QAN İÇİNDƏ BOĞULAN ŞƏHƏR
1918-ci ilin yazında 10 minlərlə azərbaycanlı erməniliyin aqressiyasının qurbanına çevrilib. Dinc azərbaycanlı əhalinin kütləvi qətliamında məqsəd «Böyük Ermənistan»ın yaradılması naminə Azərbaycan torpaqlarının ələ keçirilməsi idi.
«Biz buna şüurlu şəkildə getdik…»
Bolşeviklərin hakimiyyət orqanı kimi çıxış edən Bakı Soveti faktiki olaraq, hərbi-siyasi rejim idi. Ona erməni bolşeviklərlə daşnaklar rəhbərlik edirdi. Bakıda hakimiyyəti və ümumilikdə Bakı quberniyasını 1917-ci ilin noyabrında ələ keçirmiş, Stepan Şaumyanın başçılıq etdiyi bu rejim 1918-ci ilin yazında Azərbaycan xalqına qarşı görünməmiş amansızlıqla cinayət - soyqırımı törədib.
1918-ci ilin martında Bakı Soveti «əks-inqilabçı elementlərlə mübarizə» şüarı ilə azərbaycanlı əhalinin kütləvi qətliamına start verib. Qətlə yetirilən əhali Azərbaycanın milli-demokratik qüvvələrinin, ilk növbədə, böyük populyarlığa malik Müsavat Partiyasının sosial bazası idi.
Bakıda baş vermiş bu faciəvi hadisələrdən dərhal sonra Şaumyan Sovet Rusiyası rəhbərliyinə məruzəsində belə bir rəmzi etiraf da etmişdi: «Əgər onlar (Azərbaycanın siyasi qüvvələri) Bakıda rəhbərliyi ələ keçirsəydilər, şəhər Azərbaycanın paytaxtı elan olunacaqdı… Biz bu bəhanədən istifadə etdik… və bütün cəbhə boyu hücuma keçdik… artıq bizim, təxminən, 6 minlik silahlı qüvvələrimiz var idi. «Daşnaksutyun» da, təxminən, 3-4 minlik milli bölüklərə malik idi və onlar da bizim sərəncamımızda idi. Sonuncuların hadisələrdə iştirakı vətəndaş müharibəsinə müəyyən qədər milli zəmində qətliam xarakteri qazandırıb. Lakin bundan qaçmaq mümkün deyildi. Biz buna şüurlu şəkildə getdik…».
Cəmi 3 gün ərzində - 1918-ci il martın 30-dan aprelin 1-dək (köhnə ənənəyə görə Novruzun qeyd olunduğu 18-20 mart) ermənilər Bakı Soveti və onun rəhbəri Şaumyanın tapşırığı ilə Bakıda müxtəlif məlumatlara görə 10-50 min arası azərbaycanlını qətlə yetirib. Bakı Sovetinin sədri Şaumyan isə bundan məmnunluğunu gizlətməyi belə, lazım bilmirdi: «Şəhərimizin milli tərkibi bizi qorxudurdu. Qorxurduq ki, mübarizə arzuolunmaz şəkil alacaq. Hətta erməni daşnaklarının alayının köməyindən də istifadə etməli olduq. Onların xidmətindən imtina edə bilmədik. Erməni Milli Şurası özü müstəqil şəkildə insanları həbs edir, axtarış aparır, müsadirə edir və sair tədbirlər görürdü. Amma qələbə o qədər parlaqdır ki, bütün bunlar ona kölgə sala bilmir».
Stepan Şaumyan özünün konkret siyasətilə sübut etmişdi ki, onun üçün prioritet bolşeviklərin yox, ermənilərin marağıdır. Yeri gəlmişkən, Şaumyanın erməni millətçi təşkilatları ilə əlaqələrinin kökləri 1918-ci il hadisələrindən xeyli əvvələ gedib çıxır. Tiflis quberiyasının Jandarm İdarəsinin 1908-ci ilin iyuluna olan məlumatına görə, Şaumyan «Daşnaksutyun» partiyasının Bakı komitəsinin üzvü olub. 1910-cu ilin arxiv sənədlərinə görə, Şaumyan «Daşnaksutyun» partiyasının üzvlərinə dəstək olub, onların Bakının neft sənayesində işə düzəlmələrinə kömək edib.
