Qurban Qurbanov: “Bizim kimi kiçik ölkələr üçün yenidən Çempionlar Liqasına vəsiqə qazanmaq çətin olacaq”
“Qarabağ” futbol klubunun və indi həm də Azərbaycan yığmasının baş məşqçisi Qurban Qurbanovu 2017-ci ilin ən çox gündəmdə olan idman siması adlandırsaq yanılmarıq. Bu populyarlığın əsas səbəbi “Qarabağ”ın onun rəhbərliyi altında uğurlu çıxışıdır - ötən il Azərbaycanın idman tarixində ilk dəfə olaraq futbol klubumuz Çempionlar Liqasına vəsiqə qazanaraq, qitə miqyasında layiqli mübarizə sərgilədi.
Ötən ilin sonunda “Qarabağ”ın baş məşqçisi həm də Azərbaycan millisinin sükanı arxasına keçməklə növbəti dəfə diqqəti özünə cəlb etdi. Üstəlik, o, 2017-ci ilin ən yaxşı məşqçisi seçildi və başqa mükafatlara layiq görüldü. İşinin çoxluğuna baxmayaraq, Qurban Qurbanov bizə vaxt ayırdı və “Region plus” jurnalı onun ölkə millisinin baş məşqçisi postunda müsahibə verdiyi ilk nəşr oldu.
- Bütün 2017-ci ili Azərbaycan və hətta Avropa idman ictimaiyyətinin diqqəti sizin üzərinizdə oldu. Maraqlıdır, Qurban Qurbanov diqqət mərkəzində olanda özünü necə hiss edir?
- Düzünü desəm, diqqət mərkəzində olanda o qədər də yaxşı hiss etmirəm. İstənilən insan haqqında çox danışılanda bir az narahatlıq yaranır. Hiss olunur ki, mənə böyük inam var. Ona görə narahatlıq olur. Məşqçilik elə bir peşədir ki, uğursuzluğa hazır olmalısan. Həmişə uğursuzluq ola bilər. Uğursuzluqdan qorxuram. Bu gün bizə inanan insanların, sabah inanmayacaqlarından qorxuram. Məsuliyyətim daha da artıb. Bir tərəfdən kömək olur ki, üzərimdə daha çox çalışmalıyam. Çünki indi üzərimdə ikiqat məsuliyyət var.
- Çempionlar Liqasına vəsiqə qazanmaqla tarix yazdınız. Hansı oyundan sonra Avropanın ən nüfuzlu turnirində iştirak edəcəyinizə inandınız?
- Böyük çətinlik gözləyirdim. Çempionlar Liqası Avropanın ən nüfuzlu klub    yarışıdır. Pis tərəfini düşünürdüm. Fikirləşirdim ki, əgər ÇL-ə vəsiqə qazana bilməsək necə olacaq? Buna baxmayaraq, hətta ən çətin oyunda da inamı itirməmişəm.
Həmişə söyləmişəm ki, zəif komandalardan ehtiyat edirəm. Güclü komandalara qarşı isə əksinə xüsusi hazırlaşmışıq, onlara qarşı layiqli oynayacağımıza inanmışıq. Avropa turnirlərində təcrübəmiz az deyil. Ardıcıl neçə il pley-offda oynamışıq, Avroliqada çıxış etmişik. Rəhbərlik, məşqçi, futbolçu - bütün komandayla heç vaxt arxayınlaşmamışıq. Avroliqaya vəsiqə qazananda belə arxayınlaşmırıq. Növbəti mövsümdə yenidən uğurlu çıxış etmək üçün çalışırıq.
- Artıq 2018-ci ildir. Qorxmursunuz ki, yayda azarkeşlər yenidən sizdən və “Qarabağ”dan Çempionlar Liqasına vəsiqə istəsin?
