Dahi bəstəkar Qara Qarayevin yubileyinə Bakıda «Qoyya» baletinin tamaşası qoyuldu
Azərbaycan Dövlət Opera və Balet Teatrında dahi Azərbaycan bəstəkarı Qara Qarayevin anadan olmasının 100 illiyi münasibətilə "Qoyya" baletinin premyerası oldu. Bu, izləyicilərin böyük marağına səbəb oldu. Tamaşa zamanı zal dolu idi. "Qoyya" baleti bəstəkar Qarayevlərin -ata və oğulun musiqisinə yazılıb.
Opera və Balet Teatrının rəhbərliyi bu tədbirin əhəmiyyətini nəzərə alaraq, tamaşaya tanınmış dünya şöhrətli mədəniyyət xadimlərini dəvət etmişdi. Baletin quruluşçu xoreoqrafı kimi Estoniyanın əməkdar artisti, «Dance Open» Sankt-Peterburq balet festivalının bədii rəhbəri, UNESCO yanında Beynəlxalq Rəqs Şurasının üzvü, Marius Petip Beynəlxalq İrs Fondunun prezidenti Vasili Medvedyev idi. Bu ustadın xoreoqrafik quruluşları dünyanın ən yaxşı opera teatrlarında böyük uğurla nümayiş etdirilir. Quruluşçu rəssam isə
Rusiya Rəssamlıq Akademiyasının akademiki, professor, Rusiya Rəssamlar İttifaqının üzvü Dmitri Çerbaci idi. Librettonun müəllifi isə məşhur yazıçı Yana Temiz (Türkiyə), tamaşanın xormeysteri Azərbaycanın əməkdar artisti Sevil Hacıyeva idi. Baletin premyerasına dirijorluğu isə Azərbaycanın əməkdar artisti, beynəlxalq dirijor müsabiqələrinin laureatı Eyyub Quliyev edirdi.
Bu möhtəşəm tamaşada aparıcı balet solistləri - Azərbaycanın əməkdar artistləri Nigar İbrahimova, Makar Ferştandt, həmçinin Anar Mikayılov, Cəmilə Kərimova və Ayan Eyvazova çıxış edirdilər.
Qoyya
Yeni baletin baş qəhrəmanı ispan rəssamı Fransisko Qoyyadır - təzadlı bir fiqurdur, çətin taleli insandır, ağır xarakteri və böyük istedadı var. Onun həyatı və yaradıcılığı dəfələrlə bədii əsərlər üçün mövzuya çevrilib, haqqında romanlar yazılıb, filmlər çəkilib və musiqi əsərləri yaradılıb.
Saray rəssamı Qoyya xidməti üzrə kral ailəsinin üzvlərinin portretlərini çəkir. Amma qürurlu və gözəl hersoginiya Alba ilə görüş onun həyat və yaradıcılığını dəyişir. İndi o, sevdiyi qadından ayrılmayaraq onun rəsmini çəkir. "Geyimli maxa", "Çılpaq maxa" - bütün bu əsərlər xalqa təqdim edilir, ancaq rəssama aşiq olan kraliçanın qısqanclığına səbəb olur.
Onun rəsmini çəkir, amma belə yox. 1808-ci ildə "Çılpaq maxa" da "şübhəli məzmunlu" digər şəkillərlə birlikdə ispan inkvizisiyası tərəfindən aşkar edildi. Rəsmlər "çox tərbiyəsiz və ictimai maraq üçün təhlükəli" adlandırıldı. Qoyya əxlaqsızlıqda ittiham edildi, lakin rəssam cəzadan qaça bildi, çünki XIX əsrin əvvəllərinə inkvizisiyanın təsiri xeyli zəifləmişdi. O, sadəcə, sənətdə "təhlükəli" ifadə formalarını göstərə bilərdi, amma bütünlüklə qadağan etmək imkanında deyildi.
