Qurban Qurbanov: “Bizim kimi kiçik ölkələr üçün yenidən Çempionlar Liqasına vəsiqə qazanmaq çətin olacaq”
“Qarabağ” futbol klubunun və indi həm də Azərbaycan yığmasının baş məşqçisi Qurban Qurbanovu 2017-ci ilin ən çox gündəmdə olan idman siması adlandırsaq yanılmarıq. Bu populyarlığın əsas səbəbi “Qarabağ”ın onun rəhbərliyi altında uğurlu çıxışıdır - ötən il Azərbaycanın idman tarixində ilk dəfə olaraq futbol klubumuz Çempionlar Liqasına vəsiqə qazanaraq, qitə miqyasında layiqli mübarizə sərgilədi.
Ötən ilin sonunda “Qarabağ”ın baş məşqçisi həm də Azərbaycan millisinin sükanı arxasına keçməklə növbəti dəfə diqqəti özünə cəlb etdi. Üstəlik, o, 2017-ci ilin ən yaxşı məşqçisi seçildi və başqa mükafatlara layiq görüldü. İşinin çoxluğuna baxmayaraq, Qurban Qurbanov bizə vaxt ayırdı və “Region plus” jurnalı onun ölkə millisinin baş məşqçisi postunda müsahibə verdiyi ilk nəşr oldu.
- Bütün 2017-ci ili Azərbaycan və hətta Avropa idman ictimaiyyətinin diqqəti sizin üzərinizdə oldu. Maraqlıdır, Qurban Qurbanov diqqət mərkəzində olanda özünü necə hiss edir?
- Düzünü desəm, diqqət mərkəzində olanda o qədər də yaxşı hiss etmirəm. İstənilən insan haqqında çox danışılanda bir az narahatlıq yaranır. Hiss olunur ki, mənə böyük inam var. Ona görə narahatlıq olur. Məşqçilik elə bir peşədir ki, uğursuzluğa hazır olmalısan. Həmişə uğursuzluq ola bilər. Uğursuzluqdan qorxuram. Bu gün bizə inanan insanların, sabah inanmayacaqlarından qorxuram. Məsuliyyətim daha da artıb. Bir tərəfdən kömək olur ki, üzərimdə daha çox çalışmalıyam. Çünki indi üzərimdə ikiqat məsuliyyət var.
- Çempionlar Liqasına vəsiqə qazanmaqla tarix yazdınız. Hansı oyundan sonra Avropanın ən nüfuzlu turnirində iştirak edəcəyinizə inandınız?
- Böyük çətinlik gözləyirdim. Çempionlar Liqası Avropanın ən nüfuzlu klub    yarışıdır. Pis tərəfini düşünürdüm. Fikirləşirdim ki, əgər ÇL-ə vəsiqə qazana bilməsək necə olacaq? Buna baxmayaraq, hətta ən çətin oyunda da inamı itirməmişəm.
Həmişə söyləmişəm ki, zəif komandalardan ehtiyat edirəm. Güclü komandalara qarşı isə əksinə xüsusi hazırlaşmışıq, onlara qarşı layiqli oynayacağımıza inanmışıq. Avropa turnirlərində təcrübəmiz az deyil. Ardıcıl neçə il pley-offda oynamışıq, Avroliqada çıxış etmişik. Rəhbərlik, məşqçi, futbolçu - bütün komandayla heç vaxt arxayınlaşmamışıq. Avroliqaya vəsiqə qazananda belə arxayınlaşmırıq. Növbəti mövsümdə yenidən uğurlu çıxış etmək üçün çalışırıq.
- Artıq 2018-ci ildir. Qorxmursunuz ki, yayda azarkeşlər yenidən sizdən və “Qarabağ”dan Çempionlar Liqasına vəsiqə istəsin?
