TƏLATÜMDƏN DAYANIQLI ARTIMA
«Standard & Poor’s» və «Fitch Ratings» beynəlxalq reytinq agentlikləri Azərbaycanın xarici və milli valyutada uzunmüddətli emitent defoltu reytinqini "BB +" səviyyəsində təsdiqləyib, proqnozu "mənfi"dən "müsbət"ə dəyişib.
«Moody’s» də onunla həmahəng olaraq "Suveren emitentlər - MDB. 2018-ci il üçün proqnoz sabitdir, çünki sağlam artım templəri borc , bank və siyasi riskləri tarazlaşdırır" hesabatı ilə çıxış edib. Agentliyin analitikləri zəif olsa da, Azərbaycan iqtisadiyyatı üçün artım proqnozlaşdırırlar.
Sarsıntıların başa çatması
Qeyd edək ki, 2016-cı ilin əvvəllərində üç aparıcı reytinq agentliyi Azərbaycanın suveren reytinqini investisiya "BBB-" reytinqindən mənfi proqnozlu spekulyativ "BB +" reytinqinə endirmişdi.
Bu azalma dünya üzrə neft qiymətlərində ani və nəzərəçarpacaq dərəcədə müşahidə edilən azalma ilə bağlı idi. Milli valyuta - manatın iki dəfə gerçəkləşdirilmiş devalvasiyası ölkənin əriməyə başlayan valyuta ehtiyatlarını saxlamaq məqsədi daşıyırdı. Nəticədə, ikirəqəmli inflyasiya müşahidə edilməyə başladı, halbuki devalvasiyadan öncəki 2013-2015-ci illər üzrə inflyasiya 2 faizdən çox olmamışdı.
Reytinq agentliklərinin Azərbaycan iqtisadiyyatı üzrə mənfi proqnozu 2016-cı il üzrə özünü təsdiqlədi, onda ÜDM 3,8% azalmışdı. Ancaq bir il sonra vəziyyət kökündən dəyişdi və 2017-ci ildə Azərbaycan iqtisadiyyatı 0,1% artımla turbulent zonadan çıxdı. Reytinq agentliklərinin mütəxəssisləri 2014-cü ilin sonlarında başlayan mənfi dövrün sona çatdığını elan etdilər.
«Standard & Poor’s»un proqnozlarına görə, növbəti dörd il ərzində Azərbaycanda ÜDM-in artımı bir 3,3% təşkil edəcək, inflyasiya isə 2018-ci ildə 8% və növbəti üç il ərzində, orta hesabla, 5% olacaq.
Neft və qaz gözləntiləri
Dünya bazarında neft qiymətlərinin artması fonunda beynəlxalq ekspertlər ölkənin valyuta ehtiyatlarının, o cümlədən Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunda (ARDNF) yığımların daha da artmasını gözləyirlər. Azərbaycanın suveren reytinqi üzrə proqnozun yaxşılaşması da, ilk növbədə, dünya bazarlarında neftin qiymətinin artması ilə bağlıdır.
Reytinq agentliklərinin mütəxəssisləri Azərbaycan hökumətinin dünya neft qiymətlərinin proqnozlaşdırılması zamanı nümayiş etdirdikləri mühafizəkar yanaşmanı və ARDNF-in ehtiyatlarının qənaətlə istifadə olunmasını müsbət qiymətləndirirlər. Belə ki, «S&P» 2018-ci il üçün neftin orta qiymətinin 1 barel üçün 60 $və 2019-cu il üçün 55 $ olacağını gözləyir.
«Fitch»in mütəxəssislərinin hesablamalarına görə isə 2018-ci ildə neftin orta qiyməti barel üzrə 52,5 $, 2019-cu ildə isə barel üzrə 55 $ olacaq. « Moody's» analitikləri həmçinin gözləyirlər ki, orta yaxın müddətdə neftin qiyməti barel üzrə 40-60 dollar arasında dəyişəcək. Eyni zamanda Azərbaycan hökuməti büdcəni bir barel üçün 45 dollar səviyyəsində proqnozlaşdırıb.
«Moody's» analitiklərinin fikrincə, neftin qiymətinin indiki səviyyədə olması Azərbaycan, Rusiya və Qazaxıstanda ticarətə təzyiqi azaldır. Ümumiyyətlə, iqtisadi artım və dayanıqlı neft qiymətləri nəzərə alındıqda 2018-ci il üzrə MDB ölkələri üçün suveren kredit qabiliyyəti proqnozu sabit olaraq qalır.
