1917-ci il azərbaycanlıların milli oyanış ili olub
1917-ci il bir çox Avropa və Asiya xalqının taleyində dönüş ili olub. Həmin il Rusiya imperiyası çöküb, nəticədə, xalqlar çoxdan gözlədiyi müstəqilliyinə qovuşub. Həmin illərdə azərbaycanlılar da milli oyanış istiqamətində həlledici addım atıb. Bu, onlara artıq növbəti il - 1918-ci ildə müsəlman Şərqində ilk respublika qurmaq imkanı verib.
Ümid və gözləntilərlə dolu fevral
1917-ci ili fevralı… Çar Rusiyasının süqutundan dərhal sonra artıq keçmiş imperiyaya aid bütün bölgələrdə hakimiyyət Müvəqqəti hökumətin əlinə keçib. Onun ilk addımlarından biri isə vətəndaşların dini inancına və ya milli mənsubiyyətinə əsaslanan haqlarını məhdudlaşdıran bütün qanunların ləğvi olub.
Mütləqiyyətin süqutu haqda xəbər bütün Qafqaza yayılıb və fövqəldövlətin əsas iqtisadi mərkəzlərindən olmuş çoxmillətli Bakıya da gəlib çıxıb. Martın 3-ü səhər bu qədim Azərbaycan şəhərinin sakinləri mitinqlərə axışıb, ehtirasla ölkədəki yeni siyasi vəziyyəti müzakirə etməyə başlayıb. Onlar həyat səviyyələrinin yüksələcəyinə, tam azadlıq əldə edəcəklərinə və tezliklə demokratiyanın zəfər çalacağına çox inanırdılar.
Milyonlarla insanın bu ümidlərini Müvəqqəti hökumət də təşviq edirdi. O, yerli əhalinin hakimiyyət orqanlarında mümkün qədər çox təmsil olunmasını təmin etmək üçün dərhal «ölkənin qeyri-rus rayonlarında» idarəçiliyə yenidən baxmağa başlamışdı. Artıq martın 9-da bölgənin mülki hakimiyyəti Zaqafqaziya Xüsusi Komitəsinə verilmişdi. Komitə keçmiş Rusiya imperiyasının Dövlət Dumasında regionun milli qruplarını təmsil etmiş deputatlardan ibarət idi. Zaqafqaziya Xüsusi Komitəsinin tərkibində Azərbaycanın parlaq siyasətçilərindən biri, dövrün ictimai xadimi, kadet (sonradan müsavatçı) Məmməd Yusif Cəfərov da yer alırdı.
Bununla yanaşı, yerli hakimiyyət orqanları ilə, demək olar ki, eyni vaxtda Müvəqqəti hökumətin tabeliyində olan ictimai təşkilatların icraiyyə komitələri tərəfindən Fəhlə Deputatları Şurası da yaradılırdı. O, əməkçi əhalinin və solçu siyasi qüvvələrin (inqilabçı sosialistlər, menşeviklər, bolşeviklər və s.) maraqlarını təmsil edən struktur kimi nəzərdə tutulurdu. Bu, faktiki olaraq, Azərbaycan ərazisində ikihakimiyyətlilik yaratmışdı. Üstəlik, azərbaycanlı əhali Bakı Fəhlə Deputatları Şurasında yer almırdı və orada əsas rolu başqa millətlərin nümayəndələri oynayırdı. Fəhlə və Hərbi Deputatlar Şurasına 1917-ci ilin martında keçirilən ilk seçkidə azərbaycanlılar bir dənə də olsun, yer qazana bilməmişdilər. Lakin Rusiya imperiyasının digər müsəlman xalqlarında olduğu kimi, Azərbaycanın türk-müsəlman xalqının da milli oyanışının qarşısını almaq mümkün deyildi.
Rus inqilabının ilk günlərindəcə, Azərbaycan müsəlman hərəkatının formalaşdığı əsas mərkəzlərdən birinə çevrilib. Bu yolda əsas hadisələrdən biri martın 27-də Bakı Müsəlman Milli Şurasının Müvəqqəti İcraiyyə Komitəsinin yaradılması olub. Onun rəhbəri postuna tanınmış hüquqşünas Məmmədhəsən Hacınski seçilib. O dövrdə Hacınski Azərbaycanda getdikcə populyarlaşan millətçi-demokrat Müsavat Partiyasının üzvü idi. Komitənin irəli sürdüyü ən önəmli tələblərdən biri yerli özünü idarəetmə orqanlarında, gələcəkdə isə Müəssislər Məclisində müsəlmanların proporsional qaydada təmsil olunması idi.
