DÜNYANIN ƏN İRİ LAYİHƏSİ
2018-ci ilin ikinci yarısından Azərbaycanın «Şahdəniz» yatağından Cənub Qaz Dəhlizi üçün əlavə qaz həcminin nəqli başlayacaq
Azərbaycan qazının Avropa bazarlarına çıxarılmasını və ixracını əhatə edən layihə hazırda dünyada ən böyük layihədir. "Bəli, bu, hərbi sahə istisna olmaqla, miqyasına və sərmayəsinə görə dünyanın ən böyük layihəsidir", - deyə BP-nin Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə üzrə prezidenti Geri Cons bu yaxınlarda bildirib. "Mən fəxr edirəm ki, bu layihənin bir hissəsindəyəm. Mən fəxr edirəm ki, iri həcmə baxmayaraq, biz işlərin yerinə yetirilməsi qrafikini qabaqlamaqla yanaşı, proqnozlaşdırılan xərc büdcəsinə qənaət edirik. Şübhəsiz ki, bu layihə bütün Azərbaycan xalqının qüruru üçün əhəmiyyətli hadisədir".
«Şahdəniz»in unikal komponentləri
30 iyun 2018-ci il Azərbaycan tarixi üçün növbəti yaddaqalan gün ola bilər. Məhz həmin gün «Şahdəniz» yatağından hasil edilən Azərbaycan qazının Trans-Anadolu qaz kəmərinə (TANAP) çatdırılması planlaşdırılır. G.Consun sözlərinə görə, "Şahdəniz"in Mərhələ -2 fazasının həyata keçirilməsi üzrə işlər 99% səviyyəsində yerinə yetirilib. Qalan 1% isə sınaq və istismara verilmə üzrə ən məsul prosesləri əhatə edir. Xatırladaq ki, Cənub Qaz Dəhlizi (CQD) layihəsinin əsas komponentləri sırasına "Şahdəniz" layihəsinin Mərhələ-2 fazası, Cənubi Qafqaz boru kəmərinin Bakı - Gürcüstan - Türkiyə sərhədinə kimi genişləndirilməsi, Türkiyənin şərq sərhədindən qərb sərhədinə uzanan TANAP kəmərinin tikintisi,
Yunanıstanı, Albaniyanı və Adriatik dənizini İtaliyanın cənubu ilə birləşdirən Trans-Adriatik boru kəməri (TAP) daxildir.
İlk başdan qeyd edildiyi kimi, 2020-ci ildə 10 milyard kubmetr həcmində Azərbaycan qazının Avropaya nəqli gözlənilir, daha 6 milyard kubmetr Türkiyənin qərb bölgələrinə nəql ediləcək. Lakin nəqlin həcmi tədricən artacaq. G.Cons bildirib ki, 2018-ci ildə bu, yalnız 2 milyard kubmetr olacaq və yalnız Türkiyə üçün nəzərdə tutulub. Hələ ki, «Şahdəniz»dəki qurğuların hasilat gücü ildə 10,9 milyard kubmetr təşkil edir, ötən il onlar 10,2 milyard kubmetr səviyyəsində istifadə olunublar. Mərhələ 2-nin işə salınmasından sonra sahədə iki hasilat platforması - «Alfa» (Mərhələ 1) və «Bravo» (Mərhələ 2) fəaliyyət göstərəcək.
Özü də, ilk dəfə platformanın bütün komponentləri, o cümlədən sualtı qurğuları Azərbaycanda inşa edilib, yəni ölkədə artıq belə mürəkkəb və həcmli işlərin aparılması üçün bütün şərait var. Qeyd edək ki, «Mərhələ 2»nin işlərinin pik vaxtı yalnız Azərbaycanda 24 min nəfər işçi cəlb edilib və 45 milyon insan/saat yerinə yetirilib. Burası da vacibdir ki, işlər tamamilə təhlükəsiz, hər hansı fövqəladə hal olmadan yerinə yetirilib. «Bu, böyük bir uğurdur»,- deyə G.Cons vurğulayıb. Nəzərə alınsa ki, cəlb olunan işçi qüvvəsinin 80%-i Azərbaycan vətəndaşlarıdır, layihənin "insani" imtiyazları daha da artır - bu işçilər dəyərli təcrübə qazandılar və əmək kitabçalarında gələcək karyeraları baxımından yetərincə prestijli qeyd əldə etdilər. Belə "baqaj" ilə onlar dünyanın digər böyük layihələrində iştiraka iddialı ola bilərlər.