- Uğurdan sonra ən azı həmin nəticəni təkrarlamaq lazımdır. ÇL-də mübarizə aparmaq üçün ilk öncə Azərbaycanda çempion olmaq vacibdir. Hazırda azarkeşlərimiz bizdən bunu istəyir. İlk mərhələdə biz Azərbaycan Çempionatında qızıl medal qazanmalıyıq. Bu gün yeni mövsümdə Çempionlar Liqasının qrup mərhələsinə vəsiqəni düşünsək, o zaman Premyer Liqada çempionluq mübarizəsində uduzarıq. İndi daha çox Azərbaycan Çempionatında lider mövqeyini qorumaq barədə düşünürəm. Əlbəttə, azarkeşlər tərəfindən tələblər həmişə olub, gələcəkdə də olacaq. Azarkeşlər daim futboldan zövq almalıdırlar. Biz də bunun üçün çalışmalıyıq. Ölkə futbolunun böyüməsi üçün mütləq qitənin güclü yarışlarında iştirak etməliyik.
- Bu ildən ÇL-in təsnifat mərhələsində qaydalar dəyişir. Yeni qaydalar “Qarabağ”a hansı çətinliklər yarada bilər?
- Həmişə yeni qərarlar yeni klublara problem yaradır. Yeniliyə normal yanaşsam da, narahatlıq yaradan məqamlar da var. Elə yaxın keçmişdə Azərbaycan Çempionatında da daim reqlament dəyişirdi. Belə hallar klublara təsirsiz ötüşmür. İlk olaraq biz o formatı başa düşməliyik. İlk oyundan hazırlığımızı düşünməliyik. Yeni formatda necə oynamağı fikirləşməliyik. Bəlkə də, ilk oyunlarda yeni qaydaları bütövlüklə başa düşməyəcəyik və bu amillər sonradan bizim məğlubiyyətlə nəticələnəcək. Bizim kimi kiçik ölkələr üçün yenidən Çempionlar Liqasına vəsiqə qazanmaq çətin olacaq.
- Bakıda “Qarabağ”-“Çelsi” matçını 65 mindən çox azarkeş izlədi. Bakı Olimpiya Stadionunda anşlaq yaşandı. Doğma azarkeşlər qarşısında oynamaq nə dərəcədə çətindir?
- Doğma azarkeşlər önündə məğlubiyyətlə barışmaq çətindir. Bakıda uduzanda mənə çox pis təsir edir. “Roma”yla Bakıdakı oyunda da uduzmaq istəmirdim. Eyni zamanda “Çelsi” ilə oyunu qeyd edərdim. 60-65 min azarkeş Bakı Olimpiya Stadionuna “Qarabağ”a inanaraq gəlmişdilər, amma sonda onları sevindirə bilmədik. Matçın əvvəlində azlıqda qaldıq, sonra qollar buraxdıq. İstəyirdim ki, uduzsaq belə yaxşı mübarizə sərgiləyək. Doğrudur, “Çelsi” azlıqda qalmasaq belə, 4-5 qolla qələbə qazanacaq gücdədir. Onların ustalıq səviyyəsi çox yüksəkdir. Biz də yaxşı hazırlaşmışdıq, istək var idi. Lakin birdən-birə o istəyin qarşısı alındı. Həmin oyunda hesab daha böyük ola bilərdi. Bu oyun mövsümdə mənim üçün ən ağır matç oldu. Təkcə 0-4 hesablı məğlubiyyətə görə demirəm, 90 dəqiqənin gedişi ağır idi. Oyun ərzində düşünürdüm ki, futbolçuların ruhdan düşməməsi üçün nə edim. Belə oyunlar futbolçulara xarakterini göstərmək üçün imkan verir.
- “Qarabağ”ın Madrid “Atletiko”suna qarşı oyunu bütün Avropanı şoka saldı. Çünki debütant komanda təcrübəli ispanlara qarşı hər iki oyunda layiqli mübarizə sərgilədi. Səfərdə hətta qalib gəlmək imkanı var idi. Matçdan sonra bu barədə düşündünüzmü?
- Rəqiblərimizi bir-birindən ayırmaq istəməzdim. Hər birinin özünəməxsus üstün cəhətləri var. Hər biri ÇL-i qazanmaq iddiasında və gücündə olan komandalar idi. Amma ispanlarla matçda fərqli hisslər yaşandı. Həm Bakıda, həm Madriddə olan nəticələr xeyrimizə oldu. İspaniyada hesabı açan tərəf olsaq da, üstünlüyü qoruya bilmədik. Real baxmaq lazımdır. Müqayisə etsək, “Atletiko” “Qarabağ”dan çox yuxarıdadır. 1-1 hesabı futbolçularda böyük inam yaratdı. Bizim kimi komandalar belə nəticələri nadir hallarda qazanır.
