ÜSKÜK OYNADANLARIN HAKİMİYYƏTİ
Ermənistanda martın 2-də keçirilmiş alternativ prezident seçkisində bu posta Armen Sarkisyan seçilib. 7 il müddətinə seçilmiş yeni prezidentin namizədliyini ölkə parlamentinin 105 deputatından 90-nı dəstəkləyib. Sarkisyanın namizədliyini ölkənin Respublika Partiyası ilə daşnaklardan ibarət hakim koalisiyası irəli sürmüşdü. Bu, əlbəttə ki, səlahiyyət müddəti başa çatan prezident Serj Sarqsyanın xeyir-duası ilə baş vermişdi. S.Sarqsyanın özü isə aprelin əvvəlində prezident səlahiyyətlərinin başa çatması ilə, baş nazir postunu tutacaq. Məsələ ondadır ki, Ermənistan Konstitusiyasına edilmiş son dəyişikliklərə görə, ölkədə real hakimiyyət rıçaqları məhz hökumət başçısına verilib. Buraya güc strukturlarına nəzarət də aiddir.
Ermənistanın prezident respublikasından sırf parlament idarəçiliyi sisteminə keçidi hələ 2015-ci ilin sonlarında baş verib. O zaman dövlət başçısı Serj Sarqsyan və hakim koalisiyanın təşəbbüsü ilə Konstitusiyaya dəyişikliklər edilib. Dəyişikliyə əsasən, bu vaxtadək ümumxalq səsverməsilə seçilən və böyük səlahiyyətlərə malik prezident artıq parlament tərəfindən təyin olunur. Bununla yanaşı, o, sadəcə rəmzi fiqura çevrilir və formal olaraq, Konstitusiyaya əməl olunmasının qarantıdır.
Britaniya vətəndaşı olan Ermənistan prezidenti
Bu rola 65 yaşlı Armen Sarkisyan «ideal» şəkildə uyğun gəlirdi. Fizik alim olan Sarkisyan hələ Sovet İttifaqı illərində yığdığı təcrübə ilə sonradan Böyük Britaniya universitetlərindən birində müəllim kimi çalışmağa başlayıb. Ermənistanın müstəqillik qazanmasından sonra isə London və Brüsseldə müxtəlif diplomatik fəaliyyətlə məşğul olub. 90-cı illərin ortalarında A.Sarkisyan Ermənistan hökumətinə başçılıq etməyə başlayıb. Lakin cəmi 4 ay sonra ovaxtkı müdafiə naziri, nüfuzlu şəxslərdən olan Vazgen Sarkisyanla mübahisənin ardından vəzifəsindən istefa verib. Deyilənə görə, müdafiə naziri baş naziri elə öz kabinetindəcə şillələyibmiş. O zaman Armen Sarkisyanın guya müalicə olunmaq üçün Londona yollandığı açıqlansa da, o, orada elmi-pedaqoji fəaliyyətlə yanaşı, biznes də qurub. Elə həmin dövrdə A.Sarkisyan Britaniya vətəndaşlığı alıb. Rəsmi məlumata görə, A.Sarkisyan Ermənistanın Böyük Britaniyadakı səfiri təyin olunduqdan sonra Britaniya vətəndaşlığından imtina edib.
Müxalifət onun bu bəyanatına son dərəcə şübhə ilə yanaşır. Müxalifətçi deputatlar bu şübhələrini məsələnin parlamentdə müzakirəsi zamanı da dilə gətiriblər. Onlar Sarkisyanın Böyük Britaniya vətəndaşlığından imtinasını təsdiqləyəcək sənəd tələb etsələr də, onlara heç bir sənəd təqdim olunmayıb. Beləliklə, qanuna əsasən həyata keçirilməli olan prosedur, güman ki, bilərəkdən sona çatdırılmayıb.