- Uğurdan sonra ən azı həmin nəticəni təkrarlamaq lazımdır. ÇL-də mübarizə aparmaq üçün ilk öncə Azərbaycanda çempion olmaq vacibdir. Hazırda azarkeşlərimiz bizdən bunu istəyir. İlk mərhələdə biz Azərbaycan Çempionatında qızıl medal qazanmalıyıq. Bu gün yeni mövsümdə Çempionlar Liqasının qrup mərhələsinə vəsiqəni düşünsək, o zaman Premyer Liqada çempionluq mübarizəsində uduzarıq. İndi daha çox Azərbaycan Çempionatında lider mövqeyini qorumaq barədə düşünürəm. Əlbəttə, azarkeşlər tərəfindən tələblər həmişə olub, gələcəkdə də olacaq. Azarkeşlər daim futboldan zövq almalıdırlar. Biz də bunun üçün çalışmalıyıq. Ölkə futbolunun böyüməsi üçün mütləq qitənin güclü yarışlarında iştirak etməliyik.
- Bu ildən ÇL-in təsnifat mərhələsində qaydalar dəyişir. Yeni qaydalar “Qarabağ”a hansı çətinliklər yarada bilər?
- Həmişə yeni qərarlar yeni klublara problem yaradır. Yeniliyə normal yanaşsam da, narahatlıq yaradan məqamlar da var. Elə yaxın keçmişdə Azərbaycan Çempionatında da daim reqlament dəyişirdi. Belə hallar klublara təsirsiz ötüşmür. İlk olaraq biz o formatı başa düşməliyik. İlk oyundan hazırlığımızı düşünməliyik. Yeni formatda necə oynamağı fikirləşməliyik. Bəlkə də, ilk oyunlarda yeni qaydaları bütövlüklə başa düşməyəcəyik və bu amillər sonradan bizim məğlubiyyətlə nəticələnəcək. Bizim kimi kiçik ölkələr üçün yenidən Çempionlar Liqasına vəsiqə qazanmaq çətin olacaq.
- Bakıda “Qarabağ”-“Çelsi” matçını 65 mindən çox azarkeş izlədi. Bakı Olimpiya Stadionunda anşlaq yaşandı. Doğma azarkeşlər qarşısında oynamaq nə dərəcədə çətindir?
- Doğma azarkeşlər önündə məğlubiyyətlə barışmaq çətindir. Bakıda uduzanda mənə çox pis təsir edir. “Roma”yla Bakıdakı oyunda da uduzmaq istəmirdim. Eyni zamanda “Çelsi” ilə oyunu qeyd edərdim. 60-65 min azarkeş Bakı Olimpiya Stadionuna “Qarabağ”a inanaraq gəlmişdilər, amma sonda onları sevindirə bilmədik. Matçın əvvəlində azlıqda qaldıq, sonra qollar buraxdıq. İstəyirdim ki, uduzsaq belə yaxşı mübarizə sərgiləyək. Doğrudur, “Çelsi” azlıqda qalmasaq belə, 4-5 qolla qələbə qazanacaq gücdədir. Onların ustalıq səviyyəsi çox yüksəkdir. Biz də yaxşı hazırlaşmışdıq, istək var idi. Lakin birdən-birə o istəyin qarşısı alındı. Həmin oyunda hesab daha böyük ola bilərdi. Bu oyun mövsümdə mənim üçün ən ağır matç oldu. Təkcə 0-4 hesablı məğlubiyyətə görə demirəm, 90 dəqiqənin gedişi ağır idi. Oyun ərzində düşünürdüm ki, futbolçuların ruhdan düşməməsi üçün nə edim. Belə oyunlar futbolçulara xarakterini göstərmək üçün imkan verir.
- “Qarabağ”ın Madrid “Atletiko”suna qarşı oyunu bütün Avropanı şoka saldı. Çünki debütant komanda təcrübəli ispanlara qarşı hər iki oyunda layiqli mübarizə sərgilədi. Səfərdə hətta qalib gəlmək imkanı var idi. Matçdan sonra bu barədə düşündünüzmü?
