AVROPA BİRLƏŞMİŞ ŞTATLARI?
Sağçı antimiqrant partiyaları liderləri ilə Avropa Parlamentinin qatı sağçı siyasi qüvvələrin maraqlarını ifadə edən «Millətlər və Azadlıqlar Avropası» (ENF) fraksiyası üzvlərinin bu yaxınlıqda Praqada keçirilmiş toplantısında Avropa İttifaqına (Aİ) daxildən son qoymaq qərarı qəbul olunub. Toplantıda Avropa Parlamentinə 2018-ci ilin yaz-yayında keçiriləcək seçkilərdə millətçi partiyaların qələbə qazanacağına əminlik ifadə olunub. «Avropa İttifaqı can verir», - deyə Fransanın «Milli cəbhə» partiyasının lideri Marin Le Pen bildirib: «Bu yanlış qurumu daxildən devirəcəyimizə ümidlər var. Biz istilaçı kimi hərəkət etməliyik».
Görüşün təşkilatçısı, Çexiyanın yapon əsilli «baş millətçisi» Tomio Okamura hesab edir ki, hazırkı Aİ «totalitar dövlət»dir və onun gələcəyi iqtisadi və siyasi desentralizasiyadan keçir. Okamura «Avropanın müsəlmanların müstəmləkəsinə çevrilə biləcəyindən» də narahatlığını ifadə edib.
İlk dəfədir ki, Aİ-nin əvəzinə Avropa Xalqları Birliyinin yaradılması təklif olunur. Bu, «dövlətlərin öz siyasi və iqtisadi maraqlarına uyğun könüllü əməkdaşlığını» nəzərdə tutur. Eyni zamanda hər dövlətin öz valyutası olmalı, onların hər biri sərhədlərinə özü nəzarət etməlidir.
Toplantının Praqada təşkil olunması təsadüf deyil. Çexiya Şərqi Avropanın bir sıra digər dövlətləri ilə yanaşı, qaçqınların qəbulu ilə bağlı kvotaya qarşıdır. O, ümumiyyətlə, Aİ daxilində sıx inteqrasiyanın tərəfdarı deyil. Tomio Okamuranın başçılıq etdiyi ultrasağçı «Azadlıq və birbaşa demokratiya» partiyası oktyabrda keçirilmiş parlament seçkisində, təxminən, 10% səs yığıb. Üstəlik, ona ölkə prezidenti Miloş Zeman da dəstək verib. Çexiya hökumətinə Aİ əleyhdarı kimi tanınmış milyarder, «Narazı vətəndaşların aksiyası» partiyasının lideri Andrey Babiş rəhbərlik edir. Parlamentdə çoxluq məhz bu partiyanın əlindədir.
Ultrasağçılar Avstriyada da uğur qazanıb. Burada da parlamentə düşə bilmiş Avstriya Azadlıq Partiyasının (AAP) lideri Avropa İttifaqını buraxmağa çağırır. Eyni sözləri Fransa, Niderland, Finlandiya, Danimarka və Almaniya haqda da demək olar.
Almaniya kansleri Angela Merkelin 2015-ci ildə Avropanın sərhədlərini Afrika və Yaxın Şərqdən olan qaçqınların üzünə açmasından sonra bu ölkədə də avropalıların miqrantlardan narazılığından istifadə edən sağçı populist partiyaların tərəfdarları artmağa başlayıb. Məlum olub ki, hətta bu təşəbbüsün müəllifinin özü belə Avropanı «birlik sınağından» keçirmək yolunda acizdir. Merkel XSİ ilə ittifaqı qoruyub saxlamaq üçün kompromisə getmək məcburiyyətində qalıb. O, Almaniyaya qaçqınların qəbulu ilə bağlı illik 200 minlik kvota müəyyənləşdirib. Müqayisə üçün qeyd edək ki, 2015-ci ildə ölkəyə, təxminən, 1,1 milyon qaçqın gəlmişdi.