Armen Sarkisyan fəaliyyəti illərində Qərbin iqtisadi və siyasi elitası ilə sıx əlaqələr qura bilib. Onun xaricdəki erməni diasporunun nüfuzlu şəxslərilə də yaxşı münasibətləri var. A.Sarkisyan Davos Forumunun daimi iştirakçısı, Harvard Universitetinin Kennedi İdarəçilik Məktəbi Şurasının üzvüdür. «British Petroleum», «Bank of America», «Merrill Lynch» şirkətlərində məsləhətçi işləyib. Lakin həddindən artıq «qərbpərəst» görünməmək üçün o, fevralın əvvəlində prezidentliyə namizəd qismində Moskvaya səfər edib. Amma A.Sarkisyanın sələflərindən fərqli olaraq, Rusiya ilə müttəfiq münasibətlərinə xüsusi əhəmiyyət verməyəcəyinə dair şübhələri, çətin ki, aradan qaldırsın. Hər halda, onun illərlə yaşadığı Böyük Britaniyada rusofobiya əhvalı çox yüksəkdir və ingilis isteblişmentilə sıx münasibətlərini gizlətməyən şəxsin bu əhvaldan uzaq qalması çətindir.
Beləliklə, Serj Sarqsyanın prezident səlahiyyətləri aprelin 9-da bitir. Elə həmin gün Ermənistan hökuməti istefaya gedəcək. Bundan sonra baş nazir daxil olmaqla, bütün hökumət üzvləri səlahiyyətlərin icraçısı kimi çalışacaq. Reqlamentə əsasən, aprelin 10-da baş nazir postuna parlamentdəki hakim koalisiyanın razılaşdırdığı namizədin adı açıqlanmalıdır. Baş nazir seçkisi isə aprelin 17-də keçirilməlidir.
Koçaryana «qara xəbərdarlıq»
Beləliklə, aydındır ki, bütün bu çoxgedişli mürəkkəb oyun Serj Sarqsyan tərəfindən təşkil olunub və məqsəd onun prezident səlahiyyətlərinin bitimindən sonra da hakimiyyəti əldə saxlamasıdır. Çünki Ermənistanda başda eks-prezident Robert Koçaryan olmaqla, bir çox nüfuzlu və zəngin şəxslər ali kürsüyə iddia edə, bununla da, S.Sarqsyan və ətrafı üçün təhlükəyə çevrilə bilərdilər. Odur ki, Sarqsyan Konstitusiyaya dəyişikliklər etmək üçün hətta ali postlara namizəd olmayacağını da açıq şəkildə dilə gətirmişdi. Hakimiyyətin taleyini parlamentin həll edəcəyini nəzərə alan S.Sarqsyan parlament seçkisində partiyasının qələbəsini təmin etmək üçün baş nazir postuna Moskvadan Karapetyanı dəvət etmişdi. Birincisi, o, yeni sima olduğundan seçicilərdə dəyişikliklərə ümid yarada bilərdi. İkincisi, Sarqsyan bununla hökumətin gələcəkdə də rusiyapərəst olaraq qalacağını nümayiş etdirirdi. Nəhayət, üçüncüsü, o, bu namizədi önə çıxarmaqla, ən təhlükəli rəqibi, keçmişdə isə rəhbəri və tərəfdaşı olmuş Robert Koçaryanın qarşısını kəsirdi. Çünki Moskvanın Koçaryana inandığı və onu dəstəklədiyi sirr deyil.
Robert Koçaryanın imkanlarını tam məhdudlaşdırmaq üçün hətta Respublika Partiyasının parlamentdəki çoxluğu «Yolk» müxalifət fraksiyasının lideri Nikol Paşinyanın eks-prezidentin prokurorluqda dindirilməsi təşəbbüsünə belə, dəstək verib. Parlamentarilər hesab edir ki, sabiq prezident 2008-ci il martın 1-də seçki saxtakarlığına etiraz edən nümayişçilərə atəş açılması qərarı ilə bağlı dindirilməlidir. Vaxtilə parlamentin 1 mart hadisələrilə bağlı müvəqqəti komissiyasına rəhbərlik etmiş Samveol Nikoyan Robert Koçaryanın dindirilməsinin vacibliyini açıq şəkildə bəyan edib. Bu, Koçaryanın hakimiyyət strukturlarında qalan tərəfdarlarına «qara xəbərdarlıq» olub. Sabiq prezidentin özü isə bunun ardından müdafiə mövqeyinə keçmək məcburiyyətində qalıb.