- Rəqiblərimizi bir-birindən ayırmaq istəməzdim. Hər birinin özünəməxsus üstün cəhətləri var. Hər biri ÇL-i qazanmaq iddiasında və gücündə olan komandalar idi. Amma ispanlarla matçda fərqli hisslər yaşandı. Həm Bakıda, həm Madriddə olan nəticələr xeyrimizə oldu. İspaniyada hesabı açan tərəf olsaq da, üstünlüyü qoruya bilmədik. Real baxmaq lazımdır. Müqayisə etsək, “Atletiko” “Qarabağ”dan çox yuxarıdadır. 1-1 hesabı futbolçularda böyük inam yaratdı. Bizim kimi komandalar belə nəticələri nadir hallarda qazanır.
- İlin son ayları mətbuat “Qarabağ”ın Çempionlar Liqasında qrupda üçüncü yeri tutma ehtimalını müzakirə edirdi. Belə amillər komandaya əlavə təzyiq yaratmırdı?
- İdman prinsipləri belədir. Bunu normal qəbul edirəm. Belə güclü komandalara rəqib olanda, onlar bizi ciddiyə almır. Hər biri bizimlə mübarizəyə 6 xallıq oyun kimi baxırdı. Fikrimcə, qrupda son vəziyyət ədalətli oldu. Üçüncü yerə ən az şans bizdə idi.
- Çempionlar Liqası arzusu reallaşdı. Ümumiyyətlə, Avropanın ən böyük turnirində yarışmaq hansı hisslər yaradır?
- Fərqli hisslər olur. “Kopenhagen”lə oyundan bir neçə gün sonra düşündüm ki, ilk növbədə, özümü düzgün idarə etməliyəm. Futbolçular da belə etməlidir. Çünki uğur əldə olunandan sonra insan-idmançı dəyişə bilər. İstənilən ölkədə idmançı uğur qazanandan sonra müəyyən mənada dəyişmə ehtimalı ola bilər. Elə etməliydik ki, bizdə belə hallar yaşanmasın. Düşündüm ki, özüm başda olmaqla, hamımız diqqətli olmalıyıq. Futbolçulara göstərməliyəm ki, yenə məsuliyyətliyəm, yenə uğur qazanmaq üçün çalışıram. Özüm belə etməklə həm də futbolçulardan bunu tələb etməliyəm.
- Bundan sonra “Qarabağ” və Qurban Qurbanovun futbolda hansı hədəfi olacaq?
- Biz işimizə layiqincə vaxt ayırsaq, bu gün uğur olmaya bilər, amma sabah mütləq olacaq. Gələn il mütləq Çempionlar Liqasına vəsiqə qazanmaqla bağlı qarşıma məqsəd qoymadım. Amma daha çox işləmək üçün çalışmağı məqsəd qoydum. ÇL-də iştirak edəndən sonra həm mən, həm komanda daha çox çalışmalıdır.
- Danimarkada “Kopenhagen”lə oyundan sonra “Qarabağ” Çempionlar Liqasına vəsiqə qazandı. Həmin gecə Bakıda hamı sevincini bölüşmək üçün küçələrə çıxdı. Maraqlıdır, Qurban Qurbanovu təbrik etmək üçün telefona çox zənglər gəldi?
- Həddindən artıq zənglər çox oldu. Həm zənglər, həm ismarıclar gəldi. Bəzən kimsə zəng vurmaq alınmayanda başqa adamla təbriklərini çatdırırdı. Ölkə xaricindən də kifayət qədər zənglər oldu.
- Bu qədər zəngdən sonra nömrənizi dəyişmədiniz?
- (gülür) Dəyişmişəm artıq. Gizlənmək barədə düşünmürəm. Sadəcə həddindən artıq zənglər olanda işimizə maneçilik yaradır. Küsənlər olur. İşimiz elədir ki, bütün günü məşqdəyik, toplantıdayıq. Bəzən tədbirdə olanda zəng vurulur cavab verə bilmirəm. Sonra həmin adam ismarıc yollayaraq incikliyini göstərir. Heç kim inciməsin. Fikrimcə, vaxtımı daha çox işimə ayırsam, hamı üçün faydalı ola bilər.
- Bakıda şəhərə çıxmaq imkanınız olurmu? Yəqin, ailə üzvləriylə şəhərə çıxanda diqqət mərkəzində olursunuz...
