Şəkidə III Beynəlxalq teatr festivalı keçirilib
Sayca üçüncü olan Beynəlxalq "Sərhədsiz teatrlar" festivalı ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95 illiyinə, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyinə və milli peşəkar teatrın 145 illiyinə həsr olunmuşdu. Mayın ikinci ongünlüyündə keçirilən festivalda iştirak etmək üçün müxtəlif ölkələrin teatr kollektivləri və teatrşünasları Şəkiyə gəlmişdi.
Şəki Beynəlxalq Festivalının coğrafi və tematik sərhədləri yoxdur. Bədii ifadə üçün teatr sənətinin janrı və növü ilə bağlı da heç bir məhdudiyyət qoyulmur. "Alternativ teatrlar nə qədər çox olsa - daha yaxşı və daha maraqlı olar. Biz də bu festivalı çoxçeşidli etməyə çalışdıq. Eyni zamanda festivalın bütün səhnə əsərləri humanist yönümlüdür. Ənənəvi və fiziki teatr tamaşalarının əsasında müasir insana getdikcə amansızlaşan XXI əsrdə yaşamağa kömək edən mənəvi dəyərlərin axtarışı durur", - deyə festivalın direktoru Şaiq Səfərov vurğulayıb.
Festivalın təntənəli açılış mərasimində Azərbaycan mədəniyyət nazirinin müavini Ədalət Vəliyev nazirliyin dövlətin dəstəyilə təşkil etdiyi belə yaradıcı forumların keçirilməsinin vacibliyindən danışıb. O, Şəkinin burada beynəlxalq səviyyəli mədəniyyət tədbirlərinin keçirilməsilə festival iştirakçıları üçün özünəməxsus Məkkəyə çevrildiyini söyləyib. Çünki «Sərhədsiz teatr» festivalı artıq Azərbaycandan kənarda da populyarlıq qazanmaqdadır. Artıq bizə Meksika və Kolumbiya da qoşulmaq istəyir. Qonşu ölkələrin teatrları isə öz yerində.
İransayağı "Maqbet"
İran İslam Respublikasından festivala qatılmış "Titovek teatr"ın "Maqbet-e-Zar" tamaşası Uilyam Şeksprin «Maqbet» pyesi əsasında hazırlanmışdı. Bu, müasir sənətkarın dünya düzəninə, dünyadakı harmoniyaya mane olan problemlərə baxışı idi.
"Maqbete-e-Zar" - taxt-taca və sərvətə (oxu - hakimiyyətə) can atan, arxasınca cəsəd qalaqları və qan buraxan Maqbetin hekayəsidir və rejissorun iradəsi ilə hadisələr İranın qızmar qumlarına köçürülüb.
Şekspir qəhrəmanlarını səhralara sürgün edən rejissor və ssenarist İbrahim Poştkuh çalışıb ki, o, ruhların onun bədəninə məhvedici təsirinin sınağından çıxsın. İranlıların inamına görə, çöllərdə insanın bədəninə asanlaqla girə bilən külək ruhları yaşayır. Bax, onda insanın bədən uğrunda külək ruhu ilə mübarizəsi başlayır.
Tamaşa yeni müasir teatr yaradılması üçün bir nümunə idi, adətən, müasir teatrın axtarışı ənənəvi Aristotel teatrının çərçivələri ilə məhdulaşmır və və onun çərçivəsindən çox kənara çıxır, həm də hadisələr milli ritualların bədii ifadə texnika üsulları ilə zənginləşir. Məhz bunlar XXI əsrin İran teatrında ifadə vasitələrinin axtarışı üçün estetik əsasa çevrilirlər. Bu, olduqca orqanik şəkildə ənənəvi teatrın oturuşmuş estetikası ilə çuğlaşa bilən yeni, müasir formaların yaradılış yoluna bir nümunədir.
