Dahi bəstəkar Qara Qarayevin yubileyinə Bakıda «Qoyya» baletinin tamaşası qoyuldu
Azərbaycan Dövlət Opera və Balet Teatrında dahi Azərbaycan bəstəkarı Qara Qarayevin anadan olmasının 100 illiyi münasibətilə "Qoyya" baletinin premyerası oldu. Bu, izləyicilərin böyük marağına səbəb oldu. Tamaşa zamanı zal dolu idi. "Qoyya" baleti bəstəkar Qarayevlərin -ata və oğulun musiqisinə yazılıb.
Opera və Balet Teatrının rəhbərliyi bu tədbirin əhəmiyyətini nəzərə alaraq, tamaşaya tanınmış dünya şöhrətli mədəniyyət xadimlərini dəvət etmişdi. Baletin quruluşçu xoreoqrafı kimi Estoniyanın əməkdar artisti, «Dance Open» Sankt-Peterburq balet festivalının bədii rəhbəri, UNESCO yanında Beynəlxalq Rəqs Şurasının üzvü, Marius Petip Beynəlxalq İrs Fondunun prezidenti Vasili Medvedyev idi. Bu ustadın xoreoqrafik quruluşları dünyanın ən yaxşı opera teatrlarında böyük uğurla nümayiş etdirilir. Quruluşçu rəssam isə
Rusiya Rəssamlıq Akademiyasının akademiki, professor, Rusiya Rəssamlar İttifaqının üzvü Dmitri Çerbaci idi. Librettonun müəllifi isə məşhur yazıçı Yana Temiz (Türkiyə), tamaşanın xormeysteri Azərbaycanın əməkdar artisti Sevil Hacıyeva idi. Baletin premyerasına dirijorluğu isə Azərbaycanın əməkdar artisti, beynəlxalq dirijor müsabiqələrinin laureatı Eyyub Quliyev edirdi.
Bu möhtəşəm tamaşada aparıcı balet solistləri - Azərbaycanın əməkdar artistləri Nigar İbrahimova, Makar Ferştandt, həmçinin Anar Mikayılov, Cəmilə Kərimova və Ayan Eyvazova çıxış edirdilər.
Qoyya
Yeni baletin baş qəhrəmanı ispan rəssamı Fransisko Qoyyadır - təzadlı bir fiqurdur, çətin taleli insandır, ağır xarakteri və böyük istedadı var. Onun həyatı və yaradıcılığı dəfələrlə bədii əsərlər üçün mövzuya çevrilib, haqqında romanlar yazılıb, filmlər çəkilib və musiqi əsərləri yaradılıb.
Saray rəssamı Qoyya xidməti üzrə kral ailəsinin üzvlərinin portretlərini çəkir. Amma qürurlu və gözəl hersoginiya Alba ilə görüş onun həyat və yaradıcılığını dəyişir. İndi o, sevdiyi qadından ayrılmayaraq onun rəsmini çəkir. "Geyimli maxa", "Çılpaq maxa" - bütün bu əsərlər xalqa təqdim edilir, ancaq rəssama aşiq olan kraliçanın qısqanclığına səbəb olur.
Onun rəsmini çəkir, amma belə yox. 1808-ci ildə "Çılpaq maxa" da "şübhəli məzmunlu" digər şəkillərlə birlikdə ispan inkvizisiyası tərəfindən aşkar edildi. Rəsmlər "çox tərbiyəsiz və ictimai maraq üçün təhlükəli" adlandırıldı. Qoyya əxlaqsızlıqda ittiham edildi, lakin rəssam cəzadan qaça bildi, çünki XIX əsrin əvvəllərinə inkvizisiyanın təsiri xeyli zəifləmişdi. O, sadəcə, sənətdə "təhlükəli" ifadə formalarını göstərə bilərdi, amma bütünlüklə qadağan etmək imkanında deyildi.
Həyat yoldaşı və uşağını, həmçinin sirli şəraitdə sevdiyi qadını itirmiş rəssam çətin bir həyat keçirdikdən sonra ömrünü yarı-kor və müflis şəkildə bitirir. Tanınmış türk yazıçısı Yana Temizin librettosu dahi rəssamın həyatının son günlərindən bəhs edir, xəstə və tənha olanda o, öz gəncliyini və keçmişinin dəhşətli səhifələrini xatırlayır.
