ÜÇÜNCÜ DÜNYA MÜHARİBƏSİNDƏN DAHA PİS
Aprelin əvvəlindən dünya Karib böhranından bu yana Rusiya ilə Qərb (ABŞ və Böyük Britaniya başda olmaqla) arasında ən miqyaslı toqquşma riski ilə qarşı-qarşıya qalıb. Jurnalımızın bu sayı çapa hazırlanan zaman hələlik düzəldilməsi mümkün olmayan heç nə baş verməmişdi və bu münaqişədə qaliblər və məğlublar olacaqsa belə, onlar belə tezliklə müəyyənləşməyəcək. Lakin beynəlxalq münasibətlər sistemi artıq dönüşü olmayacaq dəyişikliklərə məruz qalmaqdadır.
Trampın çətin seçimi
Moskvanın ünvanına 3 əsas ittiham irəli sürülür - Amerikada 2016-cı ildə keçirilmiş prezident seçkisinə müdaxilə, Suriya diktatoru Bəşər Əsədin dəstəklənməsi və Böyük Britaniyada yaşayan keçmiş casus Sergey Skripalın zəhərlənməsi. Qərbin arsenalında iqtisadi sanksiyalar, diplomatların qovulması və hərbi güc varsa, Rusiya hələlik yalnız diplomatiya sahəsində cavab addımları atmaqla və səsləndirilən ittihamları rədd etməklə məşğuldur.
Rusiyanın ABŞ-da keçirilmiş prezident seçkisinə müdaxiləsi və Trampın seçki qərargahı ilə Moskvanın sövdələşməyə getdiyi (bunu həm Ağ Ev, həm də Kreml inkar edir) haqda məlumatları FTB və Konqres araşdırır. Məsələyə hətta «Facebook» da qarışıb. Şirkətin rəhbəri Mark Zukerberq ABŞ Konqresində aprelin 10-da keçirilmiş açıq dinləmələrdə bu boyda nəhəng sosial şəbəkə istifadəçilərinin məlumatlarının üçüncü şəxslərin əlinə necə keçə biləcəyi haqda danışıb. Onlardan 2016-cı ildə ABŞ-da keçirilmiş prezident seçkisində və Böyük Britaniyanın Avropa İttifaqını tərk etməsilə bağlı referendumda istifadə edildiyi ehtimal olunur. Zukerberq təəssüflə Rusiyanın sosial şəbəkələrdəki fəaliyyətinə «ləng reaksiya göstərildiyini» təəssüflə dilə gətirməklə yanaşı, baş verənləri gözlənilmədən Rusiya ilə internet məkanında «silahlanma yarışı» adlandırıb.
Beləliklə, Trampın inauqurasiyasından, təxminən, ilyarım keçsə də, bu məsələyə diqqət nəinki azalmır, əksinə getdikcə artır. Bu, şübhəsiz ki, Donald Tramp üçün də narahatlıq yaradır.
İstintaq üzrə xüsusi prokuror, FTB-nin sabiq rəhbəri Robert Mülleri əminliklə Ağ Evin hazırkı rəhbərinin əsas düşməni adlandırmaq olar. Tramp çıxışlarında Müller və ABŞ-a kənar təhlükələrə (əsasən Rusiya, İran və KXDR) eyni emosionallıqla yanaşır, eyni qədər vaxt və güc sərf edir. Bəzi müşahidəçilərsə hesab edir ki, Kreml-Tramp sövdələşməsi haqda deyilənlər əsaslı olsa da, olmasa da, artıq Ağ Ev sahibinin Moskva ilə münasibət qurması ABŞ prezidentinin imici üçün çox təhlükəlidir. Məsələn, Britaniyanın «The Spectator» nəşri yazır ki, Ağ Ev rəhbəri Bill Klintonun «yarımekran prezidentliyi» yolu ilə getməyə çalışır. O zaman CNN ekranın bir tərəfində gecənin qaranlığında İraq istiqamətində uçan raketləri, digər tərəfində isə Klinton seksual əlaqələrlə bağlı ittihamlara cavablarını nümayiş etdirirdi. İndi isə Tramp sanki «FTB-yə və Suriyaya qarşı müharibələr»i «balanslaşdırmaqla» məşğuldur.
