ÜÇÜNCÜ DÜNYA MÜHARİBƏSİNDƏN DAHA PİS
Aprelin əvvəlindən dünya Karib böhranından bu yana Rusiya ilə Qərb (ABŞ və Böyük Britaniya başda olmaqla) arasında ən miqyaslı toqquşma riski ilə qarşı-qarşıya qalıb. Jurnalımızın bu sayı çapa hazırlanan zaman hələlik düzəldilməsi mümkün olmayan heç nə baş verməmişdi və bu münaqişədə qaliblər və məğlublar olacaqsa belə, onlar belə tezliklə müəyyənləşməyəcək. Lakin beynəlxalq münasibətlər sistemi artıq dönüşü olmayacaq dəyişikliklərə məruz qalmaqdadır.
Trampın çətin seçimi
Moskvanın ünvanına 3 əsas ittiham irəli sürülür - Amerikada 2016-cı ildə keçirilmiş prezident seçkisinə müdaxilə, Suriya diktatoru Bəşər Əsədin dəstəklənməsi və Böyük Britaniyada yaşayan keçmiş casus Sergey Skripalın zəhərlənməsi. Qərbin arsenalında iqtisadi sanksiyalar, diplomatların qovulması və hərbi güc varsa, Rusiya hələlik yalnız diplomatiya sahəsində cavab addımları atmaqla və səsləndirilən ittihamları rədd etməklə məşğuldur.
Rusiyanın ABŞ-da keçirilmiş prezident seçkisinə müdaxiləsi və Trampın seçki qərargahı ilə Moskvanın sövdələşməyə getdiyi (bunu həm Ağ Ev, həm də Kreml inkar edir) haqda məlumatları FTB və Konqres araşdırır. Məsələyə hətta «Facebook» da qarışıb. Şirkətin rəhbəri Mark Zukerberq ABŞ Konqresində aprelin 10-da keçirilmiş açıq dinləmələrdə bu boyda nəhəng sosial şəbəkə istifadəçilərinin məlumatlarının üçüncü şəxslərin əlinə necə keçə biləcəyi haqda danışıb. Onlardan 2016-cı ildə ABŞ-da keçirilmiş prezident seçkisində və Böyük Britaniyanın Avropa İttifaqını tərk etməsilə bağlı referendumda istifadə edildiyi ehtimal olunur. Zukerberq təəssüflə Rusiyanın sosial şəbəkələrdəki fəaliyyətinə «ləng reaksiya göstərildiyini» təəssüflə dilə gətirməklə yanaşı, baş verənləri gözlənilmədən Rusiya ilə internet məkanında «silahlanma yarışı» adlandırıb.
Beləliklə, Trampın inauqurasiyasından, təxminən, ilyarım keçsə də, bu məsələyə diqqət nəinki azalmır, əksinə getdikcə artır. Bu, şübhəsiz ki, Donald Tramp üçün də narahatlıq yaradır.
İstintaq üzrə xüsusi prokuror, FTB-nin sabiq rəhbəri Robert Mülleri əminliklə Ağ Evin hazırkı rəhbərinin əsas düşməni adlandırmaq olar. Tramp çıxışlarında Müller və ABŞ-a kənar təhlükələrə (əsasən Rusiya, İran və KXDR) eyni emosionallıqla yanaşır, eyni qədər vaxt və güc sərf edir. Bəzi müşahidəçilərsə hesab edir ki, Kreml-Tramp sövdələşməsi haqda deyilənlər əsaslı olsa da, olmasa da, artıq Ağ Ev sahibinin Moskva ilə münasibət qurması ABŞ prezidentinin imici üçün çox təhlükəlidir. Məsələn, Britaniyanın «The Spectator» nəşri yazır ki, Ağ Ev rəhbəri Bill Klintonun «yarımekran prezidentliyi» yolu ilə getməyə çalışır. O zaman CNN ekranın bir tərəfində gecənin qaranlığında İraq istiqamətində uçan raketləri, digər tərəfində isə Klinton seksual əlaqələrlə bağlı ittihamlara cavablarını nümayiş etdirirdi. İndi isə Tramp sanki «FTB-yə və Suriyaya qarşı müharibələr»i «balanslaşdırmaqla» məşğuldur.
