YAŞAMAQ UĞRUNDA SAVAŞ
1918-ci ilin yazında Azərbaycan xalqının yaşamı və dövlətçiliyin gələcəyi həll olunurdu. Milli elita üçün bunlara nail olmağın yolu həmin dövrdə Zaqafqaziya federasiyasının tərkibində olan Azərbaycanın muxtariyyətindən keçirdi.
Tiflis diskussiyaları və Qafqaz cəbhəsində döyüşlər
Tiflisdə fəaliyyət göstərən Zaqafqaziya Seyminin azərbaycanlılar (müsəlman) fraksiyası üçün əsas məqsəd muxtariyyət əldə edilməsi və xalqın təhlükəsizliyinin təmini idi. Bu məqsədlə fraksiya və ümumilikdə, regionun 3 xalqı - azərbaycanlı, erməni və gürcülərin iradəsini ifadə edən Seym Osmanlı İmperiyası ilə münasibət qurmağa başlamışdı. O anda imperiyanın qoşunları Birinci Dünya müharibəsi çərçivəsində Qafqaz cəbhəsində sürətlə irəliləyirdi.
Seymin formalaşdırdığı Y.P.Qeqeçkori hökumətinin fəaliyyətində əsas məsələlər də məhz Qafqaz cəbhəsindəki vəziyyət və Zaqafqaziyanın müstəqilliyini elan etməsi idi. Hökumətdə azərbaycanlılar Fətəli xan Xoyski (xalq maarif komissarı), Məmməd Yusif Cəfərov (ticarət və sənaye komissarı), Xudadat bəy Məlikaslanov (rabitə yolları komissarı) və Xəlil bəy Xasməmmədov (nəzarət komissarı) da var idilər.
Lakin Seymin Osmanlı İmperiyası ilə sülh danışıqları üçün hüquqi əsas hazırlayan zaman qəbul etdiyi qərar onun mövqeyindəki ziddiyyətləri göstərdi. Zaqafqaziyanı müstəqil dövlət elan etməyən Seym, eyni zamanda xarici dövlətlərlə sülh razılaşması imzalamaq hüququnun olduğunu bəyan etdi. Belə yanaşmanın səbəbi aydın idi: gələcək regional dövlətin sərhədləri Şərqi Anadolunun bəzi hissələrinə iddia edən gürcülərlə ermənilərin tələblərinə uyğun deyildi və belə bir şəraitdə müstəqil Zaqafqaziyanın elan olunması arzulanmırdı. Söhbət, xüsusilə ermənilərdən gedir. Seymdə yer alan daşnakların təzyiqi ilə Zaqafqaziya parlamentarilərinin Osmanlı İmperiyası ilə danışıqlara dair qəbul etdiyi proqram müharibəyədək mövcud olmuş sərhədlərin bərpasını, həmçinin «Türkiyə Ermənistanının Türkiyə dövlətinin tərkibində müqəddəratını təyinetmə hüququ»nu da nəzərdə tuturdu.
Zaqafqaziyanın Osmanlı İmperiyası ilə danışıqlar aparacaq nümayəndə heyəti gürcü, erməni və azərbaycanlı fraksiyalarının üzvlərindən ibarət idi. Ona gürcü menşevik Akaki Çxenkeli başçılıq edirdi. Nümayəndə heyətinin azərbaycanlı üzvləri arasında iki müsavatçı - Məmmədhəsən Hacınski və Xəlil bəy Xasməmmədov da var idi. Digər partiyalar isə orada 1 nümayəndə ilə təmsil olunurdu: İbrahim bəy Heydərov (Sosialist bloku), Mir Yaqub Mehdiyev («İttiham»), Əkbər Şeyxülislamov (menşevik-hümmətçi).
Nəhayət, nümayəndə heyəti Osmanlı Türkiyəsi ilə danışıqlara başlamaq üçün Trabzona yollanır. Zaqafqaziya Seymində Türkiyə ilə sülh danışıqlarının planlaşdırıldığı bir vaxtda isə Brestdə Sovet Rusiyası ilə Almaniya arasında separat müqavilə imzalanır. Müqaviləyə əsasən, Seym və Zaqafqaziya hökumətinin iddia etdiyi Ərdəhan, Qars və Batumi Osmanlı dövlətinə verilirdi. Belə olan təqdirdə, Seym Petroqrada - Sovet Rusiyasının rəhbərliyinə teleqram göndərərək «Brest sülhünü tanımadığını» bəyan edir. Bu, Zaqafqaziyanın «heç zaman bolşevik hakimiyyətini və Xalq Komissarları Sovetini tanımadığı» ilə əsaslandırılır.
