FAŞİZMİN QALİB GƏLDİYİ ÖLKƏ
Deyəsən, Ermənistanda faşizmin təbliğatının dövlət siyasəti səviyyəsinə qalxdığını dünyada, daha dəqiq desək, hələlik postsovet məkanının böyük bir hissəsində bilənlərin sayı gündən-günə artır. İrəvanın Hitlerlə əlbir olmuş şəxsi qəhrəmanlaşdırması region ölkələrinin hiddətinə səbəb olub. Ermənistanın bu hiddətə reaksiyası isə onun neonasist mahiyyətini bir daha ortaya qoyur.
Ermənisayağı «təşəkkür»
Rusiya artıq illərdir ki, faşizmin göylərə qaldırılması cəhdlərinə müqavimət göstərir. Lakin Ukrayna və Baltikyanı ölkələrlə tarixi mübahisələr aşkar geosiyasi çalarlarla zəngindirsə (bu ölkələr Qərbin siyasi nüfuz dairəsindədir və bu, Moskvanın maraqlarına cavab vermir), Ermənistanda Hitlerin əlaltısı olmuş şəxslərin qəhrəmanlaşdırılması Rusiya üçün əsl sürprizdir. Axı, Ermənistanın Rusiyanın Cənubi Qafqazdakı forpostu olduğu hər kəsə bəllidir. Rusiyanın maddi dəstəyilə yaşayan bu ölkə, eyni zamanda Moskvanın təhlükəsizlik qalxanının arxasında gizlənir. Odur ki, Rusiya ictimaiyyətinin və siyasi elitasının böyük bir hissəsi müttəfiq Ermənistanın bu əməlini satqınlıq kimi qiymətləndirir.
Ermənistanda faşizmin təbliği çoxdandır ki, dövlət səviyyəsində aparılır. Faşizmin nökəri olmuş erməni əsilli şəxslərin şərəfinə İrəvanda küçələr adlandırılır, kitablar çap olunur, sikkələr buraxılır, filmlər çəkilir. Lakin nə qədər ki, Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyan hökumət və parlament üzvlərilə birlikdə İrəvanın mərkəzində Qaregin Njdenin abidəsinin açılışına qatılmamışdı, baş verənlər o qədər də böyük rezonans doğurmurdu. Xatırladaq ki, söhbət SS-in erməni legionunun başçısı olmuş şəxsdən gedir.
İrəvanda Njdeyə abidə 2016-cı ildə ucaldılıb. Bu zaman Ermənistan rəhbərliyi bu adibənin ucaldılmasının dünyanın faşizm üzərində qələbəyə töhfə vermiş bir çox ölkələrində, ilk növbədə, Rusiyada hiddətlə qarşılanacağından heç bir narahatlıq keçirməyib. Halbuki onlar Rusiyanın minlərlə sakininin İkinci Dünya müharibəsi cəbhələrində faşist erməni legionu ilə döyüşlərdə dəhşət yaşadığını bilməmiş deyil.
Bu hadisəyə ilk narazılıq özünü Change.org saytındakı petisiya (müştərək ərizə) ilə özünü göstərib. Faşizmə dəstək olmuş Njdenin İrəvandakı heykəlinin sökülməsinin tələb olunduğu sənədi Rusiyanın 200 mindən artıq vətəndaşı imzalayıb.
Artıq Ermənistanda faşistlərin qəhrəmanlaşdırılması ilə bağlı Rusiya KİV-i, ictimai xadimləri və rəsmi dairələri getdikcə daha ciddi həyəcan təbili çalır. Ötən ay məsələ Rusiya Dövlət Dumasında belə müzakirəyə çıxarılıb. Dumada «Faşizmin qəhrəmanlaşdırılması və neonasizmin dirçəlməsilə mübarizə: qanunvericilik aspektləri» mövzusunda təşkil olunmuş «Dəyirmi masa»da bildirilib ki, özünü Rusiyanın strateji tərəfdaşı kimi qələmə verən Ermənistan bu gün kollaborasionistlərə, faşizmin əlaltısı olmuş şəxslərə abidə ucaldan ölkələr sırasında yer alır.