- Şəhərə çıxmağa vaxt çox olmur. Bəzən ailə ilə nahar etməyə yollananda yaxınlaşırlar. Buna heç bir etirazım yoxdur. Dünyanın hər bir yerində bu çox normal qəbul olunur. Diqqətimi cəlb edən bəzən cavan nəsil və ya yaşlı insanın yaxınlaşması olur. Yaxınlaşaraq öz sevgisini, arzularını çatdırır. İnsanların hörmətini və sevgisini qazanmışamsa, özümü çox xoşbəxt hiss edirəm.
- Qurban Qurbanov artıq həm də Azərbaycan millisinin baş məşqçisidir. Təyinatdan sonra klubdan ayrılacağınızla bağlı xəbərlər yayıldı. Yəni ola bilərmi siz “Qarabağ”dan ayrılasınız?
- “Qarabağ”dan ayrılmaq barədə düşünmürəm. Müqaviləmiz mayın sonuna qədər nəzərdə tutulub. Bu komanda mənim üçün çox doğmadır. Doqquz ildir “Qarabağ”dayam. Belə fikir nə məndə, nə rəhbərlikdə olmayıb. Həmişə uzunmüddətli əməkdaşlıq barədə danışmışıq. “Qarabağ” və Azərbaycan millisi ölkə futbolunun ən məsuliyyətli yerləridir. İşim ağır olsa belə klubdan ayrılmaq barədə fikrim yoxdur.
- İlin son günlərində “Çelsi” klubunun düşərgəsinə yollandınız. Niyə məhz “Çelsi”?
- “Çelsi” dünyanın aparıcı klublarından biridir. Baş məşqçi Antonio Konte çox intizamlı mütəxəssisdir. Məşqlərdə kənar adamların iştirak etməsini istəmir. Mənim üçün həmişə maraqlı olub ki, lider məşqçilər uğuru necə qazanır. Hər bir güclü məşqçinin öz oyun üslubu, xarizması, tələbləri var. İstənilən sahədə lider insanlar mənə çox maraqlıdır. Klub olaraq “Çelsi”, məşqçi kimi isə Konte - güclü və sistemli komandayla tanış olmaq faydalıdır. Çalışıram ki, kiçik biliklərimi daha da artırım.
- Çempionlar Liqasına vəsiqə qazanandan sonra dövlət başçısı cənab İlham Əliyev “Qarabağ”ı qəbul etdi. Bu Azərbaycan Prezidentinin “Qarabağ”la ikinci görüşü oldu. Prezident qeyd etdi ki, vaxt azlığına baxmayaraq, oyunlarınızı izləyir. Siz bilirdinizmi ki, dövlət başçısı “Qarabağ”ın oyunlarına baxır?
- Cənab Prezidentin “Qarabağ”a belə yüksək diqqəti bizə əlavə stimuldur. Dövlət başçısı görüş zamanı komandanın bütün incəliklərini, oyun üslubunu, hər bir futbolçunun meydanda etdiyi hərəkəti qeyd etdi. Bu onu göstərir ki, dövlət başçısı Azərbaycan futbolunu çox sevir və istəyir ki, futbolumuz böyük uğurlar qazansın. Bu görüş hamı üçün böyük təkan olacaq. Bakıya gələn kimi Azərbaycan Prezidentinin bizi qəbul etməsi böyük qürur hissi yaşatdı. Eyni zamanda köçkünlərimizin, azarkeşlərin sevincini görmək xoş oldu. Bu komanda ən yaxşısına layiqdir.
- Oğlunuz Musa da futbolçudur. İndi “Qarabağ”dadır. Oğlunuzun oyununa baxmağa vaxtınız olurmu?
- Düzü, oyunlarına az baxmışam. Vaxt olmur. Bəzən məşq və oyunlarımız üst-üstə düşür. U-16-nın üzvüdür. Zədəsi var idi, indi artıq düzəlib. Heç vaxt ona deməmişəm ki, get futbolçu ol. Və ya şərt qoymamışam. Özünün istəyinə görə futbolu seçib. Həmişə istəmişəm ki, ilk olaraq təhsili güclü olsun. 9-cu sinifdə oxuyur. Futbolla yanaşı, təhsilinə də kifayət qədər vaxt ayırmağa çalışır.