Skripal işi
Bu arada okeanın o tayında daha bir qalmaqal getdikcə qızışmaqdadır. Söhbət martın 4-də Britaniyada keçmiş rus casusu, Baş Kəşfiyyat İdarəsinin (BKİ) sabiq zabiti Sergey Skripal ilə qızı Yuliyanın zəhərlənməsindən gedir. Böyük Britaniyanın baş naziri Tereza Mey parlamentdəki çıxışında deyib: «Bu, ya Rusiya dövlətinin birbaşa ölkəmizə qarşı addımıdır, ya da Rusiya hökuməti əsəb sistemini faciəvi şəkildə iflic edən maddəyə nəzarəti itirib və onun başqalarının əlinə düşməsinə imkan verib».
İttihamlar kifayət qədər ciddidir. Odur ki, nəticədə, Rusiya diplomatlarının ABŞ və bir sıra Qərb dövlətlərindən, həmçinin Kanadadan kütləvi şəkildə qovulması təəccüblü deyil. Vaşinqton baş verənlərin fonunda Rusiyanın nəhəng şirkətlərinə qarşı yeni sanksiyalar da tətbiq edib. Üstəlik, sanksiyalar yalnız ruslarla tərəfdaşlıq edən ABŞ vətəndaşları və şirkətlərinə deyil, həm də onların üçüncü ölkələrdəki tərəfdaşlarına yönəlib. Nəticə isə özünü çox gözlətməyib. Sanksiyaların tətbiqinin ilk günlərindəcə rusiyalı oliqarxlar - Oleq Deripaska, Viktor Vekselberq, İqor Rotenberq, Kiril Şamalov - milyardlarla dollar itiriblər. London birjasında «Lukoyl», «Novateka», NLMK, «Fosaqro», «Polyus Zolota», «Rosneft», «Surqutnefteqaz», «Rusal» kimi şirkətlərin səhmləri kəskin ucuzlaşıb, ardınca isə dərhal rubl dəyərini itirməyə başlayıb. Məsələnin miqyasını dərk etmək üçün bir rəqəmə diqqət yetirmək kifayətdir : ABŞ Statistika Xidmətinin məlumatına görə, indiyədək Rusiya Birləşmiş Ştatlara 17 milyard dollarlıq mal tədarük edirdi (bu, ümumilikdə Rusiya ixracının 4,7%-dir) - neft, metallar, nüvə yanacağı, mineral gübrə və balıq. Bu, ABŞ-a birbaşa göndərilən mallardır.
Moskvanın cavabına gəlincə, o da analoji sayda əcnəbi diplomatı persona non-qrata elan edib, British Council nümayəndəliyini bağlayıb. Lakin Rusiya iqtisadiyyatının qarşı tərəfə analoji cavab vermək imkanı yoxdur. ABŞ Rusiyadan titan, raket mühərrikləri, AES üçün yanacaq alır. Amma Amerika ilə ticarətdən imtina daha çox Rusiyaya zərbə vurur. Üstəlik, görünən odur ki, Vaşinqton yeni sanksiyaların tətbiqinə də hazırlaşır. Bu üzdən də, Kreml, deyəsən, vəziyyətə uyğunlaşır və ABŞ-da keçirilmiş prezident seçkisinə müdaxilə məsələsində olduğu kimi, «Skripal işi»nin də «planlaşdırılmış təxribat» olduğunu deyir. Moskva bildirir ki, burada məqsəd «Rusiyadan bədheybət yaratmaq və onu təcrid vəziyyətinə salmaqdır». Bununla yanaşı, ruslar bu işdə Meyin «Brexit»lə əlaqədar yaranmış daxili problemlərdən diqqəti yayındırmaq cəhdini də görür.
Suriyada eskalasiya
Maraqlıdır ki, Suriyadakı son eskalasiyanın da əsas səbəblərindən biri kimyəvi silahdır. Suriya-Amerika Tibb Cəmiyyəti (SAMS/SAMO) və bir sıra digər yerli təşkilatlar bəyan edib ki, aprelin əvvəlində Şərqi Qutun Dəməşqin nəzarətində olmayan sonuncu yaşayış məntəqəsi olan Duma şəhərinin ələ keçirilməsi zamanı Suriyanın hökumət qüvvələri kimyəvi silahdan istifadə edib. Nəticədə, dinc əhali zərər çəkib. Vaşinqton isə öz növbəsində, buna görə məsuliyyəti Bəşər Əsədi dəstəkləyən Moskva ilə Tehranın üzərinə qoyub. ABŞ dərhal buna «kollektiv hərbi cavabın» mümkünlüyünü də açıqlayıb. Presedent isə var - cəmi 1 il əvvəl Birləşmiş Ştatlar İdlib əyalətinə kimyəvi hücuma cavab olaraq Suriyadakı aviabazaya 59 «Tomoqavk» qanadlı raketi atmışdı.
