DÜNYANIN ƏSAS SƏRGİSİ
Yeni elmi-texniki nailiyyətlərin nümayiş olunduğu ən böyük beynəlxalq sərgi olan «WorldExpo» artıq 167 ildir keçirilir. Bu gün o, dünya miqyasında əhəmiyyəti və nüfuzuna görə Olimpiya oyunları ilə müqayisə olunur. Hər iki tədbirə ev sahibliyi etmək üçün dünyanın bir çox şəhəri amansız mübarizə aparır. Ötən il Azərbaycan da bu cərgəyə qoşulub. Bakı 2025-ci ildə bu ümumdünya sərgisinə ev sahibliyi etmək üçün namizədliyini irəli sürüb.
«WorldExpo» sərgisinə ev sahibliyi etmək kimi beynəlxalq təcrübə təşkilatçı ölkənin çoxsaylı imkanlarının göstəricisi sayılır. Söhbət turizmin inkişafından, investisiyaların təşviqi və texnoloji innovasiyalardan, ixracyönümlü məhsulların inkişafından və əlbəttə ki, ölkə brendinin formalaşmasından gedir.
Qlobal platforma
«WorldExpo» ümumdünya sərgisi ictimai təhsil, innovasiya, inkişaf və beynəlxalq kooperasiya ideyalarının populyarlaşdırılmasına yönəlmiş qlobal sərgi layihəsidir. İlk ümumdünya sərgisi ilk sənaye inqilabı ilə birbaşa bağlıdır: o, şahzadə Albertin təşəbbüsü ilə təşkil olunub və 1851-ci il mayın 1-dən oktyabrın 15-dək Londonda keçirilib. Bu təşəbbüsü fransızlar alqışlayıb və ingilislərin bu çağırışına 1855-ci ildə cavab verib. O vaxtdan belə tədbirlər mütəmadi qaydada keçirilməyə başlayıb. 1928-ci ildən isə sözügedən sərginin dövriliyi, keçirilmə qaydaları və digər aspektlərilə xüsusi yaradılmış təşkilat - Beynəlxalq Sərgilər Bürosu (Bureau International des Expositions, BIE) məşğul olur. O, 100-dən artıq üzv ölkədə beynəlxalq ekspozisiyaların təşkilinə dəstək verir.
XX əsrin ikinci yarısından sərginin əsas mövzusu texnoloji sahədəki nailiyyətlərlə məhdudlaşmır. O vaxtdan tədbir çərçivəsində sivilizasiyanın qarşısında dayanan qlobal problemlər də müzakirə olunmağa başlayıb: ekspozisiyanın mövzusundan asılı olaraq, tədbir insanın inkişafı və onun dünyadakı rolu, ekologiya məsələləri, urbanizasiya, təhsil, kosmosdan istifadə və s. məsələlər müzakirə edilib. Bütün bunlarla yanaşı, müasir Expo sərgiləri əvvəlkitək, elmi-texniki inkişafın rəmzi, təşkilatçı ölkənin ən müxtəlif sahələrdə əldə etdiyi əhəmiyyətli nailiyyətlərini nümayiş etdirməsi üçün açıq platforma olaraq qalır.
İndi dünyanın ən böyük sərgisi olan «WorldExpo» 5 ildən bir keçirilir. Sonuncu dəfə o, 2015-ci ildə İtaliyanın ən nəhəng meqapolisi olan Milanda keçirilib və «Planetin qidalanması. Həyat üçün enerji» mövzusuna həsr olunub. Növbəti sərgi - «Exro-2020» Dubayda təşkil olunacaq. O, «Ağılları birləşdirmək, gələcəyi yaratmaq» şüarı altında keçiriləcək.
Bu nəhəng tədbirlərin arasında daha kiçikmiqyaslı ixtisaslaşmış beynəlxalq sərgilər də keçirilir. Məsələn, sonuncu «Expo-2017» Beynəlxalq ixtisaslaşmış sərgi Qazaxıstanın paytaxtı Astanada «Gələcəyin enerjisi» mövzusunda baş tutub. Maraqlıdır ki, Qazaxıstan bu nüfuzlu beynəlxalq foruma ev sahibliyi edən ilk postsovet ölkəsi olub.