Lakin Osmanlı İmperiyası Brest müqaviləsinə əsaslanaraq, Zaqafqaziya Seyminə Qars, Batumi və Ərdəhanın dərhal boşaldılması haqda ultimatum verir. Bir sözlə, 1918-ci il martın 14-də Trabzonda Osmanlı Türkiyəsi ilə Zaqafqaziya Seyminin nümayəndələri arasında sülh konfransı belə bir şəraitdə başlayır. Nəticədə, Türkiyə nümayəndələri Seym üzvlərinin danışıqlar aparılacaq nümayəndələr olmadığını bəyan edir. Onlar bunu Zaqafqaziyanın müstəqilliyini elan etmədiyilə əsaslandırır. Başqa sözlə, türklər özlərinin nəzarətində olan Zaqafqaziya dövləti yaratmağa çalışır. Onlar hesab edirdilər ki, bu, regionun Rusiyadan qopmasını təmin edəcək. Zaqafqaziya dövlətinin elan olunmasının şərtləri Osmanlı nümayəndələrinin 1918-ci il martın 18-də qəbul etdikləri bəyannamədə də əksini tapır. Lakin türklər sülhün yalnız Brest-Litovsk müqaviləsinin şərtlərinə əsaslanmalı olduğuna dair inadından əl çəkmir. Azərbaycanlılar bu tələbi qəbul etməyə meyilli idilər. Çünki onlar ermənilərlə gürcülərin Osmanlı dövlətinə qarşı ərazi iddialarına qatılmır, üstəlik, hesab edirdilər ki, türklərlə sülhün əldə olunması Zaqafqaziyanın suverenlik əldə etməsini sürətləndirəcək.
Seymin martın 25-də keçirilən iclasında Zaqafqaziya nümayəndə heyətinin üzvü Mir Yaqub Mehdiyev çıxış edərək Türkiyə tərəfinin təklifinin qəbul edilməli olduğunu deyir. O, bildirir ki, əks halda azərbaycanlılar danışıqlarda iştirakdan imtina edəcəklər.
Müsavat Partiyasının nümayəndə heyətindəki üzvləri də Osmanlının ultimatumunun qəbulunu tələb edirlər. Onlar hətta əks təqdirdə azərbaycanlı fraksiyasının Zaqafqaziya Seymindən çıxacağını və Azərbaycanın müstəqilliyinin elan olunacağını deyirlər. Xəlil bəy Xasməmmədov bu zaman Osmanlı İmperiyasına güzəştlər sırasında yalnız bir istisna olmasını təklif edir - Batuminin Zaqafqaziyada qalmasının Azərbaycanın neft sənayesi üçün əhəmiyyətini vurğulayır. Çünki Bakıdan uzanan neft kəmərinin son nöqtəsi məhz Batumi idi.
Bütün bunlarla yanaşı, Trabzon danışıqlarının getdiyi vaxt hərbi əməliyyatlar da davam edirdi. Nəticədə, Türkiyə qoşunlarının irəliləməsi Zaqafqaziya nümayəndələrini güzəştə getmək məcburiyyətində qoyur və aprelin 10-da Çxenkeli, nəhayət, danışıqların davamı üçün Brest-Litovs müqaviləsini əsas kimi qəbul edir. O anda «mübahisəli» ərazilərin əksəriyyəti (Batumi istisna olmaqla), artıq türk ordusunun nəzarətində idi. Osmanlı İmperiyası isə Zaqafqaziyadan Batuminin də dərhal boşaldılmasını tələb edirdi. Zaqafqaziya liderlərinin görüşündə bu ultimatumun rədd edilməsi haqda qərar çıxarılır. Qərarı Seymin azərbaycanlılar fraksiyasının üzvü Şəfi bəy Rüstəmbəyov dəstəkləyirdi. O, Zaqafqaziya və Azərbaycan üçün Batuminin qorunub saxlanılmasını son dərəcə vacib sayırdı.
Seymin 3 milli fraksiyası arasında fikir ayrılıqları getdikcə dərinləşirdi. Üstəlik, bu, yalnız Osmanlı Türkiyəsilə münasibətlərdən irəli gəlmirdi. Fraksiyalar bir sıra həyati əhəmiyyətli məsələlərlə bağlı da fərqli düşüncədə idilər. Azərbaycanlılar üçün belə mövzulardan biri Bakıdakı faciəvi hadisələrdən sonra aktuallıq qazanmış məsələ - Azərbaycan xalqının məhvdən qurtulması idi.
Bakı məsələsi və müstəqil Zaqafqaziyanın elan olunması
Azərbaycanlılara qarşı Bakı Sovetinin daşnak-bolşevik ordusu tərəfindən həyata keçirilmiş soyqırımı yalnız Azərbaycanın deyil, ümumilikdə, Zaqafqaziyanın taleyində dönüş anı olur. Zaqafqaziya Seyminin azərbaycanlı fraksiyası müsəlman əhalinin müdafiəsi üçün Bakıya dərhal qoşun göndərilməsini tələb edir. 1918-ci il aprelin 3-də Seymin Bakı hadisələrinə həsr olunmuş toplantısında Fətəli xan Xoyski bildirir ki, «…müsəlman əhalinin müdafiəsi üçün tədbirlər görülməzsə, müsəlman nazirlər hökumətin tərkibindən çıxacaq».