Reytinq agentliklərinin ekspertləri "Azəri-Çıraq-Günəşli" yatağında neft hasilatı üzrə sazişin 2050-ci ilə qədər uzadılmasını yüksək qiymətləndirirlər, sazişə görə növbəti səkkiz ildə ARDNF-ə bərabər hissələrlə 3,6 milyard $ daxil olacaq. Lakin «S&P» analitiklərinin fikrincə, Azərbaycan iqtisadiyyatı üçün xüsusi vacib məsələ «Şahdəniz» yatağından təbii qaz istehsalına başlanması və qazın Avropa bazarlarına nəqli olacaq.
Beləliklə, beynəlxalq ekspertlərin fikrincə, hətta mənfi ssenarinin tətbiqində belə 2018-ci ilin sonuna ARDNF-nin aktivləri ÜDM-in, təxminən, 60% -nə bərabər olacaq.
İnvestisiya reytinqinə doğru
Ölkəyə xarici valyuta daxil olmasının əsas mənbəyi neft-qaz sektoru məhsullarının satışıdır. Bununla yanaşı, Azərbaycanın investisiya reytinqinin bərpası üçün vacib şərtlərdən biri iqtisadiyyatın diversifikasiyasının sürətləndirilməsi, o cümlədən ixracı strukturunun yaxşılaşdırılmasıdır.
Bununla yanaşı, Azərbaycanda qeyri-neft məhsullarının istehsalı və bu seqmentdə ixracın artırılması istiqamətində əhəmiyyətli irəliləyişlər üçün etibarlı baza hazırlanıb. Bu baxımdan, əgər 2017-ci ildə qeyri-neft sektorunda ixrac məhsullarının istehsalının artımı kənd təsərrüfatı sektorunun hesabına həyata keçirildisə, 2018-ci ildə qeyri-neft sənayesinin payının artırılacağı gözlənilir.
Cari ildə maşınqayırma, toxuculuq və əczaçılıq sənayesində böyük müəssisələrin açılması planlaşdırılır. «SOCAR Polymer» və «SOCAR Carbamid» kimya sənayesi müəssisələrinin açılması qeyri-neft sektorundan ixracı yüz milyonlarla dollar artıracaq.
Azərbaycanın suveren reytinqinin artmasına, şübhəsiz ki, Ələtdə azad iqtisadi zonanın yaradılması da kömək edəcək, zonada sərmayəçilər və işgüzar dairələrə biznesin təşkili üçün maksimum azadlıq təklif ediləcək.
Beynəlxalq analitiklər bu gün üçün ən arzuolunmaz amil kimi hesab edirlər ki, daxili borc kapitalı bazarı biznesin inkişafı üçün kiçik və yetərincə inkişaf etməmiş olaraq qalır. Buna görə, neft-qaz iqtisadiyyatından qeyri-neft iqtisadiyyatına keçid işgüzar dairələrin maliyyə resurslarına çıxışının məhdudluğu üzündən bir qədər mürəkkəbləşir.
Bununla yanaşı, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlının fikrincə, müsbət trendlər artıq maliyyə-bank sektorunda da hiss olunur. "Manatın sabitliyi, inflyasiya tepmlərinin tədricən azalması, dollarlaşmanın azalması, bankların gəlirliliyinin və kapital axınının artması və digər amillər maliyyə-bank sektorunda islahatların nəticəsidir. Bütün bunlar hamısı kredit reytinqinə müsbət təsir edir",- deyə o vurğulayıb.
Qasımlının sözlərinə görə, beynəlxalq reytinq agentlikləri islahatların nəticələrini qəbul ediblər və təsdiq ediblər ki, Azərbaycan MDB ölkələri arasında ən çox islahat keçirən ölkədir.
"Kredit reytinqi suveren və pensiya fondları, həmçinin digər sərmayəçilər üçün Azərbaycanın ödəniş qabiliyyətini qiymətləndirmək baxımından yaxşı imkandır. Kredit reytinqi nə qədər yüksək olarsa, ölkə kredit cəlbi zamanı bir o qədər çox imtiyaz əldə bilər. Bundan əlavə, yüksək kredit reytinqi Azərbaycan şirkətlərinin xarici bazarlara çıxışını genişləndirir, həmçinin qiymətli kağızlar bazarının inkişafına imkan yaradır", - deyə Qasımlı «Trend» agentliyinə bildirib.
Beləliklə, həyata keçirilən islahatlar nəticəsində Azərbaycan ötən ildən etibarən neft qiymətlərinin kəskin enməsi dövründə düşdüyü turbulentlik zonasından inamla çıxmağa başlayıb. Dünyanın aparıcı reytinq agentliklərinin proqnozlarının "mənfi"dən "müsbət" səviyyəyə çatdırılması bu il yenidən Azərbaycanın suveren reytinqini yenidən investisiya baxımından qiymətləndirilməsinə imkan yaradır.

FROM TURBULENCE TO STABLE GROWTH
International rating agencies Standard & Poor's and Fitch Ratings have revised and updated their forecast on Azerbaijan’s long-term issuer default rating in foreign and national currencies from negative to positive affirming it at BB+.