Beynəlxalq Sərgilər Bürosunun üzvləri arasında Azərbaycan da var və o, 2000-ci ildən Expo sərgilərində iştirak edir: 2015-ci ildə Milanda qurulmuş milli pavilyona 3 milyondan artıq insan baş çəkmişdi. Sonrakı illərdə Antalya və Astanada da iştirakımız dizaynına və ekspozisiyanın məzmununa görə mükafata layiq görülüb. Bu forumlar bənzər sərgilərdə iştirakla bağlı təcrübənin toplanmasında ilk addımlar idi. Odur ki, 7 ildən sonra Azərbaycanın «WorldExpo» Beynəlxalq sərgisinə ev sahibliyi edəcək ilk Şərqi Avropa ölkəsi, MDB üzvü olacağı istisna deyil.
İnsan kapitalının inkişafı
Ötən ilin mayında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Beynəlxalq Sərgilər Bürosuna rəsmi ərizə göndərərək, Bakının «Expo-2025»ə ev sahibliyi etməsi üçün namizədliyini irəli sürüb. Azərbaycan paytaxtı ilə yanaşı, buna Yekaterinburq (Rusiya), Osaka (Yaponiya) və Paris (Fransa) də iddialıdır.
Bu istiqamətdə ilk addımlar uğurlu alınıb və ötən il noyabrın 14-də Bakının namizədliyi seçim mərhələsinə qəbul edilib. Nəticədə, Beynəlxalq Sərgilər Bürosu Baş Assambleyasının Parisdə keçirilən 162-ci sessiyasında Bakıda «Expo-2025»in təşkili ilə bağlı təqdimat olub.
«…bu sərgilər qlobal müzakirələr və əməkdaşlıq üçün bütün beynəlxalq ictimaiyyəti nadir bir məkanda bir araya gətirir. Buna görə də əminəm ki, Azərbaycan bu universal platformaya ev sahibliyi etmək üçün ən yaxşı məkanlardan biridir. Əsrlər boyu ölkəmiz qitələrin və sivilizasiyaların kəsişməsində yerləşib. Avropa və Asiyanın qovuşuğunda yerləşən Azərbaycan Şərq ilə Qərb, Şimal ilə Cənub arasında ticari, siyasi və mədəni körpü rolunu oynayır. İki min il ərzində qədim İpək Yolu bugünkü Azərbaycandan keçib», -deyə ötən il noyabrın ortalarında Parisdə təşkil olunmuş qəbulda Beynəlxalq Sərgilər Bürosu üzvlərinə və digər iştirakçılara müraciət edən Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Meriban Əliyeva bildirib.
Azərbaycan paytaxtında beynəlxalq sərgilərin təşkilinin üstünlüyündən danışan M.Əliyeva ölkənin müstəqillik qazandığı son 25 ildə əldə etdiyi digər müsbət amilləri də sadalayıb. Dinamik inkişaf edən iqtisadiyyat, sosial sahə, siyasi sabitlik və təhlükəsizlik, mədəniyyət, idman və turizm sahələrindəki inkişaf, qədim tarixlə müasirliyin bir araya gəldiyi Bakının sürətlə inkişaf edən infrastrukturu bunlara daxildir. Azərbaycan turist axınının da sürətlə artmaqda olduğu, dünyanın 90-dan çox ölkəsinin vətəndaşları üçün ölkəyə girişin asanlaşdırıldığı, onlara elektron vizaların verilməsinin təmin edildiyi dövlətdir. Onun üstünlükləri sırasında, əlbəttə ki, zəngin mətbəxini, mülayim iqlimini, həmçinin ənənəvi qonaqpərvərliyini də vurğulamaq lazımdır.
Azərbaycan «Expo-2025»i aktual mövzuya - «İnsan kapitalının inkişafı, daha yaxşı gələcəyin qurulması»na həsr etmək niyyətindədir. Bu mövzu regionun bütün ölkələri üçün vacibdir və beynəlxalq inkişaf gündəminə, xüsusilə BMT-nin dayanıqlı inkişaf hədəflərinə uyğundur.
