DÜNYANIN ƏSAS SƏRGİSİ
Yeni elmi-texniki nailiyyətlərin nümayiş olunduğu ən böyük beynəlxalq sərgi olan «WorldExpo» artıq 167 ildir keçirilir. Bu gün o, dünya miqyasında əhəmiyyəti və nüfuzuna görə Olimpiya oyunları ilə müqayisə olunur. Hər iki tədbirə ev sahibliyi etmək üçün dünyanın bir çox şəhəri amansız mübarizə aparır. Ötən il Azərbaycan da bu cərgəyə qoşulub. Bakı 2025-ci ildə bu ümumdünya sərgisinə ev sahibliyi etmək üçün namizədliyini irəli sürüb.
«WorldExpo» sərgisinə ev sahibliyi etmək kimi beynəlxalq təcrübə təşkilatçı ölkənin çoxsaylı imkanlarının göstəricisi sayılır. Söhbət turizmin inkişafından, investisiyaların təşviqi və texnoloji innovasiyalardan, ixracyönümlü məhsulların inkişafından və əlbəttə ki, ölkə brendinin formalaşmasından gedir.
Qlobal platforma
«WorldExpo» ümumdünya sərgisi ictimai təhsil, innovasiya, inkişaf və beynəlxalq kooperasiya ideyalarının populyarlaşdırılmasına yönəlmiş qlobal sərgi layihəsidir. İlk ümumdünya sərgisi ilk sənaye inqilabı ilə birbaşa bağlıdır: o, şahzadə Albertin təşəbbüsü ilə təşkil olunub və 1851-ci il mayın 1-dən oktyabrın 15-dək Londonda keçirilib. Bu təşəbbüsü fransızlar alqışlayıb və ingilislərin bu çağırışına 1855-ci ildə cavab verib. O vaxtdan belə tədbirlər mütəmadi qaydada keçirilməyə başlayıb. 1928-ci ildən isə sözügedən sərginin dövriliyi, keçirilmə qaydaları və digər aspektlərilə xüsusi yaradılmış təşkilat - Beynəlxalq Sərgilər Bürosu (Bureau International des Expositions, BIE) məşğul olur. O, 100-dən artıq üzv ölkədə beynəlxalq ekspozisiyaların təşkilinə dəstək verir.
XX əsrin ikinci yarısından sərginin əsas mövzusu texnoloji sahədəki nailiyyətlərlə məhdudlaşmır. O vaxtdan tədbir çərçivəsində sivilizasiyanın qarşısında dayanan qlobal problemlər də müzakirə olunmağa başlayıb: ekspozisiyanın mövzusundan asılı olaraq, tədbir insanın inkişafı və onun dünyadakı rolu, ekologiya məsələləri, urbanizasiya, təhsil, kosmosdan istifadə və s. məsələlər müzakirə edilib. Bütün bunlarla yanaşı, müasir Expo sərgiləri əvvəlkitək, elmi-texniki inkişafın rəmzi, təşkilatçı ölkənin ən müxtəlif sahələrdə əldə etdiyi əhəmiyyətli nailiyyətlərini nümayiş etdirməsi üçün açıq platforma olaraq qalır.
İndi dünyanın ən böyük sərgisi olan «WorldExpo» 5 ildən bir keçirilir. Sonuncu dəfə o, 2015-ci ildə İtaliyanın ən nəhəng meqapolisi olan Milanda keçirilib və «Planetin qidalanması. Həyat üçün enerji» mövzusuna həsr olunub. Növbəti sərgi - «Exro-2020» Dubayda təşkil olunacaq. O, «Ağılları birləşdirmək, gələcəyi yaratmaq» şüarı altında keçiriləcək.
