DOST… SANKSİYALARDA QOYUB QAÇMAZ
ABŞ tərəfindən 6 aprel 2018-ci il tarixdən Rusiyanın 15 şirkətinə və 24 vətəndaşına qarşı tətbiq edilən sanksiyalara baxmayaraq, Azərbaycanla bu qonşu ölkə arasında ticari və iqtisadi əlaqələr inkişaf trendini davam etdirəcək. Ümumiyyətlə, rəsmi Bakı heç zaman qonşularına qarşı yönəlmiş sanksiyalara qoşulmayıb, regionda yaxşı qonşuluq münasibətlərinə sadiq qalıb. Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi Əli Həsənovun son açıqlamasında bu barədə danışılır.
"Bakı qonşu dövlətlərlə bağlı Qərbin hər hansı kampaniya və sanksiyalarına qoşulmur, öz ərazisindən bu və ya digər ölkələrə qarşı bir plasdarm kimi istifadə edilməsinə imkan vermir ", - deyə Əli Həsənov «Facebook» səhifəsində yazıb.
Qeyri-neft sektorunda əsas tərəfdaş
Əlbəttə, iqtisadi maraqlarla siyasi maraqların dərin və şərtsiz qarşılıqlı əlaqəsi hər zaman dövlətlər arasındakı tərəfdaşlıq münasibətlərinin ümumi istiqamətlərini müəyyən edib. Azərbaycan və Rusiyaya gəldikdə isə, münasibətlərin iqtisadi komponenti hər zaman qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın müsbət xüsusiyyətini əks etdirib.
Məsələ bundadır ki, ABŞ-ın və Avropa Birliyi ölkələrinin Azərbaycandakı ticarət maraqları əsasən neft-qaz sektoru məhsullarına yönəlib. Ölkəmizin qeyri-neft sektorunun ixracında Rusiya birinci yer tutur.
Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayev bildirib ki, 2017-ci ilin nəticələrinə görə, iki ölkə arasındakı ticarət dövriyyəsi 22% artıb, qonşu ölkəyə Azərbaycan mallarının ixracı isə 42% artıb. Onun rusiyalı həmkarı - Rusiya Federasiyasının iqtisadi inkişaf naziri Maksim Oreşkin isə əlavə edib ki, 2018-ci ilin əvvəlindən Rusiyaya Azərbaycan mallarının ixracı 50% artıb, halbuki MDB ölkələrinin ixracı ilə bağlı bu göstərici 6% təşkil edir.
Şahin Mustafayevin sözlərinə görə, yaxın beş il ərzində Azərbaycan Rusiyaya ixracatı üçqat artırmağı planlaşdırır ki, bunun üçün iki ölkənin iqtisadi qurumlarının işini əlaqələndirmək məqsədi ilə Rusiya tərəfə Azərbaycan iqtisadiyyatının bu dövrdə inkişafı üzrə bir plan təqdim edilib. Bu iddialı məqsədə nail olmaq üçün iki ölkənin hökumətləri və biznes ictimaiyyəti tərəfindən vacib addımlar atılır. O cümlədən yaxın gələcəkdə Azərbaycan Respublikası və Rusiya Federasiyasının sərhədində Azərbaycan istehsal edilmiş tütün məmulatlarının və spirtli içkilərin Rusiyaya ixracını sadələşdirməyə imkan verəcək aksiz gömrük məntəqəsi açılacaq. Beləliklə, Azərbaycan məhsullarını birinci Gürcüstana və oradan Rusiyaya göndərməyə ehtiyac qalmayacaq. Ş.Mustafayev bildirib ki, Rusiya tərəfi ən qısa müddətdə aksiz məntəqəsinin açılmasına razılıq verib.
Bundan əlavə, qarşılıqlı ticarətin artmasına Samur çayı üzərində Azərbaycan - Rusiya sərhədində tikintisi gələn il başa çatacaq avtomobil körpüsünün də dəstəyi olacaq. Ancaq ən başlıca məsələ kimi Azərbaycan və Rusiya hökumətləri diqqətlərini birgə istehsal müəssisələri yaratmaq və məhsullarını üçüncü ölkələrə satmaq üzərində cəmləşdiriblər.