«Bu mövzu dövrümüzün əsas çağırışını - texnologiyanın və artan bağlılığın bəşəriyyətə təsirini əhatə edir. “Baku Expo -2025” sərgisində düşünürük ki, texnologiyadan daha uzağa baxmaq, diqqətimizi rəhbərlərdən sıravi vətəndaşlara yönəldərək iqtisadiyyatların, cəmiyyətlərin və yaradıcılığın aparıcı qüvvəsi olan insanlar üzərində cəmləşdirmək mühüm əhəmiyyət kəsb edəcək. Biz insanları - dünyada ən güclü resurs olan insan kapitalını universal müzakirəyə çıxaracağıq», - deyə Birinci vitse-prezident qeyd edib. O, Bakının bütünlükdə Şərqi Avropada, Qafqazda və Xəzər hövzəsində ümumdünya sərgisinə ev sahibliyi edəcək ilk şəhər ola biləcəyini bildirib.
Zəngin təcrübə və yeni kompleks
Ekspertlərin, eyni zamanda region ölkələri nümayəndələrinin qiymətləndirməsinə görə, Azərbaycan bu cür beynəlxalq sərginin təşkili üçün lazımi potensiala, infrastruktura və maddi resurslara malikdir. O, bu məsələdə dünyanın dəstəyinə də arxalana bilər.
«WorldExpo-2025»in Bakıda keçirilməsi perspektivi və bu istiqamətdə görülən işlər ötən il dekabrın ortalarında Heydər Əliyev Mərkəzində təşkil olunmuş təqdimatda da müzakirə mövzusu olub. Xatırladaq ki, təqdimat Azərbaycanda akkreditə olunmuş diplomatik korpusların təmsilçiləri üçün keçirilirdi. Azərbaycanın Birinci vitse-prezidentinin köməkçisi, Heydər Əliyev Mərkəzinin direktoru Anar Ələkbərov təqdimatda bildirib ki, ölkə beynəlxalq səviyyəli tədbirlərin təşkili ilə bağlı zəngin təcrübəyə malikdir. Beynəlxalq böhranın neft hasilatçısı olan ölkələrin iqtisadiyyatında yaratdığı bəzi mənfi proseslərə baxmayaraq, Bakı beynəlxalq forumların təşkilində əvvəlki fəallığını qoruyub saxlayır. Məsələn, 2019-cu ildə Azərbaycanda Avropa Gənclər Festivalı, 2020-ci ildə isə karate üzrə Avropa Çempionatı və futbol üzrə «Avro-2020»nin qrup mərhələsinin qarşılaşmaları keçiriləcək.
Maraqlıdır ki, sadalanan tədbirlərin, eyni zamanda bir sıra digər beynəlxalq forumların təşkili ölkənin son dərəcə dəyərli təşkilatçılıq təcrübəsi toplamasına imkan verməklə yanaşı, müasir, effektiv və həcmli infrastrukturun yaranmasına da kömək edib. Nəticədə, ölkədə çoxsaylı hotellər, idman qurğuları, konqres mərkəzləri, sərgi kompleksləri və digər elementlər yaranıb. Onlar ən yüksək səviyyəli tədbirlərin uğurla təşkil olunmasına imkan verir.
Bu, son dərəcə vacib məqamdır. Çünki «WorldExpo» səviyyəli sərginin təşkili üçün ev sahibi ölkənin lazımi mehmanxana potensialı da olmalıdır. Bu mənada Azərbaycan regionda ən öndə olan ölkələrdəndir: Azərbaycanda 540 mehmanxana tipli obyekt var. Onların, təxminən, 130-u Bakıda yerləşir. Bu gün paytaxt hotellərinin ümumi qonaq tutumu 12 mini ötür. 2025-ci il üçün Bakının namizədliyinin təsdiqlənəcəyi təqdirdə, bu potensialın ən azı 50% də artacağına şübhə yoxdur.