Partiyalar kaleydoskopu
1917-ci il, eyni zamanda azərbaycanlıları o anadək görünməmiş siyasi fəallığı ilə yadda qalıb. Bu fəallıq, ilk növbədə, özünü siyasi hakimiyyətə yiyələnmək məqsədi güdən müxtəlif təşkilatların yaradılmasında göstərirdi. Onların ən güclüsü isə hələ 1911-ci ildə yaradılmış, lakin çar mütləqiyyəti şəraitində qeyri-leqal fəaliyyət göstərən Müsavat Partiyası idi.
Fevral inqilabı Müsavatı Azərbaycan xalqının milli maraqlarının müdafiəsində öncül mövqeyə çıxarmışdı. Bakının, eyni zamanda Azərbaycanın digər şəhər və rayonlarının müsəlman əhalisi məhz bu siyasi təşkilata böyük simpatiya bəsləyirdi. Müsavat Partiyasının populyarlığının əsas səbəbi ətrafında geniş müsəlman elektoratı cəmləyə bilməsi və Rusiya Federativ Demokratik Respublikasının tərkibində Azərbaycana milli-ərazi muxtariyyətinin verilməsi tələbilə çıxış etməsi idi.
Monarxiyanın çöküşündən cəmi bir neçə gün sonra Azərbaycanın ikinci ən böyük şəhəri, millətçi qüvvələrin ənənəvi mərkəzi olan Gəncədə «Ədəmi Mərkəziyyət», yaxud Türk Federalistlər Partiyası yaradılıb. Bu təşkilatda Rusiya dövlətinin muxtar ərazilərin federasiyasına çevrilməsi tələbilə çıxış edirdi.
Müsavat Partiyası ilə «Ədəmi Mərkəziyyət»in ideoloji və siyasi yaxınlığı, onların inqilabın bürüdüyü dövlətdə idarəçilik formasına ortaq baxışı iki təşkilatın birləşməsilə nəticələnib. Bu, 1917-ci il iyulun 3-də baş verib. Yeni təşkilat Türk Federalist Müsavat Partiyası adlandırılıb. Birləşmə nəticəsində o, kifayət qədər ciddi siyasi qüvvəyə çevrilib və 1917-ci ilin yayında Azərbaycanın ictimai-siyasi həyatının bütün sahələrində ciddi təsir imkanları qazanıb. Lakin ən başlıcası, o, yalnız Azərbaycan xalqının milli azadlıq ideyalarının carçısı kimi çıxış etməklə kifayətlənməyib, bu sahədə miqyaslı nailiyyətlər də əldə edib.
Ölkənin dindar-mühafizəkar dairələrisə 1917-ci ilin sentyabrında yaradılan «Rusiyada müsəlmanlıq» partiyasının ətrafında birləşməyə başlayıb. Onun Gəncədə yaradılmış «İttihadi-İslam» partiyası ilə birləşməsindən sonra daha bir təşkilat - «Rusiyada müsəlmanlıq - İttihad» partiyası meydana çıxıb. Təşkilat siyasi fəaliyyətində şəriət qaydalarına əsaslanacağını bəyan edib. Odur ki, ittihadçıların millətçi-demokratik düşərgənin, ilk növbədə, Müsavat Partiyasının ideologiyasının əsaslarından olan türkizm ideyasını rədd etməsi də təsadüf deyildi.
Ciddi təşkilatlanma işləri Azərbaycan siyasi qüvvələrinin solçu düşərgəsində də özünü göstərirdi. Artıq martın əvvəlində bolşeviklərin «Hümmət» partiyası Nəriman Nərimanovun rəhbərliyilə fəaliyyətini bərpa etmişdi. Azərbaycan xalqının tarixində dramatizmlə dolu proseslərdə o da vacib rola malik idi.