- İlin son ayları mətbuat “Qarabağ”ın Çempionlar Liqasında qrupda üçüncü yeri tutma ehtimalını müzakirə edirdi. Belə amillər komandaya əlavə təzyiq yaratmırdı?
- İdman prinsipləri belədir. Bunu normal qəbul edirəm. Belə güclü komandalara rəqib olanda, onlar bizi ciddiyə almır. Hər biri bizimlə mübarizəyə 6 xallıq oyun kimi baxırdı. Fikrimcə, qrupda son vəziyyət ədalətli oldu. Üçüncü yerə ən az şans bizdə idi.
- Çempionlar Liqası arzusu reallaşdı. Ümumiyyətlə, Avropanın ən böyük turnirində yarışmaq hansı hisslər yaradır?
- Fərqli hisslər olur. “Kopenhagen”lə oyundan bir neçə gün sonra düşündüm ki, ilk növbədə, özümü düzgün idarə etməliyəm. Futbolçular da belə etməlidir. Çünki uğur əldə olunandan sonra insan-idmançı dəyişə bilər. İstənilən ölkədə idmançı uğur qazanandan sonra müəyyən mənada dəyişmə ehtimalı ola bilər. Elə etməliydik ki, bizdə belə hallar yaşanmasın. Düşündüm ki, özüm başda olmaqla, hamımız diqqətli olmalıyıq. Futbolçulara göstərməliyəm ki, yenə məsuliyyətliyəm, yenə uğur qazanmaq üçün çalışıram. Özüm belə etməklə həm də futbolçulardan bunu tələb etməliyəm.
- Bundan sonra “Qarabağ” və Qurban Qurbanovun futbolda hansı hədəfi olacaq?
- Biz işimizə layiqincə vaxt ayırsaq, bu gün uğur olmaya bilər, amma sabah mütləq olacaq. Gələn il mütləq Çempionlar Liqasına vəsiqə qazanmaqla bağlı qarşıma məqsəd qoymadım. Amma daha çox işləmək üçün çalışmağı məqsəd qoydum. ÇL-də iştirak edəndən sonra həm mən, həm komanda daha çox çalışmalıdır.
- Danimarkada “Kopenhagen”lə oyundan sonra “Qarabağ” Çempionlar Liqasına vəsiqə qazandı. Həmin gecə Bakıda hamı sevincini bölüşmək üçün küçələrə çıxdı. Maraqlıdır, Qurban Qurbanovu təbrik etmək üçün telefona çox zənglər gəldi?
- Həddindən artıq zənglər çox oldu. Həm zənglər, həm ismarıclar gəldi. Bəzən kimsə zəng vurmaq alınmayanda başqa adamla təbriklərini çatdırırdı. Ölkə xaricindən də kifayət qədər zənglər oldu.
- Bu qədər zəngdən sonra nömrənizi dəyişmədiniz?
- (gülür) Dəyişmişəm artıq. Gizlənmək barədə düşünmürəm. Sadəcə həddindən artıq zənglər olanda işimizə maneçilik yaradır. Küsənlər olur. İşimiz elədir ki, bütün günü məşqdəyik, toplantıdayıq. Bəzən tədbirdə olanda zəng vurulur cavab verə bilmirəm. Sonra həmin adam ismarıc yollayaraq incikliyini göstərir. Heç kim inciməsin. Fikrimcə, vaxtımı daha çox işimə ayırsam, hamı üçün faydalı ola bilər.
- Bakıda şəhərə çıxmaq imkanınız olurmu? Yəqin, ailə üzvləriylə şəhərə çıxanda diqqət mərkəzində olursunuz...