Bu nəhəng tədbirlərin arasında daha kiçikmiqyaslı ixtisaslaşmış beynəlxalq sərgilər də keçirilir. Məsələn, sonuncu «Expo-2017» Beynəlxalq ixtisaslaşmış sərgi Qazaxıstanın paytaxtı Astanada «Gələcəyin enerjisi» mövzusunda baş tutub. Maraqlıdır ki, Qazaxıstan bu nüfuzlu beynəlxalq foruma ev sahibliyi edən ilk postsovet ölkəsi olub.
Beynəlxalq Sərgilər Bürosunun üzvləri arasında Azərbaycan da var və o, 2000-ci ildən Expo sərgilərində iştirak edir: 2015-ci ildə Milanda qurulmuş milli pavilyona 3 milyondan artıq insan baş çəkmişdi. Sonrakı illərdə Antalya və Astanada da iştirakımız dizaynına və ekspozisiyanın məzmununa görə mükafata layiq görülüb. Bu forumlar bənzər sərgilərdə iştirakla bağlı təcrübənin toplanmasında ilk addımlar idi. Odur ki, 7 ildən sonra Azərbaycanın «WorldExpo» Beynəlxalq sərgisinə ev sahibliyi edəcək ilk Şərqi Avropa ölkəsi, MDB üzvü olacağı istisna deyil.
İnsan kapitalının inkişafı
Ötən ilin mayında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Beynəlxalq Sərgilər Bürosuna rəsmi ərizə göndərərək, Bakının «Expo-2025»ə ev sahibliyi etməsi üçün namizədliyini irəli sürüb. Azərbaycan paytaxtı ilə yanaşı, buna Yekaterinburq (Rusiya), Osaka (Yaponiya) və Paris (Fransa) də iddialıdır.
Bu istiqamətdə ilk addımlar uğurlu alınıb və ötən il noyabrın 14-də Bakının namizədliyi seçim mərhələsinə qəbul edilib. Nəticədə, Beynəlxalq Sərgilər Bürosu Baş Assambleyasının Parisdə keçirilən 162-ci sessiyasında Bakıda «Expo-2025»in təşkili ilə bağlı təqdimat olub.
«…bu sərgilər qlobal müzakirələr və əməkdaşlıq üçün bütün beynəlxalq ictimaiyyəti nadir bir məkanda bir araya gətirir. Buna görə də əminəm ki, Azərbaycan bu universal platformaya ev sahibliyi etmək üçün ən yaxşı məkanlardan biridir. Əsrlər boyu ölkəmiz qitələrin və sivilizasiyaların kəsişməsində yerləşib. Avropa və Asiyanın qovuşuğunda yerləşən Azərbaycan Şərq ilə Qərb, Şimal ilə Cənub arasında ticari, siyasi və mədəni körpü rolunu oynayır. İki min il ərzində qədim İpək Yolu bugünkü Azərbaycandan keçib», -deyə ötən il noyabrın ortalarında Parisdə təşkil olunmuş qəbulda Beynəlxalq Sərgilər Bürosu üzvlərinə və digər iştirakçılara müraciət edən Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Meriban Əliyeva bildirib.
Azərbaycan paytaxtında beynəlxalq sərgilərin təşkilinin üstünlüyündən danışan M.Əliyeva ölkənin müstəqillik qazandığı son 25 ildə əldə etdiyi digər müsbət amilləri də sadalayıb. Dinamik inkişaf edən iqtisadiyyat, sosial sahə, siyasi sabitlik və təhlükəsizlik, mədəniyyət, idman və turizm sahələrindəki inkişaf, qədim tarixlə müasirliyin bir araya gəldiyi Bakının sürətlə inkişaf edən infrastrukturu bunlara daxildir. Azərbaycan turist axınının da sürətlə artmaqda olduğu, dünyanın 90-dan çox ölkəsinin vətəndaşları üçün ölkəyə girişin asanlaşdırıldığı, onlara elektron vizaların verilməsinin təmin edildiyi dövlətdir. Onun üstünlükləri sırasında, əlbəttə ki, zəngin mətbəxini, mülayim iqlimini, həmçinin ənənəvi qonaqpərvərliyini də vurğulamaq lazımdır.