Layihənin növbəti uğuru - "Bravo" platforması üçün Xəzərdə ən böyük sualtı sistemin Azərbaycana məxsus və həmçinin dünya üzrə unikal sayılan yeni flaqman gəmisi "Xankəndi" tərəfindən çəkilməsidir. Onun tikintisi 378 milyon $-a başa gəlib. Bütünlüklə, 2017-ci ildə "Şahdəniz" layihəsi üzrə xərclər 3,3 milyard $ təşkil edib ki, bunun 451 milyon $-ı istismar xərcləri, 2,9 milyard $-ı əsaslı xərclərdir.
Hasilata toxunan G.Cons bildirib ki, daha sonra mərhələlərə bölünmə aparılmayacaq, çünki hər iki mərhələdə qaz istehsalı eyni lay dəstindən həyata keçirilir. "İndi bizdə Mərhələ-1 çərçivəsində qazılmış hazır quyular var, onlar hələ istismar edilmir. Çünki bu, mövcud sistem üçün nəzərdə tutulmuş həcmdən çox olacaq. 2018-ci ilin ikinci yarısından başlayaraq onlar tədricən işə salınacaqlar. Buna görə gələcəkdə qaz kəmərinə daxil olan qazın hansı mərhələdən olduğunu müəyyənləşdirmək mümkün olmayacaq".
CQD üçün əlavə qaz
Beləliklə, "Şahdəniz"dən əlavə həcmdə hasilatın başlaması və həmin qazın nəqli ilə problem yoxdur, halbuki layihəyə cəlb olunan şirkətlərin və ölkələrin sayı nəzərə alınarsa, layihənin nəql hissəsi daha çətindir. Avropanın Azərbaycan qazını qəbul etməyə hazırlıq dərəcəsi fevral ayında Bakıda Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin dördüncü toplantısında müzakirə olunub.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev qeyd edib ki, CQD-nin həyata keçirilməsi Azərbaycanın strateji məqsədi hesab olunur. "Onun həyata keçirilməsi enerji resurslarının və insan kapitalının istifadəsinə, infrastrukturun yaradılmasına uzunmüddətli töhfə verəcək. Layihənin həyata keçirilməsi ilə bağlı işlər həlledici mərhələyə daxil olub", - deyə prezident bildirib.
Dövlət başçısının sözlərindən məlum olub ki, "Şahdəniz" Avropaya qədər uzanan qaz kəməri sisteminin doldurulmasının yeganə mənbəyi olmayacaq. Bakı yeni qaz yataqlarının işlənməsi üçün xarici şirkətlərlə fəal danışıqlar aparır. «Hələ ki, “Şahdəniz” Cənub Qaz Dəhlizi üçün yeganə resurs mənbəyidir. Lakin düşünürəm və əminəm ki, gələcəkdə biz Azərbaycanda əlavə həcmdə resurslara malik olacağıq», - deyə İ.Əliyev vurğulayıb.
O, qeyd edib ki, bu gün Azərbaycan öz beynəlxalq tərəfdaşları ilə Xəzərin Azərbaycan sektorundakı yeni qaz layihələri üzərində fəal məşğul olur. «Xüsusilə tezliklə, ola bilsin ki, bir neçə ilə, bəlkə də bundan az müddətdə hasilata başlanacaq “Abşeron” yatağı, çox böyük qaz ehtiyatı olan “Ümid” və “Babək” yataqları ilə bağlı Azərbaycan xarici şirkətlərlə fəal danışıqlar aparır», - deyə İ.Əliyev bildirib.
