DÜNYANIN ƏN İRİ LAYİHƏSİ
2018-ci ilin ikinci yarısından Azərbaycanın «Şahdəniz» yatağından Cənub Qaz Dəhlizi üçün əlavə qaz həcminin nəqli başlayacaq
Azərbaycan qazının Avropa bazarlarına çıxarılmasını və ixracını əhatə edən layihə hazırda dünyada ən böyük layihədir. "Bəli, bu, hərbi sahə istisna olmaqla, miqyasına və sərmayəsinə görə dünyanın ən böyük layihəsidir", - deyə BP-nin Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə üzrə prezidenti Geri Cons bu yaxınlarda bildirib. "Mən fəxr edirəm ki, bu layihənin bir hissəsindəyəm. Mən fəxr edirəm ki, iri həcmə baxmayaraq, biz işlərin yerinə yetirilməsi qrafikini qabaqlamaqla yanaşı, proqnozlaşdırılan xərc büdcəsinə qənaət edirik. Şübhəsiz ki, bu layihə bütün Azərbaycan xalqının qüruru üçün əhəmiyyətli hadisədir".
«Şahdəniz»in unikal komponentləri
30 iyun 2018-ci il Azərbaycan tarixi üçün növbəti yaddaqalan gün ola bilər. Məhz həmin gün «Şahdəniz» yatağından hasil edilən Azərbaycan qazının Trans-Anadolu qaz kəmərinə (TANAP) çatdırılması planlaşdırılır. G.Consun sözlərinə görə, "Şahdəniz"in Mərhələ -2 fazasının həyata keçirilməsi üzrə işlər 99% səviyyəsində yerinə yetirilib. Qalan 1% isə sınaq və istismara verilmə üzrə ən məsul prosesləri əhatə edir. Xatırladaq ki, Cənub Qaz Dəhlizi (CQD) layihəsinin əsas komponentləri sırasına "Şahdəniz" layihəsinin Mərhələ-2 fazası, Cənubi Qafqaz boru kəmərinin Bakı - Gürcüstan - Türkiyə sərhədinə kimi genişləndirilməsi, Türkiyənin şərq sərhədindən qərb sərhədinə uzanan TANAP kəmərinin tikintisi,
Yunanıstanı, Albaniyanı və Adriatik dənizini İtaliyanın cənubu ilə birləşdirən Trans-Adriatik boru kəməri (TAP) daxildir.
İlk başdan qeyd edildiyi kimi, 2020-ci ildə 10 milyard kubmetr həcmində Azərbaycan qazının Avropaya nəqli gözlənilir, daha 6 milyard kubmetr Türkiyənin qərb bölgələrinə nəql ediləcək. Lakin nəqlin həcmi tədricən artacaq. G.Cons bildirib ki, 2018-ci ildə bu, yalnız 2 milyard kubmetr olacaq və yalnız Türkiyə üçün nəzərdə tutulub. Hələ ki, «Şahdəniz»dəki qurğuların hasilat gücü ildə 10,9 milyard kubmetr təşkil edir, ötən il onlar 10,2 milyard kubmetr səviyyəsində istifadə olunublar. Mərhələ 2-nin işə salınmasından sonra sahədə iki hasilat platforması - «Alfa» (Mərhələ 1) və «Bravo» (Mərhələ 2) fəaliyyət göstərəcək.
Özü də, ilk dəfə platformanın bütün komponentləri, o cümlədən sualtı qurğuları Azərbaycanda inşa edilib, yəni ölkədə artıq belə mürəkkəb və həcmli işlərin aparılması üçün bütün şərait var. Qeyd edək ki, «Mərhələ 2»nin işlərinin pik vaxtı yalnız Azərbaycanda 24 min nəfər işçi cəlb edilib və 45 milyon insan/saat yerinə yetirilib. Burası da vacibdir ki, işlər tamamilə təhlükəsiz, hər hansı fövqəladə hal olmadan yerinə yetirilib. «Bu, böyük bir uğurdur»,- deyə G.Cons vurğulayıb. Nəzərə alınsa ki, cəlb olunan işçi qüvvəsinin 80%-i Azərbaycan vətəndaşlarıdır, layihənin "insani" imtiyazları daha da artır - bu işçilər dəyərli təcrübə qazandılar və əmək kitabçalarında gələcək karyeraları baxımından yetərincə prestijli qeyd əldə etdilər. Belə "baqaj" ilə onlar dünyanın digər böyük layihələrində iştiraka iddialı ola bilərlər.