Azərbaycan «Expo-2025»i aktual mövzuya - «İnsan kapitalının inkişafı, daha yaxşı gələcəyin qurulması»na həsr etmək niyyətindədir. Bu mövzu regionun bütün ölkələri üçün vacibdir və beynəlxalq inkişaf gündəminə, xüsusilə BMT-nin dayanıqlı inkişaf hədəflərinə uyğundur.
«Bu mövzu dövrümüzün əsas çağırışını - texnologiyanın və artan bağlılığın bəşəriyyətə təsirini əhatə edir. “Baku Expo -2025” sərgisində düşünürük ki, texnologiyadan daha uzağa baxmaq, diqqətimizi rəhbərlərdən sıravi vətəndaşlara yönəldərək iqtisadiyyatların, cəmiyyətlərin və yaradıcılığın aparıcı qüvvəsi olan insanlar üzərində cəmləşdirmək mühüm əhəmiyyət kəsb edəcək. Biz insanları - dünyada ən güclü resurs olan insan kapitalını universal müzakirəyə çıxaracağıq», - deyə Birinci vitse-prezident qeyd edib. O, Bakının bütünlükdə Şərqi Avropada, Qafqazda və Xəzər hövzəsində ümumdünya sərgisinə ev sahibliyi edəcək ilk şəhər ola biləcəyini bildirib.
Zəngin təcrübə və yeni kompleks
Ekspertlərin, eyni zamanda region ölkələri nümayəndələrinin qiymətləndirməsinə görə, Azərbaycan bu cür beynəlxalq sərginin təşkili üçün lazımi potensiala, infrastruktura və maddi resurslara malikdir. O, bu məsələdə dünyanın dəstəyinə də arxalana bilər.
«WorldExpo-2025»in Bakıda keçirilməsi perspektivi və bu istiqamətdə görülən işlər ötən il dekabrın ortalarında Heydər Əliyev Mərkəzində təşkil olunmuş təqdimatda da müzakirə mövzusu olub. Xatırladaq ki, təqdimat Azərbaycanda akkreditə olunmuş diplomatik korpusların təmsilçiləri üçün keçirilirdi. Azərbaycanın Birinci vitse-prezidentinin köməkçisi, Heydər Əliyev Mərkəzinin direktoru Anar Ələkbərov təqdimatda bildirib ki, ölkə beynəlxalq səviyyəli tədbirlərin təşkili ilə bağlı zəngin təcrübəyə malikdir. Beynəlxalq böhranın neft hasilatçısı olan ölkələrin iqtisadiyyatında yaratdığı bəzi mənfi proseslərə baxmayaraq, Bakı beynəlxalq forumların təşkilində əvvəlki fəallığını qoruyub saxlayır. Məsələn, 2019-cu ildə Azərbaycanda Avropa Gənclər Festivalı, 2020-ci ildə isə karate üzrə Avropa Çempionatı və futbol üzrə «Avro-2020»nin qrup mərhələsinin qarşılaşmaları keçiriləcək.
Maraqlıdır ki, sadalanan tədbirlərin, eyni zamanda bir sıra digər beynəlxalq forumların təşkili ölkənin son dərəcə dəyərli təşkilatçılıq təcrübəsi toplamasına imkan verməklə yanaşı, müasir, effektiv və həcmli infrastrukturun yaranmasına da kömək edib. Nəticədə, ölkədə çoxsaylı hotellər, idman qurğuları, konqres mərkəzləri, sərgi kompleksləri və digər elementlər yaranıb. Onlar ən yüksək səviyyəli tədbirlərin uğurla təşkil olunmasına imkan verir.