Skripal işi
Bu arada okeanın o tayında daha bir qalmaqal getdikcə qızışmaqdadır. Söhbət martın 4-də Britaniyada keçmiş rus casusu, Baş Kəşfiyyat İdarəsinin (BKİ) sabiq zabiti Sergey Skripal ilə qızı Yuliyanın zəhərlənməsindən gedir. Böyük Britaniyanın baş naziri Tereza Mey parlamentdəki çıxışında deyib: «Bu, ya Rusiya dövlətinin birbaşa ölkəmizə qarşı addımıdır, ya da Rusiya hökuməti əsəb sistemini faciəvi şəkildə iflic edən maddəyə nəzarəti itirib və onun başqalarının əlinə düşməsinə imkan verib».
İttihamlar kifayət qədər ciddidir. Odur ki, nəticədə, Rusiya diplomatlarının ABŞ və bir sıra Qərb dövlətlərindən, həmçinin Kanadadan kütləvi şəkildə qovulması təəccüblü deyil. Vaşinqton baş verənlərin fonunda Rusiyanın nəhəng şirkətlərinə qarşı yeni sanksiyalar da tətbiq edib. Üstəlik, sanksiyalar yalnız ruslarla tərəfdaşlıq edən ABŞ vətəndaşları və şirkətlərinə deyil, həm də onların üçüncü ölkələrdəki tərəfdaşlarına yönəlib. Nəticə isə özünü çox gözlətməyib. Sanksiyaların tətbiqinin ilk günlərindəcə rusiyalı oliqarxlar - Oleq Deripaska, Viktor Vekselberq, İqor Rotenberq, Kiril Şamalov - milyardlarla dollar itiriblər. London birjasında «Lukoyl», «Novateka», NLMK, «Fosaqro», «Polyus Zolota», «Rosneft», «Surqutnefteqaz», «Rusal» kimi şirkətlərin səhmləri kəskin ucuzlaşıb, ardınca isə dərhal rubl dəyərini itirməyə başlayıb. Məsələnin miqyasını dərk etmək üçün bir rəqəmə diqqət yetirmək kifayətdir : ABŞ Statistika Xidmətinin məlumatına görə, indiyədək Rusiya Birləşmiş Ştatlara 17 milyard dollarlıq mal tədarük edirdi (bu, ümumilikdə Rusiya ixracının 4,7%-dir) - neft, metallar, nüvə yanacağı, mineral gübrə və balıq. Bu, ABŞ-a birbaşa göndərilən mallardır.
Moskvanın cavabına gəlincə, o da analoji sayda əcnəbi diplomatı persona non-qrata elan edib, British Council nümayəndəliyini bağlayıb. Lakin Rusiya iqtisadiyyatının qarşı tərəfə analoji cavab vermək imkanı yoxdur. ABŞ Rusiyadan titan, raket mühərrikləri, AES üçün yanacaq alır. Amma Amerika ilə ticarətdən imtina daha çox Rusiyaya zərbə vurur. Üstəlik, görünən odur ki, Vaşinqton yeni sanksiyaların tətbiqinə də hazırlaşır. Bu üzdən də, Kreml, deyəsən, vəziyyətə uyğunlaşır və ABŞ-da keçirilmiş prezident seçkisinə müdaxilə məsələsində olduğu kimi, «Skripal işi»nin də «planlaşdırılmış təxribat» olduğunu deyir. Moskva bildirir ki, burada məqsəd «Rusiyadan bədheybət yaratmaq və onu təcrid vəziyyətinə salmaqdır». Bununla yanaşı, ruslar bu işdə Meyin «Brexit»lə əlaqədar yaranmış daxili problemlərdən diqqəti yayındırmaq cəhdini də görür.
