GÖRÜŞ YERİNİ DƏYİŞMƏK OLMAZ
Qərblə Rusiyanın münasibətləri getdikcə «soyuq müharibə» dövrünü daha çox xatırladır. O dövrlə ABŞ ilə SSRİ birbaşa müharibə aparmasa da, bir-birinə qarşı üçüncü dövlətlər, qiyamçı təşkilatlar, loyal hökumətlər və s. vasitəsilə savaşırdılar. Yaxın Şərqdə vəziyyətin son dərəcə gərgin olduğu, Ukraynada böhranın davam etdiyi indiki şəraitdə Bakıda NATO-nun Avropadakı Birləşmiş Silahlı Qüvvələrinin Ali Baş Komandanı Kertis Skaparotti ilə Rusiya Silahlı Qüvvələri Baş Qərargah rəisi Valeri Gerasimovun görüşü gözlənilir. Görüşün dəqiq tarixi və gündəliyi, təbii ki, açıqlanmır. Yalnız o aydındır ki, növbəti dəfə dünyanın ən neytral, etibarlı məkanı kimi məhz Bakı seçilib.
NATO və Rusiyanın yüksəkrütbəli hərbçilərinin Bakı görüşündən nələrin gözlənildiyi, ümumilikdə, dünya siyasətindəki vəziyyət haqda Rusiya İctimai Palatasının üzvü, politoloq Sergey MARKOV ilə söhbətləşmişik.
- Sergey Aleksandroviç, hazırkı o qədər də əlverişli olmayan şəraitdə NATO-nun Avropadakı baş komandanı ilə Rusiya Silahlı Qüvvələri Baş Qərargahının rəisi Bakıda hansı məsələləri müzakirə edə bilərlər?
- Birincisi, xatırladım ki, Bakıda bundan əvvəl də ABŞ və Rusiya Silahlı Qüvvələri Baş qərargah rəislərinin görüşü olub. Bu görüşə gəlincə, Rusiya NATO ilə münasibətlərdəki gərginliyin azalacağını gözləyir. Məsələn, Baltik dənizi üzərində uçan hərbi təyyarələrdəki transponderlərlə bağlı vəziyyəti götürək. Çox qəribə mənzərədir. NATO Rusiya hərbi təyyarələrinin onların yerini müəyyənləşdirməyə imkan verən radiolokasiya qurğuları ilə, işlək halda olmayan transponderlərlə uçmasına etirazını bildirir. Moskva isə bütün hərbi təyyarələrin işlək transponderlərlə uçmasını nəzərdə tutan razılaşmanın imzalanması təklifilə çıxış edir. Amma Qərb bununla razılaşmır. Bu, NATO tərəfindən məsuliyyətsiz, irrasional mövqedir.
Rusiya və NATO qoşunlarının yer aldığı Suriyada hərbçilər arasında birbaşa rabitə xəttinin olması vacibdir. Bu, hər hansı insident zamanı hərbçilərin bir-birilə əlaqə saxlaya bilməsi üçün lazımdır. Aralıq dənizində də NATO-nun nəhəng resursları olmasına rəğmən, Rusiya o qədər də ciddi resurslara malik deyil. Onların arasında da əməkdaşlıq yaratmaq lazımdır. Bizim ümumi hədəfimiz var - beynəlxalq terrorçuluqla mübarizə. Bundan başqa, Moskva NATO-nun Rusiya sərhədlərinə yaxınlaşmaqda olan infrastrukturu ilə bağlı ciddi şübhələrə malikdir. Biz bu məsələləri müzakirə etmək istərdik. Nəhayət, NATO zabitlərinə təlim keçilən zaman onların beyninə Rusiyanın düşmən olduğu fikri yeridilir. NATO ordusunda düşmən obrazı yaradılır.
- Bəs, görüş üçün niyə məhz Azərbaycan paytaxtı seçilib?
- Hər şeydən öncə Bakı özünü neytral siyasi tərəfdaş kimi təsdiqləyib. Onun istər ABŞ, istərsə də Rusiya ilə yaxşı dost münasibətləri var. Bu, Bakını belə görüşlər üçün əlverişli məkana çevirir. Bundan başqa, Prezident İlham Əliyevin parlaq diplomatik istedadı ortadadır. O, Azərbaycanın vasitəçi rolunu uğurla həyata keçirir. Nəhayət, Bakı gözəl logistik infrastruktura malikdir: çox sayda əla hotellər, çox gözəl beynəlxalq aeroport və s.
- Suriyada maraqlı vəziyyət yaranıb. Türkiyə orada antiterror əməliyyatları aparır, Rusiya hərbçilərini Afrindən çıxarıb, Ankaranın kürd yaraqlılarından təmizləmək istədiyi Manbic şəhərində isə ABŞ hərbçiləri qalmaqdadır. Bu, Suriyada iki NATO ölkəsinin qarşı-qarşıya gəlməsilə nəticələnə bilərmi?