Nəticədə, 1918-ci ilin aprelində knyaz Maqalovun başçılıq etdiyi, təxminən, 2 minlik qoşun hissəsi Bakıya doğru hərəkətə başlayır. O anda Azərbaycan xalqına dağıstanlılardan da yardım gəlir - Najmudin Qosinskinin rəhbərliyi altında dağlı dəstələri Dağıstandan Bakıya yollanır. Knyaz Maqalovun dəstəsi Hacıqabula, Qosinskinin ordusu isə Bakının 10 kilometrliyinə - Xırdalanadək irəliləyir. Lakin aprelin 10-da Qosinskinin qoşunu Bakı Sovetinin ordusu tərəfindən darmadağın olunur. Aprelin 20-də isə knyaz Maqalovun dəstəsi də Kürdəmirədək geriləmək məcburiyyətində qalır.
Zaqafqaziya Seymi rəhbərliyinin Bakı quberniyasının azərbaycanlı əhalisinin xilası üçün güclü ordu göndərmək istəməməsi Seymin azərbaycanlı fraksiyasının narazılığına səbəb olur və ciddi hökumət böhranına yol açır. Nəticədə, Xoyskinin dediyi kimi, müsəlman nazirlər Qeqeçkori hökumətindən istefa verir. Seymin aprelin 7-də keçirilən iclasında Xoyski bildirir ki, «…müsəlman fraksiyası yaranmış vəziyyətdə, xüsusilə Bakı hadisələri fonunda hökumətin Bakı müsəlmanlarının müdafiəsi üçün addımlar atmasına nail ola bilmir. Bu, qəbul olunmuş qərarın motivlərini daha da gücləndirir».
10 gün sonra - aprelin 17-də Xoyskinin Zaqafqaziya hökuməti üçün hazırladığı məruzədə deyilir ki, «…Bakı hadisələri Yelizavetpol quberniyasının hər yanında müzakirə olunur, bütün qətnamələrdə türk ordusunun Bakıya buraxılmasına dair bəndlər var. Odur ki, hökumət Bakı məsələsini həll edə bilməzsə, Yelizavetpol quberniyası müsəlmanlarının tələbləri yerinə yetirilməli olacaq. Bu, xalq kütləsinin özünün hərəkətə keçməsilə nəticələnə bilər ki, bu da faciəvi hadisələri qaçılmaz edəcək. Çünki Bakı məsələsi respublika üçün ölüm-qalım məsələsidir».
Beləliklə, Seymin azərbaycanlı deputatları Bakı quberniyasının Stepan Şaumyanın başçılıq etdiyi Bakı Sovetinin hakimiyyəti altında olan müsəlman əhalisinin xilası üçün Osmanlı Türkiyəsi ilə yaxınlaşmanı və hərbi əməkdaşlığı vacib sayırdı. Azərbaycanlı fraksiyanın bu tələbi Qeqeçkori hökumətinin istefası ilə nəticələnir. Hökumət Seymin aprelin 22-də keçirilən iclasında istefaya gedir. Elə həmin gün azərbaycanlı fraksiyasının təzyiqi ilə müstəqil Zaqafqaziya Demokratik Federativ Respublikasının elan olunması haqda qətnamə qəbul edilir. Eyni zamanda yeni hökumətin tərkibi də müəyyənləşir. Hökumətə rəhbərlik Akaki Çxenkeliyə həvalə olunur. Azərbaycanlılar orada Fətəli xan Xoyski (ədliyyə naziri), Nəsib bəy Yusifbəyov (maarif naziri), Xudadat bəy Məlikaslanov (rabitə yolları naziri), Məmmədhəsən Hacınski (ticarət naziri) və İbrahim bəy Heydərov (dövlət nəzarəti naziri) ilə təmsil olunurlar.
Zaqafqaziya hökumətinin başçısı dərhal Osmanlı ordusunun Qafqaz cəbhəsinə komandanlıq edən Vehib paşaya teleqram göndərir. Teleqramda deyilirdi: «…Zaqafqaziya artıq müstəqil federativ respublikadır və bu, fövqəldövlətlərin də nəzərinə çatdırılıb. Müvafiq olaraq, Osmanlı nümayəndələrinin 1918-ci il martın 18-də qəbul etdiyi bəyannamədə yer almış şərtlərə də əməl olunub». Beləliklə, Zaqafqaziya Federasiyası Osmanlı Türkiyəsinə regionun müstəqilliyini elan etdiyini xəbər verir, onun Trabzonda irəli sürdüyü və azərbaycanlıların da bəyəndiyi təklifinin qəbul olunduğunu bildirir. Zaqafqaziyanın müstəqilliyini elan etməsilə, Çxenkeli hökuməti Türkiyəyə Trabzon sülh danışıqlarının bərpası təklifini də irəli sürür.
