TƏLATÜMDƏN DAYANIQLI ARTIMA
«Standard & Poor’s» və «Fitch Ratings» beynəlxalq reytinq agentlikləri Azərbaycanın xarici və milli valyutada uzunmüddətli emitent defoltu reytinqini "BB +" səviyyəsində təsdiqləyib, proqnozu "mənfi"dən "müsbət"ə dəyişib.
«Moody’s» də onunla həmahəng olaraq "Suveren emitentlər - MDB. 2018-ci il üçün proqnoz sabitdir, çünki sağlam artım templəri borc , bank və siyasi riskləri tarazlaşdırır" hesabatı ilə çıxış edib. Agentliyin analitikləri zəif olsa da, Azərbaycan iqtisadiyyatı üçün artım proqnozlaşdırırlar.
Sarsıntıların başa çatması
Qeyd edək ki, 2016-cı ilin əvvəllərində üç aparıcı reytinq agentliyi Azərbaycanın suveren reytinqini investisiya "BBB-" reytinqindən mənfi proqnozlu spekulyativ "BB +" reytinqinə endirmişdi.
Bu azalma dünya üzrə neft qiymətlərində ani və nəzərəçarpacaq dərəcədə müşahidə edilən azalma ilə bağlı idi. Milli valyuta - manatın iki dəfə gerçəkləşdirilmiş devalvasiyası ölkənin əriməyə başlayan valyuta ehtiyatlarını saxlamaq məqsədi daşıyırdı. Nəticədə, ikirəqəmli inflyasiya müşahidə edilməyə başladı, halbuki devalvasiyadan öncəki 2013-2015-ci illər üzrə inflyasiya 2 faizdən çox olmamışdı.
Reytinq agentliklərinin Azərbaycan iqtisadiyyatı üzrə mənfi proqnozu 2016-cı il üzrə özünü təsdiqlədi, onda ÜDM 3,8% azalmışdı. Ancaq bir il sonra vəziyyət kökündən dəyişdi və 2017-ci ildə Azərbaycan iqtisadiyyatı 0,1% artımla turbulent zonadan çıxdı. Reytinq agentliklərinin mütəxəssisləri 2014-cü ilin sonlarında başlayan mənfi dövrün sona çatdığını elan etdilər.
«Standard & Poor’s»un proqnozlarına görə, növbəti dörd il ərzində Azərbaycanda ÜDM-in artımı bir 3,3% təşkil edəcək, inflyasiya isə 2018-ci ildə 8% və növbəti üç il ərzində, orta hesabla, 5% olacaq.
Neft və qaz gözləntiləri
Dünya bazarında neft qiymətlərinin artması fonunda beynəlxalq ekspertlər ölkənin valyuta ehtiyatlarının, o cümlədən Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunda (ARDNF) yığımların daha da artmasını gözləyirlər. Azərbaycanın suveren reytinqi üzrə proqnozun yaxşılaşması da, ilk növbədə, dünya bazarlarında neftin qiymətinin artması ilə bağlıdır.
Reytinq agentliklərinin mütəxəssisləri Azərbaycan hökumətinin dünya neft qiymətlərinin proqnozlaşdırılması zamanı nümayiş etdirdikləri mühafizəkar yanaşmanı və ARDNF-in ehtiyatlarının qənaətlə istifadə olunmasını müsbət qiymətləndirirlər. Belə ki, «S&P» 2018-ci il üçün neftin orta qiymətinin 1 barel üçün 60 $və 2019-cu il üçün 55 $ olacağını gözləyir.
«Fitch»in mütəxəssislərinin hesablamalarına görə isə 2018-ci ildə neftin orta qiyməti barel üzrə 52,5 $, 2019-cu ildə isə barel üzrə 55 $ olacaq. « Moody's» analitikləri həmçinin gözləyirlər ki, orta yaxın müddətdə neftin qiyməti barel üzrə 40-60 dollar arasında dəyişəcək. Eyni zamanda Azərbaycan hökuməti büdcəni bir barel üçün 45 dollar səviyyəsində proqnozlaşdırıb.