Layihənin növbəti uğuru - "Bravo" platforması üçün Xəzərdə ən böyük sualtı sistemin Azərbaycana məxsus və həmçinin dünya üzrə unikal sayılan yeni flaqman gəmisi "Xankəndi" tərəfindən çəkilməsidir. Onun tikintisi 378 milyon $-a başa gəlib. Bütünlüklə, 2017-ci ildə "Şahdəniz" layihəsi üzrə xərclər 3,3 milyard $ təşkil edib ki, bunun 451 milyon $-ı istismar xərcləri, 2,9 milyard $-ı əsaslı xərclərdir.
Hasilata toxunan G.Cons bildirib ki, daha sonra mərhələlərə bölünmə aparılmayacaq, çünki hər iki mərhələdə qaz istehsalı eyni lay dəstindən həyata keçirilir. "İndi bizdə Mərhələ-1 çərçivəsində qazılmış hazır quyular var, onlar hələ istismar edilmir. Çünki bu, mövcud sistem üçün nəzərdə tutulmuş həcmdən çox olacaq. 2018-ci ilin ikinci yarısından başlayaraq onlar tədricən işə salınacaqlar. Buna görə gələcəkdə qaz kəmərinə daxil olan qazın hansı mərhələdən olduğunu müəyyənləşdirmək mümkün olmayacaq".
CQD üçün əlavə qaz
Beləliklə, "Şahdəniz"dən əlavə həcmdə hasilatın başlaması və həmin qazın nəqli ilə problem yoxdur, halbuki layihəyə cəlb olunan şirkətlərin və ölkələrin sayı nəzərə alınarsa, layihənin nəql hissəsi daha çətindir. Avropanın Azərbaycan qazını qəbul etməyə hazırlıq dərəcəsi fevral ayında Bakıda Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin dördüncü toplantısında müzakirə olunub.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev qeyd edib ki, CQD-nin həyata keçirilməsi Azərbaycanın strateji məqsədi hesab olunur. "Onun həyata keçirilməsi enerji resurslarının və insan kapitalının istifadəsinə, infrastrukturun yaradılmasına uzunmüddətli töhfə verəcək. Layihənin həyata keçirilməsi ilə bağlı işlər həlledici mərhələyə daxil olub", - deyə prezident bildirib.
Dövlət başçısının sözlərindən məlum olub ki, "Şahdəniz" Avropaya qədər uzanan qaz kəməri sisteminin doldurulmasının yeganə mənbəyi olmayacaq. Bakı yeni qaz yataqlarının işlənməsi üçün xarici şirkətlərlə fəal danışıqlar aparır. «Hələ ki, “Şahdəniz” Cənub Qaz Dəhlizi üçün yeganə resurs mənbəyidir. Lakin düşünürəm və əminəm ki, gələcəkdə biz Azərbaycanda əlavə həcmdə resurslara malik olacağıq», - deyə İ.Əliyev vurğulayıb.
O, qeyd edib ki, bu gün Azərbaycan öz beynəlxalq tərəfdaşları ilə Xəzərin Azərbaycan sektorundakı yeni qaz layihələri üzərində fəal məşğul olur. «Xüsusilə tezliklə, ola bilsin ki, bir neçə ilə, bəlkə də bundan az müddətdə hasilata başlanacaq “Abşeron” yatağı, çox böyük qaz ehtiyatı olan “Ümid” və “Babək” yataqları ilə bağlı Azərbaycan xarici şirkətlərlə fəal danışıqlar aparır», - deyə İ.Əliyev bildirib.