In parallel, Moody's has published its Outlook for CIS sovereigns, stating that the outlook for 2018 is stable as improving growth offsets persistent debt, banking and political risks. Analysts of the agency predict moderate but steady growth of the Azerbaijani economy.
End of shaking
In early 2016, top three rating agencies reduced Azerbaijan's sovereign rating from investment BBB- to speculative BB+ with a negative outlook.
The decline was due to the effects of a sudden and noticeable drop in oil prices in the world. Two subsequent devaluations of the national currency, manat, aimed at saving the melting currency reserves of Azerbaijan. This led to a double-digit inflation, which has hardly reached 2% after the preceding devaluations in 2013-2015.
In 2016, when Azerbaijan’s GDP fell by 3.8%, rating agencies confirmed the negative outlook for the national economy. A year later, the situation changed radically. In 2017, Azerbaijani economy left the turbulent zone with a growth rate of 0.1%. The experts of rating agencies announced the end of the negative period that began in late 2014.
According to Standard & Poor's, Azerbaijan's GDP growth in the next four years will reach an average 3.3%, while the inflation rate will be 8% in 2018 and approximately 5% in the next three years.
The hydrocarbon factor
Given the increasing global oil prices, international experts expect the further growth of Azerbaijan’s foreign exchange reserves, including the savings of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) largely due to the improved outlook of Azerbaijan's sovereign rating because of the rising global oil prices.
Experts have praised the conservative approach of the Azerbaijani government in forecasting world oil prices and the moderate use of SOFAZ reserves. S&P predicts an average oil price at $60 and $55 per barrel in 2018 and 2019, respectively. According to Fitch’s estimates, oil will cost an average of $52.5 and $55 per barrel in 2018 and in 2019, respectively. Moody's also expect that the oil prices in medium term will vary between $40-60 per barrel. The Azerbaijani budget for this year is based on $45 per barrel.
According to Moody's, the current level of oil prices reduces pressure on trade in Azerbaijan, Russia, and Kazakhstan. In general, the sovereign issuer outlook for the CIS countries for 2018 remains stable, given the economic growth in these countries and stable oil prices.
Experts are also positive about the production sharing agreement on the Azeri-Chirag-Gunashli field extended until 2050. The agreement is scheduled to deliver another $3.6b in equal portions to the SOFAZ in the next eight years. S&P analysts believe that the production of natural gas from the Shah Deniz field and its supplies to European markets will be of particular importance for Azerbaijani economy.
According to international experts, even in the worst-case scenario, SOFAZ’s assets will reach about 60% of GDP by the end of 2018.
Towards investment rating
Oil and gas sectors of the national economy remain the main sources of foreign currency inflow to Azerbaijan. In parallel, one of the most important prerequisites to restore Azerbaijan's investment rating is the acceleration of economic diversification, in particular, through the improvement of exports structure.
Azerbaijan has prepared a reliable base for considerable progress in the non-oil industry and its export growth. In 2017, the growth of non-oil export products was implemented at the expense of the agrarian sector. In 2018 however, the share of non-oil industry is expected to increase.
In 2018, it is planned to open large enterprises in automotive, textile and pharmaceutical industries. New chemical companies SOCAR Polimer and SOCAR Carbamid will increase exports in non-oil sector by hundreds of millions of dollars.
Undoubtedly, the Alat Free Economic Zone (FEZ) offering maximum freedom for business organization for investors and entrepreneurs will certainly contribute to the increase of Azerbaijan’s sovereign rating.
For international analysts, the most alarming factor for today is the fact that domestic borrowed capital markets remain small and underdeveloped for business development. Accordingly, the transition from the oil and gas economy to the non-oil economy is somewhat complicated by the limited access of the business community to financial resources.
Meanwhile, the Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communications, Vusal Gasimli, noted that positive trends are clearly visible in the financial and banking sectors. "The stability of manat, gradual decline of inflation rate and dollarization, increase of bank profits, capital injection into the banking sector and other factors are the results of reforms in financial and banking sectors. This all also positively affects our credit rating," said Gasimli.
According to Gasimli, international rating agencies have acknowledged the results of reforms and confirmed Azerbaijan’s leading status in the implementation of reform among the CIS countries.
"The credit rating is a good opportunity for sovereign and pension funds and other investors to assess the solvency of Azerbaijan. The higher the credit rating, the more preferences the country can get for attracting loans. In addition, the high credit rating improves the access of Azerbaijani companies to foreign markets, and contributes to the development of the securities market," reported Trend news agency.
Thanks to the implemented reforms, Azerbaijan has been confidently leaving the turbulent zone shaped as a result of falling oil prices. The country’s outlook upgraded by the leading world rating agencies from "negative" to "positive" allows to reconsider Azerbaijan's sovereign rating on investment.