Suriyada eskalasiya
Maraqlıdır ki, Suriyadakı son eskalasiyanın da əsas səbəblərindən biri kimyəvi silahdır. Suriya-Amerika Tibb Cəmiyyəti (SAMS/SAMO) və bir sıra digər yerli təşkilatlar bəyan edib ki, aprelin əvvəlində Şərqi Qutun Dəməşqin nəzarətində olmayan sonuncu yaşayış məntəqəsi olan Duma şəhərinin ələ keçirilməsi zamanı Suriyanın hökumət qüvvələri kimyəvi silahdan istifadə edib. Nəticədə, dinc əhali zərər çəkib. Vaşinqton isə öz növbəsində, buna görə məsuliyyəti Bəşər Əsədi dəstəkləyən Moskva ilə Tehranın üzərinə qoyub. ABŞ dərhal buna «kollektiv hərbi cavabın» mümkünlüyünü də açıqlayıb. Presedent isə var - cəmi 1 il əvvəl Birləşmiş Ştatlar İdlib əyalətinə kimyəvi hücuma cavab olaraq Suriyadakı aviabazaya 59 «Tomoqavk» qanadlı raketi atmışdı.
Böyük Britaniyanın baş naziri Tereza Mey ilə Fransa prezidenti Emmanuel Makron dərhal ABŞ-a dəstək veriblər. Ardınca KİV və bloqlar Qərbin hərbi qüvvələri Suriya ətrafına cəmləməyə başladığı haqda məlumatlar yaymağa başlayıb.
Rusiya isə Əsəd ordusunun kimyəvi silahdan istifadə etdiyinə dair iddiaları rədd edir. Moskvada hesab edirlər ki, Qərb bununla sadəcə, Suriyaya kənardan hərbi müdaxiləyə əsas yaratmağa çalışır. Nəzərə alsaq ki, bundan əvvəl Rusiya Silahlı Qüvvələri Baş Qərargahının rəisi Valeri Gerasimov hədəfə götürüləcək ərazidə rusiyalı hərbçilərin olacağı təqdirdə, HHM sistemlərinin ABŞ raketləri və daşıyıcılarını vuracağına dair xəbərdarlıq etmişdi, artıq havadan Üçüncü Dünya müharibəsinin qoxusu gəlirdi.
Saxta reallıq
Əlbəttə ki, Kennedi ilə Xruşşovun vaxtında olduğu kimi, Putinlə Tramp da məsələni nüvə müharibəsinə aparıb çıxara bilməyəcəklər. Suriyadakı qarşılıqlı «güc nümayişi» Rusiya ilə Qərb arasında gedən və hər an dünyanın başqa nöqtəsində də özünü göstərə biləcək qarşıdurmanın yalnız bir epizodudur. Amma bu, heç kəsə nikbinlik üçün əsas vermir. Baş verənləri «soyuq müharibə»nin əlaməti adlandırmaq da doğru çıxmır. Çünki indi vəziyyət 56 il əvvəlkindən daha çətin və daha ciddidir. Çünki klassik, hər kəsə tanış qüvvələr nisbətinə baxmayaraq, baş verənlər beynəlxalq münasibətlərin ənənəvi qaydalarını darmadağın edir. İndi keçmişə boylananda anlayırsan ki, «qırmızı xətti», ideologiyası, sərhədləri, protokolları və nüfuz dairələri bəlli olan «soyuq müharibə» daha təhlükəsiz və «rahat» sistem təsiri bağışlayır. Bu gün bunların heç biri yoxdur - hər şey dağılıb və vəziyyət durmadan dəyişir. Artıq diplomatiya da dövlətlərarası əlaqələrdə xüsusi missiya olmaqdan çıxıb. Halbuki əsrlər boyu böhranlar zamanı son ümid məhz diplomatiyaya olub.
Daha bir ciddi məqam hadisələrin yeni informasiya erasında yaşanmasıdır. Bu eranın istər ayrı-ayrı insanlara, istərsə də bütövlükdə dövlətlərə təsiri hələ tam başa düşülmür (ən azı «Facebook»a ünvanlanmış ittihamlara diqqət yetirmək kifayətdir). Məsələn, Amerika prezidentinin xalqa, tərəfdaşlarına və ya düşmənlərinə müraciət ünvanlaması üçün mətbuat xidmətini narahat etməyə, yaxud mətbuat konfransı keçirməyə ehtiyac yoxdur. Bunun üçün sadəcə smartfon və bir neçə saniyə lazımdır - artıq Trampın müraciətini bütün dünya oxuyur: Suriya ilə bağlı ziddiyyətli «tvit»lər, gah Rusiyanı Amerika raketlərini «qarşılamağa» hazır olmağa, ya da silahlanma yarışını dayandırmağa çağırılması…
Yaxud hazırda dünyanın müxtəlif ölkələrinin XİN-i bir-birilə və ən əsası, tamaşaçıları ilə sosial şəbəkələr vasitəsilə danışır. Bununla yanaşı, KİV saysız-hesabsız yalan, saxta xəbərlərlə dolub, hər sosial şəbəkə istifadəçisi xüsusilə hərbi və ya siyasi ekspert kimi çıxış etməyə çalışır.