«Moody's» analitiklərinin fikrincə, neftin qiymətinin indiki səviyyədə olması Azərbaycan, Rusiya və Qazaxıstanda ticarətə təzyiqi azaldır. Ümumiyyətlə, iqtisadi artım və dayanıqlı neft qiymətləri nəzərə alındıqda 2018-ci il üzrə MDB ölkələri üçün suveren kredit qabiliyyəti proqnozu sabit olaraq qalır.
Reytinq agentliklərinin ekspertləri "Azəri-Çıraq-Günəşli" yatağında neft hasilatı üzrə sazişin 2050-ci ilə qədər uzadılmasını yüksək qiymətləndirirlər, sazişə görə növbəti səkkiz ildə ARDNF-ə bərabər hissələrlə 3,6 milyard $ daxil olacaq. Lakin «S&P» analitiklərinin fikrincə, Azərbaycan iqtisadiyyatı üçün xüsusi vacib məsələ «Şahdəniz» yatağından təbii qaz istehsalına başlanması və qazın Avropa bazarlarına nəqli olacaq.
Beləliklə, beynəlxalq ekspertlərin fikrincə, hətta mənfi ssenarinin tətbiqində belə 2018-ci ilin sonuna ARDNF-nin aktivləri ÜDM-in, təxminən, 60% -nə bərabər olacaq.
İnvestisiya reytinqinə doğru
Ölkəyə xarici valyuta daxil olmasının əsas mənbəyi neft-qaz sektoru məhsullarının satışıdır. Bununla yanaşı, Azərbaycanın investisiya reytinqinin bərpası üçün vacib şərtlərdən biri iqtisadiyyatın diversifikasiyasının sürətləndirilməsi, o cümlədən ixracı strukturunun yaxşılaşdırılmasıdır.
Bununla yanaşı, Azərbaycanda qeyri-neft məhsullarının istehsalı və bu seqmentdə ixracın artırılması istiqamətində əhəmiyyətli irəliləyişlər üçün etibarlı baza hazırlanıb. Bu baxımdan, əgər 2017-ci ildə qeyri-neft sektorunda ixrac məhsullarının istehsalının artımı kənd təsərrüfatı sektorunun hesabına həyata keçirildisə, 2018-ci ildə qeyri-neft sənayesinin payının artırılacağı gözlənilir.
Cari ildə maşınqayırma, toxuculuq və əczaçılıq sənayesində böyük müəssisələrin açılması planlaşdırılır. «SOCAR Polymer» və «SOCAR Carbamid» kimya sənayesi müəssisələrinin açılması qeyri-neft sektorundan ixracı yüz milyonlarla dollar artıracaq.
Azərbaycanın suveren reytinqinin artmasına, şübhəsiz ki, Ələtdə azad iqtisadi zonanın yaradılması da kömək edəcək, zonada sərmayəçilər və işgüzar dairələrə biznesin təşkili üçün maksimum azadlıq təklif ediləcək.
Beynəlxalq analitiklər bu gün üçün ən arzuolunmaz amil kimi hesab edirlər ki, daxili borc kapitalı bazarı biznesin inkişafı üçün kiçik və yetərincə inkişaf etməmiş olaraq qalır. Buna görə, neft-qaz iqtisadiyyatından qeyri-neft iqtisadiyyatına keçid işgüzar dairələrin maliyyə resurslarına çıxışının məhdudluğu üzündən bir qədər mürəkkəbləşir.
Bununla yanaşı, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlının fikrincə, müsbət trendlər artıq maliyyə-bank sektorunda da hiss olunur. "Manatın sabitliyi, inflyasiya tepmlərinin tədricən azalması, dollarlaşmanın azalması, bankların gəlirliliyinin və kapital axınının artması və digər amillər maliyyə-bank sektorunda islahatların nəticəsidir. Bütün bunlar hamısı kredit reytinqinə müsbət təsir edir",- deyə o vurğulayıb.