«Brexit» sanki avroskeptiklərə güc verib. Lakin bununla bağlı çətin keçən danışıqlar və Böyük Britaniyada seçilmiş yolun doğruluğuna yaranmış şübhələr onların da coşqunluğunu xeyli azaldıb.
Bundan başqa, Böyük Britaniyanın «boşanma» prosesi Donald Trampın ABŞ prezidenti seçilməsilə, Çinin iqtisadi qüdrətinin artması ilə birlikdə Avropada inteqrasiya əhvalına yeni güc qatıb.
Madzini və Hüqodan Şirak və Fişerədək
XIX əsrin ortalarında Avropa xalqlarının milli-azadlıq mübarizəsinin gedişində qitə ölkələrinin bərabərhüquqlu, könüllü birliyinin yaradılması ideyası meydana çıxıb. Bu hərəkatın ən parlaq siması italiyalı yazıçı, inqilabçı Cüzeppe Madzini olub. O, hesab edirdi ki, Avropa xalqları vahid sərhədlər daxilində bərabər, qardaş kimi yaşaya bilər və yaşamalıdır. 1846-cı ildə Madzini «Xalqların beynəlmiləl ittifaqı»nı yaradıb və Avropa Birləşmiş Ştatlarının (ABŞ) qurulması ideyası ilə çıxış edib. Fransalı yazıçı Viktor Hüqonun sayəsində bu ideya böyük populyarlıq qazanıb. Qoqol onu 1849-cu ildə keçirilmiş Avropa pasifistlərinin Paris Konqresində səsləndirib. Osmanlı İmperiyasının süqutundan sonra 1976-cı ildə baş vermiş serb üsyanı zamanı isə o, Avropanın «Avropa millətinə, birgə idarəçiliyə, böyük qardaşlıq arbitrajına» ehtiyacının olduğunu bəyan edib. Sonradan bu ideya Avropanın bir çox ölkələrində tərəfdar qazanıb və çoxsaylı siyasi ittifaqların yaranmasına səbəb olub. Yaranan qurumlar dövlətlərarası əməkdaşlığın və Avropada inteqrasiyanın tərəfdarı kimi çıxış etməyə başlayıblar.
XX əsrdə baş vermiş 2 dünya müharibəsi də bu istəyi azaltmayıb və Avropa İttifaqının formalaşma tarixi buna nümunə sayıla bilər.
Bir də XXI əsrin əvvəlində Almaniyanın xarici işlər naziri Yoşka Fişer ilə Fransa prezidenti Jak Şirak Aİ-nin ABŞ-a çevrilməsi ideyası ilə çıxış ediblər. Onların fikrincə, Avropa federasiyanın elə formasıdır ki, burada qitə xalqları hüquqlarının daha yaxşı qorunması naminə müdafiə, xarici siyasət, təhlükəsizlik, kommunikasiya, iqtisadiyyat kimi dövlət suverenliklərini federativ orqanlara güzəştə gedir. Milli eynilik - vətən, dil, mədəniyyət, adət-ənənə isə qorunub saxlanır.
Çətinliklərə hazır olmayanlar da var
Bunun ardınca gələn onilliklərdə yaşanan siyasi və iqtisadi böhranlar Aİ-ni yaşamaq uğrunda mübarizə aparmaq məcburiyyətində qoyub. Artıq İttifaqın gələcəyinin olmadığına dair fikirlər də yayılmağa başlayıb. 2007-ci ilin martında Aİ-nin yaranmasının 50 illik yubileyi münasibətilə Berlində qəbul edilmiş bəyannamədə təntənəli şəkildə «Biz, Avropa İttifaqının vətəndaşları xoşbəxtlikdən birgəyik» sözləri yazılsa da, Aİ üzvləri arasındakı fikir ayrılıqları bu bəyanata ciddi yanaşılmasına imkan verməyib.
