İKİ AVROPANIN TOQQUŞMASI
«Slovaklar balıq çöplərində balığın, macarlar naharlarında ətin, çexlər şokoladlarında kakaonun daha az olmasına layiq deyillər». Bunu Avropa Komissiyasının rəhbəri Jan-Klod Yunker Avropa İttifaqındakı (Aİ) vəziyyətlə bağlı ənənəvi illik çıxışında bildirib.
Xatırladaq ki, Şərqi Avropa ölkələri ötən il Aİ daxilində xəlvəti ərzaq qeyri-bərabərliyinin olduğuna dair şübhələrini dəfələrlə dilə gətirib, bununla bağlı, əməlli-başlı qalmaqal qaldırıblar. Onlar iddia edir ki, transmilli şirkətlərin bu ölkələrə gələn məhsulları keyfiyyətinə görə qitənin inkişaf etmiş ölkələrinin mağazalarında satılan analoqlarından xeyli geri qalır.
Sosialist blokunun dağılmasından keçən 25 ildən artıq müddətdə Aİ-yə qoşulmuş Şərqi Avropa ölkələri hələ də özlərini «ikinci sort avropalı» kimi hiss edir. Onların «Köhnə Avropa»dan incikliyi hələ də tam aradan qalxmayıb. Məlum olduğu kimi, Aİ 2004-cü ildə 10 yeni ölkəni sıralarına qəbul etsə də, uzun müddət özünün əmək bazarını onların üzünə açmayıb. «İkinci sort avropalı» anlayışı da məhz həmin dövrdə meydana gəlib. Halbuki məsələ son dərəcə sadə yolla həll olunub. Çoxmilyonluq ucuz işçi qüvvəsinin yerli kadrlar üçün işsizlik yaradacağına dair narahatlıq əbəs imiş. Bunun belə olmaması üçün sahibkarların «gəlmələr»ə yerli işçilərlə eyni sosial zəmanət verməsi kifayət imiş. Bu halda, məsələn, 1 alman mütəxəssisin yerinə 10 polşalını işə götürməyə ehtiyac yaranmır. İş şərtləri və ödəmələri hər kəs üçün eynidir.
Aİ üzvünə çevrilməyin Şərqi Avropa ölkəsinin hər birinin iqtisadiyyatına müsbət təsir göstərdiyini inkar etmək mümkün deyil. Bu üzvlükdən sonra onların həyat şəraiti arasında uçurum dəfələrlə azalıb. Məsələn, 1990-cı illərdə orta statistik polyakın gəliri orta statistik almanın gəlirinin 1/12-ni təşkil edirdisə, 2016-cı ildə artıq söhbət 1/3-dən gedirdi. Məsələn, iqtisadi artım tempinə görə Çexiya Avropada ən yüksək göstəricilərdən birinə malikdir - 5%. İşsizlik səviyyəsi də bu ölkədə ən aşağı həddədir - 3%.
Aİ-yə 2004-cü ildə və ondan sonra üzv olmuş bütün ölkələrə dotasiyalar ayrılır. Zəif iqtisadiyyatların rəqabət qabiliyyətinin artırılması, həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması üçün saysız-hesabsız proqramlar var. Məsələn, Polşa Aİ-yə üzv olduğu ilk 9 ildə 101,3 milyard avro yardım alıb. Həmin dövrdə onun birgə büdcəyə ödənişi isə 33,3 milyard olub (ÜDM-in 1%-i məcburi qaydada ödənilməlidir). Aİ-nin 2014-2020-ci illər üçün 7 illik büdcəsində Polşaya, ümumilikdə, 105,8 milyard avro dotasiyanın ayrılması nəzərdə tutulur. Halbuki hazırda Polşa Aİ-nin ən böyük 6-cı iqtisadiyyatıdır.