Prezidentin sözlərinə görə, Azərbaycan "Qarabağ", "Dan ulduzu" və "Əşrəfi" yataqlarının işlənməsi üzrə də beynəlxalq əməkdaşlığa ümid edir. «Beləliklə, Azərbaycanın təsdiq olunmuş qaz ehtiyatları “Şahdəniz” yatağından iki dəfədən artıq çoxdur - 2,6 trilyon kubmetr qaza bərabərdir və əminəm ki, daha çox olacaq. Çünki bizim təcrübəmiz onu göstərir ki, ilkin olaraq gözlənilən ehtiyatlar əvvəlkindən xeyli çox olur», - deyə dövlət başçısı qeyd edib.
Yeri gəlmişkən, daha sonra G.Consun jurnalistlərə bildirdiyi kimi BP şirkəti "Şəfəq-Asiman" perspektiv strukturunda təbii qaz ehtiyatları aşkar edəcəyi halda onu da CQD ilə ixrac etmək niyyətindədir. Onun sözlərinə görə, şirkət ARDNŞ ilə birgə (50% iştirak payı ilə) hazırlanmış müqavilə bloku üzrə qazma işlərini 2019-cu ildə aparmağı planlaşdırır. ARDNŞ-nin qiymətləndirməsinə görə, «Şəfəq-Asiman» strukturunun ehtiyatları 500 milyard kubmetr qaz və 65 milyon ton kondensatdır.
Başqa sözlə, CQD-nin doldurulması ilə bağlı vəziyyət Bakı - Tbilisi - Ceyhanla (BTC) müqayisə edilə bilər, BTC neft kəmərinin tikintisinə başlananda onun doldurulacağına az adam inanırdı. Lakin həyat göstərdi ki, hər şey ən yaxşı şəkildə alındı, investorlar da, tranzit ölkələr də layihədən razıdırlar. Prezident İlham Əliyev xatırladıb ki, 1994-cü ildə "Azəri-Çıraq-Günəşli" bloku üzrə proqnozlar, təxminən, 500 milyon tondan çox idi. İndi bu rəqəm 1 milyard tona çatır.
«Düşünürəm və ümid edirəm ki, qaz yataqlarında da eyni mənzərənin şahidi olacağıq. Ona görə də Azərbaycan qarşıdakı onilliklərdə dünya bazarlarına enerji ehtiyatlarının etibarlı, uzunmüddətli təchizatçısı olacaq», - deyə prezident bildirib.
Dövlət başçısı əlavə edib ki, bu gün Azərbaycan nefti bəzi Avropa ölkələrinin neft istehlakının hətta 40 faizini təşkil edir. «Azərbaycan öz qaz ehtiyatları ilə Avropa bazarına daxil olmağa hazırdır», - deyə İ.Əliyev vurğulayıb.
Avropa üçün şaxələndirmə
Avropa, öz növbəsində, Azərbaycan qazını səbirsizliklə gözləyir, Cənub Qaz Dəhlizini açıq şəkildə Köhnə Dünya üçün prioritet layihələr siyahısına salır. Avropa Komissiyasının enerji birliyi üzrə vitse-prezidenti, Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurasının həmsədri Maroş Şefçoviç bildirib ki, "bu ideyanın reallaşması ilə biz görürük ki, layihə stratejidir və bu, Avropanın enerji təhlükəsizliyini gücləndirir".
Axı, Avropa İttifaqı tərəfindən istehlak edilən qazın 69% -i hazırda idxal olunur və neft üzrə bu rəqəm 89% təşkil edir. Yəni enerji ehtiyatlarının idxalından asılılıq göz qabağındadır və ən önəmlisi, Köhnə Dünya təchizat qaynaqlarının monotonluğundan narahatdır.