Bu, son dərəcə vacib məqamdır. Çünki «WorldExpo» səviyyəli sərginin təşkili üçün ev sahibi ölkənin lazımi mehmanxana potensialı da olmalıdır. Bu mənada Azərbaycan regionda ən öndə olan ölkələrdəndir: Azərbaycanda 540 mehmanxana tipli obyekt var. Onların, təxminən, 130-u Bakıda yerləşir. Bu gün paytaxt hotellərinin ümumi qonaq tutumu 12 mini ötür. 2025-ci il üçün Bakının namizədliyinin təsdiqlənəcəyi təqdirdə, bu potensialın ən azı 50% də artacağına şübhə yoxdur.
Son onillikdə Bakı sərgilərin, idman yarışlarının, konsert və digər dünya miqyaslı kütləvi tədbirlərin keçirilməsi üçün xüsusi obyektlərin inşasında da xeyli təcrübə toplayıb («Crystal Hall», Olimpiya Stadionu, Bakı Ekspo Mərkəzi və s.). Bakının namizədliyi təsdiqlənərsə, mövcud potensial «WorldExpo» forumunun keçirilməsi üçün miqyaslı sərgi kompleksinin tikintisi ilə daha da artacaq.
«Baku Expo-2025»in Operativ Katibliyinin icraçı direktoru Pol Fosterin sözlərinə görə, sərgi üçün kompleksin tikilməli olduğu ərazi Bakının şərqindədir. Onun üçün 200 hektarlıq ərazi ayrılıb. Sərgi meydançasının 8 guşəli ulduz formasında yaradılması nəzərdə tutulur. O, Azərbaycan gerbini xatırladacaq. Ümumiyyətlə, ərazidə miqyaslı işlərin aparılması, nəqliyyat və digər infrastrukturun yaradılması planlaşdırılır. Ərazi 4 əsas zonadan, o cümlədən Ekspo mərkəzi və Ekspo kəndindən ibarət olacaq. «Sərgidən sonra bu ərazi Milli Ekspo parka çevriləcək. Bu, gələcəkdə ölkəyə turist cəlbi baxımından vacib amildir», - deyə P.Foster bildirib. Onun sözlərinə görə, «Expo-2025»də dünyanın 100-dən artıq ölkəsindən 18 milyon qonağın iştirak edəcəyini gözləmək olar.
Şanslar pis deyil
Beləliklə, Bakı 2025-ci ildə «WorldExpo»ya ev sahibliyi etmək üçün mövzunu müəyyənləşdirib, mövcud potensialını ortaya qoyub və görülməli olan işləri dəqiqləşdirib. Ötən ilin noyabrından www.bakuexpo2025.com saytı da istifadəyə verilib. Azərbaycanın Beynəlxalq Sərgilər Bürosundakı nümayəndə heyətinin rəhbəri Elçin Əmirbəyovun sözlərinə görə, Bakının namizədlik dosyesindəki informasiyaların hamısı Parisdə Büro rəhbərliyinə təqdim edilib. 2018-ci ilin mart-aprel aylarında Beynəlxalq Sərgilər Bürosunun növbəti missiyası Bakıya gələcək, noyabrın 18-də isə növbəti sərginin keçiriləcəyi şəhərin adı elan olunacaq.
Bəs, Bakının «Expo-2025»ə ev sahibliyi etmək şansı nə qədərdir? Ekspertlərin fikrincə, şanslar heç də pis deyil. Azərbaycan, Türkiyə və İranın xarici işlər nazirləri Elmar Məmmədyarov, Mövlud Çavuşoğlu və Məhəmməd Cavad Zərif arasında bu yaxınlarda keçirilmiş üçtərəfli görüşdə bu ölkələrin də Bakının namizədliyini dəstəklədiyi elan edilib.
Bir müddət əvvəl baş tutmuş İtaliya-Azərbaycan parlamentlərarası assosiasiyasının iclasında assosiasiyanın sədri, italiyalı senator Sercio Divin də Bakının namizədliyinə dəstəyini dilə gətirib.