Qurultayların fatehləri
Yeni inqilabi yüksəliş şəraitində azərbaycanlıların məqsədi Bakıda 1917-ci il aprelin 15-20-də keçirilən Qafqaz müsəlmanlarının qurultayında elan olunub. Toplantıda əsas müzakirə mövzusu Rusiyadakı siyasi düzən və sağçı kiçik xalqların gələcəyilə bağlı idi. Müsavat Partiyasının lideri Məmmədəmin Rəsulzadə də çıxışını bu mövzuya həsr etmişdi. O, çıxışında deyirdi ki, «bir dövlətə daxil olan ayrı-ayrı millətlər arasında möhkəm birliyi yalnız azad şəkildə ifadə olunan ittifaq yaratmaq istəyi» formalaşdıra bilər.
Sonda Rəsulzadənin məruzəsinə əsaslanan qurultayın qəbul etdiyi qətnamədə deyilirdi: «Qəbul edirik ki, Rusiyada müsəlman xalqların maraqlarını təmin edəcək ən məqsədəuyğun dövlət quruluşu federativ əsaslı demokratik respublikadır».
Həmin dövrdə ən prinsipial məqamlardan biri Qafqazda qadınların vəziyyəti idi. «Başqa xalqların qadınlarının kişilərlə bərabər ölkənin ictimai-siyasi həyatında iştirak etdiyi, xalqının uğurlarına töhfə verdiyi bir dövrdə müsəlman qadın dustaq kimi yaşaya bilməz və yaşamamalıdır», - deyə Rəsulzadə bildirirdi. Qurultayda qəbul olunmuş qətnamə də müsəlman qadınlarına kişilərlə bərabər siyasi və iqtisadi hüquqların verilməsini tələb edirdi.
Bundan başqa, Qafqaz müsəlmanlarının qurultayında türk (Azərbaycan) dilində ümumi, məcburi və pulsuz təhsilin verilməsi tələbi də irəli sürülmüşdü.
Azərbaycan siyasi qüvvələrinin əsas zəfərisə onların 1917-ci il mayın 11-17-də Moskvada keçirilən Ümumrusiya Müsəlmanları Qurultayında iştirakı idi. Rusiyada ərazi-federal əsaslarla dövlət quruluşunun yaradılmasına qarşı olanlar Müsavat Partiyasının ölkənin gələcək idarəçilik sistemilə bağlı fikirlərinə qarşı çıxırdılar. Bir sıra tatar və Şimali Qafqaz siyasətçiləri düşünürdü ki, federalizm prinsipi müsəlman hərəkatını parçalayacaq, əməkçi müsəlmanları ümumrusiya sosial qanunvericiliyinin üstünlüklərindən məhrum edəcək. Lakin ərazi muxtariyyəti istəyənlərin əsas məruzəçisi olan Rəsulzadə qurultay iştirakçılarının əksəriyyətini mədəni muxtariyyət proqramının türk xalqlarının artan milli özünüdərkinə ədalətli cavab verə bilməyəcəyinə inandıra bilmişdi. Federalizm əleyhdarları məhz buna etiraz edirdilər.
Beləliklə, qurultay 446 səs lehinə, 271 nəfər əleyhinə olmaqla, Rusiyada müsəlman xalqların maraqlarını ən çox təmin edəcək quruluşun milli-ərazi-federativ əsaslı demokratik respublika olacağını təsdiqləyib. Nəticədə, milli muxtariyyət istəyinə nail olan Azərbaycan liderləri və siyasi təşkilatları bununla gələcək müstəqilliyin ideya və praktik əsasını yaradıblar. Bir sözlə, Azərbaycan xalqı oyanıb və 1917-ci ilin sonu, 1918-ci ilin əvvəllərində baş verənlər də bunu təsdiqləyib.
MƏMMƏD YUSIF CƏFƏROV
Məmməd Yusif Hacıbaba oğlu Cəfərov (1885-1938) dövrünün ən parlaq Azərbaycan siyasətçilərindən olub. Onu haqlı olaraq Azərbaycan Demokratik Respublikasının yaradıcılarından hesab edirlər.
Cəfərov ictimai-siyasi fəaliyyətə 1912-ci ildə Moskva Universitetinin hüquq fakültəsini əla qiymətlərlə bitirərək Bakıya qayıtmasından sonra başlayıb. Vəkil köməkçisi kimi çalışan Cəfərov olduqca qısa zamanda üç quberniyanın (Bakı, Yelizavetpol və İrəvan) müsəlman əhalisinin hörmətini qazanıb. Bunu Cəfərovun IV Dövlət Dumasının deputatı seçilməsi də təsdiqləyir. O, Dövlət Dumasının kadet və müsəlman fraksiyalarının üzvü olub. Çıxışlarında Cəfərov müsəlman xalqların maraqlarını müdafiə edib, hökuməti müsəlman əhalinin təhsilinə etinasız yanaşmaqda, onların hüquqlarını məhdudlaşdırmaqda günahlandırıb.