Tamaşaya qədər bizim müxbirimiz baletin məşqlərindən birinə baş çəkib, burada tamaşanın aparıcı ifaçıları ilə söhbət edib.
Qoyya rolunun ifaçısı, gözəl rəqqas Anar Mikayılov danışıb ki, bu, çox sevdiyi Qara Qarayevin musiqisi ilə ilk tanışlığı deyil. Yeri gəlmişkən, bu, onun ilk baş rolu da deyil, axı, o, 2005-ci ildən səhnədədir və çox sayda rollar ifa edib.
«Mən «Şelkunçik»də də, «Şəhrizad»da da, «1001 gecə»də də, «Qız qalası»nda da, həmçinin çox sayda başqa tamaşalarda oynamışam. Qoyya mənə yalnız texniki cəhətdən çətin bir rol kimi deyil, həm də psixoloji obraz kimi maraqlıdır. Dahi bir şəxsin təzadlı, mürəkkəb xarakterini rəqsdə göstərmək çətindir. Mən yalnız iki solo monoloqu deyil, həm də iki adajionu açmalıyam. Mənim tamamilə iki fərqli tərəfdaşım var - bu, sərt xarakterli, hakimiyyət sevən kraliça və incəqəlbli, lakin gözlənilməz xarakterli hersoginiya Kaetana Albadır. Onlar rəqiblərdir, mənim ürəyim və ruhum üçün mübarizə aparırlar. Dahinin təbiətini açmaqda mənə anam - "Yuğ" teatrının dramatik aktrisası, Azərbaycanın əməkdar artisti, "Qızıl Dərviş" mükafatının sahibi Sona Mikayılova kömək edir. Bəlkə də, Qoyyanın obrazı mənim ən yaxşı rolum olacaq.»
Azərbaycanın əməkdar artisti Makar Ferştandt:
"Mənim oynadığım inkvizitor rolu asan deyil, bu, əhəmiyyətli adlardan biridir, Fransisko Qoyyanın həyatına müdaxilə etməklə yanaşı, həm də yaşayışına mane olur. Tamaşada o, şərin təzahürüdür. O, Qoyya obrazının tam əksinədir. Mən bu rolu sevirəm, çünki bu, qeyri-adi bir şəxsdir və ilk dəfədir ki, bu cür bir personajı oynayıram".
Cəmilə Kərimova:
«Kənardan elə gəlir ki, mənim çətirlərin rəqsinin solisti rolum önəmsizdir, əslində isə həddindən önəmlidir, axı, Madriddə xalq bayramının fonunda baş qəhrəmanların - Qoyya və hersoginiya Albanın tanış olması baş verir. Bu, parlaq, xoreoqrafiya baxımdan dolğunlaşdırılmış bir partiyadır, virtuoz və rəngarəngdir. Həm də sanki bu bayram rəqsindən Qoyyanın məşhur "Çətir" rəsmi canlanır. Bu, Qara Qarayevin gözəl musiqisi altında çox gözəl rəqsdir.»
Ayan Eyvazova:
«Bu baletdə sərt xarakterli nüfuzlu Kraliçanı oynayıram. Bundan əvvəl mən «Don Kixot»da, «Qu gölü»ndə, «Romeo və Cülyetta»da, «Sevgi və Ölüm»də sevgi ilə lirik obrazlar yaratmışam. Burada mən sevgi uğrunda rəqibimlə - gənc, gözəl hersoginiya Alba ilə mübarizə aparıram. Anar Mikayılovla birlikdə tərəfdaş kimi "Yeddi gözəl"də adajio oynamışam».
Balet truppasının bədii rəhbəri, Azərbaycanın xalq artisti Kamilla Hüseynova tamaşanın premyerasına hazırlığından danışıb.
"Azərbaycan baletinin rəqqasları ilk dəfə deyil ki, məşhur quruluşçu-xoreoqraf, Estoniyanın əməkdar artisti Vasili Medvedyevin rəhbərliyi altında işləyirlər.