Hiyləgər oyunda məğlubiyyət
Serj Sarqsyanın belə mürəkkət daxili və xarici siyasi manevrlərinin gedişində Ermənistanın Türkiyə ilə münasibətlərin normallaşdırılmasını nəzərdə tutan Sürix protokollarından imtinası da diqqətdən qaçmayıb. İrəvan protokolların ratifikasiyası prosesinin dayandırıldığını bəyan edib. Əslində, bunun xüsusi xarici siyasi əhəmiyyəti yoxdur. Çünki İrəvanın Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nizamlanması prosesində konstruktiv mövqe tutmaqdan imtinasından sonra proses onsuz da dayanıb. Ankara isə prinsipial olaraq bəyan edib ki, erməni qüvvələrinin işğal olunmuş Azərbaycan torpaqlarından çıxarılmağa başlanmasınadək Ermənistanla sərhədləri açmayacaq. Sarqsyan bu haqda bəyanatı ilə faktiki olaraq bir şeyi etiraf edib: onun ənənəvi qərbli himayədarlarının dəstəyilə oynadığı və Ankara ilə Bakının arasını vurmağa hesablanmış hiyləgər oyunu iflasa uğrayıb. Lakin bu məqamda da Sarqsyan qaba türkofobiya nümayiş etdirməklə, daşnakların və erməni diasporunun bir hissəsinin gözündə əlavə xal qazanmağa çalışıb. Hər halda, istər Serj Sarqsyan, istərsə də onun özündənrazı xarici işlər naziri Edvard Nalbandyan bütün lovğalıqlarına rəğmən, Ermənistanın Türkiyə üçün ciddi əhəmiyyət daşımadığını bilirlər. Ankara İrəvanla bu protokolları yalnız Türkiyənin Avropa İttifaqına qəbuluna yaradılan süni maneələrin aradan qaldırılması üçün imzalamışdı. Məlum olduğu kimi, artıq Türkiyənin bu təşkilata üzvlüyü məsələsi Brüssel və aparıcı fövqəldövlətlər tərəfindən dondurulub. Odur ki, Türkiyə-Ermənistan münasibətlərinin normallaşması prosesinin sürətləndirilməsi zərurəti də aradan qalxıb. Bərbad iqtisadiyyata və yoxsul əhaliyə malik Ermənistan uzaqbaşı, Türkiyənin onunla həmsərhəd olan əyalətləri üçün müəyyən əhəmiyyət kəsb edə bilər. Ermənistan üçün isə vəziyyət tam əksinədir. Türkiyənin əhalisi Ermənistan əhalisindən 28 dəfə çox, iqtisadiyyatı isə Ermənistan iqtisadiyyatında 100 dəfə böyükdür. İrəvan 80 milyonluq Türkiyə bazarına, malların Yaxın Şərqə və Cənubi Avropaya daşınmasında tranzit imkanı qazanmaq üçün dəmir və quru yollarına çıxış əldə etmək üçün gec-tez Ankaranın qarşısında diz çökəcək. Odur ki, ermənilər istədikləri qədər təbliğat apara bilər. Reallıqda isə onlar nə coğrafi, də demoqrafik, nə də iqtisadi vəziyyəti dəyişmək gücündədir.