Son onillikdə Bakı sərgilərin, idman yarışlarının, konsert və digər dünya miqyaslı kütləvi tədbirlərin keçirilməsi üçün xüsusi obyektlərin inşasında da xeyli təcrübə toplayıb («Crystal Hall», Olimpiya Stadionu, Bakı Ekspo Mərkəzi və s.). Bakının namizədliyi təsdiqlənərsə, mövcud potensial «WorldExpo» forumunun keçirilməsi üçün miqyaslı sərgi kompleksinin tikintisi ilə daha da artacaq.
«Baku Expo-2025»in Operativ Katibliyinin icraçı direktoru Pol Fosterin sözlərinə görə, sərgi üçün kompleksin tikilməli olduğu ərazi Bakının şərqindədir. Onun üçün 200 hektarlıq ərazi ayrılıb. Sərgi meydançasının 8 guşəli ulduz formasında yaradılması nəzərdə tutulur. O, Azərbaycan gerbini xatırladacaq. Ümumiyyətlə, ərazidə miqyaslı işlərin aparılması, nəqliyyat və digər infrastrukturun yaradılması planlaşdırılır. Ərazi 4 əsas zonadan, o cümlədən Ekspo mərkəzi və Ekspo kəndindən ibarət olacaq. «Sərgidən sonra bu ərazi Milli Ekspo parka çevriləcək. Bu, gələcəkdə ölkəyə turist cəlbi baxımından vacib amildir», - deyə P.Foster bildirib. Onun sözlərinə görə, «Expo-2025»də dünyanın 100-dən artıq ölkəsindən 18 milyon qonağın iştirak edəcəyini gözləmək olar.
Şanslar pis deyil
Beləliklə, Bakı 2025-ci ildə «WorldExpo»ya ev sahibliyi etmək üçün mövzunu müəyyənləşdirib, mövcud potensialını ortaya qoyub və görülməli olan işləri dəqiqləşdirib. Ötən ilin noyabrından www.bakuexpo2025.com saytı da istifadəyə verilib. Azərbaycanın Beynəlxalq Sərgilər Bürosundakı nümayəndə heyətinin rəhbəri Elçin Əmirbəyovun sözlərinə görə, Bakının namizədlik dosyesindəki informasiyaların hamısı Parisdə Büro rəhbərliyinə təqdim edilib. 2018-ci ilin mart-aprel aylarında Beynəlxalq Sərgilər Bürosunun növbəti missiyası Bakıya gələcək, noyabrın 18-də isə növbəti sərginin keçiriləcəyi şəhərin adı elan olunacaq.
Bəs, Bakının «Expo-2025»ə ev sahibliyi etmək şansı nə qədərdir? Ekspertlərin fikrincə, şanslar heç də pis deyil. Azərbaycan, Türkiyə və İranın xarici işlər nazirləri Elmar Məmmədyarov, Mövlud Çavuşoğlu və Məhəmməd Cavad Zərif arasında bu yaxınlarda keçirilmiş üçtərəfli görüşdə bu ölkələrin də Bakının namizədliyini dəstəklədiyi elan edilib.
Bir müddət əvvəl baş tutmuş İtaliya-Azərbaycan parlamentlərarası assosiasiyasının iclasında assosiasiyanın sədri, italiyalı senator Sercio Divin də Bakının namizədliyinə dəstəyini dilə gətirib.
«Bakı beynəlxalq şəhərdir və artıq nəhəng beynəlxalq tədbirlərin təşkilində kifayət qədər təcrübəyə malikdir. Bu şəhər böyük beynəlxalq nümayəndə heyətlərini ən yüksək səviyyədə qəbul edə bildiyini hər kəsə göstərib. İnanıram ki, «Expo-2025»in təşkili onun inkişafına əlavə impuls olacaq», - deyə Beynəlxalq Sərgilər Bürosunun baş katibinin müavini Dimitri Kertkentzeç bildirib. Onun sözlərinə görə, bu gün əsas məqsəd şəhərin ən güclü tərəflərinin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması, Bakının «WorldExpo»nun keçirilməsi üçün ən uyğun məkan olduğuna hər kəsin inandırılmasıdır. Dünyanın Azərbaycanın təklif etdiyi «İnsan potensialı» mövzusunun ən yaxşı mövzu olduğuna inandırılması da lazımdır.