«Hazırda biz enerji resurslarının əsas hissəsini Rusiya, Norveç və Əlcəzairdən alırıq. Lakin biz, əlbəttə ki, mənbələri şaxələndirmək istəyirik və həqiqi şaxələnməyə üstünlük veririk. Yəni yeni mənbələrə, yeni tərəfdaşlara, yeni marşrutlara və Avropadakı enerji sistemlərinə daxil olacaq yeni təchizata üstünlük veririk. Biz Avropa İttifaqının hər bir üzvünün və ya tərəfdaşının ən azından 3 fərqli təbii qaz mənbəyinə çıxışının olmasını istəyirik», - deyə M.Şefçoviç vurğulayıb.
Təhlükəsizliyin təmin edilməsi ilə yanaşı, qaz mənbələrinin şaxələndirilməsi təbii olaraq qazın qiymətinə də müsbət təsir göstərəcək. Çünki Qərbi Avropa ölkələri qazı indi Mərkəzi və Şərqi Avropaya nisbətdə daha yüksək qiymətlə alırlar.
«Biz daha yaxşı infrastruktur inkişafı vasitəsilə bu problemi əlbəttə ki, aradan qaldırmaq istəyirik. Buna görə də gələcəkdə biz Xəzər regionundan, Azərbaycandan gələn təchizata çox güvənirik. Ümid edirik ki, bu, bizim yekun məqsədimizə zəmin yaradacaq. Məqsəd isə Xəzər hövzəsindən gələn qazın 2020-ci ilə qədər Avropaya çatdırılmasıdır. Sonra isə Azərbaycan qazına ehtiyacı olan bütün ölkələrə qazı çatdırmaq üçün Avropa İttifaqı daxilində və Avropadakı tərəfdaşlarımızla çalışmaqdır», - deyə M.Şefçoviç bildirib.
Onun sözlərindən Cənubi Qaz Dəhlizinin sərhədlərini genişləndirmək üçün artıq mövcud olan planlar məlum olub. Belə ki, "İnterkonnektor-Yunanıstan-Bolqarıstan" qaz kəmərinin inşası ilə CQD qazı Yunanıstana, başqa interkonnektor vasitəsi ilə
Rumıniyaya nəql olunacaq. Ümumiyyətlə, Avropa yalnız Azərbaycandan deyil, qazını CQD ilə nəql etmək istəyən digər ölkələrdən də qaz almağa hazırdır. Söhbət, xüsusilə İran və Türkmənistanın mavi yanacağından gedir. Birinciyə gəldikdə isə, "bu məsələ İran tərəfi ilə müzakirə olunub, amma onun gələcək həlli İrandan asılıdır. Üstəlik, İran daxilindəki infrastruktur bu cür təchizatın yerinə yetirilməsinə hazır olmalıdır ", - deyə M.Şefçoviç bildirib.
Türkmən qazı ilə bağlı işlər daha mürəkkəbdir. Məlumdur ki, bu qazın CQD ilə nəqli üçün Türkmənistandan Xəzər dənizinin dibi ilə əlavə qaz boru kəmərinin çəkilməsi və onun Cənubi Qafqaz qaz kəməri ilə birləşdirilməsi tələb olunur. Bu məsələ artıq neçə illərdir ki, çoxtərəfli danışıqlar mövzusuna çevrilib. Lakin M.Şefçoviçin sözlərinə görə, bu layihəyə maraq hələ sönməyib. Üstəlik, Aşqabad bu mövzu ilə bağlı Avropa İttifaqı ilə danışıqları davam etdirməyə hazırdır. Bakıda nazirlərin sonuncu görüşündə Türkmənistan prezidentinin müşaviri Yaxşıgəldi Kakayev bunu təsdiq etdi.
"Biz türkmən tərəfinin bu müzakirələri davam etdirməsinə marağını müşahidə edirik. Bundan əlavə, biz Azərbaycanın bu məsələyə marağını və bu prosesdə oynadığı rolu görürük", - deyə Avropa Komissiyasının enerji birliyi üzrə vitse-prezidenti bildirib.
