BÖYÜK OYUN DAVAM EDİR
Rusiya prezidenti Vladimir Putin Federal Şuraya 14-cü müraciətini ünvanlamaq üçün Kremlin ənənəvi Georgiyev zalını deyil, Manejin Sərgi Mərkəzini seçdikdə bunun səbəbi heç kəsin ağlına gəlməmişdi. Bunun nə ilə bağlı olduğunu, prezidentə çıxışı zamanı «vizuallıq və infoqrafika»nın nədən bu qədər lazım gəldiyini heç kəs anlamırdı. Hər şey Putinin iqtisadi və sosial sahələrə aid çıxışdan sonra faktiki olaraq, ölkəsinin indiyədək məxfi saxlanılan yeni strateji silah sistemlərinin təqdimatına başlaması ilə aydın olub. Prezidentin sözlərinə görə, bu silahlar Amerikaya məxsus Hava Hücumundan Müdafiə (HHM) sistemlərindən yan keçməyə qadirdir. «Bu, sadəcə fantastikadır», - deyə Putin bildirib. Bu silahları yaratmış şəxsləri isə prezident «dövrümüzün qəhrəmanları» kimi xarakterizə edib.
Rusiyanın cavabı
Bundan əvvəl Kreml başçısı ölkənin müdafiə gücünün artırılmasının vacibliyi, Suriya əməliyyatları, həmçinin ABŞ-ın «istər Amerika ərazisində, istərsə də ölkə sərhədlərindən kənarda» hava hücumundan müdafiə haqda razılaşmanı birtərəfli qaydada tərk etməsi haqda da danışmışdı. Vaşinqton özünün HHM sisteminin Rusiyaya qarşı deyil, məsələn, İran kimi «izqoy ölkələr»ə qarşı olduğunu dəfələrlə desə də, Moskva bunun əksini düşünür. Rusların fikrincə, Birləşmiş Ştatlara məxsus HHM sistemi Rusiyanın milli təhlükəsizliyinə təhdiddir. Kremldə hesab edirlər ki, Vaşinqton Rusiya raketlərini tutmağa qadir HHM sisteminin yaradılması ilə strateji nüvə tarazlığı balansı pozur. Moskvada əmindirlər ki, ABŞ özü üçün yeni strateji silahlar da hazırlayır. Bu üzdən, Putin bildirib ki, Rusiyanın «artan hərbi gücü» heç kəsə təhlükə yaratmır və Moskva heç bir dövlətə hücum etmək niyyətində deyil. Lakin ona hücum olarsa, cavab özünü bir an da olsun, gözlətməyəcək. Yəni Rusiya «etiraz və xəbərdarlıq»dan başqa da nələrsə deyib. «Rusiya bu çağırışlara nə ilə cavab verdi? Bunlarla! Bizimlə heç kəs əsaslı danışıqlar aparmaq istəmirdi. Bizi dinləmirdilər. İndi dinləyin», - deyə Kreml başçısı bildirib.
Beləliklə, Putin dünyaya nə nümayiş etdirdi?
«Sarmat» (RS-28) qitələrarası ballistik raketi
Maye mühərriki ilə təchiz olunmuş yeni qitələrarası ballistik raket «Voyevoda» (NATO təsnifatına görə «Şeytan») kompleksini əvəzləməlidir. Putinin sözlərinə görə, çəkisi 200 tondan artıq olan raket qısa aktiv uçuş sahəsinə malikdir. Bu, onun ən perspektivli HHM vasitələri tərəfindən belə, tutulmasını çətinləşdirir. Eyni zamanda o, uzaqmənzilli olması səbəbilə də HHM sistemlərindən yan keçməyə qadirdir: onu qısa trayektoriya ilə deyil, HHM sisteminin nəzarətində olmayan ərazilərin üzərilə də buraxmaq mümkündür. Raketin silahlı qüvvələrə 2020-ci ildə veriləcəyi gözlənilir.