«Bakı beynəlxalq şəhərdir və artıq nəhəng beynəlxalq tədbirlərin təşkilində kifayət qədər təcrübəyə malikdir. Bu şəhər böyük beynəlxalq nümayəndə heyətlərini ən yüksək səviyyədə qəbul edə bildiyini hər kəsə göstərib. İnanıram ki, «Expo-2025»in təşkili onun inkişafına əlavə impuls olacaq», - deyə Beynəlxalq Sərgilər Bürosunun baş katibinin müavini Dimitri Kertkentzeç bildirib. Onun sözlərinə görə, bu gün əsas məqsəd şəhərin ən güclü tərəflərinin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması, Bakının «WorldExpo»nun keçirilməsi üçün ən uyğun məkan olduğuna hər kəsin inandırılmasıdır. Dünyanın Azərbaycanın təklif etdiyi «İnsan potensialı» mövzusunun ən yaxşı mövzu olduğuna inandırılması da lazımdır.
Ekspertlərin fikrincə, beynəlxalq sərginin Bakıda keçirilməsi iqtisadiyyatın inkişafına, ölkənin turizm potensialının artmasına kömək edəcək. «Sərginin Bakıda keçirilməsi yerli biznesin imkanlarının genişlənməsində, dünyanın aparıcı şirkətlərinin Azərbaycana cəlb olunmasında, yeni investisiya axınında və işgüzar əlaqələrin qurulmasında mühüm rol oynayacaq. Bu, son illər turistlərin maraq göstərdiyi Azərbaycana daha çox xarici qonağın gəlişinə təkan olacaq», - deyə E.Əmirbəyov bildirib.
Bu gözləntilər kifayət qədər əsaslıdır. Bunu qonşu Qazaxıstanın təcrübəsi də təsdiqləyir. Qazaxıstan 2017-ci il iyunun 10-dan sentyabrın 10-dək «Expo-2017» beynəlxalq ixtisaslaşmış sərgisinə ev sahibliyi edib və bu, ölkənin iqtisadi göstəricilərinin kifayət qədər artmasına imkan verib. Qazaxıstanın milli iqtisadiyyat naziri Timur Süleymanovun sözlərinə görə, bu dövrdə ölkədə nəqliyyat xidmətlərinin səviyyəsi 4,8% artıb. Yaşayış və qida xidməti sahəsində 4,2, rabitə sahəsində 3,3, ticarətdə isə 3,2%-lik artım qeydə alınıb.
«WorldExpo»nun təşkilinin kifayət qədər xərc tələb edən iş olmasına və qonaqların qəbulu və digər xidmətlər sayəsində bu xərclərin heç də həmişə gəlir gətirmədiyinə baxmayaraq, bu hadisənin ölkə brendinin inkişafı baxımdan əhəmiyyəti çox böyükdür. Sonda bu, ölkəyə investisiya axınına, uzun bir dövr üçün biznes-kooperasiyanın genişlənməsinə imkan verir.

ГЛАВНАЯ ВЫСТАВКА МИРА
История проведения крупнейшей международной выставки новейших научно-технических достижений WorldExpo насчитывает уже 167 лет, и сегодня по важности и престижности это событие мирового масштаба сопоставимо с Олимпийскими играми, за право проведения которых борются многие города и страны. В минувшем году Азербайджан также включился в это состязание, выдвинув кандидатуру Баку на проведение всемирной выставки в 2025 году.
Международный опыт проведения выставок WorldExpo свидетельствует о многочисленных возможностях, которые открываются для принимающей стороны с точки зрения развития туризма, поощрения инвестиций и технологических инноваций, продвижения экспортоориентированной продукции и, конечно же, формирования странового бренда.