Şuşadan stendapçı dərviş
Şuşa Dövlət Musiqili Dram Teatrı. M.F. Axundzadə - "Müsyö Jordan və dərviş Məstəli şah". Quruluş, bədii və musiqi tərtibatı, ssenari - Loğman Kərimovundur. Azərbaycan klassikinin pyesi quruluşçu tərəfindən küçə teatrı üsullarından istifadə edərək estrada miniatür teatrı kimi izləyicilərlə belə populyar qarşılıqlı ünsiyyət forması yaratmağa səbəb olub. Form elə də yeni deyil, amma tamamilə unudulmuşdur. Stendapçı dərviş başda olmaqla estrada teatrı və stendap tipi üzrə oynanmış olduqca dinamik hadisədir.
Rejissorun improvizasiyası öz tamaşaçıları ilə dialoq üçün qısa yol tapmaq cəhdindən başqa bir şey deyil. Bu yolun tapıldığından inkar etmək mümkün deyil. Amma hər bir teatrın öz tamaşaçısı var! Bəlkə də, teatrın yaradıcılıq yolunun bu mərhələsində bu, teatrın ehtiyac duyduğu məsələdir.
Şəki davulunun səsi
Şəki Dövlət Dram Teatrı. H.Sayin - "Davul səsi". "Davul səsi" pyesinin və tamaşasının qadın qəhrəmanının qarşısında mənəvi seçim problemi ilə üz-üzədir. Pəmbə (Lalə Məmməd) ərinə uzun müddət daşıdığı incikliyi bağışlayacaqmı? Başqa bir qadına görə qızı ilə birlikdə atılıb - bu, bağışlanması, unudulması və barışılması çətin olan təhqirdir. Buna görə, Pəmbə bütün kişi cinsinə nifrət edir və qızından da bunu tələb edir. Amma qızı (Teatr studiyasının gənc aktrisası Fidan Lətifova) belə bir faciəli təcrübə ilə qarşılaşmayıb, əksinə həyat eşqi ilə yaşayır. Sadəcə yaşamaq istəyir! Onun həyat sevgisi ilə vuran qəlbinin səsi davulun (xalq musiqi zərb alətinin) uğursuz səsinə əks olaraq muğam üslubunda gözəl qadın səsi ilə vokaliz kimi ortaya çıxır (Teatr Studiyasının məzunu Türkan Xəlilova ifa edir). Davul və vokaliz. Ana və qız. Qisas və Həyat. Nifrət və Sevgi. Ancaq tamaşada müəyyən müddət gerçək personaja çevrilmiş davul birdən-birə parçalanmış olur. O,
Pəmbənin nifrətinin gücünün qarşısında dayana bilmədi. Pəmbənin qızı da belə davamlı bir təzyiqə tab gətirmir. Onu sevən bir insana getmək istəyir. Onda ana qızına atəş açır. Əslində, həyat yoldaşına olan incikliyinə, alınmamış həyatına atəş açır. Sonda özünü vurur.
Bütün bu illər boyu bu qadının həyatı bütün kəndin gözü qarşısında olub. Niyə tərk edilmiş kompleksindən qurtulmasına yardım edəcək birinin yanında olmadı? Quruluşçu rejissor Mirbala Səlimli ətrafdakıların ölümcül laqeydliyinin yaratdığı vəziyyəti nəzərdən keçirir. Vecsizlik silahdan açılan atəş qədər öldürücüdür. Vacib deyil ki, öldürən nədir - tüfəng, yoxsa başqa şey. Buna görə də quruluşçu bu hekayənin sonunda sualla çıxış edir: kim günahkardır? Bu faciəli hadisəyə görə cavabdeh kimdir? Pəmbə dəliliklə ödəyəcək... Qalanlara nə olacaq? Onları necə bir sabah gözləyir?
