BÖYÜK OYUN DAVAM EDİR
Rusiya prezidenti Vladimir Putin Federal Şuraya 14-cü müraciətini ünvanlamaq üçün Kremlin ənənəvi Georgiyev zalını deyil, Manejin Sərgi Mərkəzini seçdikdə bunun səbəbi heç kəsin ağlına gəlməmişdi. Bunun nə ilə bağlı olduğunu, prezidentə çıxışı zamanı «vizuallıq və infoqrafika»nın nədən bu qədər lazım gəldiyini heç kəs anlamırdı. Hər şey Putinin iqtisadi və sosial sahələrə aid çıxışdan sonra faktiki olaraq, ölkəsinin indiyədək məxfi saxlanılan yeni strateji silah sistemlərinin təqdimatına başlaması ilə aydın olub. Prezidentin sözlərinə görə, bu silahlar Amerikaya məxsus Hava Hücumundan Müdafiə (HHM) sistemlərindən yan keçməyə qadirdir. «Bu, sadəcə fantastikadır», - deyə Putin bildirib. Bu silahları yaratmış şəxsləri isə prezident «dövrümüzün qəhrəmanları» kimi xarakterizə edib.
Rusiyanın cavabı
Bundan əvvəl Kreml başçısı ölkənin müdafiə gücünün artırılmasının vacibliyi, Suriya əməliyyatları, həmçinin ABŞ-ın «istər Amerika ərazisində, istərsə də ölkə sərhədlərindən kənarda» hava hücumundan müdafiə haqda razılaşmanı birtərəfli qaydada tərk etməsi haqda da danışmışdı. Vaşinqton özünün HHM sisteminin Rusiyaya qarşı deyil, məsələn, İran kimi «izqoy ölkələr»ə qarşı olduğunu dəfələrlə desə də, Moskva bunun əksini düşünür. Rusların fikrincə, Birləşmiş Ştatlara məxsus HHM sistemi Rusiyanın milli təhlükəsizliyinə təhdiddir. Kremldə hesab edirlər ki, Vaşinqton Rusiya raketlərini tutmağa qadir HHM sisteminin yaradılması ilə strateji nüvə tarazlığı balansı pozur. Moskvada əmindirlər ki, ABŞ özü üçün yeni strateji silahlar da hazırlayır. Bu üzdən, Putin bildirib ki, Rusiyanın «artan hərbi gücü» heç kəsə təhlükə yaratmır və Moskva heç bir dövlətə hücum etmək niyyətində deyil. Lakin ona hücum olarsa, cavab özünü bir an da olsun, gözlətməyəcək. Yəni Rusiya «etiraz və xəbərdarlıq»dan başqa da nələrsə deyib. «Rusiya bu çağırışlara nə ilə cavab verdi? Bunlarla! Bizimlə heç kəs əsaslı danışıqlar aparmaq istəmirdi. Bizi dinləmirdilər. İndi dinləyin», - deyə Kreml başçısı bildirib.
Beləliklə, Putin dünyaya nə nümayiş etdirdi?
«Sarmat» (RS-28) qitələrarası ballistik raketi
Maye mühərriki ilə təchiz olunmuş yeni qitələrarası ballistik raket «Voyevoda» (NATO təsnifatına görə «Şeytan») kompleksini əvəzləməlidir. Putinin sözlərinə görə, çəkisi 200 tondan artıq olan raket qısa aktiv uçuş sahəsinə malikdir. Bu, onun ən perspektivli HHM vasitələri tərəfindən belə, tutulmasını çətinləşdirir. Eyni zamanda o, uzaqmənzilli olması səbəbilə də HHM sistemlərindən yan keçməyə qadirdir: onu qısa trayektoriya ilə deyil, HHM sisteminin nəzarətində olmayan ərazilərin üzərilə də buraxmaq mümkündür. Raketin silahlı qüvvələrə 2020-ci ildə veriləcəyi gözlənilir.