Qurumdan adambaşına düşən məbləğə görə ən böyük maddi yardımı isə Litva alır. O, quruma üzv olduğu ilk 9 ildə 8,5 milyard avro yardım əldə edib. Qarşıdakı 7 ildə Litvaya daha 6,82 milyard avro ayrılacaq.
Ümumiyyətlə, Avropa ictimaiyyəti mütəmadi olaraq, iqtisadi, sosial və siyasi xarakterli problemlərlə qarşılaşır. Bu, «yenilər»dən də yan keçmir. Problemlər, adətən, birgə səylərlə aradan qaldırılır və onların hər biri heç də tam uğurla həll olunmur. Lakin rəhbərliyin avtokratik idarəçiliyə üstünlük verdiyi Şərqi Avropa ölkələrindəki vəziyyət Brüssel üçün həlli çətin olan bir sıra problemlər yaradır.
Total nəzarət
Polşanın sağçı-mühafizəkar «Qanun və Ədalət» (QvƏ) partiyası hakimiyyətdə olduğu 2 ildə Konstitusiya Məhkəməsini, ictimai, daha sonra həm də özəl mətbuatı «əzib», hökumətə ölkənin məhkəmə sisteminə nəzarət etmək imkanı verən islahatlar aparıb. Yaroslav Kaçinskinin başçılıq etdiyi partiyanın hakimiyyəti hüquqi dövlət norma və prinsiplərinin ayaq altına atılması kimi qiymətləndirilən bir sıra digər addımlar da atıb.
Fərqli düşüncə sahiblərinin sistematik şəkildə boğulması, fikir azadlığının məhdudlaşdırılması nəticəsində elə vəziyyət yaranıb ki, artıq ölkə sakinlərinin 58%-i siyasi baxışlarını gizli saxlamağa üstünlük verir. Bunu aparılmış sosioloji sorğular göstərir. Sorğuda iştirak etmiş respondentlərin yalnız 37%-i siyasi mövqeyini gizlətmədiyini deyib. Halbuki 24 il əvvəl - 1993-cü ildə vəziyyət tam fərqli idi. O zaman Polşa əhalisinin 60%-i fikrini açıq söyləməyə hazır idi. Bunu risk sayanlar cəmi 33% təşkil edirdi.
Polşanın 3 sabiq prezidenti - Lex Valensa, Aleksandr Kvasnevski və Bronislav Komorovski yazdıqları açıq məktubda ölkədə həyata keçirilən məhkəmə islahatlarının hakim QvƏ partiyasının diktaturası ilə nəticələnə biləcəyini bəyan ediblər.
Polşanın Aİ-nin əsas prinsiplərini pozması ötən ilin dekabrında Avropa Komissiyasının qurumun mövcud olduğu dövr ərzində ilk dəfə müqavilənin 7-ci maddəsini gündəmə gətirməsilə nəticələnib. Bu maddə bu ölkənin bir sıra hüquqlarına, o cümlədən Avropa İttifaqı Şurasında səsvermə hüququna məhdudiyyət qoyulmasını nəzərdə tutur. Sonrakı dövrdə bu, daha ciddi iqtisadi sanksiyalara da aparıb çıxara bilər. Deyilənə görə, söhbət Polşanın Aİ-dən qovulmasınadək gedib çıxa bilər. Amma bu ehtimal azdır. Odur ki, Brüssel Varşavaya 3 ay vaxt verib. Polşa martın 20-dək ölkədə qanunun aliliyinin bərqərar olunması ilə bağlı tövsiyələri yerinə yetirməlidir.
Brüssellə qarşıdurmada baş nazir Yaroslav Kaçinskini macarıstanlı həmkarı Viktor Orban dəstəkləyir. O, hesab edir ki, «inkvizasiyanın Polşaya hücumu heç bir uğur gətirməyəcək, bu üzdən də, Macarıstan polşalılarla həmrəylik göstərmək üçün Aİ daxilində bütün hüquqi imkanlarından istifadə edəcək».
