DOST… SANKSİYALARDA QOYUB QAÇMAZ
ABŞ tərəfindən 6 aprel 2018-ci il tarixdən Rusiyanın 15 şirkətinə və 24 vətəndaşına qarşı tətbiq edilən sanksiyalara baxmayaraq, Azərbaycanla bu qonşu ölkə arasında ticari və iqtisadi əlaqələr inkişaf trendini davam etdirəcək. Ümumiyyətlə, rəsmi Bakı heç zaman qonşularına qarşı yönəlmiş sanksiyalara qoşulmayıb, regionda yaxşı qonşuluq münasibətlərinə sadiq qalıb. Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi Əli Həsənovun son açıqlamasında bu barədə danışılır.
"Bakı qonşu dövlətlərlə bağlı Qərbin hər hansı kampaniya və sanksiyalarına qoşulmur, öz ərazisindən bu və ya digər ölkələrə qarşı bir plasdarm kimi istifadə edilməsinə imkan vermir ", - deyə Əli Həsənov «Facebook» səhifəsində yazıb.
Qeyri-neft sektorunda əsas tərəfdaş
Əlbəttə, iqtisadi maraqlarla siyasi maraqların dərin və şərtsiz qarşılıqlı əlaqəsi hər zaman dövlətlər arasındakı tərəfdaşlıq münasibətlərinin ümumi istiqamətlərini müəyyən edib. Azərbaycan və Rusiyaya gəldikdə isə, münasibətlərin iqtisadi komponenti hər zaman qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın müsbət xüsusiyyətini əks etdirib.
Məsələ bundadır ki, ABŞ-ın və Avropa Birliyi ölkələrinin Azərbaycandakı ticarət maraqları əsasən neft-qaz sektoru məhsullarına yönəlib. Ölkəmizin qeyri-neft sektorunun ixracında Rusiya birinci yer tutur.
Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayev bildirib ki, 2017-ci ilin nəticələrinə görə, iki ölkə arasındakı ticarət dövriyyəsi 22% artıb, qonşu ölkəyə Azərbaycan mallarının ixracı isə 42% artıb. Onun rusiyalı həmkarı - Rusiya Federasiyasının iqtisadi inkişaf naziri Maksim Oreşkin isə əlavə edib ki, 2018-ci ilin əvvəlindən Rusiyaya Azərbaycan mallarının ixracı 50% artıb, halbuki MDB ölkələrinin ixracı ilə bağlı bu göstərici 6% təşkil edir.
Şahin Mustafayevin sözlərinə görə, yaxın beş il ərzində Azərbaycan Rusiyaya ixracatı üçqat artırmağı planlaşdırır ki, bunun üçün iki ölkənin iqtisadi qurumlarının işini əlaqələndirmək məqsədi ilə Rusiya tərəfə Azərbaycan iqtisadiyyatının bu dövrdə inkişafı üzrə bir plan təqdim edilib. Bu iddialı məqsədə nail olmaq üçün iki ölkənin hökumətləri və biznes ictimaiyyəti tərəfindən vacib addımlar atılır. O cümlədən yaxın gələcəkdə Azərbaycan Respublikası və Rusiya Federasiyasının sərhədində Azərbaycan istehsal edilmiş tütün məmulatlarının və spirtli içkilərin Rusiyaya ixracını sadələşdirməyə imkan verəcək aksiz gömrük məntəqəsi açılacaq. Beləliklə, Azərbaycan məhsullarını birinci Gürcüstana və oradan Rusiyaya göndərməyə ehtiyac qalmayacaq. Ş.Mustafayev bildirib ki, Rusiya tərəfi ən qısa müddətdə aksiz məntəqəsinin açılmasına razılıq verib.
Bundan əlavə, qarşılıqlı ticarətin artmasına Samur çayı üzərində Azərbaycan - Rusiya sərhədində tikintisi gələn il başa çatacaq avtomobil körpüsünün də dəstəyi olacaq. Ancaq ən başlıca məsələ kimi Azərbaycan və Rusiya hökumətləri diqqətlərini birgə istehsal müəssisələri yaratmaq və məhsullarını üçüncü ölkələrə satmaq üzərində cəmləşdiriblər.
