Gürcüstan İctimai Televiziyasının icmalçısı Rezi Koiava: «Ermənistan prezidenti Tbilisidən konkret heç nə qopara bilmədi»
2017-ci ilin sonlarına yaxın erməni KİV-i Ermənistanın Azərbaycan torpaqlarını işğal etməklə öz-özünü saldığı regional nəqliyyat blokadasından tezliklə çıxacağına dair nikbin proqnozlar verməyə başlamışdı. Bu nikbinliyə səbəb Abxaziya və Cənubi Osetiyada ilə sərhəddəki gömrük məntəqələrinin fəaliyyətinə dair Rusiya-Gürcüstan razılaşmasının Tbilisi tərəfindən ratifikasiya olunması idi. İrəvan üçün bu, Rusiyanı Ermənistanla birləşdirən dəhlizin açılması kontekstində vacibdir.
Ermənistan üçün belə həyati əhəmiyyətli yollardan biri olan Suxumi-Zuqdini-İrəvan dəmir yolu 1990-cı ilin əvvəllərindən bağlıdır. Serj Sarqsyan Gürcüstana son səfəri zamanı Tbilisidən bu yolun açılmasına dair çoxdan arzuladığı razılığı almaq niyyətində idi. Ermənistan prezidentinin Gürcüstanda nələrə nail olduğu, həmçinin Cənubi Qafqaz ölkələri arasında qarşılıqlı münasibətlərə dair digər məsələlərlə bağlı suallarımızı Gürcüstan İctimai Televiziyasının icmalçısı Rezi Koiava cavablandırıb.
- Serj Sarqsyan Tbilisidən Abxaziyadan keçən dəmir yolu ilə bağlı konkret cavab ala bilibmi?
- Görünən odur ki, Ermənistan prezidenti bu məsələdə Tbilisidən konkret heç nə qopara bilməyib. Burada məsələ yalnız Rusiya ilə nəqliyyat dəhlizi haqda razılaşmanı bir İsveçrə şirkətinin vasitəçiliyilə təsdiqləmiş Gürcüstanda deyil. Tbilisi razılaşmanı ratifikasiya etməklə, necə deyərlər, topu Rusiya tərəfinə atıb. İndi Gürcüstan Ümumdünya Ticarət Təşkilatındakı tərəfdaşları ilə birlikdə öz missiyasını yerinə yetirdiyini, artıq Moskvanın növbəsi olduğunu bəyan edə bilər. Bununla da, Tbilisi Moskva ilə müqayisədə siyasi mənada daha əlverişli mövqedədir. Amma bu razılaşmanı imzalaması Gürcüstan hökumətini ciddi tənqidlərlə də üz-üzə qoyub. Gürcü ictimaiyyətinin bir hissəsi hesab edir ki, ratifikasiya olunmuş sənəd Gürcüstanın maraqlarına cavab vermir.
Birincisi, Gürcüstan üçün bütün mənalarda strateji əhəmiyyət daşıyan Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yoludur. İkincisi, qeyd olunan dəmir yolunun açılması Tbilisinin regiondakı strateji tərəfdaşları - Azərbaycan və Türkiyə tərəfindən mənfi qarşılana bilər. Üçüncüsü, Suxumi-İrəvan yolu, müəyyən mənada, Abxaziya iqtisadiyyatına da müsbət təsir göstərəcək və Suxumi separatçılarının mövqeyini gücləndirəcək. Amma burada, əlbəttə ki, əks proses də baş verə, Abxaziya iqtisadi baxımdan Gürcüstandan asılı duruma düşə bilər.
Hər halda, Tbilisinin Suxumi-İrəvan dəmir yolunun açılmasına razılıq verməsinin əleyhinə olan ciddi arqumentlər var. Güman ki, hökumət bunu bilir və bir sıra səbəblərdə son nəticədə dəmir yolunun işləməyəcəyinə ümid edir. İlk növbədə, sanksiyalarla üzləşmiş Rusiyanın bu dəmir yolunun bərpasına xərcləməyə pulu və buna həvəsi yoxdur. Bununla yanaşı, razılaşmada Abxaziya ilə Cənubi Osetiya iştirak etmir. Yəni dəmir yolunda işlər «müstəqil» abxazların və cənubi osetiyalıların fikri soruşulmadan aparılmalıdır. Bu, Suxumi ilə Sxinvalinin heysiyyətinə toxunacaq. Nəhayət,
Tbilisi Rusiya ilə razılaşmadan son anda imtina etmək üçün kifayət qədər səbəb tapa bilər.