Böyük Britaniyanın baş naziri Tereza Mey ilə Fransa prezidenti Emmanuel Makron dərhal ABŞ-a dəstək veriblər. Ardınca KİV və bloqlar Qərbin hərbi qüvvələri Suriya ətrafına cəmləməyə başladığı haqda məlumatlar yaymağa başlayıb.
Rusiya isə Əsəd ordusunun kimyəvi silahdan istifadə etdiyinə dair iddiaları rədd edir. Moskvada hesab edirlər ki, Qərb bununla sadəcə, Suriyaya kənardan hərbi müdaxiləyə əsas yaratmağa çalışır. Nəzərə alsaq ki, bundan əvvəl Rusiya Silahlı Qüvvələri Baş Qərargahının rəisi Valeri Gerasimov hədəfə götürüləcək ərazidə rusiyalı hərbçilərin olacağı təqdirdə, HHM sistemlərinin ABŞ raketləri və daşıyıcılarını vuracağına dair xəbərdarlıq etmişdi, artıq havadan Üçüncü Dünya müharibəsinin qoxusu gəlirdi.
Saxta reallıq
Əlbəttə ki, Kennedi ilə Xruşşovun vaxtında olduğu kimi, Putinlə Tramp da məsələni nüvə müharibəsinə aparıb çıxara bilməyəcəklər. Suriyadakı qarşılıqlı «güc nümayişi» Rusiya ilə Qərb arasında gedən və hər an dünyanın başqa nöqtəsində də özünü göstərə biləcək qarşıdurmanın yalnız bir epizodudur. Amma bu, heç kəsə nikbinlik üçün əsas vermir. Baş verənləri «soyuq müharibə»nin əlaməti adlandırmaq da doğru çıxmır. Çünki indi vəziyyət 56 il əvvəlkindən daha çətin və daha ciddidir. Çünki klassik, hər kəsə tanış qüvvələr nisbətinə baxmayaraq, baş verənlər beynəlxalq münasibətlərin ənənəvi qaydalarını darmadağın edir. İndi keçmişə boylananda anlayırsan ki, «qırmızı xətti», ideologiyası, sərhədləri, protokolları və nüfuz dairələri bəlli olan «soyuq müharibə» daha təhlükəsiz və «rahat» sistem təsiri bağışlayır. Bu gün bunların heç biri yoxdur - hər şey dağılıb və vəziyyət durmadan dəyişir. Artıq diplomatiya da dövlətlərarası əlaqələrdə xüsusi missiya olmaqdan çıxıb. Halbuki əsrlər boyu böhranlar zamanı son ümid məhz diplomatiyaya olub.
Daha bir ciddi məqam hadisələrin yeni informasiya erasında yaşanmasıdır. Bu eranın istər ayrı-ayrı insanlara, istərsə də bütövlükdə dövlətlərə təsiri hələ tam başa düşülmür (ən azı «Facebook»a ünvanlanmış ittihamlara diqqət yetirmək kifayətdir). Məsələn, Amerika prezidentinin xalqa, tərəfdaşlarına və ya düşmənlərinə müraciət ünvanlaması üçün mətbuat xidmətini narahat etməyə, yaxud mətbuat konfransı keçirməyə ehtiyac yoxdur. Bunun üçün sadəcə smartfon və bir neçə saniyə lazımdır - artıq Trampın müraciətini bütün dünya oxuyur: Suriya ilə bağlı ziddiyyətli «tvit»lər, gah Rusiyanı Amerika raketlərini «qarşılamağa» hazır olmağa, ya da silahlanma yarışını dayandırmağa çağırılması…
Yaxud hazırda dünyanın müxtəlif ölkələrinin XİN-i bir-birilə və ən əsası, tamaşaçıları ilə sosial şəbəkələr vasitəsilə danışır. Bununla yanaşı, KİV saysız-hesabsız yalan, saxta xəbərlərlə dolub, hər sosial şəbəkə istifadəçisi xüsusilə hərbi və ya siyasi ekspert kimi çıxış etməyə çalışır.
Bütün bunlar qarışıqlıq hörümçək toru, xaos yaradır və oriyentirlərin itirildiyi təəssüratını gücləndirir. Son dəfə adi suriyalıların səsi nə vaxt eşidilib? Bəşər Əsədin, yaxud onun əvəzinə danışan Putinlə Trampın yox, məhz adi suriyalıların… Görəsən, onlar nə istəyirlər? Vəziyyəti necə qiymətləndirirlər? Kimi günahkar sayırlar? Bu səs haradasa eşidildikdə belə, dərhal şübhə yaranır - görəsən, saxta deyil ki? Əslində, bu vəziyyət nüvə müharibəsindən daha təhlükəlidir...