Məsələn, 2007-ci ilin dekabrında 28 ölkə Aİ Konstitusiyasının 2004-cü ildəki versiyasının sanki bir qədər yüngülləşdirilmiş variantının qəbulunu nəzərdə tutan Lissabon müqaviləsini imzalasa da, sənəd hələ də qüvvəyə minməyib. Səbəb onu üzv ölkələrin hamısının ratifikasiya etməməsidir. Halbuki müqavilə 1992-ci ildə imzalanmış razılaşmaya bir qədər dəyişiklik edilməsinə, Aİ-nin idarəçilik sistemində çoxdan lazım olan islahatların aparılmasını nəzərdə tutur.
Aİ-nin Şərqi Avropa ölkələri hesabına böyüməsindən sonra isə iqtisadi baxımdan az inkişaf etmiş dövlətlər Aİ-nin inkişafını ləngitməyə başlayıb. Bu zaman «İki sürətli Avropa» ideyası ortaya çıxıb. Söhbət inkişaf və inteqrasiya templərindəki fərqdən gedir. Bu imkan artıq Lissabon müqaviləsində də nəzərdə tutulmuşdu. Bu ilin yazında isə Avropa Komissiyasının sədri Jan-Klod Yunker onu Aİ-nin «Ağ kitab»ında səsləndirib.
İdeya Almaniyadan dəstək alıb. «Birgə çətinlikləri aşmağa bütün ölkələrin hazır olmadığı şəraitdə bir sıra ölkələrin irəliləməsi üçün cəsarətimiz olmalıdır», - deyə Angela Merkel Aİ-nin 60 illik yubileyilə əlaqədar yazda keçirilmiş sammitdə «Ağ kitab»ın müzakirəsi zamanı bildirib.
Şərq blokuna daxil olan ölkələr isə gözlənildiyi kimi, bunun əleyhinə çıxıb. Merkelə, onun Aİ-nin mövqelərini gücləndirmək cəhdlərinə kömək son 10 ildə Almaniya ilə münasibətləri heç də yaxşı olmayan dövlətdən gəlib. Avropanın ikinci böyük iqtisadiyyatı olan (Böyük Britaniyanın gedişindən sonra) Fransada keçirilən prezident seçkisində Emmanuel Makron qələbə qazanıb. O Makron ki, seçicilərinə ölkəsində islahatlarla yanaşı, Aİ çərçivəsində və avrozonada əməkdaşlığın dərinləşdiriləcəyini də vəd edirdi.
Makron Fransa prezidenti kimi ilk səfərini də Berlinə edib və bununla da, müasir Avropada məhz bu iki ölkənin aparıcı rol oynadığını nümayiş etdirib. «Biz kansler Merkel ilə Avropanın gələcəyinə dair mərhələli planın hazırlanması haqda razılığa gəldik. Bu, avrozonanın daha güclü olması üçün lazımdır», - deyə Makron kanslerlə görüşünün yekununda bildirib.
Amma gənc və iddialı siyasətçi Almaniyanın passiv müttəfiqi rolunu oynamaqla kifayətlənmir. Əksinə, o, prezident kürsüsünə əyləşdiyi yarım ildən də az bir vaxtda Aİ-nin güclənməsi üçün bir çox ideya irəli sürüb - ümumi, o cümlədən hərbi büdcənin yaradılmasından, Avropa iqtisadiyyatının müdafiəsi üçün tədbirlər görülməsindən tutmuş, vahid hərbi doktrinanın yaradılmasınadək. Sonuncu ideya faktiki olaraq, NATO-ya rəqibin yaranması deməkdir.
Onun əksər təklifləri koalisiya hökumətinin formalaşdırılmasına dair uğursuz danışıqlardan sonra daxili problemlərin həllilə məşğul olan Merkel tərəfindən müsbət qarşılanır.
Şults hər kəsi təəccübləndirib
Bu arada Almaniya Sosial Demokrat Partiyasının (ASDP) lideri Martin Şultsdan gözlənilməz sürpriz gəlib. Merkel ilə prezident Frank-Valter Ştaynmayer tərəfindən danışıqlar masasına əyləşməyə razı salınmış Şults təklifi partiyasının qurultayına çıxarıb təsdiqlətsə də, hökumət alyansının qurulması üçün bir şərt irəli sürüb… Aİ-nin ABŞ-a çevrilməsi!