Bununla yanaşı, Şaumyanın «Daşnaksutyun» partiyasına sırf formal münasibətindən asılı olmayaraq, Azərbaycan üçün taleyüklü günlərdə o, özünü erməni millətçiliyinə və onların əsas qüvvələrinə sadiq şəxs kimi göstərib. Şaumyanın bolşevik hökumətinin başçısı olan zaman bolşeviklərlə daşnakların taktiki ittifaqının formalaşması üçün əlindən gələni etməsi də təsadüf deyildi. O, öz siyasətində birmənalı olaraq erməni xadimlərinə istinad edirdi. Dinc azərbaycanlı əhaliyə qarşı kütləvi qətliamın həyata keçirilməsində də bu məqam böyük rol oynayıb.
«Böyük Ermənistan» naminə qurbanlar
Şaumyanın yaxın silahdaşlarından biri daşnak Tatevos Amiryan olub. Sovetlər dövründə o, Azərbaycan xalqına yalandan «26 Bakı komissarı»ndan biri kimi təqdim edilib. Əslində isə qatı terrorçu olub. Amiryan «Daşnaksutyun» partiyasını maliyyə ilə təmin etmək üçün Bakıda mənzillərdən oğurluq edən, zəngin azərbaycanlıların uşaqlarını oğurlayaraq külli miqdarda pul qarşılığında geri qaytaran cinayətkar dəstəyə rəhbərlik edib. Bundan başqa, o, «Daşnaksutyun» partiyasının Osmanlı sultanı II Abdulhəmidə qarşı təşkil etdiyi sui-qəsdin iştirakçısı kimi də tanınıb. 1918-ci ilin əvvəllərində, azərbaycanlılara qarşı soyqırımı ərəfəsində Tatevos Amiryan qardaşları Aleksandr və Armenakla birlikdə Bakıda daşnak partiyasının üzvlərindən ibarət atlı silahlı dəstə yaradıb. Onun bu dəstəsi Şaumyan tərəfindən azərbaycanlılara qarşı qətliamların törədilməsinə cəlb edilib. Həmin dövrdə Amiryan və rəhbərlik etdiyi silahlı canilər cinsindən və yaşından asılı olmayaraq, azərbaycanlılara qarşı kütləvi qətliamlar törədib.
Azərbaycan Demokratik Respublikası (ADR) dövründə Fövqəladə İstintaq Komissiyası (FİK) tərəfindən hazırlanmış materiallarda Tatevos Amiryanın başçılıq etdiyi erməni canilərinin «İsmailiyyə» xeyriyyə cəmiyyətinin nadir memarlıq incisi olan binasını yandırdıqları da qeyd olunur. Şamaxıda isə Amiryanın dəstəsi şəhər məscidini, o cümlədən məşhur Cümə məscidini yandırıb. Xatırladaq ki, Cümə məscidi hələ o vaxt yaşı əsrlərlə ölçülən möhtəşəm memarlıq abidəsi idi.
Azərbaycan xalqına qarşı soyqırımın təşkili və bilavasitə həyata keçirilməsində Şaumyanın daha bir yaxın əlaltısı Baqdasar Avakyan da iştirak edib. 1918-ci ilin qanlı mart hadisələri ərəfəsində Avakyan sosial durumundan asılı olmayaraq bolşevik Qafqaz ordusunun Hərbi-İnqilabi Komitəsi ətrafında birləşməyə başlamış ermənilərə kütləvi şəkildə silah və güllə paylayırmış. 1918-ci il aprelin əvvəlində Avakyan Bakı və onun rayonlarının komendantı təyin olunub. Bununla da, o, azərbaycanlılara qarşı soyqırımı siyasətinin həyata keçirilməsi prosesinə cəlb olunmuş əsas fiqurlardan birinə çevrilib.
Bununla yanaşı, yuxarıda adıçəkilən Hərbi-İnqilabi Komitəyə Şaumyanın daha bir yaxın silahdaşı - Georgi Korqanov (Korqanyan) başçılıq edirdi. O, azərbaycanlılara qarşı kütləvi qətliam törədən strukturlar arasında koordinasiya yaratmaqla məşğul idi. Söhbət bolşeviklər, drujinalar, Qırmızı qvardiya və daşnak dəstələrindən gedir. Korqanov Bakı şəhər İnqilabi Müdafiə Komitəsinin də üzvü idi. Bu Komitə martın 30-da xüsusi olaraq «xalq düşmənləri»nin zor gücünə yatırılması üçün yaradılmışdı. «Xalq düşmənləri» dedikdə isə Azərbaycanın milli qüvvələri, ən başlıcası isə onların sosial dayağı olan azərbaycanlı əhali nəzərdə tutulurdu.