Tatar dili əlifbası
Rusiyanın Kazan şəhərindən "Əlif" yaradıcı gənclər qrupu Tufan İmaməddinovun quruluşunda eyniadlı tamaşanın oyununu təqdim etdi. Bu dəfə rejissor öz peşəkar diqqətini mətnlərə, sözlərə deyil, onların əsasında duran hərflərə yönəldib. Daha doğrusu, ölmüş tatar dilinin əlifbasına. Daha doğrusu, onun kökündə duran əsasa. 1927-ci ilədək xalqın yaşadığı qədim əlifbaya.
"Məni o narahat edir ki, xalqın sakral mədəniyyətinin bir hissəsi olan dil keçmişə gedir. O narahat edir ki, qədim kitablarda qorunan xalq müdrikliyinə tələb yoxdur. Artıq heç kim onları oxuya bilmir. Bu belə olmamalıdır...", - deyə Tufan İmaməddinov bildirir.
Tamaşanın 50 dəqiqəsi ərzində heç bir söz yoxdur, lakin daimi hərəkət var, oyun yoxdur, lakin yaşantı və emosional-plastik ifadə axınında özünüifadə var. Aktyor Nurbəy Batullanın hərəkətlərini musiqiçilər üçlüyü və vokalistlər üçlüyü müşayiət edir. Musiqinin ritmik-ritual səslənməsi, əlifbanın hər bir hərfinin, sonra bütöv sözün, sonra cümlənin səslənməsi. Tamaşanın sonunda bütün səslər (musiqi, səs, söz, bədənin ifadəli plastikası) birləşir və itkin dilin himni kimi səslənir.
Bu, fiziki teatrın bu gün ənənəvi teatra layiqli rəqabət göstərməsi fikrini təsdiq edib, fiziki teatrda aktyorların dediyi sözlər ilkin mənasını itirir, tamaşanın formal səsli illüstrasiyasına çevrilir.
Gürcüstan möcüzəsi baş vermədi
"Hərəkat" Tbilisi Teatrı (Gürcüstan). V.Şekspir - "Fırtına". Rejissor Yozeb Bakuradze, bəstəkar - Sandra Nikoladze, xoreoqraf - Laşa Robakidze.
Tamaşanın əsasında Şekspirin məşhur hekayəsi durur. Onun versiyasına görə, keçmişdə Milan hersoqu olmuş və qardaşı tərəfindən (Neapol kralı dəstəyi ilə) zorla hakimiyyətdən salınmış Prospero azyaşlı qızı ilə adaya düşür və bir sehrbaza çevrilir. On iki il sonra, o, magiyanın yardımı ilə gəmi qəzası təşkil edir və taleyin iradəsi ilə onu incidənlərin hamısı gəmidə olur. Nəticədə, Neapol hökmdarının oğlu sehrbaz Prosperonun qızı ilə tanış olur.
Gənclər arasında sevgi hissi yaranır. Finalda hər şeyin tərəflərin razılaşması və sevgililərin toyu ilə başa çatacağını ehtimal etmək çətin deyil. Klassik hekayə rejissor və aktyorlar tərəfindən fiziki teatr tərzində oynandı. Gürcü teatrı bu hekayənin plastik versiyasını təqdim etdi. Lakin bu, festivalın qonaqlarının və ev yiyələrinin 2016-cı ildə S.Axmeteli adına teatrın "Qonaq və ev yiyəsi" tamaşasının yaratdığı təlatümü təkrar yaşamadılar. Biz artıq alışmışıq ki, Gürcüstandan qonşularımız teatr incəsənəti sahəsində yeniliklər və nailiyyətlərlə bizdə xoş heyrət hissi yaradır. Amma bu dəfə möcüzə baş vermədi. Halbuki hər şey olduqca yüksək peşəkar səviyyədə idi.
Bakıdan Sinyor Todero
S. Vurğun adına Rus Dram Teatrı, Bakı. K. Qoldoni - "Sinyor Todero - xuliqandır". Quruluşçu rejissor A.Şarovski. Quruluşçu rəsam O.Abbasova.