Hacıqabul sənaye məhəlləsində kiçiktonnajlı "QAZ" yük avtomobillərinin yığılması ilə bağlı "Bazovıy element" sənaye qrupuna aid "QAZ" qrupu ilə müqavilə məhz bu məqsədi daşıyır. Ş.Mustafayevin sözlərinə görə, Azərbaycan və Rusiya hökumətləri Sumqayıt texnoparkının ərazisində neft-kimya maşınqayırması sahəsində birgə istehsalın yaradılmasında maraqlıdırlar.
Bundan başqa, nazirin sözlərinə görə, investisiya sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün potensial mövcuddur. "Bir sıra layihələr artıq həyata keçirilir. Əczaçılıq zavodunun təməli qoyulub və 2018-ci ilin sonunda müəssisənin qablaşdırma bölməsi işə başlayacaq", - deyə Mustafayev əlavə edib.
Regional layihələr
Əlbəttə, hər iki ölkənin aktiv iştirak etdiyi regional layihələrin çox uzaq gedən perspektivləri var. Məsələn, "Şimal - Cənub" beynəlxalq nəqliyyat dəhlizi (BND) ilə yalnız 2018-ci ilin birinci rübündə Rusiyadan İrana 100 min ton yük daşınıb. Şahin Mustafayev qeyd edib ki, dəhlizlə yük axınının artırılması üçün böyük potensial var. Xatırladaq ki, son iki il ərzində görülən işlər Azərbaycanla İran arasında dəmir yolunun açılması üçün əsas yaratdı: 2016-2017-ci illərdə Azərbaycan ərazisində dəmir yolunun çatışmayan hissəsi - Astaraçay üzərində körpü tikilib və Astara (Azərbaycan) - Astara (İran) dəmir yolu açılıb. Astara (İran) stansiyasında yük terminalının tikintisi başa çatır, 27 mart 2018-ci il tarixdə imzalanan sənədə görə isə, Azərbaycan "Şimal - Cənub" nəqliyyat dəhlizinin həyata keçirilməsində xüsusi rol oynayacaq Rəşt - Astara dəmir yolunun tikintisi üçün İrana $500 milyon $ ayırıb.
Yeri gəlmişkən, bu gün "Azərbaycan Dəmir Yolları" QSC İran ərazisindəki Astara stansiyasının yeni, qismən tikilmiş yük terminalına yük daşınması üçün 200-dən çox sifariş alıb. Yüklərin yalnız İranın daxili bazarlarına deyil, həm də Suriya və İraq bazarlarına da çatdırmaq nəzərdə tutulur. İndi əsasən Rusiyadan taxta materiallar nəql olunur və gələcəkdə İrandan Rusiyaya meyvə daşınması da mümkün olacaq.
Rusiya iqtisadi inkişaf naziri Maksim Oreşkin qeyd edib ki, ümumilikdə "Şimal - Cənub" BND ilə İran, Azərbaycan və Rusiyadan keçməklə, dəniz, avtomobil və dəmir yolu nəqliyyat vasitələrindən istifadə etməklə Hindistan məhsullarının Avropaya daşınması nəzərdə tutulur. Onun sözlərinə görə, bütün bu zəncir çox mürəkkəb bir layihədir və heç bir ölkə, heç bir şirkət ayrı-ayrılıqda bunu həyata keçirə bilməz.
İqtisadiyyatların komplementarlığı
Nazir M.Oreşkinin sözlərinə görə, iki ölkənin iqtisadiyyatları komplementardır, yəni bir-birlərini qarşılıqlı tamamlayırlar. Xüsusən də, əgər Azərbaycan əhalisində gənc nəsil yüksək paya malikdirsə, hazırda Rusiyada nəzərçarpacaq qədər kadr çatışmazlığı müşahidə edilir. Hazırda Azərbaycan və Rusiya rəhbərlikləri hər iki ölkənin xalqlarını yaxınlaşdırmaq üçün fəal addımlar atırlar. Bunun yollarından biri turizmdir. Hazırda hər iki ölkənin vətəndaşları tərəfindən Azərbaycan və Rusiyanın görməli yerlərinə səfərləri artırmaq üzrə işlər aparılır, əhalinin informasiya təchizatı, eləcə də hər iki ölkənin vətəndaşları üçün istirahət yerlərinin genişləndirilməsi üzrə layihələr gerçəkləşdirilir.