Глобальная платформа
Всемирная выставка WorldExpo - глобальный выставочный проект, нацеленный на популяризацию идей общественного образования, инноваций, прогресса и международной кооперации. Первая всемирная выставка неразрывно связана с первой промышленной революцией: она была организована по инициативе принца Альберта и прошла в Лондоне с 1 мая по 15 октября 1851 года. Инициативу проведения всемирных выставок подхватили французы, ответившие на вызов англичан всемирной выставкой 1855 года. С тех пор подобные мероприятия стали проводиться регулярно, а с 1928 года периодичность, выбор места, правила проведения и другие аспекты, касающиеся организации выставок WorldExpo, курирует специально созданная организация - Международное бюро выставок (Bureau International des Expositions, BIE), оказывающее поддержку международным экспозициям более чем 100 стран-членов.
Во второй половине ХХ века ключевая тематика выставок стала посвящаться не только достижениям в сфере технологий, но также обсуждению глобальных проблем, стоящих перед цивилизацией: в зависимости от выбранной тематики экспозиции были посвящены прогрессу человечества и его месту в мире, вопросам экологии, урбанизации, образованию, освоению космоса и т.д. Тем не менее современные выставки Expo по-прежнему остаются символом научно-технического прогресса и открытой площадкой для демонстрации самых значимых достижений принимающей страны в различных сферах.
Крупнейшие всемирные выставки WorldExpo проводятся раз в 5 лет. Последняя прошла в 2015 году в крупнейшем мегаполисе Италии - Милане и была посвящена теме "Питание для планеты. Энергия для жизни". Следующая выставка Eхро-2020 состоится в Дубае и будет организована под лозунгом "Соединить разумы, создать будущее".
Между крупнейшими выставками проходят специализированные международные выставки меньшего масштаба. В частности, последняя Международная специализированная выставка Expo-2017 состоялась в столице Казахстана - Астане и была посвящена теме "Энергия будущего".
Примечательно, что Казахстан стал первым государством постсоветского пространства, принявшим столь представительный международный форум.
Азербайджан также является полноправным членом Международного бюро выставок и с 2000 года участвует в выставках Eхро: в 2015 году национальный павильон страны в Милане посетили более трех миллионов человек, а в последующие два года в Анталье и Астане наше участие было удостоено наград за дизайн и содержание экспозиции. Эти форумы стали первыми шагами для накопления опыта участия в выставках подобного уровня, и не исключено, что через восемь лет Азербайджан может стать первой страной в Восточной Европе и СНГ, принимающей у себя международную выставку WorldЕхро.
Развитие человеческого капитала
В мае прошлого года президент Азербайджана Ильхам Алиев направил официальную заявку Международному бюро выставок о выдвижении кандидатуры Баку на проведение Ехро-2025. Наряду со столицей Азербайджана свои кандидатуры выдвинули Екатеринбург (Россия), Осака (Япония) и Париж (Франция).
Первые шаги в этом направлении оказались успешными, и 14 ноября минувшего года кандидатура Баку была принята для участия в отборе на проведение всемирной выставки в 2025 году. В этой связи в Париже на 162-й сессии Генеральной ассамблеи Международного бюро выставок состоялась презентация по проведению Ехро-2025 в Баку.
"…всемирные выставки Ехро объединяют всю международную общественность на уникальном пространстве для глобальных обсуждений и сотрудничества. Поэтому уверена, что Азербайджан является одним из лучших мест для организации этой универсальной платформы. Наша страна на протяжении веков находилась на пересечении Европы и Азии и сегодня играет роль торгового, политического и культурного моста между Востоком и Западом, Севером и Югом. На протяжении двух тысяч лет древний Шелковый путь проходил через сегодняшний Азербайджан", - с этими словами к членам Международного бюро выставок и другим гостям приема, организованного в середине ноября прошлого года в Париже, обратилась первый вице-президент Азербайджана Мехрибан Алиева.
