government calling for the dissolution of the European Union, as well as in France, the Netherlands, Finland, Denmark, Austria, and Germany.
After German Chancellor Angela Merkel opened the borders of Europe for refugees from Africa and the Middle East in 2015, right-wing populist parties, taking advantage of the fear of Europeans before migrants, quickly began recruiting supporters. For the sake of preserving the coalition with the CSU, Merkel made a compromise this year restricting the annual number of refugees to Germany to 200,000 people in comparison with 2015 (almost 1.1 million refugees).
Brexit seemed to strengthen the positions of Eurosceptics, but the difficult negotiations and the doubts about the chosen path has markedly cooled the ardor of Britons.
Moreover, the British divorce with the EU coupled with the election of Donald Trump and the increasing economic power of China has revived integrationist sentiments in Europe.
From Mazzini and Hugo to Chirac and Fisher
The ideas about equal and voluntary unification of continental countries in Europe date back to the mid-19th century remarkable for national liberation struggle of the European peoples. The most prominent representative of this movement was the Italian writer and revolutionary Giuseppe Mazzini, who believed that European nations should and could live in equality and unity within natural boundaries. In 1846, he founded the People's International League and put forward the idea of the United States of Europe (USE), which has become widely popularized by the French writer Victor Hugo, who voiced it at the Paris congress of European pacifists in 1849. After the suppression of the Serbian uprising by the Ottoman Empire in 1876, Hugo began to insist that Europe needs "European nationality, united government, great brotherly arbitration, that is democracy under the conditions of peace with itself."
This idea has later found supporters in many countries of Europe, which resulted in the establishment of numerous political alliances promoting interstate cooperation and European integration.
Two world wars of the 20th century have not weakened this desire ultimately leading to the birth of the European Union.
At the beginning of the 21st century, German Foreign Minister Joschka Fischer and French President Jacques Chirac spoke about the idea of reforming the EU into the USE. They believed that the "Europe of Fatherlands" is a form of federation where the peoples of the continent relinquish a part of their state sovereignty to federal authorities to ensure better defense, foreign policy, security, communications, economy, and so on. At the same time, they reserve their national identities including the fatherland, language, culture, and customs.
Not everyone is ready for difficulties
The past decade of economic and political crises has seriously deteriorated the EU throwing it into a survival dilemma. Some have even voiced the fears of no future for the Union. Despite the text of the Berlin Declaration adopted in March 2007 during the celebrations of the 50th anniversary of the EU, which reads "We, the citizens of the European Union, have united for the better," disagreements among the EU members did not allow to take this statement seriously.
For instance, in December 2007, twenty-eight countries signed the Lisbon Treaty, sort of a light version of the EU Constitution of 2004, which has never come into force, since not all countries have ratified it. The treaty allowed to make the necessary changes to the agreement of 1992 and to carry out long-overdue reforms of the EU governance system.
Swift expansion of the EU towards the East has created a difficult situation when the economically underdeveloped countries began to hamper the development of the EU. This has brought an idea of the "Two-speed Europe", that is, different rates of development and integration. This opportunity has already been put into the Lisbon Treaty. This spring, EC President Jean-Claude Juncker voiced it in the EU White Paper.
Germany supported the idea. "We need to have the courage for some countries to go ahead if not everyone wants to participate. A Europe of different speeds is necessary otherwise we will probably get stuck," said Angela Merkel during the discussion of the White Paper at the spring summit commemorating the 60th anniversary of the EU. As expected, the countries of the eastern bloc opposed this suggestion. Surprisingly, a timely assistance to Merkel in her bid to strengthen the position of the EU came from a country with which Germany has had difficult relations for the past decade.
Emmanuel Macron won the presidential election this summer in France, Europe's second-largest economy (after the retirement of Britain) promising voters to deepen cooperation within the EU in addition to reforms in his own country. He made his first official visit to Berlin, where he underlined the key role of both countries in modern Europe. "We agreed with Chancellor Merkel to draft a phased plan for the future of Europe in order to make the Eurozone stronger," said Macron after the meeting.
But the young ambitious politician is not limited to the role of Germany's passive ally. On the contrary, during his incomplete year as a president, he has voiced many ideas for strengthening the EU - from the establishment of a common budget, including the military, to measures to protect the European economy and to form a unified military doctrine, which in fact means competition for NATO.
Merkel welcomes many of Macron’s proposals despite being entirely busy with the solution of internal problems after unsuccessful negotiations on the establishment of a coalition government.
Schulz surprised everyone
The leader of the Social Democratic Party (SDP) of Germany Martin Schultz, whom Merkel and President Frank-Walter Steinmeier persuaded to sit at the negotiating table made an unexpected surprise. In December, he submitted Merkel’s proposal to the approval of the congress of his party. One of his conditions for a possible government alliance was a demand for... the transformation of the EU to the United States of Europe!
Schulz, who has led the European Parliament for five years until January 2017, sees Europe's defense against the spreading ultra-right sentiments in the adoption of a general Constitution. Those countries that refuse to ratify it will have to leave the European Union automatically.
"If we do not change course, if we do not strengthen Europe in practical and absolutely concrete deeds, then these forces will prevail," said the SDP leader. Schultz proposed to complete the transformation process by 2025. By that time, it will be 100 years since German Social Democrats have adopted the idea.
According to BBC, the opponents of this idea in the European Parliament insist that the European project is a team project, and not a way to combat the dissenters. Therefore, Schulz's radical demands are hardly appropriate now, when the EU is facing with huge internal problems among the member states, which are shaking the Union. In addition, there are side effects. In Britain, these statements will strengthen the positions of Brexit supporters, who can recall that it is the same European centralization that Britain is trying to avoid.
Yet another landmark event of the passing year was the emergence of social movements in support of the united Europe. Pulse of Europe, Stand Up for Europe, Movement for Democracy in Europe 2025 and other mass European civil initiatives are calling for the unity of pro-European forces in their quest for greater integration.
The congress of the ultra-right in Prague was held amidst protest demonstrations in the city. Right-wing radicals unite but the supporters of the united Europe are expanding their ranks too. Europe will have to go through new and challenging strength tests in 2018.