Bundan başqa, rusiyalı deputatlardan, İctimai Palatanın üzvlərindən, analitik və hüquqşünaslardan ibarət qrup BMT-nin Beynəlxalq Məhkəməsinə müraciət etmək fikrindədir. Onlar Ermənistanda və bir sıra digər postsovet ölkələrində faşizmin qəhrəmanlaşdırılmasından narahatdırlar və bu üzdən məhkəməyə müraciət etmək üçün işçi qrup belə, yaradıblar.
İşçi qrupun yaradılmasının təşəbbüskarlarından biri, Rusiya-Belarus İttifaq Dövlətinin İctimai Palatasının üzvü Dionis Kaptarın fikirlərini xatırlatmaq yerinə düşər: «Njde ilə bağlı biz ikiqat qəhrəmanlaşdırma görürük. Birincisi, inqilabdan əvvəl məhkəməyə çəkilmiş cinayətkar quldur təşkilatın tərkibində Rusiya dövlətçiliyinə qarşı mübarizə aparmış şəxsin qəhrəmanlaşdırılması. İkincisi, bir müddət sonra həmin Njde nasistlərlə əlbir olub. İndi biz özünü Rusiyanın müttəfiqi kimi təqdim edən Ermənistanın görkəmli bir yerində ikiqat antirusiya fəaliyyəti aparmış şəxsin abidəsini görürük. Bu, həqiqətən də, nadir hadisədir».
Bununla yanaşı, Njdenin qəhrəmanlaşdırılması yalnız Rusiyada qəzəb yaratmayıb. Tanınmış israilli politoloq Arye Qut deyib: «Tarix və yəhudi xalqı 20 minlik erməni legionunun İkinci Dünya müharibəsi dövründə törətdiyi qəddarlığı heç zaman unutmayacaq. Bu legionun yaradıcılarından biri də faşist Njde olub. Arxiv sənədlərilə təsdiqlənən tarixi faktlar var… Simferopol, Yevpatoriya, Aluşta, Kerç və Feodosiya, həmçinin Qərbi Krımın digər rayonları yəhudilərdən məhz erməni legionunun sayəsində tamamilə təmizlənib».
Ermənistanda antirusiya isteriyası
Rusiya ictimaiyyətinin və siyasi dairələrinin Ermənistanda faşizmin qəhrəmanlaşdırılmasına etirazı qarşısında rəsmi İrəvan ölkədə antirusiya isteriyasını daha da artırmağa çalışır. Bu zaman, təbii ki, erməni tərəfi ortaya heç bir arqument qoya bilmir. Çünki Njdenin Hitlerə xidmət göstərdiyini təkzib edəcək fakt yoxdur. Bundan başqa, hələ 2004-cü ildə İrəvanda «Qaregin Njde və onun təlimi» adlı kitab çap olunub. Kitabda etiraf olunur ki, Njde hələ 1940-cı ildə Təhlükəsizlik Xidməti və Abverin razılığı ilə Bolqarıstandan Almaniyaya gənc erməni qruplarının gətirilməsi təşəbbüsü ilə çıxış edib və bunun təşkili ilə məşğul olub. Məqsəd gənclərə kəşfiyyat-diversiya fəaliyyətinin öyrədilməsi imiş. Təlimi başa vuran bu qrup 1943-cü ildə Şimali Qafqazda Sovet Ordusunun arxa cəbhəsində «işləməsi» üçün Krıma göndərilib.