Bütün bunlar qarışıqlıq hörümçək toru, xaos yaradır və oriyentirlərin itirildiyi təəssüratını gücləndirir. Son dəfə adi suriyalıların səsi nə vaxt eşidilib? Bəşər Əsədin, yaxud onun əvəzinə danışan Putinlə Trampın yox, məhz adi suriyalıların… Görəsən, onlar nə istəyirlər? Vəziyyəti necə qiymətləndirirlər? Kimi günahkar sayırlar? Bu səs haradasa eşidildikdə belə, dərhal şübhə yaranır - görəsən, saxta deyil ki? Əslində, bu vəziyyət nüvə müharibəsindən daha təhlükəlidir...

WORSE THAN THE WORLD WAR III
April 2018: never has the world faced a more serious risk of collision between Russia and a group of Western states led by the U.S. and Great Britain since the Caribbean crisis. No fatal mistake has been recorded as of writing this article, and we will not know the winners and losers in this conflict any time soon. However, the system of international relations is going through major changes, which are irreversible.
Trump’s difficult choice
We can clearly see three seemingly different but in fact closely linked opposition fronts against Russia: the accusations of interfering in the U.S. election campaign of 2016, supporting the Syrian dictator Bashar al-Assad and poisoning the former spy Sergei Skripal in the UK. The Western toolbox includes economic sanctions, expulsion of diplomats and military force, while Russia has so far used only a series of retaliatory diplomatic measures by constantly denying its involvement.
FBI and the Congress are still investigating the alleged Russian interference in the U.S. elections, as well as the collusion between the Trump campaign and Russia. Incidentally, both the White House and the Kremlin deny these accusations. Even Facebook got a good hammering. During a congressional hearing on April 10, CEO of the company, Mark Zuckerberg, had to answer questions about the leakage of sensitive user data from the largest social network to third parties. It is assumed that this data could be used during the U.S. election campaign of 2016 and the Brexit referendum on the withdrawal of the UK from the European Union. Zuckerberg regretfully acknowledged the "slow response" of his company to Russian activities in the social network and said that his company was in "arms race" with Russia, which was quite an unexpected revelation.
Despite almost a year and a half passed since the inauguration of Donald Trump, this story is picking up traction obviously being a source of huge inconvenience for the American president. Ex-FBI chief Robert Mueller, a special counsel appointed to oversee the investigation, may safely be called the main enemy of the incumbent president. In his emotional statements, Mr. Trump invests about the same amount of force and time to criticise Mueller and the external threats to the United States (mainly Russia, Iran, and North Korea). But some observers believe that regardless of the relevancy of the Kremlin-Tramp conspiracy, the American president risks his own reputation by establishing relations with Moscow. For instance, according to The Spectator, Trump is trying to follow the same path as did his predecessor Bill Clinton during his ‘split screen presidency’ when CNN literally had missiles flying through the night sky towards Iraq in one half of the picture while Mr. Clinton denied allegations about his sex life in the other. Now, Trump is allegedly engaged in balancing "the war against the FBI and the war against Syria."
The Skripal Case
Meanwhile, the scandal around the poisoning of the former Russian spy and GRU officer Sergei Skripal and his daughter Yuliya in Salisbury, UK on March 4 has been gaining momentum rapidly. According to the British Prime Minister Theresa May: " Either this was a direct act by the Russian state against our country, or the Russian government lost control of this potentially catastrophically damaging nerve agent and allowed it to get into the hands of others." This is a very serious accusation indeed. As a result, the United States and a number of Western countries including Canada expelled scores of Russian diplomats. Washington also introduced a new sanctions package against the largest Russian companies, which applies to not only the American nationals and companies but also the third-country partners and investors. This measure proved to be very effective: the Russian oligarchs Oleg Deripaska, Viktor Vekselberg, Igor Rotenberg, and Kiril Shamalov have lost billions of dollars within a few days following the introduction of sanctions. The shares of Lukoil, Novatek, NLMK, Fosagro, Polyus Zolota, Rosneft, Surgutneftegaz, and Rusal dropped drastically at the London Stock Exchange followed by the fall of the Russian currency, rouble. As to the scope of Russian losses, according to the U.S. statistical data, the volume of direct Russian supplies to the U.S. reached $17 billion (4.7% of total Russian exports) including oil, metals, nuclear fuel, mineral fertilizers, and fish.