- 2017-ci ildə Azərbaycanda çoxlu sayda mötəbər yarışlar keçirildi. Hansı yarışı izləmək imkanınız oldu? İlin ən yaxşısı kimi hansı idmançını qeyd edərdiniz?
- İslam Həmrəylik Oyunlarını izlədim. Futbol yarışlarını xüsusilə. Düzünü desəm, futbolla yanaşı, güləş və cüdoya da baxdım. Hacı Əliyevi ötən ilin ən yaxşı idmançısı kimi qeyd edərdim. Sərbəst güləşdə üçüncü dəfə dünya çempionu oldu. Bu, böyük nəticədir. Üçüncü dəfə dünyanın yaxşısı olmaq üzərində daim çalışması deməkdir.
- Sizin fikrinizcə, 2017-ci ilin ən yaxşı futbolçusu kimdir?
- Məncə, Mahir Mədətov. Gənc olmasına baxmayaraq, vacib turnirlərdə vacib qollar vurdu. Yaşının az olmasına rəğmən bəzən özünü çox təcrübəli kimi göstərməyi bacardı. Zəif oyunları da oldu. İslam Həmrəylik Oyunlarında çempion komandanın heyətində idi. Azərbaycan Çempionatında, Çempionlar Liqasında yaxşı oyun sərgilədi. “Qarabağ”da olduğuna görə demirəm, reallıq budur.
- Asudə vaxtlarınızı necə keçirirsiniz?
- Asudə vaxtlarım çox azdır. Əvvəllər vaxt olanda “Qarabağ”ın bazasında futbolçularla, dostlarla futbol oynayırdıq. Milliyə təyinatdan sonra asudə vaxtlar az olur. Son vaxtlar stolüstü tennis oynayıram. Komandada stolüstü tennisi yaxşı oynayan rəqiblərim var, onlarla oynayırıq.
- İşinizin çox olmasına baxmayaraq, “Region plus” jurnalına vaxt ayırdığınız üçün təşəkkür edirik.
- “Region plus” jurnalının rəhbərliyi, kollektivinə idmana, futbola ayırdığı diqqətə görə minnətdaram. Stabil işə həmişə böyük önəm verirəm. “Region plus” uzun illərdir oxucuların diqqətindədir. Oxucularınızın sayının artmasını arzulayıram. Çempionlar Liqasında səfərə yollanarkən təyyarədə yarım saat “Region plus”a vaxt ayırırdıq. Təyyarədə bu jurnal bizə təklif olunur, biz də böyük maraqla qəbul edirik. Bu da səbəbsiz deyil, bütün sahələr üzrə aktual mövzuları görmək olur. Həmişə fərqli müsahibələr, təhlillər olur. Şübhəsiz, ən çox idman yazılarını oxuyuruq.

ДВОЙНАЯ ОТВЕТСТВЕННОСТЬ
Гурбан ГУРБАНОВ: "Для таких небольших стран, как наша, завоевать путевку в Лигу чемпионов станет труднее"
Главного тренера "Карабаха", а теперь и сборной Азербайджана по футболу Гурбана Гурбанова, пожалуй, можно назвать самой популярной спортивной личностью Азербайджана в 2017 году. Главной причиной такой популярности, конечно, является выступление "Карабаха" под его началом - впервые в истории азербайджанского спорта команда Гурбанова завоевала путевку в Лигу чемпионов, продемонстрировала достойную игру на континентальном уровне.
Встав у руля сборной под конец минувшего года, он также был признан лучшим тренером года и удостоен различных наград. Журнал Region Plus стал первым печатным изданием, которому Гурбан, несмотря на большую загруженность, любезно согласился дать интервью на посту наставника сборной.
- Весь прошлый год вы были в центре внимания спортивной общественности Азербайджана, да и Европы. Интересно, каковы ощущения?