Bu etiraflara baxmayaraq, Ermənistan rəhbərliyi nümayiş etdirdiyi isteriya ilə özünün faşist mahiyyətini daha da ortaya qoyur. Məsələn, Ermənistan parlamentinin vitse-spikeri Eduard Şarmazanovun replikasına baxın: «İrəvanda Qaregin Njdenin abidəsinin ucaldılmasının ruslara dəxli yoxdur… Qaregin Njde bizim milli qəhrəmanımızdır. Hesab edirəm ki, bu işin onlara aidiyyəti yoxdur».
Ermənilərin arasında Rusiyanı, Böyük Vətən müharibəsi zamanı həlak olmuş insanların xatirəsini açıq-aşkar ələ salanlar da var. Rusiyanın Vladimir şəhərinin adının dəyişdirilərək «erməni xalqının Vladimirski Sentralda ölənədək işgəncəyə məruz qalmış milli qəhrəmanı Njdenin şərəfinə» adlandırılması təşəbbüsünü başqa cür qiymətləndirmək mümkün deyil.
Görünür, ermənilərin Rusiyaya «sadiqliyi», Cənubi Qafqazda Rusiyanın dayağı kimi «etibarlılığı» bu qədərdir. Amma bu da anlaşılandır. Belə götürsək, on minlərlə rusun, azərbaycanlının, türkün, yəhudinin, krımlının və digər millət nümayəndələrinin məhvində günahkar olan nasist yaltağı Njdenin ardıcılları bugünkü Ermənistanda at oynadır.
«Sexakronizm»in banisinin qanlı yolu bu gün müasir Ermənistanın rəhbərliyi tərəfindən «layiqincə» davam etdirilir. Erməni faşistlərinin, elə həmin Njdenin «Ermənistan ermənilər üçündür» kimi çoxdankı arzusunun bu gün həyata keçirilməsi də təsadüf deyil. Məlum olduğu kimi, bu gün Ermənistan polietnik regionda yeganə monoetnik dövlətdir. 1980-ci illərin sonlarında Ermənistandan, yeri gəlmişkən, tarixi Azərbaycan torpaqları olan İrəvan, Göyçə və Zəngəzur mahallarında yaşayan son 200 min azərbaycanlının - bu bölgənin köklü əhalisinin - , həmçinin digər milli azlıqların, o cümlədən rusların qovulmasından sonra Ermənistanda yalnız ermənilərin özlərini adlandırdıqları kimi, «titullu xalq» yaşayır.
Doğrudur, rəsmi İrəvan Ermənistanın və hakim Respublika Partiyasının dövlət ideologiyasının Njdenin əsasını qoyduğu irqçi «Sexakronizm» olduğunu bütün vasitələrlə ört-basdır etməyə çalışır.
Sexakronizm, yoxsa irqçilik?
”Sexakron” termini tayfa, nəsil, irq deməkdir. Erməni hakimiyyəti bu terminə "-izm" şəkilçisi əlavə edərək, "Sexakronizm" sözünü əldə edir. Amma onlar dünyanın başqa dillərində, xüsusilə rus dilində danışanda və yazanda, "sexakron" sözünün dəqiq tərcüməsinə (irq) bu şəkilçini əlavə etmirlər - Allah eləməsin, birdən “irqçilik” sözü alınar və onu erməni "sexakronizm"i ilə əvəz edirlər”, - deyə politoloq Fuad Axundov «İnterfaks-Azərbaycan» agentliyinə bildirib.