Говоря о преимуществах организации международной выставки в столице Азербайджана, первый вице-президент отметила также другие позитивные факторы, обретенные в период независимого развития в последнюю четверть века. К ним можно отнести динамично развивающуюся экономику и социальную сферу, политическую стабильность и безопасность, прогресс в сфере культуры, спорта и туризма, стремительное развитие инфраструктуры Баку, облик которого гармонично сочетает древнюю историю и современность. Азербайджан является страной, где стремительно растет приток туристов и которая обеспечивает облегченный въезд для граждан более 90 стран и выдачу им электронных виз. К преимуществам Азербайджана, конечно, относятся и богатая кухня, мягкий климат, а также традиционное гостеприимство.
Азербайджан планирует посвятить тематику выставки Ехро-2025 актуальному вопросу - "Развитие человеческого капитала, строительство лучшего будущего". Данная тема является важной для всех стран региона и соответствует повестке международного развития, особенно Целям устойчивого развития ООН.
"Эта тема охватывает основной вызов нашего времени - влияние технологий и возрастающих связей на человечество. Считаем, что на выставке Baku Ехро-2025 важное значение будет иметь следующее: смотреть дальше технологий, перенаправив внимание с руководителей на рядовых граждан, сконцентрировать его на людях, являющихся ведущей силой экономик, обществ и творчества. Мы вынесем людей - человеческий капитал, являющийся мощнейшим ресурсом в мире, на универсальное обсуждение", - отметила первый вице-президент, подчеркнув, что Баку может стать первым городом во всей Восточной Европе, регионе Кавказа и Каспийского бассейна, принимающим всемирную выставку.
Богатый опыт и новый комплекс
Судя по оценкам экспертного сообщества, а также представителей государств региона, Азербайджан обладает необходимым потенциалом, инфраструктурой и материальными ресурсами для проведения столь представительной международной выставки и может рассчитывать на мировую поддержку в этом вопросе.
Перспективы организации World-Expo-2025 в Баку и предпринимаемые в этом направлении усилия стали предметом обсуждения на презентации, состоявшейся в середине декабря прошлого года в Центре Гейдара Алиева для представителей дипломатического корпуса, аккредитованного в Азербайджане. В ходе презентации помощник первого вице-президента Азербайджана, директор Центра Гейдара Алиева Анар Алакбаров подчеркнул, что страна обладает богатым опытом по проведению мероприятий международного уровня. И, несмотря на вызванные глобальным кризисом негативные процессы в экономике многих нефтедобывающих стран, Баку по-прежнему сохраняет активность в организации международных форумов. Так, в 2019 году в Азербайджане пройдет Европейский юношеский фестиваль, в 2020-м - чемпионат Европы по каратэ и матчи группового этапа "Евро-2020".
Примечательно, что проведение перечисленных и многих других международных форумов способствовало накоплению бесценного организационного опыта и в то же время позволило сформировать современную, эффективную и емкую инфраструктуру - многочисленные отели, спортивные сооружения, конгресс-холлы, выставочные комплексы и иные элементы, обеспечивающие успешное проведение мероприятий самого высокого уровня.
Это крайне важный момент, так как организация выставок уровня WorldExpo требует наличия у принимающей стороны емкого гостиничного потенциала. В этом смысле Азербайджан занимает одну из лучших позиций в регионе: в стране насчитывается порядка 540 объектов гостиничного типа, около 130 из которых находятся в Баку. Совокупная вместимость столичных отелей уже сегодня превышает 12 тысяч спальных мест, и можно не сомневаться, что в случае одобрения кандидатуры Баку к 2025 году отельная емкость увеличится, как минимум, еще наполовину.
За последнее десятилетие в Баку накоплен немалый опыт и по строительству специальных объектов ("Кристалл холл", Олимпийский стадион, Baku Expo Centre и т.д.) для проведения выставок, спортивных состязаний, концертов и иных массовых действий мирового масштаба.