- Yeri gəlmişkən, Suxumi-İrəvan dəmir yolunun açılışının əleyhinə olan daha bir amil. Samtsxe-Cavaxetiyanın erməni separatçıları liderləri Çaxalyanın simasında bu regionun Ermənistana birləşdirilməsinin zaman məsələsi olduğunu dəfələrlə bəyan edib. Onlar iddia edir ki, bu işin gecikməsi Poti və Batumidən Ermənistana daşınan yüklərin Cavaxetiyadan keçməsi üzündən ləngiyir. Belə çıxır ki, alternativ yolun açılması separatçıların əl-qolunu da açacaq?
- KİV-də Cavaxetiyanın separatçılıq ocağı olduğuna dair xəbərlər dolaşsa da, regionda vəziyyət sabitdir. Səbəb Gürcüstan tərəfinin erməni millətçilərini təhrik etməməyə çalışmasıdır. Əlbəttə, orada separatçı əhvallı insanlar var. Lakin regionda Gürcüstanın ərazi bütövlüyünə hər hansı təhlükənin olduğunu demək doğru olmazdı. 1990-cı illərin əvvəllərində separatçılar mitinqlər, konqreslər və digər tədbirlər təşkil edirdisə, indi vəziyyət ciddi şəkildə dəyişib.
Düşünürəm ki, Suxumi-İrəvan dəmir yolunun açılması da Cavaxetiyada separatçılığı gücləndirməz. Abxaziyadan Ermənistana gedən yol bütünlükdə Qərbi Gürcüstandan keçir. Cavaxetiyada nəsə baş verərsə, bu yolu bağlamaq çətin olmayacaq.
Ermənistan üçün Gürcüstan dünyaya pəncərədir. Ermənistanın MDB-yə və Aİ-yə çıxışı da Gürcüstan vasitəsilədir. Ermənilərin İran vasitəsilə dəmir yolu çəkmək planı var idi. Lakin layihə həddindən artıq baha - 4 milyard dollar - olduğundan, ondan imtina edilib. Ermənistanda bu qədər pul yoxdur. Rusiya isə Ermənistanla İranı birləşdirəcək yolun çəkilişində maraqlı deyil.
- Sarqsyanın Tbilisiyə səfəri zamanı Ermənistan və Gürcüstanın müdafiə nazirləri ikitərəfli əməkdaşlığa dair müzakirələr aparıb. NATO-ya üzv olmağa çalışan Gürcüstanın KTMT üzvü Ermənistanla əməkdaşlığı nədən ibarət ola bilər?
- Bildiyimə görə, orada erməni hərbçilərinin NATO-nun «Sülh naminə tərəfdaşlıq» proqramı çərçivəsində keçirilən hərbi təlimlərdə iştirakı müzakirə edilib. Bir də hərbi tibb sahəsində əməkdaşlıq, silah satışı və mübadiləsi sahəsində heç bir perspektiv ola bilməz.
- Bir müddət əvvəl erməni kilsəsi Gürcüstan hökumətini məhkəməyə verib - səbəb ermənilərin özününkü hesab etdiyi məbədin gürcü pravoslav kilsəsinə verilməsidir. Kilsə və abidələrin kimə məxsus olduğuna dair mübahisələr İlya Çavçavadzenin dövründən gedir. Gürcüstan ərazisindəki 200-dən artıq kilsənin erməni icması ilə mübahisə obyekti olduğu haqda xəbərlər doğrudurmu?
- Əksəriyyəti Cənubi Gürcüstanda yerləşən bu 200-dən artıq kilsə ətrafında mübahisələr bitmir. Müsbət məqam bu mübahisələrin dövlət səviyyəsində aparılmamasıdır. Məsələ ondadır ki, Gürcüstan da Ermənistana qarşı müəyyən iddialar irəli sürə bilər. Ermənistan bu ölkənin mədəni irsinin bir hissəsinə iddia edir. Hələlik hökumətlər səviyyəsində qarşılıqlı iddialara rast gəlinmir. Ekspertlər səviyyəsində mübahisələr isə deyəsən, tezliklə bitməyəcək.