Nüvə mühərrikli raket
«Maloqabaritnaə sverxmohnaə ədernaə gnerqetiçeskaə ustanovka, kotoraə razmehaetsə v korpuse krılatoy raketı tipa rossiyskoy noveyşey raketı X-101 vozduşnoqo bazirovaniə ili amerikanskoqo «Tomaqavka», no pri gtom obespeçivaet v desətki raz bolğşuö dalğnostğ poleta, kotoraə əvləetsə praktiçeski neoqraniçennoy». Raketi fərqləndirən yalnız uçuş məsafəsinin böyüklüyü deyil, həm də manevr bacarığıdır. O, bütün Yer kürəsini fırlana bilər. Üstəlik, raket müxtəlif radiolokasiya və müdafiə sistemlərindən yan keçmək iqtidarındadır. 2017-ci ilin sonlarında o, uğurla sınaqdan keçirilib.
Sualtı pilotsuz aparat - nüvə torpedası
Rusiya prezidentinin dediyi kimi, «bu nüvə qurğusu nadir sayılacaq kiçik ölçüyə, lakin eyni zamanda son dərəcə güclü enerji silahına malikdir»: «Həcminə görə o, müasir atom sualtı qayıqlarında quraşdırılmış raketlərdən 100 dəfə kiçikdir. Son dərəcə böyük gücə malik bu raketin döyüş rejiminə, yəni maksimum gücünə gətirilməsi üçün tələb olunan vaxt digərlərindən 200 dəfə azdır».
Putinin danışığı zamanı nümayiş olunan videogörüntülərdə torpedalardan biri təyyarədaşıyan gəmilər qrupunun mərkəzində, ikincisi isə liman tikililərində partlayıb. Yeni qurğu 10 min kilometrədək məsafə qət etmək bacarığı, yüksək sürəti (saatda 185 kilometrədək) və 1000 metrədək dərinə gedə bilmək imkanı ilə seçilir. O, hidrogen bombası ilə təchiz olunarsa, nəhəng sunami yarada bilər.
«Xəncər» raketi
Hipersəsli, yüksək dəqiqliyə malik aviasiya raketi saatda 12 min kilometrədək sürət yığmaq iqtidarındadır. 2 min kilometrədək məsafəni qət edə bilən raketin istər nüvə, istərsə də adi döyüş sursatı daşımaq, yayınma manevrləri etmək imkanı var. O, «İsgəndər» operativ-taktiki ballistik raketinin ciddi şəkildə modernləşdirilmiş versiyasıdır. Raketin MiQ-31 qırıcısı ilə atılması nəzərdə tutulur. Cənub hərbi dairəsində döyüş-təcrübə növbəsindədir. Putinin çıxışı zamanı ekranda onun MiQ-31 təyyarəsindən atılmasının görüntüləri nümayiş etdirilib.
Hipersəsli planer
«Avanqard» yeni hərbi təchizatlı strateji kompleksdir. O, Putinin sözlərinə görə, «hədəfə doğru meteorit, yanan kürə, alov kürəsi kimi» uçur. Bununla yanaşı, «idarə olunması çox etibarlıdır». O, səs sürətini bir neçə dəfə üstələməli olan ballistik raketin köməyilə atılır. Bundan sonra «Avanqard» hədəfə yönələrək minlərlə kilometr məsafəni manevrlər etməklə uçur. Artıq onun seriya istehsalına başlanılıb. «Kommersant»ın məlumatına görə, bu silahın ştatlı daşıyıcısı «Sarmat» RS-28 olacaq.
Məsələnin sırf texniki tərəflərinə gəlincə, məsələnin mahiyyətindən xəbərdar olan şəxslərin şərhlərinə çox az rast gəlinir. Məsələn, «Sarmat» raketi haqda deyirlər ki, Putin onun əsas çatışmazlığı haqda danışmayıb. Sən demə, onun çox zəhərli yanacaqla işləməsi raketə qulluğu çətinləşdirir. Belə raketlər yalnız yeraltı stasionar komplekslərin şaxtasında saxlanıla bilər. Bu isə onları əlçatan edir.