Hacıqabul sənaye məhəlləsində kiçiktonnajlı "QAZ" yük avtomobillərinin yığılması ilə bağlı "Bazovıy element" sənaye qrupuna aid "QAZ" qrupu ilə müqavilə məhz bu məqsədi daşıyır. Ş.Mustafayevin sözlərinə görə, Azərbaycan və Rusiya hökumətləri Sumqayıt texnoparkının ərazisində neft-kimya maşınqayırması sahəsində birgə istehsalın yaradılmasında maraqlıdırlar.
Bundan başqa, nazirin sözlərinə görə, investisiya sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün potensial mövcuddur. "Bir sıra layihələr artıq həyata keçirilir. Əczaçılıq zavodunun təməli qoyulub və 2018-ci ilin sonunda müəssisənin qablaşdırma bölməsi işə başlayacaq", - deyə Mustafayev əlavə edib.
Regional layihələr
Əlbəttə, hər iki ölkənin aktiv iştirak etdiyi regional layihələrin çox uzaq gedən perspektivləri var. Məsələn, "Şimal - Cənub" beynəlxalq nəqliyyat dəhlizi (BND) ilə yalnız 2018-ci ilin birinci rübündə Rusiyadan İrana 100 min ton yük daşınıb. Şahin Mustafayev qeyd edib ki, dəhlizlə yük axınının artırılması üçün böyük potensial var. Xatırladaq ki, son iki il ərzində görülən işlər Azərbaycanla İran arasında dəmir yolunun açılması üçün əsas yaratdı: 2016-2017-ci illərdə Azərbaycan ərazisində dəmir yolunun çatışmayan hissəsi - Astaraçay üzərində körpü tikilib və Astara (Azərbaycan) - Astara (İran) dəmir yolu açılıb. Astara (İran) stansiyasında yük terminalının tikintisi başa çatır, 27 mart 2018-ci il tarixdə imzalanan sənədə görə isə, Azərbaycan "Şimal - Cənub" nəqliyyat dəhlizinin həyata keçirilməsində xüsusi rol oynayacaq Rəşt - Astara dəmir yolunun tikintisi üçün İrana $500 milyon $ ayırıb.
Yeri gəlmişkən, bu gün "Azərbaycan Dəmir Yolları" QSC İran ərazisindəki Astara stansiyasının yeni, qismən tikilmiş yük terminalına yük daşınması üçün 200-dən çox sifariş alıb. Yüklərin yalnız İranın daxili bazarlarına deyil, həm də Suriya və İraq bazarlarına da çatdırmaq nəzərdə tutulur. İndi əsasən Rusiyadan taxta materiallar nəql olunur və gələcəkdə İrandan Rusiyaya meyvə daşınması da mümkün olacaq.
Rusiya iqtisadi inkişaf naziri Maksim Oreşkin qeyd edib ki, ümumilikdə "Şimal - Cənub" BND ilə İran, Azərbaycan və Rusiyadan keçməklə, dəniz, avtomobil və dəmir yolu nəqliyyat vasitələrindən istifadə etməklə Hindistan məhsullarının Avropaya daşınması nəzərdə tutulur. Onun sözlərinə görə, bütün bu zəncir çox mürəkkəb bir layihədir və heç bir ölkə, heç bir şirkət ayrı-ayrılıqda bunu həyata keçirə bilməz.
İqtisadiyyatların komplementarlığı
Nazir M.Oreşkinin sözlərinə görə, iki ölkənin iqtisadiyyatları komplementardır, yəni bir-birlərini qarşılıqlı tamamlayırlar. Xüsusən də, əgər Azərbaycan əhalisində gənc nəsil yüksək paya malikdirsə, hazırda Rusiyada nəzərçarpacaq qədər kadr çatışmazlığı müşahidə edilir. Hazırda Azərbaycan və Rusiya rəhbərlikləri hər iki ölkənin xalqlarını yaxınlaşdırmaq üçün fəal addımlar atırlar. Bunun yollarından biri turizmdir. Hazırda hər iki ölkənin vətəndaşları tərəfindən Azərbaycan və Rusiyanın görməli yerlərinə səfərləri artırmaq üzrə işlər aparılır, əhalinin informasiya təchizatı, eləcə də hər iki ölkənin vətəndaşları üçün istirahət yerlərinin genişləndirilməsi üzrə layihələr gerçəkləşdirilir.