Nüvə mühərrikli raket
«Maloqabaritnaə sverxmohnaə ədernaə gnerqetiçeskaə ustanovka, kotoraə razmehaetsə v korpuse krılatoy raketı tipa rossiyskoy noveyşey raketı X-101 vozduşnoqo bazirovaniə ili amerikanskoqo «Tomaqavka», no pri gtom obespeçivaet v desətki raz bolğşuö dalğnostğ poleta, kotoraə əvləetsə praktiçeski neoqraniçennoy». Raketi fərqləndirən yalnız uçuş məsafəsinin böyüklüyü deyil, həm də manevr bacarığıdır. O, bütün Yer kürəsini fırlana bilər. Üstəlik, raket müxtəlif radiolokasiya və müdafiə sistemlərindən yan keçmək iqtidarındadır. 2017-ci ilin sonlarında o, uğurla sınaqdan keçirilib.
Sualtı pilotsuz aparat - nüvə torpedası
Rusiya prezidentinin dediyi kimi, «bu nüvə qurğusu nadir sayılacaq kiçik ölçüyə, lakin eyni zamanda son dərəcə güclü enerji silahına malikdir»: «Həcminə görə o, müasir atom sualtı qayıqlarında quraşdırılmış raketlərdən 100 dəfə kiçikdir. Son dərəcə böyük gücə malik bu raketin döyüş rejiminə, yəni maksimum gücünə gətirilməsi üçün tələb olunan vaxt digərlərindən 200 dəfə azdır».
Putinin danışığı zamanı nümayiş olunan videogörüntülərdə torpedalardan biri təyyarədaşıyan gəmilər qrupunun mərkəzində, ikincisi isə liman tikililərində partlayıb. Yeni qurğu 10 min kilometrədək məsafə qət etmək bacarığı, yüksək sürəti (saatda 185 kilometrədək) və 1000 metrədək dərinə gedə bilmək imkanı ilə seçilir. O, hidrogen bombası ilə təchiz olunarsa, nəhəng sunami yarada bilər.
«Xəncər» raketi
Hipersəsli, yüksək dəqiqliyə malik aviasiya raketi saatda 12 min kilometrədək sürət yığmaq iqtidarındadır. 2 min kilometrədək məsafəni qət edə bilən raketin istər nüvə, istərsə də adi döyüş sursatı daşımaq, yayınma manevrləri etmək imkanı var. O, «İsgəndər» operativ-taktiki ballistik raketinin ciddi şəkildə modernləşdirilmiş versiyasıdır. Raketin MiQ-31 qırıcısı ilə atılması nəzərdə tutulur. Cənub hərbi dairəsində döyüş-təcrübə növbəsindədir. Putinin çıxışı zamanı ekranda onun MiQ-31 təyyarəsindən atılmasının görüntüləri nümayiş etdirilib.
Hipersəsli planer
«Avanqard» yeni hərbi təchizatlı strateji kompleksdir. O, Putinin sözlərinə görə, «hədəfə doğru meteorit, yanan kürə, alov kürəsi kimi» uçur. Bununla yanaşı, «idarə olunması çox etibarlıdır». O, səs sürətini bir neçə dəfə üstələməli olan ballistik raketin köməyilə atılır. Bundan sonra «Avanqard» hədəfə yönələrək minlərlə kilometr məsafəni manevrlər etməklə uçur. Artıq onun seriya istehsalına başlanılıb. «Kommersant»ın məlumatına görə, bu silahın ştatlı daşıyıcısı «Sarmat» RS-28 olacaq.
Məsələnin sırf texniki tərəflərinə gəlincə, məsələnin mahiyyətindən xəbərdar olan şəxslərin şərhlərinə çox az rast gəlinir. Məsələn, «Sarmat» raketi haqda deyirlər ki, Putin onun əsas çatışmazlığı haqda danışmayıb. Sən demə, onun çox zəhərli yanacaqla işləməsi raketə qulluğu çətinləşdirir. Belə raketlər yalnız yeraltı stasionar komplekslərin şaxtasında saxlanıla bilər. Bu isə onları əlçatan edir.
Hipersəsli planer haqda da fikirlər birmənalı deyil. Onlar peyk məlumatlarının dəqiqliyindən çox asılıdır və hədəfə yaxınlaşan zaman sürətini xeyli azaltmalıdır. Ümumilikdə, belə xarakteristikalar çoxdur. Məlumatsız insanların onlardan baş açması, xüsusilə də hansısa uyğunsuzluqları anlaması çətindir.