Hipersəsli planer haqda da fikirlər birmənalı deyil. Onlar peyk məlumatlarının dəqiqliyindən çox asılıdır və hədəfə yaxınlaşan zaman sürətini xeyli azaltmalıdır. Ümumilikdə, belə xarakteristikalar çoxdur. Məlumatsız insanların onlardan baş açması, xüsusilə də hansısa uyğunsuzluqları anlaması çətindir.
Müxtəlif Qərb KİV-də yer almış fikirlərə əsasən demək olar ki, «Sarmat» raketi haqda xəbər Qərb üçün yenilik olmayıb. Onlar «yeniliklər» arasında yalnız «Xəncər»ə ciddi yanaşıblar. «Foreign Policy» və «National Defense Magazine» yazır ki, Putinin çıxışından demək olar ki, dərhal sonra Pentaqonun Müdafiə Tədqiqatları Mərkəzinin direktoru Stiven Volker ABŞ-ın belə ixtiralara daha ciddi yanaşmaq planından danışıb. Bundan başqa, Putinin çıxışından 10 gün sonra Moskva Cənub Hərbi Dairəsində MiQ-31 qırıcısından atılan «Xəncər»in sınağı ilə Qərbin fikrinin əsaslı olduğunu təsdiqləyib. Rusiyanın Müdafiə Nazirliyi uğurla keçdiyi bildirilən sınağın videosunu yayıb - raket poliqonda müəyyən olunmuş hədəfi vurub. Sınağın gedişində «Xəncər»in taktiki-texniki xarakteristikası və zaman göstəriciləri də təsdiqini tapıb.
Qərbin şübhəsinə, eyni zamanda əsəbi təəccübünə (bəlkə, haqlıdırlar?!) ən çox nüvə mühərrikli raket səbəb olub. Bildirilir ki, belə qurğular Sovet İttifaqında da yaradılırdı. ABŞ-da isə artıq 1950-1960-cı illərdə praktik olmaması üzündən onlardan imtina edilib. Bundan başqa, ekspertlərin sözlərinə görə, raket uçuş zamanı ətrafa radioaktiv tullantılar atır və bu üzdən də o, təhlükəli hesab olunub. Yəni Rusiya bu raketləri sınaqdan keçiribsə, radioaktiv tullantıların ətrafa yayılması mümkündür. Bu mənada Norveçin «The Independent Barents Observer» nəşrinin bir xəbəri diqqətəlayiqdir. Yazıda bildirilir ki, «son bir neçə ildə Avropada, xüsusilə Skandinaviya ölkələrində atmosferdə mənşəyi məlum olmayan 131 radioaktiv yodunun izləri aşkarlanıb». Eyni zamanda bildirilir ki, bunlar əhalinin sağlamlığı üçün heç bir təhlükə doğurmur.
Rusiya sosial şəbəkələrində bu yaxınlarda yer almış bir xəbərdə isə deyilirdi ki, ötən il sentyabrın sonlarında Çelyabinsk vilayətində, daha sonra isə ümumilikdə Volqoqradda, hətta Tatarıstanda rutenium-106 aşkarlanıb. Bunun hansısa raket sınaqları ilə əlaqəli olub-olmadığını söyləmək çətindir.
Yeni silahlanma yarışı?
Putinin çıxışında geosiyasi reaksiya da maraqlıdır. Onun çıxışı Qərb KİV-nin yazdığı kimi, «Sovet İttifaqı rəhbərliyinin yaratmadığı təəssüratlar yaradıb». «Müasir tariximizdə hansısa ABŞ prezidentinin, o cümlədən hazırkı dövlət başçımızın böyük ekranda Rusiyaya nüvə hücumunu nümayiş etdirdiyini düşünmək belə, çətindir», - deyə «Bloomberg» yazır. Məsələ ondadır ki, sözügedən görüntülərin nümayişi zamanı raket başlığının Trampın Floridada yerləşən iqamətgahına bənzəyən hədəfə yaxınlaşdığı görünür. Daha bir görüntüdəki hədəf isə ABŞ Mərkəzi Komandanlığının daimi dislokasiya yeri olan Florida şəhərlərini xatırladıb.