Onun tamaşaları dünyanın ən yaxşı opera səhnələrində çox uğurla nümayiş etdirilir. O, artıq bizim səhnədə Qara Qarayevin "Yeddi gözəl" baletini tamaşaya qoyub. Truppanın artistləri onun teatra gəlişini məmnuniyyətlə qarşıladılar və çox zövqlə rol üzərində işləməyə başladılar. Mən aktyorlarla məşqlər aparmışam və deyim ki, süjet və musiqi dərin fəlsəfi məzmun daşıyır, xoreoqrafiya baxımından dolğundur. Mən inanıram ki, böyük fədakarlıqla çalışan belə yaradıcı insanlardan ibarət heyətin seçilməsinə görə, premyera mütləq uğurlu olacaq. Gözəl dekorasiyalar və rəngarəng kostyumlar baleti çox baxımlı edir. Tamaşada hətta böyük Qoyyanın məşhur rəsmlərindən olan naturadan çəkilmiş "Geyimli maxa" əsərindən istifadə edilib.
Bildiyiniz kimi, Qara müəllim «Qoyya»nı balet kimi yazmayıb, amma onun simfonik orkestr və oğlanlar xoru üçün "Qoyya" simfoniyası var, o, bunu gözəl dirijor Rauf Abdullayevə həsr edib. Baletdə Birinci simfoniyanın ikinci hissəsindən, həmçinin Üçüncü simfoniyanın ikinci və üçüncü hissələrindən fraqmentlər istifadə olunub, bundan başqa, skripka və orkestr üçün konsertdən parçalar da səslənəcək. Skripkada solonu dəvət olunmuş skripkaçı, Q.Qarayev adına Dövlət Kamera Orkestrinin musiqiçisi Rövşən Əmrətovu ifa edəcək. Teatrda oğlanlar xoru olmadığı üçün, qadınlar xoru iştirak edəcək. Əlbəttə, musiqidə çətin məqamlar var, amma orkestr hər gün məşq edir, aparıcı balet artistləri həvəslə çalışırlar. Ona musiqini xoreoqraf Vasili Medvedyevin özü tərtib edib".
Tamaşanın baş qəhrəmanı, rəssamla yanaşı, həm də hersoginiya Albadır. Onun rolunu Azərbaycanın əməkdar artisti, prima balerina Nigar İbrahimova ifa edir:
"Alba kraliçadan daha zəngin, daha gözəl və daha gəncdir. O, sanki taclı xanımın şöhrətini kölgədə qoyur, bu da kraliçanı çox əsəbiləşdirir. Mürəkkəb xarakterli qürurlu gözəlin ətrafında bütün saray həyatı cərəyan edir. O, Qoyyanın bütün həyatı boyu yeganə sevgisidir. Mən öz obrazımı adajioda və iki çıxışımda açıram. O, hətta üzündə örtük olmadan Madrid küçələrinə çıxa bilərdi ki, bu, ispan zadəganlığı üçün ədəbsizliyin yuxarı həddi hesab edilirdi. Tamaşanın fəlsəfi xarakterinə və unikal xoreoqrafiya dilinə baxmayaraq, mən özümü rahat hiss edirəm və həqiqətən, Alba mənim çox xoşuma gəlir. Onun cəsarəti, qabalığı və öz iradəsi çox xoşuma gəlir. Mənim üçün o, tamamilə yeni bir insan, yeni bir obrazdır...".
Beləliklə, möhtəşəm premyera baş tutdu. Paytaxtın mədəni həyatının daimi tamaşaçılarının gözləntiləri özünü doğrultdu. Kamilla Hüseynovanın da baletin uğurla keçəcəyi barədə proqnozları da çin çıxdı. Yalnız əlavə etmək qalır ki, tamaşa monumental, möhtəşəm dekorasiyaları və kostyumları ilə fərqləndi. Qara Qarayev və Fərəc Qarayevin şaqraq musiqisi, heyrətamiz rejissor tapıntıları, solistlərin artistizmi, orkestrin musiqiçilərinin və dirijorun möhtəşəm ustalığı izləyicilərdə heyranlıq yaradırdı və onlar premyeranı sürəkli alqışlara bürüyürdülər.
"Qoyya" baletinin premyerası, şəksiz ki, Qara Qarayevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş parlaq və önəmli tədbirlərdən biri oldu.

К юбилею величайшего композитора Кара Караева в Баку была осуществлена постановка балета "Гойя"
В Азербайджанском государственном академическом театре оперы и балета в Баку состоялась премьера балета "Гойя", посвященная 100-летию со дня рождения выдающегося азербайджанского композитора Кара Караева. Она вызвала огромный интерес у публики. Показ собрал полный зал. Балет "Гойя" написан на музыку композиторов Караевых - отца и сына.