Həyat yoldaşı və uşağını, həmçinin sirli şəraitdə sevdiyi qadını itirmiş rəssam çətin bir həyat keçirdikdən sonra ömrünü yarı-kor və müflis şəkildə bitirir. Tanınmış türk yazıçısı Yana Temizin librettosu dahi rəssamın həyatının son günlərindən bəhs edir, xəstə və tənha olanda o, öz gəncliyini və keçmişinin dəhşətli səhifələrini xatırlayır.
Tamaşaya qədər bizim müxbirimiz baletin məşqlərindən birinə baş çəkib, burada tamaşanın aparıcı ifaçıları ilə söhbət edib.
Qoyya rolunun ifaçısı, gözəl rəqqas Anar Mikayılov danışıb ki, bu, çox sevdiyi Qara Qarayevin musiqisi ilə ilk tanışlığı deyil. Yeri gəlmişkən, bu, onun ilk baş rolu da deyil, axı, o, 2005-ci ildən səhnədədir və çox sayda rollar ifa edib.
«Mən «Şelkunçik»də də, «Şəhrizad»da da, «1001 gecə»də də, «Qız qalası»nda da, həmçinin çox sayda başqa tamaşalarda oynamışam. Qoyya mənə yalnız texniki cəhətdən çətin bir rol kimi deyil, həm də psixoloji obraz kimi maraqlıdır. Dahi bir şəxsin təzadlı, mürəkkəb xarakterini rəqsdə göstərmək çətindir. Mən yalnız iki solo monoloqu deyil, həm də iki adajionu açmalıyam. Mənim tamamilə iki fərqli tərəfdaşım var - bu, sərt xarakterli, hakimiyyət sevən kraliça və incəqəlbli, lakin gözlənilməz xarakterli hersoginiya Kaetana Albadır. Onlar rəqiblərdir, mənim ürəyim və ruhum üçün mübarizə aparırlar. Dahinin təbiətini açmaqda mənə anam - "Yuğ" teatrının dramatik aktrisası, Azərbaycanın əməkdar artisti, "Qızıl Dərviş" mükafatının sahibi Sona Mikayılova kömək edir. Bəlkə də, Qoyyanın obrazı mənim ən yaxşı rolum olacaq.»
Azərbaycanın əməkdar artisti Makar Ferştandt:
"Mənim oynadığım inkvizitor rolu asan deyil, bu, əhəmiyyətli adlardan biridir, Fransisko Qoyyanın həyatına müdaxilə etməklə yanaşı, həm də yaşayışına mane olur. Tamaşada o, şərin təzahürüdür. O, Qoyya obrazının tam əksinədir. Mən bu rolu sevirəm, çünki bu, qeyri-adi bir şəxsdir və ilk dəfədir ki, bu cür bir personajı oynayıram".
Cəmilə Kərimova:
«Kənardan elə gəlir ki, mənim çətirlərin rəqsinin solisti rolum önəmsizdir, əslində isə həddindən önəmlidir, axı, Madriddə xalq bayramının fonunda baş qəhrəmanların - Qoyya və hersoginiya Albanın tanış olması baş verir. Bu, parlaq, xoreoqrafiya baxımdan dolğunlaşdırılmış bir partiyadır, virtuoz və rəngarəngdir. Həm də sanki bu bayram rəqsindən Qoyyanın məşhur "Çətir" rəsmi canlanır. Bu, Qara Qarayevin gözəl musiqisi altında çox gözəl rəqsdir.»
Ayan Eyvazova:
«Bu baletdə sərt xarakterli nüfuzlu Kraliçanı oynayıram. Bundan əvvəl mən «Don Kixot»da, «Qu gölü»ndə, «Romeo və Cülyetta»da, «Sevgi və Ölüm»də sevgi ilə lirik obrazlar yaratmışam. Burada mən sevgi uğrunda rəqibimlə - gənc, gözəl hersoginiya Alba ilə mübarizə aparıram. Anar Mikayılovla birlikdə tərəfdaş kimi "Yeddi gözəl"də adajio oynamışam».
Balet truppasının bədii rəhbəri, Azərbaycanın xalq artisti Kamilla Hüseynova tamaşanın premyerasına hazırlığından danışıb.