- 2018-ci ildən Gürcüstan Azərbaycan qazının istehlakına başlayıb. Bu, «Qazprom»la qaz alış-verişinə dair danışıqların bitdiyi anlamına gəlirmi?
- «Qazprom»dan qaz alışı Rusiya qazının Ermənistana tranzit olaraq Gürcüstan ərazisilə daşınması ilə bağlı idi. «Qazprom» tranzitə görə ödənişin qaz deyil, pul ödənməsini təklif edirdi. Danışıqlar da bunun ətrafında aparılırdı. Nə vaxtsa Gürcüstanın Rusiyadan qaz alması məsələsinin qaldırılıb-qaldırılmayacağını demək çətindir. Hələlik Gürcüstanın qaza olan tələbatını Azərbaycan ödəyir. Tbilisi mənbələri şaxələndirmək qərarına gələrsə, optimal variant İran ola bilər. Amma bunun da öz çətinlikləri var. Hazırda Gürcüstan qaz anbarları tikməkdədir. «Mavi yanacağ»ı strateji tərəfdaşı və etibarlı tədarükçüsü olan Azərbaycandan alan Gürcüstanın enerji daşıyıcılarından məhrum ola biləcəyilə bağlı narahatlığı yoxdur.

Обозреватель Общественного ТВ Грузии Рези Коиава: "Армянскому президенту ничего конкретного от Тбилиси добиться не удалось"
Под занавес 2017 года армянские СМИ запестрели оптимистическими прогнозами о скором выходе Армении из тисков региональной транспортной блокады, в которую Ереван сам себя загнал в результате оккупации азербайджанских земель. Поводом для такого оптимизма послужила ратификация Тбилиси российско-грузинского соглашения о деятельности таможенных пунктов на пограничных пунктах в Абхазии и Южной Осетии. Для Еревана это важно в контексте открытия коридоров, соединяющих Россию с Арменией.
Один из таких жизненно важных для Армении путей - закрытая с начала 90-х годов железная дорога Сухуми - Зугдиди - Ереван. В ходе последнего визита в Тбилиси Серж Саргсян намеревался получить у грузинской стороны долгожданный ответ об открытии этого пути. О том, чего удалось достичь президенту Армении в Грузии, и о других вопросах взаимоотношений южнокавказских стран мы побеседовали с политическим обозревателем Общественного телевидения Грузии Рези Коиава.
- Удалось ли Сержу Саргсяну получить ясный ответ от Тбилиси о железной дороге из Абхазии?
- Судя по всему, в этом вопросе армянскому президенту ничего конкретного от Тбилиси добиться не удалось. И дело не только в Грузии, которая при посредничестве швейцарской компании утвердила договор с Россией о транспортных коридорах. Ратифицировав соглашение, Грузия, как говорится, умыла руки, и сейчас мяч на российской стороне. Теперь Грузия может партнерам по Всемирной торговой организации заявить, что выполнила свою миссию и дело за Москвой. Тем самым Тбилиси в политической плоскости в более выигрышном положении, чем Москва. Но из-за подписания этого соглашения правительство подвергается резкой критике. Некоторая часть грузинского общества считает документ не отвечающим интересам Грузии.
Во-первых, для Грузии стратегически важным во всех отношениях является железная дорога Баку - Тбилиси - Карс. Во-вторых, открытие дороги может быть негативно воспринято стратегическими партнерами в регионе - Азербайджаном и Турцией. В-третьих, дорога Сухуми - Ереван в определенной мере реанимирует экономику Абхазии и укрепит позиции сепаратистской власти в Сухуми. Хотя тут может быть и обратный процесс, когда Абхазия станет экономически зависимой от Грузии.