Prezidentin sözlərinə görə, Azərbaycan "Qarabağ", "Dan ulduzu" və "Əşrəfi" yataqlarının işlənməsi üzrə də beynəlxalq əməkdaşlığa ümid edir. «Beləliklə, Azərbaycanın təsdiq olunmuş qaz ehtiyatları “Şahdəniz” yatağından iki dəfədən artıq çoxdur - 2,6 trilyon kubmetr qaza bərabərdir və əminəm ki, daha çox olacaq. Çünki bizim təcrübəmiz onu göstərir ki, ilkin olaraq gözlənilən ehtiyatlar əvvəlkindən xeyli çox olur», - deyə dövlət başçısı qeyd edib.
Yeri gəlmişkən, daha sonra G.Consun jurnalistlərə bildirdiyi kimi BP şirkəti "Şəfəq-Asiman" perspektiv strukturunda təbii qaz ehtiyatları aşkar edəcəyi halda onu da CQD ilə ixrac etmək niyyətindədir. Onun sözlərinə görə, şirkət ARDNŞ ilə birgə (50% iştirak payı ilə) hazırlanmış müqavilə bloku üzrə qazma işlərini 2019-cu ildə aparmağı planlaşdırır. ARDNŞ-nin qiymətləndirməsinə görə, «Şəfəq-Asiman» strukturunun ehtiyatları 500 milyard kubmetr qaz və 65 milyon ton kondensatdır.
Başqa sözlə, CQD-nin doldurulması ilə bağlı vəziyyət Bakı - Tbilisi - Ceyhanla (BTC) müqayisə edilə bilər, BTC neft kəmərinin tikintisinə başlananda onun doldurulacağına az adam inanırdı. Lakin həyat göstərdi ki, hər şey ən yaxşı şəkildə alındı, investorlar da, tranzit ölkələr də layihədən razıdırlar. Prezident İlham Əliyev xatırladıb ki, 1994-cü ildə "Azəri-Çıraq-Günəşli" bloku üzrə proqnozlar, təxminən, 500 milyon tondan çox idi. İndi bu rəqəm 1 milyard tona çatır.
«Düşünürəm və ümid edirəm ki, qaz yataqlarında da eyni mənzərənin şahidi olacağıq. Ona görə də Azərbaycan qarşıdakı onilliklərdə dünya bazarlarına enerji ehtiyatlarının etibarlı, uzunmüddətli təchizatçısı olacaq», - deyə prezident bildirib.
Dövlət başçısı əlavə edib ki, bu gün Azərbaycan nefti bəzi Avropa ölkələrinin neft istehlakının hətta 40 faizini təşkil edir. «Azərbaycan öz qaz ehtiyatları ilə Avropa bazarına daxil olmağa hazırdır», - deyə İ.Əliyev vurğulayıb.
Avropa üçün şaxələndirmə
Avropa, öz növbəsində, Azərbaycan qazını səbirsizliklə gözləyir, Cənub Qaz Dəhlizini açıq şəkildə Köhnə Dünya üçün prioritet layihələr siyahısına salır. Avropa Komissiyasının enerji birliyi üzrə vitse-prezidenti, Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurasının həmsədri Maroş Şefçoviç bildirib ki, "bu ideyanın reallaşması ilə biz görürük ki, layihə stratejidir və bu, Avropanın enerji təhlükəsizliyini gücləndirir".
Axı, Avropa İttifaqı tərəfindən istehlak edilən qazın 69% -i hazırda idxal olunur və neft üzrə bu rəqəm 89% təşkil edir. Yəni enerji ehtiyatlarının idxalından asılılıq göz qabağındadır və ən önəmlisi, Köhnə Dünya təchizat qaynaqlarının monotonluğundan narahatdır.
«Hazırda biz enerji resurslarının əsas hissəsini Rusiya, Norveç və Əlcəzairdən alırıq. Lakin biz, əlbəttə ki, mənbələri şaxələndirmək istəyirik və həqiqi şaxələnməyə üstünlük veririk. Yəni yeni mənbələrə, yeni tərəfdaşlara, yeni marşrutlara və Avropadakı enerji sistemlərinə daxil olacaq yeni təchizata üstünlük veririk. Biz Avropa İttifaqının hər bir üzvünün və ya tərəfdaşının ən azından 3 fərqli təbii qaz mənbəyinə çıxışının olmasını istəyirik», - deyə M.Şefçoviç vurğulayıb.