F.Axundov Ermənistanın hakim Respublika Partiyasının (ERP) rəmzinə də diqqət çəkib və onun Üçüncü reyxin rəmzini xatırlatdığını bildirib. «Nakim ERP-nin simvolikası Üçüncü reyxin simvolikası ilə çox oxşardır. ERP-nin loqotipi (qanadlarını gərmiş qartal) faşist Almaniyasının gerbini eynilə təkrarlayır. Partiyanın və ölkənin rəmzi kimi qartaldan istifadə edilməsində qəbahətli heç nə yoxdur. Amma bu halda söhbət ERP və Üçüncü reyxin rəmzlərinin, demək olar ki, 100% üst-üstə düşməsindən gedir, belə təsadüflər isə olmur", - deyə F.Axundov qeyd edib: «İrəvanda ERP ilə faşist simvolikasının oxşarlığı ilə bağlı hələ də mübahisə edə bilsələr də, rus və ingilis dilləri də daxil olmaqla, dünyanın bütün dillərində “irqçilik” və “nasizm” demək olan "sexakronizm" termininin tərcüməsi ilə bağlı mübahisə aparmaq artıq heç cür mümkün deyil. Lakin hakim ERP Rusiya və dünya ictimaiyyətini aldatmaq üçün bu termini qəsdən tərcümə etmir, çünki nasizm və irqçilik sözlərinin həqiqi mənası bütün dünyaya yaxşı məlumdur".
O, bildirib ki, Rusiya Federasiyasının Dövlət arxivində faşist Almaniyasının müxtəlif kəşfiyyat orqanlarına xidmət etmiş əslən erməni olan Peter Kamsarakanın ifadələri var.
"Məhz Kamsarakan faşist Almaniyasının rəhbərliyinə Qaregin Njdeyə (Sitat: “Almaniyanın möhkəm əqidəli tərəfdarı, fikrimcə, ona tamamilə güvənmək olardı”) diqqət yetirməyi təklif edib. Njde Kamsarakana danışmışdı ki, ABŞ-da yaşadığı dövrdə “İrqçilər" (“Rassistı”) adlı faşist tipli təşkilat yaradıb. Diqqət edin, "Sexakronistlər" deyil, məhz "İrqçilər". Yəni erməni Kamsarakan 1940-cı illərdə Njde təlimini rusca irqçilik adlandırırdı», deyə F.Axundov bildirib.
Onun sözlərinə görə, mövcud olduğu 100 ilədək müddətdə - istər çar Rusiyasında, istər SSRİ dönəmində, istərsə də müstəqil Ermənistanın Levon Ter-Petrosyanın prezident olduğu ilk illərində ölkədə faşist ideologiyası qadağan edilib. «Sexakron»u dövlət siyasəti ranqına yalnız Robert Koçaryan (Ermənistanın eks-prezidenti) qaldırıb. «Əslində, Avropa Şurası Parlament Assambleyasının tribunasından ermənilərlə azərbaycanlıların genetik baxımdan uyğun gəlmədiyini söyləmiş şəxsdən bundan artığını gözləmək olmazdı. Faşistlər də ari qanının təmizliyindən, onun slovyanlarla, yəhudilərlə uyğun gəlmədiyini deyirdi. Amma faşistlərin tezisi kimi, Koçaryanın tezisi də əsassızdır. Çünki istər İranda, istər Rusiyada, yaxud Türkiyədə və elə Azərbaycanın özündə ermənilər azərbaycanlılarla qonşu yaşayır və kifayət qədər normal keçinirlər. Buna yalnız Ermənistanda rast gəlinmir. Çünki Koçaryan və Serj Sarqsyan kimi müasir faşistlər Njdenin ideyalarını həyata keçirərək, son dərəcə polietnik, millətlər baxımından qarışıq bir regionda tam monoetnik dövlət yaradıblar. Faşistlik edən Ermənistan ölkədən bütün digər xalqların nümayəndələrini qovub. Hətta Hitler belə, sırf bir millətin yaşadığı dövləti yalnız arzulaya bilərdi», - deyə politoloq bildirib.