Bütün bunlarla yanaşı, Zaqafqaziya və ilk növbədə, Azərbaycan üçün əsas məsələ «Bakı məsələsi» olaraq qalırdı. Şaumyan rejimi azərbaycanlılara qarşı soyqırımı siyasətini davam etdirirdi. Daşnak-bolşevik dəstələrinin həyata keçirdiyi qisasçılıq aktı, azərbaycanlıların kütləvi şəkildə qətlə yetirilməsi halları artıq Bakının hüdudlarını aşmışdı. İndi, qətliamlar Şamaxıda, Qubada, Salyanda, Lənkəranda da həyata keçirilirdi.
Zaqafqaziya Seymi hələ 1918-ci il aprelin 20-də Şaumyanla danışıqlar aparması üçün Seym sədrinin müavini, daşnak Sirakan Tiqranyan ilə azərbaycanlı fraksiyasının üzvü İbrahim bəy Heydərovu Bakıya göndərmişdi. Lakin onlar Bakıya çatar-çatmaz Heydərov Bakı Soveti tərəfindən həbs olunur. Tiqranyana gəlincə, o, gözlənildiyi kimi, Şaumyanla sövdələşməyə gedib. 1918-ci il mayın 3-də Tiflisə qayıdan Tiqranyan Zaqafqaziya Respublikasının Bakı Sovetinə apardığı hərbi əməliyyatları dayandırmasını, «iğtişaşların sülh yolu ilə aradan qaldırılmasını» tələb edib.
Beləliklə, azərbaycanlı fraksiyası öz xalqının xilası və Bakının azad olunmasına göstərdikləri cəhdlərin heç bir nəticə verməyəcəyini anlayırdı. Odur ki, ümid yalnız Osmanlı qoşunlarının regiona mümkün qədər tez çatmasına idi. Azərbaycan liderləri də məhz bu səbəbdən Osmanlı İmperiyası ilə mümkün qədər tez müddətdə sülh razılaşmasının imzalanmasına çalışırdılar.
MƏMMƏDHƏSƏN HACINSKİ
(1875-1931)
Məmmədhəsən Hacınski Azərbaycanda dövrünün nəhəng siyasətçilərindən olub.
Hacınski Peterburq Texnologiya Universitetini bitirdikdən sonra Moskvada Əsədullayevin Neft Emalı Zavodunda mühəndis işləyib. Bakıya qayıtdıqda isə şəhərsalma planlarının reallaşdırılmasında iştirak edib, Bakı bulvarının yaradılmasının təşəbbüskarı kimi çıxış edib. Şirvanşahlar sarayının bərpası üçün elmi araşdırmalar da Məmmədhəsən Hacınskinin təşəbbüsü ilə həyata keçirilib. İctimaiyyət arasında böyük nüfuza sahib olan Hacınski Dövlət Dumasına üzv seçilib, 1913-cü ildə isə Bakı Şəhər Upravasına rəhbərliyə başlayıb (1909-cu ildən qurumun tikinti şöbəsinin rəhbəri olub).
Lakin doğma xalqının həyat şəraitini yaxşılaşdırmaq istəyi Hacınskini siyasətə gətirib. O, «Hümmət» sosial-demokrat təşkilatının fəaliyyətində iştirak edib, daha sonra Müsavat Partiyasının ilk üzvlərindən olub. Bununla yanaşı, fəal maarifçiliklə də məşğul olan Məmmədhəsən Hacınski müsəlmanlar arasında savadlılığı artırmaqla məşğul olan «Nəşri-Maarif» cəmiyyətinin qurucularındandır. O, "Nicat" müsəlman maarif cəmiyyəti və Qafqaz Müsəlman Xeyriyyə Cəmiyyətinin Mərkəzi Komitəsinin rəhbərliyində də yer almışdı.
1917-ci il Azərbaycanın milli-azadlıq hərəkatının tarixində yeni səhifə açan zaman Məmmədhəsən Hacınski onun liderlərindən birinə çevrilib. 1917-ci il martın 27-də, Fevral inqilabı ilə çarizmin süqutundan dərhal sonra Bakıda Milli Müsəlman Şurasının Müvəqqəti İcraiyyə Komitəsi yaradılıb. Bu qurumun sədri Azərbaycan xalqının siyasi oyanışında böyük rola malik Hacınski seçilib. O, Qafqaz müsəlmanlarının qurultayının və Rusiya müsəlmanlarının Moskva qurultayının da fəal iştirakçısı olub.
Müsavat Partiyasının 1917-ci il oktyabrın 26-31-də keçirilmiş ilk qurultayında Məmmədhəsən Hacınski partiyanın Mərkəzi Komitəsinə üzv seçilib. Azərbaycanın ən nəhəng və populyar partiyasının liderlərindən biri kimi, o, Petroqradda baş vermiş bolşevik çevrilişini tanımayan Zaqafqaziya hökumətinin formalaşdırılması prosesinə qoşulub.