Azərbaycan tərəfinin məlumatına görə, 2017-ci ildə ölkəyə gələn turist axını 2016-cı illə müqayisədə 20% artaraq 2,7 mln.-a çatıb. Rusiyadan gələn turistlər siyahıda liderlik edirlər - 0,8 milyon adam gəlib.
Təqdirəlayiqdir ki, M.Oreşkinin Bakıya son səfəri zamanı "Şahdağ" turizm kurort mərkəzi ilə "Şimali Qafqaz Kurortları" ASC arasında əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalanıb. Yəni tərəflər turist axınını artırmaq istiqamətində konkret işlər görürlər. Humanitar sahədə Bakıda MQİMO-nun filialının açılması planlaşdırılır. Bundan əlavə, ali təhsili bitirdikdən sonra ixtisası artırmaq üçün magistr dərəcəsi almaq üzrə ikiillik təhsil proqramı işə salınacaq. Həmçinin Azərbaycandan olan məhsul təchizatı Rusiyada diqqəti rəqabət qabiliyyətli olan digər məhsulların istehsalına yönəltməyə imkan yaradır.
Bir sözlə, Azərbaycan rəhbərliyi faktiki olaraq işlə sübut edir ki, Rusiya ilə münasibətlərdə üçüncü ölkələrin təzyiqi bizim üçün qəbuledilməzdir. Təbii ki, bu işdə ölkənin hakimiyyət orqanlarının yeganə məqsədi milli maraqlardır və yuxarıda göstərildiyi kimi, Rusiya ilə iqtisadi əməkdaşlıqda bu, özünü qabarıq göstərir.

ДРУГ НЕ ОСТАВИТ… В САНКЦИЯХ
Торгово-экономические взаимоотношения между Азербайджаном и Россией продолжат тренд развития, несмотря на введенные США санкции по отношению к   15 компаниям и 24 гражданам соседней страны 6 апреля 2018 года.
Впрочем, официальный Баку никогда не подключался к санкциям, направленным против своих соседей, оставаясь верным политике добрососедских отношений в регионе. Об этом говорит и недавнее заявление помощника президента Азербайджана Али Гасанова. "Баку не присоединяется ни к каким кампаниям и санкциям Запада, связанным с соседними государствами, не позволяет использовать свою территорию в качестве плацдарма против тех или иных стран", - написал Али Гасанов на своей странице в Facebook.
Главный партнер в ненефтяном секторе
Конечно, глубокое и безусловное переплетение политических интересов с экономическими во все времена диктовало общее направление партнерских взаимоотношений между государствами. Что же касается Азербайджана и России, то здесь экономическая составляющая отношений всегда носила позитивный характер взаимовыгодного сотрудничества.
Дело в том, что торговые интересы США и стран Европейского союза в Азербайджане в основном сконцентрированы на продукции нефтегазового сектора. А Россия занимает первое место в экспорте ненефтяного сектора нашей страны. Как сообщил министр экономики Азербайджана Шахин Мустафаев, по итогам 2017 года объем товарооборота между двумя странами вырос на 22%, при этом экспорт азербайджанской продукции в соседнюю страну вырос на 42%. Его российский коллега - министр экономического развития РФ Максим Орешкин добавил, что с начала 2018 года экспорт азербайджанских товаров в Россию увеличился на 50%, в то время как показатель экспорта стран СНГ составляет 6%.
По словам Ш.Мустафаева, в ближайшие пять лет Азербайджан собирается утроить объемы экспорта в Россию, для чего российской стороне представлен план по развитию азербайджанской экономики в этот период, чтобы координировать работу экономических ведомств двух стран. Для достижения поставленной амбициозной цели предпринимаются важные шаги как со стороны правительств двух стран, так и со стороны деловых кругов. В частности, в ближайшее время на границе АР и РФ появится акцизный таможенный пост, который позволит упростить экспорт в Россию табачных изделий и алкогольных напитков азербайджанского производства. Тем самым отпадет необходимость отправлять азербайджанскую продукцию сначала в Грузию, а уже оттуда в Россию. Ш.Мустафаев сообщил, что российская сторона согласилась на открытие акцизного поста в кратчайшие сроки.
Кроме того, росту объемов взаимной торговли будет способствовать строительство автомобильного моста на границе Азербайджана и России через реку Самур, которое завершится в следующем году.