"Azərbaycan baletinin rəqqasları ilk dəfə deyil ki, məşhur quruluşçu-xoreoqraf, Estoniyanın əməkdar artisti Vasili Medvedyevin rəhbərliyi altında işləyirlər.
Onun tamaşaları dünyanın ən yaxşı opera səhnələrində çox uğurla nümayiş etdirilir. O, artıq bizim səhnədə Qara Qarayevin "Yeddi gözəl" baletini tamaşaya qoyub. Truppanın artistləri onun teatra gəlişini məmnuniyyətlə qarşıladılar və çox zövqlə rol üzərində işləməyə başladılar. Mən aktyorlarla məşqlər aparmışam və deyim ki, süjet və musiqi dərin fəlsəfi məzmun daşıyır, xoreoqrafiya baxımından dolğundur. Mən inanıram ki, böyük fədakarlıqla çalışan belə yaradıcı insanlardan ibarət heyətin seçilməsinə görə, premyera mütləq uğurlu olacaq. Gözəl dekorasiyalar və rəngarəng kostyumlar baleti çox baxımlı edir. Tamaşada hətta böyük Qoyyanın məşhur rəsmlərindən olan naturadan çəkilmiş "Geyimli maxa" əsərindən istifadə edilib.
Bildiyiniz kimi, Qara müəllim «Qoyya»nı balet kimi yazmayıb, amma onun simfonik orkestr və oğlanlar xoru üçün "Qoyya" simfoniyası var, o, bunu gözəl dirijor Rauf Abdullayevə həsr edib. Baletdə Birinci simfoniyanın ikinci hissəsindən, həmçinin Üçüncü simfoniyanın ikinci və üçüncü hissələrindən fraqmentlər istifadə olunub, bundan başqa, skripka və orkestr üçün konsertdən parçalar da səslənəcək. Skripkada solonu dəvət olunmuş skripkaçı, Q.Qarayev adına Dövlət Kamera Orkestrinin musiqiçisi Rövşən Əmrətovu ifa edəcək. Teatrda oğlanlar xoru olmadığı üçün, qadınlar xoru iştirak edəcək. Əlbəttə, musiqidə çətin məqamlar var, amma orkestr hər gün məşq edir, aparıcı balet artistləri həvəslə çalışırlar. Ona musiqini xoreoqraf Vasili Medvedyevin özü tərtib edib".
Tamaşanın baş qəhrəmanı, rəssamla yanaşı, həm də hersoginiya Albadır. Onun rolunu Azərbaycanın əməkdar artisti, prima balerina Nigar İbrahimova ifa edir:
"Alba kraliçadan daha zəngin, daha gözəl və daha gəncdir. O, sanki taclı xanımın şöhrətini kölgədə qoyur, bu da kraliçanı çox əsəbiləşdirir. Mürəkkəb xarakterli qürurlu gözəlin ətrafında bütün saray həyatı cərəyan edir. O, Qoyyanın bütün həyatı boyu yeganə sevgisidir. Mən öz obrazımı adajioda və iki çıxışımda açıram. O, hətta üzündə örtük olmadan Madrid küçələrinə çıxa bilərdi ki, bu, ispan zadəganlığı üçün ədəbsizliyin yuxarı həddi hesab edilirdi. Tamaşanın fəlsəfi xarakterinə və unikal xoreoqrafiya dilinə baxmayaraq, mən özümü rahat hiss edirəm və həqiqətən, Alba mənim çox xoşuma gəlir. Onun cəsarəti, qabalığı və öz iradəsi çox xoşuma gəlir. Mənim üçün o, tamamilə yeni bir insan, yeni bir obrazdır...".