Müxtəlif Qərb KİV-də yer almış fikirlərə əsasən demək olar ki, «Sarmat» raketi haqda xəbər Qərb üçün yenilik olmayıb. Onlar «yeniliklər» arasında yalnız «Xəncər»ə ciddi yanaşıblar. «Foreign Policy» və «National Defense Magazine» yazır ki, Putinin çıxışından demək olar ki, dərhal sonra Pentaqonun Müdafiə Tədqiqatları Mərkəzinin direktoru Stiven Volker ABŞ-ın belə ixtiralara daha ciddi yanaşmaq planından danışıb. Bundan başqa, Putinin çıxışından 10 gün sonra Moskva Cənub Hərbi Dairəsində MiQ-31 qırıcısından atılan «Xəncər»in sınağı ilə Qərbin fikrinin əsaslı olduğunu təsdiqləyib. Rusiyanın Müdafiə Nazirliyi uğurla keçdiyi bildirilən sınağın videosunu yayıb - raket poliqonda müəyyən olunmuş hədəfi vurub. Sınağın gedişində «Xəncər»in taktiki-texniki xarakteristikası və zaman göstəriciləri də təsdiqini tapıb.
Qərbin şübhəsinə, eyni zamanda əsəbi təəccübünə (bəlkə, haqlıdırlar?!) ən çox nüvə mühərrikli raket səbəb olub. Bildirilir ki, belə qurğular Sovet İttifaqında da yaradılırdı. ABŞ-da isə artıq 1950-1960-cı illərdə praktik olmaması üzündən onlardan imtina edilib. Bundan başqa, ekspertlərin sözlərinə görə, raket uçuş zamanı ətrafa radioaktiv tullantılar atır və bu üzdən də o, təhlükəli hesab olunub. Yəni Rusiya bu raketləri sınaqdan keçiribsə, radioaktiv tullantıların ətrafa yayılması mümkündür. Bu mənada Norveçin «The Independent Barents Observer» nəşrinin bir xəbəri diqqətəlayiqdir. Yazıda bildirilir ki, «son bir neçə ildə Avropada, xüsusilə Skandinaviya ölkələrində atmosferdə mənşəyi məlum olmayan 131 radioaktiv yodunun izləri aşkarlanıb». Eyni zamanda bildirilir ki, bunlar əhalinin sağlamlığı üçün heç bir təhlükə doğurmur.
Rusiya sosial şəbəkələrində bu yaxınlarda yer almış bir xəbərdə isə deyilirdi ki, ötən il sentyabrın sonlarında Çelyabinsk vilayətində, daha sonra isə ümumilikdə Volqoqradda, hətta Tatarıstanda rutenium-106 aşkarlanıb. Bunun hansısa raket sınaqları ilə əlaqəli olub-olmadığını söyləmək çətindir.
Yeni silahlanma yarışı?
Putinin çıxışında geosiyasi reaksiya da maraqlıdır. Onun çıxışı Qərb KİV-nin yazdığı kimi, «Sovet İttifaqı rəhbərliyinin yaratmadığı təəssüratlar yaradıb». «Müasir tariximizdə hansısa ABŞ prezidentinin, o cümlədən hazırkı dövlət başçımızın böyük ekranda Rusiyaya nüvə hücumunu nümayiş etdirdiyini düşünmək belə, çətindir», - deyə «Bloomberg» yazır. Məsələ ondadır ki, sözügedən görüntülərin nümayişi zamanı raket başlığının Trampın Floridada yerləşən iqamətgahına bənzəyən hədəfə yaxınlaşdığı görünür. Daha bir görüntüdəki hədəf isə ABŞ Mərkəzi Komandanlığının daimi dislokasiya yeri olan Florida şəhərlərini xatırladıb.
Böyük Britaniyanın müdafiə naziri Qevin Uilyams Putinin çıxışını «hədə» kimi qiymətləndirib: «Rusiya gənginlik və təxribat yolunu seçib. Həyat tərzimizə ciddi təhlükə ilə üz-üzəyik».
Ağ Evin spikeri Sara Sanders isə Kremli silahlanmanın məhdudlaşdırılmasına dair razılaşmaları «açıq şəkildə pozmaqda» günahlandırıb.