Azərbaycanlılara qarşı kütləvi qətliamın təşkili və həyata keçirilməsində Şaumyanın yaxın ətrafına daxil olan bir sıra digər şəxslər də böyük rol oynayıb. Onların sırasında daşnaklar Stepan Lalayan ilə Amazasp Srvansütyanın adlarını çəkmək olar. Sonuncu Şamaxı və Quba qəzasında yaşayan azərbaycanlılara qarşı xüsusi amansızlığı ilə yadda qalıb.
Beləliklə, yalnız Bakının deyil, digər şəhər və kəndlərin də 10 minlərlə dinc türk-müsəlman əhalisi Bakı Sovetinin cinayətkar siyasətinin qurbanı olub. Azərbaycan türkləri, ləzgiləri, talışları və digər millətlərin nümayəndələri cinsindən, yaşından asılı olmayaraq, körpələr, qadınlar, qocalar da daxil olmaqla, amansızlıqla qətlə yetirilib. Bütün bunları isə «Böyük Ermənistan» üçün ərazi əldə etmək niyyətində olan erməni hərbi birləşmələri həyata keçirib.
Azərbaycan milli hərəkatının liderləri Şaumyanın başçılıq etdiyi Bakı Sovetinin cəza əməliyyatlarına sonadək müqavimət göstərməyə çalışıblar. Lakin kifayət qədər hərbi gücü olmayan bu qüvvələr sonda Bakı Sovetinin hakimiyyətini qəbul etdiklərinə dair ultimatumla razılaşmaq məcburiyyətində qalıblar. O zaman Azərbaycan liderlərinin siyasi fəaliyyət meydanı həm də Zaqafqaziya Seymi idi. Seymin azərbaycanlı fraksiyası müsəlman əhalinin müdafiəsi üçün Bakıya hərbi müdaxiləyə çağırış da etmişdilər. Əslində isə onlar doğma xalqlarının mövcudluğunun, təhlükəsizliyinin yeganə qarantının dövlət müstəqilliyi olduğuna əmin idilər.
AĞA AŞUROV
Ağa Hacı oğlu Aşurov (1880-1936) Azərbaycanın ötən əsrin əvvəllərində yaşamış görkəmli ictimai və siyasi xadimlərindən biridir. O, tanınmış tacir ailəsində dünyaya gəlib. Çar II Nikolayın fərmanı ilə Aşurovlar ailəsi fəxri vətəndaşlar nəsli kateqoriyasına daxil edilmişdi. Ağa Aşurovun atası 1905-1906-cı illər qətliamı zamanı Bakının müsəlman əhalisinin daşnak canilərindən müdafiəsində vacib rol oynayıb. Bu üzdən, daşnak Şakiryants onun evinə partlayıcı qoyaraq ailəsilə birlikdə məhv etməyə belə, cəhd göstərib.
Ağa Aşurov mühəndis-elektrik ixtisası üzrə təhsil aldığı Almaniyadan qayıtdıqdan sonra Bakıda yeni elektrik stansiyanın və Şollar su kəmərinin tikintisinə böyük töhfə verib. O, ölkənin ictimai həyatında fəal iştirak edib, Nijni Novqorodda təşkil olunmuş III Ümumrusiya Müsəlmanları Qurultayında Qafqaz müsəlmanlarının təmsilçilərindən olub. Aşurov «Nəşri-maarif» maarifçilik cəmiyyətinin rəhbərlərindən biri idi.
1917-ci ilin inqilabi hadisələri zamanı o, Azərbaycan milli hərəkatının liderlərindən birinə çevrilib, Müsəlman Milli Şurasının Müvəqqəti İcraiyyə Komitəsində yer alıb. Aşurov həmin vaxt Bakıda Qafqaz müsəlmanlarının qurultayında da iştirak edib. 1918-ci ilin martında azərbaycanlılara qarşı soyqırımının törədildiyi vaxt Aşurov müsəlmanlardan ibarət nümayəndə heyətinin tərkibində İnqilab Müdafiə Komitəsi və Erməni Milli Şurası ilə danışıqlarda iştirak edib.
Azərbaycan Demokratik Respublikası dövründə Aşurov ticarət və sənaye naziri, ərzaq naziri, poçt xidməti və teleqraf naziri kimi postları tutub, parlamentin deputatı olub. Onu tərəddüd etmədən həmin dövrün görkəmli dövlət xadimləri sırasına aid etmək olar. Çünki Aşurov özünü ölkənin müstəqillik kursunun prinsipial himayəçisi kimi göstərə bilib. Dünya fövqəldövlətlərinin Azərbaycanın təbii resursları uğrunda mübarizə apardığı çətin şəraitdə Aşurov iqtisadiyyata dövlət nəzarəti sisteminin yaradılması üzərində çalışıb. O, spekulyasiya ilə, həmçinin fəaliyyəti dövlətin maraqlarına zidd olan özəl kapital nümayəndələrilə mübarizədə sərt addımların parlaq tərəfdarı idi.