Beləliklə, möhtəşəm premyera baş tutdu. Paytaxtın mədəni həyatının daimi tamaşaçılarının gözləntiləri özünü doğrultdu. Kamilla Hüseynovanın da baletin uğurla keçəcəyi barədə proqnozları da çin çıxdı. Yalnız əlavə etmək qalır ki, tamaşa monumental, möhtəşəm dekorasiyaları və kostyumları ilə fərqləndi. Qara Qarayev və Fərəc Qarayevin şaqraq musiqisi, heyrətamiz rejissor tapıntıları, solistlərin artistizmi, orkestrin musiqiçilərinin və dirijorun möhtəşəm ustalığı izləyicilərdə heyranlıq yaradırdı və onlar premyeranı sürəkli alqışlara bürüyürdülər.
"Qoyya" baletinin premyerası, şəksiz ki, Qara Qarayevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş parlaq və önəmli tədbirlərdən biri oldu.

ONE HUNDRED YEARS OF EXPECTATION
The Azerbaijan State Academic Opera and Ballet Theatre in Baku hosted the premiere of the ballet Goya composed by the Garayevs, father and son, and dedicated to the 100th anniversary of the prominent Azerbaijani composer Gara Garayev. The show has attracted great public interest.
Considering the significance of the event, the administration of the theatre invited prominent international men of culture and art for the production of the ballet including the choreographer, the Honoured Artist of Estonia, Art Director of the St. Petersburg ballet festival Dance Open, a member of the International Dance Council of UNESCO, President of the Marius Petipa International Heritage Fund Vasily Medvedev. His choreographic productions have been successfully staged at the best opera houses in the world. Art Director was academician of the Russian Academy of Arts, professor, member of the Union of Artists of Russia Dmitry Cherbaji. The author of the libretto was the famous writer Jana Temiz (Turkey), the choirmaster was the Honoured Artist of Azerbaijan Sevil Hajiyeva. The Honoured Artist of Azerbaijan, laureate of international competitions of conductors Eyyub Guliyev conducted the premiere show.
The leading ballet dancers, the honoured artists of Azerbaijan Nigar Ibrahimova, Makar Verstandt, Anar Mikailov, Jamil Kerimov and Ayan Eyvazova also took part in this spectacular performance.
Goya
The protagonist of the new ballet, the Spanish artist Francisco Goya was a controversial figure, a man with a difficult fate, character and a huge talent. His life and works have often become motives for art, novels, films, and music about him.
Being a court painter, Goya made portraits of the royal family. But his acquaintance with the proud beauty, the Duchess of Alba, turned his life and creativity. Now he draws his beloved without stopping. The Clothed Maja, the Naked Maja later became a common property, but causes fierce jealousy of the queen, who is in love with the artist. He also draws the queen’s portrait, but it's not like that. In 1808, the Spanish Inquisition discovered the Naked Maja along with other pictures of “questionable content”. The paintings were called “extremely indecent and a threat to the public interest.” Goya was charged with immorality, but escaped punishment, since the influence of the Inquisition at the beginning of the 19th century was significantly weakened and it could only point to “dangerous” forms of expression in art, unable to completely prohibit them. After living a hard life, having lost his wife and child, and also his beloved woman under mysterious circumstances, Goya his life half-blind and devastated. The libretto of the famous Turkish writer Jana Temiz tells about the last days of the life of a brilliant artist, when he is alone and recalls his youth and terrible pages of the past.
Before the premiere, we visited one of the rehearsals and had a short conversation with the leading actors of the ballet.
Anar Mikailov playing the role of Goya said that this was not his first acquaintance with the music of Gara Garayev. It was not also his first main role, as Anar has played many roles on the stage since 2005.
“I had roles in the Nutcracker, Scheherazade, 1001 Nights, the Maiden Tower, as well as in many other productions. Goya is interesting to me not only as a technically challenging role, but also as a psychological image. The contradictory, complex character of a brilliant person is difficult to show in dance. I had to rediscover his nature in two solo monologues and two adagios. Also, I had two completely different partners - a power-hungry queen with a tough character and a tenderly loving, but unpredictable Duchess Cayetana Alba. They are rivals and fight for my heart and soul. My mother, the actress of the Yugh Theatre, the Honoured Artist of Azerbaijan, owner of the Golden Dervish Award, Sona Mikailova, has helped me to reveal the nature of the genius. Maybe the character of Goya will be my best role.”