Hacınski Zaqafqaziya Komissarlığında ticarət və sənaye komissarının müavini olub. 1918-ci ilin yazında Zaqafqaziya Seyminin nümayəndəsi kimi, Osmanlı İmperiyası ilə danışıqlar aparıb. Məhz Məmmədhəsən Hacınskinin məsləhətilə nümayəndə heyətinin rəhbəri A.Çxenkeli Seymin Trabzon konfransının və türklərlə danışıqların dayandırılması qərarına tabe olmayıb. Zaqafqaziya Demokratik Federativ Respublikasının yaradılması ilə isə Məmmədhəsən Hacınski ticarət və sənaye naziri olub.
1918-ci il mayın 28-də Hacınski Azərbaycanın digər görkəmli siyasətçilərilə birlikdə Azərbaycan Milli Şurasının qəbul etdiyi Müstəqillik Bəyannaməsinə imza atıb. O, Azərbaycan Demokratik Respublikasının (ADR) ilk xarici işlər naziri olub. ADR ilə Osmanlı İmperiyası arasında bağlanmış Batumi müqaviləsinin altında Milli Şuranın sədri Məhəmməd Əmin Rəsulzadə ilə yanaşı, Məmmədhəsən Hacınskinin də imzası var. Söhbət 1918-ci ilin sentyabrında Bakını düşmən qüvvələrdən təmizləməyə imkan vermiş sənəddən gedir.
Məmmədhəsən Hacınski ADR-in xarici işlər naziri kimi, Azərbaycanın dövlət sərhədlərinin müəyyənləşdirilməsinə böyük diqqət ayırıb. O, Cənubi Qafqaz respublikalarının sərhədlərinin müəyyənləşdirilməsi üçün Gürcüstan və Ermənistan hökumətlərilə birlikdə komissiyanın yaradılması təklifilə çıxış edib. Hacınskinin Gürcüstan hökumətinə 1918-ci il iyunun 14-də göndərdiyi notada gürcü qoşunlarının Borçalı qəzasından dərhal çıxarılması tələb olunurdu.
1918-ci il oktyabrın 6-da Məmmədhəsən Hacınski respublikanın maliyyə naziri təyin olunub. O, Dağlılar Respublikası ilə ADR-in bu dost qonşu dövlətə görünməmiş məbləğdə - 10 milyon rubl kredit ayırması ilə nəticələnmiş danışıqlarda əsas rol oynayıb.
Məmmədhəsən Hacınskinin müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurulmasında sonrakı fəaliyyəti daha çox parlamentdə keçib. Deputat olan Hacınski ali qanunverici orqanın fəaliyyətində önəmli rol oynayıb.
Məmmədhəsən Hacınski Tiflisdə keçirilmiş Azərbaycan-Ermənistan konfransında da iştirak edib. Konfransın məqsədi iki dövlət arasındakı münaqişənin sülh yolu ilə həlli idi. Oradakı çıxışında Hacınski bildirib ki, Ermənistanın Azərbaycana qarşı ərazi iddiaları sülhə əsas maneədir.
ADR-in 1919-cu ilin sonlarında qurulmuş sonuncu - beşinci hökumətində Məmmədhəsən Hacınski daxili işlər naziri olub. Hökumətdaxili yerdəyişmələr nəticəsində 1920-ci ilin fevralında ticarət, sənaye və ərzaq naziri olan Hacınski martın 30-da kabinetin istefaya getməsilə yeni hökuməti formalaşdırmaq tapşırığı alıb. Lakin partiyadaxili ziddiyyətlərin kəskinləşməsi və bolşevik-rus işğalı hədəsi şəraitində Azərbaycanın aparıcı siyasətçiləri yeni hökuməti qura bilməyib. Buna Hacınskinin öz mövqeyi də mane olub. O, bolşeviklərin hökumətdə təmsil olunmasını və Sovet Rusiyası ilə yaxınlaşmasını təklif edirdi. Yəni o, faktiki olaraq, hökumətin ADR-in mövcudluğuna son qoymuş bolşeviklərə verilməsini dəstəkləyirdi.
Sovet hakimiyyətinin ilk illərində Məmmədhəsən Hacınski öz ixtisasına qayıdıb və Azərbaycan şəhərlərinin abadlaşdırılması ilə məşğul olub. 1930-cu ilin sonlarında millətçi fəaliyyətdə təqsirləndirilərək həbs edilib. İstintaq materiallarına əsasən, işgəncələrə dözməyən Hacınski 1931-ci il fevralın 9-da intihar edib. Lakin onun 1931-ci ilin martında Tiflis həbsxanasında öldürüldüyü versiyası da var.
İstənilən halda, ADR-in görkəmli nümayəndələrindən olmuş, Azərbaycanda dövlət quruculuğu, xalqın maariflənməsi, şəhərlərin abadlaşdırılması üçün çox iş görmüş Məmmədhəsən Hacınski totalitar Sovet rejiminin qurbanı olub.

THE BATTLE FOR SURVIVAL
The spring of 1918 was decisive for the survival and statehood of the Azerbaijani people. National elite recognised that the only way to achieve these goals was the autonomy of Azerbaijan, which at that time was possible within the Transcaucasian Federation.