F.Axundovun sözlərinə görə, Sarqsyan azərbaycanlılara münasibətdə qaniçən, faşist mahiyyətini heç zaman gizlətməyib: «Erməni faşistlərinin Azərbaycanın Xocalı şəhərində 600-dən artıq dinc sakini bir neçə saat ərzində amansızlıqla məhv etdiyi Xocalı soyqırımının «müəllif»lərindən biri məhz Sarqsyandır. Bu soyqırımı zamanı əsasən qadınlar, uşaqlar və qocalar qətlə yetirilib. Sonralar 1992-ci ilin qanlı 26 fevral gecəsi haqda jurnalist Tomas de Vaala danışan Serj Sarqsyan deyib: «Xocalıyadək azərbaycanlılar düşünürdü ki, bizimlə zarafat etmək olar. Onlar elə bilirdilər ki, erməniər mülki əhaliyə əl qaldırmağa qadir deyil. Biz bunu (stereotipi) qıra bildik». Nəhayət, İrəvanın mərkəzində faşist Njdeyə heykəl ucaldılması qərarını da məhz Sarqsyan qəbul edib. Bunadək Ermənistan hökuməti Njdenin adını yalnız küçələrə, metrostansiyaya verməklə kifayətlənirdi. 2016-cı ildə isə nəhayət, onlar faşist xislətlərini tam ortaya qoymaq qərarına gəldilər. Njdeyə abidə ucaldıldı və o, and yerinə çevrildi. Nümunəni də ideya rəhbərinin nəhəng heykəli qarşısına ilk gülü qoyan Sarqsyan göstərib. İdeya rəhbərinin faşist olduğunu nəzərə alsaq, demək, tələbə də iliyinədək faşistdir. Odur ki, bütün sivil dünya rəsmi İrəvana, onun regiondakı fəaliyyətinə, Ermənistanın başında dayanan bu faşistlərin siyasətinin mümkün nəticələrinə son dərəcə diqqətlə yanaşmalıdır».
Beləliklə, Ermənistan dövlətinin əsl simasının artıq ona dost ölkələr, ilk növbədə İrəvanın əsas müttəfiqi missiyasını daşıyan, onun təhlükəsizliyinin qarantı kimi çıxış edən Rusiya üçün də tam aşkara çıxmasından təəccüblənməyə dəyərmi?

COUNTRY OF PREVAILING FASCISM
Apparently, the number of people realizing that the propaganda of fascism in Armenia is elevated to the rank of state policy is increasing, for the most part in the post-Soviet space. Reaction to public indignation provoked in regional countries at the glorification of Hitler’s accomplices by Yerevan also confirms the neo-Nazi nature of Armenia.
Gratitude Armenian style
Russia has been trying to cancel out any attempts to glorify fascism for years. While historical polemics with Ukraine and the Baltic countries have a clearly pronounced geopolitical background as these states follow a Western policy against the interests of Moscow, the glorification of hitlerites in Armenia is a real surprise for Russia. After all, Armenia is Russia's well-known outpost in the South Caucasus, a country that entirely depends on Moscow and enjoys Russian security shield. Therefore, the majority of Russian public and political elite recognizes Armenian actions as nothing but a treachery.
Propaganda of fascism in Armenia has long been conducted at the state level. The authorities give a green light to naming streets in Yerevan, printing books, minting coins, and making films that praise fascist sycophants of Armenian nationality. However, a flaunty opening ceremony of the monument to Garegin Nzhdeh, the leader of Armenian SS legion, in the center of Yerevan by the president Serzh Sargsyan and the government and parliamentary officials has never sparked such a massive public resonance.
The monument to Nzhdeh in Yerevan was erected in 2016. Armenian authorities did not even bother that their action would inevitably provoke a strong denunciation from many countries that have contributed to the victory over fascism, primarily from Russia, where thousands of its citizens have suffered from the horrors of the Armenian legion during the World War II.
The first expression of this discontent was a petition on Change.org demanding the demolition of the monument in Yerevan, and signed by more than 200,000 Russian citizens.
Russian media, public and official figures are becoming increasingly alarmed in connection with the glorification of fascists in Armenia. Last month, the State Duma of the Russian Federation held a round-table discussion on legislative aspects of fighting with the glorification of fascism and the revival of neo-Nazism. It was stated that Armenia, which positions itself as Russia's strategic ally, was one of the countries building memorials to collaborators and accomplices of fascism.