Bu iki ölkənin liderləri bir anda ümumi dil tapıblar. Bu, anlaşılandır. Çünki Polşada vüsət almaqda olan islahatlar Macarıstanda artıq həyata keçirilib. Son 7 ildə ölkəyə 2010-cu ildən rəhbərlik edən «FİDES-Macarıstan Vətəndaş İttifaqı» partiyası hakimiyyətin bütün qanadlarını öz nəzarətinə alıb. Bunun üçün Konstitusiya dəyişikliyinə belə gedilib. Proqnozlara görə, aprelin 8-də keçirilməli olan ümumxalq səsverməsində Viktor Orbanın partiyası ardıcıl olaraq 3-cü dəfə qələbə qazanacaq.
Avropa Komissiyasının bu günlərdə məhkəmə sistemini beynəlxalq normalara uyğunlaşdırmasını tələb etdiyi ikinci ölkə Rumıniyadır. Burada da hökumət prokurorluğun səlahiyyətlərini məhdudlaşdırmağa, korrupsiyaya görə cinayət məsuliyyətinin yumşaldılmasını nəzərdə tutan bir sıra qanun layihəsini qəbul etməyə çalışır.
Yanvarın 18-də Rumıniyada son ildə üçüncü dəfə baş nazir dəyişikliyi olub. Onların hər biri hakim Sosial-Demokrat Partiyasının üzvləridir. Partiyanın və faktiki olaraq, həm də ölkənin rəhbəri Liviu Draqnya həm də parlamentin aşağı palatasının sədridir. O, müttəhimliyi olduğu üçün hökumətə başçılıq edə bilmir. Draqnya hələ 2012-ci ildə referendumda dələduzluq etdiyi üçün 2 il müddətinə şərti cəza almışdı. Bundan başqa, o, 2 başqa məsələ ilə bağlı da istintaqa cəlb olunub - vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə və avrofondlardan qanunsuz vəsait çıxarma.
İctimai sifariş
2014-2015-ci illərdə qaçqınların kütləvi axını ilə bağlı yaranmış böhran bütünlükdə Avropada millətçi əhvalın artmasına səbəb olub. İndi populist partiyalar qitənin bir çox ölkəsində özünü daha yaxşı hiss edir. Lakin ittifaqın şərqində onlar xüsusilə qızışıb. Çünki bu bölgədə demokratiya, müstəqil dövlət institutları kimi əks-qütb təşkil edəcək vasitələr güclü deyil.
Əgər 25 il əvvəl Şərq blokunun keçmiş üzvləri Avropa İttifaqına qoşulmaq üçün əllərindən gələni edirdilərsə, bu gün Aİ onları ifrat qlobalizmlə qorxudur. Üstəlik, bu illər ərzində «yeni üzvlər»dəki çatışmazlıq kompleksi aradan qalxmayıb və hələ də bu ölkələrdəki ictimai düşüncəyə təsir edir. Hətta Çexiya və Polşadakı kimi kifayət qədər iqtisadi inkişaf belə, bu hissdən qurtulmağa səbəb olmayıb. «Güclü əl», avtoritar idarəçilik istəyi də buradan qaynaqlanır.
Macarıstanda Viktor Orban, Polşada Yaroslav Kaçinski, Çexiyada Andrey Babiş bu əhvalı «tutub». Onlar vətəndaşlarına milli dəyərlərə, ənənələrə qayıtmağı təklif edir. Siyasətçilər xalq qarşısındakı çıxışlarında guya Brüsselin onlardan bu dəyərləri qoparmağa, əvəzində bu ölkələrə öz dəyərlərini qəbul etdirməyə çalışdığını deyirlər.