The Tiflis discussions and fights on the Caucasian front
The main issue for the Azerbaijani (Muslim) faction of the Transcaucasian Sejm in Tiflis was ensuring the autonomy and security of the people. Therefore, both the faction and the Sejm, which expressed the will of the three main peoples of the region (Azerbaijanis, Georgians, and Armenians) to live independently, were building relations with the Ottoman Empire, whose troops were advancing rapidly on the Caucasian front of the First World War.
The situation on the Caucasian front and the planned declaration of the independence of Transcaucasia were the key issues for the government of Evgeni Gegechkori also including the Azerbaijanis Fatali-Khan Khoysky (Commissar for Public Education), Mammad Yusif Jafarov (Commissar for Trade and Industry), Khudadat-bey Melik-Aslanov (Commissar for Communications), and Khalil-bey Khasmammadov (Commissar for Control).
Developing a legal basis for peaceful negotiations with the Ottoman Empire, the Sejm adopted a decision that demonstrated its contradictory position. Without declaring Transcaucasia as an independent state, it declared its right to conclude a peace treaty with a foreign state. The reason was the Sejm’s unwillingness to proclaim the independence of Transcaucasia under conditions when the actual borders of a future regional state did not meet the territorial ambitions of Georgians and especially the Armenians claiming the lands of Eastern Anatolia. Under pressure of the Dashnak members of the Sejm, the program of negotiations with the Ottoman Empire, accepted by the Transcaucasian parliamentarians recognised the general principle of restoring pre-war borders and the "right to self-determination" for "Turkish Armenia as part of the Turkish state".
The Transcaucasian delegation for negotiations with the Ottoman Empire included the representatives of Georgian, Armenian and Azerbaijani factions and was chaired by the Georgian Menshevik Akaki Chkhenkeli. Two Musavatists, Mammad Hasan Hajinsky and Khalil-bey Khasmammadov, and one representative from other parties, Ibrahim-bey Heydarov (Socialist bloc), Mir Yagub Mehdiyev (Ittihad), Akbar Sheikhulislamov (Menshevik-Hummetist), entered the Azerbaijani part of the delegation. The delegation arrived to Trabzon, where negotiations with the Ottoman Turkey were to begin.
While the Sejm was preparing for peace talks with Turkey, the Soviet Russia and Germany signed a separate agreement in Brest, which declared Ardahan, Kars, and Batum claimed by the Sejm and the Government of Transcaucasia as parts of the Ottoman state. The Sejm sent a telegram to the leadership of Soviet Russia in Petrograd announcing that it did not recognize the Brest Peace, since Transcaucasia has never recognised the Bolshevik government and the Council of People's Commissars.
However, based on the provisions of the Brest Treaty, the Ottoman Empire issued an ultimatum to the Sejm about an immediate withdrawal from Kars, Batumi, and Ardahan. On March 14, 1918, a peace conference took place in Trabzon between the Ottomans and representatives of the Sejm.
Turkish delegates stated that the delegation of Sejm could not be considered a legal entity for negotiations, as the Transcaucasia has not declared its independence. In other words, the Turks tried to establish a Transcaucasian state under their own control, which would later contribute to the separation of the region from Russia. The condition for proclaiming the Transcaucasian state was mentioned in the Ottoman declaration, dated March 18, 1918.
However, the Turks insisted in their demand to follow the terms of the Brest Treaty. Azerbaijani delegation tended to accept this term, as it did not support the territorial claims of Armenians and Georgians to the Ottoman state, and expected that armistice with the Turks would contribute to the speedy sovereignty of Transcaucasia. At a meeting of the Sejm on March 25, one of the members of the Transcaucasian delegation, M. Mehdiyev, demanded that the proposal of the Turkish delegation be accepted; otherwise, the Azerbaijanis would leave the negotiations.
Representatives of the Musavat Party, as part of the delegation, also demanded the adoption of the Turkish ultimatum. They stated that otherwise the Azerbaijani faction would leave the Sejm and announce the independence of Azerbaijan. Meanwhile, Khasmammadov proposed to make only one exception from the list of territories assigned to the Ottoman Empire. In the interests of the Azerbaijani oil industry, he considered it necessary that Batumi remains a part of Transcaucasia, as it was a terminal point of the oil pipeline from Baku.
Meanwhile, military operations continued during the Trabzon talks. The advance of the Ottoman troops forced the Transcaucasian delegation to make concessions. On April 10, Chkhenkeli finally recognised the Brest-Litovsk Treaty as the basis for further negotiations. By that time, most of the "disputed" territories except Batumi had already been controlled by Turkish troops. The Ottoman Empire demanded the immediate transfer of Batumi. However, Transcaucasian leaders decided to reject this ultimatum. This decision was supported, in particular, by a member of the Azerbaijani faction of the Sejm, Shafi-bey Rustambayov, who insisted on preserving Batumi for the good of Transcaucasia and Azerbaijan.
Meanwhile, disagreements between the three national factions of the Sejm intensified. They affected not only relations with the Ottoman Empire but also a number of other vital issues. One of them was the survival of the Azerbaijani people, which has become particularly relevant for the Azerbaijani faction after the tragic events in Baku.