Azərbaycan tərəfinin məlumatına görə, 2017-ci ildə ölkəyə gələn turist axını 2016-cı illə müqayisədə 20% artaraq 2,7 mln.-a çatıb. Rusiyadan gələn turistlər siyahıda liderlik edirlər - 0,8 milyon adam gəlib.
Təqdirəlayiqdir ki, M.Oreşkinin Bakıya son səfəri zamanı "Şahdağ" turizm kurort mərkəzi ilə "Şimali Qafqaz Kurortları" ASC arasında əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalanıb. Yəni tərəflər turist axınını artırmaq istiqamətində konkret işlər görürlər. Humanitar sahədə Bakıda MQİMO-nun filialının açılması planlaşdırılır. Bundan əlavə, ali təhsili bitirdikdən sonra ixtisası artırmaq üçün magistr dərəcəsi almaq üzrə ikiillik təhsil proqramı işə salınacaq. Həmçinin Azərbaycandan olan məhsul təchizatı Rusiyada diqqəti rəqabət qabiliyyətli olan digər məhsulların istehsalına yönəltməyə imkan yaradır.
Bir sözlə, Azərbaycan rəhbərliyi faktiki olaraq işlə sübut edir ki, Rusiya ilə münasibətlərdə üçüncü ölkələrin təzyiqi bizim üçün qəbuledilməzdir. Təbii ki, bu işdə ölkənin hakimiyyət orqanlarının yeganə məqsədi milli maraqlardır və yuxarıda göstərildiyi kimi, Rusiya ilə iqtisadi əməkdaşlıqda bu, özünü qabarıq göstərir.

SANCTIONS ARE NOT AN OBSTACLE FOR FRIENDS
Azerbaijan and Russia will continue the development of trade and economic relations despite the American sanctions imposed on April 6, 2018 against 15 companies and 24 citizens of Russia.
However, Baku has never joined the sanctions campaign against its neighbours and remained committed to the policy of good-neighbourly relations in the region. The recent statement by the Aide to the President of Azerbaijan, Ali Hasanov, also underlines this commitment: "Baku does not join any Western campaigns and sanctions related to neighbouring states. It also prevents the use of its territory as a platform against any countries," wrote Ali Hasanov on his Facebook page.
Main partner in non-oil sector
Obviously, any partnership between states has always been based on deep and unconditional interweaving of political and economic interests. Economic relations between Azerbaijan and Russia have always been positive for mutually beneficial cooperation.
In fact, the trade interests of the U.S. and EU in Azerbaijan are mainly focused on products of the oil and gas sector. Russia is the largest importer of non-oil products from Azerbaijan. According to the Minister of Economy of Azerbaijan, Shahin Mustafayev, the volume of trade turnover between our countries in 2017 increased by 22%, while the export of Azerbaijani products to Russia grew by 42%. His Russian counterpart Maxim Oreshkin added that since the beginning of 2018, the export of Azerbaijani goods to Russia has increased by 50%, while the export of the CIS countries is 6%.
According to Mustafayev, in the next five years Azerbaijan is going to triple the volume of exports to Russia according to the development plan of Azerbaijani economy presented to Russian in order to coordinate the activities of the economic departments of our countries. To achieve this ambitious goal, both the governments and the business community of Russia and Azerbaijan take important steps. In particular, it is planned to establish an excise customs post on the border of Azerbaijan and the Russian Federation, which will simplify the export of tobacco products and alcoholic beverages from Azerbaijan to Russia. Thus, Azerbaijani products will be exported to Russia directly bypassing the Georgian territory. Mustafayev said that the Russian side agreed to the opening of an excise post in the shortest possible time.