Məmməd Yusif Cəfərov 1917-ci ilin fevral inqilabını alqışlayanlardan olub. Müvəqqəti hökumət onu yeni regional hakimiyyət orqanı -Zaqafqaziya Xüsusi Komitəsinin heyətinə daxil edib. Burada Cəfərov sənaye və ticarət sahəsində çalışıb.
Cəfərov Müsavat Partiyası və Müsəlman Milli Komitəsinin siyahısı ilə Ümumrusiya Müəssislər Məclisinə də seçilib. Oktyabr çevrilişilə bolşeviklərin hakimiyyətə gəlişindən sonra o, Cənubi Qafqazın muxtariyyət qazanması prosesində fəal iştirak edib. 1917-ci il noyabrın 15-də Zaqafqaziya komissarlığında sənaye və ticarət komissarı olan Cəfərov 1918-ci ilin fevralında açılmış Zaqafqaziya Seymində müsəlman fraksiyasının tərkibinə daxil olub. Burada o, fraksiyanın Rəyasət heyəti sədrinin müavini kimi çalışıb. O, Qafqaz xalqlarını dostluğa çağırır, onların müstəqilliyinin qorunub saxlanılmalı olduğunu deyirdi. Cəfərov Osmanlı İmperiyası ilə sülh əldə edilməsinin əsas tərəfdarlarından biri idi.
1918-ci il mayın 27-də, gürcü fraksiyasının Zaqafqaziya Seymini tərk etməsinin səhəri gün müsəlman fraksiyasının fövqəladə toplantısında Azərbaycan Milli Şurasının yaradılması haqda qərar qəbul edilib. Məmməd Yusif Cəfərov Milli Şuranın İcraiyyə Komitəsinə seçilib. Mayın 28-də Azərbaycan Demokratik Respublikasının Müstəqillik Bəyannaməsi qəbul olunub. Onu imzalamış şəxslər arasında Məmməd Yusif Cəfərov da var.
ADR dövründə Cəfərov ticarət və sənaye naziri, respublikanın Gürcüstandakı diplomatik nümayəndəsi, xarici işlər naziri kimi vəzifələrdə çalışıb. Müstəqil Azərbaycan dövlətinin xarici siyasətinin, diplomatik xidmətinin formalaşmasında onun böyük rolu var.
1920-ci il fevralın 2-də Məmməd Yusif Cəfərov ADR parlamenti sədrinin birinci müavini seçilib. O, bolşeviklərin 1920-ci il aprelin sonlarında Azərbaycanı işğal etməsinə və burada Sovet hakimiyyətinin qurulmasınadək bu postda çalışıb.
Məmməd Yusif Cəfərovun adı Azərbaycan parlamentarizminin salnaməsinə, 1918-1920-ci illərdə mövcud olmuş ADR-in tarixinə qızıl hərflərlə yazılıb.

1917 marked the national upsurge of Azerbaijanis
The year of 1917 was a turning point in the destinies of many peoples of Europe and Asia. The Russian Empire collapsed and a captivating sense of the long-awaited freedom embraced the peoples of the empire. Azerbaijanis, who got much closer to the fateful beacon of freedom in the same year of great upheavals, also made a decisive step on the path to national awakening, which resulted in the establishment of the first republic in the Muslim East in 1918.
February of hopes and expectations
February 1917... Immediately after the collapse of tsarism in Russia, the Provisional Government took the supreme power in the entire space of the former empire. One of its first decrees was the abolishment of all laws restricting the rights of citizens due to their religious beliefs or nationality.
The news of the overthrow of the autocracy has also stirred up the whole of the Caucasus, including one of the leading economic centres of the empire, multinational Baku. In the morning of March 3, residents of this ancient Azerbaijani city excitedly discussed the new political situation in the country at the impromptu rallies, full of hopes for improving their lives, overwhelmed by the expectations of freedom and the speedy triumph of democracy.