Qərb Putinin Rusiya silahları üçün bu qədər «hiper təqdimat» təşkil etməsini Qərbdə iki səbəblə əlaqələndirirlər. Birincisi, Rusiyada keçiriləcək prezident seçkisidir. Sanki Putin seçki öncəsi hər kəsə bu mesajı vermək istəyib: «Bu dəfə də mənə səs versəniz, milli təhlükəsizliyimizə səs verəcəksiniz». «Bloomberg» yazır ki, «nəhəng ekranda miqyaslı tamaşa istənilən xalq kimi, rusların da xoşuna gəlir».
Maraqlıdır ki, Putinin çıxışı Tramp administrasiyasının «Nüvə siyasətinin icmalı»nı açıqlamasından, təxminən, 1 ay sonraya təsadüf edib. Həmin icmalda Rusiya Birləşmiş Ştatların əsas strateji rəqibi kimi göstərilib. Amerikalılar hesab edirlər ki, Rusiya ilə Çin «beynəlxalq düzəni və davranış normalarını dəyişmək istəyir», bu səbəbdən də, nüvə qüdrətlərini artırmaq üzərində fəal iş aparır.
Lakin Kreml daxili publikaya müraciətlə yanaşı, Qərbdən olan «tərəfdaşlar»ına da mesaj göndərib: Moskva istənilən münaqişədə istənilən düşmənə cavab vermək gücündədir. Bu mesajın ünvana çatdığına, cavabsız qalmayacağına isə heç bir şübhə yoxdur. Hər halda, Donald Tramp artıq Putinin çıxışını Almaniya kansleri Angela Merkel və Fransa prezidenti Emmanuel Makronla müzakirə edib. Onların konkret nə danışdıqları, əlbəttə ki, mətbuata çıxmayıb. Lakin Vaşinqton prezident Trampın Rusiyadan gələn təhlükəni dərk etdiyini, ABŞ-ın lazım gələcəyi təqdirdə, ona lazımi cavabı verməyə hazır olduğunu bəyan edib. Ağ Evin spikeri Sara Sanders ABŞ-ın hərbi büdcəsinin Rusiyanın hərbi büdcəsindən on dəfələrlə böyük olduğunu xüsusi vurğulayıb.
Beləliklə, nə baş verir? Yeni silahlanma yarışı və yeni «soyuq müharibə»? Həqiqətən də, Putin Rusiya HSK-nin imkanlarının nümayişilə Qərbi dialoqa məcbur etməyə çalışırsa belə, ABŞ-ın güclü tərəf statusunu özündə saxlamağa çalışacağını anlamaya bilməz. Demək, Vaşinqton da sanksiyaları ləğv etməkdən, danışıqlara getməkdənsə, yeni silahlanmaya start verəcək. Bir çox Qərb eksperti artıq Pentaqonun analoji silah sistemləri yaratmasının vacibliyini bəyan edib. Onların fikrincə, bu, balansın qorunması üçün vacibdir.
Yaranmış vəziyyəti necə istəyirsən adlandır - istər «soyuq mübaribə», istər başqa cür. Amma, necə deyərlər, böyük oyun davam edir. Bununla yanaşı, aydındır ki, Suriyada Amerika və Rusiya qoşunlarının bir-birinə çox yaxın bölgələrdə döyüşdüyünə, onların təyyarə və gəmilərinin təhlükəli sayılacaq məsafədə manevr etmələrinə baxmayaraq, tərəflərdən heç biri nüvə silahına birinci əl atmayacaq. Qarşılıqlı məhvə «zəmanət verən» rejim bundan sonra da planeti Üçüncü Dünya müharibəsindən qoruyacaq.
Lakin Apokalipsis haqda söhbətlərin arxasında başqa və kifayət qədər real məqamlar da dayana bilər. Artıq qeyd edildiyi kimi, Qərb ölkələri diqqəti daha çox Rusiyanın hipersəs qurğularına yönəldib. Bunun fonunda Vladimir Putinin çıxışına yalnız seçicilərinə müraciət və Qərbə xəbərdarlıq kimi yox, həm də… banal reklam kimi yanaşmaq mümkündür. Bu, xarici ölkələrə Rusiya silahlarının satışını ciddi şəkildə artıra bilər. Bir çox mətbuat orqanının Rusiya prezidentini Stiv Cobsla, onun məşhur təqdimatları ilə müqayisə etməsi də əbəs deyil. Bu gün Rusiyanın hərbi sənayesi belə satışlara görə dünyada ikinci yerdədir. O, bu göstəricidə Birləşmiş Ştatlara çatmaq üçün əlindən gələni edir. Vaşinqton isə heç də yalnız rəqabətə görə qıcıqlanmamalıdır - belə silahların yayılması bütün dünyada Amerikanın hərbi qüdrətini xeyli azalda bilər. Belə olan təqdirdə, «stavkalar» daha yüksək və daha realdır, nəinki nüvə müharibəsi haqda köhnəlmiş qorxulu fikirlər.