Tamaşa onunla maraqlıdır ki, zəhlətökən, simic, acgöz və sadəcə Todero adlı bir xoşagəlməz şəxsin əhvalatına rejissor tərəfindən del arte maskalar teatrı üslubunda quruluş verilib. Xalq artisti Məbud Məhərrəmovun (Todero) yubileyinə həsr edilmiş tamaşa parlaq, demək olar ki, masqara əhvalatına çevrildi, quruluşçu tərəfindən seçilmiş və artistlər üçün yeni istedad sərhədləri açır. Əgər Mabud Məhərrəmov çoxdan izləyicilər tərəfindən maska ​​teatrı stilində obrazlar yaratmaq ustası kimi tanınsa, digər aktyorlar üçün yeni vərdişdir.
Pelleqrin rolunu oynayan aktyor Fuad Osmanov tamaşanın kəşfi oldu, o, bir daha təsdiq etdi ki, onun peşəkar imkanları yalnız kəskin xarakterli qəhrəmanın ampluasının çərçivəsi ilə məhdudlaşmır. Onun tərəfdaşı - Markolina rolunu oynayan Mələk Abbaszadə hələ çox illər qabaq özünü sərt xasiyyətli qəhrəman ampluasında parlaq şəkildə təsdiq edib. Bu dəfə də bunu təsdiqlədi, bir az dəlisov, amma praktiki praqmatikliyə malik xanım qəhrəmanın rolunu ustalıqla yaradır.
Amma rolları teatrın repertuarında, bir qayda olaraq, lirik ampluada təqdim olunan aktrisa Natalya Şarovskaya sinyora Fortunatonun gülməli rolunu yaradaraq hər kəsi təəccübləndirdi. Məhz o, Toderoya təsirin yolunu tapıb və aydın olub ki, ev sahibinin bütün "zərəri" sevgisizlikdən qaynaqlanır. Quruluşçu tamaşanın bütün səhnələrini məntiqlə başa çatdırır, əhvalatın bütün personajlarını ya yenidən evləndirir, ya da ilk dəfə evləndirir. Demək gərəkdir ki, quruluşçu rəssam Olqa Abbasovanın işi son illərdə A.Şarovskinin can atdığı kütləvi meydan teatrına həcm və stilist araşdırma əlavə etdi.
Vladiqafqazlı Vovkanın «Möcüzələr ölkəsi»nə səyahət
V. Korostylev - "Möcüzələr ölkəsində". Rejissor Diana Çerkesova, musiqi - Ruslan Daurov. Vladiqafqazdan V.Txapsayev adına Milli Akademik Teatrın tamaşası (Rusiya) xüsusi olaraq rusca ifa edilib ki, salona gələn uşaqlar söhbətin Vovka (Kazbek Koçiyev) adlı oğlandan getdiyini anlasınlar. Vovka möcüzələr ölkəsinə səyahət etdiyi zaman bir çox çətinliklərə düşür. Azrbaycan uşaqlarını heyrətləndirən məsələ o idi ki, tamaşa elə bir interaktivlə zənginləşdirilmişdi ki, personajların suallarına cavab verməklə yanaşı, nağıldan (oxu - səhnədən) zala qaçan personajlarla birlikdə tamaşaya qoşulmaq mümkün idi. İmprovizasiyalı antraktda hətta Vovka ilə top oynamaq da mümkün idi!
Populyar, amma professional teatr üçün çox mübahisəli olan, bununla belə, qızğın aktyor improvizasiyasının enerjisi ilə dəstəklənən interaktiv münasibət forması bu dəfə tamamilə özünü doğrultdu: uşaqlara yalnız əylənmək deyil, həm də düşünmək və qərar qəbul etmək - Vovkaya doğru məsləhətlər vermək imkanı yaradıldı.