- Böyük ehtimalla belə toqquşmalar artıq baş verib və qurbanlar da olub. Sadəcə, bunu açıqlamırlar. Axı, kürd təşkilatları Suriyada və ümumilikdə, regionda ABŞ-ın ən yaxın müttəfiqləridir. Kürd təşkilatlarında kifayət qədər amerikalı təlimatçı, məsləhətçi və digər hərbi mütəxəssislər var. Birləşmiş Ştatlar kürd yaraqlılarına maliyyə yardımları edir, onları silahlandırır və təlimlər keçir. Afrində yaranmış vəziyyətdə «Zeytun budağı» kimi intensiv əməliyyat zamanı istər türk, istərsə də amerikalı hərbçilər arasında itkilərdən qaçmaq çətindir. Burada Türkiyə və ABŞ hərbçiləri arasında hər hansı insident baş verərsə belə, Ankara yaxın vaxtlarda NATO sıralarını tərk etməyəcək. Çünki bu hərbi bloka üzv olmaq Türkiyənin xeyrinədir.
- ABŞ 2018-ci ilin fevralında Rusiyaya qarşı yeni sanksiyalar tətbiq etməyi düşünür. Xüsusilə Rusiyanın hərbi potensialına qarşı sanksiyalar nəzərdə tutulur. Belə sanksiyalar Moskvanın KTMT və AAİ-dəki müttəfiqlərinə hər hansı təsir göstərəcəkmi?
- Sanksiyaların Rusiyanın hərbi-sənaye kompleksinə təsiri güclü olmayacaq. Çünki Vaşinqton Rusiya Silahlı Qüvvələrinə qarşı qəbulu mümkün olan sanksiyaların, demək olar ki, hamısını qəbul edib. Sanksiyaların, əlbəttə ki, Rusiyanın KTMT və Aİİ-dəki müttəfiqlərinə də təsiri olacaq: Ermənistana, Qırğızıstana və s.
Amerika sanksiyalarının əsas hədəfi Rusiyanın hərbi potensialı yox, Rusiyada bizneslə məşğul olan, dövlətlə əlaqəyə malik zəngin insanlardır. Söhbət, eyni zamanda ABŞ və Aİ-də biznesi olan dairələrdən gedir. Burada əsas hədəf oliqarxlarda Putinə nifrət yaratmaq, onları Rusiyada hakimiyyətə qarşı «Maydan» hərəkatını maliyyələşdirməyə məcbur etməkdir. Konkret hansısa oliqarxla bağlı bu hədəfə nail oluna da bilər. Ümumilikdə isə Amerikanın sanksiyaları yalnız əhali arasında Putinin nüfuzunun daha da artmasına xidmət edir. Məsələn, ABŞ Rusiya millisinin olimpiadaya tam heyətlə getməsini əngəlləyə bilib. Əvəzində əhalinin Putinə dəstəyi daha da artıb.
- ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri bu yaxınlarda Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllilə bağlı kreativ təkliflə çıxış edib. Necə düşünürsünüz, bu problemin indiyədək səsləndirilən prinsiplərdən kənar həlli variantı varmı?
- Düşünürəm ki, hələlik yaxşı hazırlanmış «Madrid prinsipləri» və Kazan formulundan başqa, bütün variantlar qeyri-məhsuldardır. «Madrid prinsipləri» Ermənistanın Dağlıq Qarabağ ətrafındakı rayonları azad etməsini, demilitarizasiyanı, regionda kommunikasiyaların açılmasını, Qarabağa müvəqqəti statusun verilməsini və s. nəzərdə tutur. Münaqişənin həllində məhz bu prinsiplərə və bu formula əsaslanmaq lazımdır. Gördükdə ki, «Madrid prinsipləri»ni reallaşdırmaq mümkün olmur, eyni prinsipləri bir qədər fərqli formada irəli sürürlər. Guya hansısa fərqli, kreativ təklifdir. Əslində isə söhbət ATƏT-in Minsk qrupunun elə həmin «Madrid prinsipləri»ndən gedir.
Vasitəçilər sırf nəzəri baxımdan yeni nəsə təklif edə bilər. Görünən isə odur ki, Qarabağ münaqişəsində sülhə aparan ən qısa yol artıq tərəflərin qəbul etdiyi həmin prinsiplərdən keçir.

THE MEETING PLACE CANNOT BE CHANGED
Existing relations between the West and Russia resemble the Cold War times, when the U.S. and the USSR would use the third countries, insurgent organizations, loyal governments, etc. for fighting with each other instead of waging direct wars. Under the current explosive situation in the Middle East and Ukraine, Baku expects to hold a meeting of the Supreme Allied Commander Europe (SACEUR) of NATO, Curtis Scaparrotti, and the Russian Chief of the General Staff, Valery Gerasimov. The exact date and agenda of the meeting were not disclosed. It is only clear that Baku was chosen as the meeting point as the most neutral and reliable platform of world politics.