- Честно говоря, я чувствую себя не в своей тарелке. Когда обо мне слишком много говорят, это вызывает некий дискомфорт. Чувствуется, что на меня возлагают большие надежды. Потому и беспокоюсь. Тренер должен быть готов к неудачам. Столкнуться с ними можешь всегда. Но признаюсь, я боюсь неудач. Боюсь, что поверившие в нас люди завтра вдруг перестанут верить. Это, с другой стороны, помогает, подстегивает, начинаешь работать над собой еще больше. Ведь теперь на мне двойная ответственность.
- Завоевав путевку в Лигу чемпионов, вы с "Карабахом" открыли новую страницу в истории отечественного спорта. После какой игры появилась уверенность, что будете участвовать в самом престижном турнире Европы?
- Знал, что будет очень трудно. Лига чемпионов - самое авторитетное клубное соревнование континента. Готовился к худшему. Думал, что будет, если не завоюем путевку в ЛЧ? И все же вера не покидала даже в самой трудной встрече.
Всегда говорил, что остерегаюсь слабых команд. К встречам с сильными специально готовимся, верим, что сыграем против них достойно. Опыта выступлений на европейских турнирах у нас немало. Играли несколько раз подряд в плей-офф, выступали в Евролиге. Руководство, тренеры, футболисты - вся команда никогда не расслаблялась. Даже когда завоевали путевку в Евролигу. Постараемся успешно выступить и в следующем сезоне.
- Не боитесь, что летом болельщики снова потребуют от "Карабаха" путевку в Лигу чемпионов?
- После каждого успеха, как минимум, надо повторить достигнутое. Чтобы бороться в ЛЧ, надо для начала стать чемпионом Азербайджана. На данный момент болельщики ждут от нас этого. Сначала мы должны завоевать золотую медаль первенства страны. Если сегодня будем думать о путевке на групповой этап Лиги чемпионов, проиграем в борьбе за чемпионство в премьер-лиге. Поэтому сейчас я больше думаю о сохранении лидерства на чемпионате Азербайджана. Запросы болельщиков были, есть и будут. Они должны всегда получать удовольствие от футбола. И мы обязаны прилагать все усилия для этого.
- С нынешнего года меняются правила классификационного этапа ЛЧ. Какие трудности могут создать новые правила для "Карабаха"?
- Хоть я и отношусь к новшествам нормально, но есть и настораживающие моменты. На чемпионате Азербайджана тоже до недавнего прошлого постоянно менялся регламент. Такие ситуации не обходятся без последствий и для клубов. В первую очередь мы должны осмыслить этот формат. Думать о нашей подготовке с первой же игры. Возможно, на первых порах не сможем до конца осознать новые правила, и эти факторы будут приводить нас к поражению. Для таких небольших стран, как наша, завоевать путевку в Лигу чемпионов станет труднее.
- В Баку за матчем "Карабах" - "Челси" следили более 65 тысяч болельщиков. На Бакинском олимпийском стадионе был аншлаг. Насколько трудно играть перед родными болельщиками?
- Трудно смириться с поражением перед своими болельщиками. Не хотел проигрывать и в домашней игре с "Ромой". То же самое и в игре с "Челси". 60-65 тысяч болельщиков пришли на Бакинский олимпийский стадион с верой в нас, но мы, в конечном счете, не смогли порадовать их. Остались в меньшинстве в самом начале матча, а потом пропустили голы. Хотели продемонстрировать хорошую игру, даже потерпев поражение. "Челси" была в силах одержать победу, забив 4-5 мячей, даже не будь мы в меньшинстве. Уровень мастерства у них очень высок. Конечно, и мы хорошо подготовились, было и желание проявить себя. Но наше стремление неожиданно было подавлено. Разница в счете могла быть еще больше. Этот матч стал самым тяжелым для меня. Не только из-за поражения со счетом 0:4. Тяжелыми были все 90 минут. В ходе игры думал, что сделать, чтобы игроки не пали духом. Такие игры позволяют им проявить характер.