Bir sözlə, tələbi təklif yaradır. Hələ ki, Avropa Xəzər qazını almağa hazırdır və yeni layihələrin yaranması, mövcud layihələrə əlavələrin edilməsi də istisna edilmir. Bununla belə, Azərbaycan uzun illər öncədən istənilən bu cür təşəbbüsdə "ilk skripka" hüququnu qazanmağa nail olub.

КРУПНЕЙШИЙ В МИРЕ ПРОЕКТ
Со второй половины 2018 года начнутся поставки дополнительных объемов газа с азербайджанского месторождения "Шахдениз" для Южного газового коридора
Проект, охватывающий добычу и экспорт азербайджанского газа на европейские рынки, в настоящее время является самым крупным в мире. "Да, это самый крупный в мире проект вне военного сектора на сегодня и по масштабу, и по инвестициям", - заявил недавно на встрече с журналистами президент компании BP в Азербайджане, Грузии и Турции Гэри Джонс. - Я горжусь, что являюсь его частью. Горжусь, что, несмотря на объем, нам удается не только опережать график выполнения работ, но и экономить прогнозируемый бюджет затрат. Несомненно, этот проект - значительный повод для гордости всего азербайджанского народа".
Уникальные компоненты "Шахдениз"
30 июня 2018 года вполне может стать очередной красной датой в истории Азербайджана. Именно на этот день запланирован старт поставок азербайджанского газа, добытого на месторождении "Шахдениз", в Трансанатолийский газопровод (TANAP). Так, по словам Г.Джонса, работы по реализации Стадии 2 разработки "Шахдениз" выполнены на 99%. Однако оставшиеся 1% включают самые ответственные процессы по тестированию и сдаче в эксплуатацию.
Здесь напомним, что основными компонентами проекта "Южный газовый коридор" (ЮГК) являются Стадия-2 проекта "Шахдениз", расширение Южно-Кавказской трубопроводной магистрали Баку - Грузия - граница с Турцией, строительство TANAP от восточной до западной границы Турции и Трансадриатического газопровода (TAP), соединяющего Грецию, Албанию и Адриатическое море с югом Италии.
Как было заявлено изначально, поставки азербайджанского газа в Европу ожидаются в 2020 году в объеме 10 млрд. кубометров, еще 6 млрд. кубометров начнут поставляться в западные регионы Турции. Однако объемы поставок будут наращиваться постепенно. Как сказал Г.Джонс, в 2018 году они составят всего 2 млрд. кубометров и предназначены для Турции.
Пока же добывающая мощность установок на "Шахдениз" достигает 10,9 млрд. кубометров в год, и в прошлом году они были задействованы на 10,2 млрд. кубометров. После запуска Стадии 2 на месторождении будут две добывающие платформы - "Альфа" (Стадия 1) и "Браво" (Стадия 2). Причем впервые все компоненты платформы, включая подводные установки, построены в Азербайджане, что говорит о том, что в стране уже есть все условия для выполнения столь сложных и объемных работ. Отметим также, что на Стадии 2 в пик работ только в Азербайджане были задействованы 24 тыс. человек и выполнено 45 млн. чел/часов, и, что очень важно, - полностью безопасно, без каких-либо чрезвычайных происшествий. "Это огромный успех", - по праву считает Г.Джонс. "Человеческая" преференция проекта еще больше растет, если учесть, что 80% всей рабочей силы, задействованной в ней, - это граждане Азербайджана, и они получили ценный опыт и достаточно престижную запись в послужном списке для будущей карьеры. С таким "багажом" они вполне могут претендовать на участие в других крупных проектах в мире.