İntriqa «uzanır»
Ermənistanın siyasi səhnəsi Serj Sarqsyanın aprelin 10-da baş nazir vəzifəsinə namizəd göstərilməsinə, 17-də isə ERP və daşnaklardan ibarət koalisiyanın dəstəyilə bu posta təyin olunmasına tam hazırdır. Lakin görünən odur ki, Sarqsyanın hələ də müəyyən şübhələri var. Hər halda, o, kartlarını hələ də tam açmır və intriqanın uzanmasını təmin edir. Belə qənaətə gəlmək olar ki, Serj Sarqsyan öz hakimiyyətini Moskvanın razılığı olmadan uzadır və bu səbəbdən də, Rusiya tərəfdən hər an bomba effekti verəcək kompromatın üzə çıxa biləcəyindən narahatdır. Sarqsyan Moskvadan hər an sərt müqavimətin gələ biləcəyini düşünür və bu halda gələn təzyiqlər qarşısında tab gətirməyin mümkün olmayacağını anlayır. S.Sarqsyan Armen Sarkisyan kimi qərbpərəst əlaltısını prezidentliyə namizəd göstərməklə, Avropa İttifaqı ilə saziş imzalamaqla, Qərb ölkələrinə çoxsaylı səfərlərlə Moskvaya bir mesaj verir: əgər məni dəstəkləməsəniz, Ermənistan Moldova, Gürcüstan və Ukrayna kimi, Qərbə meyillənəcək.
Serj Sarqsyanı narahat edən daha bir məsələ var. O, düşünür ki, Rusiya, Ermənistan və Azərbaycanda prezident seçkilərinin başa çatmasından sonra Moskvadan ərazi iddialarından əl çəkmək tələbi gələ bilər. Rusiya İrəvanı israrla danışıqlar prosesini uzatmamağa, öz qüvvələrinin Azərbaycanın işğal altındakı ərazilərindən çıxarılmasına başlamağa çağıra bilər. S.Sarqsyan və ətrafı düşünür ki, qərbpərəst siyasətin gücləndirilməsi, Gürcüstanla nümayişkaranə «dostluq» Kremli ermənilərə sərf etməyən ssenaridən əl çəkməyə vadar edəcək.
Bundan sonra Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nizamlanması ilə bağlı danışıqları kimin aparacağı da tam aydın deyil. Əvvəllər bunu XİN başçısı ilə prezident edirdi. İndi, ölkədə xarici siyasət və təhlükəsizlik məsələləri hökumətin, daha konkret desək, Ermənistanın ən ali vəzifəli şəxsi sayılacaq baş nazirin səlahiyyətində olacaq. Lakin hökumətin razılığı ilə parlament müvafiq səlahiyyəti prezident də daxil olmaqla, istənilən şəxsə verə bilər. Görünən odur ki, İrəvan bu ssenariyə yalnız bir halda əl atacaq: danışıqlar prosesini uzatmaq lazım gələrsə, bunun üçün məsələ yeni, daha az məlumatı olan şəxsə tapşırıla bilər.
Amma belə manevrlərin vaxtı çoxdan keçib və konkret hədəflərə hesablanmayan, Azərbaycanın işğal altındakı ərazilərinin boşaldılmasını nəzərdə tutmayan danışıqlar, sadəcə, müharibənin bərpasını tezləşdirə bilər. Düşünürəm ki, ermənilər və onlara havadarlıq edən qüvvələr bunun fərqindədir. Azərbaycanda 25 minədək hərbçinin, 250 tank və digər zirehli texnikanın, minədək raket-artilleriya qurğusunun, həmçinin 50 ordu və cəbhə aviasiyasının cəlbilə başlanmış miqyaslı hərbi təlimlər bunu hər kəsə yaxşı xatırlatmalıdır.

Changing the order of Sarkis’s sons does not change the sum
On March 2, Armen Sarkissian was elected a new president of Armenia for the next seven-year term on a non-alternative basis. 90 of 105 members of the parliament supported his candidacy. Sarkissian's nomination was put forward by the ruling coalition of the Republican Party of Armenia and the Dashnaks with the blessing of the outgoing head of state. After his presidential term ending in early April, the incumbent president Serzh Sarkissian intends to take over the post of prime minister. After all, in accordance with the changes introduced in Armenian Constitution, prime minister will have a real power in the country including the control over law enforcement agencies.