In turn, Moscow expelled the same number of foreign diplomats and closed the office of the British Council in Russia. However, Russia has practically no tools for retaliatory actions in economy. The U.S. is buying titanium, rocket engines, and fuel for its nuclear power plants from Russia but it seems the refusal to trade with America will hit Russia harder considering that Washington is preparing new sanctions for its neighbour. Therefore, the Kremlin seems to be adapting to the existing situation. As with accusations of interference in the U.S. elections, Moscow argues that the Skripal case is "a planned act of provocation to demonise and isolate Russia," and Mrs. May’s attempt to divert public attention from domestic problems related to the Brexit.
Escalation in Syria
Another key factor in the latest escalation of conflict in Syria was the use of chemical weapons. It all began with the reports of the Syrian-American Medical Society (SAMS) and a number of other local organisations about an alleged chemical attack at the beginning of April when an offensive to capture the city of Douma, the last settlement in Eastern Ghouta not controlled by the Syrian army, resulted in civilian victims. Washington blamed Moscow and Tehran, as they support Bashar al-Assad, and announced a possibility of "collective military response." Incidentally, the U.S. launched 59 Tomahawk missiles a year ago towards a Syrian airbase in response to a chemical attack in the Idlib province. British Prime Minister Theresa May and French President Emmanuel Macron supported Trump's position. The story soon had a wide media coverage reporting on the concentration of Western military around Syria.
Russia denies the use of chemical weapons by the Syrian army blaming the West of its attempt to justify the cause of possible air strikes. Given the earlier warning message by the head of the Russian General Staff, Valery Gerasimov, about shooting down American missiles and their carriers if they cause any threat to Russian military personnel within the target zones of the planned attack, it seems we are getting really close to the World War III.
Fake reality
Same as Kennedy and Khrushchev, neither Putin, nor Trump dare bring the existing situation to a state of a nuclear war. The Syrian showdown will remain an indirect conflict and only one of the episodes of confrontation between Russia and the West, which can nevertheless occur at any other point of the world at any moment. But this does not make our lives easier. On the other hand, it is difficult, if not impossible, to express the developing situation with a familiar definition of the Cold War because it seems much more complicated and serious than 56 years ago. Despite the seemingly classical configuration of forces, what is happening goes beyond all the established rules of international relations. The Cold War, with its clear definitions of "red lines", ideology, borders, protocols, and spheres of influence, seems almost a safe and cosy system, a reminiscence of the past. Now everything is blurry, interdependent, and constantly changing. Diplomacy, for instance, has become an expendable material and is losing its special mission of communication between states, which had long served as the only source of hope at critical moments.
The fact that the events are developing in a new information era, whose impact on individuals and states is far from being obvious (e.g., the recent Facebook data leak discussed above) adds another dimension to the whole story. For instance, the American president does not need to disturb his own press service or to call a press conference any more to address the nation, partners or enemies. Now he only needs his smartphone and just a couple of seconds to air his message. That’s how Donald Trump has made almost the whole world frantic with his controversial tweets about Syria, where he first warned Russia about American missiles, then called it to stop the arms race. Even the foreign ministries of different countries now communicate with each other and, most importantly, with their target audiences increasingly through social networks. Meanwhile, the media space is full of fake news, while each and every web-user pretends to be a military or political expert.
All this creates confusion and chaos further strengthening a sense of lost vision and reference points. Do you still remember when you’ve last heard the voice of ordinary Syrians? Not Bashar al-Assad, not Putin or Trump speaking for them but the real people of Syria? Do you know what they really want, how they see the situation, or whom they consider guilty? Even if this voice is heard somewhere, there is still a serious doubt as to whether it is reliable. If you ever think about this, the current state of affairs is no less intimidating than a nuclear war.