Еще один успех проекта - крупнейшая на Каспии подводная система для платформы "Браво" проводится с нового флагманского судна "Ханкенди", принадлежащего Азербайджану и являющегося уникальным в мировом масштабе. Его постройка обошлась в $378 млн. Всего же в 2017 году затраты по проекту "Шахдениз" составили $3,3 млрд., из них эксплуатационные - $451 млн., капитальные - $2,9 млрд. Возвращаясь к вопросам добычи, как отметил Г.Джонс, в последующем разделения на стадии вестись не будет, так как добыча газа в рамках обоих этапов осуществляется с одной свиты. "Сейчас у нас есть готовые скважины, пробуренные в рамках Стадии 1, которые пока не эксплуатируются, так как это будет больше объема, на который рассчитана существующая система. Они будут постепенно задействованы, начиная со второй половины 2018 года. Поэтому в будущем указывать, газ с какой именно Стадии поступает в газопровод, будет невозможно", - добавил Г.Джонс.
Дополнительный газ для ЮГК
Итак, с началом добычи дополнительных объемов с "Шахдениз" проблем нет, впрочем, как и с их транспортировкой, хотя эта часть проекта не менее сложная или даже более трудоемкая, учитывая количество вовлеченных в нее стран и компаний.
Степень готовности Европы к принятию азербайджанского голубого топлива была обсуждена в феврале в Баку на IV министерской встрече в рамках Консультативного совета (КС) по проекту "Южный газовый коридор".
Как отметил президент Азербайджана Ильхам Алиев, реализация ЮГК - стратегическая цель Азербайджана. "Его реализация внесет долгосрочный вклад в использование энергоресурсов, человеческий капитал и создание инфраструктуры. Работы по реализации проекта вошли в решающую стадию", - сказал президент.
Как стало известно со слов главы государства, "Шахдениз" не станет единственным источником пополнения газопроводной системы до Европы. Так, Баку ведет активные переговоры с иностранными компаниями с целью разработки новых месторождений газа. "Пока "Шахдениз" является единственным ресурсным источником для ЮГК. Но уверен, что в будущем в Азербайджане мы будем обладать ресурсами в еще большем объеме", - заявил И.Алиев.
Он отметил, что сегодня Азербайджан со своими международными партнерами активно работает над новыми газовыми проектами в азербайджанском секторе Каспийского моря. "Азербайджан ведет активные переговоры с иностранными компаниями по месторождениям "Абшерон", с которого в ближайшие годы начнется добыча газа, а также "Умид" и "Бабек", обладающих большими запасами газа", - отметил И.Алиев.
По словам президента, Азербайджан также надеется на международное сотрудничество по разработке месторождений "Карабах", "Дан Улдузу" и "Ашрафи". "Таким образом, подтвержденные запасы газа Азербайджана в два раза больше, чем на месторождении "Шахдениз", и равны 2,6 трлн. кубометров. Уверен, что за счет открытия новых месторождений запасы будут еще больше. Наш опыт показывает, что реальные запасы оказываются намного больше первоначальных прогнозов", - сказал глава государства.
К слову, как в последующем заявил журналистам и Г.Джонс, компания BP в случае обнаружения запасов газа на перспективной структуре "Шафаг-Асиман" также намерена экспортировать его посредством ЮГК. По его словам, компания планирует начать буровые операции на контрактном блоке, разрабатываемом совместно с SOCAR (по 50% долевого участия) в 2019 году. По оценкам SOCAR, запасы структуры "Шафаг-Асиман" составляют 500 млрд. кубометров газа и 65 млн. тонн конденсата.
То есть в итоге ситуация с заполнением ЮГК может сравниться с Баку - Тбилиси - Джейханом, в заполнение которого в начале строительства нефтепровода мало кто верил. Однако, как показывает жизнь, все сложилось наилучшим образом и проектом довольны и инвесторы, и транзитные страны. Как напомнил президент И.Алиев, прогнозы по блоку "Азери - Чираг - Гюнешли" в 1994 году составляли чуть больше 500 млн. тонн. Сейчас эта цифра достигает 1 млрд. тонн. "Думаю, что и по газовым месторождениям мы будем свидетелями такой же ситуации. Поэтому в предстоящие десятилетия Азербайджан будет надежным и долгосрочным энергопоставщиком мирового рынка", - сказал президент.