The issue of Baku and the declaration of independence of Transcaucasia
The genocide of Azerbaijanis committed by the Dashnak-Bolshevik troops of the Baku Council was a turning point in the fate of Azerbaijan and Transcaucasia in general.
The Azerbaijani faction of the Sejm demanded an immediate dispatch of troops to Baku to protect the Muslim population. On April 3, 1918, at the Sejm convention dedicated to the events in Baku, Fatali-Khan Khoysky said: "...if no measures are taken to protect the Muslim population, then the Muslim ministers will leave the government."
In early April 1918, the military brigades of the Sejm (more than 2,000 people) under the command of Knyaz Magalov moved to Baku. The residents of Dagestan supported the Azerbaijani people by sending a group of militants led by Nazhmudin Gotsinsky. The detachments of Knyaz Magalov reached Hajigabul, while the troops of Gotsinsky reached the Khirdalan Station 10 kilometres from Baku. However, on April 10, Gotsinsky’s men were defeated by the troops of the Baku Council, and on April 20 the detachments of Magalov had to retreat to Kurdamir.
The Azerbaijani faction of the Sejm was not happy with the position of the Sejm leadership, which refused to send a more powerful military force to save the Azerbaijanis of the Baku Governorate, hence causing a serious government crisis. As Khoysky warned, the Muslim ministers announced the withdrawal from the Gegechkori government. On April 7, Khoysky said at the Sejm meeting: “...under existing circumstances and, in particular, after the events in Baku, the Muslim faction believes that the Muslim ministers cannot ensure that the Government can protect the Muslim population in Baku. This strengthens our motives for making a decision”.
Ten days later, on April 17, Khoysky made the following report to the government of Transcaucasia: “...The events in Baku are discussed all over the Elizavetpol Governorate. All resolutions include clauses that permit a free pass of Turkish troops to Baku. If the government fails to settle the Baku issue, then it will have to listen to the demand of the Muslims of the Elizavetpol Governorate. And at some point in time, popular masses can start acting on their own, which will create a tragic situation, since the Baku issue is a matter of life and death for the Republic.”
Thus, the Azerbaijani deputies of the Sejm supported the rapprochement and military cooperation with the Ottoman Empire to save the Muslim population of the Baku Governorate controlled by the Baku Council of Stepan Shaumian. This demand of the Azerbaijani faction caused the resignation of the Gegechkori government, which was announced at the Sejm on April 22. On the same day, under the pressure of the Azerbaijani faction, the Sejm adopted a resolution on the declaration of independent Transcaucasian Democratic Federative Republic, and also approved the new Transcaucasian government headed by Akaki Chkhenkeli. In the new government, Azerbaijanis were represented by Fatali-Khan Khoysky (Minister of Justice), Nasib-Bey Yusifbeyli (Minister of Education), Khudadat-bey Melik-Aslanov (Minister of Communications), Mammad Hasan Hajinsky (Minister of Trade), and Ibrahim-bey Heydarov (Minister of State Control).
Immediately after this event, the chairman of the Transcaucasian government sent the following telegram to the Commander of the Caucasian Front of the Ottoman Army, Vehib Pasha: "...Transcaucasia is declared an independent federal republic and the powers are informed about this decision. Therefore, the condition stated in the Ottoman declaration on March 18, 1918 is fulfilled." Thus, the Transcaucasian Federation informed the Ottoman Empire that the declaration of independence proposed at the Trabzon Conference and supported by the Azerbaijani delegation was announced. Therefore, the Chkhenkeli government appealed to Turkey with a proposal to resume the Trabzon peace talks.
Meanwhile, the Baku issue remained the key issue for Transcaucasia and, above all, Azerbaijan. The regime led by Shaumian continued the policy of genocide against Azerbaijanis. The Dashnak-Bolshevik “death brigades” continued to commit the acts of mass extermination of Azerbaijanis beyond Baku and covered other counties and cities of the province including Shamakhi, Guba, Salyan, and Lankaran.
On April 20, 1918, the Sejm commissioned the Deputy Chairman of the Sejm, Dashnak Sirakan Tigranian and a representative of the Azerbaijani faction, Ibrahim-bey Heydarov, to Baku to negotiate with Shaumian. However, upon arrival to Baku, the Baku Council arrested Heydarov. As for Tigranian, he, as might be expected, entered into an agreement with Shaumian. Upon his return to Tiflis on May 3, 1918, Tigranian demanded that the Transcaucasian Republic cease military operations against the Baku Council and "stop the riots by peaceful means."
The Azerbaijani faction of the Sejm understood that it had used its entire potential to save its people and to free Baku. It only hoped for the early arrival of Ottoman troops to the region. Therefore, Azerbaijani leaders began to call for the early conclusion of peace with the Ottoman Empire.
MAMMAD HASAN HAJINSKY
(1875-1931)
Mammad Hasan Hajinsky was one of the prominent Azerbaijani politicians of his time.