Если кандидатура Баку будет утверждена, имеющийся потенциал дополнится за счет строительства масштабного выставочного комплекса для проведения форума WorldExpo. По словам исполнительного директора Операционного секретариата Baku Expo-2025 Пола Фостера, территория, предназначенная для строительства выставочного комплекса, расположена в восточной части Баку. Под этот комплекс планируется отвести участок в 200 га, а сама выставочная площадка будет иметь форму восьмиконечной звезды, символизирующей изображение на Государственном гербе Азербайджана. На отведенной под выставку территории планируются проведение масштабных работ, прокладка транспортной и иной инфраструктуры. Территория будет состоять из четырех основных зон, в том числе самого экспоцентра и эксподеревни. "После проведения выставки эта территория станет национальным экспопарком, который превратится в важный фактор для привлечения туристов и в будущем", - сказал П.Фостер, добавив, что можно рассчитывать на участие в Expo-2025 более 100 стран мира и 18 млн. гостей.
Шансы хорошие
Таким образом, Азербайджан определился с тематикой, представил имеющийся потенциал и сформулировал запланированные шаги для организации WorldExpo в 2025 году. А с ноября минувшего года стал функционировать сайт www.bakuexpo2025.com. По словам главы азербайджанской делегации в Международном бюро выставок Эльчина Амирбекова, вся имеющаяся информация в досье кандидатуры Баку предоставлена на рассмотрение руководства Бюро в Париже. В апреле-марте 2018 года в Баку побывает оценочная миссия Международного бюро выставок, а 18 ноября 2018 года состоится выбор города, в котором состоится очередная выставка Ехро.
Каковы же шансы Баку стать победителем отбора на проведение Ехро-2025? По общему экспертному мнению, они весьма неплохие. Так, в ходе недавней трехсторонней встречи министры иностранных дел Азербайджана, Турции и Ирана Эльмар Мамедъяров, Мевлют Чавушоглу и Мохаммад Джавад Зариф поддержали кандидатуру Баку на проведение Expo-2025.
В ходе состоявшегося недавно заседания межпарламентской ассоциации Италия - Азербайджан наша страна была поддержана в этом начинании также председателем ассоциации - итальянским сенатором Серджио Дивина.
"Баку - международный город, который уже обладает достаточно большим опытом в проведении крупных международных мероприятий. Этот город доказал, что умеет принимать крупные международные делегации, организовывать их пребывание здесь на самом высоком уровне. Я верю, что проведение Ехро-2025 придаст его развитию дополнительный импульс", - полагает заместитель генерального секретаря Международного бюро выставок Димитри Керткентзес. По его словам, сегодня главная задача заключается в том, чтобы преподнести международному сообществу свои самые сильные стороны, убедив всех в том, что Баку наиболее подходящее место для проведения всемирной выставки WorldExpo и что тема "Человеческий потенциал", предложенная Азербайджаном, является лучшей.
По мнению экспертов, проведение международной выставки в Баку будет способствовать росту экономики и повышению туристического потенциала Азербайджана. "Проведение выставки в Баку сыграет исключительную роль в расширении возможностей местного бизнеса, привлечении в страну ведущих мировых компаний, новых инвестиций и построении деловых связей, будет способствовать приезду в Азербайджан, к которому в последние годы большой интерес проявляют туристы, еще большего числа зарубежных гостей", - полагает Э.Амирбеков.
Подобные расчеты вполне оправданы, порукой чему может служить опыт соседнего Казахстана, где по итогам прошедшей с 10 июня по 10 сентября 2017 года Международной специализированной выставки Expo-2017 достигнут неплохой прирост экономических показателей. Так, по словам министра национальной экономики Казахстана Тимура Сулейменова, уровень транспортных услуг вырос на 4,8%, в сфере услуг по проживанию и питанию - на 4,2%, связи - на 3,3%, торговли - на 3,2%.
Несмотря на то, что проведение выставок WorldExpo довольно затратное дело и не всегда окупается за счет приема гостей и оказания других услуг, трудно переоценить значение этого события для продвижения странового бренда, что в конечном счете обуславливает приток инвестиций и расширение бизнес-кооперации на долгосрочный период.