Kolumbiyadan "Sadəlövh" teatr
"Akto Teatr", Kolumbiya (Boqota). Q.Q.Markesin "Sadəlövh Ernedira və onun daşqəlbli nənəsi haqqında inanılmaz və kədərli əhvalat" povesti əsasında "Sadəlövh Ernedira" tamaşası.
Teatrın truppası beynəlmiləldir. Burada müxtəlif ölkələrdən olan aktyorlar işləyir. O cümlədən İspaniyadan olanlar da var. Teatrın repertuarı əyləncəli siyahıdan məhrumdur. Burada izləyiciləri intriqa vəd edərək, ucuz piarla, yaxud qurama xoreoqrafiya nömrələri ilə "cəzb" etməyi sevmirlər, çox vaxt "narahat" mövzuların ciddi dialoqlarına üstünlük verirlər. Rejissor Con Mario Rivera nənəsi tərəfindən fahişəyə çevrilmiş 14 yaşlı qızın faciəli hekayəsini addım-addım araşdırır. Və tamaşanın ən kriminal məqamında Erendiraya aşiq gənc qızı seks cariyəliyindən qurtarmaq üçün nənəsinə siçan zəhəri verməyə çalışanda (razılaşın ki, mənəvi qınaq və vətəndaş mühakiməsi tələb edən bir iş zamanı!) izləyici zalı dəstəkləyici və ruhlandırıcı alqışlara bürünür!
Bax, gerçək sənətin gücü budur. İzləyiciləri daimi dialoqa cəlb etmək və teatrın zalını doldurmaq üçün çox da ağıl işlətmək lazım deyil. Onlarla yalnız sənət dilində "danışmaq" lazımdır. Kolumbiyalıların etdiyi kimi, bizə sadəlövh, lakin səmimi teatr nümunəsi təqdim etdilər.
D.M.Rivera, rejissor: "Bizim tamaşaların repertuar yönümü ciddi dramaturgiyaya bağlıdır və teatr incəsənətində kommersiya başlanğıcına mübarizə məqsədi daşıyır. Biz Kolumbiyanın və digər ölkələrin bugünkü həyatının problemlərini əks etdirən müəlliflərin əsərlərini qoyuruq".
Tənqidçilər festival haqqında
Bu il festivalda müxtəlif növləri, janrları və teatrların estetikasını maraqla izləyən teatrşünas ekspertlər qrupu işləyib.
Aydın Talıbzadə, teatrşünas, incəsənət üzrə fəlsəfə doktoru, professor: "Festival mənə görə onun üçün yaddaqalandır ki, eyni zamanda dünyanın bir sıra ölkələrində müasir teatr fikrinin vibrasiyasını hiss etməyə, hərəkəti görməyə imkan verir, həm də imkan yaradır ki, teatr incəsənəti, demək olar ki, heç bir sərhədi tanımır, insanları sehrli qüvvə ilə birləşdirməyə qadirdir."
Vidadi Qafarov, teatrşünas, incəsənət üzrə fəlsəfə doktoru, dosent: "Bu cür festivallar ölkəmiz üçün vacib və lazımdır. Onlar bizim dünya teatr mədəniyyətinə inteqrasiyamız üçün təsirli bir vasitədir. Festival - bu, bayramdır və bu, baş tutdu, bizə İranın "Titovek" teatrını və Kazanın "Əlif" teatrı kimi yenilikləri bəxş etdi".
III Beynəlxalq Şəki (Azərbaycan) Teatr Festivalı humanist çağırışlarla başa çatdı: biz insanıq və bizim üçün hələ də mənəvi dəyərlər önəmlidir, həmçinin bütün dünyada sülh vacib və zəruridir. Teatr kollektivləri öz ölkələrinə qayıtdı, özləri ilə festival, ustalar şəhəri Şəki, küləklər şəhəri Bakı, qonaqpərvər Azərbaycan haqqında təəssüratları apardılar. Yeni görüşlərə qədər Azərbaycan!