БОЛЬШАЯ ИГРА ПРОДОЛЖАЕТСЯ
Когда местом четырнадцатого послания президента Владимира Путина Федеральному собранию стал не как обычно Георгиевский зал Кремля, а Выставочный центр в Манеже, никто не догадывался, с чем действительно это связано и для чего конкретно президенту во время его речи так понадобились "визуализация и инфографика". Все стало ясно, когда после блока об экономике и социалке Путин фактически перешел к презентации ранее засекреченных новейших систем российского стратегического оружия, способных, по его словам, преодолеть американскую ПРО. "Это просто фантастика", - не скупился Путин на эпитеты. Тех же, кто это оружие создает, он назвал "героями нашего времени".
Ответ России
До этого глава Кремля говорил о необходимости повышения оборонной мощи страны, о сирийской операции, а также об одностороннем выходе США из договора по противоракетной обороне и развертывании системы ПРО "как на территории США, так и за пределами их национальных границ". Несмотря на многочисленные заверения Вашингтона, что они создают свою ПРО не против России, а против так называемых "стран-изгоев", например Ирана, Москва считает происходящее угрозой своей национальной безопасности. По мнению Кремля, создавая ПРО, способную перехватывать российские ракеты, Вашингтон нарушает баланс стратегического ядерного сдерживания. В Москве также уверены, что сами США готовят новые стратегические вооружения. Поэтому Путин подчеркнул, что "растущая военная мощь" России никому не угрожает и она не намерена нападать первой, но если нападут на нее, мгновенно ответит. То есть, помимо "протестов и предупреждений", Россия приготовила кое-что еще. "Чем ответила на этот вызов Россия? А вот чем! С нами никто по существу не хотел разговаривать, нас никто не слушал. Послушайте сейчас", - сказал глава Кремля.
Итак, что презентовал миру Путин?
Межконтинентальная баллистическая ракета "Сармат" (РС-28)
Новая межконтинентальная баллистическая ракета с жидкостным двигателем должна заменить комплекс "Воевода" (по классификации НАТО - "Сатана"). По словам Путина, при весе свыше 200 тонн ракета имеет короткий активный участок полета, что затрудняет ее перехват даже самыми перспективными средствами ПРО. Также она способна обходить ПРО за счет своей дальности: ее можно будет запускать не по кратчайшей траектории, а над районами, не прикрытыми противоракетной обороной. Сколько тонн сможет нести ракета, неизвестно, но если не меньше, чем "Воевода", то сможет нести и большое количество ложных целей, которые также осложнят перехват. Предполагается, что она поступит на вооружение к 2020 году.
Ракета с ядерным двигателем
"Малогабаритная сверхмощная ядерная энергетическая установка, которая размещается в корпусе крылатой ракеты типа российской новейшей ракеты Х-101 воздушного базирования или американского "Томагавка", но при этом обеспечивает в десятки раз большую дальность полета, которая является практически неограниченной". Ракету отличает не только неограниченная дальность полета, но и соответственно маневренность - она может огибать весь земной шар, обладая возможностью обхода различных радиолокационных и защитных систем. В конце 2017 года состоялся ее успешный пуск.
Подводный беспилотник - ядерная торпеда
Как заявил президент РФ, эта "ядерная установка имеет уникально малые габариты и при этом сверхвысокую энерговооруженность". "При объеме в сто раз меньше, чем у установок современных атомных подводных лодок, имеет большую мощность и в 200 раз меньшее время выхода на боевой режим, то есть на максимальную мощность". В видео, которым сопровождался рассказ Путина, одна торпеда взрывалась в центре авианосной группы, а вторая - среди портовых построек. Установку отличают дальность действия до 10 тыс. км, большая скорость (до 185 км/ч) и глубина погружения до тысячи метров. Если она будет оснащена водородной бомбой, то сможет вызвать огромное цунами.