Provisional Government, which urgently began to review the management of “non-Russian areas of the country” in order to ensure greater participation of representatives of the local population in government, did everything to encourage the expectations of millions of people. On March 9, the civil power was transferred to the Special Transcaucasian Committee (OZAKOM), which consisted of deputies representing the national groups of the region in the State Duma of the former Russian Empire. One of the brightest Azerbaijani politicians and public figures of that time, cadet (later a member of the Musavat Party) Mammad Yusif Jafarov also joined the OZAKOM.
Meanwhile, almost in parallel with local authorities, the executive committees of public organizations under the auspices of the Provisional Government, the Soviets (councils, R+) of Workers' Deputies were established as institutions representing the interests of the working population and left-wing political powers (Socialist-Revolutionaries, Mensheviks, Bolsheviks and others). Such a situation led to de facto dual power in the territory of Azerbaijan.
The Azerbaijani population was not represented in the Soviet of Workers' Deputies of Baku, in which representatives of other nationalities played a dominant role. The first elections to the Soviets of Workers' and Military Deputies held in March 1917 did not provide for any representation of Azerbaijanis in these bodies. However, the process of national awakening of the Turkic-Muslim population of Azerbaijan, as well as of other Muslim peoples of the former Russian Empire, could not be stopped.
From the very first days of the Russian revolution, Azerbaijan has become one of the centres of the Muslim movement. A significant milestone was the establishment on March 27 of the Provisional Executive Committee of the Baku Muslim National Council. The well-known lawyer Mammad Hasan Hajinsky, a member of the increasingly popular Azerbaijani national-democratic party Musavat, was elected its chairman. Among the most important achievements of the committee was the proportional representation of Muslims in local government and in the future Constituent Assembly.
A party show
1917 witnessed an unprecedented upsurge of political activity for Azerbaijanis. First and utmost, this was evident in the establishment of many organizations that claimed political power. The most powerful of them was the Musavat party established back in 1911 but outlawed by the tsarist autocracy.
The February revolution moved Musavat to the avant-garde of political spectrum as a defended of the national interests of the Azerbaijani people, because it succeeded in attracting sympathy and support of the majority of the Muslim population living in Baku and other cities and regions of Azerbaijan. The main reason why Musavat was so popular was its political ability to gather the broad Muslim masses around itself and the idea of ​​granting Azerbaijan national-territorial autonomy as part of Russia's federative democratic republic.
Just a few days after the fall of the monarchy in Ganja, the second major city of Azerbaijan and the traditional centre of nationally oriented forces, the party Adam-i Markaziyyat or the Turkic Federalists’ Party emerged. It also supported the transformation of the Russian state into a federation of autonomous territories.
Ideological and political similarities between Musavat and Adam-i Markaziyyat, their common views regarding the future government of the country, facilitated the unification of these two organizations. They united on July 3, 1917. The new organization was called the Turkic Democratic Party of Federalists Musavat. Thanks to unification, it turned into a powerful political power, which by the summer of 1917 enjoyed great influence in all spheres of the socio-political life of Azerbaijan. But the main thing is that she became not only an exponent of the idea of ​​national liberation of the Azerbaijani people, but also achieved major achievements in the process of its implementation.
In September 1917, religious and conservative circles established the Rusiyada Müsəlmanlıq (Muslims in Russia Party). Together with Ittihadi-Islam (Islamic Union) Party of Ganja they formed a single organization named Rusiyada Müsəlmanlıq Ittihad. According to the party statement, Islamic Sharia would be the guiding principle of its political activities. It is no accident that the ittihadists rejected the ideas of Turkism, which was one of the ideological pillars of the national democratic camp, primarily the Musavat party.
Serious organizational processes were also taking place on the left axis of Azerbaijani political spectrum. In early March, the Bolshevik party Hümmət led by Nariman Narimanov, resumed its activities. It would also play an instrumental role in the upcoming dramatic events in the history of the Azerbaijani people.
Conquerors of congresses
Azerbaijanis expressed their aspirations under a new revolutionary upsurge during the Congress of Muslims of the Caucasus held in Baku on April 15-20, 1917. The question of the future political structure of Russia and the rights of small nations was the main topic under discussion. The Musavat leader Mammad Amin Rasulzadeh devoted his address to this topic. He noted that “no force, except a freely expressed desire to form a state union, can create a lasting unity between individual nationalities that are members of the state.”