“THEATRE WITHOUT BORDERS”
The 3rd International Festival Theatre without Borders was dedicated to the 95th anniversary of the national leader Heydar Aliyev, the 100th anniversary of the Azerbaijani Democratic Republic and the 145th anniversary of the National Professional Theatre. In the second half of May, theatre groups and experts from different countries gathered in Sheki to take part in this event.
The Sheki International Festival has neither geographical nor thematic boundaries. It does not impose any restrictions on the genre and style of theatrical art either. “The more alternative theatres, the better and more interesting. We tried to diversify this festival too. At the same time, all scenic performances are based on humanistic values. The search for moral principles that would help modern people to survive in the harsh reality of the 21st century makes the essence of all the performances presented by both traditional and physical theatres”, Shaig Safarov, director of the festival, explained.
At the opening ceremony of the festival, Mr. Adalat Veliyev, Deputy Minister of Culture of Azerbaijan, highlighted the significance of creative forums conducted by his ministry. He said that Sheki is gradually turning into sort of an epicenter of cultural events because the Theatre without Borders is becoming a popular festival beyond the borders of Azerbaijan. Even the theatres from Mexico and Columbia, let alone the theatres of neighboring countries, are willing to visit Azerbaijan.
Macbeth the Iranian style
Macbeth-e-Zar is a production of the Titowak Theatre (Islamic Republic of Iran) based on Shakespeare's classic. This is a modern view on the structure of our world, as well as the problems that prevent us from finding harmony in life.
Macbeth-e-Zar is the retold story of Macbeth yearning for the crown, power, and wealth by leaving behind the piles of corpses and blood. Director and scriptwriter Ebrahim Poshtkuhi has just transferred his character to the sultry sands of Iran. In doing so, he exposes the soul of Macbeth’s reincarnation to harmful influence of spirits, for the Iranians believe that the spirits of winds live in the deserts, where they can cunningly worm themselves into a human soul. That's the moment when the man begins fighting with the spirit to regain his soul.
Macbeth-e-Zar is a role model for a new modern theatre, the search of which goes beyond the standards of a traditional Aristotelian theatre and superimposes upon the action a range of artistic and expressive techniques used in national rituals. Iranian theatres of the 21st century make use of these techniques as an aesthetic basis for the means of theatrical expression. This is a vivid example of creating new modern forms that can organically fit into the well-established aesthetics of a traditional theatre.
A stand-up dervish from Shusha
Monsieur Jordan and dervish Mastali Shah by Mirza Fatali Akhundzadeh is a production of the Shusha State Musical and Drama Theatre written, directed, and designed by Loghman Kerimov.
The play of the classic Azerbaijani writer is an attempt to recreate a variety theatre of miniatures using the techniques of a street theatre as a widely recognised form of interaction with the audience. This form is not new, albeit thoroughly forgotten. It is quite a dynamic action including different styles of a variety theatre and a stand-up show where a dervish is a leading character.
Director's improvisation is just an attempt to find a shortcut to communicate with his audience. It seems he has managed to find it indeed. However, each theatre has its own audience! Perhaps this is what the theatre needs at this stage of its creative path.
The sound of the Sheki davul
The sound of the Sheki davul is a play by H. Sayin presented by the Sheki State Drama Theatre, where the main character, Pembe (Lala Mammad), is facing a problem of moral choice. Will she forgive her husband for a long-standing insult, when he left her with a daughter for another woman? This is an abuse that Pembe finds hard to forgive, forget, and accept. She hates all males and demands the same from her daughter performed by the young actress of the drama school Fidan Latifova, who has never passed through such a tragic experience. Rather, she has a good mind to live. Just live! And like a sound of her soul responding to life, we can hear an amazing female vocalise in mugham style performed by the graduate of the drama school Türkan Khalilova, which is in complete contrast to the ominous sound of davul[*]. Davul and Vocalise. Mother and Daughter. Revenge and Life. Hatred and Love. At some point, we can see that the davul, which develops to another character of the play, suddenly becomes torn. It could not stand the power of Pembe’s hatred. Her daughter could not bear with the constant pressure either. She wants to go to the one who loves her. Then… Pembe shoots at her daughter. In fact, she shoots at her husband’s insult to unburden her mind, to revenge for the broken life of hers. Then, she shoots herself.