Aİ rəhbərliyinin pik həddi 2015-ci ildə yaşanmış miqrant böhranını həll etmək cəhdləri də belə təqdim olunur. Ötən ilin dekabrında Avropa Komissiyası Macarıstan, Çexiya və Polşadan Avropa İttifaqı Məhkəməsinə müraciət edib. Onlar 2 il əvvəl birlikdə 11 min miqrantın qəbulu ilə bağlı əldə edilmiş razılaşmanın tələblərini pozmaqda günahlandırılır. Bu razılaşmaya rəğmən, Çexiya cəmi 12 qaçqını qəbul edib. Varşava ilə Budapeşt isə ümumiyyətlə, bir nəfər belə qəbul etməyib.
Bundan başqa, bu ölkələrdə ksenofob əhval dövlət səviyyəsində təbliğ olunur, bunun millətin xarici təhlükə qarşısında birləşməsi üçün vacib olduğu bildirilir.
Bütün bunlarla yanaşı, Brüsselin ünvanına ən çirkin fikirlərin səsləndirilməsinə rəğmən, sadalanan dövlətlərdən heç biri Aİ ilə əlaqələrini qismən də olsa pozmaq istəmir. Çünki bu halda onların iqtisadi və siyasi itkiləri fəlakət həddində olacaq. Amma Aİ-nin tövsiyələrinin nümayişkaranə şəkildə rədd edilməsi də sonsuzadək davam edə bilməz. Məsələn, Polşa üçün son tarix martın 20-dir. O vaxtadək lazımi addımlar atılmazsa, bu ölkəyə qarşı sanksiyaların tətbiqinə başlanacaq.

CLASH OF TWO EUROPES
“Slovaks do not deserve less fish in their fish fingers, Hungarians less meat in their meals, Czechs less cacao in their chocolate,” said European Commission President Jean-Claude Juncker in his annual State of the Union speech.
Last year, the countries of Eastern Europe made a serious dust-up over the suspicions on tacit food inequality in the EU, claiming that the products of transnational companies were significantly lower in quality than those sold in the developed countries of the continent.
Despite the collapse of the socialist bloc twenty-five years ago, Eastern European residents of the EU still regard themselves as “second-class Europeans”, holding a grudge against the neighbouring states of Old Europe, which shut the labour market for them after admitting ten newcomers in 2004. That is when the definition of “second-class members” first appeared. In fact, it was possible to solve the issue easily. The fears that millions of cheap hands will lead to unemployment among local staff have proved in vain. It was necessary just to oblige employers to provide “newcomers” with the same social guarantees as local workers. Then there would be no temptation to hire, say, ten Polish workers instead of one German, as working conditions and the paid wages would be the same for all.
Admittedly, the years spent in the EU have generally benefited the economies of Eastern European countries. The lag behind the living standards was significantly reduced. In 1990, for instance, the average income in Poland was only the twelfth of the average income in Germany. In 2016, it was about a third. In the Czech Republic, economic growth rates are among the highest in Europe (5%), while the unemployment rate is the lowest (3%).
All countries that joined the EU in 2004 and later are subsidized. There are many programs to improve the living standards and competitiveness of weak economies. For example, during the first nine years of EU membership, Poland has received €101.3b of aid while Polish contribution to the joint budget (mandatory 1% of GDP) was only €33.3b. In the seven-year budget of the EU for 2014-2020, the amount of subsidies provided for Poland reach €105.8b. By the way, Poland is the sixth EU economy. Lithuania receives the largest amount of per capita financial support in the EU: the country has received €8.5b of financial assistance during the first nine years of her membership. Over the next seven years, Lithuania will receive another €6.82b.
European community periodically faces economic, social and political problems, which naturally affect the “newcomers” as well. All member states overcome these problems with varying degrees of success and often by joint efforts. However, the existing situation in Eastern Europe, where the country leaders gravitate toward autocratic rules of governance, has presented Brussels rather puzzling problems insolvable yet.
Total control
For the past two years, the Polish right-wing national-conservative party Law and Justice (PiS) led by Jarosław Kaczyński has taken over the Constitutional Court, public and private media, implemented reforms that allowed the government to monitor the judicial system of the country, and carried out a number of other measures regarded as a violation of the principles of the rule of law.