ХУЖЕ, ЧЕМ ТРЕТЬЯ МИРОВАЯ
В начале апреля мир оказался перед риском крупнейшего со времен Карибского кризиса столкновения России и группы стран Запада во главе с США и Великобританией. На момент сдачи номера в печать еще ничего непоправимого не произошло, и если в этом конфликте и будут победители и проигравшие, то определятся они не так скоро. Однако система международных отношений уже подверглась изменениям, и они необратимы.
Трудный выбор Трампа
Четко прослеживаются три переплетенных между собой фронта противостояния - обвинения в адрес Москвы во вмешательстве в выборы американского президента в 2016 году, обвинения в поддержке сирийского диктатора Башара Асада и обвинения в отравлении на территории Великобритании бывшего шпиона Сергея Скрипаля. В арсенале Запада - экономические санкции, высылки дипломатов и военная сила. В арсенале России - пока только ряд ответных мер в сфере дипломатии и постоянные опровержения своей причастности.
Расследование предполагаемого российского вмешательства в американские выборы, а также сговора между предвыборным штабом Трампа и РФ (которые, надо сказать, опровергают как в Белом доме, так и в Кремле) ведется в ФБР и Конгрессе. Досталось даже Facebook, чей глава Марк Цукерберг 10 апреля на открытых слушаниях в Конгрессе США объяснял, как так случилось, что данные о пользователях крупнейшей соцсети были переданы третьим лицам. Предполагается, что они могли быть использованы в ходе избирательной кампании в США в 2016 году и в референдуме о выходе Великобритании из Евросоюза (Brexit). Цукерберг с сожалением заявил о "медленном реагировании" на деятельность России на площадке соцсети, а также неожиданно назвал происходящее "гонкой вооружений" с Россией на интернет-пространстве.
Таким образом, несмотря на почти полтора года, прошедшие со времени инаугурации Трампа, внимание к этому делу только набирает обороты, что, конечно, доставляет очень много неприятностей Дональду Трампу. Спецпрокурора по расследованию, экс-главу ФБР Роберта Мюллера можно смело назвать главным врагом нынешнего главы Белого дома. В своих высказываниях Трамп эмоционально уделяет Мюллеру и внешним угрозам США (в основном России, Ирану и КНДР) примерно одинаковое количество сил и времени. Некоторые наблюдатели даже полагают, что вне зависимости от того, был ли в реальности кремлевско-трамповский сговор или нет, американскому президенту налаживать отношения с Москвой сейчас крайне опасно для собственного имиджа. Например, британское издание The Spectator пишет, что глава Белого дома пытается пойти по пути "полиэкранного президентства" Билла Клинтона, когда на одной половине картинки CNN показывали, как ракеты летят по ночному небу в сторону Ирака, а на другой - Клинтон отрицал обвинения в сексуальных связях. Теперь же Трамп якобы занимается "балансировкой" "войны против ФБР и войны против Сирии".
Дело Скрипаля
Между тем за океаном стремительно набрал обороты скандал вокруг отравления в британском Солсбери 4 марта бывшего российского шпиона и бывшего офицера ГРУ Сергея Скрипаля и его дочери Юлии. Премьер-министр Великобритании Тереза Мэй заявила в парламенте буквально следующее: "Либо это было прямым действием российского государства против нашей страны, либо российское правительство потеряло контроль над потенциально катастрофически разрушительным веществом нервно-паралитического действия и позволило ему попасть в руки других". Обвинение очень сильное. Неудивительно, что результатом стала массовая высылка российских дипломатов из США и ряда стран Запада, включая США и Канаду. Вашингтон на фоне всего происходящего также ввел новые санкции в отношении крупнейших российских компаний, причем они касаются не только американских граждан и компаний, но и партнеров и инвесторов из третьих стран. Мера оказалась очень действенной. Только за первые дни российские олигархи - Олег Дерипаска, Виктор Вексельберг, Игорь Ротенберг, Кирил Шамалов - потеряли миллиарды долларов. На бирже в Лондоне рухнули акции "Лукойла", "Новатэка", НЛМК, "Фосагро", "Полюса Золота", "Роснефти", "Сургутнефтегаза", "Русал", а за ними последовал и рубль. Подсчитать примерный размах можно по тому, что, по данным статистической службы США, Россия поставляла в Америку товаров на $17 млрд. (4,7% всего российского экспорта) - нефть, металлы, ядерное топливо, минеральные удобрения и рыбу. И это только напрямую в Америку.