Ekspertlərin fikrincə, beynəlxalq sərginin Bakıda keçirilməsi iqtisadiyyatın inkişafına, ölkənin turizm potensialının artmasına kömək edəcək. «Sərginin Bakıda keçirilməsi yerli biznesin imkanlarının genişlənməsində, dünyanın aparıcı şirkətlərinin Azərbaycana cəlb olunmasında, yeni investisiya axınında və işgüzar əlaqələrin qurulmasında mühüm rol oynayacaq. Bu, son illər turistlərin maraq göstərdiyi Azərbaycana daha çox xarici qonağın gəlişinə təkan olacaq», - deyə E.Əmirbəyov bildirib.
Bu gözləntilər kifayət qədər əsaslıdır. Bunu qonşu Qazaxıstanın təcrübəsi də təsdiqləyir. Qazaxıstan 2017-ci il iyunun 10-dan sentyabrın 10-dək «Expo-2017» beynəlxalq ixtisaslaşmış sərgisinə ev sahibliyi edib və bu, ölkənin iqtisadi göstəricilərinin kifayət qədər artmasına imkan verib. Qazaxıstanın milli iqtisadiyyat naziri Timur Süleymanovun sözlərinə görə, bu dövrdə ölkədə nəqliyyat xidmətlərinin səviyyəsi 4,8% artıb. Yaşayış və qida xidməti sahəsində 4,2, rabitə sahəsində 3,3, ticarətdə isə 3,2%-lik artım qeydə alınıb.
«WorldExpo»nun təşkilinin kifayət qədər xərc tələb edən iş olmasına və qonaqların qəbulu və digər xidmətlər sayəsində bu xərclərin heç də həmişə gəlir gətirmədiyinə baxmayaraq, bu hadisənin ölkə brendinin inkişafı baxımdan əhəmiyyəti çox böyükdür. Sonda bu, ölkəyə investisiya axınına, uzun bir dövr üçün biznes-kooperasiyanın genişlənməsinə imkan verir.

MAIN EXHIBITION OF THE WORLD
The world's largest international exhibition of the latest scientific and technical achievements WorldExpo is 167 years old. Today, many cities and countries are struggling to be the hosts of this significant and prestigious event of a global scale, which is comparable to the Olympic Games. Last year, Azerbaijan also joined this contest nominating Baku as the host of the WorldExpo-2025.
The international experience of the WorldExpo shows that the host country has many opportunities to develop tourism, encourage investments and technological innovation, promote export-oriented products and, of course, create a country brand.
A global platform
WorldExpo is a global exhibition project, which promotes the ideas of public education, innovation, progress, and international cooperation. The first world exhibition is inseparably linked to the first industrial revolution: it was initiated by Prince Albert and was held in London on May 1 - October 15, 1851. This has encouraged the French, who responded to the English challenge by holding the next world exhibition in 1855. Both events have set a tradition of holding regular world exhibitions. Since 1928, the frequency, location, rules, and other aspects related to the organization of WorldExpo have been supervised by a specially established organization called Bureau International des Expositions (BIE), which supports international expositions in more than 100 member states.
In the second half of the twentieth century, the key themes of the exhibitions were devoted not only to advances in technology, but also to the discussion of global challenges. Depending on the chosen subject, the exhibitions were devoted to the progress of humankind and its place in the world, issues related to environmental protection, urbanization, space exploration, etc. Nevertheless, modern WorldExpo events still remain a symbol of scientific and technological progress and an open platform for demonstrating the most significant achievements of the host country in various fields.
The world's largest exhibition is held every five years. The last one was held in 2015 in Italy's largest city Milan under the title Feeding the Planet, Energy for Life. The next exhibition, Expo-2020: Connecting Minds, Creating the Future, will be held in Dubai.