ADR parlamentinin 1920-ci il aprelin 27-də keçirilmiş son iclasında Ağa Aşurov hakimiyyətin bolşeviklərə ötürülməsinin əleyhinə səs vermiş yeganə deputat olub.

THE CITY DROWN IN BLOOD
In spring 1918, tens of thousands of Azerbaijanis became the victims of aggressive Armenian aspirations. The purpose of mass extermination of the peaceful Azerbaijani population was the conquest of Azerbaijani territories in order to create the ‘Great Armenia’.
“We have wilfully opted for this action...”
In fact, the Baku Soviet acting as an authoritative body of the Bolsheviks was a military-political regime led by Armenian Bolsheviks and Dashnaks. In spring 1918, this regime headed by Stepan Shaumian, who seized power in Baku and in the Baku Governorate in November 1917, purposefully carried out a criminal action of unprecedented cruelty - the genocide of Azerbaijani people.
In March 1918, hiding behind the slogan “fighting counter-revolutionary elements”, the Baku Council carried out a mass extermination of Azerbaijani population, which was the social base of the Azerbaijani national-democratic forces, primarily the Musavat party, which enjoyed great popularity.
In his report to the leadership of the Soviet Russia shortly after the tragic events in Baku, Shaumian admitted: “If they (i.e. Azerbaijani political forces) took over in Baku, the city would be declared the capital of Azerbaijan... We seized this opportunity... and launched an offensive along the frontline... We already had armed forces - about six thousand people. Dashnaktsutyun also had about 3-4 thousand national units, which were at our disposal. The participation of the latter resulted in a kind of national massacre during the civil war but there was no way to avoid it. We have wilfully opted for this action...”
According to various sources, on March 30 - April 1, 1918, that is within three days only, Armenian killers murdered from 10 to 50 thousand peaceful Azerbaijanis under the direct instructions of the Baku Council and its chairman, Stepan Shaumian. However, Shaumian did not hide his satisfaction: “The national composition of our city has frightened us. We were afraid that the fight would lead to undesirable implications. We even had to resort to the help of the Armenian Dashnak regiment. We could not afford the luxury of giving up their services. The National Armenian Council independently carried out arrests, searches, confiscations, etc... However, the victory is so great that it does not cast shadow over the reality.”
Stepan Shaumian’s policy proved that his priority was Armenian interests, not the Bolshevik ones. By the way, Shaumian has established ties with Armenian nationalist organisations long before the events of 1918. According to information of the Tiflis gendarmerie administration from July 1908, Shaumian was a member of the Baku committee of the Dashnaktsutyun Party. Shaumian’s personal case compiled for the mayor of Baku in 1912 and based on intelligence information received by the head of the Baku Security Department in December 1910, Shaumian supported the Dashnaktsutyun members and assisted them in finding jobs in the oil fields of Baku.
However, irrespective of purely formal attitude of Shaumian towards the Dashnaktsutyun, he proved himself to be an adherent of Armenian nationalism and its leading forces. It is no coincidence that Shaumian, as the head of the Bolshevik government, has contributed to the establishment of a tactical union between the Bolsheviks and the Dashnaks. In implementing his policy, he has relied exclusively on key Armenian figures, who had played an instrumental role in the mass slaughter of peaceful Azerbaijani population.
Victims for ‘Great Armenia’
A Dashnak nationalist, Tatevos Amirian, was one of Shaumian's closest associates. In the Soviet period, he was misrepresented to Azerbaijanis as one of the 26 Baku commissars, although in fact he was a hard-core terrorist. Amirian was a gang leader robbing apartments in Baku, kidnapping the children of rich Azerbaijanis and returning them only after receiving large sums of money that would later be used to finance the Dashnaktsutyun. In addition, he was known for his involvement in the attempted assassination of the Ottoman Sultan Abdulhamid II. In early 1918, just before the genocide of Azerbaijanis, Tatevos Amirian together with his brothers Alexander and Armenak created in Baku an armed cavalry detachment made up of Dashnak members. Shaumian invited the detachment to participate in massacres against Azerbaijanis. Amirian and his armed bandits were killing the Azerbaijanis irrespective of their sex and age.