- Игра "Карабаха" против "Атлетико" из Мадрида шокировала всю Европу. Команда-дебютант продемонстрировала достойную игру в обеих играх против опытных испанцев. На выезде даже был шанс одержать победу. Задумывались ли после игры, что мы могли и выиграть?
- У каждого из соперников есть свои преимущества. Каждая из этих команд претендовала на победу в ЛЧ и была в силах добиться этого. Но в играх с испанцами довелось испытать иные чувства. И в Баку, и в Мадриде результат оказался в нашу пользу. Хотя в Испании мы и открыли счет, сохранить преимущество не сумели. Надо смотреть на вещи реально. Если сравнить, "Атлетико" на голову выше "Карабаха". Счет 1:1 придал футболистам большую уверенность в себя. Наши команды редко добиваются таких результатов.
- Под конец года пресса уже допускала, что "Карабах" может занять третье место в группе. Не оказывали ли подобные факторы дополнительное давление на команду?
- Таковы принципы спорта. Воспринимаю это нормально. Когда мы становимся соперниками таких сильных команд, они часто не воспринимают нас серьезно. Каждая из них считает нас "поставщиками" 6 очков. Думаю, итоговое распределение мест в группе было справедливым. Наименьшие шансы на третье место в группе были у нас.
- Мечта о Лиге чемпионов реализована. Какие чувства вызывает борьба на самом крупном турнире Европы?
- Смешанные. Через несколько дней после игры с "Копенгагеном" подумал, что должен, в первую очередь, держать себя в руках. Так же должны поступить и футболисты. Ведь после успеха спортсмен может измениться. Вероятность этого после победы актуальна в любой стране. Мы должны сделать так, чтобы у нас этого не произошло. Подумал, что все, во главе со мной, должны быть внимательны. Я должен был продемонстрировать футболистам, что остаюсь таким же ответственным, продолжая работать для достижения успеха. Только поступая так, я мог требовать того же самого и от игроков.
- Каковы цели "Карабаха" и Гурбана Гурбанова на обозримое будущее?
- Если будем уделять достаточно времени на работу, то успех, если не сегодня, так завтра, обязательно будет с нами. Я не ставил задачу обязательно добиться путевки в Лигу чемпионов и в следующем году. Моя цель - работать еще больше, особенно после участия в ЛЧ.
- После игры с "Копенгагеном" в Дании "Карабах" завоевал путевку в Лигу чемпионов. В ту ночь в Баку все вышли на улицы, чтобы разделить радость. Много было звонков с поздравлениями?
- Чрезвычайно много. Поступали и звонки, и месседжи. Порой кто-то, не дозвонившись, поздравлял через другого человека. Было достаточно звонков и из-за пределов страны.
- Случайно не сменили номер после такого шквала звонков?
- (улыбается). Уже сменил. Просто слишком большое количество звонков мешает работе. Бывает, обижаются. Мы целый день на тренировках, сборах. Иногда звонят, когда я на мероприятии и не могу ответить. Потом этот человек отправляет сообщение, в котором выражает обиду. Пусть никто не обижается. Думаю, чем больше времени буду уделять работе, тем и пользы будет больше.
- В Баку выпадает возможность прогуляться по городу? Наверное, оказываетесь в центре внимания, когда выходите в город с семьей…
- Времени на прогулки по городу бывает не так уж и много. Иногда подходят, когда отправляемся пообедать с семьей. Я абсолютно не против этого. Подобное нормально воспринимается во всем мире. Подходят и молодые, и люди в возрасте. Выражают свою симпатию, пожелания. Я счастлив, если завоевал уважение и любовь людей.
- Сегодня Гурбан Гурбанов уже и главный тренер сборной Азербайджана. Сразу после назначения пошли слухи о вашем расставании с клубом. Возможно ли это?
- О расставании с "Карабахом" и не думаю. Наш договор в силе до конца мая. Эта команда для меня очень родная. В "Карабахе" я уже 9 лет. Подобной мысли не было ни у меня, ни у руководства. Речь всегда шла о долгосрочном сотрудничестве. "Карабах" и сборная страны - самые ответственные позиции в отечественном футболе. Не собираюсь расставаться с клубом, даже если мне будет очень трудно.