Specialized international exhibitions of a smaller scale are held in between the larger ones. In particular, the last International specialized exhibition Expo-2017 took place in the capital of Kazakhstan, Astana, under a theme Energy of the Future.
Kazakhstan is the first state of the post-Soviet space, which held such a prestigious international forum.
Azerbaijan is also a full member of BIE participating in WorldExpo events since 2000: in 2015, more than three million people visited the national pavilion of Azerbaijan in Milan. In the following two years, our delegation was awarded prizes for the design and content of the exhibitions held in Antalya, TR and Astana, KZ. These fora were the first steps for gaining experience of participation in exhibitions of such a level. It is likely that in eight years Azerbaijan becomes the first country in Eastern Europe and the CIS to host the World Expo-2025.
Development of human capital
In May 2017, President Ilham Aliyev sent an official application to BIE on the nomination of Baku as the host of WorldExpo-2025. The other applicants are Yekaterinburg (Russia), Osaka (Japan), and Paris (France).
The first steps in this direction were successful, and on November 14, 2017, Baku was approved as a nominee for the qualification process. A presentation covering the perspectives of the WorldExpo-2025 in Baku was held at the 162nd session of the BIE General Assembly in Paris.
“... WorldExpo exhibitions unite the entire international community on a unique space for global discussions and cooperation. I am sure that Azerbaijan is one of the best places to organize this universal platform. Our country has been at the crossroads of Europe and Asia for centuries and now plays an instrumental role as the commercial, political, and cultural bridge between the East and the West, the North and the South. For two thousand years, the ancient Silk Road has passed through the territory of modern Azerbaijan,” said the First Vice-President of Azerbaijan Mehriban Aliyeva in her address to the members of BIE and other guests at a reception held in mid-November 2017 in Paris.
Speaking about the advantages of organizing an international exhibition in Baku, Mrs. Aliyeva also noted other positive factors gained during the period of independent development in the last quarter of a century. These include the dynamically developing economy and social sphere, political stability and security, progress achieved in culture, sports, and tourism, rapid development of the infrastructure of Baku, the image of which harmoniously combines ancient history and modernity. Azerbaijan is a country with a rapidly growing inflow of tourists and facilitates easier entry for the nationals of more than ninety countries thanks to a flexible electronic visa issuance procedure. The other advantages of Azerbaijan include its rich cuisine, mild climate, as well as traditional hospitality.
Azerbaijan plans to hold the next WorldExpo events under a theme title Human Capital Development, Building a Better Future. This topic is important for all regional countries and is in line with the agenda of international development, especially under the UN Sustainable Development Goals.
"This theme manifests the main challenge of our time: the impact of technologies and increasing connectivity on humanity. We believe that the following issues will be of great importance at the WorldExpo-2025: to look beyond technology, redirecting attention from leaders to ordinary citizens, to concentrate attention on people who are the leading force of economies, societies, and creativity. We will put forward the people, namely the human capital, which is the most powerful resource in the world, for universal discussion," said Mrs. Aliyeva adding that Baku could become the first city in the whole of Eastern Europe, the Caucasus and the Caspian Sea Basin hosting the World Exhibition.
Rich experience and a new complex
According to the expert community, as well as the representatives of regional states, Azerbaijan has the necessary potential, infrastructure, and material resources to hold such a prestigious international event and can count on international support in this matter.
The prospects of WorldExpo-2025 organization in Baku and the efforts made in this direction became the subject of discussion at the presentation held at the Heydar Aliyev Centre in December 2017 for the representatives of diplomatic missions accredited in Azerbaijan. During the presentation, Anar Alakbarov, Assistant to the First Vice-President of Azerbaijan, Director of the Heydar Aliyev Centre, noted that Azerbaijan has a rich experience in holding international events. Despite the negative implications that the global economic crisis had on the economies of many oil-producing countries, Baku continues to play its active role as the organizer of various international fora. Thus, in 2019, Azerbaijan will host the European Youth Festival, in 2020 - the European Karate Championship, and the matches of the group stage of the Euro-2020.