The documentary evidence compiled by the Extraordinary Investigation Commission (EIC) of the Azerbaijan Democratic Republic reports about an arson attack on a unique architectural structure, the building of the Ismailliya charitable society, by Amirian’s Armenian bandits. In Shamakhi, Amirian's detachments burned all the mosques of the city including the famous Juma Mosque, a prominent architectural monument of the twelfth century.
Yet another companion of Stepan Shaumian, Bagdasar Avakian, also took an active part in the organisation and the genocide of Azerbaijanis. Just before the bloody events of March 1918, Avakian distributed a large number of weapons and cartridges to Armenians united under the Military Revolutionary Committee of the Bolshevik Caucasian Army regardless of their social status. In early April 1918, Avakian was appointed a commandant of Baku and its districts and became one of the key figures involved in the practical implementation of the genocide.
Meanwhile, another closest associate of Shaumian, Georgiy Korganov (Korganian) headed the Military Revolutionary Committee mentioned above. He was a coordinator between the structures that massacred the Azerbaijanis: the Bolshevik guards, the Red Guard and the Dashnak detachments. Korganov was also a member of the Revolutionary Defence Committee of Baku created on March 30 specifically for the purpose of forcible suppression of ‘public enemies’, which implied the national forces of Azerbaijan and, most importantly, their social support, the Azerbaijani population.
Other persons from Shaumian's closest circle such as the Dashnaks Stepan Lalayan and Amazasp Srvantzian also played a great role in the organisation and implementation of mass extermination of Azerbaijanis. Particularly, they have distinguished themselves in atrocities over the Azerbaijani population of Shamakhi and Guba.
Tens of thousands of peaceful, unarmed representatives of the Turkic-Muslim population of Baku and other cities and villages of the province became victims of the criminal policy of the Baku Council. Armenian military groups mercilessly killed Azerbaijani Turks, Lezgins, Talishes, as well as the representatives of other nationalities, regardless of their gender and age thus ‘clearing these territories for ‘Great Armenia’.
The leaders of the Azerbaijani national movement tried to resist to the punitive operation of Shaumian's Baku Council. However, without sufficient military force, they were forced to accept an ultimatum on recognizing the power of the Baku Council. At the same time, the Transcaucasian Sejm was also the arena of political efforts of the Azerbaijani leaders. The Azerbaijani faction called for a military offensive against Baku to protect the Muslim population. The life proved to Azerbaijani politicians that the only guarantor of the existence and security of their native people might be an independent state.
AGHA ASHUROV
Agha Haji Aslan oglu Ashurov (1880-1936) was one of the prominent public and political figures of Azerbaijan at the beginning of the last century. He was from a well-known merchant family. By the decree of Tsar Nicholas II, the members of the Ashurov family were declared as hereditary honourable citizens of the Russian Empire. Agha Ashurov’s father played an instrumental role in organizing the protection of the Muslim population of Baku from Dashnak gangs during the massacres of 1905-1906. One of the Dashnaks, Shakiriants, tried to put a bomb in Ashurov’s house and blow it up with his family.
Upon Agha Ashurov’s return from Germany, where he received education in electrical engineering, he made a great contribution to the construction of a new power station in Baku, the Shollar Water Pipeline. He actively participated in public life and was one of the representatives of Caucasian Muslims at the 3rd All-Russian Muslim Congress held in Nizhny Novgorod. Ashurov was one of the leaders of the enlightenment society Nashri-maarif.
During the events of 1917, he became one of the leaders of the Azerbaijani national movement, was a member of the Interim Executive Committee of the Muslim National Council, participated in the work of the Congress of Caucasian Muslims held in Baku. During the genocide of Azerbaijanis in March 1918, Ashurov, as part of the Muslim delegation, participated in negotiations with the Revolutionary Defence Committee and the Armenian National Council.
During the period of the Azerbaijan Democratic Republic (ADR), Ashurov was the Minister of Trade and Industry, Minister of Food, Minister of Postal Services and Telegraph, as well as a member of parliament. He is recognised as one of the most prominent Azerbaijani statesmen of that time, since he has demonstrated himself as a principal guardian of Azerbaijan's independent course. Despite difficult conditions of that time, when the leading world powers were fighting over Azerbaijan's natural resources, Ashurov advocated the establishment of a system of state control over the national economy. Ashurov was an ardent supporter of decisive steps in the fight against speculation and those representatives of private capital whose actions contradicted the state interests.
On April 27, 1920, at the last meeting of the ADR parliament, Agha Ashurov was the only deputy who voted against the surrender of power to the Bolsheviks.