Bu ilin yanvarınadək Avropa Parlamentinə 5 il rəhbərlik etmiş Şults Avropanın getdikcə yayılmaqda olan ultrasağçı əhvaldan qorunması üçün ümumi Konstitusiyanın qəbulunu vacib sayır. Onun fikrincə, sənədi ratifikasiya etməkdən boyun qaçıracaq ölkələr, avtomatik olaraq Aİ-dən kənarda qalmalıdır.
«Biz kursu dəyişməsək, Avropanı praktiki və konkret işlərlə möhkəmlətməsək, bu qüvvələr üstünlük qazanacaq», - deyə ASDP lideri bildirib. Bununla yanaşı, o, ABŞ-ın yaradılması prosesinin 2025-ci ildə başa çatdırılmasını təklif edir - o zaman almaniyalı sosial-demokratların bu ideya ilə çıxış etməyə başlamasının 100 ili tamam olacaq.
BBC yazır ki, Avropa Parlamentində bu ideyaya qarşı olanlar Avropa layihəsinin komanda layihəsi olduğu bildirir. Onlar hesab edir ki, bu layihə narazılarla mübarizə vasitəsi olmamalıdır. Bu üzdən də, Şultsun radikal tələbləri Aİ-nin onsuz da üzvlər arasındakı daxili problemlərlə çalxalandığı bir vaxtda yerinə düşmür. Üstəlik, bunun əlavə təsirləri də var. Məsələn, belə bəyanatlar Britaniyada «Brexit» tərəfdarlarının mövqelərini gücləndirir. Bu halda belə çıxır ki, Britaniya məhz belə Avropa mərkəzləşməsindən qaçmağa çalışır.
Bütün bunlarla yanaşı, 2017-ci ildə daha bir əlamətdar hadisə baş verib. Bütün Avropa boyu vahid Avropa ideyasını dəstəkləyən ictimai hərəkatlar yaranmağa başlayıb. «Avropanın nəbzi», «Stand up for Europe», «Avropada demokratiya uğrunda hərəkat-2025» və digər kütləvi ümumavropa vətəndaş təşəbbüslərinin məqsədi daha ciddi inteqrasiya üçün avropapərəst qüvvələri birləşdirməkdir.
Ultrasağçıların Praqa toplantısı da şəhərdə minlərlə insanın qatıldığı etiraz nümayişləri fonunda keçib. Radikal sağçılar birləşir, lakin vahid Avropa tərəfdarları da sıralarını genişləndirir. 2018-ci ildə Aİ-ni yeni sınaqlar gözləyir.

СОЕДИНЕННЫЕ ШТАТЫ ЕВРОПЫ?
Участники состоявшегося на днях в Праге съезда лидеров правых антимигрантских партий и членов фракции Европарламента "Европа наций и свобод" (ENF), выражающей интересы крайне правых политических организаций, решили покончить с Евросоюзом изнутри. На встрече царила общая уверенность в победе партий националистического толка на предстоящих весной-летом 2018 года выборах в Европарламент.
"У Евросоюза заканчивается дыхание, - заявила лидер французского "Национального фронта" Марин Ле Пен. - Есть надежда, что эту неправильную организацию мы свергнем изнутри. Мы должны действовать, как действует завоеватель".
Организатор встречи, главный чешский националист японского происхождения Томио Окамура, считает, что нынешний Евросоюз представляет собой "тоталитарное государство" и будущее Евросоюза - в экономической и политической децентрализации. Он также предостерег от опасности "мусульманской колонизации Европы".
Вместо Евросоюза правые предлагают создать Унию европейских народов - "добровольное сотрудничество стран, основанное на уважении и их политических и экономических интересах", но с национальными валютами и контролем над своей государственной границей.