Ракета "Кинжал"
Гиперзвуковая высокоточная авиационная ракета способна развивать скорость около 12 тыс. км/ч, преодолевать до 2 тыс. км, нести ядерные и обычные боеприпасы и выполнять уклоняющиеся маневры. Является результатом глубокой модернизации оперативно-тактической баллистической ракеты "Искандер", ее намеревались запускать с истребителя МиГ-31. Поставлена на опытно-боевое дежурство в Южном военном округе (ЮВО). Во время выступления Путина на экране показали самолет    МиГ-31, который запускал ракету.
Гиперзвуковой планер
"Авангард" - комплекс стратегического назначения с новым боевым оснащением - планирующим крылатым блоком, который, по описанию Путина, "идет к цели как метеорит, как горящий шар, как огненный шар", но "при этом надежно управляется". Такой боеприпас запускается при помощи баллистической ракеты, которая должна разгонять его до скорости, в несколько раз превышающей звуковую. Далее боеприпас планирует к цели, совершая маневры в тысячи километров. "Авангард" уже производится серийно. По данным "Коммерсанта", штатным носителем этого оружия станет РС-28 "Сармат".
Реакция Запада
Что касается чисто технической стороны, то комментариев тех, кто действительно "в теме", не так уж много. Например, в отношении ракеты "Сармат" говорится, что Путин ничего не сказал о таком ее минусе, как сложное обслуживание из-за высокотоксичного топлива. Такие ракеты могут находиться только в шахтах стационарных подземных комплексов, что, в свою очередь, делает их более уязвимыми. Минусы указываются и в отношении гиперзвукового планера, который зависит от точности данных со спутников и который вынужден значительно снижать скорость при сближении с целью. В целом таких характеристик много и несведущему человеку разобраться в них очень сложно, а тем более заметить какие-то несоответствия. Исходя из высказываний различных западных СМИ, можно сделать вывод, что ракета "Сармат" новостью для Запада не стала, а среди "новшеств" серьезнее всего там отнеслись к гиперзвуковому "Кинжалу". Хотя бы потому, что почти сразу после речи Путина, как пишут Foreign Policy и National Defense Magazine, директор оборонного исследовательского центра проектов Пентагона Стивен Волкер заговорил о планах по более активной разработке подобных систем в США. Кроме того, спустя десять дней после речи Путина Москва подкрепила сомнения Запада испытаниями "Кинжала", запущенного с истребителя   МиГ-31 в Южном военном округе. Минобороны РФ публиковало видео учебно-боевого пуска, который, как отмечается, прошел успешно - ракета поразила заданную цель на полигоне. В ходе испытания подтвердились тактико-технические характеристики "Кинжала" и временные показатели. Больше всего скепсиса, но и в то же время нервного удивления (а вдруг это правда?!) на Западе вызвала ракета с ядерным двигателем. Как отмечается, такие установки разрабатывались и в Советском Союзе, и в США уже в 1950-х и 1960-х годах, но от них отказались из-за непрактичности. Кроме того, по словам экспертов, во время полета ракета должна выбрасывать радиоактивные отходы, из-за чего ее сочли просто опасной. То есть если Россия испытывала подобные ракеты, могли быть радиоактивные выбросы, а их можно отследить. На этом фоне примечательна статья норвежского издания The Inde-pendent Barents Observer, напоминающая, что "несколько раз за последние несколько лет в Европе, особенно в странах Скандинавии, в атмосфере регистрировались следовые количества радиоактивного йода-131 неизвестного происхождения". Власти подчеркивали, что концентрации почти неразличимы и не представляют никакой опасности для здоровья населения. Также недавно российские соцсети активно обсуждали, что в конце сентября прошлого года Челябинскую область, а вслед за ней Волгоградскую и даже Татарстан накрыло рутением-106. Связано ли это как-то с испытаниями новой ракеты, сказать невозможно.
Новая гонка вооружений?