Honoured Artist of Azerbaijan Makar Verstandt:
“The role of the Inquisitor is not easy. He is one of the important figures that not only is present in the life of Francisco Goya, but also prevents him from living. In the play, he is the symbol of evil. He is the complete opposite of Goya. I like this role, because it represents a person of unusual and extraordinary character. It is the first time I come across a character of this kind.”
Jamila Kerimova:
“At the first glance, it seems that my role as a soloist of the umbrella dance is quite insignificant. In fact, it is a symbolic one. After all, the acquaintance of the two main characters, Goya and the Duchess of Alba, takes place during a folk festival in Madrid. This is a bright, choreographically saturated party, virtuosic and colourful. Also, on the background of this festive dance, Goya’s famous painting Umbrella is emerging. This is a beautiful dance under the wonderful music of Gara Garayev.”
Ayan Eyvazova:
“In this ballet I perform the role of the Queen with a cruel temper. Before this role, I used to create lyrical characters in Don Quixote, Swan Lake, Romeo and Juliet, Love and Death. But here I am fighting for my love with my rival, the young beauty the Duchess of Alba. In partnership with Anar Mikailov, I have already performed the adagio from The Seven Beauties.
Art director of the ballet troupe, People's Artist of Azerbaijan Kamila Huseynova told us about the preparations for the premiere.
“The Azerbaijani ballet dancers are not the first to work under the guidance of the famous choreographer-director, Honoured Artist of Estonia Vasily Medvedev, whose productions have been successfully staged in the best opera venues of the world. He has already staged the ballet The Seven Beauties by Gara Garayev at our theatre. The artists of our troupe have welcomed his arrival. I conducted rehearsals with the actors and I would say that both the performance and music have deep philosophical content. I think that when such a team of outstanding creative people is selected that work with great dedication, the premiere is doomed to success. Beautiful scenery and colourful costumes make the ballet very spectacular. The production even used one of the famous paintings of the great Goya the Clothed Maja.”
As you know, Gara Garayev did not compose Goya as a ballet, rather he composed a symphony titled Goya for the symphony orchestra and the boys' choir, which he dedicated to the wonderful conductor Rauf Abdullayev. In the ballet, we used the fragments of the second part of the First Symphony, as well as the fragments of the second and third parts of the Third Symphony. Besides, the audience will listen to the excerpts from Garayev’s Concerto for violin and orchestra. The invited violinist, actor of the Gara Garayev State Chamber Orchestra, Rovshan Amratov, performs the solo part on violin. Since there is no boys' choir in the theatre, we use a female choir. Of course, there are difficult moments in music, but the orchestra rehearsed every day and the leading ballet dancers worked with pleasure. The choreographer Vasily Medvedev himself composed the music.”
The main character of the play, in addition to Goya, is the Duchess of Alba. It is performed by the Honoured Artist of Azerbaijan, prima ballerina Nigar Ibrahimova:
“Alba is richer, prettier and younger than the queen. She seems to outshine her fame, who get extremely angry with her. A self-willed, proud beauty with a complex character, around which the entire court life revolves. She is the only love of the whole life of Goya. I open my performance in adagio and two outlets. She could walk in the streets of Madrid without her veil, which was considered an extremely improper attitude for the Spanish nobility. Despite the philosophical nature and original choreographic language of the play, I feel comfortable, and I really like Alba. I love her for courage, boldness and self-will. For me, this is a completely new person, a new image... “
So, a grandiose premiere took place with great success. The regulars of the cultural life of Baku have satisfied their expectations. The anticipation and prediction of Kamilla Huseynova also came true successfully. We will just add that the performance was favourably decorated with monumental, spectacular scenery and costumes. The piercing music of Gara Garaev and Faraj Garaev, director's amazing findings, performance of the soloists, magnificent skills of the orchestra and conductor aroused admiration from the audience. Undoubtedly, the premiere of Goya has become one of the most striking and important events in the course of the celebrations dedicated to the 100th anniversary of Gara Garayev.