Böyük Britaniyanın müdafiə naziri Qevin Uilyams Putinin çıxışını «hədə» kimi qiymətləndirib: «Rusiya gənginlik və təxribat yolunu seçib. Həyat tərzimizə ciddi təhlükə ilə üz-üzəyik».
Ağ Evin spikeri Sara Sanders isə Kremli silahlanmanın məhdudlaşdırılmasına dair razılaşmaları «açıq şəkildə pozmaqda» günahlandırıb.
Qərb Putinin Rusiya silahları üçün bu qədər «hiper təqdimat» təşkil etməsini Qərbdə iki səbəblə əlaqələndirirlər. Birincisi, Rusiyada keçiriləcək prezident seçkisidir. Sanki Putin seçki öncəsi hər kəsə bu mesajı vermək istəyib: «Bu dəfə də mənə səs versəniz, milli təhlükəsizliyimizə səs verəcəksiniz». «Bloomberg» yazır ki, «nəhəng ekranda miqyaslı tamaşa istənilən xalq kimi, rusların da xoşuna gəlir».
Maraqlıdır ki, Putinin çıxışı Tramp administrasiyasının «Nüvə siyasətinin icmalı»nı açıqlamasından, təxminən, 1 ay sonraya təsadüf edib. Həmin icmalda Rusiya Birləşmiş Ştatların əsas strateji rəqibi kimi göstərilib. Amerikalılar hesab edirlər ki, Rusiya ilə Çin «beynəlxalq düzəni və davranış normalarını dəyişmək istəyir», bu səbəbdən də, nüvə qüdrətlərini artırmaq üzərində fəal iş aparır.
Lakin Kreml daxili publikaya müraciətlə yanaşı, Qərbdən olan «tərəfdaşlar»ına da mesaj göndərib: Moskva istənilən münaqişədə istənilən düşmənə cavab vermək gücündədir. Bu mesajın ünvana çatdığına, cavabsız qalmayacağına isə heç bir şübhə yoxdur. Hər halda, Donald Tramp artıq Putinin çıxışını Almaniya kansleri Angela Merkel və Fransa prezidenti Emmanuel Makronla müzakirə edib. Onların konkret nə danışdıqları, əlbəttə ki, mətbuata çıxmayıb. Lakin Vaşinqton prezident Trampın Rusiyadan gələn təhlükəni dərk etdiyini, ABŞ-ın lazım gələcəyi təqdirdə, ona lazımi cavabı verməyə hazır olduğunu bəyan edib. Ağ Evin spikeri Sara Sanders ABŞ-ın hərbi büdcəsinin Rusiyanın hərbi büdcəsindən on dəfələrlə böyük olduğunu xüsusi vurğulayıb.
Beləliklə, nə baş verir? Yeni silahlanma yarışı və yeni «soyuq müharibə»? Həqiqətən də, Putin Rusiya HSK-nin imkanlarının nümayişilə Qərbi dialoqa məcbur etməyə çalışırsa belə, ABŞ-ın güclü tərəf statusunu özündə saxlamağa çalışacağını anlamaya bilməz. Demək, Vaşinqton da sanksiyaları ləğv etməkdən, danışıqlara getməkdənsə, yeni silahlanmaya start verəcək. Bir çox Qərb eksperti artıq Pentaqonun analoji silah sistemləri yaratmasının vacibliyini bəyan edib. Onların fikrincə, bu, balansın qorunması üçün vacibdir.