Based on Rasulzadeh’s address, the congress adopted the following resolution: “To recognize that the form of government in Russia, which is the most favourable for the interests of Muslim nationalities, is a federated democratic republic”.
One of the most important issues was the situation of women in the Caucasus. “When the women of other nationalities take an active part in socio-political life along with men and contribute to the success of their nation, Muslim women cannot and must not remain in seclusion,” said Rasulzadeh. The resolution adopted at the congress demanded for equal political and economic rights for the Muslim women.
In addition, the Congress of Caucasian Muslims voiced a demand for universal, compulsory and free education in the Turkic (Azerbaijani) language.
The triumph of the Azerbaijani political forces turned into their participation in the All-Russian Muslim Congress held in Moscow on May 11-17, 1917. The opponents of the organisation of the Russian state based on territorial-federal principles also opposed the view of the future form of government supported by Musavat. A number of Tatar and North Caucasian politicians believed that the principle of federalism would split the Muslim movement, deprive Muslim workers of an opportunity to enjoy the benefits of all-Russian social legislation. However, Rasulzadeh, who became the keynote speaker from the block of territorial autonomists, convinced the majority of the congress participants that the program of cultural autonomy, advocated by opponents of the principle of federalism, could not fairly respond to the growing national identity of Turkic peoples. Therefore, by a majority of 446 votes against 271, the congress decided to recognize that the democratic republic on a national-territorial-federal basis is the form of the state system of Russia, which most ensures the interests of Muslim nationalities.
Thanks to the support of the principle of national autonomy, Azerbaijani leaders and political organisations laid an ideological and practical basis for future independence. The Azerbaijani people woke up, which was evident by the subsequent events of 1917 and early 1918.
MAMMAD YUSIF JAFAROV
Mammad Yusif Hajibaba oghlu Jafarov (1885-1938) was one of the brightest Azerbaijani politicians of his time. He is considered one of the founders of the Azerbaijan Democratic Republic.
Jafarov has been actively involved in social and political activities right after his graduation with honours from the law faculty of the Moscow University in 1912 and return to Baku. Working as an attorney assistant, he earned the respect of the Muslim population of three provinces (Baku, Yelizavetpol, and Erivan) in a relatively short period. As a result, he was elected a deputy of the Fourth State Duma.
Jafarov was a member of the Cadet and Muslim faction of the Duma. In his speeches, he defended the interests of Muslim peoples, criticized the authorities for indifferent attitude to the education of the Muslim population, restriction of their rights.
Mammad Yusif Jafarov welcomed the February Revolution of 1917. The Provisional Government included him in the new regional authority, the Special Transcaucasian Committee, where he was in charge of industry and trade.
Jafarov was elected to the All-Russian Constituent Assembly as a member of the Muslim National Committee and the Musavat Party. After the October Revolution, which brought the Bolsheviks to power, Jafarov began to play an active role in the process of autonomization of the South Caucasus. On November 15, 1917, he became the Commissar of Industry and Trade of the Transcaucasian Commissariat. In the Transcaucasian Sejm, which opened in February 1918, he was part of the Muslim faction serving as the Deputy Chairman of the Presidium. Jafarov called for friendship between the peoples of the Caucasus, protection of their independence, and was one of the supporters of concluding a peace agreement with the Ottoman Empire.
On May 27, 1918, the day after the Georgian faction left the Transcaucasian Sejm, the emergency meeting of the Muslim faction decided to establish the National Council of Azerbaijan. Mammad Yusif Jafarov was elected to the Executive Committee of the National Council. On May 28, the Declaration of Independence of the Azerbaijani Democratic Republic (ADR) was adopted. Mammad Yusif Jafarov was one of the signatories of the Declaration.
In ADR Jafarov served as the Minister of Trade and Industry, diplomatic representative in Georgia, and Minister of Foreign Affairs. His role in the establishment of foreign policy, the diplomatic service of the independent Azerbaijan is enormous.
On February 2, 1920, Mammad Yusif Jafarov was elected the senior comrade (first deputy) of the chairman of the ADR parliament. He has retained this post until the Bolshevik occupation and the establishment of the Soviet power in Azerbaijan in late April 1920.
The name of Mammad Yusif Jafarov is etched in gold in the history of Azerbaijani parliamentarism, and the Democratic Republic of 1918-1920.