Учитывая значимость этого события, руководство Театра оперы и балета на постановку спектакля пригласило видных деятелей культуры с мировым именем. Хореографом-постановщиком балета является заслуженный артист Эстонии, художественный руководитель санкт-петербургского балетного фестиваля Dance Open, член Международного совета танца при ЮНЕСКО, президент Международного фонда наследия Мариуса Петипа Василий Медведев. Хореографические постановки этого мастера идут с большим успехом в лучших оперных театрах мира. Художник-постановщик - академик Российской академии художеств, профессор, член Союза художников России Дмитрий Чербаджи. Автор либретто - известная писательница Яна Темиз (Турция), хормейстер спектакля - заслуженный деятель искусств Азербайджана Севиль Гаджиева. Премьерой балета дирижировал заслуженный артист Азербайджана, лауреат международных конкурсов дирижеров Эюб Гулиев.
В этом зрелищном спектакле приняли участие ведущие солисты балета - заслуженные артисты Азербайджана Нигяр Ибрагимова, Макар Ферштандт, а также Анар Микаилов, Джамиля Керимова и Аян Эйвазова.
Гойя
Главный герой нового балета, испанский художник Франсиско Гойя - противоречивая фигура, человек со сложной судьбой, тяжелым характером и огромным талантом. Его жизнь и творчество не раз становились темой художественных произведений, о нем писали романы, снимали фильмы, создавали музыку.
Придворный художник, Гойя по долгу службы пишет портреты королевской семьи. Но встреча с гордой красавицей герцогиней Альбой перевернула его жизнь и творчество. Теперь он, не отрываясь, рисует возлюбленную. "Махa одетая", "Маха обнаженная" - все это становится всеобщим достоянием, но вызывает неистовую ревность королевы, влюбленной в художника. Ее он тоже рисует, но все не так. В 1808 году "Маха обнаженная" была обнаружена испанской инквизицией вместе с другими картинами "сомнительного содержания". Картины были названы "крайне неприличными и представляющими угрозу общественным интересам". Гойе были предъявлены обвинения в безнравственности, однако художник избежал наказания, так как влияние инквизиции к началу XIX века значительно ослабло и она могла лишь указывать на "опасные" формы выражения в искусстве, не будучи в состоянии полностью запретить их. Прожив тяжелую жизнь, потеряв жену и ребенка, а также при загадочных обстоятельствах и возлюбленную, он приходит к своему концу полуслепой и опустошенный. Либретто известной турецкой писательницы Яны Темиз рассказывает о последних днях жизни гениального художника, когда он в одиночестве, больной вспоминает свою молодость и страшные страницы прошлого.
Еще до премьеры наш корреспондент побывала на одной из репетиций балета, где и состоялась беседа с ведущими артистами спектакля.
Исполнитель роли Гойи, прекрасный танцор Анар Микаилов рассказал, что это не первое его знакомство с музыкой Кара Караева, которую он, кстати, очень любит, и главная роль также не первая, ведь он на сцене с 2005 года и переиграл немало ролей.
"Я исполнял партии и в "Щелкунчике", и "Шехерезаде", "1001 ночи" и "Девичьей башне", а также во многих других постановках. А Гойя мне интересен не только как технически сложная роль, но и психологический образ. Противоречивый, сложный характер гениального человека трудно показать в танце. Это предстояло мне раскрыть не только в двух сольных монологах и двух адажио. И у меня две совершенно разные партнерши - это властолюбивая королева с жестким характером и нежно любящая, но непредсказуемая герцогиня Каэтана Альба. Они соперницы и борются за мое сердце и душу. Раскрыть характер гения помогает мне мама - драматическая актриса театра "Йуг", заслуженная артистка Азербайджана, обладательница "Золотого дервиша" Сона Микаилова. Может, образ Гойи будет лучшей моей ролью".
Заслуженный артист АР Макар Ферштандт:
"Роль Инквизитора, которую я исполняю, нелегкая, это одна из важных фигур, которая не только присутствует в жизни Франсиско Гойи, но и мешает ему жить. В спектакле он - воплощение зла. Он - полная противоположность образу Гойи.