A transition from presidential to parliamentary form of government was implemented as early as the end of 2015. At the referendum initiated by President Serzh Sarkissian and the ruling coalition, the relevant amendments to the Constitution were adopted, according to which the president, who previously had enormous powers and was elected by popular vote, is now appointed by the parliament. The head of state becomes a ceremonial figure, performing representative functions and formally is the guarantor of compliance with the Constitution.
British subject as Armenian President
Armen Sarkissian (65) is a physicist, who has received training as an intern and then taught at one of the British universities. He fits a role of Armenian president ideally. Later, after Armenia gained independence, he has exercised various diplomatic functions in London and Brussels. In mid-90s, Armen Sarkissian headed the Armenian government, but four months later left this position after quarreling with the then Defense Minister, influential Vazgen Sarkissian. It is believed that his namesake gave him a slap in the office. Although Armen Sarkissian allegedly left for London for medical treatment, he, along with the scientific and pedagogical activity, has also performed as a successful businessman. At the same time, A. Sarkissian acquired British citizenship, which he later refused after his appointment as the Armenian Ambassador to the UK. It should be noted that the opposition called this statement into question during one of the parliamentary discussions. After all, the required written confirmation of Sarkissian’s refusal of British citizenship was not presented to the parliament, as the procedure prescribed by law was not carried out appropriately.
Armen Sarkissian has long had strong ties with western economic and political elite, as well as influential representatives of the Armenian Diaspora. He is a regular participant of the Davos forum, a member of the Kennedy School of Management at Harvard University. His previous positions also include adviser to BP, Bank of America, Merrill Lynch and other companies. But to avoid a reputation of a "too pro-Western politician", Armen Sarkissian visited Moscow in early February as a presidential candidate. However, he is unlikely to dispel doubts that, like the predecessors in this post, will be oriented toward Russia. After all, in the UK, where he has spent many decades, it is difficult to penetrate through strong Russophobic sentiments for a person who does not hide his close relations with the British establishment either.
Serzh Sarkissian will resign from office on April 9, and on the same day, same as the Armenian government. Prime Minister and other members of the government will become temporarily acting. On April 10, according to the regulations, the name of the candidate must be disclosed, which is determined by agreement with the ruling parliamentary coalition. The election of the prime minister is scheduled for April 17.
Kocharian’s "Black Spot"
Obviously, the preceding intricate and multimove combination was played by the incumbent President Serzh Sarkissian to retain his power after stepping back from the presidency. After all, many people in Armenia, including the former president Robert Kocharian and other influential and wealthy people, could claim this top position and become dangerous for Serzh Sarkissian and his clan. To make the necessary changes in the Constitution, Sarkissian even publicly stated that, in case of their adoption, he would not qualify for higher positions. Since the parliament will make a final decision on the new government, Sarkissian invited the incumbent Prime Minister K. Karapetian from Moscow to ensure the victory of his party in the elections. First, Karapetian was a fresh image of a politician that could inspire voters with hopes for change. Secondly, Sarkissian demonstrated his readiness to continue the pro-Russian line of power in Armenia. Finally, he has Karapetian’s nomination actually blocked the ambitions of his most dangerous rival, past patron and partner Robert Kocharian, who enjoys special support and confidence from Moscow.
To completely block Kocharian’s possible interference in this power game, the majority of the ruling Republican Party unexpectedly supported the initiative of Nikola Pashinian, the leader of the opposition parliamentary faction Elk, urging for the interrogation of ex-President Robert Kocharian regarding his role in shooting the civilians protesting against the falsification of election results in March 2008. Chairman of the former interim parliamentary commission on the events of March 1, 2008, Samvel Nikoyan, publicly announced the need to summon Robert Kocharian for interrogation. This was a "black spot" sent to Kocharian's supporters remaining in the power, which also forced him to become fiercely defensive.