- Şəhərə çıxmağa vaxt çox olmur. Bəzən ailə ilə nahar etməyə yollananda yaxınlaşırlar. Buna heç bir etirazım yoxdur. Dünyanın hər bir yerində bu çox normal qəbul olunur. Diqqətimi cəlb edən bəzən cavan nəsil və ya yaşlı insanın yaxınlaşması olur. Yaxınlaşaraq öz sevgisini, arzularını çatdırır. İnsanların hörmətini və sevgisini qazanmışamsa, özümü çox xoşbəxt hiss edirəm.
- Qurban Qurbanov artıq həm də Azərbaycan millisinin baş məşqçisidir. Təyinatdan sonra klubdan ayrılacağınızla bağlı xəbərlər yayıldı. Yəni ola bilərmi siz “Qarabağ”dan ayrılasınız?
- “Qarabağ”dan ayrılmaq barədə düşünmürəm. Müqaviləmiz mayın sonuna qədər nəzərdə tutulub. Bu komanda mənim üçün çox doğmadır. Doqquz ildir “Qarabağ”dayam. Belə fikir nə məndə, nə rəhbərlikdə olmayıb. Həmişə uzunmüddətli əməkdaşlıq barədə danışmışıq. “Qarabağ” və Azərbaycan millisi ölkə futbolunun ən məsuliyyətli yerləridir. İşim ağır olsa belə klubdan ayrılmaq barədə fikrim yoxdur.
- İlin son günlərində “Çelsi” klubunun düşərgəsinə yollandınız. Niyə məhz “Çelsi”?
- “Çelsi” dünyanın aparıcı klublarından biridir. Baş məşqçi Antonio Konte çox intizamlı mütəxəssisdir. Məşqlərdə kənar adamların iştirak etməsini istəmir. Mənim üçün həmişə maraqlı olub ki, lider məşqçilər uğuru necə qazanır. Hər bir güclü məşqçinin öz oyun üslubu, xarizması, tələbləri var. İstənilən sahədə lider insanlar mənə çox maraqlıdır. Klub olaraq “Çelsi”, məşqçi kimi isə Konte - güclü və sistemli komandayla tanış olmaq faydalıdır. Çalışıram ki, kiçik biliklərimi daha da artırım.
- Çempionlar Liqasına vəsiqə qazanandan sonra dövlət başçısı cənab İlham Əliyev “Qarabağ”ı qəbul etdi. Bu Azərbaycan Prezidentinin “Qarabağ”la ikinci görüşü oldu. Prezident qeyd etdi ki, vaxt azlığına baxmayaraq, oyunlarınızı izləyir. Siz bilirdinizmi ki, dövlət başçısı “Qarabağ”ın oyunlarına baxır?
- Cənab Prezidentin “Qarabağ”a belə yüksək diqqəti bizə əlavə stimuldur. Dövlət başçısı görüş zamanı komandanın bütün incəliklərini, oyun üslubunu, hər bir futbolçunun meydanda etdiyi hərəkəti qeyd etdi. Bu onu göstərir ki, dövlət başçısı Azərbaycan futbolunu çox sevir və istəyir ki, futbolumuz böyük uğurlar qazansın. Bu görüş hamı üçün böyük təkan olacaq. Bakıya gələn kimi Azərbaycan Prezidentinin bizi qəbul etməsi böyük qürur hissi yaşatdı. Eyni zamanda köçkünlərimizin, azarkeşlərin sevincini görmək xoş oldu. Bu komanda ən yaxşısına layiqdir.
- Oğlunuz Musa da futbolçudur. İndi “Qarabağ”dadır. Oğlunuzun oyununa baxmağa vaxtınız olurmu?
- Düzü, oyunlarına az baxmışam. Vaxt olmur. Bəzən məşq və oyunlarımız üst-üstə düşür. U-16-nın üzvüdür. Zədəsi var idi, indi artıq düzəlib. Heç vaxt ona deməmişəm ki, get futbolçu ol. Və ya şərt qoymamışam. Özünün istəyinə görə futbolu seçib. Həmişə istəmişəm ki, ilk olaraq təhsili güclü olsun. 9-cu sinifdə oxuyur. Futbolla yanaşı, təhsilinə də kifayət qədər vaxt ayırmağa çalışır.