A group of Russian parliamentarians and members of the Public Chamber, analysts and lawyers have set up a working group to prepare an appeal to the International Court of Justice on the facts of the glorification of fascism in Armenia and some other post-Soviet countries.
“As a matter of fact, Nzhdeh is glorified on two separate occasions. First, as the member of a criminal gang, which has fought against Russian statehood and faced a court martial before the revolution. The same Nzhdeh has later emerged as a Nazi accomplice. Now we can see a monument honoring twice-anti-Russian figure and built on a prominent location in Armenia, which declares itself as a Russian ally. It is a rare occasion indeed,” said one of the initiators of the working group, member of the Public Chamber of the Union State of Russia and Belarus, Dionis Kaptar.
The glorification of Nzhdeh causes serious indignation not only in Russia. The well-known Israeli political scientist Arye Gut writes: “The history will never forget the cruelty and barbarity of the 20,000-strong Armenian Legion of the Nazi Wehrmacht during the World War II, one of the founders of which was fascist Nzhdeh. Official records also confirm these historical facts... Thanks to the Armenian Legion, Simferopol, Eupatoria, Alushta, Kerch, Feodosia and other regions of Western Crimea were cleaned of Jews.”
Anti-Russian hysteria in Armenia
In response to Russian public and political protests over the glorification of fascism in Armenia, Armenian ruling regime prefers to further inflate the degree of anti-Russian hysteria in the country. At the same time, Armenians cannot provide any counterarguments, since there are simply no facts refuting Nzhdeh’s services rendered to Wehrmacht. Moreover, in 2004 a book titled “Garegin Nzhdeh and His Teaching” was published in Yerevan, which recognized the fact that back in 1940 Nzhdeh, in agreement with the SD and Abwehr, initiated and organized the arrival of a group of young Armenians from Bulgaria to Germany for learning reconnaissance and sabotage activities. After completion of training in 1943, this group was dispatched to Crimea to work on the rear lines of the Soviet army in the North Caucasus.
Despite these confessions, Armenian leaders continue exposing their fascist nature in nervous hysteria. The Vice-Speaker of the Armenian parliament Eduard Sharmazanov head off with the following malignant remark: “The monument to Garegin Nzhdeh in Yerevan is none of Russian business... Garegin Nzhdeh is our national hero.”
Some Armenians have opted for explicit mockery of Russia insulting the memory of the fallen in the Great Patriotic War by proposing an initiative to rename the Russian city of Vladimir to Nzhdeh “in memory of the hero of the Armenian people, who has been tortured in the prison Vladimir Central”.
It seems that this is the true price of Armenia's “loyalty” to Russia, its “reliability” as a stronghold of Russia in the South Caucasus. After all, the “Armenian show” is run by the followers of the Nazi henchman Nzhdeh, who is guilty of the death of thousands of Russians, Azerbaijanis, Turks, Jews, Crimeans and other peoples.
Modern Armenian authorities continue the bloody traditions of the founder of Tseghakronism (Armenian youth movement, ). Hence, the implementation of the longstanding dream of the Armenian fascists, including Nzhdeh, about “Armenia for the Armenians”. After all, this country is the only monoethnic state in the polyethnic region. In the late 1980s, after the expulsion of the last 200,000 Azerbaijanis, the indigenous population of historical Azerbaijani provinces of Irevan, Goycha, and Zangezur currently occupied by Armenia, and later the representatives of other ethnic minorities, including Russians, only the “titular Armenian nation” resides in this country.
In fact, official Yerevan has been trying to obscure by all possible means the fact that the state ideology of Armenia and the ruling Republican Party (RPA) is based on the racial teaching called Tseghakronism founded by Nzhdeh.
Tseghakronism or racism?
“In Armenian, the term Tseghakron means tribe, race. By adding the suffix -ism, Armenian authorities get Tseghakronism. But when they speak or write in other languages, in particular in Russian, they do not add this suffix to the exact translation of tseghakron to avoid any connections with racism due to the ambiguity of the term and replace it with the Armenian tseghakronism,” told political analyst Fuad Akhundov to Interfax-Azerbaijan.