Прага выбрана местом проведения съезда не случайно. Чехия, наряду с некоторыми другими странами Восточной Европы, выступает против квот на прием беженцев и в целом противится процессам, направленным на тесную интеграцию в составе ЕС. Ультраправая партия "Свобода и прямая демократия", возглавляемая Томио Окамурой, на парламентских выборах в октябре получила около 10% голосов. Причем ее поддержал президент страны Милош Земан. А правительство возглавил активный противник ЕС, миллиардер Андрей Бабиш, лидер партии "Акция недовольных граждан", которая получила большинство в парламенте.
Ультраправым сопутствовал успех на выборах в Австрии, где в состав правительства вошла Австрийская партия свободы (АПС), лидеры которой призывают к роспуску Евросоюза, а также во Франции, Нидерландах, Финляндии, Дании, Австрии и Германии.
После того как канцлер Германии Ангела Меркель в 2015 году открыла границы Европы для беженцев из Африки и Ближнего Востока, правые популистские партии, сыгравшие на страхе европейцев перед мигрантами, стали стремительно набирать сторонников. "Историческое испытание для Европы на прочность" оказалось непосильным даже для автора этой инициативы. Ради сохранения коалиции с ХСС Меркель в этом году пошла на компромисс, ограничив въезд в Германию беженцев до 200 тыс. человек в год. Для сравнения, в 2015 году ФРГ приютила почти 1,1 млн. беженцев.
Референдум по Brexit придал, казалось, сил евроскептикам, однако тяжелые переговоры и зародившиеся в Великобритании сомнения в правильности выбранного пути заметно остудили их пыл.
Более того, процесс "развода" с Великобританией вкупе с избранием Дональда Трампа президентом США и усиливающейся экономической мощью Китая возродил с новой силой интеграционные настроения в Европе.
От Мадзини и Гюго до Ширака и Фишера
В середине XIX века, в ходе национально-освободительной борьбы народов Европы, стали зарождаться идеи равноправного и добровольного объединения стран континента. Самым ярким представителем этого движения был итальянский писатель и революционер Джузеппе Мадзини, считавший, что европейские народы должны и могут жить в равенстве и братстве внутри естественных границ. В 1846 году он создал "Интернациональный союз народов" и выдвинул идею об образовании Соединенных Штатов Европы (СШЕ). Широкую известность эта идея получила благодаря французскому писателю Виктору Гюго, который озвучил ее на Парижском конгрессе европейских пацифистов в 1849 году. После подавления Османской империей сербского восстания в 1876 году Гюго стал настаивать на том, что Европа нуждается в "европейской национальности, объединенном правлении, великом братском арбитраже - демократии в условиях мира с самой собой".
В последующем эта идея нашла своих сторонников во многих странах Европы, что вылилось в формирование многочисленных политических союзов, ратовавших за межгосударственное сотрудничество и европейскую интеграцию.
Две мировые войны XX века не ослабили этого желания, примером чему может служить история формирования Европейского союза.
В начале XXI века с идеей реформирования ЕС в СШЕ выступили министр иностранных дел ФРГ Йошка Фишер и президент Франции Жак Ширак. "Европа отечеств", по их мнению, - это та форма федерации, при которой народы континента для лучшей защиты своих прав уступают в пользу федеративных органов такие части своего государственного суверенитета, как оборона, внешняя политика, безопасность, коммуникации, экономика, и ряд других. В то же время национальная идентичность - отечество, язык, культура, обычаи будут сохранены.
Не все готовы к трудностям
Последовавшее за этим десятилетие экономических и политических кризисов поставило ЕС перед фактом выживания. Раздавались даже предположения, что у Союза нет будущего. И хотя в марте 2007 года в честь празднования 50-летнего юбилея Евросоюза на саммите в Берлине в декларации было торжественно записано: "Мы, граждане Европейского союза, к счастью, едины", разногласия среди членов ЕС не позволяли относиться к этому заявлению всерьез.
К примеру, в декабре 2007 года 28 стран подписали Лиссабонский договор, что-то вроде облегченной версии Конституции ЕС от 2004 года, которая так и не вступила в силу, потому что не все страны ее ратифицировали. Договор позволял внести необходимые изменения в соглашение от 1992 года и провести давно назревшие реформы системы управления Евросоюза.