The whole village has known about the life of this woman for years. Why there was not a single person who could help her get rid of the castaway complex? For the director, Mirbala Salimli, this is a typical situation of negligence, murderous indifference of others. Indifference is like a gun shot. It does not really matter if this is a gun, rifle or something else. That’s why the director asks his last question in the end of this story: who’s to blame? Who is responsible for this tragic incident? Pembe will pay with her madness... But what about the others? What does await them tomorrow?
The Tatar alphabet
Alef is a play produced by Tufan Imamutdinov and a group of creative youth from Kazan (Russia). Director concentrated his professional attention not on texts and words but on letters, on the alphabet of the dying Tatar language. More precisely - on its root basis. The ancient one that the Tatars used until 1927.
“It bothers me that the language, as an element of the sacred culture of the people, is disappearing and the wisdom written in ancient books remains unclaimed. No one can read them anymore. But this can’t be right...”, says Tufan Imamutdinov.
This fifty-minute action has no words but a constant motion, no play but a dynamic self-expression intertwined with emotional and plastic expressiveness. Three musicians and three vocalists accompany the actions of actor Nurbek Batullah. Rhythmic and ritual flow of music with each letter of the alphabet sung first as a separate sound then as a whole word, a bunch of which gradually shape into complete sentences. By the end of the action, all sounds (music, voices, words, expressive body plastic) merge and sound like a eulogy on the lost language.
This confirms the idea that the physical theatre is well worthy of being a competitor to the traditional theatre, where often the words pronounced by the actors lose their original meaning, turning into a formal reverberant illustration of the action.
Georgian miracle did not happen
The Movement Theatre (Tbilisi, Georgia). The Tempest by William Shakespeare. Directed by Joseb Bakuradze, original music by Sandra Nikoladze, choreography by Lasha Robakidze.
The plot revolves around a well-known Shakespearean story of Prospero, Duke of Milan, who ends up on an island together with his young daughter and becomes a magician after his brother forcibly (with the support of the King of Naples) deprived him of power. Twelve years later, he divines that his brother is on a nearby ship with all the conspirators aboard and uses his magic powers to cause a shipwreck. After some time, one of the surviving passengers, the Prince of Naples, falls in love with Prospero’s daughter, Miranda. As you might have guessed, the story ends with the reconciliation of the parties and the wedding of the lovers. This Medieval classic is presented in the style of the physical theatre. The Georgian version of the story is based on eurhythmy*. However, it did not become an aesthetic shock similar to the one experienced by the hosts and guests of the festival in 2016 after they watched Vazha Pshavela’s Host and Guest staged by the Sandro Akhmeteli Theatre. We have become used to amazing and delightful theatrical discoveries of our Georgian neighbours. This time however, we did not see a miracle, although everything was made on a fairly professional level.
Sior Todero from Baku
The Samed Vurgun Russian Drama Theatre, Baku. Sior Todero Brontolon (Grumpy Mr. Todero) by Carlo Goldoni. Director – Alexander Sharovsky, production designer – Olga Abbasova.