- 2017-ci ildə Azərbaycanda çoxlu sayda mötəbər yarışlar keçirildi. Hansı yarışı izləmək imkanınız oldu? İlin ən yaxşısı kimi hansı idmançını qeyd edərdiniz?
- İslam Həmrəylik Oyunlarını izlədim. Futbol yarışlarını xüsusilə. Düzünü desəm, futbolla yanaşı, güləş və cüdoya da baxdım. Hacı Əliyevi ötən ilin ən yaxşı idmançısı kimi qeyd edərdim. Sərbəst güləşdə üçüncü dəfə dünya çempionu oldu. Bu, böyük nəticədir. Üçüncü dəfə dünyanın yaxşısı olmaq üzərində daim çalışması deməkdir.
- Sizin fikrinizcə, 2017-ci ilin ən yaxşı futbolçusu kimdir?
- Məncə, Mahir Mədətov. Gənc olmasına baxmayaraq, vacib turnirlərdə vacib qollar vurdu. Yaşının az olmasına rəğmən bəzən özünü çox təcrübəli kimi göstərməyi bacardı. Zəif oyunları da oldu. İslam Həmrəylik Oyunlarında çempion komandanın heyətində idi. Azərbaycan Çempionatında, Çempionlar Liqasında yaxşı oyun sərgilədi. “Qarabağ”da olduğuna görə demirəm, reallıq budur.
- Asudə vaxtlarınızı necə keçirirsiniz?
- Asudə vaxtlarım çox azdır. Əvvəllər vaxt olanda “Qarabağ”ın bazasında futbolçularla, dostlarla futbol oynayırdıq. Milliyə təyinatdan sonra asudə vaxtlar az olur. Son vaxtlar stolüstü tennis oynayıram. Komandada stolüstü tennisi yaxşı oynayan rəqiblərim var, onlarla oynayırıq.
- İşinizin çox olmasına baxmayaraq, “Region plus” jurnalına vaxt ayırdığınız üçün təşəkkür edirik.
- “Region plus” jurnalının rəhbərliyi, kollektivinə idmana, futbola ayırdığı diqqətə görə minnətdaram. Stabil işə həmişə böyük önəm verirəm. “Region plus” uzun illərdir oxucuların diqqətindədir. Oxucularınızın sayının artmasını arzulayıram. Çempionlar Liqasında səfərə yollanarkən təyyarədə yarım saat “Region plus”a vaxt ayırırdıq. Təyyarədə bu jurnal bizə təklif olunur, biz də böyük maraqla qəbul edirik. Bu da səbəbsiz deyil, bütün sahələr üzrə aktual mövzuları görmək olur. Həmişə fərqli müsahibələr, təhlillər olur. Şübhəsiz, ən çox idman yazılarını oxuyuruq.

DOUBLE RESPONSIBILITY
Gurban GURBANOV: "For such small countries as ours, it will be more difficult to qualify for the Champions League"
Perhaps, the head coach of Garabagh FC, and now the national football team of Azerbaijan, Gurban Gurbanov, is the most popular sports personality of Azerbaijan in 2017. In fact, the main reason of his popularity is the performance of his team, Garabagh. For the first time in the history of Azerbaijani sports, Gurbanov's team qualified for the Champions League and demonstrated a laudable game on continental level.
Gurbanov became the head coach of the national team at the end of last year. He was also recognized as the best coach of the year and awarded various awards. Despite his heavy workload, he kindly agreed for an interview to Region Plus as the coach of the national team.
For the last year, you were under the spotlight of the sports community of Azerbaijan, and even of Europe. What are your impressions?
I have been feeling, shall we say, a little out of my league. Too much talk about me made me feel somewhat uncomfortable. It seems they are quite optimistic about me. That is why I am worried. A coach must be ready for failures, which can occur any time. But I must admit that I am afraid of failures. I am afraid that those who believe in us will suddenly cease to believe. On the other hand, it helps a lot and motivates us to work even more. Because now I have a double responsibility.
Your qualification for the Champions League opened a new page in the history of national sports. Which game did make you feel confident about Garabagh’s participation in the most prestigious European tournament?
I knew that it would be very difficult. The Champions League is the most renowned club competition of the continent. I was preparing for the worst. I was thinking about the consequences if we fail to qualify for the Champions League. Yet we have kept faith even in the most difficult game.