According to polls, because of systematic suppression of dissent and restriction of freedoms, 58% of Polish residents prefer hiding their political views. In 1993, however, the situation was completely different: 60% of residents could freely express their opinion against 33%, who preferred not doing so in public.
Three former Polish presidents, Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, and Bronisław Komorowski, wrote an open letter, where they complain about the recent judicial reform, which can lead to the dictatorship of the ruling PiS party.
As a punishment for violations of the EU common rules, in December last year the European Commission initiated Article 7 of the Lisbon Treaty that would strip Poland of its voting rights, including in the Council of Europe. In the future, this can result in more serious economic sanctions and even the exclusion of Poland from the EU. Of course, both sides do not want this. That is why Brussels gave Warsaw three months, until March 20, to implement its recommendations on restoration of the rule of law in Poland.
Hungarian president Viktor Orbán supports Polish prime minister in his confrontation with Brussels, saying that “the Inquisition attack against Poland can never succeed because Hungary will use all legal means in the EU to demonstrate solidarity with the Poles.”
The leaders of both countries has quickly found a common language. After all, most of the reforms currently gaining momentum in Poland have already been implemented in Hungary. Over the past seven years, Fidesz – Hungarian Civic Alliance ruling since 2010 has controlled all the branches of power, including constitutional amendments to consolidate success. It is expected that Orbán’s party will succeed again during the general elections planned on April 8, 2018.
The second country, which the European Commission has recently demanded to bring its judiciary in line with international norms, is Romania, where the authorities are trying to limit the powers of the prosecutor's office and pass a number of bills that mitigate criminal punishment for corruption.
On January 18, Romania changed its prime minister for the third time in the last year. All of them were the members of the ruling Social-Democratic Party. The leader of the party and de-facto of the country, Liviu Dragnea, is also the chairman of the lower house of Romanian parliament. He may not lead the government, since he has a criminal record - two years’ probation for fraud during the referendum held in 2012. He is also under investigation in two other cases - abuse of office and illegal receipt of funds from European institutions.
Public inquiry
The infamous immigration crisis of 2014-2015 has become a catalyst for the growth of nationalist sentiments throughout Europe. Populist parties are getting increasingly popular in many countries of the continent, especially in Eastern Europe since there is no system of effective checks and balances such as independent state institutions so common in traditional democracies.
After twenty-five years, the European Union, where the former Eastern bloc countries once sought to enter, began to scare them with excessive globalism. Furthermore, the inferiority complex has not disappeared over the years still acting depressively on public consciousness in these countries. Even a high level of economic development, such as that of Czechia and Poland, did not help to get rid of this feeling. Hence a social demand for a “strong hand”, the authoritarian style of government.
Viktor Orbán of Hungary, Jarosław Kaczyński of Poland, and Andrej Babiš of Czechia could reflect the prevailing moods in respective countries, offering their citizens return to national values and traditions, which Brussels is allegedly trying to replace by its own.
The EU has also attempted to solve the acute migration crisis that peaked in 2015 in the same manner. In December 2017, the European Commission filed a lawsuit through the European Court against Hungary, the Czech Republic, and Poland for violating the terms of the agreement adopted two years ago, according to which all of them had to accept eleven thousand migrants. But in the end, the Czech Republic accepted only twelve migrants, while Warsaw and Budapest none.
Moreover, the authorities are fuelling xenophobic attitudes in these countries under the pretext of uniting the nation before an external threat.
Despite the vehement rhetoric against Brussels, none of the leaders of Eastern European countries even thinks about a partial break with the EU, which may turn to be catastrophic in terms of political and economic losses. On the other hand, the demonstrative negligence towards the EU recommendations cannot last forever. The deadline for Poland, for instance, is March 20. Sanctions will follow this date in case of a negative outcome.