Во всяком случае есть весомые аргументы против согласия Тбилиси на открытие железной дороги Сухуми - Ереван. Скорее всего в правительстве это понимают и рассчитывают, что по ряду очень значимых факторов в конечном счете железная дорога не заработает. Прежде всего у России в условиях санкций нет желания и денег, чтобы вкладывать в реконструкцию этой железнодорожной линии. В то же время в соглашении не участвуют Абхазия и Южная Осетия. То есть проводят железную дорогу, даже не замечая, не спрашивая "независимых" абхазов и южных осетин. Удар по самолюбию Сухуми и Цхинвала. И, наконец, Тбилиси может найти достаточно поводов, чтобы в последний момент отказаться от соглашения с Россией.
- Кстати, есть еще один фактор против дороги Сухуми - Ереван. Армянские сепаратисты в Самцхе-Джавахети в лице их лидера Чахаляна не раз заявляли, что присоединение этого региона к Армении всего лишь отложено из-за того, что через Джавахетию проходят грузы из Поти и Батуми в Армению. Получается, что открытием альтернативного пути у сепаратистов будут развязаны руки в вопросе "миацума" Джавахетии?
- Хотя в СМИ идут разговоры о том, что в Джавахетии есть очаг сепаратизма, в регионе сложилась спокойная обстановка благодаря тому, что грузинская сторона старается не провоцировать армянских националистов. Конечно, там есть сепаратистски настроенные люди, но говорить о какой-то значительной опасности территориальной целостности Грузии в регионе не приходится. Та обстановка, которая была в начале 90-х, когда сепаратисты проводили митинги, конгрессы и прочее, сильно изменилась.
Думаю, что вряд ли открытие железной дороги Сухуми - Ереван усилит сепаратизм в Джавахетии. Дорога от Абхазии до Армении проходит через всю Западную Грузию. Если что-то случится в Джавахетии, закрыть этот путь не составит труда.
Грузия для Армении - это окно в мир. Выход Армении в СНГ и ЕС проходит через грузинскую территорию. У Армении были планы проложить железнодорожный путь через Иран. Но от него решили отказаться из-за чрезмерной дороговизны -    $4 млрд. У Армении таких денег нет, а Россия не заинтересована в строительстве дороги, связывающей Армению с Ираном.
- Во время визита Саргсяна министры обороны Армении и Грузии обсуждали двустороннее сотрудничество. Каким может быть сотрудничество Грузии, стремящейся в НАТО, с членом ОДКБ - Арменией?
- Насколько мне известно, там обсуждались вопросы, связанные с участием армянских военных в учениях НАТО в рамках программы "Партнерство ради мира". А также сотрудничество в сфере военной медицины. Никаких перспектив продажи или обмена оружием быть не может.
- Недавно армянская церковь подала в суд на грузинское правительство из-за передачи грузинской православной церкви храма, который, по-видимому, армяне считают своим. Этот спор о принадлежности церквей и памятников идет со времен Ильи Чавчавадзе. Верно ли, что более 200 церквей по всей Грузии являются предметом спора с армянской общиной?
- Споры о принадлежности более 200 церквей, большинство из которых расположены в Южной Грузии, до сих пор не утихают. Положительным моментом является то, что эти споры не выходят на государственный уровень. Дело в том, что и Грузии есть что оспаривать у Еревана. Армения претендует на часть грузинского культурного наследия в этой стране. Пока на правительственном уровне взаимные претензии не предъявляются. А споры на уровне экспертов закончатся еще не скоро.
- С 2018 года Грузия полностью перешла на потребление азербайджанского газа. Означает ли это, что на разговорах о возможной покупке газа у "Газпрома" поставлена точка?
- Вопрос покупки газа у "Газпрома" был связан с транзитом российского газа через грузинскую территорию в Армению. "Газпром" предложил заплатить за транзит не газом, а деньгами. И вокруг этого велись переговоры. Сложно сказать, будет ли вообще когда-то поднят вопрос о покупке Грузией российского газа. Пока потребности Грузии покрывает газ, поставляемый Азербайджаном. Если Тбилиси решит диверсифицировать поставки, то для Грузии оптимальным вариантом был бы газ из Ирана. Но там имеются свои сложности. Сейчас Грузия строит свои газохранилища. И, покупая газ у своего стратегического партнера и надежного поставщика Азербайджана, у Тбилиси нет никаких опасений по поводу того, что страна может остаться без энергоносителей.