- В последние дни минувшего года вы отправились в лагерь клуба "Челси". Почему именно туда?
- "Челси" - один из ведущих клубов мира. Главный тренер Антонио Конте крайне дисциплинированный специалист. Я всегда интересовался тем, как ведущие тренеры добиваются успеха. У каждого сильного тренера свой стиль, своя харизма, свои требования. Мне крайне интересны лидеры в любой области. Знакомство с "Челси" как с сильной командой и ее тренером Конте очень полезно для меня. Стараюсь расширить свои скромные знания.
- После завоевания "Карабахом" путевки в Лигу чемпионов команду принял президент Ильхам Алиев. Это была вторая встреча президента с "Карабахом". Он отметил, что следит за матчами, несмотря на нехватку времени. Вы знали, что глава государства следит за выступлением "Карабаха"?
- Такое большое внимание господина президента к "Карабаху" - дополнительный стимул для нас. Во время встречи глава государства отметил все нюансы - стиль игры команды, действия каждого футболиста на поле. Это свидетельствует о том, что глава государства очень любит азербайджанский футбол и желает больших успехов. Эта встреча послужит толчком для всех нас. Прием у президента сразу по прибытии в Баку вызвал у нас большое чувство гордости. Было приятно видеть также радость вынужденных переселенцев из Карабаха, болельщиков. Эта команда достойна самого лучшего.
- Ваш сын Муса тоже футболист. Сейчас он в "Карабахе". Находите ли время, чтобы смотреть его игру?
- Честно говоря, мало наблюдал за его игрой. Времени нет. Иногда наши игры и тренировки совпадают. Он игрок команды U-16. Был травмирован, теперь уже поправился. Он выбрал футбол по собственному желанию. Я никогда не говорил сыну, чтобы он стал футболистом. Всегда хотел, чтобы прежде всего у него было хорошее образование. Сейчас учится в 9-м классе. Наряду с футболом старается уделять достаточно времени и учебе.
- В 2017 году в Азербайджане было проведено много авторитетных соревнований. За каким из них вы смогли понаблюдать? Кого бы отметили как лучшего спортсмена года?
- Следил за Исламскими играми солидарности. Особенно за футбольным турниром. Кроме футбола смотрел соревнования по борьбе и дзюдо. Лучшим спортсменом года назвал бы Гаджи Алиева. Он в третий раз стал чемпионом мира по вольной борьбе. Это большое достижение. Стать лучшим в мире в третий раз, значит постоянно работать над собой.
- Кто, по-вашему, лучший футболист 2017 года?
- Думаю, Махир Мадатов. Несмотря на молодость, забивал важные голы на важных турнирах. Молод, но сумел проявить себя как очень опытный футболист. Были у него и слабые игры. На Исламских играх солидарности входил в состав команды-чемпиона. Показал хорошую игру на чемпионате Азербайджана, на матчах Лиги чемпионов. Говорю так не потому, что он в составе "Карабаха". Это реальность.
- Как проводите свободное время?
- Свободного времени у меня крайне мало. Раньше мы играли в футбол с друзьями на базе "Карабаха", когда находили время. После назначения в сборную свободного времени очень мало. Последнее время играю в настольный теннис. В команде у меня есть соперники, которые хорошо играют. Вот и играю с ними.
- Благодарю вас, что нашли время для нашего журнала, несмотря на большую занятость.
- Я тоже благодарю руководство, коллектив журнала Region Plus за внимание к спорту, футболу. Ваш журнал долгие годы пользуется популярностью у читателей. Желаю увеличения числа ваших читателей. Отправляясь на матчи Лиги чемпионов, мы читали в самолете Region Plus. Нам всегда предлагают этот журнал на борту, и мы знакомимся с ним с большим интересом. Тому есть причины - журнал затрагивает актуальные темы во всех областях. Всегда выступает с различными интервью, анализами. Больше всего, несомненно, читаем спортивные материалы.