Təhlükəsizliyin təmin edilməsi ilə yanaşı, qaz mənbələrinin şaxələndirilməsi təbii olaraq qazın qiymətinə də müsbət təsir göstərəcək. Çünki Qərbi Avropa ölkələri qazı indi Mərkəzi və Şərqi Avropaya nisbətdə daha yüksək qiymətlə alırlar.
«Biz daha yaxşı infrastruktur inkişafı vasitəsilə bu problemi əlbəttə ki, aradan qaldırmaq istəyirik. Buna görə də gələcəkdə biz Xəzər regionundan, Azərbaycandan gələn təchizata çox güvənirik. Ümid edirik ki, bu, bizim yekun məqsədimizə zəmin yaradacaq. Məqsəd isə Xəzər hövzəsindən gələn qazın 2020-ci ilə qədər Avropaya çatdırılmasıdır. Sonra isə Azərbaycan qazına ehtiyacı olan bütün ölkələrə qazı çatdırmaq üçün Avropa İttifaqı daxilində və Avropadakı tərəfdaşlarımızla çalışmaqdır», - deyə M.Şefçoviç bildirib.
Onun sözlərindən Cənubi Qaz Dəhlizinin sərhədlərini genişləndirmək üçün artıq mövcud olan planlar məlum olub. Belə ki, "İnterkonnektor-Yunanıstan-Bolqarıstan" qaz kəmərinin inşası ilə CQD qazı Yunanıstana, başqa interkonnektor vasitəsi ilə
Rumıniyaya nəql olunacaq. Ümumiyyətlə, Avropa yalnız Azərbaycandan deyil, qazını CQD ilə nəql etmək istəyən digər ölkələrdən də qaz almağa hazırdır. Söhbət, xüsusilə İran və Türkmənistanın mavi yanacağından gedir. Birinciyə gəldikdə isə, "bu məsələ İran tərəfi ilə müzakirə olunub, amma onun gələcək həlli İrandan asılıdır. Üstəlik, İran daxilindəki infrastruktur bu cür təchizatın yerinə yetirilməsinə hazır olmalıdır ", - deyə M.Şefçoviç bildirib.
Türkmən qazı ilə bağlı işlər daha mürəkkəbdir. Məlumdur ki, bu qazın CQD ilə nəqli üçün Türkmənistandan Xəzər dənizinin dibi ilə əlavə qaz boru kəmərinin çəkilməsi və onun Cənubi Qafqaz qaz kəməri ilə birləşdirilməsi tələb olunur. Bu məsələ artıq neçə illərdir ki, çoxtərəfli danışıqlar mövzusuna çevrilib. Lakin M.Şefçoviçin sözlərinə görə, bu layihəyə maraq hələ sönməyib. Üstəlik, Aşqabad bu mövzu ilə bağlı Avropa İttifaqı ilə danışıqları davam etdirməyə hazırdır. Bakıda nazirlərin sonuncu görüşündə Türkmənistan prezidentinin müşaviri Yaxşıgəldi Kakayev bunu təsdiq etdi.
"Biz türkmən tərəfinin bu müzakirələri davam etdirməsinə marağını müşahidə edirik. Bundan əlavə, biz Azərbaycanın bu məsələyə marağını və bu prosesdə oynadığı rolu görürük", - deyə Avropa Komissiyasının enerji birliyi üzrə vitse-prezidenti bildirib.
Bir sözlə, tələbi təklif yaradır. Hələ ki, Avropa Xəzər qazını almağa hazırdır və yeni layihələrin yaranması, mövcud layihələrə əlavələrin edilməsi də istisna edilmir. Bununla belə, Azərbaycan uzun illər öncədən istənilən bu cür təşəbbüsdə "ilk skripka" hüququnu qazanmağa nail olub.

THE LARGEST PROJECT IN THE WORLD
The Azerbaijani Shah Deniz field to supply additional volumes of gas for the Southern Gas Corridor from 2H2018
The project encompassing the extraction and export of Azerbaijani natural gas to European markets is the largest in the world. “Yes, this is the largest project in the world outside the military sector in terms of scope and investments. I am proud to be a part of it. I am proud that despite the scope of works, we manage not only to outperform the timetable but also to save on the projected budget expenditures. Undoubtedly, this project is a significant milestone for the entire people of Azerbaijan,” said Gary Jones, Regional President of BP in Azerbaijan, Georgia, and Turkey.