В ответ Москва объявила персонами нон грата аналогичное число иностранных дипломатов, закрыла представительство British Council. Однако в экономике у России практически нет возможностей для зеркальных действий. США покупают у России титан, ракетные двигатели, топливо для АЭС, но отказ от торговли с Америкой, кажется, ударит сильнее по самой РФ. Тем более что Вашингтон, вероятно, готовит новые санкции. Поэтому Кремль, видимо, приспосабливается и, как и в отношении обвинений во вмешательстве в выборы в США, утверждает, что "дело Скрипаля" - "спланированная провокация в целях демонизации и изолирования России", а также попытка со стороны Мэй отвлечь внимание от внутренних проблем в связи с Brexit.
Эскалация в Сирии
Примечательно, что химоружие также является ключевым фактором последней эскалации в Сирии. Сирийско-американское медицинское общество (SAMS/САМО) и ряд других местных организаций заявили, что в ходе операции по захвату города Дума - последнего неподконтрольного правительственным силам населенного пункта в Восточной Гуте - сирийской армией в начале апреля была совершена химическая атака, в результате которой пострадало мирное население. Вашингтон возложил ответственность на Москву и Тегеран, так как они поддерживают Башара Асада, и заявил о возможности "военного коллективного ответа". Тем более что прецедент уже есть - год назад США выпустили 59 крылатых ракет "Томагавк" по авиабазе в Сирии в ответ на химическую атаку в провинции Идлиб. Премьер-министр Британии Тереза Мэй и президент Франции Эммануэль Макрон поддержали позицию Трампа. СМИ и блоги стали наперебой сообщать о концентрации военных сил Запада вокруг Сирии.
В свою очередь Россия опровергла информацию о применении армией Асада химоружия, заявив, что таким образом Запад пытается найти оправдание возможным силовым ударам по Сирии извне. Учитывая, что ранее глава Генштаба РФ Валерий Герасимов предупреждал, что системы ПВО будут сбивать американские ракеты и их носители, если в зоне предполагаемого удара по САР окажутся российские военнослужащие, в воздухе запахло третьей мировой.
Фейковая реальность
Конечно, ни Путин, ни Трамп, как когда-то Кеннеди и Хрущев, не посмеют довести ситуацию до ядерной войны. Выяснение отношений в Сирии останется опосредованным конфликтом, лишь одним из эпизодов развернувшегося между Россией и Западом противостояния, в любой момент могущего перекинуться в любую другую точку мира. Но от этого как-то никому совсем не легче. Да и назвать происходящее знакомым определением "холодная война" язык не поворачивается, потому что все видится гораздо сложнее и серьезнее, чем 56 лет назад. Ведь, несмотря на вроде бы классическую, хорошо знакомую расстановку сил, происходящее у нас на глазах ломает все устоявшиеся правила международных отношений. Холодная война с ее четкими "красными" линиями, идеологией, границами, протоколами и сферами влияния кажется почти безопасной и "уютной" системой. Ничего этого сейчас нет - все размыто, взаимозависимо и постоянно меняется. Взять хотя бы то, как дипломатия превратилась в расходный материал, теряя ту особую миссию связи между государствами, на которую испокон веков в моменты кризиса была порой последняя надежда.
Серьезное влияние оказывает и то, что события развиваются в новую информационную эру, влияние их как на отдельных людей, так и на целые государства еще пока совершенно не понятно (взять хотя бы те же последние обвинения в адрес Facebook). Например, как оказалось, американскому президенту для обращения к нации, партнерам и недругам совсем не нужно тревожить пресс-службу или созывать пресс-конференцию. Для этого нужен только смартфон, пара секунд, и вот уже послание в эфире - поэтому Дональд Трамп довел почти весь мир до истерики своими противоречивыми твиттами по поводу Сирии, где он то предлагал России готовиться к американским ракетам, то остановить гонку вооружений. Или, например, МИДы разных стран сейчас общаются друг с другом и, главное, со своими зрителями все чаще через соцсети. В то же время пространство СМИ заполнено огромным количеством фейковых новостей, а каждый пользователь норовит выступить в качестве эксперта - особенно военного или политического.
Все это вносит путаницу, создает почти хаос и еще больше усиливает ощущение потери ориентиров. Кто припомнит, где последний раз был слышен голос простых сирийцев - не Башара Асада, не говорящих за них Путина или Трампа, а самих людей? Что они хотят на самом деле? Как они видят ситуацию? Кого считают виноватым? А если этот голос и появляется где-то, то появляется серьезная доля сомнений - настоящий ли он? Если задуматься, такое положение дел в чем-то не менее устрашающее, чем та же ядерная война.