Defeats in a treacherous game
A recent statement that Armenia withdraws from the Zurich protocols on normalizing relations with Turkey and stops the process of their ratification did not go unnoticed amidst Serzh Sarkissian's chain of complex internal and external political manoeuvres. In fact, the statement did not have any special significance since the process was frozen anyway thanks to Yerevan’s refusal to take a constructive stance in the Karabakh settlement. Ankara had previously announced the impossibility to open the borders with Armenia without the beginning of the withdrawal of Armenian forces from the occupied Azerbaijani territories. In fact, Sarkissian just stated that his insidious game supported by traditional western patrons and aimed at driving a wedge between Ankara and Baku failed. But he tried to score additional points in the eyes of the Dashnaks and among a certain part of the foreign Armenian diaspora, which manifests zoological turkophobia.
After all, with all his conceit, both Serzh Sarkissian and his self-satisfied Foreign Minister Edward Nalbandian understand that Armenia does not mean much for Turkey. Ankara concluded these protocols with Armenia solely in order to remove artificial obstacles for Turkey's admission to the European Union. As is known, now the question of Turkey's membership in this organization by Brussels and the leading powers is frozen. Therefore, the need for forced normalization of Turkish-Armenian relations has disappeared. Armenia, with its insignificant economy and poor population, matters only for the Turkish regions adjacent to the border. For Armenia, however, the situation is exactly the opposite. The population of Turkey is more than 28, and the economy is 100 times. Yerevan will sooner or later have to bow to Ankara to discover the way to the capacious, 80 million Turkish market and get rail and highway communications for the transit of goods to the Middle East and South Europe. So, for propaganda purposes, Armenians can fumigate as much as they please, but they can not change the geographic, demographic and economic realities.
The overused intrigue
Politically, Armenia is completely prepared to see Serzh Sarkissian’s nomination as a prime minister on April 10 and his appointment thanks to the support of the parliamentary coalition of RPA and Dashnaks on April 17. But, apparently, Sarkissian still has some doubts, and he does not fully reveal his cards until the last minute. It seems that Serzh Sarkissian exercises the prolongation of his power without Moscow's approval, and therefore is afraid of explosive compromising material that can be unexpectedly dumped out to opposition, which will be difficult to counter. By nominating his pro-Western protégé Armen Sarkissian as a new president, signing an agreement with the European Union, numerous visits to Western countries, Serzh Sarkissian actually demonstrates to Moscow that if he is not supported, Armenia can move towards the West, like Moldova, Georgia, and Ukraine.
Serzh Sarkissian is afraid that after the elections in Russia, Armenia and Azerbaijan, he will face a demand of Russia to moderate its territorial ambitions, to stop delaying the negotiations and to start a gradual withdrawal of Armenian forces from the occupied Azerbaijani territories. The strengthening of Armenia’s pro-Western foreign policy vector, demonstrative "friendship" with Georgia should, according to Serzh Sarkissian and his men, prompt the Kremlin not to force the scenario unpleasant to Armenians.
Also, it is still not clear who will conduct the negotiation process on the Karabakh settlement. Previously, it was the responsibility of foreign minister and president. Now the foreign policy and security are concentrated in the government, and specifically in the hands of the prime minister, who is the highest official of Armenia. However, with the consent of the government, the parliament can make any person, including the president, eligible to hold the Karabakh talks. Apparently, Armenian authorities will resort to this option only if they want to artificially delay the negotiations by introducing a new, inadequately informed person. But there is no time for such manoeuvres any more. By refusing to negotiate for concrete results and by evading the liberation of occupied Azerbaijani territories Armenia can only bring the war closer. I believe that the Armenians and the power behind them should reconsider the existing situation. Large-scale military exercises in Azerbaijan, which involve up to 25,000 troops, 250 tanks and other armoured vehicles, about 1,000 missile-artillery installations, and 50 units of army and front-line aviation, are an unequivocal reminder of this.