The holding of these and many other international fora has contributed to invaluable organizational experience and helped to establish modern, efficient, and capacious infrastructure in the country: numerous hotels, sports facilities, congress halls, exhibition complexes, and other facilities that contribute to the success of high level events.
This is an extremely important point, since the organization of exhibitions such as the WorldExpo requires the host country to have enough hotel capacity. In this sense, Azerbaijan occupies one of the best positions in the region: there are about 540 hotel-type facilities in the country and about 130 of them are located in Baku. The total capacity of hotels in Baku exceeds 12 thousand beds. No doubt that if the nomination of Baku is approved, the hotel capacity will increase at least half as much.
Over the past decade, Baku has accumulated considerable experience in the construction of special facilities (Crystal Hall, Olympic Stadium, Baku Expo Center, etc.) for holding exhibitions, sports, concerts, and other global scale events.
If Baku’s nomination is approved, the existing potential will be supplemented by the construction of a large exhibition complex for the WorldExpo forum. According to Paul Foster, Executive Director of the Baku Expo-2025 Operational Secretariat, the territory intended for the construction of the exhibition complex is located in the eastern part of Baku. It is planned to start construction on a land plot of 200 hectares. The exhibition site look like an eight-pointed star symbolizing the image on the national emblem of Azerbaijan. On the same area, it is planned to carry out large-scale construction works, laying transport and other infrastructure. The territory will consist of four main zones, including the exhibition hall and the Expo Village. "After the exhibition, this territory will become a national expo park, which will become an important factor for attracting tourists in the future," said Mr. Foster adding that more than 100 countries and 18 million guests can be expected to participate at WorldExpo-2025.
Chances are good
So far, Azerbaijan has its own theme for the exhibition, has presented its existing potential, and the planned measures for the organization of the WorldExpo-2025. The event has its own website, www.bakuexpo2025.com, operational since November 2017. According to the head of the Azerbaijani delegation to BIE, Elchin Amirbayov, all available information supporting Baku’s nomination is submitted to the Bureau in Paris. In April-March 2018, the BIE assessment mission will visit Baku, and on November 18, 2018, the final selection process will take place.
What are the chances of Baku to become the winner of the selection? According to the general expert opinion, they are quite good. Thus, during the recent trilateral meeting of the Foreign Ministers of Azerbaijan, Turkey, and Iran, they supported the nomination of Baku for holding WorldExpo-2025.
At the recent meeting of the inter-parliamentary association Italy-Azerbaijan, the nomination of our country was also supported by the chairman of the association, Italian senator Sergio Divina.
"Baku is an international city that already has a lot of experience in holding major international events. It has proved capable of hosting large international delegations and organizing their stay here at the highest level. I believe that WorldExpo-2025 will give its development additional momentum," said Deputy Secretary General of BIE Dimitri Kerkentzes. According to him, today the main task is to present to the international community your strengths convincing everyone that Baku is the most suitable place for the WorldExpo exhibition and that the theme Human Potential proposed by Azerbaijan is the best.
According to experts, holding the international exhibition in Baku will contribute to the growth of the national economy and improve the tourism potential of Azerbaijan. "The holding of WorldExpo-2025 in Baku will play an exceptional role in expanding the capabilities of local business, attracting leading world companies, new investments and building business ties to the country. It will also facilitate the inflow of tourists in Azerbaijan, which in recent years has been of great interest to tourists throughout the world", believes Elchin Amirbayov.
These estimates are fully justified by the example of the experience of neighboring Kazakhstan. The country has increased its economic growth after holding the international specialized exhibition Expo-2017 on June 10-September 10, 2017. So, according to the Minister of National Economy of Kazakhstan, Timur Suleymenov, the level of transport services grew by 4.8%, accommodation and food services - by 4.2%, communications - by 3.3%, trade - by 3.2%.
Although the holding of WorldExpo exhibitions is quite an expensive undertaking and does not always pay off by the reception of guests and other services, it is difficult to overestimate the importance of this event for the promotion of the national brand, which ultimately contributes to the inflow of investments and expansion of business cooperation in the long-term period.