Qasımlının sözlərinə görə, beynəlxalq reytinq agentlikləri islahatların nəticələrini qəbul ediblər və təsdiq ediblər ki, Azərbaycan MDB ölkələri arasında ən çox islahat keçirən ölkədir.
"Kredit reytinqi suveren və pensiya fondları, həmçinin digər sərmayəçilər üçün Azərbaycanın ödəniş qabiliyyətini qiymətləndirmək baxımından yaxşı imkandır. Kredit reytinqi nə qədər yüksək olarsa, ölkə kredit cəlbi zamanı bir o qədər çox imtiyaz əldə bilər. Bundan əlavə, yüksək kredit reytinqi Azərbaycan şirkətlərinin xarici bazarlara çıxışını genişləndirir, həmçinin qiymətli kağızlar bazarının inkişafına imkan yaradır", - deyə Qasımlı «Trend» agentliyinə bildirib.
Beləliklə, həyata keçirilən islahatlar nəticəsində Azərbaycan ötən ildən etibarən neft qiymətlərinin kəskin enməsi dövründə düşdüyü turbulentlik zonasından inamla çıxmağa başlayıb. Dünyanın aparıcı reytinq agentliklərinin proqnozlarının "mənfi"dən "müsbət" səviyyəyə çatdırılması bu il yenidən Azərbaycanın suveren reytinqini yenidən investisiya baxımından qiymətləndirilməsinə imkan yaradır.

ОТ ТУРБУЛЕНТНОСТИ К СТАБИЛЬНОМУ РОСТУ
Международные рейтинговые агентства Standard & Poor's и Fitch Ratings подтвердили долгосрочный рейтинг дефолта эмитента Азербайджана в иностранной и национальной валютах на уровне "BB+", пересмотрев прогноз с "негативного" на "позитивный". В унисон с ними и Moody's выступило с отчетом "Суверенные эмитенты - СНГ. Прогноз на 2018 год стабильный, поскольку здоровые темпы роста уравновешивают долговые, банковские и политические риски". Аналитики агентства прогнозируют пусть и умеренный, но рост азербайджанской экономики.
Завершение трясок
Отметим, что в начале 2016 года тройка ведущих рейтинговых агентств снизила суверенный рейтинг Азербайджана с инвестиционного "ВВВ-" на спекулятивный "ВВ+" с негативным прогнозом.
Снижение это было обусловлено последствиями внезапного и ощутимого падения цен на нефть в мире. Две девальвации национальной валюты - маната были призваны уберечь валютные резервы страны, которые стали таять. Возникла двузначная инфляция, тогда как в предшествующие девальвациям 2013-2015 годы она не превышала 2%.
Негативный прогноз рейтинговых агентств по азербайджанской экономике нашел свое подтверждение в 2016 году, когда ВВП упал на 3,8%. Но уже через год ситуация кардинально изменилась, и в 2017 году экономика Азербайджана вышла из зоны турбулентности с ростом в 0,1%. И эксперты рейтинговых агентств заявили о завершении начавшегося с конца 2014 года негативного периода.
По прогнозам Standard & Poor's, в предстоящие четыре года рост ВВП Азербайджана составит в среднем 3,3%, а инфляция - 8% в 2018 году и в среднем на уровне 5% в последующие три года.
Нефтегазовые предпосылки
На фоне повышения мировых цен на нефть международные эксперты ждут дальнейшего роста валютных резервов страны, в том числе накоплений Государственного нефтяного фонда АР (SOFAZ). С этим во многом и связано улучшение прогноза по суверенному рейтингу Азербайджана - в первую очередь с ростом цен на нефть на мировых рынках.
Эксперты рейтинговых агентств положительно оценивают консервативный подход азербайджанского правительства при прогнозировании мировых цен на нефть и умеренное использование резервов SOFAZ. Так, среднюю цену на нефть в 2018 году S&P прогнозирует на уровне $60, а в 2019-м - $55 за баррель. А по подсчетам экспертов Fitch в 2018 году нефть будет стоить в среднем $52,5, а в 2019-м - $55 за баррель. Аналитики Moody's также ожидают, что стоимость нефти в среднесрочной перспективе будет варьироваться в пределах $40-60 за баррель. При этом азербайджанское правительство сформировало бюджет исходя из прогноза $45 за баррель.