We interviewed a member of the Public Chamber of Russia, political scientist Sergei MARKOV about the expected outcome of the Baku meeting and the general situation in world politics.
Sergey Alexandrovich, considering the existing unfavorable situation around the world, what are the likely topics of discussions between the high-ranked generals in Baku?
Let me remind you that the previous meeting of chiefs of the General Staff of the United States and Russia was also held in Baku. First and utmost, Russia expects that this meeting will reduce tensions with NATO. For example, regarding the situation with transponders on military aircraft flying over the Baltic Sea. This is a very strange situation indeed. NATO complains that Russian military aircraft fly with disengaged transponders and radar responders, which would otherwise allow NATO to determine their location. Moscow proposes the conclusion of an agreement so that all military aircraft fly with transponders engaged, but the West does not agree to this. This is an irresponsible, irrational position demonstrated by NATO.
In Syria, it is necessary that the troops of NATO and Russia have a direct line of communication between the military of both countries. This is to make sure that the military can quickly contact each other in the event of any incidents. Also, NATO has large resources deployed along the Mediterranean, while the Russian Federation has less. It is necessary to establish cooperation between them too, as we have a common task to fight against international terrorism. Furthermore, Moscow has serious doubts about the NATO infrastructure approaching Russia's borders. We would like to discuss these issues. Finally, NATO officers tell their trainees that Russia is an enemy, hence instilling and creating an image of enemy in the NATO army.
Why did they choose the Azerbaijani capital for the meeting?
Firstly, Baku demonstrates itself as a neutral political partner, which maintains good relations with the U.S. and similar friendly relations with Russia. This makes your capital a convenient place for such meetings. In addition, the bright diplomatic talent of President Ilham Aliyev has played an instrumental role in offering Azerbaijan as a mediator between the parties. Finally, Baku has an excellent logistics infrastructure such as many good hotels, excellent international airport, etc.
An interesting situation develops in Syria, where Turkey conducts anti-terrorist operation. Russia withdrew its military from Afrin. But the U.S. military still remains in Manbij, which Ankara also wants to clean from Kurdish militants. Is it possible that two NATO countries smash head-on on the Syrian territory?
There is a good chance to assume this, yes. Odds are both sides had also victims, which were not reported. After all, Kurdish organizations are the closest allies of the U.S. both in Syria and in the whole region. Kurdish organizations have many American instructors, advisers and other military specialists. The U.S. finances, equips and trains Kurdish militants. Given the situation in Afrin and the intensity of Operation Olive Branch, it is difficult to avoid losses among both Turkish and American military. Even if there are any incidents between the Turkish and U.S. military in Syria, Ankara will not leave NATO in the near future, since membership in the alliance is beneficial to Turkey.
In February 2018, the U.S. plans to impose new sanctions on Russia, which are intended to influence Russian military potential in particular. Will the sanctions have implications on Moscow's allies in the CSTO and EAEU?
Sanctions will have negligible affect on Russian military-industrial complex since the U.S. has already imposed all sanctions that could be imposed against the Russian armed forces. Apparently, the sanctions will also affect the Russian allies in the CSTO and EAEU: Armenia, Kyrgyzstan, and so on.
The main target of American sanctions is not the military potential of Russia, but the wealthy people running business in Russia, the U.S. and the EU and connected with state authorities. The main objective is to trigger the hatred of oligarchs against Putin and force them to finance the riots in Russia against the current government. Perhaps, they will achieve this objective with regard to some oligarchs. But in general, American sanctions only strengthen Putin's public popularity. For instance, the U.S. has managed to disqualify some Russian athletes preventing their participation in the upcoming Olympic games, but this has increased Putin’s rating among the population.
Recently, the co-chairs of the OSCE Minsk Group made creative proposals for the settlement of the Karabakh conflict. Are there any other solutions to settle this conflict, except those that have been voiced so far?
I think that all other options, except the well-developed Madrid principles and the Kazan formula, are counterproductive. According to the Madrid principles, Armenia should return the territories around Nagorno-Karabakh followed by the demilitarization of the area, opening of communication lines, provision of temporary status for Karabakh, etc. The settlement process should be based on these principles and the formula. Understanding that the Madrid formula cannot be implemented, they propose the same principles in a modified form, as if these are some other, new, creative proposals. In fact, these are the same Madrid principles of the OSCE Minsk Group.
Theoretically, the mediators can offer something new, but it is obvious that the closest path to establish the peace in Karabakh is the principles approved by the parties to the conflict earlier.