Akhundov also draws attention to the symbolism of the ruling RPA, which is very similar to the symbolism of the Third Reich. “The RPA logo depicts an eagle with stretched wings, which is almost an exact replica of the coat of arms of the Nazi Germany. There is nothing wrong with an eagle symbolizing a party or a country, but there is a good reason that the symbols of both the RPA and the Third Reich match exactly… Even if the symbolism of RPA may be disputed, the translation of the term tseghakronism verbally means racism and Nazism in all the languages, including the Russian and English. But the ruling RPA does not intentionally translate the term to deceive the Russian and world public, as the true meaning of words Nazism and racism are widely known throughout the world,” said F. Akhundov.
According to Akhundov, the State Archives of the Russian Federation preserves the testimonies of Peter Kamsarakan, a hereditary Armenian who has served in various intelligence agencies of the Nazi Germany.
“It was Kamsarakan who drew the attention of the Nazi leadership to Garegin Nzhdeh, claiming that he was ‘a staunch supporter of Germany, whom, I believe, one could absolutely trust.’ Nzhdeh himself told Kamsarakan that during his stay in the U.S. he had founded a fascist organization titled “Racists”. “Racists”, not “Tseghakronists”! In other words, in the 1940s, the Armenian Kamsarakan called the teaching of Nzhde as racism in Russian,” said F. Akhundov.
Akhundov also noted that this fascist ideology had been banned since the creation, for almost hundred years, in tsarist Russia, in the USSR, and even during the first years of independent Armenia under the presidency of Levon Ter-Petrosian. His successor, President Robert Kocharian, has actively promoted Tseghakronism to the rank of state policy. “Nothing else would be expected from a person who had proclaimed the thesis about the genetic incompatibility of Armenians and Azerbaijanis speaking at the Parliamentary Assembly of the Council of Europe. This statement is very similar to fascist declarations about the purity of Aryan blood and incompatibility with the Slavs and Jews. Both theses, however, fail to withstand scrutiny as Armenians have long been getting with their Azerbaijani neighbors in Iran, Russia, Turkey, and even in Azerbaijan. This is not true only in Armenia, which the modern fascists such as Kocharian and Serzh Sargsyan have turned into a monoethnic state in a multi-ethnic and very diverse region. This criminal fascist group has expelled absolutely all the peoples from Armenia. Even Hitler could only dream of a state for only one nation,” said the political scientist.
Sargsyan has never concealed his bloodthirsty and fascist character. “In fact, Sargsyan is one of the culprits of the Khojaly genocide, when Armenian fascists brutally killed over 600 civilians of the Azerbaijani city of Khojaly, mostly women, children and the elders. Later, talking about the bloody night of February 26, 1992 to journalist Thomas de Waal, Serzh Sargsyan said: ‘Before Khojaly, the Azerbaijanis thought that they could joke with us, they thought that Armenians cannot abuse the civilian population. We have managed to break this (stereotype).’ Finally, it is Sargsyan, who has decided to build a memorial of the fascist Garegin Nzhdeh in the most prominent place in Yerevan. Earlier, Armenian authorities would limit themselves to only renaming the streets and stations of the Yerevan metro to Nzhdeh but in 2016, they finally exposed their fascist nature by turning the Nzhdeh memorial into a place of worship. President Sargsyan has personally laid flowers to the monument of his ideological guru. If his guru was a fascist, then the student is obviously a fascist too. The entire civilized world should consider the actions of official Yerevan in the region, as well as the possible consequences of the neo-fascist political clique ruling Armenia very seriously,” concluded F. Akhundov.
It is no wonder that the true essence of the Armenian state is exposed even to the countries friendly with Armenia, particularly Russia, which declares itself as Armenia's main ally and the guarantor of Armenian security.