After graduating from the St. Petersburg University of Technology, M. H. Hajinsky has worked as an engineer at the oil refinery of Shamsi Asadullayev in Moscow. Upon his return to Baku, Hajinsky has implemented several city planning projects and proposed the layout of the Baku Boulevard. He has initiated a research work on the restoration of the Shirvanshahs' Palace. As a respected member of the society, Hajinsky was elected to the City Duma, and headed the government of the Baku City in 1913 (he has been in charge of the construction department since 1909).
Hajinsky has later found himself in politics thanks to his desire to improve the life of his native people. He was one of the active members of the social-democratic organisation Hümmet, and then became one of the first members of the Musavat Party. In addition, Hajinsky has been known as an active educator: he was one of the founders of the Nashr-Maarif, a society engaged in proliferating literacy among the Muslims, was a member of the leadership of the Muslim educational society Nijat, and the Central Committee of the Muslim Charitable Society.
1917 opened a new milestone in the history of the national liberation movement in Azerbaijan. Hajinsky was one of the leaders of this movement. On March 27, 1917, shortly after the February revolution in Russia, the Provisional Executive Committee of the Muslim National Council was established in Baku. Hajinsky was elected the chairman of this committee, which has played an instrumental role in the political awakening of Azerbaijanis. He has also taken an active part in the Baku Congress of Caucasian Muslims and the Moscow Congress of Muslims of Russia.
At the first Musavat Congress held on October 26-31, 1917, Hajinsky was elected a member of the Central Committee of the party. As one of the leaders of the largest and most popular Azerbaijani party, he joined the process of forming Transcaucasian authorities that had not recognised the Bolshevik coup in Petrograd (present St. Petersburg).
Hajinsky was the Deputy Commissar for Trade and Industry in the Transcaucasian government. In spring of 1918, he was one of the delegates of the Transcaucasian Sejm, which has negotiated with the Ottoman Empire. It was on the advice of Hajinsky that the head of the delegation Akaki Chkhenkeli did not follow the decision of the Sejm to terminate the Trabzon conference and negotiations with the Turks. After the establishment of the Transcaucasian Democratic Federative Republic, Hajinsky took up the post of the Minister of Trade and Industry.
On May 28, 1918, Hajinsky joined other prominent Azerbaijani politicians to sign the Declaration of Independence adopted by the National Council of Azerbaijan. He became the first Minister of Foreign Affairs of the newly established Azerbaijan Democratic Republic (ADR). Along with the Chairman of the National Council, Mammad Emin Rasulzadeh, Hajinsky was one of the signatories of the well-known Batumi Treaty concluded between ADR and the Ottoman Empire, a document that contributed to the liberation of Baku from enemy forces in September 1918.
As the Minister for Foreign Affairs of ADR, Hajinsky attached great importance to the approval of the state borders of Azerbaijan. He has made a proposal to the governments of Georgia and Armenia to establish joint commissions to clarify the borders of the three South Caucasian republics. On June 14, 1918, Hajinsky sent a note of protest to the government of Georgia demanding the immediate withdrawal of Georgian troops from the Borchaly District.
On October 6, 1918, Hajinsky was appointed the Minister of Finance. He was one of the key figures behind the agreement concluded with the Mountain Republic, which allowed ADR to lend a 10-million-roubles-worth interest-free loan to the friendly neighbouring state.
Later on, Hajinsky has continued his active participation in the state building of independent Azerbaijan mainly in the parliament. As a deputy, he has played an important role in the activities of the supreme legislative body of Azerbaijan.
Hajinsky was a participant of the Azerbaijani-Armenian conference held in Tiflis and conceived as a platform to settle the conflict between the two states through peaceful means. In his speech, he said that Armenia's territorial claims to Azerbaijan were the main obstacle to peace.
Hajinsky has served as the Minister of Internal Affairs in the last, fifth government cabinet of ADR formed in late 1919. Due to intergovernmental changes, he became the Minister of Commerce, Industry and Food in February 1920. After the resignation of the Cabinet on March 30, the parliament entrusted Hajinsky with forming a new government. However, amidst the aggravation of inter-party confrontation and the imminent threat of a Bolshevik-Russian invasion, leading Azerbaijani politicians failed to form a new government. Hajinsky’s position also influenced the outcome, as he had advocated the inclusion of Bolsheviks in the government and the rapprochement with Soviet Russia. In fact, Hajinsky supported the transfer of power to the Bolsheviks, which put an end to the existence of ADR.
During the first years of the Soviet regime, Hajinsky returned to his professional activities and continued the urbanisation of Azerbaijani cities. At the end of 1930, he was arrested on charges of nationalistic activity. According to investigation materials, Hajinsky committed suicide on February 9, 1931 unable to bear the tortures. But there is also a version of his murder in Tiflis prison in March 1931. Either way, one of the prominent figures of ADR, a person who has done so much for the statehood of Azerbaijan, enlightenment of his people, and the improvement of Azerbaijani cities became a victim of the Soviet regime.