Unique components of the Shah Deniz
June 30, 2018 may become yet another remarkable date in the history of Azerbaijan thanks to the start of deliveries of Azerbaijani natural gas from the Shah Deniz field to the Trans Anatolian Pipeline (TANAP). According to Gary Jones, 99% of works on the implementation of the Shah Deniz Stage II are over. However, the remaining one percent includes the most critical testing and commissioning processes.
The main components of the South Gas Corridor (SGC) project include the Shah Deniz Phase II, the extension of the South Caucasus Pipeline (SCP) within Baku-Georgia-the Turkish borderline, the construction of the TANAP within the eastern and western borders of Turkey, as well as the Trans Adriatic Pipeline (TAP) connecting Greece, Albania, and the Adriatic Sea with the south of Italy.
As stated initially, the supply of Azerbaijani gas to Europe is expected in 2020 and will reach 10 billion cubic meters (bcm). Yet another 6bcm will be delivered to the western regions of Turkey. However, the volumes of supplies will be increased gradually. According to Gary Jones, in 2018 this amount will reach only 2bcm intended for Turkey only.
The annual production capacity of the Shah Deniz facilities reach 10.9bcm. Last year they produced 10.2bcm of gas. After the launch of Stage II, the field will have two production platforms - Alfa (Stage 1) and Bravo (Stage 2). It is the first time that all components of the platform, including underwater installations, are constructed in Azerbaijan, which means that the country has all conditions for performing complex construction operations. During the peak of the project implementation, 24,000 people were involved in operations in Azerbaijan hitting 45 million man-hours. Another very important aspect of the project was that these works were carried out completely safe, without any extraordinary incidents. “This is a huge success,” said Gary Jones. The “human factor” of the project is still growing considering that 80% of all the workforce involved are Azerbaijani nationals, who received valuable experience that will contribute to their future career. With such a pool of knowledge and expertise, they can easily claim participation in other major global projects.
Another success of the project is the largest and unique underwater system in the Caspian Sea for the Bravo platform constructed on spot from the new flagship vessel Khankendi, which belongs to Azerbaijan. Its construction cost is $378m. In total, in 2017, the costs for the Shah Deniz project amounted to $3.3b, of which $451m was operational, and $2.9b was capital costs. According to President Jones, the company is not planning for project separation to stages, since the gas production in both stages is carried out from a single formation. “Currently we have wells drilled as part of the Stage I, which are not yet in operation, as they are capable of producing the volumes in excess of what the existing system is actually designed for. We will use them gradually, starting from the second half of 2018. Therefore, it will be impossible to specify the project stage that supplies natural gas to the pipeline,” said Gary Jones.
Extra gas for SGC
There is no problem with the start of extraction of additional volumes from Shah Deniz and their transportation, although this project stage is even more labour-intensive, given the number of countries and companies involved in it.
The readiness of Europe to accept natural gas from Azerbaijan was discussed in February in Baku at the 4th ministerial meeting of the SGC Consultative Council (CC).
As noted by the President of Azerbaijan Ilham Aliyev, the implementation of SGC is a strategic objective of Azerbaijan. “This will make a long-term contribution to the use of energy resources, human capital and infrastructure. The works on the project implementation entered the decisive stage. Shah Deniz will not be the only source of supply for the gas pipeline system of Europe. For example, Baku is actively negotiating with foreign companies to develop new gas fields. So far Shah Deniz is the only resource SGC. But I am confident that in the future we will have more resources in Azerbaijan,” said the president.
He added that today Azerbaijan with its international partners is actively working on new gas projects in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea. “Azerbaijan is conducting active negotiations with foreign companies on Absheron fields including the fields of Umid and Babek with large gas reserves, which will start production in the coming years as well,” said Aliyev.