Yaranmış vəziyyəti necə istəyirsən adlandır - istər «soyuq mübaribə», istər başqa cür. Amma, necə deyərlər, böyük oyun davam edir. Bununla yanaşı, aydındır ki, Suriyada Amerika və Rusiya qoşunlarının bir-birinə çox yaxın bölgələrdə döyüşdüyünə, onların təyyarə və gəmilərinin təhlükəli sayılacaq məsafədə manevr etmələrinə baxmayaraq, tərəflərdən heç biri nüvə silahına birinci əl atmayacaq. Qarşılıqlı məhvə «zəmanət verən» rejim bundan sonra da planeti Üçüncü Dünya müharibəsindən qoruyacaq.
Lakin Apokalipsis haqda söhbətlərin arxasında başqa və kifayət qədər real məqamlar da dayana bilər. Artıq qeyd edildiyi kimi, Qərb ölkələri diqqəti daha çox Rusiyanın hipersəs qurğularına yönəldib. Bunun fonunda Vladimir Putinin çıxışına yalnız seçicilərinə müraciət və Qərbə xəbərdarlıq kimi yox, həm də… banal reklam kimi yanaşmaq mümkündür. Bu, xarici ölkələrə Rusiya silahlarının satışını ciddi şəkildə artıra bilər. Bir çox mətbuat orqanının Rusiya prezidentini Stiv Cobsla, onun məşhur təqdimatları ilə müqayisə etməsi də əbəs deyil. Bu gün Rusiyanın hərbi sənayesi belə satışlara görə dünyada ikinci yerdədir. O, bu göstəricidə Birləşmiş Ştatlara çatmaq üçün əlindən gələni edir. Vaşinqton isə heç də yalnız rəqabətə görə qıcıqlanmamalıdır - belə silahların yayılması bütün dünyada Amerikanın hərbi qüdrətini xeyli azalda bilər. Belə olan təqdirdə, «stavkalar» daha yüksək və daha realdır, nəinki nüvə müharibəsi haqda köhnəlmiş qorxulu fikirlər.

THE GREAT GAME GOES ON
Apparently, nobody had a slightest clue why the venue of the fourteenth state-of-the-nation address of President Vladimir Putin to the Federal Assembly, usually held within the St. George Hall of the Kremlin, was moved to the Manezh Central Exhibition Hall and why the president needed visualisation and infographics for his speech. Everything became clear when, after a narrative on the state of the national economy and social sector, Putin actually showcased the formerly classified systems of Russian strategic weapons capable, as he said, of overcoming the American missile defence system (MDS). “It's just fantastic,” said Putin praisefully and called the creators of these weapons “heroes of our time.”
Russian response
The Russian leader preceded his presentation with statements urging for the reinforcement of his country's defence potential, about the Syrian operation, as well as the unilateral withdrawal of the U.S. from the Anti-Ballistic Missile Treaty and the practical deployment of American MDS “both in the U.S. and beyond their national borders.” Despite Washington's repeated assurances that their MDS was not against Russia but the so-called ‘rogue states’ such as Iran, Moscow considers the ongoing events as a threat to its national security. According to the Kremlin, by developing a MDS capable of intercepting Russian missiles, Washington violates the balance of strategic nuclear deterrence. Moscow also believes that the U.S. continues the development of new strategic weapons. Putin particularly emphasised that Russia’s “growing military strength” was not threatening anyone; nor did Russia intend to attack first. But if it is attacked, said Putin, retaliation will be immediate. In other words, Russia has prepared something else “apart from protesting and warning”. “What have we done? How will Russia respond to this challenge? This is how! Nobody really wanted to talk to us, and nobody wanted to listen to us. So, listen now,” said the Russian leader.
So, what did Putin present to the world?
Sarmat intercontinental ballistic missile (RS-28)
This cutting-edge liquid-fueled intercontinental ballistic missile should replace the Voyevoda system also known by its NATO reporting name as Satan. According to Putin, weighing over 200 tonnes, Sarmat has a short boost phase, which makes it more difficult to intercept for even the most advanced missile defence systems. It can also evade missile defence thanks to its range: apart from following the shortest trajectory to the target, it can be launched over the areas not covered by missile defence. Its payload is unknown but if it is not less than that of the Voyevoda, Sarmat can carry a large number of false targets, which will also complicate its interception. It is expected that Sarmat will go into service by 2020.