The performance is interesting because the story of a grumpy and greedy miser named Todero is performed in the Commedia dell'arte style. Staged as a tribute to the People’s Artist Mabud Maharramov (Todero) to honour his sixtieth anniversary, the performance represents a vivid action, almost a slapstick, which the director successfully uses to reveal the new facets of artistic talent. After all, Mabud Maharramov has long been recognised as a master of the Commedia dell'arte but the other actors are still mastering this acting style. A real breakthrough was the performance of Fuad Osmanov as Pellegrin, who confirmed that his professional abilities were not limited to playing emotional characters only. His partner Melek Abaszadeh (Marcolina) brilliantly created her character, who is a little slaphappy but has a certain degree of pragmatism. Natalia Sharovskaya, mostly known for her lyrical roles, surprised everyone by creating a buffoonish image of Mrs. Fortunata. It is she who finds a way to influence Mr. Todero and it turns out that his “grumpiness” is due to lack of love. The story ends quite logically, when all the characters get married. Last but not least, the production design by Olga Abbasova added an extra volume and stylistic touch to the buffoonery of the street theatre, which A. Sharovsky has been staging quite often in recent years.
In Wonderland with Vovka from Vladikavkaz
In Wonderland by Vadim Korostylev. Directed by Diana Cherkesova, music by Ruslan Daurov. The performance of the Vladimir Tkhapsaev National Academic Theatre (Vladikavkaz, Russia) was presented in the Russian language so that child spectators understand what was going on stage with Vovka (Kazbek Kochiev), who constantly gets into trouble while traveling in a wonderland full of surprises. To the excitement of Azerbaijani children, it was possible not only answer the questions of the characters but also join them interactively when they were stepping down from stage to hall. It was even also possible to play ball with Vovka during an improvised break!
This popular form of interaction with audience supported by impromptu acting style, albeit very controversial for a professional theatre, was very successful – not only did the children have fun, but they could also think, make decisions and give Vovka the right advice.
A “naive” theatre from Colombia
Innocent Eréndira is a play based on G. G. Márquez’s novella The Incredible and Sad Tale of Innocent Eréndira and Her Heartless Grandmother and staged by Teatro Acto (Bogota, Columbia).
The theatre houses a truly international company of performers from different countries, including Spain. The repertoire is devoid of entertaining performances that would lure the audience with cheap advertising, intrigue or choreography. Rather, Teatro Acto frequently presents serious dialogues on embarrassing subjects. Director John Mario Rivera gradually reveals a tragic story of a fourteen-year-old girl forced by her grandmother to become a prostitute. At the most criminal moment of the action, when a young man in love with Eréndira tries to poison her grandmother with arsenic (an act crying for moral censure and civil condemnation) in order to free the girl from sexual slavery, the audience explodes with encouraging applause!
Here it is, the power of true art. No need to be smart to involve the audience in constant dialogue and to fill the theatre halls. The only thing one needs is to “talk” with the audience in the language of art. That’s what the Colombians did by presenting us an example of naive but sincere theatre.
“Our repertoire mostly includes serious drama. This is our attempt to combat the commercialisation of theatrical art. We stage the works that reflect the contemporary problems of life in Colombia and in other countries,” says J. M. Rivera.
Critics about the festival
A group of theatre experts working at the festival was following its progress and the different types and genres of the theatres with great interest.
Prof. PhD. Aydin Talibzadeh, theatre theorist:
“For me, the festival was a significant event because I had a chance to see the action, to feel the vibration of modern theatrical thought in several countries of the world and to make sure that the art of theatre does not recognise any boundaries, for it has a magical power that unites people.”
Assoc. Prof. PhD. Vidadi Gafarov, theatre theorist:
“Such festivals are important and necessary for our country. This is an effective way to integrate into the world theatre culture. Festival is a holiday. It was a successful event, where we discovered the Iranian theatre Titowak and the Kazan theatre Alef.
The 3rd International Theatre Festival in Sheki (Azerbaijan) ended with a humanitarian thought: we are people and the moral values are just as important and necessary as peace in the world. The groups of theatres returned to their countries taking with them impressions about the festival, the city of the masters (Sheki), the city of the winds (Baku), and the hospitable Azerbaijan. See you in Azerbaijan next time!