С резким расширением ЕС, в том числе за счет стран Восточной Европы, возникла ситуация, при которой экономически слаборазвитые страны стали тормозить развитие Евросоюза. Появилась идея "Европы двух скоростей", то есть различных темпов развития и интеграции. Такая возможность уже была заложена в Лиссабонском договоре. Весной же этого года председатель Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер озвучил ее в "Белой книге" ЕС.
Германия поддержала эту идею. "Нам необходимо мужество для того, чтобы ряд стран двигался вперед в условиях, когда не все готовы преодолевать совместные трудности", - заявила Ангела Меркель при обсуждении "Белой книги" на весеннем саммите в честь 60-летнего юбилея ЕС.
Против этого ожидаемо выступили страны восточного блока. Своевременная помощь Меркель в ее стремлении усилить позиции Евросоюза пришла из страны, с которой у Германии последние лет 10 были непростые отношения.
Во Франции, второй по величине экономике Европы (с уходом Великобритании), президентские выборы летом этого года выиграл Эммануэль Макрон, пообещавший избирателям помимо реформ в стране еще и углубление сотрудничества в рамках ЕС и еврозоны.
Первый свой официальный визит в ранге президента Франции Макрон совершил в Берлин, подчеркивая этим ключевую роль двух стран в современной Европе. "Мы договорились с канцлером Меркель о создании поэтапного плана будущего Европы, для того чтобы сделать еврозону сильнее", - заявил Макрон по итогам встречи.
Но молодой амбициозный политик не ограничивается ролью пассивного союзника Германии. Наоборот, за неполные полгода со дня избрания он выдвинул множество собственных идей по усилению ЕС - от учреждения общего бюджета, в том числе военного, принятия мер по защите европейской экономики до формирования единой военной доктрины, что фактически означает конкуренцию НАТО.
Многие его предложения получают положительный отклик у Меркель, всецело поглощенной сейчас решением внутригосударственных проблем после неудачных переговоров по созданию коалиционного правительства.
Шульц всех удивил
Неожиданный сюрприз преподнес лидер Социал-демократической партии Германии Мартин Шульц, которого Меркель и президент Франк-Вальтер Штайнмайер уговорили сесть за стол переговоров. В декабре, вынося на одобрение съезда своей партии предложение, сделанное ему со стороны Меркель, лидер СДПГ одним из условий возможного правительственного альянса выдвинул требование о… преобразовании Евросоюза в Соединенные Штаты Европы!
Шульц, возглавлявший Европарламент в течение пяти лет до января прошлого года, защиту Европы от распространяющихся ультраправых настроений видит в принятии общей Конституции. А те страны, которые откажутся ее ратифицировать, должны будут автоматически покинуть Евросоюз.
"Если мы не изменим курс, если мы не будем укреплять Европу практическими и совершенно конкретными делами, то эти силы возьмут верх", - заявил лидер СДПГ. Причем завершить процесс создания СШЕ Шульц предлагает к 2025 году - к тому времени исполнится 100 лет, как эту идею взяли на вооружение немецкие социал-демократы.
Противники этой идеи в Европарламенте, пишет BBC, настаивают на том, что европейский проект - это командный проект, а не способ борьбы с несогласными. Поэтому радикальные требования Шульца вряд ли уместны сейчас, когда Евросоюз и так шатает от внутренних проблем между странами. К тому же есть и побочные эффекты - в Британии эти заявления усилят позиции сторонников Brexit, которые могут напомнить о том, что именно от такой европейской централизации Британия и пытается бежать.
В 2017 году произошло знаковое событие. По всей Европе стали зарождаться общественные движения в поддержку единой Европы. "Пульс Европы", Stand up for Eu-rope, "движение за демократию в Европе-2025" и другие массовые общеевропейские гражданские инициативы призваны объединить проевропейские силы в стремлении к большей интеграции.
Съезд ультраправых в Праге проходил на фоне многотысячных демонстраций протеста в этом городе. Правые радикалы объединяются, но и сторонники единой Европы расширяют свои ряды. В 2018 году ее ждут новые испытания на прочность.