Nuclear-powered missile
“A small-scale heavy-duty nuclear energy unit that can be installed in a missile like the latest Russian X-101 air-launched missile or the American Tomahawk but with a range dozens of times longer, basically an unlimited range”. Not only has it an unlimited range but it is also highly manoeuvrable, as it can bend around the Earth evading various radar and defence systems. The unit was successfully launched at the end of 2017.
Unmanned underwater vehicle - nuclear torpedo
According to the Russian president, this unit is “unique for its small size while offering an amazing power-weight ratio. It is a hundred times smaller than the units that power modern submarines, but is still more powerful and can switch into combat mode, that is to say, reach maximum capacity, 200 times faster.” In the video that accompanied Putin’s narrative, one torpedo exploded in the centre of a carrier group, and the second one hit the port buildings. The vehicle has a maximum range of 10 thousand km, high speed reaching up to 185 kph and immersion depth of up to thousands of meters. If it is equipped with a hydrogen bomb, it can cause a huge tsunami.
Kinzhal (Dagger)
The hypersonic high-precision aviation missile with speed about 12,000 kph and a range of over 2,000 km can carry nuclear and conventional warheads and perform evasive manoeuvres. It is a completely upgraded version of the Iskander tactical ballistic missile planned to be launched from MiG-31 fighters. This system began its trial service at the airfields of the South Military District. During Putin's presentation, a MiG-31 aircraft launching the missile was shown on the screen.
Hypersonic glider
Avangard is a strategic military system with a new combat equipment, a gliding cruise bloc that, according to Putin, “flies to its target like a meteorite, like a ball of fire”, but “is reliably guided”. It is launched from a ballistic missile designed to accelerate Avangard to a hypersonic speed. Then, the glider flies to the target engaging in intensive manoeuvring (by several thousand kilometres). Avangard is already in serial production. According to Kommersant, RS-28 Sarmat will be a regular carrier for this weapon.
Reaction of the West
In fact, there are few tech-savvy comments about the details of these military systems. For instance, some say that Putin did not tell anything about such a drawback of Sarmat as its complex maintenance due to highly toxic fuel. In addition, such missiles can be stationed only in stationary underground mines, which makes them more vulnerable. In addition, the hypersonic glider is not without such flaws either – it heavily depends on the accuracy of satellite data and is prone to significant speed reduction on approach to target. In general, many such attributes are very difficult to perceive, let alone note any inconsistencies between them.
As to the Western media, Sarmat was not apparently something new for the West compared to the hypersonic Kinzhal, which was taken into account more seriously. According to Foreign Policy and National Defense Magazine, almost immediately after Putin's address, the director of Pentagon's Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA), Stephen Walker, made a statement about their plans to intensify the development of such systems in the U.S. In addition, ten days after Putin's presentation, Moscow reinforced the doubts of the West with the tests of the Kinzhal launched from a MiG-31 fighter in the South Military District. The Russian Ministry of Defence published a video of a successful combat training launch when the missile hit the target on the test polygon, which confirmed the tactical, technical, and timing performance of the unit.
But above all, it was the still unnamed nuclear-powered missile that triggered the most scepticism and a nervous surprise in the West. In fact, such units were developed both in the Soviet Union and in the U.S. back in the 1950s and 1960s, but the projects were abandoned as impractical. In addition, the experts believe that a cruising missile should throw out radioactive waste, which makes it just dangerous. In other words, if Russia has really tested the missiles, there could be radioactive emissions that can be traced. Incidentally, The Independent Barents Observer (Norway) reminds about “tiny amounts of radioactive iodine-131 of unknown origin measured in the last few years in Europe, especially in Scandinavia.” The authorities emphasise that the concentrations are almost indistinguishable and do not pose any danger to public health. Recently, Russian social networks were actively discussing another chemical element, ruthenium-106, which covered the Chelyabinsk Oblast, followed by Volgograd and even Tatarstan at the end of September last year. Yet it is impossible neither to confirm nor to deny any association of these discussions with missile tests.