In addition, the growth of mutual trade will be facilitated by the construction of a motor road bridge on the border of Azerbaijan and Russia across the Samur River, which will be completed next year.
Nevertheless, the governments of Azerbaijan and Russia are mainly focused on the organization of joint production enterprises designed to sell their products to third countries.
For instance, the agreement with the Russian GAZ Group (a branch of the Basic Element Industrial Group) for the assembly of low-tonnage GAZ trucks at the Hajigabul Industrial District is a clear indicator of this approach. According to Mustafayev, Azerbaijan and Russia are interested in launching joint petrochemical engineering enterprises at the Sumgait Technopark.
In addition, there is potential for expanding cooperation in the investment sphere. "A number of projects have been implemented so far. At the end of 2018, we laid the foundation of the pharmaceutical plant and the packing division of the enterprise," added Mustafayev.
Regional projects
Certainly, the regional projects with active involvement of both countries are the most promising. For example, 100 thousand tons of cargo were transported from Russia to Iran through the international transport corridor North-South by the end of the first quarter of 2018. As noted by Shahin Mustafayev, there is considerable potential for increasing the cargo flow along this corridor. Incidentally, a great deal of work has been done during the last two years to open the railway line between Azerbaijan and Iran: in 2016-2017, the missing section of the railway was constructed in Azerbaijan including a bridge over the Astara River and the railway section between Astara (Azerbaijan) and Astara (Iran). The construction of a cargo terminal at the Astara Station (Iran) is nearing completion. According to the agreement signed on March 27, 2018, Azerbaijan allocated $500 million to Iran for the construction of the Astara-Rasht railway, which will play an instrumental role in the implementation of the North-South transport corridor.
By the way, Azerbaijan Railways CJSC has received more than 200 applications for cargo shipment services through a new partially constructed cargo terminal at the Astara Station of Iran. It is envisaged to deliver cargo not only to the domestic market of Iran, but also to the markets of Syria and Iraq. Currently, Russia mainly exports timber to Azerbaijan. In the future, it will be possible to transport fruits from Iran to Russia as well.
As noted by the Russian Minister of Economic Development, Maxim Oreshkin, the North-South corridor allows the supply of products from India to Europe through Iran, Azerbaijan, Russia, as a combination of sea, road and rail transport. According to him, the entire chain is a very complex project, and no country, let alone the company will be able to implement it separately.
Complementarity of economies
According to Oreshkin, the economies of our countries complement each other. In particular, if Azerbaijan has a population with a high proportion of younger generation, Russia suffers from a noticeable shortage of personnel.
Today, the leaderships of Azerbaijan and Russia are taking active steps to bring the peoples of the two countries closer. One of the directions is tourism. Currently, the work is underway to increase the visits to Azerbaijan and Russia by citizens of both two countries; projects are being implemented to provide information to the population, and to expand the places of recreation for citizens of the two countries.
According to Azerbaijani statistical data, the tourist flow to Azerbaijan grew by 20% in 2017 compared to 2016 (up to 2.7 million people). Russian tourists are on top of the list - 0.8 million people.
It is noteworthy that a memorandum on cooperation was signed between the tourist resort centre Shahdagh (Azerbaijan) and Resorts of the North Caucasus OJSC (Russia) during the recent visit of M. Oreshkin to Baku. In other words, both parties agreed to work out specific ideas to increase the tourist flow.
In the humanitarian sphere, it is planned to open a branch of the Moscow State Institute of International Relations (MGIMO) in Baku. Also, the Master Degree Program with biennial training will be launched after the completion of higher education. In general, the supply of products from Azerbaijan allows us to concentrate on the production of more competitive goods in Russia.
In fact, the deeds of Azerbaijani leadership demonstrate that the pressure of third countries in our relations with Russia is unacceptable for us. The only guiding aspect of our relations is the national interests of Azerbaijan, which are explicitly expressed in economic cooperation with Russia.