По мнению аналитиков Moody's, нынешний уровень цен на нефть снижает давление на торговлю в Азербайджане, России и Казахстане. В целом, отмечается, что прогноз суверенной кредитоспособности для стран СНГ на 2018 год остается стабильным, учитывая экономический рост в этих странах и устойчивые цены на нефть.
Эксперты рейтинговых агентств также положительно оценили пролонгацию до 2050 года соглашения по добыче нефти на месторождениях "Азери - Чираг - Гюнешли", в соответствии с которым в ближайшие восемь лет равными порциями в SOFAZ поступит $3,6 млрд. Но особенно важным, считают аналитики S&P, для азербайджанской экономики станет начало добычи природного газа с месторождения "Шахдениз" и его поставок на европейские рынки.
Тем самым даже при реализации негативного сценария, по мнению международных экспертов, к концу 2018 года активы SOFAZ составят около 60% ВВП.
К инвестиционному рейтингу
Пока основным источником валютных поступлений в страну остается продукция нефтегазового сектора. Вместе с тем одним из важных условий восстановления инвестиционного рейтинга Азербайджана является ускорение диверсификации экономики, в частности улучшение структуры экспорта.
Впрочем, в Азербайджане подготовлена надежная база для заметного прогресса в производстве ненефтяной продукции и роста экспорта в данном сегменте. При этом, если в 2017 году рост производства экспортной продукции в ненефтяном секторе был осуществлен за счет аграрного сектора, то в 2018-м ожидается увеличение доли ненефтяной промышленности.
В текущем году планируется открытие крупных предприятий в автомобилестроении, текстильной промышленности, фармацевтической отрасли. Намеченные к открытию предприятия в химической промышленности SOCAR Polymer и SOCAR Carbamid позволят увеличить экспорт в ненефтяном секторе на сотни миллионов долларов.
Повышению суверенного рейтинга Азербайджана, безусловно, будет способствовать и создание свободной экономической зоны в Аляте, в которой инвесторам и деловым кругам предложат максимум свободы для организации бизнеса.
Наиболее настораживающим на сегодня фактором международные аналитики считают то, что внутренние рынки заемного капитала остаются небольшими и недостаточно развитыми для развития бизнеса. Соответственно переход от нефтегазовой экономики к ненефтяной несколько осложняется ограниченностью доступа деловых кругов к финансовым ресурсам.
Между тем, как отметил директор Центра анализа экономических реформ и коммуникаций Вюсал Гасымлы, позитивные тренды чувствуются уже и в финансово-банковском секторе. "Стабильность маната, постепенное снижение темпов инфляции, снижение долларизации, увеличение прибыльности банков, вливание капитала и другие факторы являются результатами реформ в финансово-банковском секторе. Это все также позитивно влияет на наш кредитный рейтинг", - сказал он.
По словам Гасымлы, международные рейтинговые агентства признали результаты реформ и подтверждают, что Азербайджан среди стран СНГ проводит их больше всего.
"Кредитный рейтинг является хорошей возможностью для суверенных и пенсионных фондов и других инвесторов оценить платежеспособность Азербайджана. Чем выше кредитный рейтинг, тем больше преференций страна может получить при привлечении кредита. Кроме того, высокий кредитный рейтинг расширяет азербайджанским компаниям выход на зарубежные рынки, а также позволяет развивать рынок ценных бумаг", - передает слова Гасымлы агентство "Тренд".
Таким образом, в результате реализуемых реформ уже с прошлого года Азербайджан начал уверенно выходить из зоны турбулентности, в которую попал в период резкого падения цен на нефть. А улучшение ведущими мировыми рейтинговыми агентствами прогноза с "негативного" на "позитивный" позволяет в текущем году вновь пересмотреть суверенный рейтинг Азербайджана на инвестиционный.