Не менее интересна геополитическая реакция на речь Путина, ведь он точно произвел впечатление - как отмечено в ряде западных СМИ, "такого себе не позволяли даже советские руководители". "Трудно себе представить, чтобы какой-нибудь президент США в новейшей истории нашей страны, включая даже нынешнего, показывал на большом экране ядерные атаки на Россию", - пишет Bloomberg, имея в виду, как в одном из роликов видеозапись запуска ракеты с мобильной платформы была смонтирована с графикой, где боеголовка приближается к цели, подозрительно похожей на резиденцию Трампа во Флориде, а также на другие города во Флориде, которая является местом постоянной дислокации Центрального командования США.
Министр обороны Британии Гэвин Уильямсон назвал заявления Путина угрожающими: "Россия встала на путь эскалации и провокаций. Мы столкнулись с увеличивающейся угрозой нашему образу жизни". Спикер Белого дома Сара Сандерс упрекнула Кремль в "прямом нарушении" достигнутых договоренностей об ограничении вооружений.
Для такой "гиперпрезентации" российского оружия Путиным на Западе усмотрели две причины. Первая - это президентские выборы в России, перед которыми действующий президент хотел сказать: "Если вы проголосуете за меня еще раз, вы проголосуете за национальную безопасность". Как отмечает Bloomberg, "русским, как и любому другому народу, очень нравятся масштабные зрелища на огромных сценах. А если еще вдобавок отлупцевать врага России номер один, то у вас появятся все шансы стать победителем". Примечательно, что выступление Путина состоялось спустя немногим менее месяца после обнародования "Обзора ядерной политики" администрации Трампа, где Россия фигурировала как главный стратегический соперник Соединенных Штатов. Американцы считают, что Россия и Китай "хотят изменить международный порядок и нормы поведения", поэтому активно занимаются модернизацией своих ядерных сил.
Но помимо обращения к внутренней публике, Кремль также послал своим западным "партнерам" месседж: Москва в состоянии дать отпор любому противнику в любом конфликте. И нет сомнений, что сообщение дошло, переварилось и не будет оставлено без ответа. Дональд Трамп обсудил речь Путина с канцлером Ангелой Меркель и президентом Франции Эммануэлем Макроном. О чем точно они говорили, конечно, в прессу не попало. В Вашингтоне заявили, что президент Трамп осознает угрозу, исходящую от России, и США готовы ответить соответствующим образом при необходимости. Спикер Белого дома Сара Сандерс особо подчеркнула, что военный бюджет США в десять раз превосходит российский.
Так что же теперь - новая гонка вооружений и новая холодная война? Действительно, если Путин с помощью демонстрации возможностей российского ВПК хотел склонить Запад к диалогу, то он в то же время не может не понимать, что, скорее всего, США захотят сохранить за собой позицию силы, и поэтому они скорее ввяжутся в новую гонку вооружений, чем пойдут на переговоры и снятие санкций. Многие западные эксперты уже заявили, что Пентагону необходимо разрабатывать аналогичные системы вооружений, чтобы поддерживать баланс сдерживания.
Большая игра продолжается, как ее ни назови - хоть новой холодной войной, хоть еще как. Но при этом понятно, что, даже несмотря на то, что в Сирии американские и российские войска воюют в непосредственной близости друг от друга, а их самолеты и корабли маневрируют на опасном расстоянии между ними в Черном и Балтийском морях, ни одна из сторон не пойдет на ядерный удар первой. Режим сдерживания, гарантирующий взаимное уничтожение, и далее будет охранять планету от Третьей мировой.
Впрочем, разговоры об Апокалипсисе могут прикрывать собой другие вполне реальные вещи. Как уже было отмечено выше, судя по всему, больше всего страны Запада напрягли именно гиперзвуковые разработки России. На этом фоне выступление Владимира Путина можно рассматривать не только как послание к избирателям и пре-дупреждение в адрес Запада, но и как… банальную рекламу, которая может значительно увеличить продажи российского оружия за рубеж. Не зря многие СМИ почему-то сравнили российского президента со Стивом Джобсом во время его знаменитых презентаций. Российская военная промышленность сегодня занимает второе место в мире по объемам таких продаж и явно стремится перегнать Соединенные Штаты. При этом Вашингтону стоит нервничать не только из-за конкуренции - распространение такого оружия может значительно снизить военную мощь Америки по всему миру. И ставки в таком раскладе куда более высокие и уж точно реальные, особенно по сравнению с затертой страшилкой про мировую ядерную войну.