According to the president, Azerbaijan also hopes for international cooperation to develop the fields of Garabagh, Dan Ulduzu, and Ashrafi. “The confirmed gas reserves of Azerbaijan are twice as large as in the Shah Deniz field reaching 2.6 trillion cubic meters. I am sure that due to the discovery of new gas deposits, our reserves will be even greater. Our experience shows that the real reserves are much greater than the initial forecasts,” said President Aliyev.
By the way, as noted by Gary Jones, his company intends to export natural gas through SGC if they detect reserves on the perspective field Shafag-Asiman. BP plans to start drilling operations on the contract block, developed jointly with SOCAR (50% of the equity participation) in 2019. According to SOCAR, the reserves of the Shafag-Asiman structure reach 500bcm of gas and 65 million tons of condensate (mtc).
In other words, the overall situation with the filling of South Gas Corridor can be compared with that of the Baku-Tbilisi-Ceyhan, when few believed in the completion of the construction works. As it turned out later, both the investors and transit countries are satisfied with the project. As President Aliyev reminded, the forecasts for the Azeri-Chirag-Guneshli bloc in 1994 were slightly more than 500 million tons. Now this figure reaches 1 billion tons. “I think that we will also witness the same situation in gas fields. Therefore, in the coming decades, Azerbaijan will be a reliable and long-term energy supplier of the world market,” said the president.
He added that currently in some European countries 40% of the consumed oil is supplied from Azerbaijan. “Azerbaijan is also ready to enter the European market with its gas reserves,” stressed Aliyev.
Diversification for Europe
Europe is expecting Azerbaijani gas with impatience, hence explicitly putting SGC forward as one of its priority projects. As stated by Maroš Šefčovič, EC Vice-President in charge of Energy Union, co-chairman of the Advisory Council for the Southern Gas Corridor, “the implementation of this idea shows that the project is strategic and it will strengthen the energy security of Europe”. After all, 69% of the gas consumed in the European Union is currently imported, and this figure is 89% for oil. That is, dependence on imports of energy resources is obvious, and most of all the Old World is concerned about the monotony of sources of supply. “At present, we import most of the energy resources from Russia, Norway and Algeria. However, we certainly want to diversify the sources of supply, give priority to new sources, new routes and new suppliers. We want each member of the EU to have access to at least three different sources of gas,” noted Šefčovič.
In addition to ensuring security, diversification of gas sources will naturally also have a positive impact on the price of gas, as Western European countries now buy it at a higher price than Central and Eastern Europe. “Due to a better supply infrastructure, we want to solve this problem. Therefore, we are counting on gas from the Caspian region, from Azerbaijan. I hope that gas from the Caspian basin will begin to flow into Europe in 2020. After that, we must work to ensure that Azerbaijani gas is supplied to those EU countries that need it,” added Šefčovič.
So, it is obvious that the EU plans to expand the boundaries for the Southern Gas Corridor. Thus, the construction of the Interconnector-Greece-Bulgaria gas pipeline will take natural gas to  Greece and through another interconnector to Romania thanks to SGC pipeline.
However, Europe is ready to receive gas not only from Azerbaijan, but also from other countries, if they have a desire to pump it into the upcoming SGC pipeline. This particularly concerns the gas supplies from Iran and Turkmenistan. As to Iran, “this issue was discussed with the Iranian side, but its further solution depends on Iran. Plus, the infrastructure inside Iran itself should be ready for such deliveries,” said Šefčovič.
Things are more complicated with Turkmen gas. As known, its supply through SGC pipeline requires the construction of an additional gas pipeline along the Caspian seabed from Turkmenistan and its connection with the South Caucasus Pipeline. This issue has been the subject of multilateral negotiations for many years now. However, according to Šefčovič, the EU still shows a growing interest in this issue. Seemingly, Ashgabat is ready to continue negotiations with the European Union, as was confirmed by the adviser to the president of Turkmenistan Yakhshigeldy Kakayev at the last ministerial meeting in Baku. “We see an interest of the Turkmen side to continue these discussions. In addition, we see Azerbaijan's interest in this issue and the role that it plays in this process,“ said EC Vice-President in charge of Energy Union.
Demand creates supply, and while Europe is ready to buy the Caspian gas, one cannot rule out the emergence of new projects or additions to existing ones. Meanwhile, Azerbaijan will maintain its leading position in any such ventures in the upcoming years.