Мне нравится эта роль, потому что она представляет человека необычного, неординарного, я впервые сталкиваюсь с персонажем такого рода".
Джамиля Керимова:
"Со стороны кажется, что моя роль солистки Танца зонтиков совсем незначительна, на самом деле она очень даже знаковая, ведь на фоне этого народного празднества в Мадриде происходит знакомство главных героев - Гойи с герцогиней Альбой. Это яркая, хореографически насыщенная партия, виртуозная и колоритная. А еще будто из этого праздничного танца возникает знаменитое полотно Гойи "Зонтик". Это красивый танец под замечательную музыку Кара Караева".
Аян Эйвазова:
"В этом балете я танцую властную Королеву с жестоким характером. До нее я с любовью создавала лирические образы в "Дон Кихоте", "Лебедином озере", "Ромео и Джульетте", "Любви и Смерти". А здесь я борюсь за свою любовь с соперницей, молодой красавицей герцогиней Альбой. В партнерстве с Анаром Микаиловым я уже исполняла адажио из "Семи красавиц".
Художественный руководитель балетной труппы, народная артистка Азербайджана Камилла Гусейнова рассказала, как проходила подготовка к премьере спектакля.
"Артистам азербайджанского балета не впервой работать под руководством знаменитого хореографа-постановщика, заслуженного артиста Эстонии Василия Медведева, постановки которого идут с большим успехом на сцене лучших оперных площадок мира. Он уже ставил на нашей сцене балет Кара Караева "Семь красавиц". Артисты труппы с радостью встретили его приезд в театр и с удовольствием работают над ролями. Я проводила репетиции с актерами и скажу, что спектакль по сюжету и музыке несет глубокое философское содержание, хореографически насыщен. И думаю, что когда подобрана такая команда незаурядных творческих людей, которые работают с большой самоотдачей, премьера, естественно, обречена на успех. Прекрасные декорации и красочные костюмы делают балет очень зрелищным. В постановке даже использована одна из знаменитых картин великого Гойи "Маха одетая", которая написана с натуры.
Как известно, балет "Гойя" Кара Абульфазович не писал, но у него есть симфония "Гойя" для симфонического оркестра и хора мальчиков, которую он посвятил замечательному дирижеру Рауфу Абдуллаеву. В балете использованы фрагменты второй части Первой симфонии, а также фрагменты второй и третьей частей Третьей симфонии, кроме того, прозвучат отрывки из Концерта для скрипки с оркестром. Соло на скрипке исполняет приглашенный скрипач, артист Государственного камерного оркестра имени К.Караева Ровшан Амратов. Поскольку в театре нет хора мальчиков, участвует женский хор. Конечно, есть сложные моменты в музыке, но оркестр репетировал каждый день и ведущие артисты балета работали с удовольствием. Музыку к нему составил сам хореограф Василий Медведев".
Главной героиней спектакля, помимо художника, является и герцогиня Альба. Ее исполняет заслуженная артистка Азербайджана, прима-балерина Нигяр Ибрагимова:
"Альба богаче, красивее и моложе королевы. Она как бы затмевает ее славу, что чрезвычайно злит коронованную особу. Своевольная, гордая красавица со сложным характером, вокруг которой крутится вся придворная жизнь. Она единственная любовь всей жизни Гойи. Я раскрываю свой образ в адажио и двух выходах в народ. Она могла выйти на улицы Мадрида даже без вуали, что считалось верхом неприличия для испанской знати. Несмотря на философский характер и своеобразный хореографический язык спектакля, я чувствую себя комфортно, и мне очень нравится сама Альба. Ее я люблю за смелость, дерзость и своенравие. Для меня это совершенно новый человек, новый образ…"
Итак, грандиозная премьера состоялась. Ожидания завсегдатаев культурной жизни столицы оправдались. Оправдались и прогнозы Камиллы Гусейновой, что балет пройдет успешно. Остается только добавить, что спектакль выгодно отличали монументальные, зрелищные декорации и костюмы. Пронзительная музыка Кара Караева и Фараджа Караева, потрясающие режиссерские находки, артистизм солистов, великолепное мастерство музыкантов оркестра и дирижера вызвали восторг у публики, которая встретила премьеру оглушительными овациями. Показ балета "Гойя", несомненно, стал одним из самых ярких и важных событий в торжествах, посвященных 100-летию со дня рождения Кара Караева.