New arms race?
Equally interesting is the geopolitical reaction to Putin's speech, because he has definitely impressed the audiences. According to a number of Western media outlets, “even the Soviet leaders would not behave like that.” “It is hard to imagine any U.S. president in modern history, including even the current incumbent, depicting nuclear attacks on Russia on a large-screen display,” reports Bloomberg, referring to one of the videos showing a missile launch from a mobile platform and the missile approaching a target suspiciously similar to Trump's residence in Florida, as well as to other cities in Florida, which is the permanent deployment site of the U.S. Central Command.
Britain's Defence Minister Gavin Williamson called Putin's statements threatening: “Russia is choosing a path of escalation and provocation. We are facing intensifying threats to our way of life.” The White House spokeswoman Sarah Sanders accused the Kremlin of “direct violation” of the agreements reached on arms limitation.
The West believes there are two reasons for such a “hyper-presentation” of Russian military achievements. The first and utmost is the upcoming presidential election in Russia and the incumbent president wanted to say: “If you vote for me again, you will vote for national security.” According to Bloomberg, “Russians, like people everywhere, enjoy nothing so much as a big spectacle on a huge stage. Add to that a good bashing of Russia’s enemy No. 1, and you have a sure winner.” It is noteworthy that Putin made his address a little less than a month after the publication of the Nuclear Policy Review by the Trump Administration, where Russia has been officially named a main strategic rival of the United States. Americans believe that Russia and China “want to change the international order and norms of behaviour,” and therefore are actively engaged in upgrading their nuclear strength.
But in addition to addressing to internal audience, the Kremlin also sent an explicit message to its Western “partners”: Moscow is able to fight back any enemy in any conflict. There is no doubt that the message got through, was digested appropriately and will not be left unanswered. Donald Trump discussed Putin's speech with German Chancellor Angela Merkel and French President Emmanuel Macron. What exactly they discussed is not publicly disclosed for obvious reasons. Washington stated that President Trump was aware of the threat posed by Russia, and the U.S. was ready to respond appropriately, if necessary. The White House spokesperson Sarah Sanders said that the U.S. military budget was ten times higher than the Russian one.
So, what we are facing now – yet another arms race and Cold War? Indeed, if Putin’s goal was to persuade the West to engage in dialogue by demonstrating the potential of the Russian military, he ought to understand that the U.S. will most likely retain the position of force, and rather boost a new arms race, than negotiate and remove the existing sanctions. Many Western experts have already stated that the Pentagon needs to develop similar weapons in order to maintain a balance of deterrence.
Indeed, the great game goes on, no matter how we call it though – a new cold war or something else. On the other hand, it is clear that despite a close proximity of American and Russian troops fighting in Syria, and a dangerous distance between their aircraft and ships manoeuvring in the Black and Baltic Seas, neither side will make a nuclear strike first. The deterrence regime, which guarantees mutual destruction, will continue to protect the planet from the Third World War.
However, conversations about the Apocalypse can cover up other very real things. In fact, it is the development of Russian hypersonic weapons that created the current hype in the West. Therefore, apart from being a message to voters and a warning to the West, Vladimir Putin's presentation can also be considered as... a trivial advertising campaign that can significantly increase the sales of Russian weapons abroad. It is not surprising why so many media outlets compared the Russian president with the late Steve Jobs during his famous presentations. The Russian military industry ranks the second in the world in terms of sales and clearly seeks to surpass the United States. At the same time, it is not only the competition that makes Washington nervous – it apparently realises that the proliferation of such weapons can significantly reduce America's military potential around the world. The stakes are much higher and certainly real, while the overused horror stories about the global nuclear war remain weak and faint.