I have always said that I was afraid of weak teams. Usually, we scrupulously get prepared to encounters with strong teams. We believe that we will demonstrate a well-deserved performance. We have gathered a lot of experience in European tournaments, since we have played several times in the playoffs and in the Euroleague. Our management, coaches, and players have never relaxed. Even when we won a ticket to the Euroleague. We will try to show a successful performance in the next season too.
Are not you afraid that your fans demand yet another qualification for the Champions League this summer?
It is necessary to repeat the achieved result after each success. One has to become the champion of Azerbaijan to qualify for the Champions League. That is what our fans expect from us now. First, we must get the gold medal of the national championship. If we start thinking about the group stage of the Champions League now, we will fail the championship in the Premier League. So, for now I am thinking more about retaining our leadership in the national championship. The fans have always had and will have demands. They should always enjoy football. And we must make use of every effort to meet this demand.
The qualification rules of the Champions League change this year. What difficulties can this change create for Garabagh?
I always welcome innovations but there are some caveats. Until recently, the regulations of the national championship have constantly changed too. This certainly has implications for the clubs. First, we must understand the format of new regulations and think about our preparedness from the very first game. Perhaps, we will not be able to understand the new rules in its entirety initially, and these factors will lead us to defeat. For such small countries as ours, it will be more difficult to qualify for the Champions League.
More than 65 thousand fans watched the match between Garabagh and Chelsea held in Baku. All the tickets at the Olympic Stadium were sold out. How difficult was it to play before your fans?
It is hard to cope with defeat in front of your fans. I did not want to lose in the home game with Roma. The same goes with our game with Chelsea. Almost 65 thousand fans came to the Olympic Stadium in Baku. They believed in us but, as it turned out, we could not please them. We remained in minority from the very beginning of the match, and then we missed the goals. We wanted to show a good game even if we lost. Chelsea was able to win scoring four-five goals, even if we were not in minority. Chelsea is a highly skilled team. Of course, we were well prepared, and wished to prove ourselves. But our desire was suddenly suppressed. The difference in the score could be even greater. This match was the hardest for me. Not only because we missed four scores. The whole match was difficult. Throughout the game, I was thinking if I could do something to keep the spirits of the players up. Such games encourage them to showing their characte.
Your game against Atletico Madrid has shocked the whole of Europe. The debutant team demonstrated a decent performance in both games against the experienced Spaniards. You even had a chance to win the away game. Did you wonder that you could win?
Each of the competitors has its advantages. Each of these teams claimed to win the Champions League and was able to achieve this. But I had different feelings in that particular game against the Spaniards. Both in Baku and in Madrid, the result was in our favor. Although we opened the score in Spain first, we could not keep the advantage. It is necessary to be realistic in this case. For comparison, Atletico is way ahead than Garabagh. The final score (1:1) seriously encouraged our players. Our teams rarely achieve such results.
By the end of 2017, the media suggested that Garabagh could take the third place in its group. Did these factors put extra pressure on the team?
That is how the sports works. I think this is normal. When we become rivals of such strong teams, they often do not take us seriously. They consider us as "suppliers" of six points. I think the final group ranking was fair. We had the smallest chance for the third place in the group.
You have realized the dream to play in the Champions League. What are your impressions about participating at the largest European tournament?
I have mixed feelings. A few days after the game with Copenhagen, I thought that I should control myself. So should the football players. After all, the success could change the athletes. This is a probable consequence after a victory in any country. We must make sure that this does not happen to us. I thought that everyone, including myself, should be attentive. I had to show the players that I remained calm and responsible, and continued working for success. Only by doing so, I could demand the same from the players.
What are the goals of Garabagh and Gurban Gurbanov for the near future?
If we spare enough time to work, then we will succeed. If not today, then tomorrow. My goal is not to qualify for the Champions League next year. Rather I try to work even harder, especially after participating in the Champions League.
It is your game with Copenhagen in Denmark that won Garabagh a ticket to the Champions League. Everyone was in the streets of Baku that night to celebrate and to share this joyful moment. Did you get many calls with congratulations?