Глава государства добавил, что в настоящее время в некоторых странах Европы 40% потребляемой нефти приходится на азербайджанскую. "Азербайджан также готов выйти на европейский рынок со своими запасами газа", - подчеркнул И.Алиев.
Диверсификация для Европы
Европа, в свою очередь, ждет азербайджанский газ с нетерпением, открыто выводя ЮГК в приоритетные проекты для Старого Света. Как в очередной раз заявил вице-президент Еврокомиссии по энергосоюзу, сопредседатель Консультативного совета по проекту "Южный газовый коридор" Марош Шефчович, "реализацией этой идеи мы видим, что проект стратегический, и он усилит энергобезопасность Европы". Ведь в настоящее время 69% газа, потребляемого Европейским союзом, импортируется, а по нефти этот показатель составляет 89%. То есть зависимость от импорта энергоресурсов налицо, причем больше всего Старый Свет беспокоит однообразность источников поставок. "В настоящее время мы большую часть энергоресурсов импортируем из России, Норвегии и Алжира. Однако мы, безусловно, хотим диверсифицировать источники поставок, отдаем приоритет новым источникам, новым маршрутам и новым поставщикам. Мы хотим, чтобы каждый член ЕС имел доступ как минимум к трем различным источникам газа", - отметил М.Шефчович.
Помимо обеспечения безопасности, диверсификация источников газа, естественно, благоприятно скажется и на цене на газ, так как страны Западной Европы сегодня покупают его по более высокой цене, чем страны Центральной и Восточной Европы. "За счет более лучшей инфраструктуры поставок мы хотим решить эту проблему. Поэтому мы рассчитываем на газ из Каспийского региона, из Азербайджана. Я надеюсь, что газ из Каспийского бассейна начнет поступать в Европу в 2020 году. После этого мы должны работать над тем, чтобы азербайджанский газ поставлялся в страны ЕС, которые нуждаются в нем", - подчеркнул М.Шефчович.
С его же слов стало известно об уже существующих планах по расширению границ ЮГК. Так, строительством газопровода Интерконнектор - Греция - Болгария можно будет осуществлять поставки газа по ЮГК в Грецию, а посредством другого интерконнектора - и в Румынию.
Впрочем, Европа готова принять газ не только из Азербайджана, но и других стран, если они будут иметь желание качать его по уже готовому ЮГК. Речь, в частности, идет о голубом топливе из Ирана и Туркменистана. Что касается первого, то "с иранской стороной обсуждался этот вопрос, но его дальнейшее решение зависит от Ирана. Плюс инфраструктура внутри самого Ирана должна быть готова к выполнению подобных поставок", - сообщил М.Шефчович.
С туркменским газом дело обстоит сложнее. Как известно, для его поставок в ЮГК требуются строительство дополнительного газопровода по дну Каспия от Туркменистана и его соединение с Южно-Кавказским газопроводом. Этот вопрос является предметом многосторонних переговоров уже далеко не первый год. Однако, по словам М.Шефчовича, интерес к нему не потух, более того, Ашгабат готов продолжать переговоры с Евросоюзом на эту тему, что в рамках последней министерской встречи в Баку подтвердил советник президента Туркменистана Яхшигельды Какаев. "Мы наблюдаем интерес туркменской стороны продолжать эти обсуждения. Кроме того, мы видим и интерес Азербайджана к этому вопросу и роль, которую он играет в этом процессе", - отметил вице-президент Еврокомиссии по энергосоюзу.
Что ж, спрос рождает предложение, и пока Европа готова покупать каспийский газ, возникновение новых проектов или дополнений к уже существующим не исключено. Азербайджану, между тем, удалось завоевать право "первой скрипки" в любых подобных начинаниях на долгие годы вперед.