Однако более всего правительства Азербайджана и России намерены заострить внимание на организации совместных производственных предприятий, причем нацеленных на реализацию продукции в третьи страны.
Именно таков подтекст соглашения с группой "ГАЗ", входящей в промышленную группу "Базовый элемент", на предмет сборки малотоннажных грузовых автомобилей "ГАЗ" в Гаджигабульском промышленном квартале. По словам Ш.Мустафаева, Азербайджан и РФ заинтересованы в создании совместного производства в области нефтехимического машиностроения на территории Сумгайытского технопарка.
Помимо этого, по мнению министра, имеется потенциал для расширения сотрудничества в инвестиционной сфере. "Ряд проектов уже реализуется. Заложен фундамент фармзавода и в конце 2018 года будет запущено упаковочное подразделение предприятия", - добавил Ш.Мустафаев.
Региональные проекты
Конечно, самые далеко идущие перспективы у региональных проектов, в которых обе страны принимают активное участие. Скажем, международный транспортный коридор Север - Юг, по которому, только по данным первого квартала 2018 года, перевезено 100 тыс. тонн грузов из России в Иран. Как отметил Шахин Мустафаев, для увеличения грузопотока по коридору существует значительный потенциал. Напомним, что проделанная в течение последних двух лет работа создала основу для открытия железной дороги между Азербайджаном и Ираном: в 2016-2017 годах была построена недостающая часть железной дороги на территории Азербайджана, над рекой Астарачай построен мост и открыто железнодорожное движение Астара (Азербайджан) - Астара (Иран). Завершается строительство грузового терминала на станции Астара (Иран), а 27 марта 2018 года подписан документ, в рамках которого Азербайджан выделил Ирану $500 млн. на строительство железной дороги Астара - Решт, каковая сыграет особую роль в реализации транспортного коридора Север - Юг.
Кстати, ЗАО "Азербайджанские железные дороги" на сегодня получило более 200 заявок на оказание услуг по перевалке грузов в новом, частично построенном грузовом терминале на территории иранской станции Астара. Предусматривается поставлять грузы не только на внутренний рынок Ирана, но также на рынки Сирии и Ирака. Сейчас в основном перевозятся пиломатериалы из России, а в будущем станет возможной перевозка фруктов из Ирана в Россию.
Как отметил министр экономического развития России Максим Орешкин, в целом МТК Север - Юг предусматривает поставки продукции из Индии до Европы через Иран, Азербайджан, Россию, комбинацию морских, автомобильных, железнодорожных транспортных перевозок. По его утверждению, вся эта цепочка - очень сложный проект, и ни одна страна, а тем более компания не сможет его реализовать по отдельности.
Комплементарность экономик
По словам министра М.Орешкина, экономики двух стран комплементарны, то есть взаимно дополняемы. В частности, если в Азербайджане население с высокой долей молодого поколения, то в России сейчас наблюдается заметный дефицит кадров.
На сегодня руководство Азербайджана и России предпринимает активные шаги по сближению народов двух стран. Одним из направлений является туризм .В настоящее время проводится работа по увеличению посещений гражданами двух стран мест отдыха в Азербайджане и России, реализуются проекты по информационному обеспечению населения, а также расширению мест отдыха граждан двух стран.
По данным азербайджанской стороны, в 2017 году турпоток в страну вырос на 20% по сравнению с 2016 годом - до 2,7 млн. человек. Лидируют в списке туристы из России - 0,8 млн. человек.
Примечательно, что в рамках недавнего визита М.Орешкина в Баку также был подписан меморандум о сотрудничестве между Туристическим курортным центром "Шахдаг" и ОАО "Курорты Северного Кавказа". То есть стороны начинают проработку конкретных идей по наращиванию турпотока.
В гуманитарной же сфере планируется открытие филиала МГИМО в Баку. Также будет запущена программа по получению степени магистра с двухгодичным обучением после завершения высшего образования, для повышения квалификации. В целом поставки продукции из Азербайджана позволяют сконцентрироваться на производстве других, более конкурентоспособных товаров в России.
Словом, руководство Азербайджана на деле доказывает, что давление третьих стран в вопросах взаимоотношений с Россией для нас неприемлемо. Единственное, чем руководствуются власти страны в данном случае, - это национальные интересы, а они, как было указано выше, в вопросах экономического сотрудничества с Россией более чем выражены.