Extremely many. There were both calls and messages. Sometimes someone congratulated us through another person, without calling. There were enough calls from outside the country.
Have you changed your number after such a hype of calls?
(Smiling). I have already. Just too many calls interfere with work. Sometimes the callers get offended. We usually spend most of the day on the training field. Sometimes they call me when I am at an event and cannot answer. Then this person sends me a message expressing his resentment. No need to get offended. I think that the more time I spare for my work the better.
Do you have time to walk around the city in Baku? Perhaps you attract the attention of your fans when you go out for a walk with your family...
Actually, I do not have much time for walking around the city. Sometimes they approach me when I go out to have a dinner with my family. I absolutely do not mind it. This is normal all over the world. Both the young and old people approach me. They express their sympathy and wishes. I am happy if I won the respect and love of people.
Today you are also the head coach of the Azerbaijani national team. Right after the appointment, we can hear rumors of your departure from Garabagh. Is it possible?
I do not think about parting with Garabagh. Our contract is in force until the end of May. I am very attached to this team. I have been in Garabagh for nine years. Neither the team leadership nor I has ever thought about it. It has always been about long-term cooperation. Garabagh and the national team are the most responsible positions in the national football. I am not going to part with the club, even if it will be very difficult for me.
In the last days of 2017, you visited the camp of Chelsea FC. Why there?
Chelsea is one of the leading clubs in the world. Head coach Antonio Conte is an extremely disciplined specialist. I have always wanted to know how the head coaches succeed. Every coach has his own style, charisma and requirements. I am extremely interested in leaders in any field. Getting to know Chelsea as a strong team and its coach Conte is very useful for me. I try to expand my modest knowledge.
President Ilham Aliyev received the team of Garabagh after your well-deserved qualification for the Champions League. It was his second meeting with Garabagh. He noted that he has followed your matches closely, despite the lack of time. Did you know that the president was following Garabagh’s performance?
The attention of Mr. President is an additional incentive for us. During the meeting, he noted all the nuances including our game style, the performance of each player on the field. This shows that the head of state is very fond of Azerbaijani football and wishes us great success. This meeting encourages all of us. We were very proud of being received by the president right after our arrival in Baku. We were also happy to see the joy of internally displaced people from Karabakh, our fans. This team deserves the best.
Your son Musa is also a football player, who is playing for Garabagh. Do you find time to watch his games?
Frankly, I have seldom watched his games. No time. Sometimes our games and workouts coincide. He is part of the U-16 team. He was injured but is recovered now. He chose football on his own. I have never asked Musa to become a football player. I have always wanted to see him as a well-educated person. He is currently in the 9th grade of the high school. Along with football, he tries to devote enough time to his education.
Many prestigious competitions were held in Azerbaijan In 2017. Which of them could you watch? Whom would you mention as the best athlete of the year?
I have closely followed the football tournament held as part of the Islamic Solidarity Games. In addition to football, I watched competitions in wrestling and judo. The best athlete of the year would be Haji Aliyev. He became the third world champion in freestyle wrestling for the third time. This is a great achievement. To become the best in the world for the third time means to constantly work on yourself.
And who is the best football player of 2017?
I think Mahir Madatov. Despite his young age, he scored important goals at important tournaments. He has managed to prove himself as a very experienced football player. True, he had weak performances too. He was part of the champion team at the Islamic Solidarity Games. He showed a good game at the championship of Azerbaijan, as well as the Champions League. I praise him not because he is part of Garabagh. This is reality.
How do you spend your free time?
I have very little free time. Earlier, I used to play football with my friends on Garabagh’s training field when we had time. After the new appointment, I have less leisure time. Recently, I have started playing table tennis. My rivals in the team play quite well. So, I play with them.
Thank you for sparing time for our magazine despite your busy schedule.
I also thank the leadership and staff of your magazine for your attention to sports and football. Your magazine has been popular for many years. I wish you increased the number of your readers. We have been reading Region Plus in the aircraft during the flights between the Champions League matches. We are always offered your magazine onboard, and we read the articles with great interest. Your magazine touches on relevant issues in all areas. One can always find various interviews and analytical articles there. Of course, we mostly read articles on sports events.